DHBT Mülakatta Sorulan Sorular !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öncelikle Allah’ın rahmeti bereketi hepinizin üzerine olsun. Değerli arkadaşlar din hizmetleri alan bilgisi testi (DHBT yazılı sınavı) sonrası yapılan alımlarda sordukları bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sınava bizlerde katıldık.

İlk kez girmenin vermiş olduğu heycandan dolayı takıldığımız yerler de oldu şimdiden tüm imam adayları müzezzin ,kuran kursu öğreticisi ve diğer bölümlerden de diyanet işleri sınavlarına girecek adaylara hayırlısı olsun diyorum ve sizlerden de dua bekliyoruz.

Girmiş olduğumuz sözleşmeli imamlık sınavında yani mülakat sınavından sordukları sorular ve genel işleyişi burada edindiğim ufak tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeni girecek veya daha girmemiş imam kuran kursu vb kısacası diyanet işleri sınavına girecek adayların okumalarında mutlaka yarar olacak diye düşünüyor ve yazımıza Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar bu mülakat sınavı bu işi  önemseyenler için oldukça önemli zamanında sınav yerine gelmeye ve saatinde kesinlikle orada olmaya dikkat edelim.

Biliyorum diyosunuz kardeşim ne bu böle ama ne yazık ki dün girdiğim sınavda 15.sırada olmama rağmen 8:45 gibi ikinci kişi olarak girmek üzereydim ve son anda bi kac kişi geldi ve saat 10:00 gibi sınava girdim.

Kaldıki bu seferki komisyon süreyi epey uzun tuttu.(Lütfen Hangi yerde girdiniz diye sormayın.)

Velhasıl kelam bunu herkes kendi bilecek .Aynı zamanda yine enteresan bir olay adam sınava gelmiş dışarıda gezini yor ve sona girecem diye girmiyor. Sebep çok ilginç zaman kazanmakmış ?

Daha sonra dikkat etmemiz gereken bir önemli konu kılık kıyafet şimdi bunu biliyoruz zaten diyeceksiniz ki malesef sınava gelen kişilerin durumu iç acıcı bazen düşünüyor insan nereye geldim diye Allah’a şükür hiç bi şey bilemesek duruşumuz yeterli ki bu bile önemli.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Komisyon sizi içeri çağırınca en çok dikkat ettikleri yer hitabet ve konuşmamız ki bu komisyon bu şekildeydi ve iki üç bölgede de aynı titizlikle bakmışlar diğer bölgelerde giren arkadaşlarımızdan bu duyumu aldık.

Bir diğer ve en can alıcı noktası heycan yapmamak bu bizi de bitirdi umarım siz sakin bir şekilde sınavınıza girer ve heyecan yapmazsınız.

Komisyon size bunun için kendini tanıt vb şeyler soracaktır. Burada da bilgi akışını iyi vermemiz gerekiyor ve bazen hiç beklemediğiniz şekilde soru sorabiliyor.

Misal bana göçmen olduğumuz için daha ilk atalarımı sordular bereket araştırma yapmıştım direk cevap verdim evet dediler.

Sonra dikkat ettkleri şey ise Kur-an-ı Kerimi yüzünden okuyuşumuz elbette ben okuyorum zaten diyosunuz Harfer Mahreçler ve hatta ufak bi anektot o esnada ben fark edemedim komisyon Kur-an-ı Kerimi açışımıza bile bakıyor.

Misal aklınızda ilk cüzlerden bir şey açayım demesin yapıştığınız yeri açın tereddüt etmeyin ilk sınavda ben yaptım.

Azhab süresinden geldi ve oldukça zordu. Bu sınavda dedim zaten olucak gibi değil neresi gelirse Yunus süresi geldi ve Allah’a şükür okuduk. Biraz uzun du ve bir kaç yerde takıldım geri çekip düzelttirdiler.

Ama hadr falan okutmadılar. Bunu olumlu mu yormalıyım bilmiyorum. Yine Kuran hocamın dediği hiç bi şey bilmiyosan adam gibi bir euzü besme çekip cıkarsın.

Malum harflerimde bi za ze peltekler harflerde biraz kalın çıkmadı bu harfleri hocamız uyardı.

Daha sonra ezberler arkadaşlar, ne biliyorsanız söyleyin ben mülk suresinden ikinci sayfayı sordu yok gelmedi aklıma nebe suresini okudum. Dedi bunu biliyorsun bunu bilemiyosun falan…

Hocam aklıma gelmedi diye belirttim.Ne kadar rahat olursanız karşınızdaki de işi kolaylaştırıyor. Zaten başkada ezber sormadı.

Fıkıh ilmihal sorularına gelince çok güzel örnek vererek kibar bi şekilde sordular ögle namazında 4.rekattasın unuttun kalktın ne oluyor ki benim soruyu o kadar uzattılar ki şaşarsınız 5 e mim tamamlarız 6 ya mı diye gitti ? Tabi kendimi tanıt bölümünde ehli beytten sahabeye kadar yemene kadar gittik ?

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Gelelim diğer konuya hitabet konusu cuma hutbesi banko ama evde cok ca hazırlanın özellikle görev yapmayan arkadaşlar ben defalarca hatalı yaptım.Ama düzelttirdi ellerim titrio resmen ? bu şekilde son olarak bir yerde nikah var senide çağırdılar tabi ben evli değilim böle anlatıyor güzel güzel anlat bakalım ne yaparsın aslında bu nikah duasını biliyomusun demek kibarca ama direk oku demiyor bizde agzımız dönüğü kadar anlattık ve son olarak sınavdan çıkarken özellikle bana kimliğini aldın mı ?? imza attın mı cebindemi bu kadar heycana gerek yok gibi baya takıldılar ve sınavda sanırım en çok beni tuttular ki öley idi ? Arkamdan giren abi beş dakkada cıktı ?

Şimdi çok ilginç gündem soruları varı Fırat Kalkanı harekatı genel kültür vb aslında sınav değişik ve tatlı oldu he kendi adıma sonucu çok merak ediyorum acaba gecebileçekmiyim ama şunu unutmayalım kimse orada o kadar birbirinden üstün değil Hayırlısı diyor ve Tevekkül ediyoruz.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Sınavda iki ezber sorup çıkanlar da misal hümeze ve tekasür başka bir şey yok yani aslında hepsini biliyoruz venerden ne geleceği belli olmuyor.

Ama yine de ben paylaştım bazı kişiler sınavı iyi geçmiyor sınav çıkışı ne sordu diye gidiyor adam söylememek için kaçıyor tabi olabilir ama bilgi paylaştıkça güzel?

DHBT mülakatı ile buraya kadar yazdıklarım kendi sınavımla ilgiliydi. Bir kaç arkadaşım bu gün ve yarın girecek onlardan da güzel makaleler bekliyorum varsa sizin de  böle bi anınız yazalım.

Anı diyorum yalnış anlamazsınız umarım buraya kadar yazdıklarımı alel acele yazdım , yazım hatalarımdan dolayı kusura bakmayın tekrar yazımı okuyup kontrol edeceğim ilk fırsatta En güzel olana Emanetiniz 

Not: Sınav Sonucum Başarılı Geçmiştir. Allah’a şükür Kastamonu / Araç ilçesine Sözleşmeli imam – hatip olarak atamamız gerçekleşti.

DHBT Mülakatta Sorulan Sorular !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

127 Yorum

 1. Hocam selamın aleyküm imam hatip lisesi mezunuyum ayrıca da halkla ilişkiler önlisans mezunuyum acaba sınava dhbt 1 mi dhbt 2 üzerinden mi hazırlanmam gerekiyor

  Cevapla
  • Yönetici 29 Kasım 2023, 10:28

   Her ikiside tek oturumda yapılır ikisinede hazırlanacaksınız.DHBT 1 Herkese sorulan ortak sorular DHBT 2 ise bölümlere göre kategori edilmiş sorulardır.

   Cevapla
 2. Kpss 65 dhbt 57 ihl+ hafizim benim durumum ne olur

 3. Dhbt’den geçtikten sonra işe başlamadan önce ne gibi belgeler imzalatılıyor acaba? Resmi belge olarak..

  Cevapla
  • Yönetici 1 Mayıs 2022, 12:11

   Öncelikle DHBT yazılı sınavdan güzel bir not alıP , DHBT Mülakat sınavına girmeye hak kazanıp orada da iyi bir puan almanız gerekir sonrasındaki atanma işlerinde imza atarsınız.Yani bu uzun bir süreç ki normal atanma işlemi başlayınca sitede mevcut ekranları veriyorsunuz işe başlıyorsunuz. Devlet Memurları Sözleşmeli Personel hükümlerini imzalıyorsunuz kısaca.

   Cevapla
 4. Selam Aleyküm hocam ben şu an ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim ben bu 2022 yılında DHBT ye girmek istiyorum ama nasıl çalışacağım pek bilgim yok çevremde de bana yardım edecek bir hoca yada akrabam yok internet bilgileri de beni pek tatmin edemiyor acaba bana bilgi verebilirmisiniz. Şimdiden Teşekkürler

  Cevapla
  • Yönetici 26 Nisan 2021, 01:05

   aleykümselam hocam sitede bu konuda bir cok bilgi verdik.İlahiyat 2. sınıf ögrencisi isen zaten bir cok bilgiye sahipsin.yardım konusunda ne eksiğiniz var tam olarak bilmiyorum ki

   Cevapla
 5. Ilahiyat lisans mezunuyum kpss 75 dhbt 81 ama ortaogretimden girmiştim (İki yıl olmadı hâlâ puanım geçerli normal şartlarda) Bu Aralık ayında alim olursa mulakatlara girebilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 24 Eylül 2019, 09:43

   En son puanlara ve alımın fazla olması durumunda dhbt mülakat sınavına girebilirsiniz. DHBT Mülakat icin personel alımlarına bakmak lazım.

   Cevapla
 6. Bazı yorumlarınızı okudum da şimdi imam hatip lisesi eklediler ve diploma şart demişsiniz bu bizim için de mi geçerli yani bu durumda benim fark derslerini verip imam hatip diploması almam mı gerekiyor.yoksa bunu imam ve müezzin adayı kardeşlerimiz için mi söylediniz.bu konuda beni yönlendirir Bilgilendirirseniz çok sevineceğim.şimdiden Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 6 Mart 2019, 01:12

   her ikiside gecerli hocam.sitemizi cok güzel takip ediyorsunuz tebrik ederim keşke herkes sizin gibi okusa.tüm adaylar için gecerli dediğim.fark derslerini vererek elde edebilirsiniz.selamlar.Eşinize de bolca selam dua beklerim.Sizede başarılar dilerim.

   Cevapla
  • Hocam benım dhbt puanım 69
   İmam hatip mezunuyum
   Hafızım elhamdülillah. Mülakat olursa çağrılır mıyım sizce?

   Cevapla
 7. Hocam ben ilahiyat Ön lisans +lise ve hafızım.İ.H.L. mezunu değilim.ama Mezuniyet durumunda bu seçenek olmadığından mecburen sadece ilahiyat Ön lisans olarak başvuruda bulundum.ve puanım yetmedi ve çağrılmadım.neden böyle bir seçenek koymamışlar.sizce ben hangisini seçmem gerekiyordu.bana uyan seçenek hangisi olabilirdi.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Mart 2019, 12:28

   Ben bu durumla ilgili yazılar yazdım mağdur insanlar cimere yazalım diye kimseden ses cıkmadı.

   Cevapla
   • Yazılarınızı ilk defa dün gece okudum sitenizi ilk defa inceledim.haberim yoktu maalesef.bu durumu da eşimle kime nasıl bildireceğimizi bilemedik.çok büyük bir yanlış ve bunun mutlaka düzeltilmesi lazım.ilahiyat lisans +hafız var fakat ilahiyat Ön lisans + hafız yok.

    Cevapla
    • Yönetici 6 Mart 2019, 01:11

     hocam cimere yazın bu konuda insanlara defalarca uyardım milletin hakkı yeniliyor diye şimdi millet yeni yeni bana hak veriyor .büyük bir haksızlık var.

     Cevapla
 8. Hocam mülakatta bayan hoca adaylarına cenaze duası sorulur mu. İmam adaylarına sorulduğunu öğrendim ama bize lazım mı

  Cevapla
 9. Hocam puan yuvarlama yasasi diyanet mulakatlari icinde gecerli mi

  Cevapla
 10. Selamin aleyküm ben hafızim ama zayıf hafizligim bana da yüzüne okuturlarmi

  Cevapla
  • Yönetici 19 Şubat 2019, 18:43

   e yani hocam tabikide okuyacaksın.hafızlar yüzüne daha zor okurlarmış duyduğum kadarı ile aman dikkat et :)

   Cevapla
 11. Selâmün aleyküm. Hocam imamhatip mezunuyum kpps 72 , dhbt 75 puan mülakata çağırırlar mı?

  Cevapla
 12. S.a hocam ihl+hafiz mulakat soruları nelerdir.Hafizliktan soruyolar mi yoksa ezber mufredatindan mi soruluyor?

  Cevapla
 13. Diger Onlisans+IHL. Dhbt puanim 63. imam hatiplik veya muezzin mulakatina cagrilir miyim? Tesekkurler

  Cevapla
 14. Hocam
  Ortaöğretim kpss puanim 66.dhbt puanim 74.müezzin olarak basvursam nasıl sizce

  Cevapla
 15. İhl +hafız 59 gelirmi bu atama 2875 kişi alacaklar

  Cevapla
 16. Hocam ben 62 aldım dhbt den hafız + imam hatip lisesi mülakata çağrılırmıyım 2875 kişi alacak ve bunun 3 katını mülakata çağıracak

  Cevapla
 17. hocam ben ilahiyat mezunuyum dhbt den 55 aldım mülakata çağırılır mıyım sizce?

  Cevapla
 18. nasıl oluyor ,,daha sözleşmeli mülakatı için duyuru yapılmadıki sen nasıl atandın.seninkisi fahri sınavıdır ki oda bulundugunuz ıldekı ıhtıyaca gore sınav yapıp alım oluyor.sözleşmeli için diyanet insan kaynaklarından duyurusu açılacak ve belirli ıllerde olacak…bizde girdik dhbt ye ve bekliyoruz mülakatı

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ocak 2019, 19:41

   kardeşim beni 2016 yılındaki atamadan bahsediyorum.anladın yani dediklerini bizde biliyoruz bi sen değil.

   Cevapla
 19. 25 Ocak 2019, 11:40

  hocam selemun aleyküm benim puanım 77 ihl mezunuyum sıralama 5 bin en son alımda 76 da kalmış bu sene 2019 da ne olur sizce düşer mi yükselir mi

  Cevapla
 20. 15 Ocak 2019, 14:43

  Selamın aleyküm hocam ben kpss den 62 dhbt den 67 aldım imam hatip lisesi mezunuyum mülakata çağrılması ihtimaliim nedir

  Cevapla
 21. Selamun aleykum ben ilahiyat önlisans mezunuyum kpss 74 dhbt 82 puan aldim siralamam 883 onlisans sozluye cagrilma taban puani 85 oldugu icin pek umidim yok acaba cagrilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 5 Ocak 2019, 20:08

   taban puana nerden baktınız hocam kim diyor taban puan bu şu diye kesinlikle cağrılacaksınız demedi demeyin.cağrılıp kazanınca bana da dua edersiniz taban puanları ve aldığınız sitenin adres veya resimlerini whatsapp hattımızdan bize gönderin bizde bir inceleyelim.

