Arşivler Mehmet Görmez’e Atılan İftiraları Yalanlıyor !

featured

Sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden ayrılan Mehmet Görmez’e yönelik “15 Temmuz’da harekete geçmedi” iftirasını arşiv kayıtları çürüttü.

“İhanet gecesi telefonlarını kapattı” denilen Görmez, televizyon kanallarına bağlanarak direniş çağrısı yaparken, 23:50’de tüm imamlara ‘sala talimatı’ gönderdi.

İşte o arşivde kayıtlarında o gece…

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e görevden ayrılmadan önce sosyal medyada başlatılan karalama kampanyası iftiralarla sürdürülüyor.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında gece boyunca Görmez Hoca’nın telefonunun kapalı olduğu, Diyanet’in FETÖ’nün hain kalkışmasına karşı harekete geçme konusunda geç kaldığı, sela talimatını bile medyadaki çağrılar üzerine verdiği iddiaları bazı Twitter hasapları üzerinden sürekli gündemde tutuluyor.

Ancak TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun raporu, o geceye ait televizyonkanallarının kayıtları ve Diyanet’ten imamlara gönderilen talimat iddiaları çürütüyor.

DİYANET AKTİF ROL OYNADI

Komisyon raporunda, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin bastırılmasında en aktif rol alan kurumlardan birinin Diyanet İşleri Başkanlığı olduğuna dikkat çekiliyor. Yaşanan hareketliliğin bir darbe girişimi olduğunun anlaşılması üzerine Görmez Hoca’nın hemen harekete geçtiğinin altı çiziliyor.

SAAT 22:45’TE DİYANET’TE KRİZ MASASI KURULDU

Buna göre, saat 22.45’te dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in talimatıyla Başkanlıkta Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın koordinesinde Strateji Geliştirme Başkan Vekili Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Vekili İsmail Palakoğlu, Özel Kalem Müdürü Oğuzhan Dinler, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Halil Erdoğan, Daire Başkanı Yıldıray Kaplan’dan oluşan bir kriz masası hazır hale getirildi.

Diyanet Basin
Diyanet İşleri Başkanlığı – Basın Yayın

 

İmamların cep telefonarına saat 23.50’de gönderilen talimat. İlk salalar 00.13’ten itibaren okunmaya başlandı.

SAAT: 23.00 ‘SALA OKUNSUN’ TALİMATI

Saat 23.00’te Görmez’in talimatıyla 120 bin Diyanet personeline yönelik bir çağrı mesajı metni hazırlanması kararlaştırıldı. Saat 23.50’de Görmez Hoca’nın 85 bin camide sala okunmasına yönelik talimatının yer aldığı çağrı metni tüm basın kuruluşlarına gönderildi. Söz konusu çağrı aynı anda Başkanlığın web sayfasında ve sosyal medya hesaplarından yayınlandı. İlk selalar 00.13’ten itibaren okunmaya başlandı.

GÖRMEZ’İN TARİHİ ÇAĞRISI

Aynı çağrı metni, eş zamanlı olarak SMS yoluyla 120 bin Diyanet personeline gönderildi. Diğer yandan darbe girişiminin birinci yıldönümünde aynı saatte Türkiye genelindeki tüm camilerden sala okutuldu.

Görmez’in FETÖ’cü cuntanın kimyasını bozan, Diyanet’in web sayfasında yayınlanan o tarihi çağrı metni aynen şöyleydi:

“Din gönüllüsü kardeşim,

Bugün milletimizin hukukunu korumak için üzerimize düşeni yapmak en büyük vecibedir. Ülkenin ve milletin birliğinin, huzur ve refahının ayaklar altına alınması, milli iradenin cebir ve şiddetle çiğnenmesi asla kabul edilemez.

Milletimizin manevi rehberleri olarak her türlü kanun ve hukuk dışı girişimlere karşı milletimizle beraberiz. Hepinizi özgürlüğün simgeleri olan minarelerimizden halkımıza bu büyük ihanete şiddete başvurmadan karşı koymaya davet ediyorum.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu gece minarelerin ışığı yanacak, salalar verilerek milletimiz hukukuna sahip çıkmaya davet edilecektir. Prof. Dr. Mehmet Görmez Diyanet İşleri Başkanı”

GECE BOYUNCA TV’LERE BAĞLANDI

Görmez’in bu çağrısı üzerine tüm Türkiye’de minarelerden salalar verildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara daveti, okunan her saladan sonra Diyanet görevlileri tarafından minarelerden ilan edildi.

Diyanet TV ve Diyanet Radyo da halkı darbe girişimi konusunda yönlendiren yayınlarını gece boyunca sürdürdü.

Diyanet TV’nin yayın akışı değiştirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sala talimatı ve Kur’an tilaveti (Fetih Suresi) ekrana getirildi.

Bu yayın aralıksız olarak sürdürüldü. Bununla da yetinmeyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gece yarısından sonra televizyon kanallarının canlı yayınlarına telefonla bağlanarak, halkın darbe karşıtı motivasyonunu pekiştirici açıklamalarda bulundu.

 

 

Karar Gazetesi

Arşivler Mehmet Görmez’e Atılan İftiraları Yalanlıyor !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir