2018 DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir? DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve Dhbt Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Bunun neticesin de dhbt mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Peki Dhbt Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açıköğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Önlisansı tercih edebilirler.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir. Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla  ilgili olarak kategorilere ösym klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

 •  Şu an üniversite okusun yahut okumasın,okul devam etsin ,etmesin  İHL, AİHL ve Açıköğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,
 • İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2018’de yapılacağından ve 2017  da  sınav yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2018’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde,hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT’ye başvurular, 2018 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2018 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2018 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir. Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

 00.00.2018 tarihlerinde 2018-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2018-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 19.07.2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 17.10.2018  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2018-KPSS Lisans’a hem de 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2018-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: Arkadaş KPSS DHBT SINAV Klavuzu yayınlamıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

129 Yorumlar
 1. dhbtdersleri diyor

  arkadaşlar dhbt başvurusu ile ilgili sorduğunuz sorularla ilgili bu başlıktaki yazımızı okumanız sorularınıza cevap olarak yetecektir. !

  1. Şehriban diyor

   Selamın aleyküm bı sorum olacak imam Hatip çıkışlı deilim ama ilahiyat fakültesnde 2.sinif öğrencisiyim anladığım kadarıyla dhpt sınavına girmeye hak kazanıyorum.bu durumda dhpt 1 ve dhpt 2 diye bişey var ben bu iki gruba da çalışmak zorunda mıyım .ilk defa gireceğim için hangi kitapları alacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. dhbtdersleri diyor

    Aleykümselam hocam dhbt sınavına ön lisans olarak girebilirsiniz. Dhbt 1 ve dhbt 2 den sorumlusunuz. Kitap olarak aof ilahiyat ve diğer materyalleri öneririm para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Sitede diğer yazılarıma bir bakın hocam.

 2. Hatice diyor

  Selmamun Aleykum simdi. Hafız olan ve açıktan İHL okuyan birisi diyabette görev alamazmi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   imam hatip lisesi ise acıktan olabilir ama yani diyanette görev yapabilirsiniz.

   1. Hatice diyor

    Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

    1. dhbtdersleri diyor

     okul bıtmedı ıse olmaz hocam diploma olması lazım

 3. Hatice diyor

  Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

 4. MÜCAHİD diyor

  2016 KPSS SONUCUNA GÖRE 2018 DHBT YE GİRİLEBİLİRMİ.ZİRA KPSS SONUÇLARI 2 YIL GEÇERLİ DİYE BİLİYORUM.YOKSA 2018 DHBT YE GİRMEK İÇİN 2018 KPSS ŞARTI KESİNLİKLE VARMI.
  TEŞEKKÜRLER………….

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss iki yıl şartı var.elbette ama 2018 yılı icinde kpss ve dhbt ye girmek zorundasınız aynı dönemin kpss puanı bulunmalı hocam ! zaten dikkat edersen dhbt sınavı da kpss sınavından önce oluyor.Dhbt sıanvında sizlere başarılar şimdiden.

 5. sumeyye erciyes diyor

  bende bilgilendirme alamak istiyorum benim kategorim düz lise+ diğer lisans+ ön lisans ilahiyat
  lisans ve önlisanstan 2019 haziranda dönem sonunda mezun olacağım inşallah 2018 kpss ve dhbt ye hangi düzeyde girmeliyim kuran kursu öğreticisi veya diyanette memur olmak için şimdiden teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   bu tür sorular cok geliyor hocam öncelikle aslı itibari ile en son mezun olduğunuz okula göre kpss ve dhbt sınavlarına girilebilir lakin mezun olma durumunda olanlar diye bir madde var sınavlarında iki yıl gecerliliği olduğuna göre şimdiki şartlara göre dhbt ye kpss hangi düzeyde ise ondan yani son mezun oldugunuz en yüksek dereceli okul olan lisanstan girebilirsiniz.ama dediğim gibi 2018 dhbt başvuru bilgileri yayınlanmadı.Değişilikler olabilir.o yüzden kesin söyledir böyledir diyemiyoruz.

 6. mehmet diyor

  şuan ilahiyat 2. sınıf öğrencisi 2020 de mezun olacak biri 2018’de kpss-lisans ve dhbt-lisansa girebilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   askerde olduğumdan son dhbt başvuru bilgisini bilmiyorum.mezun ve mezun olma durumunda olanlar sınava girebilir o yüzden pek zannetmiyorum ama dhbt sınavı başvuruları icin ösym yi bir arayın.

 7. Ali diyor

  Selamun aleykum Ben acikogretim duz lise mezunuyum acikogretim ilahiyat önlisans birinci sinifi bitirdim 2019 da mezun olucam bu seneki KPSS ve DHBT sinavlarina basvuru yapabilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Son sene ve bitirme durumunda olanlar dhbt sınavına başvuru yapabiliyor. Velakin bu sene dhbt sınavı ile ilgili kılavuz değişebilir. Bakalım ösym dhbt kpss klavuzunu bir yayınlasın net belli olur.

 8. Mehmet diyor

  Selemun aleykum ben dhbt ve kpss ye yurt dışından girebilirmiyim.h

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavlarına yury dışında girilemez. Madde 19 Yurt dışında sınav uygulamamız yok.kaynak ösym

 9. yalçın diyor

  hocam imam olmak için sadece imam hatip mezunu olsak üniversiteye gitmesek oluyomu

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise mezunu olarak dhbt sınavına girebilirsin. İmam hatipte olabilirsin velakin ilahiyat ı okumanı tavsiye ederim. Dhbt ve imam alımı icin bir avantaj.

 10. yalçın diyor

  hocam sadece imam hatip okusam üniversite okumasam oluyomu

 11. Şule diyor

  Ben ilahiyat fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim yani 2018-2019 döneminde ikinci sınıfı okuyacağım. Dhbt ön lisans sınavına girmeye hak kazanıyorum sanırım puan 2 yıl geçerli olacağı için ben bu sınava girdikten sonra ön lisans kategorisinde çalışma imkanı sunuluyor mu yani bir görev hakkı veriyorlar mı? (atanma hakkı yani)

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet hocam ilahiyat ön lisans da görev yapabilirsiniz. Velakin atama icin diploma gerekli mezun olma durumunda gecici mezuniyet belgesi vs gerekli. Siz ön lisans ilahiyattan girin.

 12. Halil diyor

  Selamun aleyküm. Eşim ilk defa Kuran kursu öğreticiliği için başvuruda bulunacak. 2018 Kpss sınavına da girecek. Çok fazla değişik bilgi var ve bu sebepten anlayamadığım bir kaç nokta var, bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.
  1-Sınav, KPSS DHBT olarak geçiyor. Bu şu demek mi oluyor. 2018 KPSS+DHBT=Kur’an Kursu öğreticiliği başvurusu.
  Yoksa KPSS DHBT derken sınav KPSS sorularını da kapsıyor mu?
  2-Bir sayfada; 2018 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için Mart 2018 tarihleri arasında 2018-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte başvurması gerektiği yazıyor. Bir başka sayfada; 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak 2018 KPSS DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi) sınavının başvuruları 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 1 Kasım 2018 olarak belirlendi şeklinde yazıyor.
  3-Şimdi bizim bu DHBT ye martta mı başvurmuş olmamız gerekiyordu? Yoksa 9-17 Ekimde başvuru yapabilecek miyiz?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam. Öncelikle 1.sorunuzum cevabı KPSS + DHBT iki sınava ayrı ayrı eğitim. Düzeyi hangisi ise o şekilde girilecek. Netice olarak Kuran kursu öğreticisi mülakat sınavına başvuracak.
   1.sorunuzun cevabı dediğiniz gibi lisans ise lisans başvuru tarihine kpss den yaparsınız lisans kpss önce olur. Daha sonrada dhbt sınavına girersiniz. Dhbt sınav başvuru zamanı ve dhbt başvuru şartları sitede mevcut.
   3.siz lisanstan mı gireceksiniz dhbt sınavına aynı zamanda lisanstan girecek olsanız bilr 9 ve 17 ekim tarihleri arasında DHBT sınavına başvuru yapabilir. Banka üçretini yatırıp. Aralıkta DHBT Sınavına girebilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur. Selamlar

 13. eahmet diyor

  Hocam bu imam hatiple ön lisans konularında nasıl farklılıklar var

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip konuları ile ön lisans konularında farklılık detay ve bilgi fazla olması. Tabi bazı ek derslerde mevcut.

 14. Bayram diyor

  S.a İmam Hatip mezunuyum (AOL) ve hafizim dhpt ye girmek için KPSS de hangi bölüme basvurmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına lise orta öğretim olarak giriceksiniz. Mülakat sınavın da lise + hafızdan dhbt mülakat sınavına giriceksin. Dhbt den az puan bile alsan hafız olduğun icin alımda cok fazla şanşın var.

 15. isa diyor

  selamün aleyküm hayırlı günler
  an itibarı ile ilahiyat önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim. lise eğitimimi mesleki (bilgisayar) bölüm olarak bitirdim hafızlık belgem ve önlisans öğrencisi olmam nesebiyle dhbt kaydımı yapabilir miyim? teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına ön lisans kategorisinden girebilirsin kardeşim hayırlı olsun.

