DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

2022 yılında yapılacak olan DHBT sınavına başvuru şartları ile ilgili bilinmesi gereken tüm her şey sitemizdeki yazılarımızda mevcut olmakla birlikte 2022 DHBT Başvurularına dair bilinmesi gerekenler bu haberimizde mevcuttur.

2022 Yılında yapılacak olan DHBT sınavı yapılmadığı için 2022 yılında yapılacaktır. Başvuru güncellemesi dediğimiz gibi verilmiştir.İl değişikliği ve başvurunuzu 00.00.2022 saat 23:59 ‘a kadar yapabilirsiniz.

DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Peki DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler.Öncede İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamaz iken şimdi bu sistem ve kural değişmiş olup farklı lisenin üstünde bölümlerden mezun olsanız bile İHL diplomasını alabilirsiniz.

Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Ön lisansı tercih edebilirler. YGS’den barj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih ek kontejandan başvuru yapılmalıdır.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir.

Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli idi şimdi bunlara ilave olarak son güncellemelerle birlikte AÖF tarafından Önlisans programlarına; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı”na göre yerleştirme yapılmaktadır, denilmektedir.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla  ilgili olarak kategorilere ösym klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

 Şu an üniversite okusun yahut okumasın,okul devam etsin ,etmesin  İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,

İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2024’de yapılacağından ve 2023  de DHBT  sınavı yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2022’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir.

Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT’ye başvurular, 00.00.2022 – 00.00.2022 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2022 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2022 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir.

Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2022 tarihlerinde 2022-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2022 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2022-KPSS Orta öğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 00.00.2022 KPSS Orta öğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.2022  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2022-KPSS Lisans’a hem de 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2022-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: Arkadaşlar KPSS DHBT SINAV Klavuzu yayınlanmıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

İlaveten yeni başvuru yapacak olan arkadaşlar için önemli gördüğümüz bir bilgiyi tekrardan  burada hatırlatmak istiyoruz.

Kpss sınavına başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar sistem otomatik olarak başvuru yapmayı engeller.

O yüzden Kpss sınavı başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Kpss ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

840 Yorumlar
 1. Halil ibrahim diyor

  Hocam selamın aleyküm ben şu an açıköğretİm ihl 12.sınıf öğrencisiyim KPSS dhbt ye girdim. Ancak mülakata çağırırlarsa gidebiliyor muyum? Müdürüm mezun olabilir belgesi veriyoruz dedi doğru mudur?

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakata girmende bir sorun yaşamazsın.Atama işlemlerinde diploman gerekli.Sen okuluna devam ed zaten alımlara kadar mezun olabilisin.

 2. Mücahit diyor

  Lisans 4. Sınıf öğrencisiyim dhbt ye girdim atamalar şubatta oluyor ve diplomam elimde olmuyor yinede atanabilir miyim hocam ?

  1. dhbtdersleri diyor

   o zaman gelince bakarız kardeşim.

 3. mustafa diyor

  2002 dhbt sınavına girebilmek kpss puan şartı nedir?

 4. ceren diyor

  2022 dhbt sınavına girmek için kpss puan şartı var mı

 5. meryem diyor

  dhbt ye girmek için 60 puan şartı yazıyor

 6. meryem diyor

  ön lisans kpss den 58 aldım dhbt sınavına girebilirmiyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   evet

 7. buse diyor

  dhbrt sınavı için kpss den kaç almamız gerekiyor

 8. buse diyor

  2022 kpss 60 puan alma şartı varmı veya kaç puan alma şartı var

  1. dhbtdersleri diyor

   böyle bir şart yok.Bazen KPSS 4 DHBT sınav sonucu 60 ve aşağısı ile ekil fahri vb başvurular olmayabiliyor.

 9. Ahsen diyor

  Hocam ben ticaret lisesi cikisliyim acikogretimden ilahiyat önlisans mezunuyum bu sene onlisanslar için de kontenjan açılır mı hafız değilim

  1. dhbtdersleri diyor

   hayırlısı bu konuda bir şey diyemiyoruz.Ama açılsa bile cok yüksek bir puan alınmalı.

 10. zehra diyor

  hocam ben imamhatip lisesi mezunuyum fizyoterapi önisans mezunuyum kpssye önlisans kategorisinden girdim dhbt ye ortaöğretimden girebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   giremezsin

 11. Ayşenur diyor

  Selamün aleyküm hocam ben önlisans mezunuyom kpss ye önlisans tan basvuru yaptim dgs yle su anda uzaktan eğitim birinci siniftayim yani dort yilliga tamamliycam inşallah sorum şu olacak ben dhbtt ye lisans olarak basvuru yapabiliyor muyum

 12. şule nur arslan diyor

  selamun aleyküm hocam ben bu sene ilahiyat lisans son sınıf öğrencisi olacağım kpss ortaöğretime başvuru yaptım dhbt ye de gireceğim inşallah aklıma takılan soru ben dhbt ye ortaöğretimden girsem herhangi bir sorun olmaz değilmi. çünkü şuan elimde olan diplomam ihl diploması sınava girdiğimdede henüz son sınıfta oluyorum yani lisans diplomam elimde olmuyor.
  cevap verirseniz çok sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Lisans girebilirdin.Lisans mezunu olursan orta ogretım dhbt puanında lısantan yararlanamazsın.

 13. Sema diyor

  Selamun Aleykum hocam ilahiyat önlisans mezunuyum .Düz lise çıkışlıyım ,Kuranım güzel .Düz lise çıkışlı ve önlisans ilahiyat mezunlarına kkö olarak atanma şansı veriliyormu.Dhbt sınavına giricem böyle bir imkanım varsa

  1. dhbtdersleri diyor

   Son zamanlarda mülakat icin kategori acılmadı hocam bu durumda magdur edilen cok insan var ama siz yinede sınava girin ayrıca aşırı derecede yüksek bir puan almanız lazım

  2. emre diyor

   Hocam 12 sinif okuyan imamhatip ogrencisi kpss ve dhbt giren bir kisi bu seneki mulakata girrebiliyormu

   Cevap vverirseniz cok memmun olurum

 14. Hilmi Onur diyor

  Hocam kpss ön lisansa başvuru yaptım lakin dhbt mülakat sınavına kadar mezun olamayabilirim yeni öğrendim mezun olma şartı varmış sanırım doğru mu? Doğruysa 2024 e kadar boşa mı çıkmış olacak mülakata kadar başarılı olsam dahi? Tavsiyelerinizi de eksik etmeyin lütfen şimdiden teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   Atanma şartlarında mezuniyet durumu ve diploma zorunluluğu esastır.DHBT yazılı kategorisi ile DHBT Mülakat kategorileri ayrıdır.Detaylı bilgi vermeniz durumunda daha net yardımcı olabiliriz.

   1. Fatma diyor

    İşletme lisans mezunuyum.
    Önlisans ilahiyat dhbt girebilir miyim?

    1. dhbtdersleri diyor

     sınava girseniz bile ilgili mezuniyetiniz yoksa atamalarda işinize yaramaz.daha detaylı bilgi vermeniz lazım

    2. Ahmet diyor

     Hocam selamun aleyküm kpss önlisans başvurusu yaptım önlisans mezunu değilim dhbtye girebiliyorum bildiğim kadarıyla hafız artı ihl mezunuyum bu sınavları geçtikten sonra en son imamlık mülakatında herhangi bir sorun olur mu ve ya nasıl olır

 15. yavuz diyor

  hocam selamun aleyküm. ben açıköğretim ilahiyat önlisans ve başka bir bölümden lisans mezunuyum. aynı zamanda imam hatip lisesi mezunuyum. KPSS lisans sınavına girdim. DHBT ikinci kısımda lisans soruları mı yoksa önlisans sorularıyla mı karşılaşacağım?

  1. dhbtdersleri diyor

   lisans soruları ile karsılaşacaksın biliyoruz bu hic adil değil bizde şikayet ettik hatta bizde bu şekilde atandık.Allah büyük

 16. Betül Çınar diyor

  Hocam selamun aleyküm ben başka bir alanda lisans ve önlisans ilahiyat mezunuyum. Dhbt ye de gireceğim inşAllah ve bu yıl ilitama başlayacağım. Şimdi ben diyanet kkö ataması için diğer lisans kategorisinde mi sayılacağım yoksa ilitam yaptığım için lisans düzeyinde sayılma imkanım var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   diplomayı ilitamdan alana kadar ön lisans üzerinden değerlendirilirsiniz.İlitam bittiği an lisans olursunuz yazılıya kpss ve dhbt lisans atamalarda yani dhbt mülakatta 12 tane kategori var ona göre değerlendirilirsiniz.

   1. Habibe demir diyor

    ben kpss girdim fakat dhbt ye girmedim kpss 60 aldim nasil tercih yapabilirim tercih yapabilirmiyim

    1. dhbtdersleri diyor

     DHBT Sınavına girmeniz gerekirdi.O yüzden Diyanet İşleri Başkanlığındaki DHBT ile ilgili alımlara başvuru yapamazsınız.

 17. Beyza diyor

  Hocam hayırlı günler. Ben İHL mezunuyum, başka alanda lisans 4. Sınıf öğrencisiyim. Kpss ortaoğretime girsem kkö den atanabilir miyim? Hafız şartı devam ediyor mu?

  1. İbrahim diyor

   Hocam iyi çaışmalar ben Anadolu lisesi mezunuyum hafızlık belgem var ve müezzin olmak istiyorum dhbt sınavına girebilir miyim bu sene

   1. dhbtdersleri diyor

    sınava girersin ama en az dengi okul mezunu olman lazım aksi takdirde atama işlemi olmaz.sana bir tavsiye sen kpss ve dhbt ye gir kardeşim bu sene hemenimam hatip acık lise kaydı yap hızlandırılmış oku anca o şekilde kurtarabilirsin.

 18. Şule diyor

  Merhaba, Lisans mezunuyum bu yıl Kpss’ye başvurumu gerçekleştirdim ancak genel kültür, genel yeteceğin yanında eğitim bilimleri ve Öabt oturumlarına da katılacağım. Diyanet yalnızca gk, gy+dhbt puanını yeterli buluyor. Bu durumda eğitim bilimleri ve öabt ye girmemin olumsuz bir sonucu olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır olmaz arkadaşım inşallah başarılı olursun selamlar.

  2. Ramazan diyor

   Selam aleyküm hocam ben hafızım ama belgem yok 9.6 sınav var fakat tam olarak hazır değilim sınav kazanamayabilirim kpps ve dhbt den ortalama 60 alırsam mülakata çağrılır miyim ocakta gireceğim hafızlık sınavını büyük ihtimalle kazanırım hocam cevap verirseniz çok memnun olurum

   1. dhbtdersleri diyor

    hafızlık belgesi olursa atama işlemi cok kolay olur başarılar siz puanları alın atanma zamanında bu meseleleri konuşuuz inşallah

 19. Ömer diyor

  Merhaba, ben bu yıl ilahiyat 4. Sınıf öğrencisi olacağım. Bu yıl kpss’ye sadece dhbt’ye girebilmek için başvurdum. O yüzden sorum şu: 2022’nin Dhbt’si ile 2023’ün Kpss’si bir arada kullanılabilir mi ?

 20. Acar diyor

  Kpss ye 2022 de girecek olan öğrenci sonrasında dhbtye 2022 de girse
  2023 de olacak olan kpss ye tekrar grmesi gerekirmi
  Yoksa kpss de dbht gibi 2 yillik hakki tutma olanagna sahipmidir

  Cevaplarsanz cok sevinrim. Makaleleri okudum goremedim bu cevabi …

  1. dhbtdersleri diyor

   aldığınız puan 2 yıl gecerlidir hocam 2023 de isterseniz ayrı kpss sınavına girebilirsiniz dhbt senenin cift yıllarında yapılıyor.

 21. Mustafa diyor

  Lütfen cevap!!!
  Şuan aöf ilahiyat önlisans bitti . 6 dersim kaldı . 5 tanesini yazokulunda diğer 1 tanesinde tekders sınavında veririm inşallah. Bu durumda önlisans üzeri başvuru /(yada tercihmiydi) yapabilirmiyim dhbtye. ? Eğer mezun olduktan sonra bu puanınızı kullanabilirsiniz derseniz , dhbt beni otomatikman ortaöğretim üzeri değerlendirmezmi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye hangi düzeyde girerseniz DHBT sınavıda sizi o kategoride kabul eder sonadan mezun olsanızda yazılı puanınız Kpss ye girdiğiniz düzeyde olur kpss ye ön lisans üzerinden başvuru yaparsanız daha iyi olur.

 22. Satılmış DORUK diyor

  Ben 2 yıllık İlahiyat Önlisans mezunuyum. Bu sene maalesef DHBT sınavına müracaat etmekte gecikmişim. 2 yılda bir oluyormuş, onu öğrenmiş oldum.

  1. dhbtdersleri diyor

   başvurular başlamadı kardeşim ne gecikmesi.

   1. Mustafa diyor

    Hocam selamun aleyküm ben ihl mezunuyum ve şu an ilahiyat 4. Sınıfım kpss lisansa baş vurdum ancak lisans mezunu değilim dhbt ye lisans mezunu olmadan lisans puanıyla başvuruda bulunabilir miyim yapacağım başvuruda benim hangi eğitim düzeyinden atamam olur

 23. Hatice diyor

  Hocam dib son alımlarda kkö için en az ihl+hafız şartı getirdi..sonraki alımlarda bu değişir mi ihl mezunu olarak dhbt sınavına girip kkö olabilirmiyim alım olurmu 2022de

  1. dhbtdersleri diyor

   alım olacak inşallah mutlak her sene azda olsa alım yapılmaya calışılır.Şuan icin dediğiniz dogru hafız değilseniz bile en azından ihl ni ön lisansa cıkarmanızı tavsiye ederiz.İlerleyen sürecler daha zorlu günlere gebe olabilir.

   1. Iayda diyor

    Lisan mezunuyum dhbt için kpss gk gy yeterli diye anladim ama egitim bilimlerine girmemem dhbt ye girerken sıkıntı olmaz degil mi? acil cevaplarsanız cok sevinirim.

    1. dhbtdersleri diyor

     genel kültür genel yetenek dhbt için yeterlidir.

 24. Hamza diyor

  Şuan ilahiyat önlisans 1.sınıf okuyorum 2023 de inşaAllah mezun olurum
  dhpt ve kpss 2022 sonunda olacak olması sebebiyle benim bu sınavlra ortaöğretim değilde önlisansdan katılmam daha iyi olmaz mı
  Çünkü onlar sonuçlanana ve m0lakat olana kadar mezun olmuş oluruz

 25. emre diyor

  imam hatip ve ilahiyat ön lisans mezunuyum kpss den 72 aldım sözleşmeli imamlık yapabilmem için yeterli mi.Yoksa dhbt sınavına girmem şarmı.Şart ise diyanetin sözleşmeli alımı için şartlarına baktığımda göremedim.Hangi kaçıncı maddesi dhbt yi şart olduğuna işaret ediyor.Allah razı olsun cevaplarınız için.

  1. dhbtdersleri diyor

   Diyanetin alım mülakatlarında da DHBT + KPSS şartı belirtilmiştir.Dikkatli bakınız güzel kardeşim.Allah sizden de razı olsun.

 26. emre diyor

  imam hatip ve ilahiyat ön lisans mezunuyum kpss 72 aldım.Şuan bu şartlar sözleşmeli imamlık için dhbt şartmı.Şart diyorsanız sözleşmeli imamlık alımlarıları şartlarında göremedim.hangi kaçıncı şartı dhbt ye işaret ediyor.

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına girmeniz şarttır bunu belirttik.

 27. Ahmet diyor

  Hocam, ben 2022 dhbtye girdiğim zaman ilahiyat 4. sınıf oluyorum dhbtye hangi düzeyde gireceğim kpssyede 3.sinif bitiminde gireceğim Onada hangi duzeYden girecegİM

  1. dhbtdersleri diyor

   elinizde hangi diploma ve mezun durumunda olacaksınız o şekilde ayarlayın.

 28. Esra diyor

  Ben liseyi imam hatip bitirdim.suan halkla ilişkiler önlisans mezunuyum.sinava yine de girebilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   girebilirsiniz hocam

 29. Serkan diyor

  Hocam selamın aleyküm. Ben (diğer lisan + ilahiyat önlisans+ ihl/lise ) kategorisindeyim.açıktan ihl yide bitirdim. ben sistemde başvururken ihl önlisan ve diğer lise diplomamı gizleyip, (diğer lisans +ihl) kategorisine başvuru yaptım. Sistem kabul etti. İlerde bi sıkıntı olmu acep.

