2020 DHBT Sınavı Üzerine

Bu yazımıza bir kaç ufak eklemeler yapmak istiyoruz.Haberin baş metnine ekliyoruz. Ziyaretçileriminden gelen sorulara binaen DHBT 2020 sınavı KORONA Virüsü nedeni ile olmayacak gibi söylentilere kulak asmayın evet DHBT sınav Tarihi ertelenmiş olabilir.

Sınav tarihlerinin güncel bilgileri zaten mevcut sitemizde bunu ÖSYM’nin resmi internet sitesinden de bakıp görebilirsiniz.

Bir diğer husus alımların olup olmayacağı değerli arkadaşlar şuan için herhangi bir alımın olması söz konusu değil.

Elim hastalık son bulduğunda fazlası ile alım yapılacaktır.

Allah’ın selamı,bereketi,rahmeti hepimizin ve hepinizin üzerine olsun.

2020 yılında yapılacak olan 2020 DHBT Sınavı her geçen gün yaklaşmakta.

Geçmiş yıllara nazaran bu senede DHBT sınavında süprizlerin olacağı kaçınılmaz.

Her DHBT sınavı sonrası DHBT sınavı iptal edilsin veya DHBT sınavı iptal edilmeli deyip feryat edilmektedir.

Zaman zaman gelen bu gibi konuları bizlerde sitemizde yayınlamak durumunda kalmaktayız.

Hala bilindiği gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 2020 (DHBT 2020 Sınavı) sınavına vaktimiz  var. Bu yüzden bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

2020 yılında yapılacak olan Kpss DHBT sınavında ters köşeye düşmemek için sitemizde konular ve DHBT sınavlarına nasıl hazırlanılması gerektiğini okumanızı tavsiye etmekle birlikte KPSS ve DHBT sınavlarının ikisine de çalışmamız gerektiğini hatırdan çıkarmayalım.Malum ikisinin belli oranlarda ortalama puanları alınmaktadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı , DHBT Sınavına her geçen gün talep artmakta olduğu için bu yılda rakamlar oldukça fazla olacaktır.

Bu yüzden hepimizin işi zordur.Ama elimizden geleni yapıp tevekkülü de bırakmadan sabırla çalışmaya devam etmemiz gerekmektedir.

DHBT Sınavının iki yıllık sayısal verileri şu şekildedir. (2014 DHBT )

2018 yılında yapılan dhbt sınavına ait sayısal bilgiler sitemize eklencektir.Ama ösym’nin resmi sitesinden bakabilirsiniz.

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/KPSS/DHBT/sayisalbilgiler26122018.pdf

Evet Ortalama senede 175 bin kişinin girmiş olduğu DHBT sınavına , 2020 yılında da bi o kadar kişinin sınava girmesi beklenmektedir.Hatta bu rakamlar her sene katlanarak arttığını sayısal verileri incelediğinizde görebilirsiniz.

Kuran Kursu Öğreticisi ve diyanetin alımlarının da bayanlar yönelik bölümde alımlar çok düşük olmakla birlikte dhbt 2018 sınavının geçerlilik süresinin 2 yıl olduğunu düşünürsek bu önümüzdeki senelerde alımların diğer senelere göre fazla olacağını ümit etmekteyiz. 

Bu yüzden bu sene ümidinizi yitirmemenizi diğer senelere nazaran daha da bereketli olacağını düşünmekteyiz.

Evet 2020 DHBT Sınavı yaklaşmakla birlikte bizler de çalışmalarımıza şimdiden başladık.

Her sene değişik soru tipleri gelmekle birlikte , artık az çok sizlerde soruların ne tarzda geleceğini kestirmektesiniz.

Misal son sınavda Yaşayan dünya dinleri ile ilgili sorular gibi 😉 (2016) 2018 DHBT Sınavında Fıkıh soruları gibi…

Bilindiği üzere son yıllarda DHBT sınavının sorumluluğunu ösym üstlenmiş durumda. Dolayısıyla format tamamen değişmiş, özellikle ÖSYM nin bu sınavı yaptığı ilk yılda öğrenciler hiç tanımadıkları bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır.

Yeni sistem, yıllardır DHBT eski adıyla yeterlik sınavına giren bir çok hoca adayını isyan ettirmiştir.

Ancak, herkesin anlaması gereken nokta su ki: ÖSYM nitelikli, düşünebilen, okuduklarını yorumlayabilen, bulunduğu durumun veya sorunun ezber yönünü değil doğru muhakemesini yapabilen, öz nedenini sunabilen, kendini ve mensup olduğu mesleğin gereklerini ifade etmekte becerikli, öz güven sahibi elemanlar istemektedir.

Bu nedenle öğrenci adayının bilgi ve yorumsal zekasının ne olduğunu anlamak, adaydan istediği cevabı almak için soruyu türlü şekillerde ve adayın aklına hitap ederek sorar.

Bu nedenle, çalıştığınız konuların detayını, niçinini, maksadını, sonuçlarının ne olduğunu, katkılarını iyice öğrenme yoluna gidin.

Soru- cevap şeklindeki soruların neredeyse hiç olmayacağını bilmeniz gerekir.Şimdi sizlere anlatmak istediğimiz konunun tam anlaşılması için 2016 DHBT’sini (2016 DHBT soruları için tıklayın.) ve DHBT 2018 Sorularından bir kısmını  DHBT 2018 % 10 Sorularını incelendikten sonra ÖSYM ‘nin maksadı daha iyi anlaşılacaktır.

Ösym ile birlikte sınavların yapılması Diyanetin farklı alanlara ve herkesin bildiklerinin dışında bilgilerin bilinmesi ve standardın dışına çıkmamız gerektiğini sınavda soruların soruları 2013 ve önceki yıllarda yapılan sorularla karşılaştırarak fark edebilirsiniz.

Dhbt 2020 yılına ait tüm gerekli bilgilere sitemizden haberdar olabilirsiniz  çok yakın bir zaman da ÖSYM  2020 KPSS DHBT klavuzu henüz yayınlanmamakla birlikte yakın bir zaman içerisinde yayınlanacaktır.

2020 yılında yapılacak olan 2020 DHBT sınavı hakkında tüm detaylarda sitemizde mevcuttur.

Çeşitli eksikliklerimiz olmakla birlikte çalışmalarımız devam etmektedir.

2020 DHBT Sınavı ile aklınıza takılan tüm soruları sitemizde ve sosyal medya üzerinden bizlere sorabilirsiniz.

Bilgimiz dahilinde  ise sizlere en güzel şekilde yardımcı olmaya gayret edelim inşallah.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Yorumlar
 1. mehmet emin diyor

  SA HOCAM BU SENE DHBT DEN ÖNCE ALIM OLMA ŞANSI VAR MI

  1. dhbtdersleri diyor

   malum durumlar yüzünden alım olacağını düşünmüyoruz.

 2. Hasan Hüseyin diyor

  Hocam imam ve müezzinlerin haftalık izni kaç gün ve haftanın istedigi herhangi bir gününde bu iznini kullanabilir mi?Ben sabah namazı bitiminden başlayıp ertesi günün öglen namazına kadar diye duymuştum,böyle mi?

  Birde bu izinler 2 güne çıkacak diye söylentiler vardı,ne oldu acaba?

  Son olarakta şunu sorayım izniniz;Dini bayramların 1. günleri hariç diger 2 günler tatil mi,yani bu günlerde yapılan tatiller senelik izinden gitmez degil mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   izinlerin 2 güne cıkması söz konusu değil kıymetli kardeşim.bayram izinleride 3 gün yapabilirsiniz.ilgili konu başlıkları ve özelden soru sorarsanız daha güzel olur.konu başlığı ile tam uyumlu olmamış

 3. Selahattin Karagöz diyor

  2018 dhbt ve kpss ne zamana kadar geçerli.

  1. dhbtdersleri diyor

   Bir dahaki dhbt sınavı olana kadar geçerli

 4. Merve diyor

  Selamunaleykum ben imam hatip lisesi mezunuyum dhbt sinavina başvuru yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Önce kpss sonra dhbt başvurusu yapabilirsiniz.

 5. Muhammed diyor

  Hocam ben medrese mezunuyum ve arapçam çok iyi. Bu durumun atanmamda bana bir faydasi dokunur mu

  1. dhbtdersleri diyor

   elbette dokunur hocam başarılar dileriz şimdiden.

 6. Aynil diyor

  Selamün aleyküm hocam.ben düz lise mezunuyum.ilahiyat önlisans öğrencisiyim bu yil mezun olucam insallah kpss ye ortaöğretim den girdim önlisans tan girmem gerekiyormus dhbt ye girsem yaz kko görev alabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss ye hangi branşta girdi isen o şekilde kardeşim eğer kpss orta öğretim dhbt de orta öğretim başvurusu yaptı isen gecerli olur.