 16. Mustafa diyor

  4 Yıllık İşletme ve 2 yıllık ilahiyat on lisans mezunu kişi DHBT için hangi Kpss den girecek KPSS lisans basvurusunu kaçırdıysa KPSS onlisanstan girebilirmi? Cevaplarsaniz memnun olurum.. saygılar

  1. dhbtdersleri diyor

   Kardeşim kpss ye lisans olarak girmen gerekirdi. Ama nasıl olur bende bilmiyorum ösym yi arayıp bu konuyu sorman gerekli.

 17. tuana diyor

  Ben imamhatip mezunuyum 2 yillik baska bi bolum okuyorum 2.sinifa gectim kpss onlisans a girecegim dhbt dn onlisans a mi ortaogretime mi girecegim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip lisesi cıkışlı iseniz dhbt sınavından imam hatip lisesi olarak giriceksiniz Kpss Ön lisans dan sımava giriceksiniz kpss başvuruları bitti. Eylül ayında DHBT SINAVI Başvuruları var. Ozaman ilgili bölümleri doldurun.

 18. Ayşe diyor

  Selamun Aleyküm, sağlık meslek lisesi mezunuyum.Şu anda ilahiyat birinci sınıf öğrencisiyim.Dhbt sınavına girme imkanım var mı 2020 de ki dhbt sınavına girebilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT SINAVINA BAŞVURULARDA İMAM HATİP VEYA DENGİ BİR OKUL OLMASI VE AYNI ZAMANDA MEZUN VEYA MEZUN DURUMUNDA OLMANIZ GEREKİR. İLAHİYAT ÖN LİSANS 1.sınıfı gecti iseniz bu seneki dhbt sınavına bile başvurma durumunuz var yok yeni başlıyorsanız. 2020 deki DHBT Sınavına başvurucaksınız. Şimdiden başarılar dileriz.

   1. Ayşe diyor

    Ön lisans değil lisans ilahiyat okuyorum.Bu yıl hazırlık bitti.1. sınıfa yeni geçtim.

    1. dhbtdersleri diyor

     Lisans ilahiyattan 3 sınıf öğrencisi olsan olabilirdi. DHBT SINAVINA GİRSEN BİLE ETKİ OLMAZ. Kİ GİRERKEN DENGİ DİPLOMA İSTİYORLAR DİYE BİLİYORUM.

 19. tuana diyor

  Peki ben imamhatip mezunuyum onlisans kpss ye girecegim 2 yillk baska Bölüm okudugum icin bu yil mezun oluyorum dhbt ye de girecegim dhbt sinavi orta ogretim duzeyindenmi basvuru yapacagim yoksa önlisanstanmi

 20. Emirhan diyor

  Hocam ben imam hatip mezunuyum kpss ortaöğretime başvurdum fakat benim gireceğim dhbt sınavına da aynı gün mü giricem veyahut dhbt ye Ne zaman başvuru yapmam gerek bi aciklayabilirseniz cok memnun olucam saygılarımla kolay gelsin

  1. dhbtdersleri diyor

   Tabiki aynı gün değil önce kpss sonra dhbt sınavı olacak tarihler https://dhbtdersleri.com/2018-kpss-dhbt-sinavi-ne-zaman-yapilacak.html linkte mevcut

 21. Zeynep diyor

  Selamun aleyküm Ben lisans düzeyinde gireceğim inşaallah Dhbt ye KPSS ye de bugün girdim dhbt için belli bir KPSS puan barajı var mı acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam Zeynep hocam öncelikle hayırlısı olsun. DHBT için belirli bir KPSS puan barajı yok. Ama ikisinden de özellikle DHBT SINAVINDAN yüksek puan almanız ilerde kkö alımlarında ve dhbt mülakat aınavında cok işinize yaracak. Tekrardan hayırlısı olsun.

 22. Ömer diyor

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. 4 yıllık ilahiyat okuyorum. Bu sene 3.sınıfa geçtim. Kpss ve dhbt ye nasıl girecem yani hangilerine girecem, ve mezun olmadan imam olabilirmiyim. İmam hatip mezunu değilim. Detaylı anlatırsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu sorduğunuz soruların cevapları hep sitemizde var. Detaylı arama yapın.yorumunuza binaen cevap olarak öncelikle mezun olmadan imam olma gibi bir durum söz konusu olamaz cünkü diploma şartı var. DHBT SINAVINA girmeniz icin mezun ve mezun olma durumunda olan başvuru yapabilir diye madde var. DHBT SINAVINA 3 DE İSENİZ ZATEN BİR YIL ARTI 4 YIL OKUYACAKSINIZ. YANİ iki yıl gecerlilik süresinde yakalayabilirmisiniz bilemem. Ama siz yine bir sorun başvuru yapma durumunuz olmayabilir. 19 eylül dhbt sınavına başvurularında haberdar edelim. Şuan askerlik sebebi ile gelen sorulara net cevap vermiyorum. Daha sağlıklı bilgi icin ösym yi arayacam ama siz benden önce ösym yi arayıp dhbt sınavı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

   1. Ömer diyor

    Ayrıca bizim ilahiyat hazırlıksız yani sadece 4 yıllık. Ben 3. Sınıfa geçtim bu sene. Yani seneye son sınıfım.