 30. Merve diyor

  Selamünaleyküm hocam. İlahiyat lisans(ilitam) mezunuyum. Diyanette Kuran kursu ogreticiligi için kpss ye girmeyi düşünüyorum. Sorularım var cevaplarsanız sevinirim;
  1- Kpss lisans sınavında egitim bilimleri sınavına girmemiz gerekiyor mu? Ya da kpss de hangi sınavlara girmemiz gerekiyor?
  2- formasyonum yok. Diyanete atanmak için formasyon şartı var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT VE KPSS sınavlarına girmeniz yeterli sitemizde bulunan DHBT Hakkında bölümünü detaylı okuyabilirsiniz.

   1. Melek diyor

    İyi günler.ben 5 yıl önce kpss ortaogretim dhbt sinavina kayıt yaptırdım kpss sınavına girdim 80 aldım ama şehir değişikliğin dolayı dhbt sinavina giremedim. Şimdi ilahiyat mezunuyum tekrardan dhbt sınavına girebilir miyim.

    1. dhbtdersleri diyor

     girebilirsin kardeşim.

 31. İdil Aksoy diyor

  Hayırlı günler hocam. İşletme lisans mezunu ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. İnşallah Ales ile beraber bu sene yükseklisansa başlayacağım. Yaşım 42. İstanbul Ümraniye’de oturuyorum. Din görevlisi olarak müracaat etmek istiyorum. KPSS sınavlarında yaş sınırı var. Nasıl yol alabilirim ? Yorumlarda yaş sınırı olmadığını okudum. Müracaatın ne şekilde olacağı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Nerelere müracaat edebilirim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam ilgili acıklamalar sitemizde mevcut ama mail adresinizi konturol ederseniz dönüş yapabilirsiniz.

 32. Ahmet diyor

  İhl mezunuyum. 2022 yılında önlisans ilahiyat ikinci sınıf okuyacağım. 2022 dhbtye önlisanstan girip aynı dönem atanabilir miyim yoksa sonraki dönemde mi tercih yapmam gerekiyor ?

  1. dhbtdersleri diyor

   diploman elinde olabilecek gibi ise atanabilirsin bu zamana kendin karar vermelisin.

 33. Kübra diyor

  ihl mezunuyum, lisans diplomam başka bi alandan yine de sınavlara girip atanabilir miyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   evet girip atanabilirsiniz.sınavları geçerseniz.

   1. Döne PİŞKİN diyor

    Hocam ihl mezunuyum, resmi bir kurumda devlet memuru olarak görev yapıyorum, 44 yaşındayım, kpss ve dhbt sınavlarına girmek, Kur’an kursu öğreticisi olmak ve kurumlar arası geçişle diyabette çalışmak istiyorum, yaş sınırı engeli var mıdır?

    1. dhbtdersleri diyor

     yaş sınırı engeli yok ama kurumlar arası geçiş son yıllarda epey zorlaştı .yinede mücadeleye devam inşallah hayırlı olsun

 34. gökçe diyor

  Selamunaleyküm hocam. ben ilahiyat 2.sınıf öğrencisiyim dhbt sınavına girip çalışmak istiyorum kuran kursunda. aynı zamanda okuluma devam edebiliyor muyum?

  1. dhbtdersleri diyor

   diplomalar olmadan atanma işlemi olmaz.mevcut diplomanızla dhbt sınavlarında başarı gösterir atanırsanız hiçbir sorun olmaz.

 35. Adsız diyor

  Merhaba,
  Ben ilahiyat lisans okurken önlisanstan 2020 de dhbt ye girmiştim. 91 puan aldım. Bu ay okul bitiyor. Lisans mezunu oluyorum ve KPSS öğretmenlik sınavına başvurmak istiyorum. Lisans mezunu olmam DHBT mülakatına çağrılıp atanmama engel olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   olmaz hocam aksin yarar sağlar ilgili kategorinize göre mülakata gireceksiniz güzel bir puan atanınca baklavaları gönderirsiniz artık

  2. Ferhan diyor

   S.a hocam ben düz lise çıkışlı ilahiyat önlisans mezunuyum. Dhbt ye girdim. Malum ihl + önlisans katagorisi açıldı. Şu an ihl derslerini verdiğim dönemde ihl önlisans katagorisine hak kazanır mıyım

   1. dhbtdersleri diyor

    diplomanız olduğu sürece hak kazanırsınız.başarılar dilerim sizlere.

    1. fatma diyor

     selamün aleyküm hpcam ben açıköğretimden imamhatip mezunuyum önlisans sosyal hizmet mezunuyumşuan 2.ünv cocuk gelişim okuyorum 4-6 yaş da görev almak istiyorum. kpssde ve dhbt de hangi bölümden ortaöğretim olarak mı önlisas olarak mı sınava gireceğim.2 .i aynı olmak zorunda galiba ilahiyat mezunu olmadığım için neyapacagım.

     1. dhbtdersleri diyor

      ön lisanstan gireceksiniz sınava ikiside aynı olmak zorunda yazılı sınavlarının.daha sonra mülakat sınavından uygun kategoriden mülakatı sınavını gevip atanmanız gerekli

 36. Jale diyor

  Ben anadolu lisesi mezunuyum. İktisat lisans mezunu oldum. İlahiyat önlisans aöf’e kayıt oldum. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmak istiyorum. İnşallah yapabilirsem Kur’an Kursu Öğreticisi olmak istiyorum. Yorumu düzenleme seçeneğini bulamadığım için yazmayı unuttuğum eğitim bilgilerimi ayrı bir yorum olarak yazdım.

  1. dhbtdersleri diyor

   okulunuz bittiğinde sınavları kazanmanız durumunda diyanet işleri başkanlığında calışabilirsiniz.

   1. Jale diyor

    Ben şöyle bir yazı okudum. Yazı metnini aşağıya kopyala yapıştır yaptım.
    Yazıda bahsedilen Diyanetin alım yaptığı ”12 ayrı mezuniyet durumu” nedir? “Diyanetin kategorileri” nelerdir? Ve Diyanetin alım yaptığı “puan türleri” nelerdir? (kpss p1 p2 p3 gibi mi bu puanlar hangileridir)
    Bu konular hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler, emeğinize sağlık.

    İLGİLİ YAZI:
    “İnternette dolaşan hiçbir puana bakmayın. Hangi puan alanın avantajlı olduğu belli olmaz. 2016 kpss ve 2016 dhbt sınavı sonrası puanlar açıklandıktan sonra, Diyanet bugüne kadar aldığı ve değişim olmazsa bundan sonra da alacağı 12 ayrı mezuniyet durumuna göre her kategoride ihtiyaç duyduğu personel sayısının 3 katını sözlü sınava çağıracaktır. İşte o zaman puanlar netleşir. Bir de Diyanet’e başvuran adaylar içinde en yüksek puandan başlanır. Onun için kendinizi yetersiz görüp başvurmakta kararsız kalmak yerine mutlaka hem kpss hem dhbt bölümüne başvuru yapın. Ve her 2 kategoride de elinizde puan olsun.”

    1. Jale diyor

     Aşağıya bu soruma cevap yazmışsınız kusura bakmayın şimdi gördüm sağolun hayırlı günler.

  2. Yunus diyor

   Kuran kursu öğreticisi sadece bayanlar mı oluyor yoksa erkek adaylar da kuran kursu öğreticisi olabiliyor mu?

   1. dhbtdersleri diyor

    Kontejan yani alim olmasi neticesinde tabiki erkeklerde olabilir.

  3. Seyid diyor

   Selamun aleykum hocam
   Ben 2004 2005 mezunuyum su an iki yıllık ilahiyat kayıt olmak istoyirum
   Bunun için nasi l bir yol izleyeyim
   Diyanette görev almak istiyorum

   1. dhbtdersleri diyor

    aleykümselam öncelikle diyanette görev yapabilmenin şartları en az imam hatip lisesi mezunu olmak ve dhbt yazılı ve mülakat sınavlarından başarılı olmakla mümkün.2 sorunuza gelince ön lisans ilahiyat bölümünü acıktan okuyabilirsiniz.Bunun için şartlar coğu üniversitenin açık bölümlerinde aynıdır.Anadolu üniversitesi veya Atatürk Üniversitesinin 2 yıllık ön lisans bölümlerini inceleyebilir veya telefonla bilgi alabilirsiniz.Resmi sitelerinde tüm detaylar mevcuttur.

 37. irfan diyor

  selamun aleyküm hocam ben kpss ye diğer lisanstan girdim dhbt yede diğer lisans olarak girdim puan hesaplamamda ösym yanlşlık yapmış kpss den gelicek olan yüzde 30 luk puanı vermemiş bende dilekçe yazdım bana cevap olarak her hangi bi yanlşlık yok dediler benim sorum şu dhbt ye diğer lianstan girince kpss deki puan eklenmiyormu nasıl oluyor

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT puan hesaplaması sitemizde mevcut detaylı okuyun hocam

 38. Ayşe diyor

  Hocam beN duzlise mezunuyum ilahiyat önlisans okuyorum bu yıl bitecek inşaallah şimdi ben kpss dhbt sınavından başarılı olsam bile atamam olmayacakmi fark dersleri verip ihl den mi mezun Olmam mı lazım

  1. dhbtdersleri diyor

   mevcut kategorilerden birini sectiğinizde yani sadece ilahiyat ön lisanstan başarılı olursanız atamanız olur.

   1. N diyor

    Selamün aleyküm hocam, ben ilahiyat 2. Sınıf öğrencisiyim ( örgün ) bende dhbt ye girebilir miyim ? Ama ihl mezunu değilim.

    1. dhbtdersleri diyor

     girebilirsiniz kpss sınavınada mutlaka girmeniz gerekli

  2. Jale diyor

   Selamün aleyküm. Şöyle bir yazı okudum.
   Diyanetin alım yaptığı “12 ayrı mezuniyet durumu” nedir? Yazıda bahsedilen “diyanetin kategorileri” nelerdir? Ve diyanetin alım yaptığı “puan türleri” nelerdir? (kpss p1, p2 gibi mi)
   Bu konular hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler, emeğinize sağlık.

   İLGİLİ YAZI:
   “İnternette dolaşan hiçbir puana bakmayın. Hangi puan alanın avantajlı olduğu belli olmaz. 2016 KPSS ve 2016 DHBT sınavı sonrası puanlar açıklandıktan sonra, DİYANET bugüne kadar aldığı ve değişim olmazsa bundan sonra da alacağı 12 ayrı mezuniyet durumuna göre her kategoride ihtiyaç duyduğu personel sayısının üç katını sözlü sınava çağıracaktır. İşte o zaman puanlar netleşir. Bir de DİYANET’e başvuran adaylar içinde en yüksek puandan başlanır. Onun için kendinizi yetersiz görüp başvurmakta kararsız kalmak yerine mutlaka hem KPSS hem de DHBT bölümüne başvuru yapın ve her iki kategoride de elinizde puan olsun.”

   1. dhbtdersleri diyor

    ilgili soruların tamamı sitemizde mevcut hocam

 39. Ayşe özmen diyor

  2022 dhbt sınavı tekrar olucakmı

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT 2022 sınavı olmadı 2022 yılında DHBT sınavı yapılacaktır hocam.

 40. eylül tultay diyor

  ben aöl okuyorum lise son dhbt sınavına girmek için ilk olarak hangi sınava girmem gerekir bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sinavina giriceksin güzel kardeşim sitede yazılarımizi mutlaka oku. ? Rabbim muvaffak eylesin. ?

 41. Elif diyor

  Kkö için mülakat olduğunda başvuru yapacağım fakat onlisanstan çift diplomam var. Mulakata ilhiyat onlisans+ihl+hafız kategorisinden basvuracaktim ama +diğer onlisans im da var. Bu durumda kategori açılmazsa ne yapacağım

  1. dhbtdersleri diyor

   kategori mutlak acılacaktır acılmazsa uygun olan diğer kategorilere başvuru yapabilirsiniz.

   1. Muhammed diyor

    Acil .. ben ortaöğretim dhbt girdim. Şuanda ilahiyat mezunuyum. Seneye önlisans dhbt girmek istiyorum bu mümkünmü.

    1. dhbtdersleri diyor

     yazılı sınava mezun iseniz girersiniz.Aksi takdirde mülakata sınavına malesef giremezsiniz.Orta ögretim üzerinden değerlendirilir.

 42. Ahmet diyor

  Dhbt puanım 66 hafızım ortaöğretim puanı atanır mıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   alım güzel olursa evet atanırsınız hocam

 43. MUHAMMET .TAYYİP diyor

  2020 KPSS ortaöğretime girdim aynı zamanda 2020 DHBT ortaöğretime girdim ve 90.8 puan aldım.İlahiyat fakültesini de bu yaz bitiriyorum ve ağustosta öğretmenlik için KPSS lisansa gireceğim.Lisansa girersem kpss ortaöğretim ve dhbt puanım yanar mı.(2021 in sonunda yapılacak dhbt sözlü sınavına çağırılır mıyım?)

  1. dhbtdersleri diyor

   puanın yanmaz.başarılar dilerim atanmanı garanti gözü ile bakıyorum kıymetli kardeşim benim.Rabbim ilmini arttırsın.

   1. MUHAMMET TAYYİP diyor

    Çok teşekkür ederim hocam

    1. Sena diyor

     Merhaba, ben iki üniversite mezunuyum bu yıl kpss önlisanstan radyoloji bölümü için kpss ye gireceğim ama ilahiyat önlisans içinde dhbt ye girmek istiyorum. Kpss önlisansa radyoloji icin girdikten sonra dhbt ye ilahiyat için başvurabilir miyim ?

     1. dhbtdersleri diyor

      evet başvurabilirsiniz.önce kpss sonrada dhbt sınavı şeklinde.

   2. Esma diyor

    Hocam ben ilahiyat ikinci sınıfa geçeceğim inşaallah. 2022 yılında ilk defa KPSS ye gireceğim ve sonrasında DHBT sınavına gireceğim. Bu iki sınavdan da yeterli bir puan alırsam ve mülakatı da geçersem diyanette kuran kursu öğreticisi olabilir miyim ?
    Girmem gereken başka bir sınav var mı?
    Cevaplarsanız çok sevinirim Allah razı olsun.

    1. dhbtdersleri diyor

     olursunuz tabi hocam dua ile başarı bekliyoruz sizden 🙂

 44. Esra diyor

  Ben 2022 de ihl le den mezun olacağım 2022 de kpss dhbt olacakmı bilginiz varsa sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  1. dhbtdersleri diyor

   olucak tabikide hem kpss hemde dhbt sınavlarına başvuru yapmayı sakın unutmayın ve takip edin.başarılar dilerim.

 45. İlahiyatçı bey diyor

  Hocam Selamun Aleyküm, atama şartlarında evraklarda İhl’den sonra İlahiyat Fakültesi diploması yazıyor. Lakin ben düz lise+İlahiyat mezunuyum. Şimdi benim atamam yapılmaz mı? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  1. dhbtdersleri diyor

   kategoriler sitemizde mevcut kategorilerden ilahiyat olanı tutuyor yazıyı dikkatli okuyun.ihl veya dengi sitemizde kategorilere bakın.atamanız olur 12 kategorinin içinde ilahiyatta var.

   1. Bilnaz diyor

    Hocam iyi günler ben başka bir lisans okuyorum ayrıca İHL mezunuyum ,lisans düzeyinde mi sınava girmem gerekiyor bu diplomam bir işe yarar mı (lisans)

    1. dhbtdersleri diyor

     yarar sitemizde kategoriler mevcut.

     1. sayanahmet731@gmail.com diyor

      Hocam kpss ortaöğretime mi girelim bu durumda yoksa kpss lisansa mi hangisi avantajlı olur teşekkürler

     2. Ahmet sayan diyor

      Hocam kpss ortaöğretime mi girelim bu durumda yoksa kpss lisansa mi hangisi avantajlı olur teşekkürler

     3. dhbtdersleri diyor

      Lisana girin.

 46. Mehmet süvarioğulları diyor

  Merhaba Kpss P3’ten 58 puan aldım. Başarılı olabilmem için, DHBT’den en az kaç puan almam gerekir?

  1. dhbtdersleri diyor

   herhangi bir şey söylemek mümkün değil hangi kateoriden giriceksin bilmiyorum ama 75 ile mülakata cagrılabilirsin diye düşünüyorum.

 47. Cihangir diyor

  Selamun aleyküm hocam.
  Ben 2012 onlisans adalet mezunuyum.
  Bu sene de onlisans ilahiyattan mezun oldum.
  Suan da da ihl fark derslerini veriyorum.

  Sorum su: Atanırken, diger onlisans+ihl puani
  Ilahiyat onlisans+ihl sine göre puani baya düşük.

