DHBT Mülakatta Sorulan Sorular !

Öncelikle Allah’ın rahmeti bereketi hepinizin üzerine olsun.Değerli arkadaşlar din hizmetleri alan bilgisi testi (DHBT yazılı sınavı) sonrası yapılan alımlarda sordukları bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.Sınava bizlerde katıldık.

İlk kez girmenin vermiş olduğu heycandan dolayı takıldığımız yerler de oldu şimdiden tüm imam adayları müzezzin ,kuran kursu öğreticisi ve diğer bölümlerden de diyanet işleri sınavlarına girecek adaylara hayırlısı olsun diyorum ve sizlerden de dua bekliyoruz.

Girmiş olduğumuz sözleşmeli imamlık sınavında yani mülakat sınavından sordukları sorular ve genel işleyişi burada edindiğim ufak tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni girecek veya daha girmemiş imam kuran kursu vb kısacası diyanet işleri sınavına girecek adayların okumalarında mutlaka yarar olacak diye düşünüyor ve yazımıza Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar bu mülakat sınavı bu işi  önemseyenler için oldukça önemli zamanında sınav yerine gelmeye ve saatinde kesinlikle orada olmaya dikkat edelim.Biliyorum diyosunuz kardeşim ne bu böle ama ne yazık ki dün girdiğim sınavda 15.sırada olmama rağmen 8:45 gibi ikinci kişi olarak girmek üzereydim ve son anda bi kac kişi geldi ve saat 10:00 gibi sınava girdim.

Kaldıki bu seferki komisyon süreyi epey uzun tuttu.(Lütfen Hangi yerde girdiniz diye sormayın.)

Velhasıl kelam bunu herkes kendi bilecek .Aynı zamanda yine enteresan bir olay adam sınava gelmiş dışarıda gezini yor ve sona girecem diye girmiyor. Sebep çok ilginç zaman kazanmakmış 🙂

Daha sonra dikkat etmemiz gereken bir önemli konu kılık kıyafet şimdi bunu biliyoruz zaten diyeceksiniz ki malesef sınava gelen kişilerin durumu iç acıcı bazen düşünüyor insan nereye geldim diye Allah’a şükür hiç bi şey bilemesek duruşumuz yeterli ki bu bile önemli.

Komisyon sizi içeri çağırınca en çok dikkat ettikleri yer hitabet ve konuşmamız ki bu komisyon bu şekildeydi ve iki üç bölgede de aynı titizlikle bakmışlar diğer bölgelerde giren arkadaşlarımızdan bu duyumu aldık.

Bir diğer ve en can alıcı noktası heycan yapmamak bu bizi de bitirdi umarım siz sakin bir şekilde sınavınıza girer ve heyecan yapmazsınız.

Komisyon size bunun için kendini tanıt vb şeyler soracaktır. Burada da bilgi akışını iyi vermemiz gerekiyor ve bazen hiç beklemediğiniz şekilde soru sorabiliyor.Misal bana göçmen olduğumuz için daha ilk atalarımı sordular bereket araştırma yapmıştım direk cevap verdim evet dediler.

Sonra dikkat ettkleri şey ise Kur-an-ı Kerimi yüzünden okuyuşumuz elbette ben okuyorum zaten diyosunuz Harfer Mahreçler ve hatta ufak bi anektot o esnada ben fark edemedim komisyon Kur-an-ı Kerimi açışımıza bile bakıyor.Misal aklınızda ilk cüzlerden bir şey açayım demesin yapıştığınız yeri açın tereddüt etmeyin ilk sınavda ben yaptım.

Azhab süresinden geldi ve oldukça zordu.Bu sınavda dedim zaten olucak gibi değil neresi gelirse Yunus süresi geldi ve Allah’a şükür okuduk.Biraz uzun du bi kaç yerde takıldım geri çekip düzelttirdiler.

Ama hadr falan okutmadılar.Bunu olumlu mu yormalıyım bilmiyorum. Yine Kuran hocamın dediği hiç bi şey bilmiyosan adam gibi bir euzü besme çekip cıkarsın. Malum harflerimde bi za ze peltekler harflerde biraz kalın cıkmadı bu harfleri hocamız uyardı.

Daha sonra ezberler arkadaşlar ne biliosanız söleyin ben mülk suresinden ikinci sayfayı sordu yok gelmedi aklıma nebe suresini okudum. Dedi bunu biliyosun bunu bilemiyosun falan… Hocam aklıma gelmedi diye belirttim.Ne kadar rahat olursanız karşınızdaki de işi kolaylaştırıyor.Zaten başkada ezber sormadı.

Fıkıh ilmihal sorularına gelince çok güzel örnek vererek kibar bi şekilde sordular ögle namazında 4.rekattasın unuttun kalktın ne oluyor ki benim soruyu o kadar uzattılar ki şaşarsınız 5 e mim tamamlarız 6 ya mı diye gitti 🙂 Tabi kendimi tanıt bölümünde ehli beytten sahabeye kadar yemene kadar gittik 🙂

Gelelim diğer konuya hitabet konusu cuma hutbesi banko ama evde cok ca hazırlanın özellikle görev yapmayan arkadaşlar ben defalarca hatalı yaptım.Ama düzelttirdi ellerim titrio resmen 🙂 bu şekilde son olarak bir yerde nikah var senide çağırdılar tabi ben evli değilim böle anlatıyor güzel güzel anlat bakalım ne yaparsın aslında bu nikah duasını biliyomusun demek kibarca ama direk oku demiyor bizde agzımız dönüğü kadar anlattık ve son olarak sınavdan çıkarken özellikle bana kimliğini aldın mı 🙂 imza attın mı cebindemi bu kadar heycana gerek yok gibi baya takıldılar ve sınavda sanırım en çok beni tuttular ki öley idi 🙂 Arkamdan giren abi beş dakkada cıktı 🙂

Şimdi çok ilginç gündem soruları varı Fırat Kalkanı harekatı genel kültür vb aslında sınav değişik ve tatlı oldu he kendi adıma sonucu cok merak ediyorum acaba gecebileçekmiyim ama şunu unutmayalım kimse orada o kadar birbirinden üstün değil Hayırlısı diyor ve Tevekkül ediyoruz.

Sınavda iki ezber sorup çıkanlar da misal hümeze ve tekasür başka bir şey yok yani aslında hepsini biliyoruz venerden ne geleceği belli olmuyor.Ama yine de ben paylaştım bazı kişiler sınavı iyi geçmiyor sınav çıkışı ne sordu diye gidiyor adam söylememek için kaçıyor tabi olabilir ama bilgi paylaştıkça güzel:)

DHBT mülakatı ile buraya kadar yazdıklarım kendi sınavımla ilgiliydi. Bir kaç arkadaşım bu gün ve yarın girecek onlardan da güzel makaleler bekliyorum varsa sizin de  böle bi anınız yazalım.

Anı diyorum yalnış anlamazsınız umarım buraya kadar yazdıklarımı alel acele yazdım. Bir taraftan soruları cevap veriyorum bi taraftan site, face , bi taraftan iş öle yazım hatalarımdan dolayı kusura bakmayın tekrar yazımı okuyup konturol edicem ilk fırsatta En güzel olana Emanetiniz ha BU ARADA BANA DUA EDİN….

Not: Sınav Sonucum Başarılı Geçmiştir. Allah’a şükür Kastamonu / Araç ilçesine Sözleşmeli imam – hatip olarak atamamız gerçekleşti.

 

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

44 Yorumlar
 1. Kko diyor

  Soruşturmaniz ne kadar sürdü hocam bide onu yazarsanız

  1. dhbtdersleri diyor

   Değerli kardeşim soruşturmanın 60 gün süresi var .İmam hatipler kuran kursu öğreticileri olsun fark etmiyor.Aynı zamanda müftülükten bilgi alabilirsiniz.Hayırlısı olsun.

   1. Kko diyor

    Sizinki ne kadar sürdü hocam

 2. Kko diyor

  Ayrıca bu mulakat deneyiminizi burda paylaşmanız çok çok iyi oldu Allah razı olsun hocam ben çok faydalandım hemen hemen her dediğinizi yaptım çok şükür çok iyi bir puan aldım Allah razı olsun tekrardan

  1. dhbtdersleri diyor

   cok sevindim değerli kardeşim rabbim senden de razı olsun facebook gruplarımıza katılmaya özen gösterin.:) rabbim güzel yerlerde olmayı nasib etsin.bu tatlı yorumlarından dolayı teşekkür dhbt dersleri sitesi adına ve şahşım cüneyt sönmez adına sana teşekkür ederim. ilgin için.

