DHBT Mülakatta Sorulan Sorular !

Öncelikle Allah’ın rahmeti bereketi hepinizin üzerine olsun.Değerli arkadaşlar din hizmetleri alan bilgisi testi (DHBT yazılı sınavı) sonrası yapılan alımlarda sordukları bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.Sınava bizlerde katıldık.

İlk kez girmenin vermiş olduğu heycandan dolayı takıldığımız yerler de oldu şimdiden tüm imam adayları müzezzin ,kuran kursu öğreticisi ve diğer bölümlerden de diyanet işleri sınavlarına girecek adaylara hayırlısı olsun diyorum ve sizlerden de dua bekliyoruz.

Girmiş olduğumuz sözleşmeli imamlık sınavında yani mülakat sınavından sordukları sorular ve genel işleyişi burada edindiğim ufak tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeni girecek veya daha girmemiş imam kuran kursu vb kısacası diyanet işleri sınavına girecek adayların okumalarında mutlaka yarar olacak diye düşünüyor ve yazımıza Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar bu mülakat sınavı bu işi  önemseyenler için oldukça önemli zamanında sınav yerine gelmeye ve saatinde kesinlikle orada olmaya dikkat edelim.

Biliyorum diyosunuz kardeşim ne bu böle ama ne yazık ki dün girdiğim sınavda 15.sırada olmama rağmen 8:45 gibi ikinci kişi olarak girmek üzereydim ve son anda bi kac kişi geldi ve saat 10:00 gibi sınava girdim.

Kaldıki bu seferki komisyon süreyi epey uzun tuttu.(Lütfen Hangi yerde girdiniz diye sormayın.)

Velhasıl kelam bunu herkes kendi bilecek .Aynı zamanda yine enteresan bir olay adam sınava gelmiş dışarıda gezini yor ve sona girecem diye girmiyor. Sebep çok ilginç zaman kazanmakmış 😯

Daha sonra dikkat etmemiz gereken bir önemli konu kılık kıyafet şimdi bunu biliyoruz zaten diyeceksiniz ki malesef sınava gelen kişilerin durumu iç acıcı bazen düşünüyor insan nereye geldim diye Allah’a şükür hiç bi şey bilemesek duruşumuz yeterli ki bu bile önemli.

Komisyon sizi içeri çağırınca en çok dikkat ettikleri yer hitabet ve konuşmamız ki bu komisyon bu şekildeydi ve iki üç bölgede de aynı titizlikle bakmışlar diğer bölgelerde giren arkadaşlarımızdan bu duyumu aldık.

Bir diğer ve en can alıcı noktası heycan yapmamak bu bizi de bitirdi umarım siz sakin bir şekilde sınavınıza girer ve heyecan yapmazsınız.

Komisyon size bunun için kendini tanıt vb şeyler soracaktır. Burada da bilgi akışını iyi vermemiz gerekiyor ve bazen hiç beklemediğiniz şekilde soru sorabiliyor.Misal bana göçmen olduğumuz için daha ilk atalarımı sordular bereket araştırma yapmıştım direk cevap verdim evet dediler.

Sonra dikkat ettkleri şey ise Kur-an-ı Kerimi yüzünden okuyuşumuz elbette ben okuyorum zaten diyosunuz Harfer Mahreçler ve hatta ufak bi anektot o esnada ben fark edemedim komisyon Kur-an-ı Kerimi açışımıza bile bakıyor.Misal aklınızda ilk cüzlerden bir şey açayım demesin yapıştığınız yeri açın tereddüt etmeyin ilk sınavda ben yaptım.

Azhab süresinden geldi ve oldukça zordu.Bu sınavda dedim zaten olucak gibi değil neresi gelirse Yunus süresi geldi ve Allah’a şükür okuduk.Biraz uzun du bi kaç yerde takıldım geri çekip düzelttirdiler.

Ama hadr falan okutmadılar.Bunu olumlu mu yormalıyım bilmiyorum. Yine Kuran hocamın dediği hiç bi şey bilmiyosan adam gibi bir euzü besme çekip cıkarsın. Malum harflerimde bi za ze peltekler harflerde biraz kalın cıkmadı bu harfleri hocamız uyardı.

Daha sonra ezberler arkadaşlar ne biliosanız söleyin ben mülk suresinden ikinci sayfayı sordu yok gelmedi aklıma nebe suresini okudum. Dedi bunu biliyosun bunu bilemiyosun falan…

Hocam aklıma gelmedi diye belirttim.Ne kadar rahat olursanız karşınızdaki de işi kolaylaştırıyor.Zaten başkada ezber sormadı.

Fıkıh ilmihal sorularına gelince çok güzel örnek vererek kibar bi şekilde sordular ögle namazında 4.rekattasın unuttun kalktın ne oluyor ki benim soruyu o kadar uzattılar ki şaşarsınız 5 e mim tamamlarız 6 ya mı diye gitti 😊 Tabi kendimi tanıt bölümünde ehli beytten sahabeye kadar yemene kadar gittik 😊

Gelelim diğer konuya hitabet konusu cuma hutbesi banko ama evde cok ca hazırlanın özellikle görev yapmayan arkadaşlar ben defalarca hatalı yaptım.Ama düzelttirdi ellerim titrio resmen 😁 bu şekilde son olarak bir yerde nikah var senide çağırdılar tabi ben evli değilim böle anlatıyor güzel güzel anlat bakalım ne yaparsın aslında bu nikah duasını biliyomusun demek kibarca ama direk oku demiyor bizde agzımız dönüğü kadar anlattık ve son olarak sınavdan çıkarken özellikle bana kimliğini aldın mı 😊👍 imza attın mı cebindemi bu kadar heycana gerek yok gibi baya takıldılar ve sınavda sanırım en çok beni tuttular ki öley idi 😁 Arkamdan giren abi beş dakkada cıktı 😊

Şimdi çok ilginç gündem soruları varı Fırat Kalkanı harekatı genel kültür vb aslında sınav değişik ve tatlı oldu he kendi adıma sonucu cok merak ediyorum acaba gecebileçekmiyim ama şunu unutmayalım kimse orada o kadar birbirinden üstün değil Hayırlısı diyor ve Tevekkül ediyoruz.

Sınavda iki ezber sorup çıkanlar da misal hümeze ve tekasür başka bir şey yok yani aslında hepsini biliyoruz venerden ne geleceği belli olmuyor.Ama yine de ben paylaştım bazı kişiler sınavı iyi geçmiyor sınav çıkışı ne sordu diye gidiyor adam söylememek için kaçıyor tabi olabilir ama bilgi paylaştıkça güzel👌

DHBT mülakatı ile buraya kadar yazdıklarım kendi sınavımla ilgiliydi. Bir kaç arkadaşım bu gün ve yarın girecek onlardan da güzel makaleler bekliyorum varsa sizin de  böle bi anınız yazalım.

Anı diyorum yalnış anlamazsınız umarım buraya kadar yazdıklarımı alel acele yazdım. Bir taraftan soruları cevap veriyorum bi taraftan site, face , bi taraftan iş öle yazım hatalarımdan dolayı kusura bakmayın tekrar yazımı okuyup konturol edicem ilk fırsatta En güzel olana Emanetiniz ha BU ARADA BANA DUA EDİN….

Not: Sınav Sonucum Başarılı Geçmiştir. Allah’a şükür Kastamonu / Araç ilçesine Sözleşmeli imam – hatip olarak atamamız gerçekleşti.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.