2018 DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir? DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve Dhbt Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Bunun neticesin de dhbt mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Peki Dhbt Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açıköğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Önlisansı tercih edebilirler.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir. Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla  ilgili olarak kategorilere ösym klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

 •  Şu an üniversite okusun yahut okumasın,okul devam etsin ,etmesin  İHL, AİHL ve Açıköğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,
 • İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2018’de yapılacağından ve 2017  da  sınav yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2018’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde,hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT’ye başvurular, 2018 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2018 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2018 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir. Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

 00.00.2018 tarihlerinde 2018-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2018-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 19.07.2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 17.10.2018  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2018-KPSS Lisans’a hem de 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2018-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: Arkadaş KPSS DHBT SINAV Klavuzu yayınlamıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

31 Yorumlar
 1. dhbtdersleri diyor

  arkadaşlar dhbt başvurusu ile ilgili sorduğunuz sorularla ilgili bu başlıktaki yazımızı okumanız sorularınıza cevap olarak yetecektir. !

  1. Şehriban diyor

   Selamın aleyküm bı sorum olacak imam Hatip çıkışlı deilim ama ilahiyat fakültesnde 2.sinif öğrencisiyim anladığım kadarıyla dhpt sınavına girmeye hak kazanıyorum.bu durumda dhpt 1 ve dhpt 2 diye bişey var ben bu iki gruba da çalışmak zorunda mıyım .ilk defa gireceğim için hangi kitapları alacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. dhbtdersleri diyor

    Aleykümselam hocam dhbt sınavına ön lisans olarak girebilirsiniz. Dhbt 1 ve dhbt 2 den sorumlusunuz. Kitap olarak aof ilahiyat ve diğer materyalleri öneririm para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Sitede diğer yazılarıma bir bakın hocam.

 2. Hatice diyor

  Selmamun Aleykum simdi. Hafız olan ve açıktan İHL okuyan birisi diyabette görev alamazmi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   imam hatip lisesi ise acıktan olabilir ama yani diyanette görev yapabilirsiniz.

   1. Hatice diyor

    Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

    1. dhbtdersleri diyor

     okul bıtmedı ıse olmaz hocam diploma olması lazım

 3. Hatice diyor

  Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

 4. MÜCAHİD diyor

  2016 KPSS SONUCUNA GÖRE 2018 DHBT YE GİRİLEBİLİRMİ.ZİRA KPSS SONUÇLARI 2 YIL GEÇERLİ DİYE BİLİYORUM.YOKSA 2018 DHBT YE GİRMEK İÇİN 2018 KPSS ŞARTI KESİNLİKLE VARMI.
  TEŞEKKÜRLER………….

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss iki yıl şartı var.elbette ama 2018 yılı icinde kpss ve dhbt ye girmek zorundasınız aynı dönemin kpss puanı bulunmalı hocam ! zaten dikkat edersen dhbt sınavı da kpss sınavından önce oluyor.Dhbt sıanvında sizlere başarılar şimdiden.

 5. sumeyye erciyes diyor

  bende bilgilendirme alamak istiyorum benim kategorim düz lise+ diğer lisans+ ön lisans ilahiyat
  lisans ve önlisanstan 2019 haziranda dönem sonunda mezun olacağım inşallah 2018 kpss ve dhbt ye hangi düzeyde girmeliyim kuran kursu öğreticisi veya diyanette memur olmak için şimdiden teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   bu tür sorular cok geliyor hocam öncelikle aslı itibari ile en son mezun olduğunuz okula göre kpss ve dhbt sınavlarına girilebilir lakin mezun olma durumunda olanlar diye bir madde var sınavlarında iki yıl gecerliliği olduğuna göre şimdiki şartlara göre dhbt ye kpss hangi düzeyde ise ondan yani son mezun oldugunuz en yüksek dereceli okul olan lisanstan girebilirsiniz.ama dediğim gibi 2018 dhbt başvuru bilgileri yayınlanmadı.Değişilikler olabilir.o yüzden kesin söyledir böyledir diyemiyoruz.

 6. mehmet diyor

  şuan ilahiyat 2. sınıf öğrencisi 2020 de mezun olacak biri 2018’de kpss-lisans ve dhbt-lisansa girebilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   askerde olduğumdan son dhbt başvuru bilgisini bilmiyorum.mezun ve mezun olma durumunda olanlar sınava girebilir o yüzden pek zannetmiyorum ama dhbt sınavı başvuruları icin ösym yi bir arayın.