   1. Kko diyor

    Sizin soruşturma süreciniz ne kadar sürmüştü hocam bide o bilgiyi verirseniz çok memnun olurum

    1. dhbtdersleri diyor

     biz dört ay eğitim gördük hocam soruşturmamız iki ay sürdü sanırım. cünkü girdiğimiz sınav iptal edildi.tekrar dhbt mülakat sınavına girdik.

     1. Kko diyor

      Teşekkür ederim hocam
      Allah razı olsun
      Soruşturma sonucumu da yazacam inşallah buraya 😊😊

     2. dhbtdersleri diyor

      hayırlı olsun değerli hocam.

 3. mustafa diyor

  İlahiyat lisans mı yoksa önlisans mezunumusunuz? önlisanstan olabilirmiyim imam?

  1. dhbtdersleri diyor

   ilahiyat ön lisasns okudu iseniz DHBT sınavından sonra kategoriniz neyse o bölümden imam olabilirsiniz.

   1. mustafa diyor

    imam hatip mezunuyum olurum dimi ?

    1. dhbtdersleri diyor

     olursun hocam sıkıntı yok .

 4. Kko diyor

  Çok şükür hocam güvenlik sorusturmasi bitti cuma günü gidip imzamı attım 🙂

  1. dhbtdersleri diyor

   sevindim kardeşim hayırlısı olsun dua et bizede askerlik bitsin 🙂

  2. Mehmet diyor

   Hocam bende pelteklik var sıkıntı olur mu

   1. dhbtdersleri diyor

    olabilir sınavda belirt engelli kadrosundan geciş olmuyormu bir bak bu konuya hocam.

 5. Mustafa Küçüker diyor

  Selamünaleyküm hocam mülakat tan kaç puan aldınız

 6. Bilinmiyor diyor

  Iyi gunler ben bikac sey sormak istiyorum. Öncelikle bu sinava ne kadar sure çalıştınız toplam olarak ve yüzünden okumanin gelismesi icin gunde kac sayfa okumak gerekiyor siz nasıl bi çalışma yaptiniz merak ediyorm.

  1. dhbtdersleri diyor

   Değerli kardeşim merhaba bu sınava ilahiyat ön lisans a başladığımda ortalama 20 yaşında calışmaya başlafım hiçbir dini bilgim yoktu. Ama derslerimde farklı okullarda olsun calışkan bir öğrenci idim ön lisansı bitiremediğim için 2012 sınavına girememiştim. Cok şükür bitirdim girdim. Alımlar dhbt ile üc katı sınav puanının yanısıra imam ve kkö olmak istediğiniz de mülakat olur. Mülakat icin diyanet işleri başkanlığının Kütahya yatılı kuran kursunda eğitim aldım. Sağolsun belli bir program yoktu ama yüzüne okumalar önemlidir.mülakatı da sınavı da verdik.

 7. Eda diyor

  S.a dhbt ye girdikten ne kadar sonra mülakat yapılacak bilginiz var mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavından sona mülakat olacak net tarihler açıklanınca hep birlikte görecez. Başarılar dileriz.

   1. Eda diyor

    Siz ne kadar arayla mülakata cagrildiniz

    1. dhbtdersleri diyor

     Hocam ya şaka gibisiniz ben 1 bucuk yıl sona cağrıldım 😊😉😃😃

     1. Eda diyor

      Nasıl yani

 8. M Betul diyor

  Hocam tercihleri nasıl veriyoruz? Yani kpssdeki gibi 20 tercih yazıp 21.yi işaretleyip beni her yere atabilirsiniz mi diyoruz ? 🙂 bir de doğu batı en çok hangi yer açılıyor ? Rabbim razı olsun emekleriniz için

  1. dhbtdersleri diyor

   Tercihler 25 tane secersiniz olmazsa resen atar.

 9. Betül diyor

  S.a hayırlı akşamlar hocam bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz 🙏 dhbt ile tek atamalar bölüm olarak imam ya da kuran kursu öğreticisi olarak mı yoksa diyanette farklı görev üzerine atama da yapılabiliyor mu 🤔

  1. dhbtdersleri diyor

   ilk etapta kuran kursu öğreticisi imam hatip veya müezzin olur hocam devamında görevde yükselme ile diyanet işleri başkanlığı bünyesinde müftülük ve benzeri diğer alanlara da atama olur.DHBT Nedir ? isimli makaleye bir göz atın. Aleykümselam

 10. Mustafa diyor

  Müezzinlik içinde aynı mülakat geçerli mi farklı mı oluyo yoksa çünkü ben imam çıkış lı değilim hafızlık belgem var ama bu sene sınava gircem müezzinlik için.