   Cevapla
 22. Hocam kkö için hutbe nikah duasını ezberlememiz gerekir mi bize sorarlar mi sonuçta imamlar okuyor bunları

  Cevapla
  • Yönetici 4 Ocak 2019, 17:21

   belli olmaz neden siz öğreticisimiz yarın öbür gün yaz kuran kursunda erkeklerde gelire bi yerde belki ihtiyac olur bakın bence yinede

   Cevapla
 23. Hocam imam hatip ve on lisans ılahiyat mezunuyum. Dhbt den 73 aldim mulakata cagirilir miyim ??

  Cevapla
  • Yönetici 4 Ocak 2019, 06:14

   Mülakata başvurusunu yapın ihtimal var ama iki yıl icinde cağrılırsınız.

   Cevapla
 24. Selamünaleyküm hoca

  Cevapla
 25. Mülakat ne zaman??

  Cevapla
 26. Hocam dhbt ortaogretimden 72 aldım mülakata cagirirlar mi sıralamam 14 binde

  Cevapla
 27. Selamün aleyküm hocam imam hatip ve onlisans ilahiyat mezunuyum kuran kursu öğreticisi olarak mülakata çağırılır miyim??

  Cevapla
 28. Hocam dhbtden 87 aldım sıralamam 267 kategorim diğer önlisans+ihl beni mülakata çağırırlar mı?

  Cevapla
 29. Selamünaleyküm hocam dhbt ortaogretimden 72 aldım mülakata sıralamam 14 bin imamlik istiyorum çagirilirmiyiz hocam

  Cevapla
 30. mülakata çağırılma işlemi nasıl oluyor yani biz belgelerle başvurduktan sonra mesaj vs mi gelio gelenlerde mülakata mı gidiyor cevaplarsanız sevinirim ?

  Cevapla
 31. Selamun Aleyküm hocam ben kpss sınavından 72 dhbt sınavından 71 aldım. Eğer girme imkanım var ise ne kadar süre sonra mülakata çağrılırım? Bu çağrılma işi nasıl oluyor herhangi bir başvuru işlemi yapmamıza gerek var mıdır? Kütahya da İslami İlimler okuyorum ve burada sınava girmek istiyorum nasib olursa inşAllah

  Cevapla
  • Yönetici 30 Aralık 2018, 19:38

   Benim damarıma bastın şuan kütahyadayım hocam WhatsApp üzerinden bana yazın 0 543 642 73 90 detaylı yardımcı olacam.

   Cevapla
 32. 28 Aralık 2018, 18:57

  Hocam selamün aleykum açıköğretim imamhatip 11. Ve 12. Sınıfın dersleri kaldı lakin ilk dönem gidemedim ailevi meselelerden ikinci dönem devam edip ilk dönem dersimi verebilirmiyim…

  Cevapla
  • Yönetici 30 Aralık 2018, 19:35

   Dersi alabiliyosan verebilirsin. Aöf olsa alamazdın ama açık lisede durum farklı sanırım. İkinci dönem dersi secin.

   Cevapla
 33. Selamun aleyküm hocam lisanstan 74 aldım kkö için mülakata çağrılma ihtimalim var mı birde normal de 4 ocakta açıklanır diye bekliyorduk sınav erken açıklandı tahmini mülakat ne zaman olur.

  Cevapla
 34. Kpssden 72 aldim hocam dhbt ortaogretimdende 60 aldim muezzinlik icin mulakata cagirilirmiyim sizcej

  Cevapla
 35. Selamualeykum.hocam onlisans ikinci siniftayim
  Kpss ve dhbt sinavina hak kzandim ama diplomaui henuz almadik.puanimda kpss 70 dhbt 74 sizce mulakata cagrilirmiyiz diploma olmadan.ve bu puanlar nasil sizce

  Cevapla
 36. 64 aldım hoca hanim olmam için mülakata gire bilcek miyim

  Cevapla
 37. Hocam imamlık için ortaöğretim dhbt puanımız 70. Hedeflerimizi ne yönde şekillendirmeliyiz yol gösterirseniz duacınız oluruz Allah razı olsun.

  Cevapla
 38. Selamünaleyküm hocam kko olmak istiyorum inşallah dhbt den 85-90 bekliyorum inşallah evliyim İstanbul ve tekirdag dışında bir yerde çalışma imkanım yok tercih puanları açısından İstanbul veya tekirdag puan düzeyleri nedir cevaplarsaniz memnun olurum

  Cevapla
 39. Hocam ben lisanstan sınava girdim dhbt puanım 60 gelecek galiba öyle görünüyo şu anda, mülakata çağrılma durumum nedir hocam

  Cevapla
 40. Selamun aleyküm hocam, ben lisans kategorisinde sınava girdim kpss puanım 61 dhbt netlerim 16 , mülakata çağrılma ihtimalim olur mu?

  Cevapla
 41. S.aleyküm hocam imam hatip mezunuyum kpss puanım 75 dhbt netlerim 23 mülakata çağırılma olasılığım nedir yardımcı olabilirmisin

  Cevapla
 42. hocam ben medresede okuyorum ayrıca imam hatıp lısesındeyken uluslarası arapca bılgı yarısmasında derece yaptım bunu soylemem bana ek puan getirir mı

  Cevapla
 43. Hocam ben kkö olarak sadece ilahiyat önlisans kategorisinde bulunuyorum. 9500 kişilik alımlarda 50 kişi almışlardı. Şimdi benim kpss puanım 88. Dhbt netim 31,5 toplam. Sizce mülakata çağrılma ihtimalim nasıldır? Alacakları kkö sayısı benim bulunduğum kategoride muhtemelen az olacağı için şansım var mıdır

  Cevapla
  • Yönetici 11 Aralık 2018, 23:29

   rumeysa hocam şansınız var mülakata güzel calışın cağrılacaksınız diye düşünüyorum yüzde 95 kesin demiyorum ama alımlarda sıra gelecektir.

   Cevapla
 44. Hocam mülakatın mart ayında olacagi kesin mi? Ben ocak diye biliyordum. Mart ise çok iyi… ben de kpssden 79 aldim. Bakalim dhbt ne olacak.. ezberler de 30. Cüz. Yasin, Fetih, Mülk, Hucurat var. Başka ezber sorarlar mı acaba?

  Cevapla
 45. Hocam selâmün aleyküm ben imamhatıp düzeyinde girecek sınava ayrıca farklı bi bölümü de okuyorum sormak istediğim şu ezber konusunda düzeyine göre mi kuran ezberi soruyorlar yoksa herkese sorduklari gibi mi sorucaklar.

  Cevapla
  • Yönetici 16 Kasım 2018, 00:07

   Hocam aleykümselam öncelikle başarılar dileriz.Ezber konusu düzeye göre değil genelde sizin Kuran Okumanıza ve adaylara göre olur .Bizler ezber konusundaki yazımızda genel olarak bilinmesi gerekenleri söyledik.Misal kategorinizden alım azdır ve başvuru azdır sizin işinizi hafifletirler ama cok adayın girdiği zorlu bir maraton bu yüzüne güzel mahreç güzel olmalıki ezber konusunda rahat nefes alın.Burada müfredat verildi.Onun içinden istediği yeri sorabilir.Yani neden sordun denmez.

   Cevapla
 46. Hocam selamun aleykum ben imam-hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim açıktan okuyorum ve hafta sonu yüz yüze mesleki eğitim alıyorum arapça hitabet kuran vs. Dhbt sınavına düzenli olarak çalışıyorum elhamdülillah umuyorum ki herkes emeğinin karşılığını alır.Hocam diğer derslerimde alttan dersim çok var lise bitmeden de atanabilir miyim? Mülakatı geçmiş olsam dahi?