  Ben başvuru yaparken nasil yapacağım hocam?
  Kpssye girdigim de ilahiyat onlisansi daha okuyordum.

  Dhbt sozlusune diger onlisans+ihl olarak başvuru yapabilir miyim.
  Yoksa en son hangi onlisanstan mezun olduysam o mu geçerli?
  Lütfen cevap verin kimse bilmiyor cevabini

  1. dhbtdersleri diyor

   ön lisans diplomanı gizleyip ihl+diğer önlisans olarak düşünüyorsun anladığım kadarı ile KPSS sistemine kayıt yaptırdıgın şekilde cıkar ama sana tavsiyem ihl+ilahiyat önlisanstan girmen puanlara aldanma ters köşe yapabilir onlar her dönem değişir.

   1. Cihangir diyor

    Evet hocam ilahiyat önlisans tan değilde diger mezun olduğum onlisans+ihl den girmek istiyorum.
    Böyle bir sansim var yani doğrumu anladim ?
    Dhbt başvuruda sadece onlisans yaziyor.

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss sinavina girerken egitim bilgilerini ilahiyat on lisans olarak göster ? önceden oluyodu şuan sistem kabul edermi bilmiyorum. Misal diploma bilgisi güncel olmayinca o diplomayı sistem görmüyordu. Kpss yani dhbt yazilisi aynı olacak sonucta. DHBT Mülakat başvurusunda dedigin işlemi yapicaksin. Sistem kabul edicekmi uyari vericekmi suan icin bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim önceden bubdurum mevcuttu. Ve lakin ihl + ön lisans daha mantıklı her ne kadar puan düşüyor gibi olsada…. tabi ozaman gelsin dedigim şekilde gecerli olucakmi göreceğiz. Bu zamana kadar böyle bir soru gelmedi kendimde denemiş degilim. ? Önceki sisteme göre yapabiliyodun. Son güncel sistem nasıl kabul edermi bilemiyorum.

 48. Şüheda Karadağ diyor

  İstanbul illitam 3.sınıf öğrenciyim dhbt sınavına başvururken lisans düzeyinde mi başvurmam mı kolaylaştırır atanmamı önlisans düzeyinden başvurmam mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   KPSS hangi düzeyde girdi isen o şekilde yap.Bu konuda ben karar veremem sen karar vericeksin hocam 🙂

  2. Seda diyor

   Merhaba hocam ben ihl mezunuyum şu anda önlisans ilahiyat öğrencisiyim dhbt ye hazırlanayacağım fakat nerden başlayacağımı hangi kitapları alacağımı bilmiyorum dhbt 1 dhbt 2 var birde tüm adaylar var ben bunlardan hangisinden sorumluyum lütfen detaylı açıklama yapabilir misiniz eminim bu konu herkesin kafasını karıştırıyor şimdiden çok teşekkür ediyorum

   1. dhbtdersleri diyor

    tüm sorularınızın cevabı sitemizde mevcut hocam

 49. Fatih diyor

  Selamün aleyküm,
  Ben 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum.Bu sene nasip olur ise 2 yıllık ilahiyat bitireceğim.İmam yada müezzin olabilir miyim? Hangi dhbt ye girmem gerekli konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. dhbtdersleri diyor

   olabilirsin.Kpss ve DHBT sınav işlemlerini yap.hayırlı olsun kardeşim.

   1. Fatih diyor

    Cevabınız için öncelik ile tesekkur ederim.
    Kpss başvurusunu lisans işletme üzerinden mi yapacağız yoksa önlisans üzerinden mi yapacağız.

    1. dhbtdersleri diyor

     kıymetli kardeşim makalelerde durumu anlattım kpss ne düzeyde ise iste o düzeyde olur Lisans ikiside sizlerde yazılarımızı okuyun.

 50. Merve diyor

  Selamun aleyküm. Kız meslek lisesi okudum.işletme lisans mezunuyum. 2 yıllık ilahiyat önlisans okuyorum kuran kursu öğreticisi olabilmek için, lisans mezunları önlisanstan başvuru yapamaz deniyor.lisanstan başvuru yaparsada kuran kursu öğreticisi olamaz yazıyor biçok yerde. Acaba benim durumumda olan bir kişi nasıl bir yol izlerse kuran kursu öğreticisi olabilir. Acaba rica etsem bilgi verip yardımcı olabilir misiniz.teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   bu konuda hep bilgi verdik neden okumuyosunuz.KPSS yer girdiğin düzeyde DHBT ye giriceksin yazılı sınava o yüzden kabul etmiyor.Sınava başvuru yaptınız mı ? Başvurular bitti bu arada.Tekarar başvuru verilir mi tam emin değilim.

 51. Merve can diyor

  Selamün Aleyküm Hocam Ben İmam hatip lisesi mezunuyum bu yüzden dhbt ortaöğretim kategorisine giriyorum fakat Açıköğretim sosyoloji lisans mezunum olduğum için de kpss lisans kategorisine girebiliyorum. Dhbt ortaöğretim bölümünden gireceğim için kpss kategorimide mi ortaöğretimden seçmem gerekiyor yoksa lisantan girebilir miyim bunun hakkında bir fikriniz var mı Allah razı olsun hocam yardımlarınız için

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss de ne düzeyde girdi iseniz dhbt başvurusuda o şekilde olacak.DHBT Mülakat sınavında durum farklı.

 52. Aziz diyor

  SORUM VAR ? Kpss sınavı sonucu 75 aldım dhbt sınavı na da başvur dum . Kpss de tercih yapıp olur da atanirsam dhbt sınavı iptal olurr mu

  1. dhbtdersleri diyor

   olmaz.

 53. emre can diyor

  merhaba ben imamhatipde son sınıfım dhbt ye girmek istiyorum fakat ortaöğretim kpss ye girdim dhbtye başvuru yapabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   kardeşim tekrardan başvuru hakkı verirlerse başvuru yapabilirsin konuyu buradan ara ara takip et.

   1. Naci diyor

    Hocam ben İHL mezunuyum dhbt sınavına girip i.h.liselerinde mrslek dersi hocası olmak istiyorum. Yalniz edebiyat bolumunden mezunum dhbtye ne düzeyde basvurabilirim ?

    1. dhbtdersleri diyor

     DHBT Milli eğitim bünyesi ile alakalı değildir.Diyanet bünyesinde görev yapmak icindir.Detaylar sitemizde mevcut DHBT Hakkında bölümümüzdeki yazıları lütfe detaylı okuyunuz.

 54. Sena diyor

  Hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum.Ama ilahiyat değil başka bir lisans bölümü mezunuyum yani alakasız bi bölüm.Bu durumda kpss de orta öğretim seviyesine mi girmem gerekiyordu dhbt için? Yardımcı olursanız sevinirim.Yani ben hangi düzeyde dhbtye giricem anlamadım?

  1. dhbtdersleri diyor

   yazı gayet net ve acık tekrar okuyun

  2. Merve can diyor

   Benim de aynı sorunum var

 55. YAHYA EREN diyor

  Selamun aleyküm hocam ben kpss ortaöğretime girdim ama bugün DHBT ortaöğretim tarihi ertelendi ben değişiklik hakkı olursa DHBT lisansla başvurmak istiyorum acaba mümkün mü bu sene lisansdan mezum olucağım da. bilgi verirseniz sevinirim.

  1. dhbtdersleri diyor

   şimdilik başvurular ve sistem kapalı ek başvuru hakkı verilse bile düzenleme getilir mi bunu bilmiyoruz.Biraz sabır tahimini düşüncem ek başvuru verilir yönünde şimdilik bu kadar bilgi verebilirim kardeşim.

 56. İsmail diyor

  Sa hocam kpss 2020 den puan hesaplanamadi diyor.dhbt ye girebilirmiyim ne yapmam lazim

  1. dhbtdersleri diyor

   girebilirsin ama DHBT puanın hesaplanmaz.sitede bu konuyu acıkladık.

 57. Saregul diyor

  Hocam merabalar.kpss onlisans 2020 58 puan aldim?.dhbt den kac almam gerek .bir bilginiz varmi.70 diyolar.dogrumu.

  1. dhbtdersleri diyor

   öyle bir şey yok DHBT den yüksek puan almaya gayret edelim.Lütfen söylentiler yerine sitemizde yazıları okuyun.

 58. Muhammed diyor

  Hocam maşallah her şeyi söylemişsiniz teşekkür ederiz ?
  bişi soracaktım yeni kpss sınavından çıktık şimdi dhbt sınavına girmek için kpss puanımız kaç olmalı söylermisiniz☺️

  1. dhbtdersleri diyor

   Acikladim hocam bunu dhbg puanlama sistemindeki yazyiyi okuyun

 59. Elif diyor

  KPSS Ortaöğretim sınavına başvurdum, aynı şekilde DHBT ortaöğretim sınavına başvurdum. Sadece birinci oturuma mı katılacağım ikinci oturumlar Önlisans ve Lisans düzeyinde sınava girenler için mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır kardeşim DHBT 1 denen bölüm tüm mezuniyetler icin gecerli.DHBT 2 NİN DERSLERİDE tüm mezuniyet derecesine göre değişir.zorluk seviyesi yani siz sınava girince dhbt 1 de dhbt 2 de yapıcaksınız.

   1. Onur diyor

    Selamün aleyküm hocam lisans bu yıl bittj benim sorum şu. Lisans kpss den herhangi bir baraj belirlendi mi dhbt sınavına kriter olarak ?

 60. Sümeyye diyor

  Halen anlamış değilim.
  Ortaöğretim imam hatip mezunu DHBT sınavına başvurmak için, Kpss sınavına katılmış olmak zorunlu şartı varmıdır.??

  1. dhbtdersleri diyor

   😀 neyini anlamadınız var tabikide kpss + dhbt sınavı olmak üzere 2 tane yazılı sınav şarttır.bizmi anlatamıyoruz acaba artık kendimden şüphe edicem.ama bence bu soruları soranlar detaylı okumuyor.

  2. Serhat diyor

   Merhabalar ben geleneksel Türk el sanatları mezunu olacağım bu yılki dhbt AIhl mezunu olduğum için ortaöğretim den başvurdum sorum şu başka bölümden mezun olduğum için dhbt puanı geçersiz olmaz değil mi

   1. dhbtdersleri diyor

    olmaz kardeşim.

 61. A diyor

  Selamunaleykum. Ben 2020 lisans kpss ye girmedim. 2020 ortaögretim kpssye girecegim. 2020 dhbtye lisans düzeyinden girersem seneye de lisans kpssye girsem bu seneki dhbt puanimla birlikte kullanabilir miyim? Sorumu daha net ifade etmem gerekirse: görev alabilmek icin kpss ve dhbt düzeyinin uyumlu olması gerekiyor. Aynı zamanda da aynı yıl şartı var mı? Yani 2020 dhbt ve 2021 kpss puanlarımı birlikte kullanabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   bu kadar yorum yazmak yerine ve görüyorum güzelde ifade etmişsin ve akıllısında uyum şartı var tabikide yani. yazıların icinde sordugun sorunun cevabı mevcut ama 😉

 62. murat diyor

  selamün aleyküm
  ihl mezunuyum hafızlık belgesi var dün kayıt yaptım dhbt ortaöğretim olarak ihl+hafız olarak girme seçeneği varmı ayrı bi yerden seçiyormuyuz korkum şu ihl+hafız olan 55 küsür puan yetiyor hafız olmayan ihl 80 küsür ben ihl+hafız da girmek istiyorum bi yanlış yaptımmı

  1. dhbtdersleri diyor

   yağmamışsındır kardeşim DHBT yazılı ile ilgili başvurular ÖSYM YE DİĞERİ DHBT Mülakat atanmak icin orada bu ayrıntıyı kesinlikle belirtmelisin.aksi taktirde dediğin olay başınıza gelebilir.

 63. Cemal diyor

  Kpss ye ortaöğretim den girmiş ancak dhbt ye önlisans olarak başvuru yapılabilinir mı ? Not: ÖSYM sistemi kabul ediyor.

  1. dhbtdersleri diyor

   cok ilginç cemal hocam bizde bu durumda sistem kabul etmedi.bu ileriki zamanda düzelecek cünkü önceden bu secme durumu bile yoktu.kpss ile dhbt aynı düzeyde olması gerektiğini söylüyor bize klavuzda belirtilen maddelere binaen yazdım.

 64. Ahmet.tas8 diyor

  Hocam soracak soru bırakmadınız Allah razı olsun inşAllah

  1. dhbtdersleri diyor

   cansın kardeşim böyle oku canımızı ye.sizdende Rabbim razı olsun DHBT sınavında cümlemize başarılar.

 65. ercan diyor

  hocam ihl mezunuyum kpss örta öğretimden dhbt ye girebilmek için belirli bir puan varmı
  yani şu kadarın üzerinde almasan girmezsin şeklinde

  1. dhbtdersleri diyor

   konuya daha önce yanıt verildi biraz oku kardeşim.

 66. Emre K. diyor

  2020 kpssye iibf mezunu olarak girdim şuan ilahiyat 4. sınıf öğrencisiyim kpssye başru yapamıyorum çünkü ‘dhbt ye gireceğiniz öğretim düzeyi zorunludur’ şeklinde uyarı veriyor ne yapmalıyım?

  1. dhbtdersleri diyor

   başka bölümden mezuniyetin varmı ? kpss diye girdiğin düzeyde DHBT başvurusunu yapmana izin vermesi gerekir.Aksi takdirde tez zamanda ösym yi arayarak durumu anlat yoksa senelerin boşa gidere kardeşim.

 67. Fatma ş diyor

  Sa hocam 2020 kpss ye başvurdum fakat sınava girmedim 2019 da girmiştim 2020 dhbt ye başvurum onaylandı dhbt ye girince puanım hesaplanır mı 2019 ‘daki puanım geçerli olur mu

  1. dhbtdersleri diyor

   olmaması lazım klavuzu incelemedim.velakin ösym ye bir sorun isterseniz bu sene ufak bir değişiklik olabilir.

 68. MEHMET ÇAĞLAR diyor

  SA.BEN İLAHİYAT LİSANS 3.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.BEN ORTAÖĞRETİM DHBTY GİREBİLİRMİYİM

 69. Sümeyye taşçi diyor

  Selamun aleykum hocam nasılsınız ben bu sene ilahiyat son sınıf öğrencisiyim ve lisans sınavına girdim 70 aldım haziranda mezun olacam inşallah dhpty de lisans düzeyinde girecem inşallah bu sene atama olursa ocakta beni alırlarmı acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   sen terbiyeni bir topla önce.whatsapa yazdıgın son terbiyesiz mesajın ve benim bir üstte dediğimi anlayamacak edebsiz insan.sitede sordugun sorunun cevabı mevcut.

 70. AYAZ diyor

  hocam 2018 kpss ye girdim bu sene kaçırdım ,sadece ihl mezunuyum 2020 dhbt ye girip kazanıp ,imam olabililr miyiym?

  1. dhbtdersleri diyor

   konuya cevap vermeyeceğim sitemizde mevcut.

 71. ayşe diyor

  S.a hocam ben ilahiyat önlisas mezunuyum kpss önlisasa girdim dhbt ye kayıt yapacağım ama kpss puanının en az 60 olması gerekiyor herhalde sınav sonuçları 26 kasımda açıklanacak dhbt kayıtları 16 kasımda bitiyor nasıl olacak

  1. dhbtdersleri diyor

   kayıtını yaptır sağdan soldan duydduklarına inanma yok öyle birşey.

 72. Mdh diyor

  Hocam ben önlisans ilahiyat mezunuyum aynı zamanda başka bir bölümden lisans bitirdiğim için kpss lisans sınavına girdim . Dhbt sınavı için lisans düzeyinde başvuru mu yapmam gerekiyor.

  1. dhbtdersleri diyor

   evet zaten sistem sizi otomatik DHBT kayıt yaparken KPSS ye göre yapıcak.

 73. MEHMET diyor

  2018 kpss puanım var dhbt sınavına 2020 de girsem geçerli olur mu

 74. Ayşe diyor

  Hocam kpss lisans sınavından 58 aldım dhbtye girmek için 60 puan almak gerekiyor diye duydum şimdi dhbt sınavına giremeyecekmiyim yada ondan yüksek alsamda K.K.Ö Olunmuyor mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   bu duyumları kimler söylüyor bıktık artık biz sitemizi takip edin lütfen böyle bir durum yok.Siz yazılınıza calışın sitemizde tüm bilgiler mevcut.
   üstelik lisans öğrencisisiniz diğerlerinden bir farkınız olsun lütfen biraz sitemizi araştırın en azından.

 75. Mahmud diyor

  Genel kültürden netim olmadığı için puan hesaplama yapılmadı,. ÖSYM yi aradım sordum dhbt sınavına girersiniz ama puanınız hesaplanmaz dediler formaliteden girmiş kendinizi denemiş olursunuz dediler. Sizin kesin Bi bilginiz varmı girebilirsiniz dediniz. Yardımcı olurmusun uz benimle iletişime geçebilir isiniz hocam lütfen

  1. dhbtdersleri diyor

   gerek siteden gerekse whatsaptan bu konu hakkında bilgi verdim kardeşim dediğim gibi yap.Sen @Zehra hocaya bakma 😉

 76. Çağlar diyor

  selamun aleykum,
  kpss lisans 2020 ye girmiştim.
  Genel Kültürden netim eksiye düştüğünden puanım hesaplanmamış, Dhbt ye giremeyecek miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Girebilirsin kardeşim ….

 77. nur diyor

  Hocam ben teknik liseden mezunum(düz) şu an lisans ilahiyat 2.sınıfım , bu dhbt için hangi kategoriden gireceğim ve kpss için ortaöğretim kpssye başvurdum nasıl olacak

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss ye ne düzeyde girerseniz DHBT yazılı sınavıda o sekılde olacak.! buna siz karar vericeksiniz

 78. Nagihan diyor

  S.a ben normal lise bitirdim kpss ye başvurdum dhbt ye başvuru yapamazmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT ye de başvuru yaparsınız !!!

 79. Ali osman diyor

  İlahiyat önlisans dan başvurmuştum bu sene açık imam hayip lise sini bitirdim lise + önlisans dan mi basvurabilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   evet kardeşim başvuru yapabilirsin.

 80. Fatih diyor

  Üslubunuza dikkat edin. Posta koyar gibi cevap yazmayın! Ben diğer soruları okumak zorunda değilim sizde benim sorduğumu cevaplamak zorunda değilsiniz. Haddinizi bilin.

  1. dhbtdersleri diyor

   posta koyuyorum üslübümda bu bak işine.kaybol.

 81. Fatmanur diyor

  Hocam ben ilahiyat lisans mezunu bi bayanim. Kuran kursu hocaligi icin mulakata cagrlmam icin en az kac almam gerek dhbt den

  1. dhbtdersleri diyor

   bilemiyorum hocam.

   1. Mustafa diyor

    Hocam merhaba yorumlara baktım Herkese yardımcı olmuşsunuz Allah razı olsun. Benim de bir sorum olacak ben gazetecilik okuyorum 4 sınıfa geçtim ihl mezunuyum 2022 sınavına ihl+ diğer lisans olarak girebilir miyim yani gazetecilik okuyorum diye lisans dhbty girebilir miyim?

    1. dhbtdersleri diyor

     KPSS sınavına hangi düzeyde girerseniz o şekilde DHBT sınavına girerbilirsiniz.kısacası girebiliyosunuz.

 82. Dursun diyor

  S.a 2 yıllık ilahiyat mezunuyum kpss ye girmedim sadece dhbt ye başvurabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır dhbtye başvuramazsınız.KPSS şartı vardır.

 83. Fatih diyor

  Lisans İlahiyat mezunuyum. Kpss genel kültür genel yeteneğe girdim dhbt yi bekliyorum. Kpss genel kültür genel yetenekten bir puan barajı varmı? Kaç alırsam dhbt ye girebiliyorum?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır yok defalarca söyledik yok diye girebilirsiniz.

 84. Emrah Gürbüz diyor

  Ben bu yıl işletme lisans düzeyinde kpss sınavına girdim. Önlisans ilahiyat mezunuyum. Dhbt sınavına başvuru hakkım var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   var.

 85. Zişan diyor

  Selamun aleykum. Iki sene önceki kpss puanıyla dhbt sınavına girilebilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Mülakat sınavına evet

 86. Cemre diyor

  Hocam selamun aleykum. Ben 2019 kpss ye girdim 2020 de girmedim , bu yıl ki dhbt ye girme hakkım var mı yani geçen yıl ki kpss puanım geçerli olur mu bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   olmaz kardeşim 2 yıl sonraki dhbt sınavına girebilirsiniz KPSS aynı yıl ve şarttır.

 87. resul diyor

  2018 de imam hatip üzerinden dhbtye girdm 77 puan aldım mülakata çağrılmadım bu puanla bu seneki mülakata başvuru yapalirsin diyorlar doğrumudur acaba?

  1. dhbtdersleri diyor

   doğrudur kardeşim DHBT Puanları 2 yıl geçerlidir.

 88. Zeynep diyor

  Merhabalar Efendim,
  Ben imamhatip lisesinden mezunum diplomam var sınava girdim üniversiteyi kazandım ama gitmedim aradan 1 sene geçti şu anda DHBT sınavına girmek istiyorum, daha önce hiç kpssye girmedim nasıl yapabilirim yani ne yapabilirim?

  1. dhbtdersleri diyor

   kıymetli hocam kpss ye girmelisiniz kpss girdi iseniz DHBT yazılı sınavı ve sonrası DHBT Mülakat şeklindedir.

 89. Emin diyor

  Hocam selamün aleyküm ben 2018 de KPSS ortaöğretimden girdim sınava bu senede bitirdim önlisansı
  Bu seneki KPSS ye de ön lisanstan başvurdum
  Yeni alım yapacak ekimde başvuruları var ben ön lisanstan mı başvurmam gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   canım kardeşim cevabı whatsapp dan verdim mesajını anca görüyorum burdan selamlar başarılar.

 90. Oğuz diyor

  Slm hocam meslek lisesi okudum sonra ilahiyat önlisans bitirdim 2020 dhbt sınavına girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   evet girebilirsiniz

 91. Celil diyor

  Hocam Merhaba.Kpssye girdik güzel bi puan aldık ama ilahiyat ya da açıköğretimden ilahiyat okumadık DHBT sınavına da girdik İlla açıköğretim ilahiyat ya da ilahiyat mezunu mu olmak lazım yani imam hatip mezunuyum ama ilahiyat vb üniversite veya açıköğretim ilahiyat okumadım yani katılamaz mıyım?

  1. dhbtdersleri diyor

   katılırsınız sitemizde DHBT Kategorileri VAR YAZILI VE DHBT Mülakat kategorilerine mutlaka bakınız.

 92. İBRAHİM diyor

  Selamun Aleykum.Hocam diğer lisans+önlisans+normal lise çıkışlıyım. İmamlık için kontenjanımızın olmadığı söyleniyor. Ya imam hatip bitirmek gerekiyor fark dersleri vererek ya da ilitam bitirmek gerekiyorumuş,
  Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  1. dhbtdersleri diyor

   ön lisans ilahiyat ise doğru bende şimdi ihl sine yazıldım bu konu ile ilgili sitemizde bir cok yazı mevcut

 93. mete sahin diyor

  hocam selamun aleykum diğer lisans + ön lisans ilahiyat + imam hatip lisesi çıkışlı olmayanların durumu nedir yani diyanetin açtığı mülakat kadrolarında bu kişilere kontenjan yok mu ya da dhbt ye girebiliyorlar mı ben bu sene lisans kpss ye girdim fakat durumum tm olarak ne bilmiyorum boşada kürek çekmek istemiyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   kategoriniz gayet güzel alımda oluyor hayırlısı olsun boşa kürek cekmiyorsunuz merak etmeyin.calışmaya devam edin.

 94. ZEYNEP GÖĞÜŞ diyor

  selamın aleyküm hocam ben imamhatip lisesi mezunuyum ve ilahiyat 3. sınıfım. Kpss ve dhbt ye ortaöğretim düzeyinde girebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss ye lisnas olarak girmedi iseniz evet giersiniz.

 95. Enes diyor

  Selamun aleyküm hocam
  Dhbt için kpss den 60 almak zorunlu diye bir şey duydum böyle bir durum var mıdır.

  1. dhbtdersleri diyor

   yok kardeşim yokk.

 96. Furkan diyor

  Hocam İHL mezunuyum bu sene hemşirelik kazandım kpss ye de kayıt yaptım dhbt sınavına da gireceğim ama sınavı kazanırsam hem hemşirelik okuyup hem de bir cami de muezzinlik yapilabilirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   yapılabilir kardeşim.hayırlı olsun

 97. Zeynep diyor

  Dhbt’ye girmek için kpss’den 60 alma şartı var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır yok.

 98. Nurcan Cakmak diyor

  memur olmak icin yas siniri yok deyince camideki arapca hocam öss ye girdim.su an ilahiyat önlisans 1.sinifi bitirdim.kpss ye kayit oldum.ve babam kore gazisiydi.sehit yakini kapsamindayim.52 yasindayim.durumumu degerlendirir misiniz.

  1. dhbtdersleri diyor

   bu azim var iken hepsi olur inşallah yaş sınırı yok hocanız doğru demiş hakkınızda hayırlısı olsun.

 99. Meryem diyor

  Hocam selamın aleyküm. Ben lisans 4 yıllık bir bolum okuyorum son sınıfa. Geçtim ayriyeten ön lisans ilahiyat 2.sınıfa geçtim henuz mezun olamadım 2021 de olucam inşallah. Benım sormak ıstedığim ben şuan ön lisans sınavına girebılırmıyım dhbt yede aynı şekilde. Bana girsemde mezun gorunmedıgım için mulakata çağrılmıyıcagım soylendı doğru mu. Bırde ben sınavlara girsemde bu puanlarım 2 yıl. Geçeli olucak ve diğer bir sorum dhbt alımları her yıl mı oluyor yoksa sınavlar gibi 2 yılda bir mı oluyor.

  1. dhbtdersleri diyor

   konuyla ilgili yorumları okumalısın.yinede kısa bir cevap kpss sınavına hangi şekilde girerseniz dhbt yazılı sınavınada o şekilde giriceksiniz.DHBT Mülakat sınavını sonra konuşuruz onlara kafa takma olurmu.Puan iki yıl gecerli.Rabbim ilmini bereketli eylesin. dua ile.

 100. Fm diyor

  Ali erbaş açıklama yapmış geçen sene daha sonraki senelerde sigara içen imam olamayacak şeklinde internetten araştırın a boy boy çıkıyor çok korkuyorum valla

  1. dhbtdersleri diyor

   kardeşim ne alakası var ya onumu anlatıyorsun nasıl bir bağdaştırma yaptın ilginç sende sigarı bırak madem alınmıyorsa

 101. Fm diyor

  Hocam sigara kullanan bu sınava alınmayacakmı veyahut test gibi bişey yapılacakmı

  1. dhbtdersleri diyor

   şuan için öyle birşey duymadım ben konu nerede geçti ?

 102. yasin diyor

  Hocam düz lise kredi mi tamamladım ama imam hatip devam ediyor şuan 11.sınıfı okuyacam zorunlu yüzyüze eğitim olduğundan önümüzdeki aylarda yapılacak olan kpss veye dhbt ye girebilirmiyim

 103. Ayşe diyor

  Merhabalar. Ben şu an lisans 3. sınıfı bitirdim 4’e geçtim. Kpss başvurumu lisanstan yaptım, önlisans için de başvuru yapabilir miyim? Yani hem lisanstan hem de önlisanstan dhbt’ye girebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır

 104. TARIK diyor

  SELAMUN ALEYKÜM HOCAM BEN AİHL MEZUNUYUM DHBT YE KATILMAK İSTİYORUM EK OLARAK HANGİ KPSS SINAVINA BAŞVURMAM GEREKİR?

  1. dhbtdersleri diyor

   normal kpss sınavına başvuru yapacaksınız.ek olarak diye bir şey yok arkasından DHBT sınavına başvuracaksınız.

 105. Ss diyor

  Selamun aleyküm hocam. Yazıyı okudum, cevaplara da göz attım lakin kendi durumum hakkında cevap bulamadım. Ben imam hatip lisesi mezunuyum. Daha sonra matematik bölümünü okudum 4 yıllık. Geçen yıl mezun oldum. Lisans diplomamı aldım. Bu yıl lisans kpss ye kayıt yaptım. Dhbt ye gitmek istiyorum. Lisans düzeyinde mi gircem? Şu an ortaokul kpss ye kayıt yaptıramıyorum lisansa kaydım olduğu için. Cevap verirseniz çok sevinirim.

 106. Fatih diyor

  Hocam ben imam hatip okuyorum 4. Sınıf kpssye girdikten sonra bu dönem dhbtye girebilicekmiyim bu yıl iki sene geçerlilik süresi varya bunların

 107. irrelevant guy diyor

  anlatamamışım, whatsapp’tan iletişime geçin diye yazdığınız telefon numarası benim, üyelerinizden birinden mesaj geldi

 108. Zehra diyor

  Selamun Aleykum Hocam, Ben İmam Hatip’i açıktan okudum şu an İlahiyat’ı örgün okuyorum, hazırlık bitti birinci sınıfa geçtim. Sınava hangi kategoride girebilirim

  1. Zehra diyor

   Yani lisans +İHL mi yoksa sadece İHL grubu mu?

   1. Fatma diyor

    Selamünaleyküm hocam. Ben İHL mezunuyum. Lakin bu sene ilahiyat dışında bir meslek yüksekokulu dan mezun oldum. Ve önlisans kpsseye giricem. önlisansım ilahiyat dışı olduğu için dhbtye girebilir miyim?

    1. dhbtdersleri diyor

     girersiniz DHBT yazılıda ön lisans olacak DHBT mülakatta kategori secimi yaparsınız sınavdan sonraki iş o.

  2. dhbtdersleri diyor

   Hocam sizi anlamıyorum kpss ye hangi kategoride giricekseniz DHBT yazılı sınavınada o şekilde giriceksiniz.

   1. Zehra diyor

    Emeğiniz için çok teşekkürler Allah razı olsun demek istediğim İlahiyat Lisans 1. Sınıf ÖĞRENCİSİYİM ve İmam Hatip Lisesi Mezunuyum. Sınava Önlisanstan mı gireceğim yoksa ortaöğretim kategorisinden mi

    1. dhbtdersleri diyor

     ön lisans mezunu değilseniz olmaz .kpss ye hangi kategoriden girerseniz yazılıyada DHBT sınavında o şekilde olacak.

 109. Beyza diyor

  Hocam ben anadolu lisesi mezunuyum şu an İlahiyat 2. sınıfım ben dhbt ye girebilir miyim ? orta öğretim kpss ve dhbt ye girip okurken çalışmak istiyorum ben. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. dhbtdersleri diyor

   girebilirsiniz hocam KPSS ye mutlaka girmeniz lazım

 110. Mavi diyor

  Kpss dr sade ve alan yeterliliğe mi gireceğiz yoksa eğitim bilimlerine de mi gireceğiz acil cevap verirseniz sevirim teşekkür ederim

  1. dhbtdersleri diyor

   lisans genel kültür genel yetenek

   1. Merve diyor

    Merhaba hocam, KPSS genel kültür genel yetenek sınavına gireceğim bu yıl ve sonrasında tabiki Dbht sınavına gireceğim. Hayalim olan bu mesleği inşallah hakkıyla yapabilirim hayırlısıyla atanırım. Dbht ye giriş için KPSS puan şartı var mı varsa kaçtır ?

    1. dhbtdersleri diyor

     bu tür soruların cevapları sitemizde oldukca fazla hocam.dua ile

  2. Mavera diyor

   Hocam, ilahiyat önlisans mezunuyum, ÖSYM nin sınav takviminde sadece dhbt yazıyor 1 yada 2 diye belirtilmemiş başvuru esnasında mı seçiliyor?
   İkinci sorum da sudur:
   İki sınavda da(kpss/dhbt) onlisans kategorisinde basvuruda bulunmam lâzım doğru mu?
   (İlk kez gireceğim dhbt’ye bilgi verirseniz çok sevinirim. Rabbim râzı olsun. )

   1. dhbtdersleri diyor

    DHBT 2 BÖLÜMDEN OLUŞUR.DHBT 2 sizin yazıda belirttiğiniz şey ile ÖSYM nin belirtiği aynı değildir. 0 543 643 73 90 whatsaptan mesaj atın pazartesi günü dönüş yapacağım inşallah.Şuan alel acele yayınlayıp yanıt veriyorum.hayırlı günler

    1. irrelevant guy diyor

     merhaba, siteyle alakam olmamasına rağmen buraya benim numaram yazılmış, doğal olarak tanımadığım bir numaradan mesaj geldi. İletişim sisteminiz çalışmadığı için bu yorumun altına yazmak durumunda kaldım, numarayı kaldırır veya düzeltirseniz sevinirim. Teşekkürler

     1. dhbtdersleri diyor

      merhaba kardeşim dediğin gibi bir durum yok kimsenin numarasını kafamıza göre almayız bildirim cubuğunamı tıkladınız ne yaptınız bilmiyorum kastınız bildirimler ise sorun sizde whatsapp hattımızada kimse bize dönüş yapmadan bizde yapmayız.bildirimleri sitemizden kaldırın.sorununuz devam ederse whatpsapp butonundan detaylı tekrar bilgi verin.

