DHBT Mülakatta Sorulan Sorular !

Öncelikle Allah’ın rahmeti bereketi hepinizin üzerine olsun. Değerli arkadaşlar din hizmetleri alan bilgisi testi (DHBT yazılı sınavı) sonrası yapılan alımlarda sordukları bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sınava bizlerde katıldık.

İlk kez girmenin vermiş olduğu heycandan dolayı takıldığımız yerler de oldu şimdiden tüm imam adayları müzezzin ,kuran kursu öğreticisi ve diğer bölümlerden de diyanet işleri sınavlarına girecek adaylara hayırlısı olsun diyorum ve sizlerden de dua bekliyoruz.

Girmiş olduğumuz sözleşmeli imamlık sınavında yani mülakat sınavından sordukları sorular ve genel işleyişi burada edindiğim ufak tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeni girecek veya daha girmemiş imam kuran kursu vb kısacası diyanet işleri sınavına girecek adayların okumalarında mutlaka yarar olacak diye düşünüyor ve yazımıza Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar bu mülakat sınavı bu işi  önemseyenler için oldukça önemli zamanında sınav yerine gelmeye ve saatinde kesinlikle orada olmaya dikkat edelim.

Biliyorum diyosunuz kardeşim ne bu böle ama ne yazık ki dün girdiğim sınavda 15.sırada olmama rağmen 8:45 gibi ikinci kişi olarak girmek üzereydim ve son anda bi kac kişi geldi ve saat 10:00 gibi sınava girdim.

Kaldıki bu seferki komisyon süreyi epey uzun tuttu.(Lütfen Hangi yerde girdiniz diye sormayın.)

Velhasıl kelam bunu herkes kendi bilecek .Aynı zamanda yine enteresan bir olay adam sınava gelmiş dışarıda gezini yor ve sona girecem diye girmiyor. Sebep çok ilginç zaman kazanmakmış ?

Daha sonra dikkat etmemiz gereken bir önemli konu kılık kıyafet şimdi bunu biliyoruz zaten diyeceksiniz ki malesef sınava gelen kişilerin durumu iç acıcı bazen düşünüyor insan nereye geldim diye Allah’a şükür hiç bi şey bilemesek duruşumuz yeterli ki bu bile önemli.

Komisyon sizi içeri çağırınca en çok dikkat ettikleri yer hitabet ve konuşmamız ki bu komisyon bu şekildeydi ve iki üç bölgede de aynı titizlikle bakmışlar diğer bölgelerde giren arkadaşlarımızdan bu duyumu aldık.

Bir diğer ve en can alıcı noktası heycan yapmamak bu bizi de bitirdi umarım siz sakin bir şekilde sınavınıza girer ve heyecan yapmazsınız.

Komisyon size bunun için kendini tanıt vb şeyler soracaktır. Burada da bilgi akışını iyi vermemiz gerekiyor ve bazen hiç beklemediğiniz şekilde soru sorabiliyor.

Misal bana göçmen olduğumuz için daha ilk atalarımı sordular bereket araştırma yapmıştım direk cevap verdim evet dediler.

Sonra dikkat ettkleri şey ise Kur-an-ı Kerimi yüzünden okuyuşumuz elbette ben okuyorum zaten diyosunuz Harfer Mahreçler ve hatta ufak bi anektot o esnada ben fark edemedim komisyon Kur-an-ı Kerimi açışımıza bile bakıyor.

Misal aklınızda ilk cüzlerden bir şey açayım demesin yapıştığınız yeri açın tereddüt etmeyin ilk sınavda ben yaptım.

Azhab süresinden geldi ve oldukça zordu. Bu sınavda dedim zaten olucak gibi değil neresi gelirse Yunus süresi geldi ve Allah’a şükür okuduk. Biraz uzun du ve bir kaç yerde takıldım geri çekip düzelttirdiler.

Ama hadr falan okutmadılar. Bunu olumlu mu yormalıyım bilmiyorum. Yine Kuran hocamın dediği hiç bi şey bilmiyosan adam gibi bir euzü besme çekip cıkarsın.