  Cevapla
  • Yönetici 13 Kasım 2018, 16:30

   sen calış alttan dersleri iki dönemde verirsin atanma şansın olmaz önce yazılı sınava gir.Mart ayında tahmin ediyoruz DHBT Mülakat sınavı olacak ozamana kadar dersleri ver atama vs derken zaman gecer aradaki boşluğu kapatma durumun var. başarılar dilerim

   Cevapla
 47. Mulakat Dhpt sınavından ne kadar zaman sonra yapılıyor bilginiz varmı?

  Cevapla
  • Yönetici 13 Kasım 2018, 15:06

   Diyanet işleri muhtemel sınav takivimi aralık sonunda yayınlanacak mart ayında sınav olabilir .

   Cevapla
 48. Müezzinlik içinde aynı mülakat geçerli mi farklı mı oluyo yoksa çünkü ben imam çıkış lı değilim hafızlık belgem var ama bu sene sınava gircem müezzinlik için.

  Cevapla
 49. S.a hayırlı akşamlar hocam bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz ? dhbt ile tek atamalar bölüm olarak imam ya da kuran kursu öğreticisi olarak mı yoksa diyanette farklı görev üzerine atama da yapılabiliyor mu ?

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ekim 2018, 18:54

   ilk etapta kuran kursu öğreticisi imam hatip veya müezzin olur hocam devamında görevde yükselme ile diyanet işleri başkanlığı bünyesinde müftülük ve benzeri diğer alanlara da atama olur.DHBT Nedir ? isimli makaleye bir göz atın. Aleykümselam

   Cevapla
 50. Hocam tercihleri nasıl veriyoruz? Yani kpssdeki gibi 20 tercih yazıp 21.yi işaretleyip beni her yere atabilirsiniz mi diyoruz ? :) bir de doğu batı en çok hangi yer açılıyor ? Rabbim razı olsun emekleriniz için

  Cevapla
 51. S.a dhbt ye girdikten ne kadar sonra mülakat yapılacak bilginiz var mi

  Cevapla
 52. Iyi gunler ben bikac sey sormak istiyorum. Öncelikle bu sinava ne kadar sure çalıştınız toplam olarak ve yüzünden okumanin gelismesi icin gunde kac sayfa okumak gerekiyor siz nasıl bi çalışma yaptiniz merak ediyorm.

  Cevapla
  • Yönetici 15 Temmuz 2018, 17:07

   Değerli kardeşim merhaba bu sınava ilahiyat ön lisans a başladığımda ortalama 20 yaşında calışmaya başlafım hiçbir dini bilgim yoktu. Ama derslerimde farklı okullarda olsun calışkan bir öğrenci idim ön lisansı bitiremediğim için 2012 sınavına girememiştim. Cok şükür bitirdim girdim. Alımlar dhbt ile üc katı sınav puanının yanısıra imam ve kkö olmak istediğiniz de mülakat olur. Mülakat icin diyanet işleri başkanlığının Kütahya yatılı kuran kursunda eğitim aldım. Sağolsun belli bir program yoktu ama yüzüne okumalar önemlidir.mülakatı da sınavı da verdik.

   Cevapla
 53. 17 Haziran 2018, 00:05

  Selamünaleyküm hocam mülakat tan kaç puan aldınız

  Cevapla
 54. Çok şükür hocam güvenlik sorusturmasi bitti cuma günü gidip imzamı attım :)

  Cevapla
 55. İlahiyat lisans mı yoksa önlisans mezunumusunuz? önlisanstan olabilirmiyim imam?

  Cevapla
 56. Ayrıca bu mulakat deneyiminizi burda paylaşmanız çok çok iyi oldu Allah razı olsun hocam ben çok faydalandım hemen hemen her dediğinizi yaptım çok şükür çok iyi bir puan aldım Allah razı olsun tekrardan

  Cevapla
 57. Soruşturmaniz ne kadar sürdü hocam bide onu yazarsanız

  Cevapla