DHBT Mülakat Sınavı Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

Daha önceki yazımızda diyanet işleri sınavlarında görev almak isteyenlerin mülakata nasıl hazırlanmalarını gerektiğini kısa olarak bir iki hususla yazmıştık.

(DHBT Mülakat Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım ?)

Bu  yazımızda ise Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu mülakat sınavı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlarından bazılarını ele alacağız.

DHBT Mülakat Sınavı Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar  Bazılarını Hep Birlikte Ele Alalım !

1-Kılık kıyafet secimi : Bu çok önemli maddedir.Malum hepimiz Diyanet kurumundayız. Diğer kurumlardan farklı ve insanlar tarafından el üstünde tutulan ve topluma en derinden etkileyen kurumların başında gelir.

Bir imam hatip olsun veya bir kuran kursu öğreticisi olsun kılık kıyafet konusunda daha dikkatli olmak mecburiyetindedir.

Kılık kıyafetten kastımız uyumlu olmasının yanı sıra bize yakışır olması da çok önemli.Kıyafet uyumunun yanında temiz olması ütülü olması son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Kılık kıyafetten söz açılmışken bununla bağlantılı olarak sac sakal (bayanlar için başörtüsü) tertipli düzenli olmalı malum diyanet personeli olarak kılık kıyafet yönetmeliğine tabiyiz.

Bazıları gibi sünnet adı altında farklı şekillere bürünmeye gerek olmadığı gibi yine bazıları gibi de abuk sabuk afedersiniz ama serseri gibi giyinilmemeli.

Sınavlara giren biri olarak bunun tecrübesini bizzat yaşayanlardanım. Şimdı yazımızı okuyanlar hocam laf edebiyatı yapıyorsun böyle şeyde mi ? olur der gibi olacaksınız ama malum sınavlardan bunları bizzat yaşayıp gördüm.

2-Mülakat Girişi : Evet Sınav esnasında dikkat edilen bir husustur.Bu da bizzat tecrübem ile sabittir.Malum sınava giriş ve çıkışımız bile puan getirir bize.

Sınava girerken mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli husus saatinde orada olmanız liste sırasına uyup sınava zamanında girmenizdir.

Ayını zamanda DHBT Mülakat sınavına girerken kapı tıklayıp,kapıyı çalıp içeri girmeliyiz.(Hocam biliyoruz der gibisiniz ama sınav esnasında emin olun bu bile unutuluyor.)

DHBT Mülakat sınavlarında yani Diyanetin Mülakat sınavında zil e basılır ve sınava girecek kişi girer bazen adam öğle bir giriyor ki afedersiniz dingonun ahırı na girer gibi bu şekilde davranmayın çıkarken de mutlaka kolay gelsin hayırlı günler gibi cümlelerin yanı sıra nazik tavır ve davranışlarda bulunup mütevaziliğimizi asla kaybetmemeliyiz.

3-Heycan ve Stres : DHBT Mülakat sınavlarında en ciddi sorun buradadır.Sevgili arkadaşlar bunu kendim bizzat tecrübe etmiş biri olarak sınav olduğunda her ne kadar stres yapmayacağım desek ise de  mutlaka bir nebze olsun yapıyoruz.

Fıtratımızda olan bir şey olsa gerek. Bazılarında az bazılarında oldukça fazladır.

Bunun için mutlaka metodlar geliştirin.Ne kadar yapmam deseniz de yaparsınız.Malum bizde iki sınav kaybettik.

İnsan kaybedince rahatlıyor.Zamanla da alışıyor bu yüzden kuran ve benzeri okumalarınızı sınava çalışırken başkalarına da dinletin. Bir nebze olsun etki edecektir.

4- Komisyonun Soruları ve Bizim tutumumuz : DHBT Mülakat sınavlarında heycan faslından sonra dikkat etmemiz gereken bir hususta komisyon bize ne soruyorsa kısa ve öz net cevap vermektir.

Konuları farklı yere dağıtmadan en uygun cevabı verip bırakmalısınız aksi taktirde farklı sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yine bundan ziyade ufacık bir bilgi verip de kestirip atıyormuş gibi de yapmamalısınız bu dengeli olmalı yoksa bu seferde bilmiyor diye komisyonda kanaat uyandırabilirsiniz.

5- Kızgınlık ve Duygu Konturolü : Bu da çok önemli komisyon psikolojik olarak da sizleri ölçecektir.Bu bilgiden ziyada önemli bir konudur.Her insanın yapısı farklıdır.

O yüzden bazı duygularımız konturol altına almayı bilmemiz gerekmektir.Malum Diyanet personeli toplumun her kesimine hitap etmektedir.

Bu yüzden mülakat sınavında bu kişi cemaate veya insanlara karşı nasıl tavır ve tutum alıcak diye karşımızda değerlendirme yapılmaktadır.Buna da dikkat etmelisiniz.

Komisyon sınavda bizleri kızdırmak veya psikolojik olarak baskı uygularsa en güzel şekilde tutum ve davranış sergilenmelidir.

6-Sınav öncesi ve Sonrası : Arkadaşlar burada ilk başa yazabilirdim bunu ama yinede önemli sınava girmeden veya girdikten sonra hepimiz biliyoruz ki bekleyenler ve sohbet edenler soru soranlar oluyor burada dikkatli olun fazla panik yapmamalısınız sınav öncesi stres ve heyecan oluşturur sınav sonrasında size sorarlar ve yanıt vermemişseniz üzülebilirsiniz bu yüzden ortam da fazla her şeyi duymayın ve görmemeye çalışın.

7.DHBT Mülakat Sınavı Bitti Herşey bitti mi ? : Evet arkadaşlar 6-7  madde ile kısa belirtmeler yaptım yüzeysel bir kısmınız zaten bunları biliyor.

Ama bu sınavdaki davranışlarımız her ne kadar sınav için desekte aslında hayatımızın bir parçası haline getirmeyi kendimize şiar edinmemiz gerekmektedir.Malum oldu bitti aynı tas aynı hamam veya yapmacık olmamalıyız.

Bu yukarıdaki maddelerde dhbt mülakat sınavın da sınava girişte ve sınav anında dikkat edilecek hususlardan bi nebze olsun bahsettik.

Sınava girmeden bu bölümleri okuyup sınavda işe yarıyor mu işe yarar mı diye ? merak edenler uygulayıp analiz etsinler 😉 Umarım DHBT Mülakat sınavına girecek ve giren adaylar için faydalı bir yazı olmuştur.

Şimdiden DHBT Mülakat Sınavlarının Hayırlı Olmasını temenni ediyorum. En  güzel olana emanetsiniz.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.