Cenaze Duaları

featured

Cenaze Namazında okunacak olan cenaze duaları ve cenaze namazı ile ilgili bilgileri şöyle bir hatırlatalım.

Allah’ı hamd,sena ve zikir, Peygambere salat ve selam , mü’mine dua ve rahmet olan cenaze namazı,farz-ı kifayedir; yalnız bir erkeğin veya bir kadının bu namazı kılmasıyla farz yerine getirilmiş olur.

Cenaze namazı rükü ve secdesi olmayan bir namazdır;rükünleri kıyam ve tekbirlerdir. Cenaze namazında iftitah tekbirinden başka , üç tekbir daha bulunmaktadır. Selam vermek vaciptir.

Sünnetleri ise, Allah’a hamd ve sena etmek,Resulullah’a salat ve selam getirmek,hem ölüye hem de müslümanlara dua etmekten ibarettir.

Cenaze namazında taharet, kıbleye yönelmek, setr-i avret ve niyet gibi şartlara riyayet edilir. Namazı kılınacak cenazenin Müslüman olması , yıkanıp kefenlenmiş olması,cemaatin önünde sabit bir yere konmuş olması,bedeninin tamamı veya yarıdan fazlası,yahut başı ile birlikte en az yarısının bulunması gerekir.

Canlı olarak doğan çocuk yıkanır ve cenaze namazı kılınır.Birkaç cenaze bir araya gelmiş olursa, bunların namazlarının ayrı ayrı kılınması daha iyidir. Bununla birlikte, hepsine birden bir namaz kılmak da yeterli olur.

Cenazeye karşı ve kıbleye yönelik olarak saf bağlanır ve niyet edilir. İmam tekbir alarak ellerini bağlar; cemaat da tekbir alarak ellerini bağlar. Tekbirden sonra imam ve cemaat içlerinden ”ve celle senaüke” cümlesiyle birlikte ” Sübhaneke” duasını okurlar.

Ardından imam ellerini kaldırmadan tekbir alır, cemaat  da içinden tekbir alır ve hepsi içlerinden ‘Salli ve Barik dualarını”okur. Tekrar aynı şekilde tekbir alırlar ve bilenler cenaze duasını,bilmeyenlerde dua niyetiyle ” Fatiha” suresini veya başka bir dua okur. Daha sonra yine aynı şekilde tekbir alınır ve arkadasından sağa ve sola selam verilir. Böylece namaz tamamlanmış olur.

Peygamberimiz (s.a.s),cenaze namazı kıldığında söyle dua etmiştir:

ٱَللّٰهُمَّ ٱغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشَاهِدِنَا وَغَآئِبِنَا وَكَبِيرِنَا وَصَغِيرِنَاوَذَكَرِنَا وَاُنْثَانَا

ٱَللّٰهُمَّ مَنْ اَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَاَحْيِهِ عَلَى ٱْلاِسْلاَمِوَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّنَا عَلَى ٱْلاِيمَانِ

 وَخُصَّ هٰذَا ٱلْمَيِّتَبِٱلرَّوْحِ وَٱلرَّاحَةِ وَٱلرَّحْمَةِ وَٱلْمَغْفِرَةِ وَٱلرِّضْوَانِ

Cenaze Duasının Okunuşu  : “Allâhümmeğfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve ğaibinâ ve sağîrinâ ve kebîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ .

Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ehyihi ale’l-İslami ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ale’l-imân.”

“Ve hussa hâze’l-meyyite bi’r-ravhi ve’r-râhati ve’r-rahmeti ve’lmağfireti ve’r-rıdvân.

Anlamı : “Ya Rab! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanlarımızı, bulunmayanlarımızı, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü ve büyüğümüzü bağışla.

Ya Rab! Bizden meydana gelecek yeni nesilleri İslam dini üzerine yarat! Bizden eceli gelip öldüreceklerini de iman üzere öldür.”

“Rabbim! Bilhassa bu ölüyü, rahmete, rahatlığa, bağışlanmaya ve hoşnutluğa erdir.

Bu boşlukta (‘Allahümme la tahrimna ecrahü ve la tudillena ba ‘ dehü.’) riyaveti de okunabilir.Hadislerden mülhem bazı ziyadelerle ilmihal kitaplarında aşağıdaki gibi okunduğuna dair riyavetler de mevcuttur.Genelde alttaki ibare okunmaktadır !

ٱَللّٰهُمَّ اِنْ كَانَمُحْسِنًا فَزِدْ فِى اِحْسَانِهِ وَاِنْ كَانَ مُسِيئًا وَتَجَاوَزْ عَنْهُ وَلَقِّهِٱْلاَمْنَ وَٱلْبُشْرٰى وَٱلْكَرَامَةَ وَٱلزُّلْفٰى بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ ٱلرَّاحِمِي

Okunuşu :Allâhümme in kâne muhsinen fezid fî ihsânihî ve in kâne musîen fetecâvez anhü ve lekkıhi’l-emne ve’l-büşrâ ve’lkeramete ve’z-zülfâ birahmetike yâ erhamerrâhimîn.”

Anlamı :Allahım! Bu ölü iyilik yapmış bir kişi ise şimdi sen de ona mükâfatını fazlasıyla ver, eğer bu ölü kötülük işlemişse cezalandırmaktan vazgeç! Günahlarını affeyle. Bu ölüyü korktuğundan emin kıl, lütfun ile müjdele, onu ahiret şerefine ve yüksek mertebeye eriştir. Ey merhametlilerin merhametlisi olan Allahım.”

Eğer cenaze kadın ise ,”ve husse ” den sonrası şu şekilde okunur;

Kadın Cenaze Duasının Okunuşu : “Ve hussa hâzihi’l-meyyitete bi’r-ravhi ve’r-râhati ve’r-rahmeti ve’lmağfireti ve’r-rıdvân. Allâhümme in kânet muhsineten fezid fî ihsânihâ ve in kânet musîeten fetecâvez anhâ ve lekkıhi’l-emne ve’l-büşrâ ve’lkerâmete ve’z-zülfâ birahmetike yâ erhamerrâhimîn.”

Anlamı :Bu duanın anlamı da, erkekler için okunan duanın anlamı gibidir

Erkek Coçuğu Cenaze Duasının Okunuşu :“Allâhümmec’alhu lenâ feretan vec’alhu lenâ ecran ve zühran vec’alhu lenâ şâfian ve müşeffeâ.”

Erkek Coçuğu Cenaze Duasının Anlamı :“Allahım! Bu çocuğu cennette bizi karşılayıcı ve ahiret armağanı kıl… Allahım! Bu çocuğu bizim için şefaatçi kıl ve şefaatini makbul eyle.”

Kız Coçuğu Cenaze Duasının Okunuşu :“Allâhümmec’alhâ lenâ feretan vec’alhâ lenâ ecran ve zühran vec’alhâ lenâ şâfiaten ve müşeffeah.”Bu duanın anlamı da, erkek çocuklar için okunan duanın anlamı gibidir.

Dhbt ve Diyanet Mülakat Sınavlarında en çok sorulan sorulardan biridir. Dhbt mülakat sınavında mutlaka cenaze duasının erkek ve kadın kısmını bilmelisiniz.

Hem sınavlarda hemde hayatımızda sürekli kullanacağımız bu metinler dhbtdersleri.com tarafından hazırlanmıştır.Umarım istifade edersiniz.

Cenaze Namazı ve Cenaze Dualarını  İndirmek için alttaki Bağlantıya tıklayın !

[Yükleme bulunamadı.]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Yönetici 2 sene önce

    detaylı acıklama yaparsan düzeltelim hala hatayı göremedim güncelleme işlemi yapıyorum sitede Lütfen detaylı bilgi verin.Detaylı ve hatalı yeri yazdığınızda güncelleme işlemini gercekleştireceğim.

    Cevapla
  2. Yönetici 2 sene önce

    yalnış olan yerleri söylersen düzeltelim.Sonuç olarak yazım ve karekter hataları olabilir ama sen bizim gözümüzden kacanı söylersen daha güzel olur acemice yorum olmaz en azından.

    Cevapla