DHBT Başvuruları ve Sınav Tarihleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHBT BAŞVURU ŞARTLARI VE SINAV TARİHLERİ

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı ( DHBT Sınavına ) başvurularla ilgili ziyaretçilerimizden oldukça fazla soru gelmektedir. Bu konu ile ilgili bir çok şey söylenmektedir. Hal böyle olunca da her kafadan ayrı bir ses çıkmakta ve herkes farklı davranışlar sergilemektedir.

Sonuç olarak burada din hizmetleri alan bilgisi testi sınavına başvuru bilgileri ve ilgili sınav tarihleri hakkında bilgi verilecektir. Özellikle kıymetli arkadaşlar bu gelen sorular imam hatip lisesinden mezun olan ve DHBT Hakkında bilgisi olmayıp sınava ilk kez girecek olan kardeşlerimizdendir.

Daha önce DHBT NEDİR ? ve yine yazmış olduğumuz diğer yazılarımızda DHBT Sınavının Kpss sınavı ile ilişkili olduğunu Kpss içerisinde bir bölüm olduğunu ve ilgili bilgiler için ayrı bir DHBT klavuz kitabının yayınlanmayacağının Kpss Klavuzu içerisinde DHBT bilgilerinin de bulunacağını bir kez daha buradan bildirmekte yarar görüyoruz.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavına Kpss sınavındaki başvuru koşullarını taşıyan herkes başvuruda bulunabilir.Bu konuda ilgili Ösym de yayınlanan Kpss Klavuzu Kitapcıklarını takip etmeniz gerekmektedir.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavına (DHBT Sınav başvurusu) Başvuru zamanına ilişkin de aynı şekilde bir sürü farklı yorum ve sorular mevcut her ne kadar söylesek de hali hazırda bu sınav yeterlilik sınavı gibi olmayacak ve iki yılda bir yapılacağını bir kez daha tekrar edelim.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Lise – Ön Lisans ilahiyat ve Lisans İlahiyat bölümlerine ayrıldığından dolayı başvurularda farklılık göstermektedir.

Lise ve Ön Lisans ilahiyat Bölümleri için KPSS  Ortaöğretim / Ön lisans başvuruları ile birlikte bu bölümde olan adaylar ilgili ücretleri yatırdıktan sonra elektronik ortamda (Bilgisayar) Ösym ‘iletişim merkezlerinden veya Ais kullanıcı tarafından ilgili bölümler doldurularak DHBT ve KPSS başvuruları yapılmaktadır.

Dört yıllık ilahiyat lisans  KPSS Orta öğretim / Ön lisans ile birlikte ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Ancak burada lisans bölümlerinin DHBT BAŞVURU TARİHLERİ İLE İLAHİYAT ÖN LİSANS-LİSE BÖLÜMLERİNİN TARİHLERİ FARKLILIK GÖSTERMEKTEDİR.

Bu hususta Akademik takvimi veya ÖSYM’nin ve DHBT Dersleri Sitesini Takip edip zaman dilimizi kaçırmamanız gerekir.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı (DHBT Sınav tarihleri) tarihleri hakkında ise yine aynı şekilde bildirdiğimiz gibi senenin çift yıllarında Kpss ile birlikte yapılmaktadır. 

Bu konuda hali hazırda 2021, 2023,2025 ‘ yılların da DHBT Sınavı olmayacaktır. Senenin tek yıllarında DHBT sınavı  olmayacağına göre lütfen DHBT Sınavı her yıl var mı ? DHBT ne zaman diye sorular  sormayınız. Yazımızın bu bölümünde güncelleme yapıyoruz.

Ülkemizdeki ve Dünyadaki Covit 19 nedeniyle DHBT sınav tarihleri bu sebeple değişiklik göstermiş ve 2020 yılında yapılacak olan DHBT yazılı sınavı 2021 yılına ertelenmiştir. 2022 Yılında DHBT sınavı yapılacaktır.

DHBT Sınavı senenin çift yıllarında yapılmaktadır. Bunun akabinde senenin çift yıllarında yapılan DHBT Sınavına ait bilgilerin tarihleri ve gerekli şartların hepsi sitemizde yayınlanmaktadır.

Bunun dışında ek bir durum söz konusu olursa burada zaten bildirilecektir. Bu arada DHBT Sınavı , Kpss sınavı ile birlikte yapılmaktadır , derken bu sözden kastımız çift yıllara ait dhbt sınavına girenlerin Kpss sınavına da girmeleri gerekmektedir, demek istememizdir.

Yani DHBT sınavı ile KPSS sınavı aynı anda yıl içersin de olmaktadır ve lakin sınavlar ayrı yapılmaktadır. Aralarında belli bir süre zaman dilimi mevcuttur.

DHBT Başvuruları ve Sınav Tarihleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Yönetici 2 Şubat 2021, 17:29

    Malesef beklemek zorundasın kardeşim KPSS sınavına girmen gerekir ve en az 1 ham net ve puanın hesaplanması gerekmektedir.O yüzden önümüzdeki DHBT sınavına gireceğin zaman KPSS sınavını mutlaka halletmelisin.Sitemizde DHBT ile ilgili tüm bilgiler mevcut biraz araştırma yapıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

    Cevapla