Allah’a Yakınlaşmanın Yolları 6 Maddeyle

featured

Her müslümanın en büyük dileği merhametlilerin en merhametlisi ve bizlerin yaratıcısı olan Yüce Allah’a yakınlaşmak olmalı.

Biz inananlar ona yaklaşarak hayatımızın her anında onun yardımını kazanacağımıza ve bir sonraki hayatımız olan ahiret hayatında cennete ulaşacağımıza inanırız.

O halde gerçek hayatımız için Allah’a yakınlaşmanın yolları bizim için atılacak en önemli adımlar olmalıdır. Öyleyse ona yakınlaşmak için neler yapabiliriz?

1.Zorunlu Görevlerini Yerine Getir ve Haramlardan Kaçın

Peygamber efendimiz(s.a.v) bu konuda bizlere rehberlik etmiştir. O hayatının her anında bizlere şanı yüce olan Allah’a nasıl yaklaşacağımız konusunu bizlere örnekler vererek yaşamıştır.

Peygamber efendimiz islamın şartları olan zorunlu yani farz görevlerini yerine getirmiş, Cenab-ı Allah’ın bizlere yasakladığı ve haram kıldığı kötü davranışlardan kaçınmıştır.

O halde bizlerde Allah’a yaklaşmanın yolları olarak bizlerde farz görevlerimizi yerine getirelim ve haramlardan kaçınalım.

2.Nafile İbadetlere Daha Çok Zaman Ayır

Daha önceki bir çok makalemizde de yazdığımız gibi biz insanlar eğer Allah(c.c) bizlere merhamet etmez ise ona olan kulluk borcumuzu ödeyemeyiz.

O halde ona yakınlaşmak için ve onun rızasını kazanmak için sadece farz namazlarımızı ve farz ibadetlerimizi yerine getirmek ile yetinmeyip daha çok nafile namaz ve daha çok nafile ibadetlere vakit ayırmalıyız. Nafile ibadetler hayatımızda daha çok yer edinmeli.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Unutulmalalıdır ki tüm günahları affedilmiş ve bu dünyada iken cennet ile müjdelenmiş olan Alemlerin Rasülü olan Peygamber efendimiz bazen geceleri uykusuz kalarak nafile namazlar kılarmış.

Allah’a yakınlaşmanın yolları arasında onun rızası için nafile namazlar kılmak ve onun rızasını kazanmak da yer almaktadır.

3.Allah’ı Anmak ve Allah’ı Yüceltmek

Kalplerimizin paslarını silmek için Allah’ı anmak bazen tek çare olabilir. İnsanoğlunun kalbi bu fani dünyanın gereksiz koşuşturmacasından bazen pas tutabiliyor.

Kalplerdeki pasları silmek için ve Allah’a yakınlaşmak için bolca onu anmalıyız. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’i Rad süresinde şöyle buyurmaktadır: Onlar, iman etmiş ve kalbleri Allah zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalbler Allah’ın zikri ile yatışır.”

4. Duanda Allah’ı Çağır

Cenab-ı Allah Mümin Süresinde şöyle buyurmaktadır:“Bana yalvarın, dua edin ki size karşılık vereyim. Çünkü bana ibadet etmekten kibirlenip yüz çevirenler yarın horlanmış olarak cehenneme gireceklerdir.”

Öyleyse ona dua ederek onun ile yakın bir ilişki kuralım. Yaptığımız duaların kabul olacağına dair umutlarımızı asla ve asla kaybetmeyelim.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Allah’a olan teslimiyetimizin ilk adımlarının dualarımız olduğunu asla unutmayalım. Dualarımızın kabul olmaması belkide Cenab-ı Allah’ın bizler için daha iyi şeyler planladığının göstergesi olabilir.

5. Kur’an-ı Kerim İle Yakın İlişki Kurmak

Peygamber efendimizin bir çok hadis-i şerifinde K ur’an-ı Kerim’in ahir zaman da yani ebedi hayatımızda onu okuyana şefaatçi olacağını dile getirmiştir.

Kur’an-ı Kerim bizlere kıyamet gününde şefaatçi olması için onunla yakın ilişki içinde olmalıyız. Hatta Kur’an-ı Kerim’i hayat arkadaşımız yapmak için çabalamalıyız.

Kur’an-ı Kerim Cenab-ı Allah’ın kendisine inanan müslümanlar ile konuşma tarzıdır. O halde kim Cenab-ı Allah ile konuşmak istemez ki diye sormak gerekir.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

6. İyi Arkadaşlar Edinmek

Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:“Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!” . 

İyi arkadaşlıklar edinmek biz müslümanlar için oldukça önemlidir. Bizleri yoldan çıkaran,Cenab-ı Allah’tan uzaklaştıran, namaz kılmamızı engelleyen bir arkadaşlıktansa bizlere verdiği öğütler ile Cenab-ı Allah’a yakınlaştıran bizlere namaz vakitlerini hatırlatan ve bizleri günahlardan alıkoyan bir dost bulmak oldukça önemlidir.

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Gerçek dost bizleri kötü yoldan uzaklaştıran kişilere denir. Yukarıdaki hadis-i şerifte de belirtildiği üzere kişi dostunun dini üzerinedir.

Dostumuz kimse bizlerde ona benzer ve onun huylarına benzemeye başlarız.Allah’a yakınlaşmanın yolları arasında iyi arkadaşlıklar edinmekte önemli bir yere sahiptir.

Allah’a Yakınlaşmanın Yolları 6 Maddeyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir