DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Peki Dhbt Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açıköğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Önlisansı tercih edebilirler.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir. Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla  ilgili olarak kategorilere ösym klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

  •  Şu an üniversite okusun yahut okumasın,okul devam etsin ,etmesin  İHL, AİHL ve Açıköğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,
 • İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2020’de yapılacağından ve 2019  da  sınav yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2020’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde,hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler. Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Önlisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT’ye başvurular, 2020 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2020 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2020 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir.

Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2020 tarihlerinde 2020-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2020 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2020-KPSS Ortaöğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 00.00.2020 KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.2020  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2020-KPSS Lisans’a hem de 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2020-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: Arkadaşlar KPSS DHBT SINAV Klavuzu yayınlamıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

İlaveten buraya da ekleyelim . Kpss sınavına başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa dhbt yazılı sınavına katılamazlar sistem otomatik olarak başvuru yapmayı engeller. 

386 Yorumlar
 1. Nurullah diyor

  Ben ihl mezunu hafızım hafızlık belgem var 2018 kpss dhbt olmadan hafızlık belgesi ile diyanette geçici olarak bi dahaki sınava kadar nasıl bir görev yapabilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT olmadan birşey yapamazsınız hocam.Bu arada sizin sorduğunuz bir cok sorunun cevapları sitemizde mevcut bazılarını tekrar sormuşsunuz o yüzden yanıt ve onaylama vermiyorum bi kısmına bilginize hocam.

 2. Nurullah diyor

  2019 diyanet 6100 alım nasıl yapılacak 2018 kpss ile mi şart ları neler açıklarmısı nız

 3. Nurullah diyor

  2020 dhbt sınavı ile diyanet alımı yine 50 puan üzeri alan mı başvuru yapacak

  1. dhbtdersleri diyor

   aynen hocam şuanda bir değişiklik yok 🙂

 4. Nurullah diyor

  Fahri görev nedir? Açıklar misınız.ben imam hatip mezunu hafızım hafızlık belgem var.bu sene ki kpss ile dhbt sınavına girdim puanlarım he saplanmadı hafızlık olaraktan nasıl fahri görev alabilirim hem fahri görev süresi ne kadar

  1. dhbtdersleri diyor

   puan hesaplanmadı ise görev alamazsınız.iki yıl sona tekrar aynı sınavlara girmeniz gerekli.

 5. Nurullah diyor

  İmam hatıp megzunu hafız kpss dhbt ye gir meden diyanette nasıl gorev yapabilir.hafızlık belgesi olan fahri görev alabilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Alır. DHBT ŞART

 6. Elif diyor

  Kolay gelsin. Mülakatta sorulan ezberler her yıl aynı mı oluyor. Çok değişiklik gösteriyor

  1. dhbtdersleri diyor

   yok yok genelde belli başlı ezberler bu sene bi kac değişiklik oldu hocam.

 7. Nurullah diyor

  2020 de ortaöğretim kpss ve dhbt olacak mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   şimdilik olacak hali hazırda olmayacak diye bir şey yok gündemde.

 8. Nurullah diyor

  Bu sene ki diyanetin 6100 alımda kpss şartı olacak mı? Yoksa kpss ve dhbt olmadan mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss var sınava girilmedi ise DHBT adına birşey yapamazsınız.

 9. Gülsüm diyor

  Ben ilahiyat önlisans muzunuyum ihl den mezunum.ayrıca önlisans cocuk gelişim mezunuyum.diğer önlisans + ihl katogorıden basvurabılır mıyım?

 10. hüseyin diyor

  Selamun ALeyküm Kıymetli hocam 4. sınf ilahiyat okuyorm bu sene biticek inşallah . dhpye girdim bizden 2000 kişi alincakmış ancak mezuniyetim yok. internette arastirdim . Bütün kaynaklar Mezuniyet şartı arandiğini söylüyor. Mezun olamazsaniz başvuru yapamazsiniz diyor. Ayrica alım yapılan sitede de mezuniyet bilgileri istiyor es geçip ilerlenmiyor. Acaba nasıl tavsiye verirsiniz hocam.

 11. Elif diyor

  Selamünaleyküm. Kpss sınavına girdiğimiz en az kaç almak gerekli

  1. dhbtdersleri diyor

   herhangi bir şart yok ama en az 50 ve dhbt en az 60 olursa sınavlara başvuru yapabilirsiniz.

 12. Elmas diyor

  2018 de kpss ye girdim 62 puan aldım imam hatip mezunuyum dhbt için ayni anda mi giriliyo ?sadece kpss ye girecegim diye biliyordum ve kacirdim 2020 de tekrar deneyeceğim

  1. dhbtdersleri diyor

   ÖNCE KPSS sonra DHBT sınavı olmak üzere iki adet yazılı sınava girmeniz gerekmektedir.

 13. Hâlid diyor

  Selamu aleyküm hocam dhbt sıralamam 9663 puan 74,78482 hocam imamlik mi yoksa müezzinlik mi tercih edeyim

  1. dhbtdersleri diyor

   hangisinde daha iyisen onu tercih etmelisin ama müezzinliğe daha az başvuru olacak gibi.

 14. Havva diyor

  Hocam ben ilahiyat son sınıf okuyorum dhbty lisans kategorisinde girdim şimdi mülakata başvuracağım hangi kategoriden başvurmam gerekiyor ihl mezunuyum ayrica

  1. dhbtdersleri diyor

   Lİsans bittimi ? bitmedi ise belirtilen tarihlerde biticekmi ? bitmeyecekse belirtilen tarihler den elinizde hangi diploma var ise o şekilde DHBT Mülakat sınavına giriceksiniz.

 15. Halilibrahim özyaşar diyor

  S.aleykum.hocam ihl mezunuyum ilahiyat önlisans okuyorum ama bitmedi. 2018 kpss 77 dhbt 75.3
  Mülakat a çagrilirmiyim.ya da imam hatiplik mi? Müezzinlik mi tercihi yapmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   güzel soru imam hatipliğe çağrılmayabilirsin ama müezzinlik güzel alım olursa çağrılırsın karar senin.

   1. Halilibrahim özyaşar diyor

    Hocam yorumunuz için icin tesekkur ederim.alimlar belli oldu.imamlik 500 .muezzinlik 60 kişi yazmışlar.bu durumda hangisinin gelmesi muhtemel sizce?

 16. Harun Ekici diyor

  mülakatlara kendilerimi çağrılacak yoksa dhbt sınavından sonra bir tarih verip mülakat başvurusu mu yapacağız ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Yani alımlar yayınlanınca başvuru yapılacak. Sitede dhbt sınavı sonrası işlen süreci ile ilgli yazı var tğm detayları var.

 17. Songül diyor

  Selamünaleyküm hocam ben kpss66 dhbt 59.300ve gorev yapmak istiyorum.ne yapmalıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   aleyküm selam hocam dhbt mülakata girmeniz çok zor, fahri olarak ta en son 60 puan ile alınmatka . hafızlık ve lisans mezunuysanız belki çağrılabilirsiniz , ama çok zor

  2. Serpil diyor

   Hocam ben ticaret lisesi mezunuyum hafizligi yarıda bıraktım ezberim tecvitim ve KUR’AN’IM iyi dhbt sınavına girmek için dışardan ihl ek derslerini versem girebiliyormuyum sınava KUR’AN kursu hocalığı yapmak istiyorum ne yapmam lazım bunun için nerelere basvurmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

   1. dhbtdersleri diyor

    İhl veya dengi okul bitmeli iki yılda bir olan dhbt yazılı ve arkasından dhbt mülakat sınavlarında başarılı olman lazım öncesinde de kpss sınavınada girmen lazım.

 18. Hamide Cüce diyor

  S.a Ben kppsden 64 dhpttden 62 aldim mulakata girebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   mülakat için başvuru yaparsınız kabul edilirse cağrılırsanız girersiniz.Aynı zamanda branş ve alım sayısı önemli …

 19. Mahmut diyor

  Hocam selamun aleyküm ihl mezunuyum kpss ve dhbt sınavları 2020 yılında mı olacak

 20. Merve diyor

  Hocam mulakat basvurusu başladı mı

  1. dhbtdersleri diyor

   konuyla ilgili acıklama yaptık hocam .

 21. Elif diyor

  Selamünaleyküm. 2019 lisans kpss ye girsem. Sene ye de dhbt ye girsem oluyor mu. Yoksa iki sınava aynı yıl mı girmem gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   yok öyle bi dünya elif hocam yazılar da belirttik aynı dönemde giriceksiniz sınava.

 22. Fatma diyor

  Merhaba ihl mezunuyum kpss önlisans sınavına girdim kpss puanları iki yıl geçerlidir. Dhbt kaç yıl geçerlidir.2018 de kpss girmiştim 2019 da dhbt varsa sınava girebilir miyim eğer sınava giremezsem 2020 de tekrar kpss girmek gerekir mi teşekkür ederim

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam iki yıl boyunca ikiside gecerli rahat olun girersiniz tabilide.

   1. Fatma diyor

    Teşekkür ederim

 23. Elif diyor

  Selamünaleyküm. Ben imam hatip lisesinde okudum. . Diğer lisans bölümü mezunuyum. Dhbt ye başvuru yapabilir miyim 2020 yılında. Hangi alanda başvuru yapabilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam DHBT Yazılı sınavına KPSS ‘ye hangi alandan başvuru yaptı iseniz ondan giriceksiniz.Yani lisans olarak sonrasında ise DHBT Müşlakatta kendi kategorinize göre başvuru yapacaksınız.

   1. Elif diyor

    Ama ben diğer Lisasn mezun uyum. Yine de lisans alanından dhbt ye basvuru hakkim olur mu.

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss sınavınız ney ise o DHBT Mülakatta ise ihl ön lisans ilahiyat veya ilahiyat şeklinde kategorinize hangisi uygun ise ondan secim yapacaksınız.

     1. Elif diyor

      Teşekkür ederim Allah razı olsun

   2. Elif diyor

    Yoksa ortaöğretim olarak mı başvuru yapacağım.

 24. MÜCAHİD diyor

  hocam selamün aleyküm;
  2018 dhbt sınavından 68 aldım.mülakata çağırılma olasılığım varmı.taban puanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz.
  i.h.l mazunuyum,teşekkür ederim……..

  1. dhbtdersleri diyor

   tam sınırdasın iki yıl icinde cağrılırmısın bilmiyorum taban puanlar önceki senelerde 70 ve 75 idi sizin kategorinizden

  2. MÜCAHİD diyor

   Hocam teşekkür ederim,Allah(c.c)hakkımızda hayırlısı neyse onu nasib etsin…

 25. Ahmed diyor

  Bizim sorumuzu yanıtlamadınız? Bu konuda bilginiz yok heralde?

 26. yusuf diyor

  hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim bunlardan iyi puan aldim.hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride ..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..

  1. yusuf diyor

   hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim .bunlardan iyi not aldim birde hafizim..hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..iyi gunler.

  2. dhbtdersleri diyor

   Mülakata girersin kazanırsan atanma işleminde diploma şart kardeşim başarılar.

 27. Ahmed diyor

  Sa. Kardeşim. Ben düz lise mezunuyum ayrıca ilahiyat ön lisans+diğer lisans mezunuyum. Dhbtye girdim. Ben imam olabilir miyim yani şu ihl şartı bu alımlarda olacakmı ? Olacaksa bize neden o zaman dhbt sınavına girme imkanı verdiler? İhl olacaksa ilk başta dhbt hakkı tanımasalardı bize. Hemde biz önlisans ilahiyat olduğumuz halde diğer lisans bitirdik diye bizi dhbt den lisans bölümü sorularını sordular bu büyük haksızlık. Madem beni lisans seviyesinden sınava sokuyosun bana ihl şartı koymaman gerek değilmi? Biraz uzun yazdım ama bu durumda çok arkadaş var eğer net bir şekilde yanıtlarsanız birçok arkadaşımız cevabı okuyup konuyu anlayacaklar teşekkürler.

 28. Meltem diyor

  Hocam neden hesaplanmış olabilir ki onu ogrenebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt 1 ve dhbt 2 den tam ham net puanınız olmadığı için hesaplanmamıştır.

 29. Meltem diyor

  Hocam ben kpss girdim 66 aldim dhbt ye girdim ama puanim hesaplanmqdi ben yazın fahri olarak calisabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Puanı hesaplanmazsa malesef görev alamazsınız.

 30. Ebrar diyor

  Selamun aleykum hocam açiktan imam hatip okuyorum bitirmek uzereyim. Kpps ve dhbt puanim 62 gorev alabilir miyim acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakata çağrılırmısınız bilmem ama FAHRİ olarak bulunduğunuz yere göre görev alabilirsiniz.

 31. Derya karaman diyor

  Ben imam hatip lisesi mezunuyum. 2yillik ilahiyat okuyorum. Bu sene 1. Siniftayim. Seneye okul bitmicek kaldigim derslerden dolayi. Size sorum kpss ve dhbtye lise mezunu olarakmi basvurmaliyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   ön lisans olarak başvuru yapın dhbt yazılı sınavdan bahsediyorsunuz değilmi DHBT Mülakat sınavı değil bu dediğiniz.

  2. Mehmet diyor

   Seneye bitmeyecekse ihl statüsünde girmelisiniz.

 32. Semra diyor

  Ben daha onceden kamu yönetimini bitirdim. Simdi açıköğretimde 2 yıllık ilahiyat okuyorum. Ben lisans mezunu olduğum için önlisans düzeyinde ilahiyat için tercih yapamıyor muyum. Bunun icin ilahiyatı lisansa tamamlamazsam dhpt sınavlarına giremez miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT YAZILI Sınavına hocam LİSANS olarak girersin DHBT Mülakat bölümüne ise Önlisans ilahiyat + lisans kategorisinden giriceksiniz.İlahiyatı lisansa tamamlamak zorunda değilsiniz.

 33. Emine diyor

  Ben İlahiyat 4. Sınıf öğrencisiyim. Haziran gibi mezun oluyorum. DHBT Lisanstan 25 net yaptım. Mülakata çağrılırsam. Atama olur mu diploma olmadan?

  1. dhbtdersleri diyor

   ozamana kadar diplomanı alırsın hocam haziranda bitir ama diploma şart diploma olmadan mülakata girebilirsiniz ama atama işleminde sıkıntı cıkarırlar.

   1. Hüseyin diyor

    Kıymetli hocam Mülakat Şartlarında Diploma Şartı war yani mülakat başvuru gününde diplomamız olmazsa başvuru yapabilcekmiyiz ? bende ilahiyat 4. sınıf öğrencisiyim haziranda mezun olcam inş.

    1. dhbtdersleri diyor

     ozamana kadar malesef olmaz atanma işlemi olsa bile diploma olmadığında dolayı işlem olmaz.

 34. Furkan diyor

  Selamün aleyküm hocam ben açık ihl den yüz yüze eğitimi tamamladım fakat kredim yetmediği için diplomam yok hafızlık belgem var kpss 60 aldım dhbt ye de girdim acaba vekil imam olabilirmiyim..

  1. dhbtdersleri diyor

   Diploma olmadan hiçbir atama işlemi olmaz DHBT Mülakata gir kardeşim.Sonrasında zaten kazanırsan atama işlemlerinde diplomayı isteyecekler.ozamana kadar ayarla kendini.

 35. Ahmet arslan diyor

  Selam hocam bende ticaret lisesi+diger lisans+ilahiyat ön lisanstayim 2 dersim var
  lisans dhbt girdim 2018 mezun olunca imam olabilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   olabilirsin kardeşim.aleykümselam

  2. Mehmet diyor

   İlahiyat önlisans diploman olmadan diğer diplomalar imam olmak için işe yaramaz. İmam olma şartlarında ihl-ilahiyat önlisans-ilahiyat lisans tan birini bitirme şartı var.

 36. Ahmet diyor

  selamun aleyküm hocam ben ihl 12. sınıf öğrencisiyim kpss ye de dhbt yede girdim puanım yeterse mülakata çağırılır mıyım bu sene

  1. dhbtdersleri diyor

   Puanınınız yeterse diye bir şey söz konusu değil başvuru yaparsınız DHBT Mülakat icin puanınız tutarsa acıklanır ve sınava girebilirsinizç

 37. Yusuf diyor

  Ama hocam bizim imam hatip hocası dedi ki eğer ki okul bitmesine yakın alım olursa size okul bitirmeye yakın olduğuna dair bir belge veririz onunla basvuru yapabilirsiniz mülakata girebilirsiniz ama muhakkak bitirmeniz lazim dediler

  1. dhbtdersleri diyor

   sınava girersin ama atama işlemin olmaz diploma isterler.hocanız doğru demiş.

 38. G... diyor

  Ben hem 2017 hem de 2018 kpss lisans duzeyine girdim. 2017 puanim daha yuksek. Hangisi baz alinarak dhbt puanim hesaplanacak, bi bilginiz varsa lutfen paylasir misiniz

  1. dhbtdersleri diyor

   tabiki 2018 puanı üzerinden hesaplama yapılır.

 39. Yusuf diyor

  Selamun Aleykum Hocam Öncelikle şimdiden tessekkur ederim Allah razi olsun Ben ilahiyat onlisans mezunuyum imam hatip hizlandirilmis okuyorum ve Haziranda imam hatipte bitecek insallah sorum şu ben mulakata ihl+ilahiyat onlisans olarak girebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Mülakat tarihinde mezun olmuş isen kardeşim ihl + ilahiyat ön lisans olarak sınava girebilirsin.DHBT Mülakat zamanında sadece elinde İlahiyat ön lisans diploman var ise tek ilahiyat ön lisanstan girmelisiniz mülakat sınavına .

 40. Tufan diyor

  Selamun aleykum hocam yeni sistemde imamlik baslangici icin yaş sinirlandirmasi var mi bazi imamlardan 35 yas sinirinin getirilmis oldugunu duyduk aslı varmi bu isin….

  1. dhbtdersleri diyor

   şuan asılsız bu haberler böyle bir şey yok bu yönde bizde duyumlar alıyoruz ama kesin bilgi değil.

 41. mehmet eser diyor

  slm aleykum hocam ben şuan açıktan ihl 4.sınıf okuyorum 2019 yılında sezon sonu mezun olacağım inşallah. Kpss ye girdim 66 puan aldım DHBT sınavına kayıt oldum aralıktaki sınava inşallah gireceğim.
  Sorum şu. şayet DHBT sınavında yüksek puan alsam daha mezun olmadan mülakat sınavına çağrılırmiyim .Teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakat sınavına cağrılırsınız ama atama işlemi sırasında diploma sorarlar.

 42. ENES diyor

  hocam yaşım 18 açık lise okuyorum son sınavıma gircem lise bitcek ama açık lise imam hatip deil düz . ama 7 sene yatılı kuran kursuna gitdim birtek hafızlığım yok arapça dersler çok aldım kuranı kerime mana verebiliyorum osmanlıca dersleride aldım ve vakıa suresine kadar ezberlerim var 30. cüz de dahil kıraatimi herkes begeniyor kıraatimde makamımda güzel çok şükür. imam olmak istiorum tek hedefim bu ne yapmalıyım bana bi açıklarmısınız? teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli kardeşim ilk etapta imam hatip ve dengi bir diplomaya sahip olmasın.Sonrasında kpss ve dhbt sınavlarına girmen gerek.

 43. Mustafa diyor

  Hocam bir arkadaşımız kpss ye girdiği halde puanı hesaplanmamış. Falan madde
  şartlarını gerçekleştiremedigi için. Şimdi bu arkadaş Dhbt ye giremez mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına elbette girebilir.Puan hesaplaması olayacak sanırım.Madde konusunda bizde ikilemdeyiz.Klavuzda ilgili test diyor KPSS mi yoksa DHBT Belirtmemiş.

 44. Mücahit diyor

  Bu sene imam hatip hafiz kac puanla cagirilir

 45. Fatih diyor

  Selamun aleyküm kpss puanım hesaplanmadı dhbt girsek birsey olur mu acaba

 46. Yakup diyor

  Selamın aleyküm ben ihl+ İlahiyat ön lisans mezunuyum KPSS sınavına girdim ama 57/60 arası puan bekliyorum. Şimdi mülakata çağırılmam için en düşük Dhbt den kaç puan almam gerekir. Mülakat barajı kaç puan tam olarak

  1. dhbtdersleri diyor

   baraj diye birşey yok ama 60 ı geçerseniz güzel olur şimdiden başarılar dileriz kardeşim aleyküm selam.

 47. Seher diyor

  Selamun aleykum belki alakasız olacak ama ben aöf ilahiyat okuyup öğretmen olabilir miyim 🙂

  1. dhbtdersleri diyor

   ben okudum daha olamadım ama siz olabilirsiniz aleyküm selam ilaveten ilitam bitecek öabt sınavına girilecek kpss den de sınava giriceksiniz akabinde atamanma haa bide formasyon olayıda var. bunları hallederseniz mebteki yerinizi alabilirsiniz.

   1. Seher diyor

    Formasyon kaldırılacak
    Siz neden olamadınız ?

    1. dhbtdersleri diyor

     İlitam dan değil farklı bi alandan lisans bitirdim ben hocam.

     1. Seher diyor

      Anladım ben örgün ya da aöf mezunu olmak farketmiyor puan önemli diye biliyorum öyle dmi
      Seneye mezun olucam aöf ilahiyat olisanstan ayrıca kpss ye girebilir miyim?

     2. dhbtdersleri diyor

      4 yıllık mezunu iseniz olur hocam

 48. Safet diyor

  Hocam ben 2018kpssye girdim puanım Hesaplanamadı DHBTYE girebilir iyim girsem DHBT PUANUM BİŞEYE YARARMI

 49. Hafız diyor

  Yani puan hesaplaması olacaksa gireceğim il dışı bizim sınav yerleri Türkçe tarih coğrafya anayasa yaptım matematik isaretlemedim

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam maddeye bakıyorum klavuzdan kafam karıştı 🙂 İlgili testte en az “1 ham puanı (net)” bulunmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124
   puanı hesaplanmayacaktır. ibaresi var ilgili test ile DHBT mi yoksa Kpss mi kast ediliyor hatalı bilgi vermek istemiyorum siz sınava girin.

 50. Hafız diyor

  Hocam kpss puan hesaplaması yapılmamış.dhbt ye gireyim mi

  1. dhbtdersleri diyor

   girin hocam DHBT sınavına.

 51. Bahattin diyor

  Yani dhbt ye girsem bir faydası olmayacak öylemi

 52. Şulenur diyor

  Lise Kpss puanim hesaplanmadi bu sene. Hafizlik belgem var .Dhbt ye girebilecekmiyim. Girebileceksem puan hesaplamasi nasıl olur teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   Maddeye göre puan hesaplaması olmaz hocam DHBT sınavına girebilirsiniz.