 7. Ali diyor

  Selamun aleykum Ben acikogretim duz lise mezunuyum acikogretim ilahiyat önlisans birinci sinifi bitirdim 2019 da mezun olucam bu seneki KPSS ve DHBT sinavlarina basvuru yapabilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Son sene ve bitirme durumunda olanlar dhbt sınavına başvuru yapabiliyor. Velakin bu sene dhbt sınavı ile ilgili kılavuz değişebilir. Bakalım ösym dhbt kpss klavuzunu bir yayınlasın net belli olur.

 8. Mehmet diyor

  Selemun aleykum ben dhbt ve kpss ye yurt dışından girebilirmiyim.h

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavlarına yury dışında girilemez. Madde 19 Yurt dışında sınav uygulamamız yok.kaynak ösym

 9. yalçın diyor

  hocam imam olmak için sadece imam hatip mezunu olsak üniversiteye gitmesek oluyomu

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise mezunu olarak dhbt sınavına girebilirsin. İmam hatipte olabilirsin velakin ilahiyat ı okumanı tavsiye ederim. Dhbt ve imam alımı icin bir avantaj.

 10. yalçın diyor

  hocam sadece imam hatip okusam üniversite okumasam oluyomu

 11. Şule diyor

  Ben ilahiyat fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim yani 2018-2019 döneminde ikinci sınıfı okuyacağım. Dhbt ön lisans sınavına girmeye hak kazanıyorum sanırım puan 2 yıl geçerli olacağı için ben bu sınava girdikten sonra ön lisans kategorisinde çalışma imkanı sunuluyor mu yani bir görev hakkı veriyorlar mı? (atanma hakkı yani)

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet hocam ilahiyat ön lisans da görev yapabilirsiniz. Velakin atama icin diploma gerekli mezun olma durumunda gecici mezuniyet belgesi vs gerekli. Siz ön lisans ilahiyattan girin.

 12. Halil diyor

  Selamun aleyküm. Eşim ilk defa Kuran kursu öğreticiliği için başvuruda bulunacak. 2018 Kpss sınavına da girecek. Çok fazla değişik bilgi var ve bu sebepten anlayamadığım bir kaç nokta var, bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.
  1-Sınav, KPSS DHBT olarak geçiyor. Bu şu demek mi oluyor. 2018 KPSS+DHBT=Kur’an Kursu öğreticiliği başvurusu.
  Yoksa KPSS DHBT derken sınav KPSS sorularını da kapsıyor mu?
  2-Bir sayfada; 2018 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için Mart 2018 tarihleri arasında 2018-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte başvurması gerektiği yazıyor. Bir başka sayfada; 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak 2018 KPSS DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi) sınavının başvuruları 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 1 Kasım 2018 olarak belirlendi şeklinde yazıyor.
  3-Şimdi bizim bu DHBT ye martta mı başvurmuş olmamız gerekiyordu? Yoksa 9-17 Ekimde başvuru yapabilecek miyiz?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam. Öncelikle 1.sorunuzum cevabı KPSS + DHBT iki sınava ayrı ayrı eğitim. Düzeyi hangisi ise o şekilde girilecek. Netice olarak Kuran kursu öğreticisi mülakat sınavına başvuracak.
   1.sorunuzun cevabı dediğiniz gibi lisans ise lisans başvuru tarihine kpss den yaparsınız lisans kpss önce olur. Daha sonrada dhbt sınavına girersiniz. Dhbt sınav başvuru zamanı ve dhbt başvuru şartları sitede mevcut.
   3.siz lisanstan mı gireceksiniz dhbt sınavına aynı zamanda lisanstan girecek olsanız bilr 9 ve 17 ekim tarihleri arasında DHBT sınavına başvuru yapabilir. Banka üçretini yatırıp. Aralıkta DHBT Sınavına girebilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur. Selamlar

 13. eahmet diyor

  Hocam bu imam hatiple ön lisans konularında nasıl farklılıklar var

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip konuları ile ön lisans konularında farklılık detay ve bilgi fazla olması. Tabi bazı ek derslerde mevcut.

 14. Bayram diyor

  S.a İmam Hatip mezunuyum (AOL) ve hafizim dhpt ye girmek için KPSS de hangi bölüme basvurmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına lise orta öğretim olarak giriceksiniz. Mülakat sınavın da lise + hafızdan dhbt mülakat sınavına giriceksin. Dhbt den az puan bile alsan hafız olduğun icin alımda cok fazla şanşın var.

 15. isa diyor

  selamün aleyküm hayırlı günler
  an itibarı ile ilahiyat önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim. lise eğitimimi mesleki (bilgisayar) bölüm olarak bitirdim hafızlık belgem ve önlisans öğrencisi olmam nesebiyle dhbt kaydımı yapabilir miyim? teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına ön lisans kategorisinden girebilirsin kardeşim hayırlı olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.