DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yeterlilik Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

2020 yılında yapılacak olan DHBT sınavına başvuru şartları ile ilgili bilinmesi gereken tüm her şey sitemizdeki yazılarımızda mevcut olmakla birlikte 2020 DHBT Başvurularına dair bilinmesi gerekenler bu haberimizde mevcuttur.

DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET’te İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Peki Dhbt Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.

Bu da;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler.Öncede İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamaz iken şimdi bu sistem ve kural değişmiş olup farklı lisenin üstünde bölümlerden mezun olsanız bile İHL diplomasını alabilirsiniz.

Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açıköğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Ön lisansı tercih edebilirler. YGS’den barj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih ek kontejandan başvuru yapılmalıdır.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir. Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli idi şimdi bunlara ilave olarak son güncellemelerle birlikte AÖF tarafından Önlisans programlarına; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı”na göre yerleştirme yapılmaktadır, denilmektedir.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir.

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.

Bununla  ilgili olarak kategorilere ösym klavuzundan bakabilirsiniz.

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

 Şu an üniversite okusun yahut okumasın,okul devam etsin ,etmesin  İHL, AİHL ve Açıköğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,

İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKABÖ’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2020’de yapılacağından ve 2019  da  sınav yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2020’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir.

Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde,hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT’ye başvurular, 2020 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2020 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2020 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKABÖ mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir.

Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2020 tarihlerinde 2020-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2020 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2020-KPSS Orta öğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

DİKKAT: 00.00.2020 KPSS Orta öğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.2020  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2020-KPSS Lisans’a hem de 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2020-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2020-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: Arkadaşlar KPSS DHBT SINAV Klavuzu yayınlanmamıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

İlaveten yeni başvuru yapıcak olan arkadaşlar için önemli gördüğümüz bir bilgiyi tekrardan  burada hatırlatmak istiyoruz.

Kpss sınavına başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar sistem otomatik olarak başvuru yapmayı engeller.

O yüzden Kpss sınavı başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Kpss ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.