 53. nursen diyor

  Hocam Ben imam hatip lisesI cikişliyim. Ben buyil 2018de kpss orta Ögret I’m sinav Ina girdim 58 aldim Ben kuran kursu hocaligini yapmak için de dhpt ye girecektim ama başvuru tarihini unutum hocam ne yapmaliyim birde hocam sen eye sadece kpss girdimy bu yil sen eyed dhbt girsem tek sorun olurmu

  1. dhbtdersleri diyor

   bu sene kpss sınavına girip dhbt sınavına başvuru yapmadı iseniz iki yıl beklemeniz gerekmektedir hocam.

 54. Ahmet diyor

  Selamın aleyküm . Ben İlahiyat 3.sınıf öğrencisiyim ama kpssye ortaöğretimden girdim . Ama dhbtye başvuru yaptım bir sıkıntı çıkmadı . Açık lise çıkışlıyım . Önlisans yerine ortaöğretimden girmem mani olur mu ?

  1. dhbtdersleri diyor

   cıkmaz hocam dhbt sınavına girebilirsiniz.Mutlaka sınava girin başarılar dileriz.

 55. Kübra diyor

  İHL mezunuyum 2018 KPSSden 61 aldım DHBTye girebilirmiyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   tabikide DHBT Sınav başvurusunuz yaptı iseniz sınava girebilirsiniz başarılar.

 56. Bahattin diyor

  2018 kpss ye girdim ama puan hesaplanmadı yazıyor sonuç olarak dhbt ye girsem puan hesaplanırmı

  1. dhbtdersleri diyor

   hesaplanmaması gerekiyor hocam .

 57. Şura diyor

  Acil cvplarsanız sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   sorunuza cevap verdim hocam dhbt sınavına girdikten sona puanınınızın hesaplanıp hesaplanmadıgını bize yazarsanız seviniriz.

 58. Şura diyor

  Benim KPSS puanım hesaplanmamış dhbtye giremeyecekmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavına girebilirsiniz ama puan hesaplaması olmayacak.

 59. Kara Es diyor

  Merhaba! Ben önlisan muhasebe mezunum önlisans Kpss ye girdim aralıkta da dhbt gircem ama ben dhbt 1 ve dhbt 2 konusunu analyamadım. Ben simdi sadece dhbt1 sınavına mı gircem. Bi memurluk için hangi memurlukları secebilirim sonucta ilahiyatla ilgili bi bölüm okumadım. Simdiden tesekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   ilahiyat ve dengi okul mezunu olmanız gerek.DHBT 1 VE DHBT 2 AYNI KİTAPCIKTA İKİSİNİDE yapıcaksınız.DHBT Konu ve soruları mevcut sitemizde başarılar dileriz.

 60. İdris Adem BAYRAMOĞLU diyor

  5 yıl kadar once kpss ye gırdım ve 61 puan aldım.suan halen gecerlımıdır?ayrıca hafızım, acıkogretım lısesı mezunuyum. Hangı sınavlara gırebılırım? Hangı haklara sahıbım? Bılgılendırırsenız sevınırım

  1. dhbtdersleri diyor

   yok hocam kpss sınavı süresi beş yıl değil iki yıl boyunca gecerli herhangi bir hakka sahip değilsiniz ama tüm sınavlara başvuru yaparsanız girme hakkına sahip olabilirsiniz.

 61. Hakan diyor

  Selamün alyküm hocam ben şuan 4. Sinif ilahiyat ogrencisiyim kpss ye girdim ve 9 aralikta dhbt ye girecegim . Dhbt yi de kazanip daha mexjn olmadan mulakata girebilirmiyim 2019 mayis ayinda mezun oluyorum . Diploma yerkne baska bir belge versem mezjn olacagima dahil olurmu acaba ?

  1. dhbtdersleri diyor

   sınava girin onu DHBT Mülakat sınavında konuşalım.

 62. İbrahim diyor

  Selamın aleyküm abi ben imam hatip lisesi mezunuyum önlisansı ormancılık okudum ve kpss önlisans düzeyinde girdim dhbt girebilir miyim önlisans düzeyinden

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına başvuru yaptı isen girersin kardeşim.

 63. Cahit diyor

  Açiköğretim düz lise mezunuyum dhbt ye girebiliyor muyum acaba internetten net bilgi alamadim yardimci olursaniz sevinirm hocam

  1. dhbtdersleri diyor

   Girebilirsiniz ama ihl ilahiyat ve dengi okul diploması dhbt mülakat sınavında lazım olur aksi takdirde atama işlemi gercekleşmez…

   1. Cahit diyor

    Peki hocam o diplomayi nerden alacam bide hocam ben dün diyeneti yani çağri merkezini aradım bana sadece şunu dediler düz lise mezunları girebiliyor yani diplomadan falan bahsetmediler yani anlamiyorum neden net bilgi verilmiyor millet sınav ücteti yatiriyor yazik gunah dğl mi ya neyse hayırlı geceler.

   2. Cahit diyor

    Peki hocam bu diplomayı nasıl alacaz yani kaç defa diploma alacaz ki daha hocam?

    1. dhbtdersleri diyor

     sayın hocam dhbt ile ilgili bu dediniz tüm bilgiler var.dhbt yazılı sınavına girseniz bile dhbt mülakat ve atama işlemlerinde ihl ilahiyat veya dengi diplomanız olması gerekir.doğal olarak bu okullardan birini bitirip diplomanızı almanız lazım.diğer yazılarımızı okuyun .

 64. Enes diyor

  Hocam Selamünaleyküm,
  Ben dört yıllık maliye bölümü mezunuyum yani diğer lisans kapsamındayım. Bu sene 2018 kpss ye de girdim. DHBT ye ön başvuru yaptım fakat ödemesini daha yapmadım. İlahiyat ve hafızlık dışı sınava girilemiyorsa başvuru sırasında neden siz başvuru kriterlerini karşılamıyorsunuz diye uyarı almıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dilerim.
  Syg.

  1. dhbtdersleri diyor

   Uyarı vermez sistem ancak kpss sınavına girmezseniz uyarı verir. Şimdi sınava girseniz nile dhbt mülakat sınavında diploma elinizde olmadığı icin otomatik bi hakka sahip olamazsınız uyarı vermemesinin bir sebebi de mezun olacaklar olanların sisteme girilmemesi ve 2 yıl gecerli ancak 2 yıl icinde diploma alınacağı icin sistem uyarı vermiyor.

 65. MeryemS diyor

  Merhaba.Ben bu yıl ilk kez ortaogretim kpss ye girdim.şimdi de dhbtye girmek istiyorum lakin dhbtden geçerli puan alamazsam sadece kpss ortaogretimde memurluk tercihi yaoabilirmiyim ? Bide iki sınavdan da ayrı ayrı tercih yapabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. dhbtdersleri diyor

   Merhaba hocam dhbt sınavına girin mülakat icin olmasa bile kpss ortaöğretim den farklı memurluk icin tercih yapabilirsiniz..

 66. Ahmet çbn diyor

  Selamin aleykum imam hatip okudum sonra 4yillik iktisat okudum dhbt sinavina girebilirmiyim??

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada girersiniz.

 67. Elif diyor

  Selamün aleyküm hocam ben öğretmen lisesi mezunuyum suan aöf İlahiyat ikinci sınıf öğrencisiyim 2020 de sınava girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girdi iseniz şuan dhbt sınavına girebilirsiniz. Aleyküm selam

 68. Zafer diyor

  Selamın Aleyküm hocam benim eşim hafız belgeside elimizde fakat kpss sınavına girmedi şimdi dhyt sınavına başvura bilir miyiz başvuru yapsak bir şeye yararmı ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavı için kpss sınavı şart hocam. Aleykümselam iki sene bekleyeceksiniz malesef…

 69. ahmet yılmaz diyor

  hafızlık diplomam var lise açıköğretim alan yok üni versite sosyoloji böl mezunuyum bu yıl anadolu ilahiyat önlisans a kayıt yaptırdım sınava katılabilirmiyim hangisine

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girdi iseniz katılırsonız.

   1. ahmet yılmaz diyor

    kpss lisans a girdim dhbt ye de lisans düzeyindemi başvurmam gerekiyor ilahiyat önlisans kayıtlıyım

    1. dhbtdersleri diyor

     Dhbt yazılı sınavına kpss de hangi branştan başvurup girdi iseniz öyle girersiniz yani lisans olacak ama dhbt mülakat sınavında dediniz gibi ön lisans ilahiyat olarak başvuru yaparsınız.

     1. ahmet yılmaz diyor

      tşk ederim allah razı olsun

 70. Yasin diyor

  hocam ben duz lise mezunuyom ,2018 kpss ortaogretime girdim ve DHBT kpss ortaogretime basvurdum gircem ama sadece duz lise mezunuyom puanim yettigi halde gorev yapabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip veya dengi diploman varmı

 71. Muhammet diyor

  Selamun aleyküm hocam ben 4 yıllık uluslar arası ilişkiler mezunuyum
  Şuan 2 yıllık ilahyat okuyorum ikinci sınıfım
  Ve kamu yönetimi okuduğum için lisans kpss ye girdim dhbt sınavına girebilirmiyim
  Girebiliyorsam hangi kategoriden giricem lisansmı yoksa orta öğretim dhbt mi ? Acil cevabınızı bekliyorum teşekkürler…

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye lisans girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada lisans giriceksiniz. Dikkat etmen gereken şey dhbt mülakat sınavında

   1. Muhammet diyor

    Benim lisans üzerindeki diplomam ilahyay değil ama hocam dhbt mülakat için benden lisans düzeyinde ilahyat diploması istemiyceklerimi yani iki yıllık ilahyat diploması atamalara hak kazandırıcakmı

    1. dhbtdersleri diyor

     Yazılı sınavınada kpss ye ne şekilde girsi isen dhbt sınavına öyle girersin. Dhbt mülakat sınavında desin gecerli ve onunda başvurusu daha sonra

 72. Ubeyt diyor

  Selamum aleyküm hocam ben ilahiyat 4. siniftayim suan lisanstan kpss ye girdim dhbt ye de lisanstan girecem. Benim sorum şu ocak ta bi alım var ben de daha mezun olmadim ama son dönemin içinde oluyorum bu alıma girebiliyormuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt mülakata girersinüz ama kazanırsınız. Diyanet İşleri Başkanlığı atamada diplomayı ister.

 73. Seyma Nur diyor

  Benim Hazırlıkla beraber ilahiyatta 4.yilim 3.sınıfım dhbt lisans mi önlisansa mı girecegim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına hangi düzeyde girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada öyle girersiniz.

 74. mehmet diyor

  Íhl +diger önlisans mezunuyum ögrenim duzeyine diger önlisans olarak mi yoksa ihl olarak mi gircem

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt yazılı sınavına kpss den hangi şekilde branşta girdi iseniz o şekilde katılırsınız.

 75. Saliha diyor

  Hayırlı günler. Ben imamhatip mezunuyum aynı zamanda 4 yıllık iktisat lisans mezunuyum. Kpss ye de lisansdan girdim. Bu durumda ben dhbt lisansa mı gireceğim ortaöğretime mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına ne branşta girdi iseniz o şekilde giriceksiniz dhbt yazılı sınavına. Dhbt mülakat sınavına diploma kategorisine göre giriceksiniz alımlarda.

 76. Yasin diyor

  İşte hocam soyle yapsam bu sene ben lisans branşından girsem dhbt sınavına zaten iki yıl gecerlı kpss lısans duzeyınde her yıl yapılıyor zaten ona da seneye gırerım o zamana denklıkte alınır inş bu ıkısı o zaman degerlendırılmez mı acaba ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Değerlendirilmez kardeşim aynı yılda girmen lazım. Kpss ve dhbt sınavlarına.

 77. emine diyor

  selamun aleykum bisey sorabilirmiyim size ben kpss ye girdim bu yilkine diyanetin sinavinada girmeyi dusunuyorum kpssden 60 alma sarti varya alamassan diyanetin sinavina giremiyor muyuz ? kpss sinavida 8kasimda aciklaniyor ondan oncede dhbt basvurusu tarihi bitiyor ne yapmaliyim kpsse puanima gore diyanet sinavna basvuru yapmam lazim

  1. dhbtdersleri diyor

   Hemen başvuru yapın kpss de belli bi puan alma zorunluluğu yok. En a 1 ham puan net olması gerekir. Dhbt yazılı sınavına başvurun.

 78. Ismail hakki koyun diyor

  EsSelamun aleykum.
  Sayın hocalarım.Benim bir sorum olacak.Hafizim.Acik ogretim lisesi mezunuyum.ilk defa DHPT ye gircem.35 yaşındayım.Müezzin kayyum luga başvura bilirmiyim yeterli bir puan alırsam..

  1. dhbtdersleri diyor

   Elbette hocam şuan yaş sınırlaması yok.

 79. Yasin diyor

  Sa hocam bir sorum olacaktı ben yurtdışından mezun oldum ama hala denklık alamadım ayrıda kpss sınavınıda kacırdım acaba dhbt ye gırebılır mıyım ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Denklik alınır ama kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavı için bişey yapamayız.

 80. Önemsiz diyor

  Selamun aleyküm
  1.soru (Daha yeni kpss ye girmiş bulunmaktayım yani puanım belli deil DHBT ye girebilirmiyim )
  2.soru (İHL mezunuyum bu sene yeni önlisans başladım ihl olarak girmem gerek sınava öle değilmi?)

  Cevabınız için şimiden teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına hangi branşta girdi isen dhbt yazılı sınavına da o branşta girersin.

 81. kalyoncu diyor

  selamun aleykum
  ben giresunluyum. sınav merkezi olarak samsun ve trabzon gözüküyor. ben kpss dhbt test sınavına trabzon da girip, eğer çağırırlarsa samsun da mülakat a girebiliyor muyum. yani ben dhbt test sınavına trabzon da girdim diye mülakata da trabzon da mı girmek zorundayım.

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt test Sınavı ile dhbt mülakat sınavları aynı yerde olma zorunluluğu yoktur. Tercinize en ideal yer neresi ise onu yapabilirsiniz.

 82. berin diyor

  ben imam hatip mezunuyum kpss başvurularını kaçırdım diyanet sınavına girebilir miyim kpss girmesem olur mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına giremezsiniz.

 83. Pınar genç diyor

  DHbt sınavı için köşeden en az kaç puan almak gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   Köşeden ne demek oluyor kpss den en az 1 ham net puan yapılmalı.

 84. Hande sena diyor

  Selamun aleyküm. İhl mezunuyum açıköğretim önlisans okuyorum kpssye girdim fakat sonuçlar henüz açıklanmadı ve bu sene mezun olacağımın garantisi yok . Din görevlisi olmak istiyorum ihl çıkışlı olarak dhbtye girebılır miyim? Görev alma şansım nedir?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye hangi branşta girdi isen o şekilde dhbt sınavına girebilirsiniz.

 85. Şeyma deniz diyor

  Selamun aleykum hocam..ben 2018 imam hatip lisesinden mezun oldum 2018 ortaöğretim kpss sınavında girdim dhbt sinava girmeye hak kazanmak için kpss den kaç puan almam gerekir. .sonuçlar açıklanmadan dhbt başvurusu yapmam gerekiyor sanırım. .

  1. dhbtdersleri diyor

   Başvurular başladı hemen başvuru yapın. En az kpss den 1 ham net puan yapılması gerekiyor. En kısa zamanda dhbt başvurusunu yapın. Zaten sonuclar yakında acıklanacak.

 86. zeynep diyor

  ben ihl mezunuyum kpss 75 üstü olacak dhbt sınavına başvuru yaptım .din görevlisi olabilirmiyim ezberlerim de tam kuranımda iyi .bir dezavantajım var mı hafız degilim ama

  1. dhbtdersleri diyor

   Hafızalara öncelik olmakla birlikte elbette görev alabilirsiniz güzel bir alımda olursa neden olmasın. Calışmaya devam inşallah…

 87. Mustafa diyor

  Selamün aleyküm hocam ben imam hatip 12 sınıfın kpss ye girdim dhbt yede girecem inşallah.takildigimiz bir konu var bizi aydınlatın lütfen yuzumuzu güldürun.biz bu sene mezunuz inşallah diyanet Şubat yada Mart 2019 da imam alımı yapacak büyük ihtimalle bizde 2019 Haziran’da diploma alcaz.eger biz kazanirsak bize atanma şansı varmı yoksa 1,2 ay bekleyip diploma alıp helemi atanacagiz yada kazansak bile elimizde diploma olmadığı için hakkımız gecermi hocam.bizi aydinlatiniz Allah’a emanet olun

  1. dhbtdersleri diyor

   Sevgili kardeşim dhbt yazılı sınav notu iki yıl gecerli ne zaman atama yapılacağı belli değil ama atanırsan diploma şartı var.yani haziran ve sonrası alımlar icin diplomanı alınca sınav işibe yaracak. Calışmaya devam inşallah Allah’a emanet ol kardeşim.

 88. Hatice diyor

  Hocam benim genel yetenekten ham 1 puan alamadığım için KPSS puanım hesaplanmadı. Ben dhbt ye girebiliyor muyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt puanı olmaz hocam dhbt puan hesaplama konulu sitedeki yazımızı okuyun.

 89. Mehmet diyor

  selamün aleyküm hocam ben anadolu lisesi çıkışlıyım sistemden bu sınava başvuru yaptım ilahiyat mezunu değilim bu sınavdan diyanet işlerinde bi şekilde görev alma ihtimalim varmı acaba şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  1. dhbtdersleri diyor

   İhl lisesi ön lisans ilahiyat veya lisans ilahiyat olursa ancak o şekilde olur.

 90. rrrr diyor

  hocam ben ihl mezunuyum ama üniversiteyi farklı bir bölümde okuyorum 1 ay sonra kpss ye gircem sınava başvura bilirmiyim birde başvuruda önlisans düzeyindeki bas vurucam

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavında neye başvuru yaptı isen dhbt sınavına da o branşta başvurabilirsiniz. Kardeşim

 91. SÜLEYMAN diyor

  HOCAM BEN A.İ.H.L MEZUNUYUM. KPSS’YE LİSANS OLARAK GİRDİM. DHBT’YE HANGİ ÖĞRENİM DÜZEYİNDE BAŞVURU YAPICAM?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye lisans düzeyinde girdi iseniz dhbt sınavınada aynı şekilde giriceksiniz.

 92. adnan diyor

  hocam ben kpss sinavina 5dk gec kaldigim icin giremedim dhbt sinavina katilabilirmiyim katilsam da puan alabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavı icin kpss şartı var malesef giremezsiniz.

 93. Memet diyor

  Hocam sözlü mülakatta mezun olduğun duruma göre çağrmıyorlarmı öyle olurmu ilâhiyat önlisans mezunu olarak tercih edebiliyormuyuz

 94. akin diyor

  S.a kardesim benimde bir sorum olacak. Esim acik lise ihl son 2 dersi kalmisti bugun girdi insallahda yarin kpss ye girecek benim sorum insallah diplomayi bu sene alicak dhbtye basvurabilirmiyiz

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss girer ise evet dhbt sınavına girebilirsiniz. Dhbt başvurularını sakın kacırmayın.

 95. Ali diyor

  Merhaba ben imamhatip lisesi 12.sınıf öğrencisiyim dhbt sınavından bir yere yerleşebilmek için illaki hafızmı olmam lazım kuran okumam yavaş bana mülakatta neler sorucaklar

  1. dhbtdersleri diyor

   Sevgili kardeşim hafız olmana gerek yok kpss sınavına başvuru yapıp girersen dhbt yazılı sınavınada girersin. Sonası dhbt mülakat sınavına giricen orada neler soruyor merak ediyorsan sitemizde dhbt mülakat bölümünde detaylı acıklama var.

 96. Memet diyor

  Hocam ben kppsye orta öğretimden girecem dhbt ilahiyat önlisans olarak başvurabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss oturumundan ne şekilde girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada öyle girersiniz ama dhbt sözlü mülakat sınavında ön lisans kategorisine secim yapmanız gerekir.

 97. Abdulkadir diyor

  İhl diploması ile kpss de kaç puan almamız gerekiyor ki dhbt sınavına girebilelim

  1. dhbtdersleri diyor

   Belli bir puan yok misal 40 puan bile alsanız dhbt sınavına girebilirsiniz kardeşim. Ama genel yetenek ve genel kültür kpss den 1 ham net puan olması gerekli.

 98. Müzeyyen dursun diyor

  Hocam bu seneki kpss notum çok kotu ben yine de dhbt sınavına girsem onumuzdeki yıl kpss de yuksek puan alırsam bu yılki dhbt puanımı kullanabilir miyim ıkı yıl geçerli dıye biliyorum dhbt . Sız ne tavsiye edersiniz bu yıl kpss den çok düşük puan almış biri gırneli mi dhbt ye aralık ayında teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Kesinlikle girmelisin kpss yüzde 30 etkiler cok takılma dhbt sınavına güzel calışın. Aksi taktirde iki yıl beklemek zorunda kalırsınız.

 99. Dilek diyor

  Kuran kursu hocasi olmak istiyorum kpss sınavı ne zaman bilen varmo lütfen yardimci olun

 100. Kevser diyor

  Selamün aleyküm şu an ilahiyat 3. sınıf öğrencisiyim DHBT’ye hangi düzeyde katılmalıyım ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kpss sınavına hangi formatta girdi iseniz o düzeyde dhbt sınavına girmeniz gerekir.

 101. Ahmed diyor

  Düz lise+ön lisans ilahiyat+diğer lisans mezunuyum. Kpss ye lisans düzeyinde girdim tamam dhbt ye lisans seviyesinde gir em anladım ama 2016 alım kılavuzunda +ihl şartı var yani düz lise yok. Gene böylemi olcak? Bizim önlisans bir işe yaramıcakmı? Cevaplarsanız sevinirim kardeşim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Siz sınava girin hocam dhbt mülakat sınavlarında 2016 ve son alımlarda kategorilere ihl şartı geldi. O yüzden bu şart göreceli olmakla beraber ön dhbt mülakata bsşvuru hakkınız olacak sitede diyanet personel alımındaki kategorileri düzeltilmesi ile ilgili makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederim. Başarılar.

 102. havva diyor

  Dhbt sinavi icin o yilin kpss sarti dogrumu yani kpss ye girmeden dhbt ye giremezmiyiz

  1. dhbtdersleri diyor

   Aynen dogru hocam malesef dhbt sınavına giremezsiniz.

 103. havva diyor

  Sa hocam ben diger lisans mezunuyum ve hafizim suan ilahiyat onlisansa kaydoldum bu yil yapilacak olan dhbt sinavina girmek istiyorum sinava girebilirmiyim ama bu yilin kpss sine girmedim 2019daki kpss ye hazirlanicam

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu yılın kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına giremezsiniz. Aleykümselam keşke kpss sınavına girse idiniz.

 104. veysel diyor

  selamün aleyüm hocam kpss den 49 puan aldım ilahiyatı yurt dışında bitirdim ve denkliğimi aldım ve arapça sertifikamda var dhbt ye girebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet hocam kpss sınavına girdinize göre dhbt sınavınada girebilirsiniz.

   1. veysel diyor

    atamada sıkıntı olur mu atama yapılırken kpss puanı dikkate alınıyormuş bende 50 yi geçemedim baya düşük

    1. dhbtdersleri diyor

     Hocam dhbt puanı yüksek olursa dediniz puanı aşar siz önünüzdeki süreci atlatın gerisi gelirm bi iznillah….

 105. Hilal diyor

  Merhabe lisans kpssinden 60in altindada alsak dhbtye girebilirmiyiz puan sinirlamasi varmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Sorun olmaz kpss sınavı yüzde 30 etkili. Dhbt sınavına girebilirsiniz sorun yok.

 106. Nurdan diyor

  Selamun aleyküm
  Ben düzlise ve çocuk gelişimi önlisans mezunuyum .ilahiyat önlisansa yeni kayıt oldum. Kpss önlisansa girecem kasımda bu yıl dhbt ye de girebilirmiyim. İlâhiyat
  Önlisans 1. Sınıf yeni başlayacak daha .

 107. Nurdan diyor

  S.aleyküm. ben 2020 de önlisa s ilahiyatı bitirecem ve düz lise mezunıyum ayrıca başka bir önlisans bölümü mezunu olduğum için kpss önlisans için başvuru yaptım .şimdi bu yılki dhbt ye de girebilirmiyim.yani sınavın geçerlilik süresi geçmeden 3.4 ay önce mezun olabiliyorum ilahiyattan

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet dhbt sınavına girebilirsiniz bildim kadarı ile ama dhbt mülakat Sınavı ve alımında ilahiyat ön lisans diploması şart.

 108. Şeyda diyor

  Selamun aleyküm ben 2018 KPSS ye girmedim ama 2018 dhbt ye girebiliyor muyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye katılmayan aday dhbt sımavına giremez.

 109. hasan diyor

  selamünaleykum ben açıköğretim düz lise mezunuyum kpss 2018 e örtaöğretim düzeyi olarak başvurdum aynı zamanda ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim dhbt sınavına nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…..

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kardeşim kpss sınavına orta öğretimden değilde ön lisanstan başvurasa idin. Mezun veya mezun olma durumundaki adaylar dhbt sınavına başvuru yapabilir. Şimdi kpss ve dhbt puanı ortalaması alınıyor. Ön lisans düzeyinde girmen gerekirdi diye biliyorum. Adaylar kpss de hangi mezuniyete göre girerse dhbt sınavına da o şekilde girebilir. Ki lise düzeyinde kpss ye girsi isen ön lisans ilahiyat düzeyinde dhbt sınavına giremezsin. Şimdi lise düzeyin de de imam hatip diplomasıda yok. Ortalık karmab corban oldu.en detaylı bilgiyi ösym den alabilirsin. Ön lisans düzeyinde girse idin sıkıntı yoktu. Şuan kpss ye orta öğretim düzeyinde girdin imam hatio diplomanda yok dhbt sınavına başvurabilir ve girebilirmisin bilemiyoruz. Bizce olmaz ama bir ösym yi arayıp bilgi alın…

 110. Rabia diyor

  Selamun aleykum . bi arkadasim aciktan ihl 3.sınıfta hafız diyanet islerini aradik dhbt ye girebilir dedi ama kpss ye de girme şartı varmış kpss ye basvuru yapılmadı hocam suan napmamiz gerekiyor bu arkadas dhbt ye girebilir mi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavı için kpss sınavına girme şartı var artık bir sonraki dhbt sınavına hazırlanacak. Hayırlısı olsun..

 111. Yemliha diyor

  Selamun aleyküm Aihl 4. Sınıftayım dhbt kayıt olabilir miyim ? Hafizım KPSS sınavınada girecem inşaAllah.
  Şimdiden Allah razi olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Evwt kardeşim benim dhbt sınavına mutlaka gir kpss ye girdin gibi dhbt sımav başvurusunu ve Sınavı kacırma başarılar diliyorum sana.

 112. kübraa diyor

  Selamın Aleyküm hocam , ben imam hatip mezunuyum ama lisans olarak iktisattan mezunum ve lisans kpss ne girdim ve açıktanda ilahiyat okuyorum. Benim sorum BEn şimdi kpss ye lisans olarak girdiğim için dhbt’ye de mi lisans düzeyindekilerle gireceğim ? yoksa imam hatip muezunu olduğum için imam hatip mezunlarıyla mı yoksa önlisans okuduğum için önlisans mezunlarının seviyesinden mi gireceğim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kübra hocam dhbt sınavına lisans olarak giriceksiniz. Puanlama hepsi icin ayrı ayrı baz alınır.

 113. .. diyor

  Arap dılı ve edebıyatı lısans mezunuyum . On lısans ılahıyat ogrencısıyım ve ımam hatıp cıkıslıyım. Kuran kursu ogretıcısı olmak ıstıyorum fakat sadece kendı alanım olan arapca derslerı ıcın. Kpss lısansa gırdım dhbt ye de katılmam mumkun mu? (Dıyanet bunyesınde arapca ogretmenlıgı ıcın.)

  1. dhbtdersleri diyor

   Öncelikle ilim size mübarek olsun kıymetli hocam. DHBT sınavına katılmanız mümkün katılın ve mutlak girin. Şimdi ikinci sorunuz kkö yani kuran kursu öğreticisi olabilirsiniz. Diyanet bünyesinde Arapca hocalığı icin ne gerekiyor tam detaylı bilmiyorum. Vatani görevim 20 Ekimde son bulacak bu konularla detaylı araştırma yapıp sitemizde bilgi paylaşımı yapıcam. Tekardan mübarek olsun.

   1. .. diyor

    Teşekkür ederim.

 114. Duygu diyor

  Selamunaleyküm hocam ben imamhatip mezunuyum ve ekimde KPSS ye gireceğim Kuran kursu ögreticiliği için KPSS den almam gereken Bi puan varmı yoksa dhbt ye herkes başvurabilirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye giren herkes dhbt sınavına başvuru yapabilir. Başarılar dileriz kardeşim.

 115. Harun diyor

  Allah razi olsun sizden peki imam hatip lisesi mezunu imamlik atamasi ne kadar olucak onu merak ettim siz dediniz ya yuzde 30 anlamadim onu kpssde 60 yada 50 cikartsak dhbtye girilecekmiyiz baraj puani kac kpssnin merak ettim herkesin gözü bende ben tam bilgi bilmiyorum bu konuda kimse inanmiyor kazanmami sadece annem inaniyor bende annemin hayalini gerceklestirmek icin imam olucam okula 3 sene verdim onun icin imam olmak istiyorum tam bilgim yok hep calisiyorum imamliga olsun diğer is olsun yeni bu sene imam hatip mezunu oldum allah razi olsun merak ediyorum kac puanla dhbt girecez aciklasaniz allahin izniyle

  1. dhbtdersleri diyor

   İmamlık ataması ile ilgili bir bilgimiz olmamakla beraber 9 bin 500 personel alımı olacak önümüzdeki sezon. Diyanet işleri başkanı açıklamada bulundu.

 116. Harun diyor

  Selam aleykum hocam ben imam hatip mezunuyum kpssde kac cikartmamiz lazim imamlik için ve dhbt kac cikartmamiz lazim imamlık icin ve sinava girdimde kpss a b c verilecek ya imamlik için kpss kac olucak

  1. dhbtdersleri diyor

   İmamlık icin belli bir puan cıkarılacak diye bir şey yok. Kpss yüzde 30 diğer dhbt sözlü sınavı ortalaması baz alınarak puan hesaplanır. İmam alımına göre taban puan değişir. Mülakat için en az 70 puan aılınmalı yer tercihi icin.

 117. Fatma Zehra diyor

  Dhbt sınavına ben bu sene giremiyorum seneye de dhbt sınavı olacak mı ? Yoksa iki senede bir mi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Ne yazık ki iki senede bir oluyor dhbt sınavı. yani bir daha ki dhbt sınavı 2020 yılında olacak.

 118. hasan diyor

  Selamun aleyküm hocam.kpss den kaç puan aldığımız önemli mi.dhpt ye girdiğimiz zaman.kpss dhpt puanını etkiliyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss yüzde otuz etkiler. Bir puan belirlemesi yok kpss ve dhbt de en yüksek puanı almsk icin calışın. 1 net yapma şartı vardır bilginize. Dhbt sitemizde diğer makale ve yazıları okuyun bilgilerin hepsi mevcut.

 119. NURCAN diyor

  Selamüm aleykum Hocam BEN KPSS ÖN LİSANS SINAVINA GİRECEĞİM
  BUNUN İÇİN SADECE GENEL KÜLTÜR VE GENEL YETENEK SINAVLARINDAN MI SORUMLUYUM VE BU ALANLAR İKİ AYRI KİTAPÇIK OLARAK MI SAYILIYOR.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hayır tek kitapcık halinde. Dhbt sınavına da girmeyi başvurular başlayınca başvuru yapmayı unutmayın.

 120. dhbtdersleri diyor

  Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

 121. Ali Cenkoğlu diyor

  DHBT SINAV KLAVUZU TIKLANMIYOR MALESEF

  1. Muhammed zahid diyor

   Selamunaleyküm hocam
   Ben düz lise mezunu hafızım dhbt ye girebiliyor muyum acaba?

   1. dhbtdersleri diyor

    İmam hatip ve dengi okul yoksa dhbt sınavına giremezsiniz. Aynı zamanda dhbt sınavına girmeden önce kpss sınavına girmeniz gerekmektedir.

 122. Ali Cenkoğlu diyor

  2004 ilahiyat mezunuyum en sin 4-5 sene once kpssye girmistim imam muezzin veya kuran kursu ogretmenligi icin girmem gereken sınav basvurulari ne zaman? bir de yasim 39 olmasi engek teskil ediyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Şuan bi yaş sınırı yok. Ama yakında gelecek. Diyanet için yani bu saydıklarınız icin girmeniz gereken sınavlar kpss ve dhbt sonrasında dhbt mülakat Sınavıdır. Sınav tarihleri dhbt sitemiz de mevcuttur. Başarılar dileriz.

 123. hamza diyor

  s.a bir sorum olacaktı ilahiyat ön lisan mezunu kuran kursu öğretici olmak için kpss girecek kaç puan almalı sonra dhbt girecek diyelim bu sınavı kazandı ondan sonramı tercih yapılıyor yoksa önce tercih yapılıp ona göre mi sınav belirleniyor ve sonradan mülakat falan oluyor mu ? rica etsem basit bir dille anlatabilir misiniz ben bu konulara çok yabancıyım internette sadra şifa olacak bilgi yok kafa karıştırıyor eski yeni büsürü şey çıkıyor

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss den şu kadar dhbt sınavından şu kadar alırsan atanırsın diye bişey yok. En iyisini yapın. Ama direk kkö alımı bayanlarda olur erkeklerde genelde bazı şartlar isteyebilir. Şimdiden başarılar dileriz aleykümselam kardeşim.

 124. Tuğba diyor

  Selamun Aleykum
  ben imam hatip lisesi mezunuyum.ayriyetten lisans mezumuyum kpssden lisansa girdim ama dhbtden liseden giricem simdi kpss orta ogretimden girmem mi gerekiyor ama lisans mezunu oldugum icin lise kpss ye de giremiyorum .
  Tesekkurler

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise kpss ye girmenize gerek yok dhbt başvuruları başlayınca sistem otomatik olarak yönlendirir sizi. Dhbt mülakat ta da lise + diğer lisans şeklinde girilecek başarılar dileriz.

 125. FATMA diyor

  merhaba hocam ben 2018 kpss lisans girdim fakat 3.10 kapsamında genel kültür katagorisinde puanım bir netin altına olduğu için hesaplanmadı bu durum dhbt sınavına girmeme engelmi girdiğim taktirde puanım değerlendirilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Yeni sisteme göre bir madde var ama dhbtye eklenirmi tam bizde anlayamadık. Sınava girmenizde engel yok sitede dhbt puan hesaplaması diye bi yazı var okuyun onu bi. Yazıdan anladığımız puan hesaplaması olmayacak yönünde.

 126. rumeysa diyor

  cümleten selam aleykum… ben 2015 eğitim fak. dkab mezunuyum, 3 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum… diyanet biriminde yurt dışında görev yapmak istiyorum… yardımcı olabilir misiniz acaba..? şimdiden çok teşekkür ederim Allah razı olsun…

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam öncelikle başarılar dileriz. Diyanetin hangi biriminde görev almak istiyorsunuz bu bir bi ikiniciside yurt dışında görev almak istiyorsanız belli bir çalışma ve belli şartlara tabi olacaksınız. Önce diyanetin hangi biriminde calışmak isterseniz o birime atama işleminiz olsun. Sonrası gelir.

   1. rumeysa diyor

    peki şuan ne yapmam gerekir? yani başvurular için geç kaldım mı? dhbt girme zorunluluğum var mı? gerçekten zır cahilim bu konuda…

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss işini haletti iseniz dhbt başvurusu tarihinde başvuru yapın. Birde diyanette hangi birimi istiyosunuz?

     1. rumeysa diyor

      kpps işi derken sınava girip çıkmaksa evet hallettim… 🙂 diyanette rehberlik hizmetleri düşünüyorum

 127. mehmet diyor

  Selamün aleyküm Allah ın (c.c.) rahmeti bereketi uzerinize olsun
  Ben dhbt sinavi girmeyi dusunuyorum.Ama bir sorunum var. Ben imam hatip lisesi ve isletme lisans mezunuyum. Kpss lisansa girdim. Simdi ben dhbt ye girebilirmiyim?
  Tesekkurler.Selamün aleyküm.

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam selam değerli kardeşim. Herhangi bir sorun yok. Öncelikle dhbt için kpss girme durumunu halletmişsin. Şimdi yakın bi zamanda dhbt başvuruları başlayınca dhbt başvurunu yapıp dhbt sınavına girebilirsin. Şimdiden başarılar dileriz.

 128. Ahmet diyor

  Selamun aleykum hocam ben ilahiyat 4.sınıfa geçtim lisans kpss den 66 aldim önümüzdeki aralik ayındaki dhbt sınavina lisans olarak girecegim dhbt sinavindan sonra mulakata cagirirlarsa ben gidebilir miyim ben haziran gibi mezun olacagim diploma o zaman elimde olur

  1. dhbtdersleri diyor

   Olur hocam hepsi olur. Başarılar dileriz.

   1. Ahmet diyor

    Şunu sormak istedim hocam elimde diploma olmadan mulaka gidebilir miyim ilahiyat son siniftayim

    1. dhbtdersleri diyor

     Gecici mezuniyet belgesi işe yarar diye düşünüyorum soruyu anladım. Siz bu aşamalara bir gelin sonası olue hayırlısı olsun inşallah.

 129. Ali diyor

  Hocam ben 4 yıllık ilahiyat mezunuyum imamlığı kalıcı olarak düşünmüyorum. Haseki okumayı çok istiyorum. Haseki şartlarına göre kadrolu olma şartı var. Bu yıl sonu alımları sözleşme olacak galiba. Ve 4+2 kök sistem baya sıkıntı görünüyor. Yani Haseki için 6 yilmi beklenicek.

 130. Ali diyor

  Hocam ben 6 yıl önce kadrolu olarak imamlığı kazandim. 1 gün sonra ailevi sebeplerden istifa ettim. Yeniden dönme imkanı varmı.

  1. dhbtdersleri diyor

   Tekrar sınav tekrar atama ile anca olur.

   1. Ali diyor

    Nasıl yani hocam. Ben şuan kpss lisans a girdim. Dhbtye giricem bide. Sonra kadro kumu olucam. Ama bu
    Atama sözleşmeli değil mi

 131. Köksal diyor

  S.a hocam ben 4 yıllık açık öğretim maliye mezunuyum esktradan AÖF ilahiyat önlisans okuyorum. Bitirdiğim zaman dhbt ye başvurabiliyor muyum? Ve lisans kategorisindemi girmem gerekiyor?. Ve birde imam olmak için yaş sınırı varmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Mezun olma durumunda isen kardeşim dhbt sınavına girebilirsin. Kpss ye girdiğin düzeyde imam olmak icin yaş sınırı yok.

 132. Fatima diyor

  Selamun aleyküm. Ben ihl mezunuyum ve bu sene İslami ilimler 2. Sınıfa geçtim. Benim hangi kategoriden sınava girmem lazım?

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam 2 yıllıkmı 4 yıllık mı 2 yıllıksa ön lisans kategorisinden dhbt sımavına giriceksiniz. Yok 4 yıllıksa ki 4 yıllıktır. En son mezun olduğunuz okul olan ihl şeklinde dhbt sınavına giriceksiniz başarılar dileriz.

   1. Fatima diyor

    Teşekkürler

 133. Fatma diyor

  Selamun aleyküm ben geçen yıl mülakatı kazanıp görev aldım lakin bazı sebeplerden ötürü görev yerine gidemedim bu yıl girsem sınava acaba alım olursa atanma ihtimalim var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   Belli bi süre si var bakmak lazım. Aleykümselam bide istifa mı ettiniz. Tam olarsk nası

 134. Ali diyor

  Hocam s.a ben KPSS den 63 aldım Arapça yüksek lisans mezunuyum.hafiz değilim kuran kursu öğreticisi olma durumu olur mu sizce. Genelde hafızlar alınıyor diye duymuştum. Arapça hocası olamaz mıyım kuran kursunda

  1. dhbtdersleri diyor

   Kuran kurslarımızda arapca hocası diye ek bişey yok. Diyanet işleri başkablığında kuran kurslarında hocalarımız arapca dan ziyade hafızlık üzerine eğitim veriyorlar mebde daha kolay görev alabilirsiniz. Kpss ideal dhbt sınavına girmeniz gerekiyor diyanette görev alabilmek icin. DHBT SINAVINA BAŞVURU YAPIN. ama söyle bi durum var diplomanızfa okul mezuniyetleri ne diye geciyor. Dhbt sınavına başvurmak icinde imam hatip ilahiyat ve dengi okul mezunu ibaresi geciyor. Maddede.

   1. Ali diyor

    İlahiyat mezunuyum hocam. Peki hocam bu puanla imam olma ihtimali varmi

    1. dhbtdersleri diyor

     Var tabi kpss nin yanında şimdi dhbt sınavına başvurucak ve giriceksin. Dhbt sınavı neticesinde dhbt mülakat yayınlanacak ilahiyat mezunu olman cok avantaj getirir bilgin olsun. Başarılar dilerim.

     1. Ali diyor

      Hocam hakkınız helal edin bir sorum daha olacak. İlahiyat mezunu hafız olmayan birinin imamlik gibi kuran kursu hocaligini kazanmada da avantajı olurmu. Yani hangisi ne basvurayim

     2. dhbtdersleri diyor

      Hocam siz dhbt işini halledin hepsi olur ben imamım kuran kursu hocalığı zaten hemen olmazsınız güzeldir ikiside😉

 135. Hatice diyor

  İyi gunler ben dikap mezunuyum. Soyle bir duyum aldim dhbt simavina girebilmem icin imam hatip mezunu olmam gerekiyormus boyle bir durum var mi. Ben ogretmen lisesi çıkışlı dikap mezunuyum bu sinava girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   İlahiyat formatındamı hocam dikab sınız? Aynı zamanda lise imam hatip olmadan da benzer ve dengi branş ise kpss sınavınada girdi iseniz dhbt sınavına girmenizde ve atanmanızda bir beis yok. Dikap mezunu olduğunuz okulda diploma ne diye geciyor?

 136. Arda diyor

  Hocam teşekkür ederim.ama bütün hevesim gitti.nasil olacak bende bilmiyorum.girsemmi dhbt ye diye tereddütteyim.puanim hesaplanmaz diye dusunuyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   Kardeşim askerde olduğum için bakamıyorum detaylı şöle bişey var sen sınava yinede gir. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor sınav da madde etkili diye okudum ama bakarsın iptali olur nerden ne geleceği bilinmez dedim gibi tavsiyem 60 tl ve sayreden kacmak yerine dene kendini dhbt sınavına başvuru yap ve gir. Umarım dhbt sınavın başarılı gecer.

 137. Arda diyor

  S.a.hocam ben lisans düzeyinde kpss ye girdim fakat gy den yanlışlar doğrularımı götürdüğü için puanım hesaplamamış.dhbt ye girebiliyormuyum.girersem puanım hesaplanirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam bir madde var kpss klavuzundada yayınlandı. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor yeni hesaplamada değişiklik meydana gelecekmi tam bilmiyorum ama siz dhbt sınavına girin bu konuda özel bir duyuru yapacağım güzel bir soru askerseyim detaylı bilgi sahibi olmadım. Yeni cıktı bu hesap türü.

 138. Gamze diyor

  Selamunaleykum ben ziraat lisans mezunuyum aynı znda ikinci üniversite olarak ilahiyat onlisans ikinci sınıf ogrencisiyim kpss ye lisans düzeyinde girdim acaba önlisans olarak da girmem gerekiyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Gamze hocam aleykümselam öncelikle ne güzel ilim icin cabalıyosunuz. Kpss ye lisans olarak girdi iseniz zaten artık ön lisans olmaz. Bu sene girdi iseniz dhbt sınavına 2.sınıfta olduğunuz için girebilirsiniz. DHBT Sınavı ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz sakın başvuruları kacırmayın. Başarılar dileriz.

 139. baytiyar diyor

  Selamun Aleyküm. buna benzer sorular çok soruluyor, biliyorum. fakat net cevabı bulamadım. ben diğer Lisans mezunuyum.
  geçen sene de aof ön lisans ilahiyat bitirdim. Lisans kpss yi kaçırdım. ön lisans kpss ye giremiyorum. en son
  2016 lisans kpss ye girdim. bu şekilde dhbt ye girebilir miyim? Ve dhbt ye girsemde alımlara belki kabul edilmem.
  en azından sadece dhbt ye girmekle vekil imamlığa başvurabilir miyim? Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam selam değerli kardeşim malesef ki kpss sınavına girmediğin icin dhbt puan türün hesaplanamayacak. O yüzden sadece kendini geliştirmen için sınava girip yarar sağlarsın. Kaldıkı dhbt sınavına kpss başvurusu yapmadığım için girememe durumunda var. Ne yazık ki vekil ve fahri olarak da görev yapamazsın üzücü keşke biraz daha takip etse idin.

 140. Alican diyor

  Ben 18 yaşındayım ocakta 18 oldum şuan imamhatip lisesi 4 ögrencisiyim okuyorum son senem imam olmak için yapmam gerekenleri daha detaylı bir şekilde yazarmısınız lütfen size ulaşabileceğim bir sosyal hesabınız varmı hocam?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavları na gir öncelikle kardeşim sonrası gelir sıkı calış. Başarılar dileriz genç kardeşim

 141. dilek diyor

  hocam benim kuzenin önlisans 2 yıllık okuyor 1ci sınıfta dhbt 2yılda bir oldugundan girebilirmi kpss girerken dhbt de gireceğim mi demek lazım nasıl olacak bilgi verirmisiniz kpssden düşük puan alsa ne olur daha açıklayıcı yazarmısınız

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam hoşgeldiniz.öncelikle tüm sorularınınzın cevabı sitemizde diğer yazılarımızda mevcut dhbt sınavına girmesi için kpss sınavında gerekli ikisinede başvuru yapacak ve girecek sınava .kpss den sıfır bile alsa dhbt de sadece puanı etkiler cünkü belli bir ortalaması alınıyor.yani kpss sınavından dhbt sınavı icin belli bir puan almasına gerek yok şimdiden başarılar.

 142. Büşra diyor

  Kpss sınavından kac almak gerekiyor dhpt sınavına girmek icin

  1. dhbtdersleri diyor

   Herhangi bir şey almanıza gerek yok hocam girin yeter.

   1. Süleyman diyor

    S a Hocam kpss puanım hesaplanmadı yanlışlar yüzünden dhbt ye girebilirmiyim ?giremezmiyim ?
    Bi giremezsin diyenler var net bi cevap Hocam saygılar

    1. dhbtdersleri diyor

     DHBT Sınavına girebilirsiniz hocam.

     1. Alya diyor

      Peki sınav puanları hesaplanacak mı yoksa sadece deneme amaçlı mı girilecek

 143. ömer gökdemir diyor

  Selamunaleyküm bu yıl ilahiyat mevzun oldum aklıma takılan sorular çok kişi farklı şeyler söyledi var hocam kpss başvurusu sırasında dhbt girmek istiyorum diye bildirmek gerekiyor mu? ( öabt gibi) 2, olarak ortak puanmı alınıyor yoksa mülkata çağrımlar kpss puanına göre mi dhbt ye göre mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT BAŞVURUSU KPSS BAŞVURUSUNDAN AYRI OLACAK KARDEŞİM. Dhbt sınavı sonrası puanlama sitemizde var ve yine dhbt mülakat sınavına alınırken kişi sayısının 3 katı aday yüksek puandan aşağıya doğru olacak şekilde adaylar mülakat sınavına cağrılır. Başarılar dhbt dersleri sitemizdeki özellikle dhbt hakkında bölümünü biraz okur isen daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. Aleykümselam kardeşim… Başarılar dileriz

 144. Ali bey diyor

  Hocam s.a. ben ilahiyat önlisans mezunuyum kpss#dhbtye gircem inşallah imam olma şansım varmi birde ben yeni mezun oldum ılıtam okuycam okuyabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam imam olma şansın var dhbt kpss sınavlarına başvur ve gir ama yeni mezundan yök duyuru yaptı o tarihten öncesimisen ilitama tamamlayabilirsiniz ama değilsen giremezsin.

 145. Elif diyor

  Selamunaleyküm ben imamhatip mezunuyum 2016 ortaöğretim KPSS’den 68 aldım anladığım kadarıyla o puanla giremiyorum dhbtye şimdi lisans 4. Sınıfa geçtim lisans KPSS’ye girip daha sonrasında dhbtye girebilirim doğru mudur? İmamhatip+ Başka 4 yıllık bir bölümün ne gibi bir avantajı olabilir?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam Öncelikle dhbt sınavına girebilirsiniz. Birde puan 68 diye olmax falan aklınıza gelmesin dhbt mülakatnve alımlarda 3 katı kaca kadar düşerse o kadar aday sözleşmeli olur. Parca parca cevab veriyorum. Doğrudur. Avantaj olarak alımlarda dhbt mülakat kategorilerinde rakip sayınız az olur ve daha az puanla atanabilirsiniz. Aynı durum imam arkadaşımdan biliyorum. Ama trz avantajı o kategoriden az alım olursa cağırılmaya bilirsiniz dhbt mülakat sınavına başarılar.

 146. Yusuf diyor

  S.a açık lise okuyorum lisenin bitmesine 19 kredim kaldı dhbt ye girebiliyomuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip ise bir senede bitirme durumunuz varsa evet girebilirsib.

 147. Ahmet diyor

  Selamın aleyküm ben imamhAtip mezunuyum kpss ye ve dhbt sınavına gireceğim . Kpss De baraj varmi yani dhbt sınavına girmek için , bi sorun daha var imam olmak istiyorum dhpt 1 e mi gireceğim yoksa dhpt 2 ye mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavlarına baraj yok. Dhbt 1 genel düzey dhbt 2 de lise müfredatı

 148. Rıdvan diyor

  Selamun Aleykum hocam peki şu an imamlik yapan birisi dhbtden Kur’an kursu oğreticiligi için girebilir mi.hafız değil ama

  1. dhbtdersleri diyor

   Aşkım girebilir zaten dhbt sınavı olmadan diyanete atanamazsınız.

 149. Gülsüm diyor

  Selamun Aleykum hocam. Ben imamhatip mezunuyum ve hafızım. Ben kpss ve dhbt ye çalışip kazansam ama ayni zmanda da ilahiyatta ikinci öğretim de okusam görev alabilir miyim?Gündüzleri kuran kursu öğreticisi olup akşamlari da üniversiteye gidip okuma imkanım var mi? Ikisini birlikte yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam benim 20 li yaşlarım gibi şimdi 26 ve 27 sinde imam oldum. Yaparaınız yeterki inanarak düzenli bir şekilde çalışın.aynı zamanda hafızlık 3 sıfır öndesiniz demektir bilginize şimdideb başarılar. Güzel sonuclarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim. Selametle

 150. Ömer diyor

  Hocam osym yi aradım, diyanet işleri başkanlığını arayın dediler. Diyaneti aradım, onlarda orta öğretime girebilirsin, lisansa veya ön lisansa giremessin, daha okulunuz bitmemiş dediler. Meslek lisesi mezunuyum imam hatip değilim dedim, onlarda sınava girin bu durum onların insiyatifine kalmış, eğer illa imam hatip mezunu olucak derlerse zaten mülakattan geçemezsiniz dediler. Ben hiç bişey anlamadım onların dediklerinden. Kimse net birşey söylemiyor, internettede net bir bilgi yok. Öyle kala kaldım. Benim bu işe ailevi ve maddi sorunlar sebebiyle çok ihtiyacım var.

  1. dhbtdersleri diyor

   Şimdi askerdeyim sevgili arkadaşım. Dhbt başvurularının olacağı esnada telefonlaşalım ben detayları güzelce sizden dinler ona göre bilgi veririm. Celp dönemi şuan cok yoğunluk var.

 151. Ömer diyor

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. 4 yıllık ilahiyat okuyorum. Bu sene 3.sınıfa geçtim. Kpss ve dhbt ye nasıl girecem yani hangilerine girecem, ve mezun olmadan imam olabilirmiyim. İmam hatip mezunu değilim. Detaylı anlatırsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu sorduğunuz soruların cevapları hep sitemizde var. Detaylı arama yapın.yorumunuza binaen cevap olarak öncelikle mezun olmadan imam olma gibi bir durum söz konusu olamaz cünkü diploma şartı var. DHBT SINAVINA girmeniz icin mezun ve mezun olma durumunda olan başvuru yapabilir diye madde var. DHBT SINAVINA 3 DE İSENİZ ZATEN BİR YIL ARTI 4 YIL OKUYACAKSINIZ. YANİ iki yıl gecerlilik süresinde yakalayabilirmisiniz bilemem. Ama siz yine bir sorun başvuru yapma durumunuz olmayabilir. 19 eylül dhbt sınavına başvurularında haberdar edelim. Şuan askerlik sebebi ile gelen sorulara net cevap vermiyorum. Daha sağlıklı bilgi icin ösym yi arayacam ama siz benden önce ösym yi arayıp dhbt sınavı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

   1. Ömer diyor

    Ayrıca bizim ilahiyat hazırlıksız yani sadece 4 yıllık. Ben 3. Sınıfa geçtim bu sene. Yani seneye son sınıfım.

 152. Zeynep diyor

  Selamun aleyküm Ben lisans düzeyinde gireceğim inşaallah Dhbt ye KPSS ye de bugün girdim dhbt için belli bir KPSS puan barajı var mı acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam Zeynep hocam öncelikle hayırlısı olsun. DHBT için belirli bir KPSS puan barajı yok. Ama ikisinden de özellikle DHBT SINAVINDAN yüksek puan almanız ilerde kkö alımlarında ve dhbt mülakat aınavında cok işinize yaracak. Tekrardan hayırlısı olsun.

 153. Emirhan diyor

  Hocam ben imam hatip mezunuyum kpss ortaöğretime başvurdum fakat benim gireceğim dhbt sınavına da aynı gün mü giricem veyahut dhbt ye Ne zaman başvuru yapmam gerek bi aciklayabilirseniz cok memnun olucam saygılarımla kolay gelsin

  1. dhbtdersleri diyor

   Tabiki aynı gün değil önce kpss sonra dhbt sınavı olacak tarihler https://dhbtdersleri.com/2018-kpss-dhbt-sinavi-ne-zaman-yapilacak.html linkte mevcut

 154. tuana diyor

  Peki ben imamhatip mezunuyum onlisans kpss ye girecegim 2 yillk baska Bölüm okudugum icin bu yil mezun oluyorum dhbt ye de girecegim dhbt sinavi orta ogretim duzeyindenmi basvuru yapacagim yoksa önlisanstanmi

 155. Ayşe diyor

  Selamun Aleyküm, sağlık meslek lisesi mezunuyum.Şu anda ilahiyat birinci sınıf öğrencisiyim.Dhbt sınavına girme imkanım var mı 2020 de ki dhbt sınavına girebilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT SINAVINA BAŞVURULARDA İMAM HATİP VEYA DENGİ BİR OKUL OLMASI VE AYNI ZAMANDA MEZUN VEYA MEZUN DURUMUNDA OLMANIZ GEREKİR. İLAHİYAT ÖN LİSANS 1.sınıfı gecti iseniz bu seneki dhbt sınavına bile başvurma durumunuz var yok yeni başlıyorsanız. 2020 deki DHBT Sınavına başvurucaksınız. Şimdiden başarılar dileriz.

   1. Ayşe diyor

    Ön lisans değil lisans ilahiyat okuyorum.Bu yıl hazırlık bitti.1. sınıfa yeni geçtim.

    1. dhbtdersleri diyor

     Lisans ilahiyattan 3 sınıf öğrencisi olsan olabilirdi. DHBT SINAVINA GİRSEN BİLE ETKİ OLMAZ. Kİ GİRERKEN DENGİ DİPLOMA İSTİYORLAR DİYE BİLİYORUM.

 156. tuana diyor

  Ben imamhatip mezunuyum 2 yillik baska bi bolum okuyorum 2.sinifa gectim kpss onlisans a girecegim dhbt dn onlisans a mi ortaogretime mi girecegim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip lisesi cıkışlı iseniz dhbt sınavından imam hatip lisesi olarak giriceksiniz Kpss Ön lisans dan sımava giriceksiniz kpss başvuruları bitti. Eylül ayında DHBT SINAVI Başvuruları var. Ozaman ilgili bölümleri doldurun.

 157. Mustafa diyor

  4 Yıllık İşletme ve 2 yıllık ilahiyat on lisans mezunu kişi DHBT için hangi Kpss den girecek KPSS lisans basvurusunu kaçırdıysa KPSS onlisanstan girebilirmi? Cevaplarsaniz memnun olurum.. saygılar

  1. dhbtdersleri diyor

   Kardeşim kpss ye lisans olarak girmen gerekirdi. Ama nasıl olur bende bilmiyorum ösym yi arayıp bu konuyu sorman gerekli.

 158. isa diyor

  selamün aleyküm hayırlı günler
  an itibarı ile ilahiyat önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim. lise eğitimimi mesleki (bilgisayar) bölüm olarak bitirdim hafızlık belgem ve önlisans öğrencisi olmam nesebiyle dhbt kaydımı yapabilir miyim? teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına ön lisans kategorisinden girebilirsin kardeşim hayırlı olsun.

 159. Bayram diyor

  S.a İmam Hatip mezunuyum (AOL) ve hafizim dhpt ye girmek için KPSS de hangi bölüme basvurmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına lise orta öğretim olarak giriceksiniz. Mülakat sınavın da lise + hafızdan dhbt mülakat sınavına giriceksin. Dhbt den az puan bile alsan hafız olduğun icin alımda cok fazla şanşın var.

 160. eahmet diyor

  Hocam bu imam hatiple ön lisans konularında nasıl farklılıklar var

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip konuları ile ön lisans konularında farklılık detay ve bilgi fazla olması. Tabi bazı ek derslerde mevcut.

 161. Halil diyor

  Selamun aleyküm. Eşim ilk defa Kuran kursu öğreticiliği için başvuruda bulunacak. 2018 Kpss sınavına da girecek. Çok fazla değişik bilgi var ve bu sebepten anlayamadığım bir kaç nokta var, bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.
  1-Sınav, KPSS DHBT olarak geçiyor. Bu şu demek mi oluyor. 2018 KPSS+DHBT=Kur’an Kursu öğreticiliği başvurusu.
  Yoksa KPSS DHBT derken sınav KPSS sorularını da kapsıyor mu?
  2-Bir sayfada; 2018 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için Mart 2018 tarihleri arasında 2018-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte başvurması gerektiği yazıyor. Bir başka sayfada; 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak 2018 KPSS DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi) sınavının başvuruları 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 1 Kasım 2018 olarak belirlendi şeklinde yazıyor.
  3-Şimdi bizim bu DHBT ye martta mı başvurmuş olmamız gerekiyordu? Yoksa 9-17 Ekimde başvuru yapabilecek miyiz?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam. Öncelikle 1.sorunuzum cevabı KPSS + DHBT iki sınava ayrı ayrı eğitim. Düzeyi hangisi ise o şekilde girilecek. Netice olarak Kuran kursu öğreticisi mülakat sınavına başvuracak.
   1.sorunuzun cevabı dediğiniz gibi lisans ise lisans başvuru tarihine kpss den yaparsınız lisans kpss önce olur. Daha sonrada dhbt sınavına girersiniz. Dhbt sınav başvuru zamanı ve dhbt başvuru şartları sitede mevcut.
   3.siz lisanstan mı gireceksiniz dhbt sınavına aynı zamanda lisanstan girecek olsanız bilr 9 ve 17 ekim tarihleri arasında DHBT sınavına başvuru yapabilir. Banka üçretini yatırıp. Aralıkta DHBT Sınavına girebilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur. Selamlar

 162. Şule diyor

  Ben ilahiyat fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim yani 2018-2019 döneminde ikinci sınıfı okuyacağım. Dhbt ön lisans sınavına girmeye hak kazanıyorum sanırım puan 2 yıl geçerli olacağı için ben bu sınava girdikten sonra ön lisans kategorisinde çalışma imkanı sunuluyor mu yani bir görev hakkı veriyorlar mı? (atanma hakkı yani)

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet hocam ilahiyat ön lisans da görev yapabilirsiniz. Velakin atama icin diploma gerekli mezun olma durumunda gecici mezuniyet belgesi vs gerekli. Siz ön lisans ilahiyattan girin.

 163. yalçın diyor

  hocam sadece imam hatip okusam üniversite okumasam oluyomu

 164. yalçın diyor

  hocam imam olmak için sadece imam hatip mezunu olsak üniversiteye gitmesek oluyomu

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise mezunu olarak dhbt sınavına girebilirsin. İmam hatipte olabilirsin velakin ilahiyat ı okumanı tavsiye ederim. Dhbt ve imam alımı icin bir avantaj.

 165. Mehmet diyor

  Selemun aleykum ben dhbt ve kpss ye yurt dışından girebilirmiyim.h

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve dhbt sınavlarına yury dışında girilemez. Madde 19 Yurt dışında sınav uygulamamız yok.kaynak ösym

 166. Ali diyor

  Selamun aleykum Ben acikogretim duz lise mezunuyum acikogretim ilahiyat önlisans birinci sinifi bitirdim 2019 da mezun olucam bu seneki KPSS ve DHBT sinavlarina basvuru yapabilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Son sene ve bitirme durumunda olanlar dhbt sınavına başvuru yapabiliyor. Velakin bu sene dhbt sınavı ile ilgili kılavuz değişebilir. Bakalım ösym dhbt kpss klavuzunu bir yayınlasın net belli olur.

 167. mehmet diyor

  şuan ilahiyat 2. sınıf öğrencisi 2020 de mezun olacak biri 2018’de kpss-lisans ve dhbt-lisansa girebilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   askerde olduğumdan son dhbt başvuru bilgisini bilmiyorum.mezun ve mezun olma durumunda olanlar sınava girebilir o yüzden pek zannetmiyorum ama dhbt sınavı başvuruları icin ösym yi bir arayın.

 168. sumeyye erciyes diyor

  bende bilgilendirme alamak istiyorum benim kategorim düz lise+ diğer lisans+ ön lisans ilahiyat
  lisans ve önlisanstan 2019 haziranda dönem sonunda mezun olacağım inşallah 2018 kpss ve dhbt ye hangi düzeyde girmeliyim kuran kursu öğreticisi veya diyanette memur olmak için şimdiden teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   bu tür sorular cok geliyor hocam öncelikle aslı itibari ile en son mezun olduğunuz okula göre kpss ve dhbt sınavlarına girilebilir lakin mezun olma durumunda olanlar diye bir madde var sınavlarında iki yıl gecerliliği olduğuna göre şimdiki şartlara göre dhbt ye kpss hangi düzeyde ise ondan yani son mezun oldugunuz en yüksek dereceli okul olan lisanstan girebilirsiniz.ama dediğim gibi 2018 dhbt başvuru bilgileri yayınlanmadı.Değişilikler olabilir.o yüzden kesin söyledir böyledir diyemiyoruz.

   1. tuba diyor

    merhaba ben de düz lise *lisans* ve şuan 2.sınıf ön lisanstayım.bu sene ön lisans bitecek inşallah. temmuzdaki lisans sınavına girdim. şuan dhbt ye önlisans olarak mı lisans olarak mı başvurmalıyım. teşekküer ederim

    1. dhbtdersleri diyor

     Dhbt yazılı sınavına kpss de hangi branştan girdi iseniz o şekilde giriceksiniz yani lisans olarak. Ama dhbt mülakat sınavında ilerde olursa ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz başarılar dileriz.

 169. MÜCAHİD diyor

  2016 KPSS SONUCUNA GÖRE 2018 DHBT YE GİRİLEBİLİRMİ.ZİRA KPSS SONUÇLARI 2 YIL GEÇERLİ DİYE BİLİYORUM.YOKSA 2018 DHBT YE GİRMEK İÇİN 2018 KPSS ŞARTI KESİNLİKLE VARMI.
  TEŞEKKÜRLER………….

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss iki yıl şartı var.elbette ama 2018 yılı icinde kpss ve dhbt ye girmek zorundasınız aynı dönemin kpss puanı bulunmalı hocam ! zaten dikkat edersen dhbt sınavı da kpss sınavından önce oluyor.Dhbt sıanvında sizlere başarılar şimdiden.

 170. Hatice diyor

  Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

 171. Hatice diyor

  Selmamun Aleykum simdi. Hafız olan ve açıktan İHL okuyan birisi diyabette görev alamazmi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   imam hatip lisesi ise acıktan olabilir ama yani diyanette görev yapabilirsiniz.

   1. Hatice diyor

    Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

    1. dhbtdersleri diyor

     okul bıtmedı ıse olmaz hocam diploma olması lazım

 172. dhbtdersleri diyor

  arkadaşlar dhbt başvurusu ile ilgili sorduğunuz sorularla ilgili bu başlıktaki yazımızı okumanız sorularınıza cevap olarak yetecektir. !

  1. Şehriban diyor

   Selamın aleyküm bı sorum olacak imam Hatip çıkışlı deilim ama ilahiyat fakültesnde 2.sinif öğrencisiyim anladığım kadarıyla dhpt sınavına girmeye hak kazanıyorum.bu durumda dhpt 1 ve dhpt 2 diye bişey var ben bu iki gruba da çalışmak zorunda mıyım .ilk defa gireceğim için hangi kitapları alacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. dhbtdersleri diyor

    Aleykümselam hocam dhbt sınavına ön lisans olarak girebilirsiniz. Dhbt 1 ve dhbt 2 den sorumlusunuz. Kitap olarak aof ilahiyat ve diğer materyalleri öneririm para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Sitede diğer yazılarıma bir bakın hocam.

    1. inci diyor

     hocam bir şey soracagım kpss puanı en az kaç olmalı m
     üracaat için

     1. dhbtdersleri diyor

      Genel yetenek ve genel kültür den 1 net ham puan olması gerek. Bunun dışında herhangi bir puan veya baraj yok dhbt sınavı için.

  2. Alper diyor

   Hocam ben 2018 KPSS ye giremedim kacirdim, bi kaç sorum olacaktı
   1-DHBT sınavına girebilirmiyim .(Kpss sinavina girmedim)
   2-Eğer DHBT sınavına girsem basarili olsam. Bana faydası olur mu .
   3. Sınav da başarılı olsam .gelecek Kpss sinavina kadar diyanetin ihtiyaç gördüğü yerde sözleşmeli görev yapabilirmiyim.
   4. DHBT kaç yıl geçerlidir . Eger girersem Kpss den önce girmiş olacağım .bana bi faydası olur mu
   Teşekkür ederim
   Allah razı olsun
   İi çalışmalar

   1. dhbtdersleri diyor

    Kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına giremezsiniz. Dhbt sınavı da iki yıl gecerli.

    1. tuba diyor

     selamünaleyküm kpss basvuru yaptı arkadaşım ama bir aksilik oldu sınava giremedi. Dhbt başvurusunu da yaptı girse dhbtsi geçerli olur mu?

     1. dhbtdersleri diyor

      Puanlama olmaz hocam dhbt başvuru yaptı ise deneme amaclı girsin belki bi igrimal madde değişir.

  3. Mesut diyor

   Selamün aleyküm hocam normal lise mezunu ve hafız olan dhbt ye girebiliyormu kpss ye girdim

   1. dhbtdersleri diyor

    İlahiyat ve dengi okul şart girseniz bile atama olmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.