    2. irrelevant guy diyor

     hocam anlatamamışım, burda whatsapp iletişim numarası diye yazdığınız numara benim numaram. bir üyenizden mesaj geldi, onu değiştirmenizi istedim.

     1. dhbtdersleri diyor

      numarayı yalnış yazmıştır kardeşim.bana geliyor mesajlar

 111. İrem diyor

  Hocam selamun aleyküm ben imamhatip lisesi mezunuyum şu an ilahiyat önlisans okuyorum ve hafızlık yapıyorum 1 yıl sonra ikiside bitecek ben şimdi kpss ve dhpt ye hangi alandan başvuru yapacagım puanım iyi gelirse 1 yıl bekletebilirmiyim mezun olunca yani kuran kursu ögreticisi olmak için

  1. dhbtdersleri diyor

   bir yıl sonra mezun olacaksan kesin diyorsan ön lisans olarak girin sınava.Rabbim iliminizi mübarek eylesin kardeşim.

  2. Hayal diyor

   Merhaba. Ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. İkinci üniversite olarak aof İlahiyat önlisansı bitirdim. DHBT ye girebilmem için İlahiyatı da 4 yıllığa çevirmem gerekiyor değil mi?

   1. dhbtdersleri diyor

    gerekmiyor ilahiyat ön lisansı bitirmeniz de yeterli.

 112. Fatma diyor

  Selamunaleykum hocam kkö için hangi sınavdan iyi bir puan almalıyım kpss mi dhbt mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam hocam Dhbt % 70 etkilidir.

   1. bilal diyor

    hocam bazı sitelerde kpss gy gk başvuru yaparken dhbtye girmek istiyorum demeniz lazım diyor eskiden böyleydi ama şuanda ben başvuru yaparken öyle bişey sormadı şuanda geçerlimi bu şart acaba?

    1. dhbtdersleri diyor

     banada sormadı ben kpss kaydımı yaptım.

     1. bilal diyor

      tmm teşekkürler

  2. Hacer diyor

   Selamun Aleyküm Hocam Kamu yönetimi lisans ve önlisans ilahiyat mezunuyum dhbt sınavına bu yıl girmek istiyorum lisans kpss başvuru yaparsam dhbt sınavında başvuru yapabiliyormuyuz? Yada hangisinden girmemi tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim

   1. dhbtdersleri diyor

    zaten yazılıya Lisans olarak gireceksiniz KPSS DE DHBT sınavıda 🙂

   2. Tuğce diyor

    Selamun aleyküm hocam bende aynı durumdayım ilahiyat onlisans kamu lisans ne yapmaliyiz kesin bilgi var ı?

    1. dhbtdersleri diyor

     zaten kesin bilgi veriyoruz burda sizde aynı durumda iseniz aynı kural gecerli sizede en cok sorulan sorulardan birisi bu bu konuda cimere şikayet ve haksızlık yapıldığınıı söyledik sizlerde söylerseniz adaletsizlik için belki durum düzelir.

  3. Zeynep diyor

   Merhaba islami ilimler açıköğretim önlisans mezunu olan bir kiși dhpt sınavına girebilirmi

   1. dhbtdersleri diyor

    girebilir kardeşim.

 113. Muhammet taktak diyor

  Sa hocam dhbt ile alakalı bi sorum olacaktı Bendeniz hafizim aynı zamanda matematik öğretmenliği mezunuyum fakat imam yada müezzin olmak istiyorum 2019 lisans kpss ye girdim 88 puan aldım aynı zamanda aöf önlisans ilahiyat okuyorum 2020 de mezun oluyorum 2020 dhbt ye girebilmem için tekrardan 2020 lisans kpss ye girmem gerekli mi yoksa 2019 puanıyla 2020 dhbt ye başvuru hakkım var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   whatsapptan bu soru soruldu ve yanıtlandı.

   1. Ahmet diyor

    Yine de cevabı yazmanız güzel olurdu.
    Ben de aynı sorunun cevabını merak ediyorum buraya yazarsanız sevinirim.

    1. dhbtdersleri diyor

     hocam aynı sorulardan o kadar fazla yorum varki neye cevap vereceğimi ben bile şaşırıyorum bazen.sorduğunuz aslında bir cok sorunun cevabı yazılarımızda mevcut.

 114. hantur diyor

  selamun aleykum acil dönüş yaparsanız çok sevinirim ben imam hatip mezunuyum ama önlisans çocukgelişimi mezunuyumda ayrıca dhbtye girme hakkım düşüyor mu lütfen acil bilgilendirebilir misiniz 🙁

  1. dhbtdersleri diyor

   canım kardeşim hepsi sitede olmakla beraber,sorunuza yanıt olarak tekrar yazayım.DHBT Sınavına mutlaka girin düşme diye bir şey söz konusu değil.

 115. fatma diyor

  selamun aleykum
  ben ilahiyat 3.sinifa geçtim imam hatip mezunu değilim anadolu lisesi mezunuyum ve hafızım dhpt sınavına girebilir mıyım
  lisans mi önlisans mi ?

 116. Rabia diyor

  Selamun aleykum hocam
  İlahiyat 3. sınıf öğrencisiyim yani 2021’de mezun olacağım. aralıktaki dhbt sınavına girmek için 2020 kpss’ye de girmem gerekiyor mu? Ayrıca mezun olmadığım için lisans KPSS’ sine ye girebiliyor muyum?
  DHBT iki yılda bir yapıldığı için seneye 2021 kpss’si ve 2020 dhbt puanıyla mı atama yapılacak?
  Yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye girmen gerekir.ve Lisans olarak girmeni tavsiye ederim.

 117. Yasin diyor

  Selamun aleykum hocam.
  Whatsap grubunuz var mi ? Varsa beni de ekleyebilir misiniz ? Allah razı olsun insaallah.
  05316132866

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ve DHBT Whatsapp gruplarımız yoktur.

 118. Ayşe diyor

  Selamlar. Ben ilahiyat 3.sınıf öğrencisiyim, önümüzdeki dhbt sınavına ön lisans olarak mı yoksa lisans olarak mı girmem gerekiyor. İlk mülakat alımında lisans olarak girme imkanım olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   sizin okulu bitirmeniz ve mülakatın ne zaman yapılacağına bağlı bu durum biraz.Bence lisans olarak girin DHBT yazılı sınava

 119. Abuzer diyor

  Selamün aleyküm hocam 29.07.1985 doğumluyum. 2020 yılında yapılacak DHBT sınavına girebiliyormuyum yoksa yaşa mı takılıyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   girebilirsiniz tabikide kpss sınavınada mutlaka girmeniz gerekli

 120. özge diyor

  hocam ben 2019 da kpss ye girmiştim. bu sene aralık ta olacak dhbt için tekrar kpss ye girmem gerekiyor mu yoksa 2019 da girdiğim kpss geçerli olur mu ?

  1. dhbtdersleri diyor

   gireceksiniz hocam tekrar kpss ve dhbt iki sınavda şart.

   1. Canan diyor

    Selamun Aleykum,Yurt disindan bu sinavlara katilip bulundugumuz ulke diyanetinde hizmet imkanimiz olabilir mi?
    Saygilar

    1. dhbtdersleri diyor

     diyanete bağlı olmak için yurt dışı hizmetlerinin şartları var ama bağlı olduğunuz yere bunu sorabilirsiniz.banada whatsaptan bilgi verirseniz mutlu olurum.Benimde çifte vatandaşlığım veab üyeliğim var.

 121. Muhammed Safa YILDIZ diyor

  selamun aleyküm hocam açıköğretim imam hatip lisesi okuyorum önümüzdeki sene 2021 de bitiyor normalde lisans mezunuyum bu aralıktaki dhbt sınavına başvursam girebilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   sorunuza whatsaptan yanıt vermekle birlikte tekrardan burdan yazalım.KPSS + DHBT Yazılı sınavlara Lisans olarak giriceksiniz.DHBT Mülakata göre kategorinize göre giriceksiniz.

  2. Elif diyor

   surekli aynı bildiriler geliyor sürekli

   1. dhbtdersleri diyor

    Yapıcak birşey yok bildirimlerimizi iptal edün hiç gelmesin. Whatsapp a sürekli aynı sorular geliyor. İster istemez hala okumayanlar var bizde memnun değiliz ama bıktık aynı sorulardan en azından tekrar okumayanlar icin paylaşım yapıyoruz. Sitemizi takip edenler ve bilgi sahibi olanlar bizi biraz anlayışla karşılasın ?

 122. Yusuf Isa Akpınar diyor

  Selamunaleykum hocam ben imam hatip mezunuyum ilahiyat 3.sıniftayım lisans Kpss ve Dhbt ye girebiliyorum ama mulakatın lisans bitmesine 4,5 ay kala olma ihtimali var mulakatta lisans diplomamı isterlermi eğer isterlerse 4 yıllık ilahiyat okuyanların 2.sınıfa geçtiklerinde önlisanstan başvurabilirler diye bir haber okudum bu durumda Kpss ve dhbt ye önlisanstan mı başvurmam gerekiyor? Simdiden teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   ihtimallerle iş yapmayın.Eğer biticek ise ilahiyat lisans kesinlikle ilahiyat lisans olarak girmenizi tavsiye ederim kıymetli kardeşim.

 123. Emine diyor

  Hocam ben önlisans ilahiyat 1. Sınıf okuyorum ve imam hatip lisesi mezunuyum 2020 kpss ve dhbt sınavına önlisantan mı gireceğim yoksa ortaöğretimden mi ?
  Önlisans ilahiyat tan 2021 haziranda mezunum inşallah

  1. dhbtdersleri diyor

   İkisinden de girebilirsiniz secim size ait hocam.

   1. A.b. diyor

    Selamın aleyküm hocam ben diğer lisans + ilahiyat önlisans mezunuyum sınava lisans düzeyinden gireceğim ama atamalarda hangi kategoride geziçiyorum anlamadım lisans olarak mı atanıcam.

    1. dhbtdersleri diyor

     hayır dhbt mülakat sınavına ön lisans ilahiyatkategorisini secmelisiniz.DHBT Mülakata kategorileri sitemizde mevcut sizde İHL cıkışlı değilsiniz hakkımız yenmekte.bu konuda yazımı okuyun CİMERE şikayette bulunuyoruz.

 124. Samet diyor

  hocam selamun aleyküm ben ilahiyat 4. sınıfım haziran ayında mezun oluyorum inşallah. dhpt sınavı için hangi yolları izlemem gerekiyor lisans kpss den kaç almam gerekir dhpt ye başvurabilmek için. yardımcı olur musunuz hocam.

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss başvuruu ve dhbt başvurusu yapın.puan gerekmiyor.

 125. Melike diyor

  Hocam selamün aleyküm ben önlisans ilahiyat 1. Sınıfım bunun dışında diğer lisans 3. Sınıf okuyorum hocam ben lisanstan kpssye girersem eğer alım olduğu zaman lisanstan kpss ve dhbt ye girdiğim için lisanstanda mezun olmam gerekirmi yoksa önlisanstan mezun olmam yeterli midir

  1. dhbtdersleri diyor

   ön lisanstan girmenizi tavsiye ederim.tabi lisanstan alım nası olur bilmemekle birlikte kpss ve dhbt yazılısı aynı düzlemde olur.yani kpss hangi şekilde girerseniz.ön lisanstan mezun olmanız yeterli cünkü dhbt mülakat sınavında da kategorinize göre gireceksiniz.orada dhbt ön lisans olarak girceksiniz mülakata her halukarda.bu bağlamda ön lisanstan girmek daha avantajlı hem lisans soruları daha ağır hemde aldığınız eğitim zaten ön lisans modunda yazılıyada tavsiyem ön lisans olması ben şuan lisans mezunuyum misal bu konuda ön lisans ilahiyat var ama yazılıya lisans gireceğim mecbur. siz mezun olmadınız ön lisans kesinlikle tavsiyem tabi buna siz karar vericeksiniz.başarılar.

 126. Mert diyor

  Hocam selamun aleykum imam hatip menzunuyum ilk önce kpss ye mi girmek gerekiyor kpss tarihi hakkinda bilgi verir misiniz ? Suan dhbt 27 aralik die gosteriyo
  Kpssnin hangi sinavina gircem ?

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss sınavına girmeniz gerekir önce aksi taktirde DHBT sınavına başvuramazsınız.

 127. İlker diyor

  Kpss başvurusu yaparken DHBT ye gireceğimizi söylüyor muyuz? Zira önceki sınavlarda belirtmiştim 1kere. Bu sene lisans mezunu olarak gireceğim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına da Lisans olarak gireceksiniz.Başvurunuzu yapın.

   1. Muhammed diyor

    hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum muezzin olmak istiyorum dhbt ye girmek sartmidir yada muezzin olmak icin askerlik sarti var midir yas 19

    1. dhbtdersleri diyor

     KPSS ARTI DHBT SINAVI KESİNLİKLE OLMALI…

 128. hızırbey diyor

  hocam ben 4 yıllık ibf mezunuyum. bu yıl da ilahiyat önlisans bitiyor. dgs ye girip ilahiyatı 4 yıllığa tamamlayabilir miyim. önceden lisans diplomamın olması sorun olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır olmaz hocam tamamlayabilirsiniz.

 129. Ahmet diyor

  Düz lise+ 4yıllık iibf mezunuyum. Şuan AÖF ilahiyat 2 yıllık okuyorum. Bu yıl mezunum.
  Ben dhbt sınavına başvurmak için öncesinde ki kpss ye 2020 lisans mi önlisans olarak mi başvurmalıyım?
  Dhbt sınavına hangi alanda başvuracak ? Ne yapmalıyım. Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT yazılıya KPSS sınavına hangi düzeyde girerseniz o şekilde olacak ve siz yazılı sınava 4 yıllık mezun olduğunuz için Lisans giriceksiniz.

 130. Yusuf oglum diyor

  Hocam ama anadolu lisesi mezunuyum. Ilahiyat onlisanstan bu sene mezun olunca diyelim alim yaptılar başvuru yapabiliyorum öyle mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   bana bunu böyle söylemediniz kardeşim.ihl ve dengi okul olmalı aynı zamanda mezun olsanızda giremezsiniz başvuru yapamazsınız.orta ögretimden girmişiniz ihl ve değil.olmaz.

 131. Yusuf oglum diyor

  Selamun aleykum hocam.suan önlisans son sınıftayım mezun olacağım inşallah.2018 de kpss dhbt ortaöğretim sınavına girdim 70 aldim. Mezun olduktan sonra alim yapılırsa bu puanla başvuru yapma imkanım olur mu? Allah razı olsun

  1. dhbtdersleri diyor

   2018 in puanı ile alım bi ihtimal korona kalkarsa.alım olursa başvuru yapabilirsiniz.

   1. Rüzgar diyor

    Selamünaleyküm Hocam, ben 2018’de dhbt den 73 puan aldım. Ortaöğretim düzeyinden girmiştim sınava. Şu an hafızlık belgem var ve önlisans bahar dönemi 1.sınıfım. Ben bu sene dhbt’ye başvuru yaparken ihl+hafız olarak mı yoksa önlisans+hafız olarak mı başvuru yapacağım?
    Çünkü başvuru sürecinde ben önlisans son sınıf güz döneminde olacağım ne yapmam lazım?
    Bi de 4 – 6 yaş sertifika zorunlu diyorlar doğru mu?

    1. dhbtdersleri diyor

     Bi de 4 – 6 yaş sertifika zorunlu diyorlar doğru mu? bu doğru değil şuan için ama diğer sorunuz için ihl+ön lisans+hafız olarak girerseniz cok büyük ihtimalle kazanma durumunuz var kpss ye hangi durumda girerseniz DHBT yazılıya da o şekilde girersiniz sınava.başarılar.

     1. Rüzgar diyor

      Sağolun Hocam, hakkınızı helal edin zamanınızı alıyorum soru sorarak ama ben ortaöğretim mezunu olarak sınava gireceğim diye ortaöğretim ihl konularının bi çoğunu bitirdim. 2020 dhbt ye ihl +hafız olarak girersem çok daha fazla soru yapacağımı düşünüyorum. Önlisans olarak başvuru yapsam dhbt den sonra mülakata kadar mezun olamazsam (mezun olmazsam mülakata giremiyormuşum)
      bi sonraki alımı beklemek istemiyorum.
      Ama başvuru yaparken de önlisans son sınıf olacağımdan dolayı dhbt’ye ortaöğretimden başvuru yapsam kabul ederler mi atanabilir miyim?
      Siz ne önerirsiniz Hocam önlisans derslerine çalışmaya başlayıp önlisans +hafız +ihl olarak mı sınava başvuru yapmalıyım, yoksa eğer sadece ihl+hafız olarak başvuru yapmalıyım?

     2. dhbtdersleri diyor

      kabul ederler hocam

    2. Melike diyor

     Selamun aleyküm benim bir sorum olucaktı ben ön lisans ilahiyat 1.sınıfm ve diğer lisansta 3. sınıf başka bir bölüm okuyorum. Ben diğer lisans+ önlisanstan başvuru yaparsam eğer mülakata kadar iki bölümden de mezun olmam gerekirmi yoksa sadece ön lisans yeterlimidir

     1. dhbtdersleri diyor

      mezun olmanız ve diplomalar elinizde olması gerekir hocam.dikkatli başvuru yapın.

 132. Zehra diyor

  Merhabalar. İslami ilimler 4. Sınıf öğrencisiyim. Ancak okulum bir yıl uzadığı için 2021’de mezun olacağım. 2020 KPSS ve 2020 DHBT sınavına lisans kategorisinden mi gireceğim? Teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss başvurusunu lisans üzerinden yapma hakkı tanınmış ise evet lisanstan giriceksiniz.

 133. gözde diyor

  merhaba 2016 lise mezunuyum dhbt sınavına girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   tabikide girebilirsiniz.

 134. Idilkaya diyor

  Merhaba ortaöğretim kpss ye giricem dhbt ile beraber kuran kursu öğreticisi olmak için kpss den 80 alsam mülakata cagrilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   güzel bir alım olursa çağırılırsınız.alım sayısına bağlı hocam başarılar.

 135. Meryem Erbil diyor

  Selam aleykum hocam ben dhbtye girmek istiyorum imhatip lise mezunuyum ben hangi kpss ye gircem tarih belli mi bide dhbtnin tarihi bana yardımcı olursanız çok memnun olurum kafam cok karışık her bir sitede tarihler farkli lütfen hocam beni aydinlatin allah razi olsun insallah

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam DHBT sınavına elbette girin.Tarihler Korona vürüsü nedeni ile değişmekte.DHBT Haberleri bölümünde en son güncel tarih mevcut ÖSYM’nin sitesinden de bakabilirsiniz.şimdiden panik yapmayın.sakin kafanızıda hic karıştırmayın.

 136. Ferit diyor

  Selamünaleyküm hocam ben İslami İlimler 3. Sınıf öğrencisiyim bu sene kpss lisans ve DİKAB alan sınavına girebilir miyim? Aynı zamanda iki yıllık bir bölümden de mezunum siz ne önerirsiniz ön lisansa mı gireyim ya da Lisansa girebiliyorsam lisans kpss ye mi girmeliyim? Ne tavsiye edersiniz hocam. Şimdiden Allah razı olsun

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam kıymetli kardeşim.Kpss hangi branşta giricekseniz DHBT sınavınada o şekilde girebilirsiniz.ama atanma durumu ve mülakat durumu olduğunda
   mezuniyet yani diplomaınızı isterler.bence diplomanız hangisinden varsa ondan girin.

 137. FATİH diyor

  HOCAM HAYIRLI GÜNLER.BEN 4 YILLIK TARİH BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.YILLAR SONRA 2 YILLIK İLAHİYAT ÖN LİSANSI BİTİRDİM.AYNI ZAMANDA BİR KAMU KURUMUNDA MEMURUM.FAKAT İMAM HATİP OLMA İSTEĞİM OLDUKÇA FAZLA.BEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss ve dhbt sınavlarına girmelisiniz.kadrolu memursanız kurumdan kuruma atama olduğu zaman mutlaka başvurmalsınız.

 138. Selamün Aleyküm diyor

  Tamam hocam,ben teşekkür ederim.

 139. Selamün Aleyküm diyor

  Hocam selamlar.Benim nakil ile ilgili bir sorum olacaktı.

  Diyelim müezzin olarak atandım,aradan kaç yıl geçtikten sonra nakil hakkı olabiliyor acaba ve nakil için ne yapılır,sınava mı giriliyor,nasıl yürüyor yani bu işler bir bilginiz var mı?

  Ben nasip olurda müezzin olursam kendi memleketime geri dönmeyi çok istiyorum,30 yaşındayım,dogma,büyüme Tokat/Turhallıyım.Kendi memleketimde bi camide müezzin açıgı olursa dönmek isterim,memleketine nakil yapmama gibi bir kural yok degil mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam siz bir müezzin olun. Ondan sona anlatıcam. Artık kendi bölgenizde acık tercihlerde belki direk atanırsınız. Şuan bu konuyu ilerde görüşelim. Takip ettin İcin teşekkür ederiz.

   1. Mehmet klk. diyor

    Selâmünaleykûm dhbt ve önlisans kpss için yaş sınırı var mı?

    1. dhbtdersleri diyor

     hayır herhangi bir yaş sınırı yok hocam.

 140. MUHAMMED diyor

  İşte bizim katagoride 60 kişi alsalar olur mu olsa 74den 70 inermi

 141. MUHAMMED diyor

  Selamun aleyküm hocam dhbt puanım 70.200 2.alımda müezzinlik gelirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   alım sayısına bağlı kardeşim.ama bu sene belki bu puanlarla son alım olabilir.

 142. Gökhan Ateş diyor

  Hocam ben O.Türkcesi dersinden Vize:45 Final:55 aldım,ortalamam 53(sınıf geçme notu 60) ve karşısında F3 ile kaldı yazıyor.Peki bana şimdi bütünleme sınavına girme hakkı verilmiyecek mi yani?

 143. Gökhan Ateş diyor

  Dualarım sizinle.Allah yardımcınız olsun,inşallah istediginiz yere gelirsiniz.Allah saglık ve huzur versin.

  1. Gülay diyor

   Selamun Aleykum ben şuan 11. Sınıf ihl öğrencisiyim 2020 Kpss dhbt sınav tarihinde 12. Sınıfı oluyor olacağım sınava ortaöğretim olarak girebilir miyim. Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğu için girilebilir yazıyor ama size de bir sormak istedim.

   1. dhbtdersleri diyor

    sınava girebilirsin güzel kardeşim hatta gir sınava

   2. Gül diyor

    Selamunaleykum kardesim ben ihl mezunuyum artı haziranda da lisans ilahiyat bitireceğim benim kazanma ihtimalim nedir sizce birde kuran kursu öğreticisi olmak için 4 6 yaş cocuk geldiim sertifikası isteniyormuş internette boyle seyler dolanıyor doğruluk payı nedir sizce ?

 144. Gökhan Ateş diyor

  Selamün Aleyküm .Soracagım soruyla ilgili bi başlık bulamadım,ben de buradan sorayım dedim:)Hocam daha önce sizle burada konuşmuştuk siz de benim gibi sınavsız ilitama başladıgınızı söylemiştiniz,ben de o yüzden bu konuda belki bi bilginiz vardır diye düşündüm.

  Soruma gelirsek:Ben sınavsız ilitama E Devlet üzerinden kayıt oldugumdan dolayı üniversiteye gidip ÖGRENCİ BELGESİni almadım.Şimdi maddelere baktım sınavda TC,Sınav giriş belgesi ve de ögrenci belgesi yanımızda getirmemizi istiyorlar.Benim ayrıca Sınav Giriş Belgesinde fotograf çıkmamış,görünmüyor.Acaba TC ve bu fotografsız Sınava Giriş Belgesi ile sınava gitsem ve ÖGRENCİ BELGESİni götürmezsem sınavda bi sıkıntı olur mu?Ben aslında bu soruyu üniversiteyi arayıp sordum fotosuz Sınav Giriş Belgesi ve TC ile sınava girebilirsin,ögrenci belgesi olmasa da olur dediler.Ama ben yine de içim daha rahat etsin diye teyit amaçlı birde size sorayım dedim:)

  Anlamadıgım 2 şey var,madem bu Ögrenci Belgesi sıanvda yanında getirmek şart degil o zaman nedne olmalı diye yazmışlar.Diger mevzuda bende foto neden çıkmadı acaba?Güncel degil desem daha 3 ay önce kayıt oldum,haftada bir falan mı güncellemeliydim acaba.

  1. dhbtdersleri diyor

   kıymetli kardeşim pek yanıt bulamadığım için mesajlarına yanıt veremiyorum.takipte olman güzel fırsat buldukca istişare edeceğiz.ama biraz zor gibi görünüyor.Epey sıkıntılarımız var dua beklerim senden.

 145. Abdullah diyor

  Düz lise, ilahiyat dışı fen fakultesi farklı bir 4 yıllık bölümden mezunum. Önlisans ilahiyat okuyorum…
  Lisans kpss ye girecegim. Dhbt nin onlisans sınavına girebir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt mülakat icin girebilirsiniz.ama DHBT yazılı sınava lisans olarak giriceksiniz.

 146. Nergiz diyor

  Iyi gunler ben lisans isletme mezunuyum.ilahiyat on lisans okuyorum .ilahiyattan atanabilmem mumkun mudur on lisans olarak.lutfen cevaplayin.

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt yazılı sınavına lisans olarak giriceksiniz.ön lisan mezunu iseniz dhbt mülakattan ilgili kategoride sınava girer ve atanırsınız.

 147. Gökhan Ateş diyor

  Hocam sizden alıntı yapamadım buradan ayrı mesaj halinde cevap veriyim:)Hatırladım sizle daha önce de başka bir zaman buradan konuşmuştuk,İLİTAM a ben de başvuracagım demiştiniz:)İyi sevindim bu müjdeli haberinize,dünden belli içime bir kurt düşmüştü.Fıkın hocamız canlı derste dmişti ki size de haksızlık oldu biliyorum dedi bu AYM kararını kastederek,demek ki hocamız yanlış anladı meseleyi,o 2018 ve 2019 ları da kapsar zannetti heralde.Yani bende mantiken düşündüm ilke geregi kanunlar geriye işlemez,e bizde para yatırmışız,sınava girmişiz(vize).

  Diger yazdıgınız kısma gelirsek,ben DİGER LİSANS+İLAHİYAT ÖN LİSANS mezunuyum:)Biliyorsunuz kurallar geregi saçma bir şekilde İLAHİYAT LİSANS diplomamız olmadıgı halde DHBT yazılı sınavına LİSANS alanından giriyoruz.Bi düzeltmediler gitti şu işi.Bu da yetmedi işte bildiginiz üzre daha DİGER LİSANS+İLAHİYAT ÖN LİSANS olanları sözlü mülakata da çagırmıyorla,imam hatip mezunlugu da isiyorlar paşalarımız…Ben de işte arkadaşımın tavsiyesi üzerine sınavsız İLİTAM a başvurdum.inşallah sizde,ben de mezun oluruz:)

  Hocam bu arada twitter dan beni ekliyebilirmisiniz acaba,arada orada konuşuruz.Whatsabım yok malesef,facebook ta yok,twitterim de yoktu da bir iş dolasıyla açmak zorunda kalmıştım.Bu sosyal medyadan nedense hazzetmedim pek.Dilerseniz ben twitter adresimi veriyim,siz beni eklerseiniz.Adresim:GSEmre60

 148. Gökhan Ateş diyor

  Selamün Aleyküm.Hocam ben 2014 yılında İlahiyat Ön Lisans mezunu oldum.Bu sene de diploma puanı ile sınavsız İlitama başvurdum ve kazandım.Daha sonra Anayasa Mahkemesi Sınavsız İlitam ı iptal ettigini duyduk ama bu iptal etme bizim başvurumuzu yapmamızdan ve para yatırmamızdan sonra oldu.Şimdi bu degişiklik acaba 2019 sonrası için mi geçerlidir yoksa bizi baglar mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   bağlamaz kormayın bizde öyle yaptık sıkıntı yok yani 😉 ama siz lisans olarak değil lisansınız yoksa daha ön lisans olarak sınava giriceksiniz.

 149. Nurullah diyor

  2020 dhbt başvuruları ne zaman

 150. Seyit diyor

  S.a düz lise mezunuyum hafızlık belgem var müezzinlik için dhbt ye girebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Girseniz bile atanamazsınız ilahiyat ön lisans ilahiyat imam hatip okullarından bir tanesinden mezun olmanız gerekir.

   1. gizem diyor

    selamın aleyküm hocam. İlahiyat 3.sınıfım şuan 2020 dhbt ye gitmek istiyorum çünkü mezun olduğum sene sınav yok şuan hangi bölümden girebilirim dhbt ye ihl mezunuyum orta öğretimden mi yoksa önlisans mi yoksa lisans mi anlayamadım pek şimdiden teşekkürler

    1. dhbtdersleri diyor

     kpss tercihi yaparken lisansa izin verilirse lisans olarak başvuru yapabilirsiniz.

 151. Simanur diyor

  Selamûn aleykûm hocam size zahmet bu soruyu-sorunu çözmeye yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Ders çalışamıyorum hedef var ama (diyanette görev almak )hedefe giden yoldan emin değilim .
  Şuan 3.Sınıf ilahiyattayım ve meslek lisesi çıkışlıyım
  DHBT 2020’de gelecek sene ben 4.Sınıf olacağım o zaman
  İmam hatip felan okumamışım okul bitmeyene kadar da diploma vermezler . Bu durumlar göz önüne alındığında son sınıfta DHBT ye girebilir miyim acaba
  Bir de KPSS ye girebilir miyim DHBT için bir de girsem hangi düzeyde girebilirim lisans düzeyinde son sınıfta girebilir miyim acaba diploma kaç ay sonra verilir son sınıf olacağım için.
  Bu sorum çözülmediği için sıkıntı olmuş içimde ders çalışamıyorum yardımcı olun lütfen Allah rızası için

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu sorunuzun aynısı diğer yorumlarda mevcut bir inceleyin kıymetli hocam.

 152. Fatoş diyor

  Ben 2 yıllık ilahiyat mezunuyum ama lisede imam hatip okumadım meslek lisesi dhbt sınavına girebilirim degilmi imam hatip li şartı yok degilmi

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır yok hocam ilahiyat ön lisans olarak dhbtsınavına girebilirsiniz.

 153. Mahmut diyor

  2020 dhbt sınavı ne zaman belli olacak

 154. Songül diyor

  Hayırlı günler. Ben imam hatip mezunuyum ama kamu yönetimi 2. Sınıfım ben kpss sınavına lise mi yoksa önlisansdan mı giricem

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye hangi aşamada başvuru yaparsanız dhbt sınavınada o düzeyde girersiniz.

 155. Sinan diyor

  Selamünaleyküm Hocam. Bu sene DHBT sınavına hazırlanacağım. Daha önce benim yoruma DHBT kitabı almayın diye uyarıda bulunmuşsunuz. Peki, DHBT sınavına nasıl hazırlanayım? Tavsiyeleriniz nelerdir ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Bu konuda bir cok yazımız var hocam sitemizde. Dediklerimizi uyguladığınız zaman güzel sonuclar alıcaksınız inşallah

  2. Gül diyor

   Selamunaleykum kardesim bende bir soru sormak istiyorum ihl mezunuyum artı haziran ayında da 4 yıllık ilahiyat mezunu olacağım kuran kursu öğreticisi olmak için 4 6 yaş egitim sertifikası şartmış diye birseyler dönüyor internette doğruluk payı var mi acaba birde benim kuran kursi öğreticisi olma ihtimalim yuksek midir acaba?

   1. dhbtdersleri diyor

    O iddialar hep döner hocam siz sınavlarınıza calışın olma ihtimaliniz yüksek.

 156. Sayan diyor

  Selamun aleykum hocam ben bu sene lisans ilahiyat. 2.sınıfım eğer altan ders birakmazaam 2020 deki kpss/dhbt sınavına girip yeterli puan alırsam atanirmiyim?teşekkürler?(düz lise mezunuyum)

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavına ön lisans olarak girin. Dhbt mülakat sınavını kazandıktan sonra atanmak icin diploma şart. Ozamana kadar bitirirseniz atama işlemi olur başarılar.

 157. Ahmet diyor

  Selamün aleyküm hocam en iyi ilahiyat neresi eğitim açısindan şimdiden Allah razı olsun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hepsi güzeldir ankara İstanbul samsun başlıcalarıdır. Hayırlısı olsun sizin adınıza…

 158. Ahmet diyor

  Lise mezunü Aihl mezunu olarak atanmak mümkünmü ima olarak kaç puan almamız gerekir .

  1. dhbtdersleri diyor

   Sitemiz de dhbt sayısal bilgilere bakarak istediğiniz sonuclara ulaşabilirsiniz.

 159. Ahmet diyor

  Selamün Aleyküm bir sorum olcaktıda imam hatip lisesinden mezun olmuş birisi vekil imamlık yapabilirmi yada lisans ilahiyat okumak daha avantajmı katar teşekkürler şimdiden

  1. dhbtdersleri diyor

   Yapabilir ama mutlaka dhbt sınavına girmeniz gerekli.

  2. Muhammed diyor

   Hayırlı günler ben ihl mezunuyum.şuan ilahiyat 3. Sınıf okuyorum. Önlisanstan sınava girip ilk alımda atanabilirmiyim. Ya da ortaöğretime girmek mi mantıklı .ilk atamada atanmak istihorum hangisinden girmelihim teşekürler.

   1. dhbtdersleri diyor

    ön lisans diploman var ise dedin gibi olur diğer türlü orta öğretim mi lisansmı okulunun bitmesine göre sen karar vermelisin hocam

 160. İlkay diyor

  Aynen onu sormuştum ama bazı yerlerde b kadro olarak okudum. 🙁 öğretmenlik mesleği genelde a kadro oluyordu bende şaşırdım. Sınava çalışıcam da ona göre kpss kitabı alacaktım. İki kadroda da ortak mıdır genel kültür genel yetenek?

  1. dhbtdersleri diyor

   tahminen evet hocam 🙂 Başarılar dilerim sizlere.ben epeydir ilgilenemediğim icin geri kaldık biraz bu konularda….

 161. İlkay diyor

  Cevabınız için çok teşekkürler son bir sorum olacaktı kpss lisans sınavı bizler için a grubu mu b kadro mu? Genel yetenek genel kültür ortak sanırım ama yinede sormak istedim.

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam tam sorunuzu anlayamadım ama a grubu sanırım.

 162. Ayşe Nur Yavuz diyor

  Kuran kursu öğreticisi olmanın başka yolu yok mu dhbt ye girmek şart mı?
  Çünkü konuları çok ağır dhbt nin lütfen yardımcı olun

  1. dhbtdersleri diyor

   malesef yok.DHBT ye girmeniz gerek.

 163. İlkay diyor

  Merhabalar biliyorum sorulmuştur belki ama hala anlayamadım sormak istedim. Lisans tarih bölümünü bitirdim. Ayrıca imam hatip lisesi mezunuyum. Sınava başvuru yaparken LİSANS KPSS ne gircem buraya kadar tamam. Dhbt ye başvuru yaparken ORTAÖĞRETİM dhbt mi yoksa lisans dhbt mi başvuru yapmam lazım? Çünkü kpss sınavı lisans olunca dhbt ortaöğretim düzeyinde giremem diye düşündüm emin olamadım. Uzun oldu kusura bakmayın…

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına KPSS de hangi mezuniyete göre girdi iseniz DHBT Sınavınada aynı şekilde giriceksiniz yazılı sınav kpss ve dhbt ‘de lisans olacak.DHBT Mülakat sınavında farklı yapıcaksınız.başarılar dileriz.

 164. Ayşe Nur diyor

  ilahiyat okumadan sadece imamhatip lisesi mezunu olarak dhbt sınavına girsem atanabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Cok zor ama imkansız değil. Bayanlar için ön lisans bile yetersiz.lisanstan ilahiyat bitirmek daha yararlı ve avantajlı. Başarılar dileriz.

 165. Zehra diyor

  Aof ilahiyat son sınıftayım 2 yıllık. 2020 lisans kpss sine girebilirim(mezun olmadım özellikle onlisansa da girebileyim diye) dhbt sinavina girmek istiyorum.ilahiyat 2 yıllık olduğu icin kpss ile dhbt ye 2 yıllık olarak mi başvuru yapmalıyım
  .kafam çok karıştı aydınlatabilecek birisi varsa cvp verebilir mi lütfen

  1. dhbtdersleri diyor

   mezun veya mezun olma durumundakiler girebilir.siz iki yıllık ön lisans ilahiyat olarak dhbt sınavına girin velakin dhbt mülakat sınavında mezun olup diploma almanız şart atanmak icin.

 166. Songül diyor

  2020 dhbt ne zaman

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Sınavları yazılı sınavlar değişiklik olmadığı sürece aralık ayında yapılır.

 167. Nurullah diyor

  2020 kpss ve dhbt ye ne zaman çalışmalıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   şimdiden başlayın bizce 🙂 dhbt sınavında konuları yetiştirmek kolay değil.

 168. Ali diyor

  2020 dhbt için hangi kitaplara çalışmalıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   bu konu ile ilgili sitemizde dhbt kitapları ve dhbt tavsiyeleri diye arama yaparsanız ilgili sonucları göreceksiniz.

 169. AYŞE NUR diyor

  merhaba ben AİHL mezunuyum . aynı zamanla önlisans diplomam da var 2020 yılında kpss önlisans sınavı ve dhbt ye girsem sıkıntı olmaz değil mi ? yoksa kpss ortaöğretim e mi girmem lazım ? şimdiden teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Tabikide ön lisans olarak giriceksiniz. Zaten kpss ve dhbt sistemde otomatik görünür. Olması gereken ön lisans olarak girmeniz. DHBT MÜLAKATA ise lise + ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz. Şimdiden başarılar dileriz.

   1. AYŞE NUR diyor

    o zaman mülakatı geçmem için önlisans ilahiyat mezunu olmam şart . doğru mu anladım

 170. Mustafa diyor

  2020 dhbt ile alım 2019 gibi çok mu olacak azmı

 171. Sinan diyor

  Hocam ben 2020 DHBT sınavına gireceğim. Şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum. Fakat internette 2020 DHBT kitapları yok. Kitapların ne zaman basılacağını biliyor musunuz ?

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt adına kitap almayın kardeşim.DHBT Kitapları konusunda defalarca uyarıda bulundum.

 172. Acar diyor

  MERHABA HCM BEN ILAHIYAT ÖN LISANS VE DÜZ LISE MEZUNUYUM 21 GUSTOSTA IHL ‘YE KAYIT OLCAM 2020 DEKI KPSS VE DHBT YE GIREBILIRMIYIM GIRERSEM DURUMUM NE OLUR..

  1. dhbtdersleri diyor

   sınava girebilirsiniz.Durumunuz ne olur diye bir şey yok sınav sonrası DHBT ve diyanet personeli olmak icin önünüzde bir engel bulunmamaktadır.

 173. Hacer Alataş diyor

  selamün aleyküm ben bu yks sınavında barajı geçemedim acaba seneye kpss ve dhbt sınavına bir etkisi olurmu acaba bu puanın

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır etkisi olmaz.sadece okulunuz ve tercihlerinizi etkiler DHBT ve Diyanet personeli olabilmek icin kpss ve dhbt sınav puanları etki eder.

 174. Serkan Dörtkaş diyor

  Ben sadece imam hatip lisesi mezunuyum. kpss ortaöğretim ve dhbt (yazılı ve sözlü) sınava girmem yeterli değil mi imamlık için.

  1. dhbtdersleri diyor

   ilk adımları onlar daha sonra dhbt mülakat ve başarılı olunması durumunda atanma işlemleri hayırlı olsun.

 175. yasemin diyor

  Merhaba. Ben ilahiyat okuyorum şuan ve 2021 de mezun olacağım inşallah. Ama dhbt iki yılda bir yapılıyor bildiğiniz gibi . Ben 2020 de dhbt ye girip mezun olduktan sonra bu puanı kullanmayı düşünüyordum çünkü aksi taktirde 1 yıl beklemem gerekecek. Ama ben mezun olduktan sonra 2020 yılı eğitim öğretim yılı başlamış olacak benim dhbt sınav puanım geçersiz mi olmuş olacak beni bilgilendirir misiniz lürfen aklım çok karıştı?

 176. Ferat diyor

  Ortaöğretim kpss ve dhbt sınavı ne zaman yapılacak

  1. dhbtdersleri diyor

   senenin çift olduğu yıllarda yapılıyor kardeşim.

 177. mehmet diyor

  selamunaleyküm.Ben görsel iletişim tasarımı bölümünde 3.sınıftayım dhbt’ye başvurabilirmiyim? bu arada imam hatip lisesi mezunuyum.

  1. dhbtdersleri diyor

   Başvuru kpss’nin çift yıllarında.başvuru yapabilirsiniz.kpss şart sitemizde tüm DHBT adına yazılar mevcut.Takıldığınız yerde soru sorabilirsiniz..

 178. Ömer yılmaz diyor

  Essselamualeyküm hocam ben düz lise+önlisans ilahiyat mezunuyum şuanda dişarıdan 4 yıllık hızlandırılmış İmam-Hatip okuyorum.2020 Kpss ve Dhbt ye orta öğretim düzeyinde girebilirmiyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   Orta öğretim düzeyinde giremezsin kardeşim. Kaldıkı ön lisans var neden orta öğretimden girmek istiyorsun anlam veremedim.

  2. Mustafa diyor

   Selamunaleykum aöl düz lise mezunuyum dhbt ye girebilirmiyim

   1. dhbtdersleri diyor

    girebilirsin.ama atanma işlemleriniz olmaz mutlak imam hatip ialhiyat ve dengi okul olmalı lazım

 179. Nurullah diyor

  Sistemde bazı 2020 kpss kalkacak diyor gerçek mi? Öyle bir söz konusu varmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır hocam bu haberler yalan haber şuan resmi bir şey yok dediğiniz gibi.

 180. Berat diyor

  İnternette bazı 2020 kpss kalkacak diyolar gerçek mi 2020 kpss olacak mı

  1. dhbtdersleri diyor

   hayır şuanda öyle resmi bir durum söz konusu değil.bu haberler şuan için gercek değil.kpss sınav sistemi hala devam ediyor.2020 de de olacaktır diye düşünüyoruz.

 181. Nurullah diyor

  Ben ihl mezunu hafızım hafızlık belgem var 2018 kpss dhbt olmadan hafızlık belgesi ile diyanette geçici olarak bi dahaki sınava kadar nasıl bir görev yapabilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT olmadan birşey yapamazsınız hocam.Bu arada sizin sorduğunuz bir cok sorunun cevapları sitemizde mevcut bazılarını tekrar sormuşsunuz o yüzden yanıt ve onaylama vermiyorum bi kısmına bilginize hocam.

 182. Nurullah diyor

  2019 diyanet 6100 alım nasıl yapılacak 2018 kpss ile mi şart ları neler açıklarmısı nız

 183. Nurullah diyor

  2020 dhbt sınavı ile diyanet alımı yine 50 puan üzeri alan mı başvuru yapacak

  1. dhbtdersleri diyor

   aynen hocam şuanda bir değişiklik yok 🙂

 184. Nurullah diyor

  Fahri görev nedir? Açıklar misınız.ben imam hatip mezunu hafızım hafızlık belgem var.bu sene ki kpss ile dhbt sınavına girdim puanlarım he saplanmadı hafızlık olaraktan nasıl fahri görev alabilirim hem fahri görev süresi ne kadar

  1. dhbtdersleri diyor

   puan hesaplanmadı ise görev alamazsınız.iki yıl sona tekrar aynı sınavlara girmeniz gerekli.

 185. Nurullah diyor

  İmam hatıp megzunu hafız kpss dhbt ye gir meden diyanette nasıl gorev yapabilir.hafızlık belgesi olan fahri görev alabilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Alır. DHBT ŞART

 186. Elif diyor

  Kolay gelsin. Mülakatta sorulan ezberler her yıl aynı mı oluyor. Çok değişiklik gösteriyor

  1. dhbtdersleri diyor

   yok yok genelde belli başlı ezberler bu sene bi kac değişiklik oldu hocam.

 187. Nurullah diyor

  2020 de ortaöğretim kpss ve dhbt olacak mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   şimdilik olacak hali hazırda olmayacak diye bir şey yok gündemde.

  2. Nursima diyor

   Selamûn aleykûm hocam
   Ben şu an 3. Sınıf İlahiyat Fakültesi öğrencisiyim imamlık istiyorum bunun için de malumunuz DHBT’ye girmem gerekiyor DHBT’YE girmek için de KPSS sınavına girmem gerekiyor ve düz lise çıkışlıyım DHBT 2020 de aralık ayında olacak inşallah ben o zaman yani gelecek sene son sınıf öğrencisi olacağım ve daha ilahiyat lisans diploması elimde olmayacak bitirmeme kaç ay kalacak ilahiyatı DHBT zamanında ben DHBT’YE girebilir miyim acaba
   Girsem hangi kategoride girebilirim bir kolaylık çıkış yolu var mı düz lise ilahiyat sin sınıf öğrencisi için?
   Benim için çok önemli cevap ona göre çalışacağım ağırlık olarak
   Yazarsanız minnettar kalırım
   Allah razı olsun

   1. dhbtdersleri diyor

    hocam kpss hangi düzeyde girerseniz dhbt sınavınada o düzeyde gireceksiniz.DHBT Sınavınaelbette girin.Diploma cok önemli şuan 3.sınıf öğrencisisiniz.okulunuzu bitirin.Zaten DHBT Mülakat sınavı DHBT sınavından sonra hemen olmaz.Lisans diplomanız olması atanma işinizi kolaylaştırır.Alımlarada bağlı olmak üzere sitemizde DHBT yazılı sınav ve DHBT Mülakat sınavları icin 12 tane kategori var onları mutlak incelemenizi tavsiye ederim.Umarım yetişir.ki yetişecek lisans olarak girin.şimdiden başarılar dileriz.

 188. Nurullah diyor

  Bu sene ki diyanetin 6100 alımda kpss şartı olacak mı? Yoksa kpss ve dhbt olmadan mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss var sınava girilmedi ise DHBT adına birşey yapamazsınız.

 189. Gülsüm diyor

  Ben ilahiyat önlisans muzunuyum ihl den mezunum.ayrıca önlisans cocuk gelişim mezunuyum.diğer önlisans + ihl katogorıden basvurabılır mıyım?

  1. Kevser diyor

   Selamın aleyküm, ben imam hatip lisesi+diğer Lisans +ön lisans ilahiyat mezunuyum dhbtye başvuru yapa biliyormuyum?

   1. dhbtdersleri diyor

    evet kpss ye girmek ye umarım başvurunu ypamışsındır. hocam

 190. hüseyin diyor

  Selamun ALeyküm Kıymetli hocam 4. sınf ilahiyat okuyorm bu sene biticek inşallah . dhpye girdim bizden 2000 kişi alincakmış ancak mezuniyetim yok. internette arastirdim . Bütün kaynaklar Mezuniyet şartı arandiğini söylüyor. Mezun olamazsaniz başvuru yapamazsiniz diyor. Ayrica alım yapılan sitede de mezuniyet bilgileri istiyor es geçip ilerlenmiyor. Acaba nasıl tavsiye verirsiniz hocam.

 191. Elif diyor

  Selamünaleyküm. Kpss sınavına girdiğimiz en az kaç almak gerekli

  1. dhbtdersleri diyor

   herhangi bir şart yok ama en az 50 ve dhbt en az 60 olursa sınavlara başvuru yapabilirsiniz.

 192. Elmas diyor

  2018 de kpss ye girdim 62 puan aldım imam hatip mezunuyum dhbt için ayni anda mi giriliyo ?sadece kpss ye girecegim diye biliyordum ve kacirdim 2020 de tekrar deneyeceğim

  1. dhbtdersleri diyor

   ÖNCE KPSS sonra DHBT sınavı olmak üzere iki adet yazılı sınava girmeniz gerekmektedir.

 193. Hâlid diyor

  Selamu aleyküm hocam dhbt sıralamam 9663 puan 74,78482 hocam imamlik mi yoksa müezzinlik mi tercih edeyim

  1. dhbtdersleri diyor

   hangisinde daha iyisen onu tercih etmelisin ama müezzinliğe daha az başvuru olacak gibi.

 194. Havva diyor

  Hocam ben ilahiyat son sınıf okuyorum dhbty lisans kategorisinde girdim şimdi mülakata başvuracağım hangi kategoriden başvurmam gerekiyor ihl mezunuyum ayrica

  1. dhbtdersleri diyor

   Lİsans bittimi ? bitmedi ise belirtilen tarihlerde biticekmi ? bitmeyecekse belirtilen tarihler den elinizde hangi diploma var ise o şekilde DHBT Mülakat sınavına giriceksiniz.

 195. Halilibrahim özyaşar diyor

  S.aleykum.hocam ihl mezunuyum ilahiyat önlisans okuyorum ama bitmedi. 2018 kpss 77 dhbt 75.3
  Mülakat a çagrilirmiyim.ya da imam hatiplik mi? Müezzinlik mi tercihi yapmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   güzel soru imam hatipliğe çağrılmayabilirsin ama müezzinlik güzel alım olursa çağrılırsın karar senin.