  1. dhbtdersleri diyor

   aynı prosödür var ilaveten makam ve ezan okutma olucaktır hocam başarılar dileriz.

 11. Kadriye diyor

  Mulakat Dhpt sınavından ne kadar zaman sonra yapılıyor bilginiz varmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Diyanet işleri muhtemel sınav takivimi aralık sonunda yayınlanacak mart ayında sınav olabilir .

 12. Ayşenur diyor

  Hocam selamun aleykum ben imam-hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim açıktan okuyorum ve hafta sonu yüz yüze mesleki eğitim alıyorum arapça hitabet kuran vs. Dhbt sınavına düzenli olarak çalışıyorum elhamdülillah umuyorum ki herkes emeğinin karşılığını alır.Hocam diğer derslerimde alttan dersim çok var lise bitmeden de atanabilir miyim? Mülakatı geçmiş olsam dahi?

  1. dhbtdersleri diyor

   sen calış alttan dersleri iki dönemde verirsin atanma şansın olmaz önce yazılı sınava gir.Mart ayında tahmin ediyoruz DHBT Mülakat sınavı olacak ozamana kadar dersleri ver atama vs derken zaman gecer aradaki boşluğu kapatma durumun var. başarılar dilerim

 13. Ayşe diyor

  Hocam selâmün aleyküm ben imamhatıp düzeyinde girecek sınava ayrıca farklı bi bölümü de okuyorum sormak istediğim şu ezber konusunda düzeyine göre mi kuran ezberi soruyorlar yoksa herkese sorduklari gibi mi sorucaklar.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam aleykümselam öncelikle başarılar dileriz.Ezber konusu düzeye göre değil genelde sizin Kuran Okumanıza ve adaylara göre olur .Bizler ezber konusundaki yazımızda genel olarak bilinmesi gerekenleri söyledik.Misal kategorinizden alım azdır ve başvuru azdır sizin işinizi hafifletirler ama cok adayın girdiği zorlu bir maraton bu yüzüne güzel mahreç güzel olmalıki ezber konusunda rahat nefes alın.Burada müfredat verildi.Onun içinden istediği yeri sorabilir.Yani neden sordun denmez.

 14. Damla diyor

  Hocam mülakatın mart ayında olacagi kesin mi? Ben ocak diye biliyordum. Mart ise çok iyi… ben de kpssden 79 aldim. Bakalim dhbt ne olacak.. ezberler de 30. Cüz. Yasin, Fetih, Mülk, Hucurat var. Başka ezber sorarlar mı acaba?

  1. dhbtdersleri diyor

   Rahmana bakın birde mart ayı kesin demedik ama ocakta mülakat olmaz marta sarkar.DHBT puan acıklaması sonrsında alım ilanı falan desek yine ocak ayını gecer tahminimiz mart ayıdır.başarılar dileriz.

   1. Damla diyor

    Tesekkurler

 15. Rumeysa diyor

  Hocam ben kkö olarak sadece ilahiyat önlisans kategorisinde bulunuyorum. 9500 kişilik alımlarda 50 kişi almışlardı. Şimdi benim kpss puanım 88. Dhbt netim 31,5 toplam. Sizce mülakata çağrılma ihtimalim nasıldır? Alacakları kkö sayısı benim bulunduğum kategoride muhtemelen az olacağı için şansım var mıdır

  1. dhbtdersleri diyor

   rumeysa hocam şansınız var mülakata güzel calışın cağrılacaksınız diye düşünüyorum yüzde 95 kesin demiyorum ama alımlarda sıra gelecektir.

 16. ahmet diyor

  hocam ben medresede okuyorum ayrıca imam hatıp lısesındeyken uluslarası arapca bılgı yarısmasında derece yaptım bunu soylemem bana ek puan getirir mı

  1. dhbtdersleri diyor

   bugün bana mesaj atan kişisiniz cok yoğundum tabiki bunlar avantaj getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.