2018 DHBT Sınavı Üzerine

Allah’ın selamı,bereketi,rahmeti hepimizin ve hepinizin üzerine olsun.2018 yılında yapılacak olan 2018 DHBT Sınavı her geçen gün yaklaşmakta.

Geçmiş yıllara nazaran bu senede DHBT sınavında süprizlerin olacağı kaçınılmaz.

Her DHBT sınavı sonrası DHBT sınavı iptal edilsin veya DHBT sınavı iptal edilmeli deyip feryat edilmektedir.

Zaman zaman gelen bu gibi konuları bizlerde sitemizde yayınlamak durumunda kalmaktayız.

Hala bilindiği gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 2018 (DHBT 2018 Sınavı) sınavına vaktimiz  var. Bu yüzden bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

2018 yılında yapılacak olan Kpss DHBT sınavında ters köşeye düşmemek için sitemizde konular ve DHBT sınavlarına nasıl hazırlanılması gerektiğini okumanızı tavsiye etmekle birlikte KPSS ve DHBT sınavlarının ikisine de çalışmamız gerektiğini hatırdan çıkarmayalım.Malum ikisinin belli oranlarda ortalama puanları alınmaktadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı , DHBT Sınavına her geçen gün talep artmakta olduğu için bu yılda rakamlar oldukça fazla olacaktır.Bu yüzden hepimizin işi zordur.Ama elimizden geleni yapıp tevekkülü de bırakmadan sabırla çalışmaya devam etmemiz gerekmektedir.

DHBT Sınavının iki yıllık sayısal verileri şu şekildedir.


Evet Ortalama senede 175 bin kişinin girmiş olduğu DHBT sınavına , 2018 yılında da bi o kadar kişinin sınava girmesi beklenmektedir.Hatta bu rakamlar her sene katlanarak arttığını sayısal verileri incelediğinizde görebilirsiniz.

Kuran Kursu Öğreticisi ve diyanetin alımlarının da bayanlar yönelik bölümde alımlar çok düşük olmakla birlikte dhbt 2018 sınavının geçerlilik süresinin 2 yıl olduğunu düşünürsek bu önümüzdeki senelerde alımların diğer senelere göre fazla olacağını ümit etmekteyiz. Bu yüzden bu sene ümidinizi yitirmemenizi diğer senelere nazaran daha da bereketli olacağını düşünmekteyiz.

Evet 2018 DHBT Sınavı yaklaşmakla birlikte bizler de çalışmalarımıza şimdiden başladık.Her sene değişik soru tipleri gelmekle birlikte , artık az çok sizlerde soruların ne tarzda geleceğini kestirmektesiniz. Misal son sınavda Yaşayan dünya dinleri ile ilgili sorular gibi 😉

Bilindiği üzere son yıllarda DHBT sınavının sorumluluğunu ösym üstlenmiş durumda. Dolayısıyla format tamamen değişmiş, özellikle ÖSYM nin bu sınavı yaptığı ilk yılda öğrenciler hiç tanımadıkları bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır.

Yeni sistem, yıllardır DHBT eski adıyla yeterlik sınavına giren bir çok hoca adayını isyan ettirmiştir. Ancak, herkesin anlaması gereken nokta su ki: ÖSYM nitelikli, düşünebilen, okuduklarını yorumlayabilen, bulunduğu durumun veya sorunun ezber yönünü değil doğru muhakemesini yapabilen, öz nedenini sunabilen, kendini ve mensup olduğu mesleğin gereklerini ifade etmekte becerikli, öz güven sahibi elemanlar istemektedir.

Bu nedenle öğenci adayının bilgi ve yorumsal zekasının ne olduğunu anlamak, adaydan istediği cevabı almak için soruyu türlü şekillerde ve adayın aklına hitap ederek sorar. Bu nedenle, çalıştığınız konuların detayını, niçinini, maksadını, sonuçlarının ne olduğunu, katkılarını iyice öğrenme yoluna gidin.

Soru- cevap şeklindeki soruların neredeyse hiç olmayacağını bilmeniz gerekir.şimdi sizlere anlatmak istediğimiz konunun tam anlaşılması için 2016 DHBT’sini (2016 DHBT soruları için tıklayın.) Sorular incelendikten sonra ÖSYM ‘nin maksadı daha iyi anlaşılacaktır.

Ösym ile birlikte sınavların yapılması Diyanetin farklı alanlara ve herkesin bildiklerinin dışında bilgilerin bilinmesi ve standardın dışına çıkmamız gerektiğini sınavda soruların soruları 2013 ve önceki yıllarda yapılan sorularla karşılaştırarak fark edebilirsiniz.

Dhbt 2018 yılına ait tüm gerekli bilgilere sitemizden haberdar olabilirsiniz  çok yakın bir zaman da ÖSYM  2018 KPSS DHBT klavuzu yayınlanacak. 2018 yılında yapılacak olan 2018 DHBT sınavı hakkında tüm detaylarda sitemizde mevcuttur.Çeşitli eksikliklerimiz olmakla birlikte çalışmalarımız devam etmektedir.

2018 DHBT Sınavı ile aklınıza takılan tüm soruları sitemizde ve sosyal medya üzerinden bizlere sorabilirsiniz.Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya gayret edelim inşallah.

6 Yorumlar
 1. Ayşe diyor

  Acaba önumuzdeki gunlerde sozleşmeli kkö alımı yapilacakmidir ? Cevabinizi bekliyorum.

  1. dhbtdersleri diyor

   önümüzdeki günlerde alım olmayacak hocam daha yeni sözleşmeli imam hatip ve kkö alımı yapıldı.DHBT Sınavı sonurası bir alım yapılması beklenmektedir.

 2. İmam adayı diyor

  Dib başkanı 2018 sonunda 6000 personel alımı yapılacak diye açıklama yaptı. Haberiniz yok galiba

  1. dhbtdersleri diyor

   Haberimiz var kardeşim gündemi tqkip ediyoruz.

 3. Şeyma diyor

  2019 da ilahiyat lisans mezunu olcam. Bu sene KPSS önlisans başvurusu yaparak mı dhbt ye girmem gerekiyor? Ve aldığım puanı seneye KPSS lisansa girerek değerlendirebilir miyim. Bu sene Lisans KPSS başvurusunu kaçırdım çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Lisansdan mezun olma durumunda iseniz kpss ye lisans olarak girebilirsinşz olmadı ise zaten ön lisans olacak. Puanınız lisans olmaz ön lisans olarak değerlendirilir. Dhbt sınavı için bu konuda yeni bir düzenleme veya kılavuzda değişiklik olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.