   1. Halilibrahim özyaşar diyor

    Hocam yorumunuz için icin tesekkur ederim.alimlar belli oldu.imamlik 500 .muezzinlik 60 kişi yazmışlar.bu durumda hangisinin gelmesi muhtemel sizce?

 196. Harun Ekici diyor

  mülakatlara kendilerimi çağrılacak yoksa dhbt sınavından sonra bir tarih verip mülakat başvurusu mu yapacağız ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Yani alımlar yayınlanınca başvuru yapılacak. Sitede dhbt sınavı sonrası işlen süreci ile ilgli yazı var tğm detayları var.

 197. Songül diyor

  Selamünaleyküm hocam ben kpss66 dhbt 59.300ve gorev yapmak istiyorum.ne yapmalıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   aleyküm selam hocam dhbt mülakata girmeniz çok zor, fahri olarak ta en son 60 puan ile alınmatka . hafızlık ve lisans mezunuysanız belki çağrılabilirsiniz , ama çok zor

  2. Serpil diyor

   Hocam ben ticaret lisesi mezunuyum hafizligi yarıda bıraktım ezberim tecvitim ve KUR’AN’IM iyi dhbt sınavına girmek için dışardan ihl ek derslerini versem girebiliyormuyum sınava KUR’AN kursu hocalığı yapmak istiyorum ne yapmam lazım bunun için nerelere basvurmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

   1. dhbtdersleri diyor

    İhl veya dengi okul bitmeli iki yılda bir olan dhbt yazılı ve arkasından dhbt mülakat sınavlarında başarılı olman lazım öncesinde de kpss sınavınada girmen lazım.

 198. Hamide Cüce diyor

  S.a Ben kppsden 64 dhpttden 62 aldim mulakata girebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   mülakat için başvuru yaparsınız kabul edilirse cağrılırsanız girersiniz.Aynı zamanda branş ve alım sayısı önemli …

 199. Mahmut diyor

  Hocam selamun aleyküm ihl mezunuyum kpss ve dhbt sınavları 2020 yılında mı olacak

 200. Merve diyor

  Hocam mulakat basvurusu başladı mı

  1. dhbtdersleri diyor

   konuyla ilgili acıklama yaptık hocam .

 201. Elif diyor

  Selamünaleyküm. 2019 lisans kpss ye girsem. Sene ye de dhbt ye girsem oluyor mu. Yoksa iki sınava aynı yıl mı girmem gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   yok öyle bi dünya elif hocam yazılar da belirttik aynı dönemde giriceksiniz sınava.

 202. Fatma diyor

  Merhaba ihl mezunuyum kpss önlisans sınavına girdim kpss puanları iki yıl geçerlidir. Dhbt kaç yıl geçerlidir.2018 de kpss girmiştim 2019 da dhbt varsa sınava girebilir miyim eğer sınava giremezsem 2020 de tekrar kpss girmek gerekir mi teşekkür ederim

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam iki yıl boyunca ikiside gecerli rahat olun girersiniz tabilide.

   1. Fatma diyor

    Teşekkür ederim

 203. Elif diyor

  Selamünaleyküm. Ben imam hatip lisesinde okudum. . Diğer lisans bölümü mezunuyum. Dhbt ye başvuru yapabilir miyim 2020 yılında. Hangi alanda başvuru yapabilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam DHBT Yazılı sınavına KPSS ‘ye hangi alandan başvuru yaptı iseniz ondan giriceksiniz.Yani lisans olarak sonrasında ise DHBT Müşlakatta kendi kategorinize göre başvuru yapacaksınız.

   1. Elif diyor

    Ama ben diğer Lisasn mezun uyum. Yine de lisans alanından dhbt ye basvuru hakkim olur mu.

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss sınavınız ney ise o DHBT Mülakatta ise ihl ön lisans ilahiyat veya ilahiyat şeklinde kategorinize hangisi uygun ise ondan secim yapacaksınız.

     1. Elif diyor

      Teşekkür ederim Allah razı olsun

   2. Elif diyor

    Yoksa ortaöğretim olarak mı başvuru yapacağım.

 204. MÜCAHİD diyor

  hocam selamün aleyküm;
  2018 dhbt sınavından 68 aldım.mülakata çağırılma olasılığım varmı.taban puanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz.
  i.h.l mazunuyum,teşekkür ederim……..

  1. dhbtdersleri diyor

   tam sınırdasın iki yıl icinde cağrılırmısın bilmiyorum taban puanlar önceki senelerde 70 ve 75 idi sizin kategorinizden

  2. MÜCAHİD diyor

   Hocam teşekkür ederim,Allah(c.c)hakkımızda hayırlısı neyse onu nasib etsin…

 205. Ahmed diyor

  Bizim sorumuzu yanıtlamadınız? Bu konuda bilginiz yok heralde?

 206. yusuf diyor

  hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim bunlardan iyi puan aldim.hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride ..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..

  1. yusuf diyor

   hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim .bunlardan iyi not aldim birde hafizim..hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..iyi gunler.

  2. dhbtdersleri diyor

   Mülakata girersin kazanırsan atanma işleminde diploma şart kardeşim başarılar.

 207. Ahmed diyor

  Sa. Kardeşim. Ben düz lise mezunuyum ayrıca ilahiyat ön lisans+diğer lisans mezunuyum. Dhbtye girdim. Ben imam olabilir miyim yani şu ihl şartı bu alımlarda olacakmı ? Olacaksa bize neden o zaman dhbt sınavına girme imkanı verdiler? İhl olacaksa ilk başta dhbt hakkı tanımasalardı bize. Hemde biz önlisans ilahiyat olduğumuz halde diğer lisans bitirdik diye bizi dhbt den lisans bölümü sorularını sordular bu büyük haksızlık. Madem beni lisans seviyesinden sınava sokuyosun bana ihl şartı koymaman gerek değilmi? Biraz uzun yazdım ama bu durumda çok arkadaş var eğer net bir şekilde yanıtlarsanız birçok arkadaşımız cevabı okuyup konuyu anlayacaklar teşekkürler.

 208. Meltem diyor

  Hocam neden hesaplanmış olabilir ki onu ogrenebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt 1 ve dhbt 2 den tam ham net puanınız olmadığı için hesaplanmamıştır.

 209. Meltem diyor

  Hocam ben kpss girdim 66 aldim dhbt ye girdim ama puanim hesaplanmqdi ben yazın fahri olarak calisabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Puanı hesaplanmazsa malesef görev alamazsınız.

 210. Ebrar diyor

  Selamun aleykum hocam açiktan imam hatip okuyorum bitirmek uzereyim. Kpps ve dhbt puanim 62 gorev alabilir miyim acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakata çağrılırmısınız bilmem ama FAHRİ olarak bulunduğunuz yere göre görev alabilirsiniz.

 211. Derya karaman diyor

  Ben imam hatip lisesi mezunuyum. 2yillik ilahiyat okuyorum. Bu sene 1. Siniftayim. Seneye okul bitmicek kaldigim derslerden dolayi. Size sorum kpss ve dhbtye lise mezunu olarakmi basvurmaliyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   ön lisans olarak başvuru yapın dhbt yazılı sınavdan bahsediyorsunuz değilmi DHBT Mülakat sınavı değil bu dediğiniz.

  2. Mehmet diyor

   Seneye bitmeyecekse ihl statüsünde girmelisiniz.

 212. Semra diyor

  Ben daha onceden kamu yönetimini bitirdim. Simdi açıköğretimde 2 yıllık ilahiyat okuyorum. Ben lisans mezunu olduğum için önlisans düzeyinde ilahiyat için tercih yapamıyor muyum. Bunun icin ilahiyatı lisansa tamamlamazsam dhpt sınavlarına giremez miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT YAZILI Sınavına hocam LİSANS olarak girersin DHBT Mülakat bölümüne ise Önlisans ilahiyat + lisans kategorisinden giriceksiniz.İlahiyatı lisansa tamamlamak zorunda değilsiniz.

 213. Emine diyor

  Ben İlahiyat 4. Sınıf öğrencisiyim. Haziran gibi mezun oluyorum. DHBT Lisanstan 25 net yaptım. Mülakata çağrılırsam. Atama olur mu diploma olmadan?

  1. dhbtdersleri diyor

   ozamana kadar diplomanı alırsın hocam haziranda bitir ama diploma şart diploma olmadan mülakata girebilirsiniz ama atama işleminde sıkıntı cıkarırlar.

   1. Hüseyin diyor

    Kıymetli hocam Mülakat Şartlarında Diploma Şartı war yani mülakat başvuru gününde diplomamız olmazsa başvuru yapabilcekmiyiz ? bende ilahiyat 4. sınıf öğrencisiyim haziranda mezun olcam inş.

    1. dhbtdersleri diyor

     ozamana kadar malesef olmaz atanma işlemi olsa bile diploma olmadığında dolayı işlem olmaz.

 214. Furkan diyor

  Selamün aleyküm hocam ben açık ihl den yüz yüze eğitimi tamamladım fakat kredim yetmediği için diplomam yok hafızlık belgem var kpss 60 aldım dhbt ye de girdim acaba vekil imam olabilirmiyim..

  1. dhbtdersleri diyor

   Diploma olmadan hiçbir atama işlemi olmaz DHBT Mülakata gir kardeşim.Sonrasında zaten kazanırsan atama işlemlerinde diplomayı isteyecekler.ozamana kadar ayarla kendini.

 215. Ahmet arslan diyor

  Selam hocam bende ticaret lisesi+diger lisans+ilahiyat ön lisanstayim 2 dersim var
  lisans dhbt girdim 2018 mezun olunca imam olabilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   olabilirsin kardeşim.aleykümselam

  2. Mehmet diyor

   İlahiyat önlisans diploman olmadan diğer diplomalar imam olmak için işe yaramaz. İmam olma şartlarında ihl-ilahiyat önlisans-ilahiyat lisans tan birini bitirme şartı var.

 216. Ahmet diyor

  selamun aleyküm hocam ben ihl 12. sınıf öğrencisiyim kpss ye de dhbt yede girdim puanım yeterse mülakata çağırılır mıyım bu sene

  1. dhbtdersleri diyor

   Puanınınız yeterse diye bir şey söz konusu değil başvuru yaparsınız DHBT Mülakat icin puanınız tutarsa acıklanır ve sınava girebilirsinizç

 217. Yusuf diyor

  Ama hocam bizim imam hatip hocası dedi ki eğer ki okul bitmesine yakın alım olursa size okul bitirmeye yakın olduğuna dair bir belge veririz onunla basvuru yapabilirsiniz mülakata girebilirsiniz ama muhakkak bitirmeniz lazim dediler

  1. dhbtdersleri diyor

   sınava girersin ama atama işlemin olmaz diploma isterler.hocanız doğru demiş.

 218. G... diyor

  Ben hem 2017 hem de 2018 kpss lisans duzeyine girdim. 2017 puanim daha yuksek. Hangisi baz alinarak dhbt puanim hesaplanacak, bi bilginiz varsa lutfen paylasir misiniz

  1. dhbtdersleri diyor

   tabiki 2018 puanı üzerinden hesaplama yapılır.

 219. Yusuf diyor

  Selamun Aleykum Hocam Öncelikle şimdiden tessekkur ederim Allah razi olsun Ben ilahiyat onlisans mezunuyum imam hatip hizlandirilmis okuyorum ve Haziranda imam hatipte bitecek insallah sorum şu ben mulakata ihl+ilahiyat onlisans olarak girebilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Mülakat tarihinde mezun olmuş isen kardeşim ihl + ilahiyat ön lisans olarak sınava girebilirsin.DHBT Mülakat zamanında sadece elinde İlahiyat ön lisans diploman var ise tek ilahiyat ön lisanstan girmelisiniz mülakat sınavına .

 220. Tufan diyor

  Selamun aleykum hocam yeni sistemde imamlik baslangici icin yaş sinirlandirmasi var mi bazi imamlardan 35 yas sinirinin getirilmis oldugunu duyduk aslı varmi bu isin….

  1. dhbtdersleri diyor

   şuan asılsız bu haberler böyle bir şey yok bu yönde bizde duyumlar alıyoruz ama kesin bilgi değil.

 221. mehmet eser diyor

  slm aleykum hocam ben şuan açıktan ihl 4.sınıf okuyorum 2019 yılında sezon sonu mezun olacağım inşallah. Kpss ye girdim 66 puan aldım DHBT sınavına kayıt oldum aralıktaki sınava inşallah gireceğim.
  Sorum şu. şayet DHBT sınavında yüksek puan alsam daha mezun olmadan mülakat sınavına çağrılırmiyim .Teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakat sınavına cağrılırsınız ama atama işlemi sırasında diploma sorarlar.

 222. ENES diyor

  hocam yaşım 18 açık lise okuyorum son sınavıma gircem lise bitcek ama açık lise imam hatip deil düz . ama 7 sene yatılı kuran kursuna gitdim birtek hafızlığım yok arapça dersler çok aldım kuranı kerime mana verebiliyorum osmanlıca dersleride aldım ve vakıa suresine kadar ezberlerim var 30. cüz de dahil kıraatimi herkes begeniyor kıraatimde makamımda güzel çok şükür. imam olmak istiorum tek hedefim bu ne yapmalıyım bana bi açıklarmısınız? teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli kardeşim ilk etapta imam hatip ve dengi bir diplomaya sahip olmasın.Sonrasında kpss ve dhbt sınavlarına girmen gerek.

 223. Mustafa diyor

  Hocam bir arkadaşımız kpss ye girdiği halde puanı hesaplanmamış. Falan madde
  şartlarını gerçekleştiremedigi için. Şimdi bu arkadaş Dhbt ye giremez mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına elbette girebilir.Puan hesaplaması olayacak sanırım.Madde konusunda bizde ikilemdeyiz.Klavuzda ilgili test diyor KPSS mi yoksa DHBT Belirtmemiş.

 224. Mücahit diyor

  Bu sene imam hatip hafiz kac puanla cagirilir

 225. Fatih diyor

  Selamun aleyküm kpss puanım hesaplanmadı dhbt girsek birsey olur mu acaba

 226. Yakup diyor

  Selamın aleyküm ben ihl+ İlahiyat ön lisans mezunuyum KPSS sınavına girdim ama 57/60 arası puan bekliyorum. Şimdi mülakata çağırılmam için en düşük Dhbt den kaç puan almam gerekir. Mülakat barajı kaç puan tam olarak

  1. dhbtdersleri diyor

   baraj diye birşey yok ama 60 ı geçerseniz güzel olur şimdiden başarılar dileriz kardeşim aleyküm selam.

 227. Seher diyor

  Selamun aleykum belki alakasız olacak ama ben aöf ilahiyat okuyup öğretmen olabilir miyim 🙂

  1. dhbtdersleri diyor

   ben okudum daha olamadım ama siz olabilirsiniz aleyküm selam ilaveten ilitam bitecek öabt sınavına girilecek kpss den de sınava giriceksiniz akabinde atamanma haa bide formasyon olayıda var. bunları hallederseniz mebteki yerinizi alabilirsiniz.

   1. Seher diyor

    Formasyon kaldırılacak
    Siz neden olamadınız ?

    1. dhbtdersleri diyor

     İlitam dan değil farklı bi alandan lisans bitirdim ben hocam.

     1. Seher diyor

      Anladım ben örgün ya da aöf mezunu olmak farketmiyor puan önemli diye biliyorum öyle dmi
      Seneye mezun olucam aöf ilahiyat olisanstan ayrıca kpss ye girebilir miyim?

     2. dhbtdersleri diyor

      4 yıllık mezunu iseniz olur hocam

 228. Safet diyor

  Hocam ben 2018kpssye girdim puanım Hesaplanamadı DHBTYE girebilir iyim girsem DHBT PUANUM BİŞEYE YARARMI

 229. Hafız diyor

  Yani puan hesaplaması olacaksa gireceğim il dışı bizim sınav yerleri Türkçe tarih coğrafya anayasa yaptım matematik isaretlemedim

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam maddeye bakıyorum klavuzdan kafam karıştı 🙂 İlgili testte en az “1 ham puanı (net)” bulunmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124
   puanı hesaplanmayacaktır. ibaresi var ilgili test ile DHBT mi yoksa Kpss mi kast ediliyor hatalı bilgi vermek istemiyorum siz sınava girin.

 230. Hafız diyor

  Hocam kpss puan hesaplaması yapılmamış.dhbt ye gireyim mi

  1. dhbtdersleri diyor

   girin hocam DHBT sınavına.

 231. Bahattin diyor

  Yani dhbt ye girsem bir faydası olmayacak öylemi

 232. Şulenur diyor

  Lise Kpss puanim hesaplanmadi bu sene. Hafizlik belgem var .Dhbt ye girebilecekmiyim. Girebileceksem puan hesaplamasi nasıl olur teşekkür ederim.