Malum harflerimde bi za ze peltekler harflerde biraz kalın çıkmadı bu harfleri hocamız uyardı.

Daha sonra ezberler arkadaşlar, ne biliyorsanız söyleyin ben mülk suresinden ikinci sayfayı sordu yok gelmedi aklıma nebe suresini okudum. Dedi bunu biliyorsun bunu bilemiyosun falan…

Hocam aklıma gelmedi diye belirttim.Ne kadar rahat olursanız karşınızdaki de işi kolaylaştırıyor. Zaten başkada ezber sormadı.

Fıkıh ilmihal sorularına gelince çok güzel örnek vererek kibar bi şekilde sordular ögle namazında 4.rekattasın unuttun kalktın ne oluyor ki benim soruyu o kadar uzattılar ki şaşarsınız 5 e mim tamamlarız 6 ya mı diye gitti ? Tabi kendimi tanıt bölümünde ehli beytten sahabeye kadar yemene kadar gittik ?

Gelelim diğer konuya hitabet konusu cuma hutbesi banko ama evde cok ca hazırlanın özellikle görev yapmayan arkadaşlar ben defalarca hatalı yaptım.Ama düzelttirdi ellerim titrio resmen ? bu şekilde son olarak bir yerde nikah var senide çağırdılar tabi ben evli değilim böle anlatıyor güzel güzel anlat bakalım ne yaparsın aslında bu nikah duasını biliyomusun demek kibarca ama direk oku demiyor bizde agzımız dönüğü kadar anlattık ve son olarak sınavdan çıkarken özellikle bana kimliğini aldın mı ?? imza attın mı cebindemi bu kadar heycana gerek yok gibi baya takıldılar ve sınavda sanırım en çok beni tuttular ki öley idi ? Arkamdan giren abi beş dakkada cıktı ?

Şimdi çok ilginç gündem soruları varı Fırat Kalkanı harekatı genel kültür vb aslında sınav değişik ve tatlı oldu he kendi adıma sonucu çok merak ediyorum acaba gecebileçekmiyim ama şunu unutmayalım kimse orada o kadar birbirinden üstün değil Hayırlısı diyor ve Tevekkül ediyoruz.

Sınavda iki ezber sorup çıkanlar da misal hümeze ve tekasür başka bir şey yok yani aslında hepsini biliyoruz venerden ne geleceği belli olmuyor.

Ama yine de ben paylaştım bazı kişiler sınavı iyi geçmiyor sınav çıkışı ne sordu diye gidiyor adam söylememek için kaçıyor tabi olabilir ama bilgi paylaştıkça güzel?

DHBT mülakatı ile buraya kadar yazdıklarım kendi sınavımla ilgiliydi. Bir kaç arkadaşım bu gün ve yarın girecek onlardan da güzel makaleler bekliyorum varsa sizin de  böle bi anınız yazalım.

Anı diyorum yalnış anlamazsınız umarım buraya kadar yazdıklarımı alel acele yazdım , yazım hatalarımdan dolayı kusura bakmayın tekrar yazımı okuyup kontrol edeceğim ilk fırsatta En güzel olana Emanetiniz 

Not: Sınav Sonucum Başarılı Geçmiştir. Allah’a şükür Kastamonu / Araç ilçesine Sözleşmeli imam – hatip olarak atamamız gerçekleşti.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

124 Yorumlar
 1. Mümine diyor

  Dhbt’den geçtikten sonra işe başlamadan önce ne gibi belgeler imzalatılıyor acaba? Resmi belge olarak..

  1. dhbtdersleri diyor

   Öncelikle DHBT yazılı sınavdan güzel bir not alıP , DHBT Mülakat sınavına girmeye hak kazanıp orada da iyi bir puan almanız gerekir sonrasındaki atanma işlerinde imza atarsınız.Yani bu uzun bir süreç ki normal atanma işlemi başlayınca sitede mevcut ekranları veriyorsunuz işe başlıyorsunuz. Devlet Memurları Sözleşmeli Personel hükümlerini imzalıyorsunuz kısaca.

 2. meral diyor

  Selam Aleyküm hocam ben şu an ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim ben bu 2022 yılında DHBT ye girmek istiyorum ama nasıl çalışacağım pek bilgim yok çevremde de bana yardım edecek bir hoca yada akrabam yok internet bilgileri de beni pek tatmin edemiyor acaba bana bilgi verebilirmisiniz. Şimdiden Teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam hocam sitede bu konuda bir cok bilgi verdik.İlahiyat 2. sınıf ögrencisi isen zaten bir cok bilgiye sahipsin.yardım konusunda ne eksiğiniz var tam olarak bilmiyorum ki

 3. Mucahit diyor

  Ilahiyat lisans mezunuyum kpss 75 dhbt 81 ama ortaogretimden girmiştim (İki yıl olmadı hâlâ puanım geçerli normal şartlarda) Bu Aralık ayında alim olursa mulakatlara girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   En son puanlara ve alımın fazla olması durumunda dhbt mülakat sınavına girebilirsiniz. DHBT Mülakat icin personel alımlarına bakmak lazım.

 4. Dilek diyor

  Bazı yorumlarınızı okudum da şimdi imam hatip lisesi eklediler ve diploma şart demişsiniz bu bizim için de mi geçerli yani bu durumda benim fark derslerini verip imam hatip diploması almam mı gerekiyor.yoksa bunu imam ve müezzin adayı kardeşlerimiz için mi söylediniz.bu konuda beni yönlendirir Bilgilendirirseniz çok sevineceğim.şimdiden Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   her ikiside gecerli hocam.sitemizi cok güzel takip ediyorsunuz tebrik ederim keşke herkes sizin gibi okusa.tüm adaylar için gecerli dediğim.fark derslerini vererek elde edebilirsiniz.selamlar.Eşinize de bolca selam dua beklerim.Sizede başarılar dilerim.

  2. Ayşe diyor

   Hocam benım dhbt puanım 69
   İmam hatip mezunuyum
   Hafızım elhamdülillah. Mülakat olursa çağrılır mıyım sizce?

   1. dhbtdersleri diyor

    olur veya olmaz diyemem alım sayısına bağlı bir şey bu kıymetli hocam.

 5. Dilek diyor

  Hocam ben ilahiyat Ön lisans +lise ve hafızım.İ.H.L. mezunu değilim.ama Mezuniyet durumunda bu seçenek olmadığından mecburen sadece ilahiyat Ön lisans olarak başvuruda bulundum.ve puanım yetmedi ve çağrılmadım.neden böyle bir seçenek koymamışlar.sizce ben hangisini seçmem gerekiyordu.bana uyan seçenek hangisi olabilirdi.

  1. dhbtdersleri diyor

   Ben bu durumla ilgili yazılar yazdım mağdur insanlar cimere yazalım diye kimseden ses cıkmadı.

   1. Dilek diyor

    Yazılarınızı ilk defa dün gece okudum sitenizi ilk defa inceledim.haberim yoktu maalesef.bu durumu da eşimle kime nasıl bildireceğimizi bilemedik.çok büyük bir yanlış ve bunun mutlaka düzeltilmesi lazım.ilahiyat lisans +hafız var fakat ilahiyat Ön lisans + hafız yok.

    1. dhbtdersleri diyor

     hocam cimere yazın bu konuda insanlara defalarca uyardım milletin hakkı yeniliyor diye şimdi millet yeni yeni bana hak veriyor .büyük bir haksızlık var.

 6. Rabiaa diyor

  Hocam mülakatta bayan hoca adaylarına cenaze duası sorulur mu. İmam adaylarına sorulduğunu öğrendim ama bize lazım mı

  1. dhbtdersleri diyor

   pek zannetmiyorum daha önce cevap vermiştim bu soruya.

 7. Islam diyor

  Hocam puan yuvarlama yasasi diyanet mulakatlari icinde gecerli mi

  1. dhbtdersleri diyor

   seni anlamakta zorluk cekıyorum neden hep isim değiştiriyosun 😀

   1. Büşra diyor

    Hocam hucurat rahman ve fetihi ezberliyemedim ama diğerleri var yüzünden okumam iyi bu benim içn çok sıkıntı olur mu acaba ?

    1. dhbtdersleri diyor

     nasip hocam hayırlısı olsun elinizde ne varsa artık onlarla yetineceksiniz.

 8. Orhan diyor

  Selamin aleyküm ben hafızim ama zayıf hafizligim bana da yüzüne okuturlarmi

  1. dhbtdersleri diyor

   e yani hocam tabikide okuyacaksın.hafızlar yüzüne daha zor okurlarmış duyduğum kadarı ile aman dikkat et 🙂

 9. Emrah diyor

  Selâmün aleyküm. Hocam imamhatip mezunuyum kpps 72 , dhbt 75 puan mülakata çağırırlar mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam olabilir kardeşim

 10. Cahid diyor

  S.a hocam ihl+hafiz mulakat soruları nelerdir.Hafizliktan soruyolar mi yoksa ezber mufredatindan mi soruluyor?

  1. dhbtdersleri diyor

   sorarlar kardeşim mülakat bölümündeki yazılarımızı oku.

 11. Enes diyor

  Diger Onlisans+IHL. Dhbt puanim 63. imam hatiplik veya muezzin mulakatina cagrilir miyim? Tesekkurler

  1. dhbtdersleri diyor

   gelemez hocam o kadar aşağıya inmez puanlar.

 12. cihad can diyor

  Hocam
  Ortaöğretim kpss puanim 66.dhbt puanim 74.müezzin olarak basvursam nasıl sizce

  1. dhbtdersleri diyor

   imam olarak kesinlikle gelmez müezzin alımında da bu şartlarda cok zor.

 13. Dib diyor

  İhl +hafız 59 gelirmi bu atama 2875 kişi alacaklar

  1. dhbtdersleri diyor

   Kritik kardeşim.

 14. Muhammed diyor

  Hocam ben 62 aldım dhbt den hafız + imam hatip lisesi mülakata çağrılırmıyım 2875 kişi alacak ve bunun 3 katını mülakata çağıracak

  1. dhbtdersleri diyor

   Hafızaların büyük coğunluğuna sıra gelir.

 15. merve diyor

  hocam ben ilahiyat mezunuyum dhbt den 55 aldım mülakata çağırılır mıyım sizce?

  1. dhbtdersleri diyor

   biraz zor hocam ama siz çalışın bir atmış olsa idi keşke.

 16. fatih diyor

  nasıl oluyor ,,daha sözleşmeli mülakatı için duyuru yapılmadıki sen nasıl atandın.seninkisi fahri sınavıdır ki oda bulundugunuz ıldekı ıhtıyaca gore sınav yapıp alım oluyor.sözleşmeli için diyanet insan kaynaklarından duyurusu açılacak ve belirli ıllerde olacak…bizde girdik dhbt ye ve bekliyoruz mülakatı

  1. dhbtdersleri diyor

   kardeşim beni 2016 yılındaki atamadan bahsediyorum.anladın yani dediklerini bizde biliyoruz bi sen değil.

 17. MEHMET EMİN ÇABUK diyor

  hocam selemun aleyküm benim puanım 77 ihl mezunuyum sıralama 5 bin en son alımda 76 da kalmış bu sene 2019 da ne olur sizce düşer mi yükselir mi

 18. Filiz Arslan diyor

  Selamın aleyküm hocam ben kpss den 62 dhbt den 67 aldım imam hatip lisesi mezunuyum mülakata çağrılması ihtimaliim nedir

  1. dhbtdersleri diyor

   zor hocam alım cok olursa belki…

 19. Ozlem diyor

  Selamun aleykum ben ilahiyat önlisans mezunuyum kpss 74 dhbt 82 puan aldim siralamam 883 onlisans sozluye cagrilma taban puani 85 oldugu icin pek umidim yok acaba cagrilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   taban puana nerden baktınız hocam kim diyor taban puan bu şu diye kesinlikle cağrılacaksınız demedi demeyin.cağrılıp kazanınca bana da dua edersiniz taban puanları ve aldığınız sitenin adres veya resimlerini whatsapp hattımızdan bize gönderin bizde bir inceleyelim.

 20. Nisa diyor

  Hocam kkö için hutbe nikah duasını ezberlememiz gerekir mi bize sorarlar mi sonuçta imamlar okuyor bunları

  1. dhbtdersleri diyor

   belli olmaz neden siz öğreticisimiz yarın öbür gün yaz kuran kursunda erkeklerde gelire bi yerde belki ihtiyac olur bakın bence yinede

 21. Zehra diyor

  Hocam imam hatip ve on lisans ılahiyat mezunuyum. Dhbt den 73 aldim mulakata cagirilir miyim ??

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakata başvurusunu yapın ihtimal var ama iki yıl icinde cağrılırsınız.

 22. Mustafa diyor

  Selamünaleyküm hoca

 23. ben diyor

  Mülakat ne zaman??

  1. dhbtdersleri diyor

   zamanı gelince acıklanır.

 24. Mustafa diyor

  Hocam dhbt ortaogretimden 72 aldım mülakata cagirirlar mi sıralamam 14 binde

 25. Hüma diyor

  Selamün aleyküm hocam imam hatip ve onlisans ilahiyat mezunuyum kuran kursu öğreticisi olarak mülakata çağırılır miyim??

 26. Büşra diyor

  Hocam dhbtden 87 aldım sıralamam 267 kategorim diğer önlisans+ihl beni mülakata çağırırlar mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam o kadar istekli yorum atmışsınız ki sizi cağırmazlarsa ayıp olur ?

 27. Mustafa diyor

  Selamünaleyküm hocam dhbt ortaogretimden 72 aldım mülakata sıralamam 14 bin imamlik istiyorum çagirilirmiyiz hocam

 28. kenan diyor

  mülakata çağırılma işlemi nasıl oluyor yani biz belgelerle başvurduktan sonra mesaj vs mi gelio gelenlerde mülakata mı gidiyor cevaplarsanız sevinirim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu konuda salı günü detaylı yazı makale yazacam cok soran var.

 29. Rukayye diyor

  Selamun Aleyküm hocam ben kpss sınavından 72 dhbt sınavından 71 aldım. Eğer girme imkanım var ise ne kadar süre sonra mülakata çağrılırım? Bu çağrılma işi nasıl oluyor herhangi bir başvuru işlemi yapmamıza gerek var mıdır? Kütahya da İslami İlimler okuyorum ve burada sınava girmek istiyorum nasib olursa inşAllah

  1. dhbtdersleri diyor

   Benim damarıma bastın şuan kütahyadayım hocam WhatsApp üzerinden bana yazın 0 543 642 73 90 detaylı yardımcı olacam.

 30. Şahin yılmaz diyor

  Hocam selamün aleykum açıköğretim imamhatip 11. Ve 12. Sınıfın dersleri kaldı lakin ilk dönem gidemedim ailevi meselelerden ikinci dönem devam edip ilk dönem dersimi verebilirmiyim…

  1. dhbtdersleri diyor

   Dersi alabiliyosan verebilirsin. Aöf olsa alamazdın ama açık lisede durum farklı sanırım. İkinci dönem dersi secin.

 31. Halime diyor

  Selamun aleyküm hocam lisanstan 74 aldım kkö için mülakata çağrılma ihtimalim var mı birde normal de 4 ocakta açıklanır diye bekliyorduk sınav erken açıklandı tahmini mülakat ne zaman olur.

 32. Yakup diyor

  Kpssden 72 aldim hocam dhbt ortaogretimdende 60 aldim muezzinlik icin mulakata cagirilirmiyim sizcej

  1. dhbtdersleri diyor

   nasip hocam biraz kritik

 33. Oguz diyor

  Selamualeykum.hocam onlisans ikinci siniftayim
  Kpss ve dhbt sinavina hak kzandim ama diplomaui henuz almadik.puanimda kpss 70 dhbt 74 sizce mulakata cagrilirmiyiz diploma olmadan.ve bu puanlar nasil sizce

  1. dhbtdersleri diyor

   mülakata çağrılırsın ama atanma zamanına kadar diplomanı al

 34. Kubra diyor

  64 aldım hoca hanim olmam için mülakata gire bilcek miyim

 35. Fatih diyor

  Hocam imamlık için ortaöğretim dhbt puanımız 70. Hedeflerimizi ne yönde şekillendirmeliyiz yol gösterirseniz duacınız oluruz Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   bol bol dua ve cok alım olması lazım 70 puana düşermi bilemem

   1. Fatih diyor

    İmamlık haricinde müezzinlik yada kuran kursu öğreticiliği falan bu puana daha mu makul Hocam

 36. Leyla diyor

  Selamünaleyküm hocam kko olmak istiyorum inşallah dhbt den 85-90 bekliyorum inşallah evliyim İstanbul ve tekirdag dışında bir yerde çalışma imkanım yok tercih puanları açısından İstanbul veya tekirdag puan düzeyleri nedir cevaplarsaniz memnun olurum

  1. dhbtdersleri diyor

   hoacam sonuclar acıklandı bir bakın bu arada tekirdağ olması güzel bizde lüleburgazlıyız tekirdağdan çerkezköyden de gül ablamız var .selamlar

   1. Leyla diyor

    Aleykumselam hocam 90 aldım hocam siralamam 241 önümüzdeki muhtemel alimda cagrilma ihtimalim nedir sizce hocam birde şunu merak ediyorum tercihlerimizi yazarken il bazında mi ilçe bazında mi yazıyoruz ilginiz için Allah razı olsun

   2. Yusuf diyor

    bende pınarhisarlıyım 😀

    1. dhbtdersleri diyor

     Yakınız kardeşim Lüleburgaz a gelince haber ver cay içelim

 37. Mine diyor

  Hocam ben lisanstan sınava girdim dhbt puanım 60 gelecek galiba öyle görünüyo şu anda, mülakata çağrılma durumum nedir hocam

 38. Mine diyor

  Selamun aleyküm hocam, ben lisans kategorisinde sınava girdim kpss puanım 61 dhbt netlerim 16 , mülakata çağrılma ihtimalim olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   ya nasip diyelim hocam yorum yapamıyorum bilmiyorum.

 39. Seyit diyor

  S.aleyküm hocam imam hatip mezunuyum kpss puanım 75 dhbt netlerim 23 mülakata çağırılma olasılığım nedir yardımcı olabilirmisin

  1. dhbtdersleri diyor

   Nasip biraz zor hocam.

 40. ahmet diyor

  hocam ben medresede okuyorum ayrıca imam hatıp lısesındeyken uluslarası arapca bılgı yarısmasında derece yaptım bunu soylemem bana ek puan getirir mı

  1. dhbtdersleri diyor

   bugün bana mesaj atan kişisiniz cok yoğundum tabiki bunlar avantaj getirir.

 41. Rumeysa diyor

  Hocam ben kkö olarak sadece ilahiyat önlisans kategorisinde bulunuyorum. 9500 kişilik alımlarda 50 kişi almışlardı. Şimdi benim kpss puanım 88. Dhbt netim 31,5 toplam. Sizce mülakata çağrılma ihtimalim nasıldır? Alacakları kkö sayısı benim bulunduğum kategoride muhtemelen az olacağı için şansım var mıdır

  1. dhbtdersleri diyor

   rumeysa hocam şansınız var mülakata güzel calışın cağrılacaksınız diye düşünüyorum yüzde 95 kesin demiyorum ama alımlarda sıra gelecektir.

 42. Damla diyor

  Hocam mülakatın mart ayında olacagi kesin mi? Ben ocak diye biliyordum. Mart ise çok iyi… ben de kpssden 79 aldim. Bakalim dhbt ne olacak.. ezberler de 30. Cüz. Yasin, Fetih, Mülk, Hucurat var. Başka ezber sorarlar mı acaba?

  1. dhbtdersleri diyor

   Rahmana bakın birde mart ayı kesin demedik ama ocakta mülakat olmaz marta sarkar.DHBT puan acıklaması sonrsında alım ilanı falan desek yine ocak ayını gecer tahminimiz mart ayıdır.başarılar dileriz.

   1. Damla diyor

    Tesekkurler

 43. Ayşe diyor

  Hocam selâmün aleyküm ben imamhatıp düzeyinde girecek sınava ayrıca farklı bi bölümü de okuyorum sormak istediğim şu ezber konusunda düzeyine göre mi kuran ezberi soruyorlar yoksa herkese sorduklari gibi mi sorucaklar.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam aleykümselam öncelikle başarılar dileriz.Ezber konusu düzeye göre değil genelde sizin Kuran Okumanıza ve adaylara göre olur .Bizler ezber konusundaki yazımızda genel olarak bilinmesi gerekenleri söyledik.Misal kategorinizden alım azdır ve başvuru azdır sizin işinizi hafifletirler ama cok adayın girdiği zorlu bir maraton bu yüzüne güzel mahreç güzel olmalıki ezber konusunda rahat nefes alın.Burada müfredat verildi.Onun içinden istediği yeri sorabilir.Yani neden sordun denmez.

 44. Ayşenur diyor

  Hocam selamun aleykum ben imam-hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim açıktan okuyorum ve hafta sonu yüz yüze mesleki eğitim alıyorum arapça hitabet kuran vs. Dhbt sınavına düzenli olarak çalışıyorum elhamdülillah umuyorum ki herkes emeğinin karşılığını alır.Hocam diğer derslerimde alttan dersim çok var lise bitmeden de atanabilir miyim? Mülakatı geçmiş olsam dahi?

  1. dhbtdersleri diyor

   sen calış alttan dersleri iki dönemde verirsin atanma şansın olmaz önce yazılı sınava gir.Mart ayında tahmin ediyoruz DHBT Mülakat sınavı olacak ozamana kadar dersleri ver atama vs derken zaman gecer aradaki boşluğu kapatma durumun var. başarılar dilerim

 45. Kadriye diyor

  Mulakat Dhpt sınavından ne kadar zaman sonra yapılıyor bilginiz varmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Diyanet işleri muhtemel sınav takivimi aralık sonunda yayınlanacak mart ayında sınav olabilir .

 46. Mustafa diyor

  Müezzinlik içinde aynı mülakat geçerli mi farklı mı oluyo yoksa çünkü ben imam çıkış lı değilim hafızlık belgem var ama bu sene sınava gircem müezzinlik için.

  1. dhbtdersleri diyor

   aynı prosödür var ilaveten makam ve ezan okutma olucaktır hocam başarılar dileriz.

 47. Betül diyor

  S.a hayırlı akşamlar hocam bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederiz ? dhbt ile tek atamalar bölüm olarak imam ya da kuran kursu öğreticisi olarak mı yoksa diyanette farklı görev üzerine atama da yapılabiliyor mu ?

  1. dhbtdersleri diyor

   ilk etapta kuran kursu öğreticisi imam hatip veya müezzin olur hocam devamında görevde yükselme ile diyanet işleri başkanlığı bünyesinde müftülük ve benzeri diğer alanlara da atama olur.DHBT Nedir ? isimli makaleye bir göz atın. Aleykümselam

 48. M Betul diyor

  Hocam tercihleri nasıl veriyoruz? Yani kpssdeki gibi 20 tercih yazıp 21.yi işaretleyip beni her yere atabilirsiniz mi diyoruz ? 🙂 bir de doğu batı en çok hangi yer açılıyor ? Rabbim razı olsun emekleriniz için

  1. dhbtdersleri diyor

   Tercihler 25 tane secersiniz olmazsa resen atar.

 49. Eda diyor

  S.a dhbt ye girdikten ne kadar sonra mülakat yapılacak bilginiz var mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavından sona mülakat olacak net tarihler açıklanınca hep birlikte görecez. Başarılar dileriz.

   1. Eda diyor

    Siz ne kadar arayla mülakata cagrildiniz

    1. dhbtdersleri diyor

     Hocam ya şaka gibisiniz ben 1 bucuk yıl sona cağrıldım ????

     1. Eda diyor

      Nasıl yani

 50. Bilinmiyor diyor

  Iyi gunler ben bikac sey sormak istiyorum. Öncelikle bu sinava ne kadar sure çalıştınız toplam olarak ve yüzünden okumanin gelismesi icin gunde kac sayfa okumak gerekiyor siz nasıl bi çalışma yaptiniz merak ediyorm.

  1. dhbtdersleri diyor

   Değerli kardeşim merhaba bu sınava ilahiyat ön lisans a başladığımda ortalama 20 yaşında calışmaya başlafım hiçbir dini bilgim yoktu. Ama derslerimde farklı okullarda olsun calışkan bir öğrenci idim ön lisansı bitiremediğim için 2012 sınavına girememiştim. Cok şükür bitirdim girdim. Alımlar dhbt ile üc katı sınav puanının yanısıra imam ve kkö olmak istediğiniz de mülakat olur. Mülakat icin diyanet işleri başkanlığının Kütahya yatılı kuran kursunda eğitim aldım. Sağolsun belli bir program yoktu ama yüzüne okumalar önemlidir.mülakatı da sınavı da verdik.

 51. Mustafa Küçüker diyor

  Selamünaleyküm hocam mülakat tan kaç puan aldınız

 52. Kko diyor

  Çok şükür hocam güvenlik sorusturmasi bitti cuma günü gidip imzamı attım 🙂

  1. dhbtdersleri diyor

   sevindim kardeşim hayırlısı olsun dua et bizede askerlik bitsin 🙂

  2. Mehmet diyor

   Hocam bende pelteklik var sıkıntı olur mu

   1. dhbtdersleri diyor

    olabilir sınavda belirt engelli kadrosundan geciş olmuyormu bir bak bu konuya hocam.

 53. mustafa diyor

  İlahiyat lisans mı yoksa önlisans mezunumusunuz? önlisanstan olabilirmiyim imam?

  1. dhbtdersleri diyor

   ilahiyat ön lisasns okudu iseniz DHBT sınavından sonra kategoriniz neyse o bölümden imam olabilirsiniz.

   1. mustafa diyor

    imam hatip mezunuyum olurum dimi ?

    1. dhbtdersleri diyor

     olursun hocam sıkıntı yok .

 54. Kko diyor

  Ayrıca bu mulakat deneyiminizi burda paylaşmanız çok çok iyi oldu Allah razı olsun hocam ben çok faydalandım hemen hemen her dediğinizi yaptım çok şükür çok iyi bir puan aldım Allah razı olsun tekrardan

  1. dhbtdersleri diyor

   cok sevindim değerli kardeşim rabbim senden de razı olsun facebook gruplarımıza katılmaya özen gösterin.:) rabbim güzel yerlerde olmayı nasib etsin.bu tatlı yorumlarından dolayı teşekkür dhbt dersleri sitesi adına ve şahşım cüneyt sönmez adına sana teşekkür ederim. ilgin için.

   1. Kko diyor

    Sizin soruşturma süreciniz ne kadar sürmüştü hocam bide o bilgiyi verirseniz çok memnun olurum

    1. dhbtdersleri diyor

     biz dört ay eğitim gördük hocam soruşturmamız iki ay sürdü sanırım. cünkü girdiğimiz sınav iptal edildi.tekrar dhbt mülakat sınavına girdik.

     1. Kko diyor

      Teşekkür ederim hocam
      Allah razı olsun
      Soruşturma sonucumu da yazacam inşallah buraya ??

     2. dhbtdersleri diyor

      hayırlı olsun değerli hocam.

 55. Kko diyor

  Soruşturmaniz ne kadar sürdü hocam bide onu yazarsanız

  1. dhbtdersleri diyor

   Değerli kardeşim soruşturmanın 60 gün süresi var .İmam hatipler kuran kursu öğreticileri olsun fark etmiyor.Aynı zamanda müftülükten bilgi alabilirsiniz.Hayırlısı olsun.

   1. Kko diyor

    Sizinki ne kadar sürdü hocam