DHBT Mülakat Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım ?

Değerli hocalarım ve hoca adayları DHBT Sınavından sonra bizi bekleyen bir mülakat var.

Bu her alan için böyledir.İmam-Hatiplikten tutunda Müezzin ve Kuran kursu öğreticiliği dahil tüm alımlardan DHBT Sınavından sonra mutlaka mülakat olur.

DHBT Mülakat sınavına nasıl hazırlanmamız gerektiğini ve dikkat edilmesi gereken püf noktalardan kısa bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

Umarım burada ki yazımızdan istifade eder ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.Yorum olarak bizlere attığınız DHBT Mülakat konusunda sitemizde bulunan DHBT Mülakat bölümünde mevcut tüm bilgilerde bulunmaktadır.

DHBT Mülakat sınavına nasıl hazırlanacağız peki ?

İlk olarak zaman ve devamlılık : Bu konumuz çok önemli çok ders çalışmaktan ziyade verimli ders çalışma olması gerekli.Malum günde mutlaka belli bir zaman dilimini DHBT Mülakat sınavı için ayırmalısınız.

Aksi taktirde parçalı veya aralıklı olarak hazırlanılan DHBT Mülakat sınavı için başarı elde etmeniz çok zor.

Tecvih Bilgisi ve Temel Kaideler: Günlük yüzüne Kuran okumalarımızı yaparken tecvid kaidelerini uygulamamız gerekmektekdir. Bazı arkadaşlarımız da kaideleri uygulayıp tanımlarını yapamamaktadırlar.

O yüzden özellikle Kuran Kursu Öğreticilerine tevcid bilgisi mutlaka sorulur.

Temel tecvid bilgisi ve temel  kaideleri bilmemiz gerekmektedir. DHBT Mülakat Sınavına hazırlanırken buna çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Günlük Yüzüne Kuran – ı Kerim Okumaları : DHBT mülakat ve Diyanet işleri başkanlığı personeli için olmazsa olmaz bir madde DHBT Mülakat sınavında ortalama  % 70 % 60 oranında bir puanlamaya sahip olan yüzüne kuran okunması en önemlisidir.

Her sınavda mutlaka yüzüne okutulur.Okuma üsullerini mutlaka bilmelisiniz ve okumalarınız tedvir olarak yapmalısınız.

Yüzüne okuyuşlarınız iyi olursa DHBT Mülakat sınavında başarılı olabilirsiniz.

Peki sadece kuran-ı yüzüne okumak yeter mi ?  Elbette yetmez !

Yüzüne Okuyuşlarda Mushaf Kuran Secimi ve Önemi nedir ? 

Evet hocalarım bu maddeye dikkat etmezseniz benim gibi ilk vekillik sınavına girdiğim de cuvallayabilirsiniz. Mushaf secimi hafız Osman hattı olmalı aynı zamanda DİB (Diyanet İşleri Başkanlığı ) yayınları kuran olmalı.

Tabiki artık çeşitlilik artmakta olduğu için piyasada bir çok mushaf çeşidi ve baskıları mevcut.

Bunlardan hangisi olacak.Sevgili hocalarım bunlardan halk dilinde tabir ettiğimiz Kapalı Kuran (eski yazı ) yani bilgisayar hatlı kuran olmamasına dikkat edin.

Evet ben ilk vekil sınavına girdiğimde hep bilgisayar hatlı kolay okunabilir Mushaftan (Kuran’dan) çalıştım ve sınavda karşıma kapalı hat  yani eski yazı şeklinde kuran çıkınca afalladım ve kaldım.

Onun için mülakat sınavına hazırlanırken kapalı hattan okumalıyız.Bunun da orta yolunu seçebilirsiniz.

Misal 5 sayfa bilgisayar hatlı kuran okuyorsak 2 – 3 sayfa kapalı hattan okumak gibi.

Kuran ve Dua Ezberleri : DHBT Mülakat sınavına hazırlanırken dikkat edilecek en önemli maddelerden bir tanesi de bu Diyanet ve İmam Hatip’in belli bir müfredatı vardır.

Bunlardan hepsi tam olmasa da bir kısmını yapmak durumundasınız.Bu bölüm tamamen sınavda komisyon ve şans isi demek istemesem de Rabbimizin yardımı ile alakalı .

Kuran Ezberleri ile ilgili sitemizde müfredata (Kuran Ezber Listesi) bakmanızda fayda var en azından yasin tebareke amme ve ved duhadan aşağısı olmalı.

Fetih Hucurat Cuma ve Rahman Sürelerinden de belli kesitler olursa güzel olur.

Ezberleri okuyuşumuzda orta usulde ve hafif makamlı olmalı. DHBT Mülakat Sınavına hazırlanırken bu bölümü sakın es geçmeyelim.

Hangi Dualar Ezberlenmeli ? 

Sevgili hocalarım Hutbe Duaları Cenaze Duaları ve Bazen nikah ile yağmur duaları en çok DHBT Mülakat sınavlarında çıkan dualardır.

Bunlar özellikle hutbe ve cenazeye dikkat etmeliyiz. Ezberlememiz gerekmektedir.

Bu konularda da gelen en önemli soru şudur bayanlar bunlardan sorumlumudur.

Komisyon sorma yetkisine sahiptir çünkü bu saydıklarımızın hepsi İmam Hatip Liselerinde ve diğer okulların müfredatlarında mevcut olmakla birlikte Diyanet Personeli de bilmek zorundadır.

Peki DHBT Mülakat sınavına hazırlanmak bu kadar mı ?

Bu kadarı yeterlimi öncelikle değerli hocalarım elbette bu kadar yeterli değil ama yukarıdaki maddeleri güzel bir şekilde sınavda verirseniz diğerlerinin pek önemi kalmıyor.

Malum DHBT mülakat sınavına hazırlanırken bu maddelere dikkat ederek hazırlanmamız gerekmektedir.

Sınavda Fıkıh bölümünden de mutlaka soru gelir o yüzden Diyanet İlmihaline göz atmamız en azından artık söylemek istemesem de Namaz Oruç Zekat Hac ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra günümüz fıkıh problemlerinden biraz haberdar olmamız da fayda vardır.

Bunların yanı sıra gündemi ve önemli olayları da takip etmemiz ve gelişen hayat şartlarından da haberdar olmamız gerekmektedir.

DHBT Mülakat Sınavına Hazırlanırken yukarıdaki Hususlara dikkat ederek hazırlanırsak DHBT Mülakat sınavımızdan başarı elde edebiliriz.

DHBT Mülakat Sınavına Girerken ve sınavda başarımızı arttıracak bazı püf noktalar da var onlara başka bir başlık açıp sitemizde yayınlayacağız.

Öncelikli olarak DHBT Mülakat sınavına girmeden önce bu hazırlıklarımızı yapmamız gerekmektekdir.

Rabbim gireceğimiz  sınavlarda başarılı olmayı nasip eylesin.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.