 7. fatma diyor

  Selamün aleyküm ben lise imam hatip ve edebiyat lisans mezunuyum 2017 KPSS ye girdim şimdi dhbt başvuru kabul.eder mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Sınavı ile aynı yıla ait Kpss sınavına girerseniz.DHBT Başvurusu yapabilirsiniz.

 8. ismail diyor

  ben iki yıllık ilahiyat önlisans okuyorum.birinci sınıftayım.başka bir önlisans bitirdim.kpss ye başka önlisanstan bölümden girebiliyorum .ama ilahiyatı okuduğum için mezun olmadığım için dhbt ye girebilirmiyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   Mezun olma durumunuz var ise dhbt sınavına girebiliesiniz.

 9. Elif nur diyor

  Ben iki yillik ilahyat ve lisans hakki olarak kamu yonetimverildi tamsmladim mezunuyum 4yillik lisans kpss ye girmedim dhbt ye girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Sisteme gecmedi ise kpss ön lisans olarak girebilirsiniz. 4 yıllık lisanstan nr zaman mezun olsunuz.

 10. Abdullah ŞAHİN diyor

  Gy genel yetenek, gk genel kültür, ayrıca 4 yıllık iletişim fakültesi mezunuyum, kpss lisansa girdim, şuan ilahiyat önlisans 2. Sınıftayım. Lisans mezunu olduğum için zannedersem ortaöğretim veya önlisans kpss ye giremiyorum, dhbt için girmiş olduğum kpss lisansı kullanabilir miyim, ne yapmam gerekir, 4 yıllık mezun olmamın dhbt de ve atanmada avantajı olur mu.

  1. dhbtdersleri diyor

   Gece yarısı olunca ve birde askerde iseniz gy gk tabi aklıma gelmedi kardeşim. Cok güzel 4 yıllık lisans avantajı alımlarda dhbt mülakat sınavında cok etkili olacak dhbt ön lisansdan başvuru yap. DHBT sınavına ilahiyat ön lisans olarak gir zaten sistem senin kpss puanını otomatik ekliyor. Dhbt de atanmana lisans etki ve yardım eder selametle.

 11. Abdullah ŞAHİN diyor

  Selamünaleyküm, bu ilahiyat aöf 2 yıllık okuyorum, inşaallah 2019 da mezun olucam, 2018 deki dhbt ye girsem, faydası olur mu, ayrıca 2018 kpss gk gy e girdim o da ortalamaya katılacak mı, teşekkür ederim, selam ve dua ile..

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kardeşim öncelikle kpss ve dhbt sınavlarına girmen elbette yarar sağlar.gk ve gy ile ne demek istediğini anlamadım. Başarılar.

 12. Kiraz Eroğlu diyor

  Diğer lisans +ilahiyat önlisans dhbt ye hangi düzeyden girmesi gerekiyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

  1. dhbtdersleri diyor

   Sadece ön lisans ilahiyat tan şimdi başvuru oluriken kategorilerde ne var ne yok beraber görecez. Benimde durumum öyle idi kategori yoktu.

 13. Nur diyor

  2017 KPSS puanı ile dhbtye girilebilir mi bilginiz var mı acaba ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt yazılı sınavına bu yılki KPSS PUANI ile girebilirsiniz.lisans mezunumusunuz?

 14. Şeyma diyor

  2019 da ilahiyat lisans mezunu olcam. Bu sene KPSS önlisans başvurusu yaparak mı dhbt ye girmem gerekiyor? Ve aldığım puanı seneye KPSS lisansa girerek değerlendirebilir miyim. Bu sene Lisans KPSS başvurusunu kaçırdım çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Lisansdan mezun olma durumunda iseniz kpss ye lisans olarak girebilirsinşz olmadı ise zaten ön lisans olacak. Puanınız lisans olmaz ön lisans olarak değerlendirilir. Dhbt sınavı için bu konuda yeni bir düzenleme veya kılavuzda değişiklik olabilir.

 15. İmam adayı diyor

  Dib başkanı 2018 sonunda 6000 personel alımı yapılacak diye açıklama yaptı. Haberiniz yok galiba

  1. dhbtdersleri diyor

   Haberimiz var kardeşim gündemi tqkip ediyoruz.

 16. Ayşe diyor

  Acaba önumuzdeki gunlerde sozleşmeli kkö alımı yapilacakmidir ? Cevabinizi bekliyorum.

  1. dhbtdersleri diyor

   önümüzdeki günlerde alım olmayacak hocam daha yeni sözleşmeli imam hatip ve kkö alımı yapıldı.DHBT Sınavı sonurası bir alım yapılması beklenmektedir.