 23. Ömer diyor

  Hocam osym yi aradım, diyanet işleri başkanlığını arayın dediler. Diyaneti aradım, onlarda orta öğretime girebilirsin, lisansa veya ön lisansa giremessin, daha okulunuz bitmemiş dediler. Meslek lisesi mezunuyum imam hatip değilim dedim, onlarda sınava girin bu durum onların insiyatifine kalmış, eğer illa imam hatip mezunu olucak derlerse zaten mülakattan geçemezsiniz dediler. Ben hiç bişey anlamadım onların dediklerinden. Kimse net birşey söylemiyor, internettede net bir bilgi yok. Öyle kala kaldım. Benim bu işe ailevi ve maddi sorunlar sebebiyle çok ihtiyacım var.

  1. dhbtdersleri diyor

   Şimdi askerdeyim sevgili arkadaşım. Dhbt başvurularının olacağı esnada telefonlaşalım ben detayları güzelce sizden dinler ona göre bilgi veririm. Celp dönemi şuan cok yoğunluk var.

 24. Gülsüm diyor

  Selamun Aleykum hocam. Ben imamhatip mezunuyum ve hafızım. Ben kpss ve dhbt ye çalışip kazansam ama ayni zmanda da ilahiyatta ikinci öğretim de okusam görev alabilir miyim?Gündüzleri kuran kursu öğreticisi olup akşamlari da üniversiteye gidip okuma imkanım var mi? Ikisini birlikte yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam benim 20 li yaşlarım gibi şimdi 26 ve 27 sinde imam oldum. Yaparaınız yeterki inanarak düzenli bir şekilde çalışın.aynı zamanda hafızlık 3 sıfır öndesiniz demektir bilginize şimdideb başarılar. Güzel sonuclarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim. Selametle

 25. Rıdvan diyor

  Selamun Aleykum hocam peki şu an imamlik yapan birisi dhbtden Kur’an kursu oğreticiligi için girebilir mi.hafız değil ama

  1. dhbtdersleri diyor

   Aşkım girebilir zaten dhbt sınavı olmadan diyanete atanamazsınız.

 26. Ahmet diyor

  Selamın aleyküm ben imamhAtip mezunuyum kpss ye ve dhbt sınavına gireceğim . Kpss De baraj varmi yani dhbt sınavına girmek için , bi sorun daha var imam olmak istiyorum dhpt 1 e mi gireceğim yoksa dhpt 2 ye mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavlarına baraj yok. Dhbt 1 genel düzey dhbt 2 de lise müfredatı

 27. Yusuf diyor

  S.a açık lise okuyorum lisenin bitmesine 19 kredim kaldı dhbt ye girebiliyomuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip ise bir senede bitirme durumunuz varsa evet girebilirsib.

 28. Elif diyor

  Selamunaleyküm ben imamhatip mezunuyum 2016 ortaöğretim KPSS’den 68 aldım anladığım kadarıyla o puanla giremiyorum dhbtye şimdi lisans 4. Sınıfa geçtim lisans KPSS’ye girip daha sonrasında dhbtye girebilirim doğru mudur? İmamhatip+ Başka 4 yıllık bir bölümün ne gibi bir avantajı olabilir?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam Öncelikle dhbt sınavına girebilirsiniz. Birde puan 68 diye olmax falan aklınıza gelmesin dhbt mülakatnve alımlarda 3 katı kaca kadar düşerse o kadar aday sözleşmeli olur. Parca parca cevab veriyorum. Doğrudur. Avantaj olarak alımlarda dhbt mülakat kategorilerinde rakip sayınız az olur ve daha az puanla atanabilirsiniz. Aynı durum imam arkadaşımdan biliyorum. Ama trz avantajı o kategoriden az alım olursa cağırılmaya bilirsiniz dhbt mülakat sınavına başarılar.

 29. Ali bey diyor

  Hocam s.a. ben ilahiyat önlisans mezunuyum kpss#dhbtye gircem inşallah imam olma şansım varmi birde ben yeni mezun oldum ılıtam okuycam okuyabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam imam olma şansın var dhbt kpss sınavlarına başvur ve gir ama yeni mezundan yök duyuru yaptı o tarihten öncesimisen ilitama tamamlayabilirsiniz ama değilsen giremezsin.

 30. ömer gökdemir diyor

  Selamunaleyküm bu yıl ilahiyat mevzun oldum aklıma takılan sorular çok kişi farklı şeyler söyledi var hocam kpss başvurusu sırasında dhbt girmek istiyorum diye bildirmek gerekiyor mu? ( öabt gibi) 2, olarak ortak puanmı alınıyor yoksa mülkata çağrımlar kpss puanına göre mi dhbt ye göre mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT BAŞVURUSU KPSS BAŞVURUSUNDAN AYRI OLACAK KARDEŞİM. Dhbt sınavı sonrası puanlama sitemizde var ve yine dhbt mülakat sınavına alınırken kişi sayısının 3 katı aday yüksek puandan aşağıya doğru olacak şekilde adaylar mülakat sınavına cağrılır. Başarılar dhbt dersleri sitemizdeki özellikle dhbt hakkında bölümünü biraz okur isen daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. Aleykümselam kardeşim… Başarılar dileriz

 31. Büşra diyor

  Kpss sınavından kac almak gerekiyor dhpt sınavına girmek icin

  1. dhbtdersleri diyor

   Herhangi bir şey almanıza gerek yok hocam girin yeter.

 32. dilek diyor

  hocam benim kuzenin önlisans 2 yıllık okuyor 1ci sınıfta dhbt 2yılda bir oldugundan girebilirmi kpss girerken dhbt de gireceğim mi demek lazım nasıl olacak bilgi verirmisiniz kpssden düşük puan alsa ne olur daha açıklayıcı yazarmısınız

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam hoşgeldiniz.öncelikle tüm sorularınınzın cevabı sitemizde diğer yazılarımızda mevcut dhbt sınavına girmesi için kpss sınavında gerekli ikisinede başvuru yapacak ve girecek sınava .kpss den sıfır bile alsa dhbt de sadece puanı etkiler cünkü belli bir ortalaması alınıyor.yani kpss sınavından dhbt sınavı icin belli bir puan almasına gerek yok şimdiden başarılar.

 33. Alican diyor

  Ben 18 yaşındayım ocakta 18 oldum şuan imamhatip lisesi 4 ögrencisiyim okuyorum son senem imam olmak için yapmam gerekenleri daha detaylı bir şekilde yazarmısınız lütfen size ulaşabileceğim bir sosyal hesabınız varmı hocam?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavları na gir öncelikle kardeşim sonrası gelir sıkı calış. Başarılar dileriz genç kardeşim

 34. baytiyar diyor

  Selamun Aleyküm. buna benzer sorular çok soruluyor, biliyorum. fakat net cevabı bulamadım. ben diğer Lisans mezunuyum.
  geçen sene de aof ön lisans ilahiyat bitirdim. Lisans kpss yi kaçırdım. ön lisans kpss ye giremiyorum. en son
  2016 lisans kpss ye girdim. bu şekilde dhbt ye girebilir miyim? Ve dhbt ye girsemde alımlara belki kabul edilmem.
  en azından sadece dhbt ye girmekle vekil imamlığa başvurabilir miyim? Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam selam değerli kardeşim malesef ki kpss sınavına girmediğin icin dhbt puan türün hesaplanamayacak. O yüzden sadece kendini geliştirmen için sınava girip yarar sağlarsın. Kaldıkı dhbt sınavına kpss başvurusu yapmadığım için girememe durumunda var. Ne yazık ki vekil ve fahri olarak da görev yapamazsın üzücü keşke biraz daha takip etse idin.

 35. Gamze diyor

  Selamunaleykum ben ziraat lisans mezunuyum aynı znda ikinci üniversite olarak ilahiyat onlisans ikinci sınıf ogrencisiyim kpss ye lisans düzeyinde girdim acaba önlisans olarak da girmem gerekiyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Gamze hocam aleykümselam öncelikle ne güzel ilim icin cabalıyosunuz. Kpss ye lisans olarak girdi iseniz zaten artık ön lisans olmaz. Bu sene girdi iseniz dhbt sınavına 2.sınıfta olduğunuz için girebilirsiniz. DHBT Sınavı ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz sakın başvuruları kacırmayın. Başarılar dileriz.

 36. Arda diyor

  S.a.hocam ben lisans düzeyinde kpss ye girdim fakat gy den yanlışlar doğrularımı götürdüğü için puanım hesaplamamış.dhbt ye girebiliyormuyum.girersem puanım hesaplanirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam bir madde var kpss klavuzundada yayınlandı. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor yeni hesaplamada değişiklik meydana gelecekmi tam bilmiyorum ama siz dhbt sınavına girin bu konuda özel bir duyuru yapacağım güzel bir soru askerseyim detaylı bilgi sahibi olmadım. Yeni cıktı bu hesap türü.

 37. Arda diyor

  Hocam teşekkür ederim.ama bütün hevesim gitti.nasil olacak bende bilmiyorum.girsemmi dhbt ye diye tereddütteyim.puanim hesaplanmaz diye dusunuyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   Kardeşim askerde olduğum için bakamıyorum detaylı şöle bişey var sen sınava yinede gir. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor sınav da madde etkili diye okudum ama bakarsın iptali olur nerden ne geleceği bilinmez dedim gibi tavsiyem 60 tl ve sayreden kacmak yerine dene kendini dhbt sınavına başvuru yap ve gir. Umarım dhbt sınavın başarılı gecer.

 38. Hatice diyor

  İyi gunler ben dikap mezunuyum. Soyle bir duyum aldim dhbt simavina girebilmem icin imam hatip mezunu olmam gerekiyormus boyle bir durum var mi. Ben ogretmen lisesi çıkışlı dikap mezunuyum bu sinava girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   İlahiyat formatındamı hocam dikab sınız? Aynı zamanda lise imam hatip olmadan da benzer ve dengi branş ise kpss sınavınada girdi iseniz dhbt sınavına girmenizde ve atanmanızda bir beis yok. Dikap mezunu olduğunuz okulda diploma ne diye geciyor?

 39. Ali diyor

  Hocam s.a ben KPSS den 63 aldım Arapça yüksek lisans mezunuyum.hafiz değilim kuran kursu öğreticisi olma durumu olur mu sizce. Genelde hafızlar alınıyor diye duymuştum. Arapça hocası olamaz mıyım kuran kursunda

  1. dhbtdersleri diyor

   Kuran kurslarımızda arapca hocası diye ek bişey yok. Diyanet işleri başkablığında kuran kurslarında hocalarımız arapca dan ziyade hafızlık üzerine eğitim veriyorlar mebde daha kolay görev alabilirsiniz. Kpss ideal dhbt sınavına girmeniz gerekiyor diyanette görev alabilmek icin. DHBT SINAVINA BAŞVURU YAPIN. ama söyle bi durum var diplomanızfa okul mezuniyetleri ne diye geciyor. Dhbt sınavına başvurmak icinde imam hatip ilahiyat ve dengi okul mezunu ibaresi geciyor. Maddede.

   1. Ali diyor

    İlahiyat mezunuyum hocam. Peki hocam bu puanla imam olma ihtimali varmi

    1. dhbtdersleri diyor

     Var tabi kpss nin yanında şimdi dhbt sınavına başvurucak ve giriceksin. Dhbt sınavı neticesinde dhbt mülakat yayınlanacak ilahiyat mezunu olman cok avantaj getirir bilgin olsun. Başarılar dilerim.

     1. Ali diyor

      Hocam hakkınız helal edin bir sorum daha olacak. İlahiyat mezunu hafız olmayan birinin imamlik gibi kuran kursu hocaligini kazanmada da avantajı olurmu. Yani hangisi ne basvurayim

     2. dhbtdersleri diyor

      Hocam siz dhbt işini halledin hepsi olur ben imamım kuran kursu hocalığı zaten hemen olmazsınız güzeldir ikiside😉

 40. Fatma diyor

  Selamun aleyküm ben geçen yıl mülakatı kazanıp görev aldım lakin bazı sebeplerden ötürü görev yerine gidemedim bu yıl girsem sınava acaba alım olursa atanma ihtimalim var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   Belli bi süre si var bakmak lazım. Aleykümselam bide istifa mı ettiniz. Tam olarsk nası

 41. Fatima diyor

  Selamun aleyküm. Ben ihl mezunuyum ve bu sene İslami ilimler 2. Sınıfa geçtim. Benim hangi kategoriden sınava girmem lazım?

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam 2 yıllıkmı 4 yıllık mı 2 yıllıksa ön lisans kategorisinden dhbt sımavına giriceksiniz. Yok 4 yıllıksa ki 4 yıllıktır. En son mezun olduğunuz okul olan ihl şeklinde dhbt sınavına giriceksiniz başarılar dileriz.

   1. Fatima diyor

    Teşekkürler

 42. Köksal diyor

  S.a hocam ben 4 yıllık açık öğretim maliye mezunuyum esktradan AÖF ilahiyat önlisans okuyorum. Bitirdiğim zaman dhbt ye başvurabiliyor muyum? Ve lisans kategorisindemi girmem gerekiyor?. Ve birde imam olmak için yaş sınırı varmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Mezun olma durumunda isen kardeşim dhbt sınavına girebilirsin. Kpss ye girdiğin düzeyde imam olmak icin yaş sınırı yok.

 43. Ali diyor

  Hocam ben 6 yıl önce kadrolu olarak imamlığı kazandim. 1 gün sonra ailevi sebeplerden istifa ettim. Yeniden dönme imkanı varmı.

  1. dhbtdersleri diyor

   Tekrar sınav tekrar atama ile anca olur.

   1. Ali diyor

    Nasıl yani hocam. Ben şuan kpss lisans a girdim. Dhbtye giricem bide. Sonra kadro kumu olucam. Ama bu
    Atama sözleşmeli değil mi

 44. Ali diyor

  Hocam ben 4 yıllık ilahiyat mezunuyum imamlığı kalıcı olarak düşünmüyorum. Haseki okumayı çok istiyorum. Haseki şartlarına göre kadrolu olma şartı var. Bu yıl sonu alımları sözleşme olacak galiba. Ve 4+2 kök sistem baya sıkıntı görünüyor. Yani Haseki için 6 yilmi beklenicek.

 45. Ahmet diyor

  Selamun aleykum hocam ben ilahiyat 4.sınıfa geçtim lisans kpss den 66 aldim önümüzdeki aralik ayındaki dhbt sınavina lisans olarak girecegim dhbt sinavindan sonra mulakata cagirirlarsa ben gidebilir miyim ben haziran gibi mezun olacagim diploma o zaman elimde olur

  1. dhbtdersleri diyor

   Olur hocam hepsi olur. Başarılar dileriz.

   1. Ahmet diyor

    Şunu sormak istedim hocam elimde diploma olmadan mulaka gidebilir miyim ilahiyat son siniftayim

    1. dhbtdersleri diyor

     Gecici mezuniyet belgesi işe yarar diye düşünüyorum soruyu anladım. Siz bu aşamalara bir gelin sonası olue hayırlısı olsun inşallah.

 46. mehmet diyor

  Selamün aleyküm Allah ın (c.c.) rahmeti bereketi uzerinize olsun
  Ben dhbt sinavi girmeyi dusunuyorum.Ama bir sorunum var. Ben imam hatip lisesi ve isletme lisans mezunuyum. Kpss lisansa girdim. Simdi ben dhbt ye girebilirmiyim?
  Tesekkurler.Selamün aleyküm.

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam selam değerli kardeşim. Herhangi bir sorun yok. Öncelikle dhbt için kpss girme durumunu halletmişsin. Şimdi yakın bi zamanda dhbt başvuruları başlayınca dhbt başvurunu yapıp dhbt sınavına girebilirsin. Şimdiden başarılar dileriz.

 47. rumeysa diyor

  cümleten selam aleykum… ben 2015 eğitim fak. dkab mezunuyum, 3 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum… diyanet biriminde yurt dışında görev yapmak istiyorum… yardımcı olabilir misiniz acaba..? şimdiden çok teşekkür ederim Allah razı olsun…

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam öncelikle başarılar dileriz. Diyanetin hangi biriminde görev almak istiyorsunuz bu bir bi ikiniciside yurt dışında görev almak istiyorsanız belli bir çalışma ve belli şartlara tabi olacaksınız. Önce diyanetin hangi biriminde calışmak isterseniz o birime atama işleminiz olsun. Sonrası gelir.

   1. rumeysa diyor

    peki şuan ne yapmam gerekir? yani başvurular için geç kaldım mı? dhbt girme zorunluluğum var mı? gerçekten zır cahilim bu konuda…

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss işini haletti iseniz dhbt başvurusu tarihinde başvuru yapın. Birde diyanette hangi birimi istiyosunuz?

     1. rumeysa diyor

      kpps işi derken sınava girip çıkmaksa evet hallettim… 🙂 diyanette rehberlik hizmetleri düşünüyorum

 48. FATMA diyor

  merhaba hocam ben 2018 kpss lisans girdim fakat 3.10 kapsamında genel kültür katagorisinde puanım bir netin altına olduğu için hesaplanmadı bu durum dhbt sınavına girmeme engelmi girdiğim taktirde puanım değerlendirilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Yeni sisteme göre bir madde var ama dhbtye eklenirmi tam bizde anlayamadık. Sınava girmenizde engel yok sitede dhbt puan hesaplaması diye bi yazı var okuyun onu bi. Yazıdan anladığımız puan hesaplaması olmayacak yönünde.

 49. Tuğba diyor

  Selamun Aleykum
  ben imam hatip lisesi mezunuyum.ayriyetten lisans mezumuyum kpssden lisansa girdim ama dhbtden liseden giricem simdi kpss orta ogretimden girmem mi gerekiyor ama lisans mezunu oldugum icin lise kpss ye de giremiyorum .
  Tesekkurler

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise kpss ye girmenize gerek yok dhbt başvuruları başlayınca sistem otomatik olarak yönlendirir sizi. Dhbt mülakat ta da lise + diğer lisans şeklinde girilecek başarılar dileriz.

 50. hamza diyor

  s.a bir sorum olacaktı ilahiyat ön lisan mezunu kuran kursu öğretici olmak için kpss girecek kaç puan almalı sonra dhbt girecek diyelim bu sınavı kazandı ondan sonramı tercih yapılıyor yoksa önce tercih yapılıp ona göre mi sınav belirleniyor ve sonradan mülakat falan oluyor mu ? rica etsem basit bir dille anlatabilir misiniz ben bu konulara çok yabancıyım internette sadra şifa olacak bilgi yok kafa karıştırıyor eski yeni büsürü şey çıkıyor

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss den şu kadar dhbt sınavından şu kadar alırsan atanırsın diye bişey yok. En iyisini yapın. Ama direk kkö alımı bayanlarda olur erkeklerde genelde bazı şartlar isteyebilir. Şimdiden başarılar dileriz aleykümselam kardeşim.

 51. Ali Cenkoğlu diyor

  2004 ilahiyat mezunuyum en sin 4-5 sene once kpssye girmistim imam muezzin veya kuran kursu ogretmenligi icin girmem gereken sınav basvurulari ne zaman? bir de yasim 39 olmasi engek teskil ediyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Şuan bi yaş sınırı yok. Ama yakında gelecek. Diyanet için yani bu saydıklarınız icin girmeniz gereken sınavlar kpss ve dhbt sonrasında dhbt mülakat Sınavıdır. Sınav tarihleri dhbt sitemiz de mevcuttur. Başarılar dileriz.

 52. Ali Cenkoğlu diyor

  DHBT SINAV KLAVUZU TIKLANMIYOR MALESEF

  1. Muhammed zahid diyor

   Selamunaleyküm hocam
   Ben düz lise mezunu hafızım dhbt ye girebiliyor muyum acaba?

   1. dhbtdersleri diyor

    İmam hatip ve dengi okul yoksa dhbt sınavına giremezsiniz. Aynı zamanda dhbt sınavına girmeden önce kpss sınavına girmeniz gerekmektedir.

 53. dhbtdersleri diyor

  Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

 54. NURCAN diyor

  Selamüm aleykum Hocam BEN KPSS ÖN LİSANS SINAVINA GİRECEĞİM
  BUNUN İÇİN SADECE GENEL KÜLTÜR VE GENEL YETENEK SINAVLARINDAN MI SORUMLUYUM VE BU ALANLAR İKİ AYRI KİTAPÇIK OLARAK MI SAYILIYOR.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hayır tek kitapcık halinde. Dhbt sınavına da girmeyi başvurular başlayınca başvuru yapmayı unutmayın.

 55. hasan diyor

  Selamun aleyküm hocam.kpss den kaç puan aldığımız önemli mi.dhpt ye girdiğimiz zaman.kpss dhpt puanını etkiliyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss yüzde otuz etkiler. Bir puan belirlemesi yok kpss ve dhbt de en yüksek puanı almsk icin calışın. 1 net yapma şartı vardır bilginize. Dhbt sitemizde diğer makale ve yazıları okuyun bilgilerin hepsi mevcut.

 56. Fatma Zehra diyor

  Dhbt sınavına ben bu sene giremiyorum seneye de dhbt sınavı olacak mı ? Yoksa iki senede bir mi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Ne yazık ki iki senede bir oluyor dhbt sınavı. yani bir daha ki dhbt sınavı 2020 yılında olacak.

 57. Harun diyor

  Selam aleykum hocam ben imam hatip mezunuyum kpssde kac cikartmamiz lazim imamlik için ve dhbt kac cikartmamiz lazim imamlık icin ve sinava girdimde kpss a b c verilecek ya imamlik için kpss kac olucak

  1. dhbtdersleri diyor

   İmamlık icin belli bir puan cıkarılacak diye bir şey yok. Kpss yüzde 30 diğer dhbt sözlü sınavı ortalaması baz alınarak puan hesaplanır. İmam alımına göre taban puan değişir. Mülakat için en az 70 puan aılınmalı yer tercihi icin.

 58. Harun diyor

  Allah razi olsun sizden peki imam hatip lisesi mezunu imamlik atamasi ne kadar olucak onu merak ettim siz dediniz ya yuzde 30 anlamadim onu kpssde 60 yada 50 cikartsak dhbtye girilecekmiyiz baraj puani kac kpssnin merak ettim herkesin gözü bende ben tam bilgi bilmiyorum bu konuda kimse inanmiyor kazanmami sadece annem inaniyor bende annemin hayalini gerceklestirmek icin imam olucam okula 3 sene verdim onun icin imam olmak istiyorum tam bilgim yok hep calisiyorum imamliga olsun diğer is olsun yeni bu sene imam hatip mezunu oldum allah razi olsun merak ediyorum kac puanla dhbt girecez aciklasaniz allahin izniyle

  1. dhbtdersleri diyor

   İmamlık ataması ile ilgili bir bilgimiz olmamakla beraber 9 bin 500 personel alımı olacak önümüzdeki sezon. Diyanet işleri başkanı açıklamada bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.