DHBT Sınavı Üzerine

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Allah’ın selamı, bereketi, rahmeti hepimizin ve hepinizin üzerine olsun. 2022 yılında yapılacak olan 2022 DHBT Sınavı her geçen gün yaklaşmakta.

Geçmiş yıllara nazaran bu senede DHBT sınavında süprizlerin olacağı kaçınılmaz.

Her DHBT sınavı sonrası DHBT sınavı iptal edilsin veya DHBT sınavı iptal edilmeli deyip feryat edilmektedir.

Zaman zaman gelen bu gibi konuları bizlerde sitemizde yayınlamak durumunda kalmaktayız.

Hala bilindiği gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 2022 (DHBT 2022 Sınavı) sınavına vaktimiz  var. Bu yüzden bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

2022 yılında yapılacak olan Kpss DHBT sınavında ters köşeye düşmemek için sitemizde konular ve DHBT sınavlarına nasıl hazırlanılması gerektiğini okumanızı tavsiye etmekle birlikte KPSS ve DHBT sınavlarının ikisine de çalışmamız gerektiğini hatırdan çıkarmayalım. Malum ikisinin belli oranlarda ortalama puanları alınmaktadır.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı , DHBT Sınavına her geçen gün talep artmakta olduğu için bu yılda rakamlar oldukça fazla olacaktır.

Bu yüzden hepimizin işi zordur. Ama elimizden geleni yapıp tevekkülü de bırakmadan sabırla çalışmaya devam etmemiz gerekmektedir.

DHBT Sınavının iki yıllık sayısal verileri şu şekildedir. (2014 DHBT )

Sayisal Bilgiler

2018 yılında yapılan DHBT yazılı sınavının sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ise aşağıdaki gibidir.
2018 Dhbt Sayisal Bilgi

 

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/KPSS/DHBT/sayisalbilgiler26122018.pdf

Evet Ortalama senede 175 bin kişinin girmiş olduğu DHBT sınavına , 2020 yılında da bir o kadar kişinin sınava girmesi beklenmektedir. Hatta bu rakamlar her sene katlanarak arttığını sayısal verileri incelediğinizde görebilirsiniz.

2020 yılına ait DHBT sınavına ilişkin sayısal bilgiler ÖSYM’NİN resmi internet sitesinde hali hazırda yayınlanmadığı için tahmini olarak yazdık ve 2022 yılında yapılacak olan DHBT sınavında sınava gireceklerin rakamında cok büyük yükseliş olacağını şimdiden sizlere duyuruyoruz.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Kuran Kursu Öğreticisi ve diyanetin alımlarının da bayanlar yönelik bölümde alımlar çok düşük olmakla birlikte DHBT 2020 sınavının geçerlilik süresinin 2 yıl olduğunu düşünürsek bu önümüzdeki senelerde alımların diğer senelere göre fazla olacağını ümit etmekteyiz. 

Bu yüzden bu sene ümidinizi yitirmemenizi diğer senelere nazaran daha da bereketli olacağını düşünmekteyiz.

Evet 2022 DHBT Sınavı yaklaşmakla birlikte bizler de çalışmalarımıza şimdiden başladık.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Her sene değişik soru tipleri gelmekle birlikte , artık az çok sizlerde soruların ne tarzda geleceğini kestirmektesiniz.

Misal son sınavda Yaşayan dünya dinleri ile ilgili sorular gibi ;) (2016) 2018 DHBT Sınavında Fıkıh soruları gibi…

2020 yılında yapılan DHBT sınavının soruları kıymetli kardeşlerim bizce diğer senelere nazaran kolay olmakla birlikte lisans bölümünde miras hukuku ve genel olarak islam hukundan ziyade maddi boyutlu soruların gelmesi de bizce eleyici bir unsur olduğunu belirtmeden de geçmeyelim.

Bilindiği üzere son yıllarda DHBT sınavının sorumluluğunu ösym üstlenmiş durumda. Dolayısıyla format tamamen değişmiş, özellikle ÖSYM nin bu sınavı yaptığı ilk yılda öğrenciler hiç tanımadıkları bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Yeni sistem, yıllardır DHBT eski adıyla yeterlik sınavına giren bir çok hoca adayını isyan ettirmiştir.

Ancak, herkesin anlaması gereken nokta su ki: ÖSYM nitelikli, düşünebilen, okuduklarını yorumlayabilen, bulunduğu durumun veya sorunun ezber yönünü değil doğru muhakemesini yapabilen, öz nedenini sunabilen, kendini ve mensup olduğu mesleğin gereklerini ifade etmekte becerikli, öz güven sahibi elemanlar istemektedir.

Bu nedenle öğrenci adayının bilgi ve yorumsal zekasının ne olduğunu anlamak, adaydan istediği cevabı almak için soruyu türlü şekillerde ve adayın aklına hitap ederek sorar.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu nedenle, çalıştığınız konuların detayını, nicinini, maksadını, sonuçlarının ne olduğunu, katkılarını iyice öğrenme yoluna gidin.

Soru- cevap şeklindeki soruların neredeyse hiç olmayacağını bilmeniz gerekir.Ş imdi sizlere anlatmak istediğimiz konunun tam anlaşılması için 2016 DHBT’sini (2016 DHBT soruları için tıklayın.) ve DHBT 2018 Sorularından bir kısmını  DHBT 2018 % 10 Sorularını incelendikten sonra ÖSYM ‘nin maksadı daha iyi anlaşılacaktır.2020 DHBT Soru Cevapları indir ! %10 de dahil….

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Ösym ile birlikte sınavların yapılması Diyanetin farklı alanlara ve herkesin bildiklerinin dışında bilgilerin bilinmesi ve standardın dışına çıkmamız gerektiğini sınavda soruların soruları 2013 ve önceki yıllarda yapılan sorularla karşılaştırarak fark edebilirsiniz.

DHBT 2022 yılına ait tüm gerekli bilgilere sitemizden haberdar olabilirsiniz  çok yakın bir zaman da ÖSYM  2022 KPSS DHBT klavuzu henüz yayınlanmamakla birlikte yakın bir zaman içerisinde yayınlanacaktır.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

2022 yılında yapılacak olan 2022 DHBT sınavı hakkında tüm detaylarda sitemizde mevcuttur. Yeni katılan ve bizlere soru soran kardeşlerimizi de kısa bir bilgilendirme yapılmış oldu.

DHBT Sınavı Üzerine

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

40 Yorum

 1. Bugün açıklanmış olan DHBT sınavı iki yılda bir yapıldığından, daha sonra girdiğimiz KPSS puanı aldığımız DHBT puanını etkiler mi? Lisans mezunuyum teşekkürler.

  Cevapla
 2. 11 Nisandamı sınav acaba 2021de

  Cevapla
  • Yönetici 2 Şubat 2021, 12:58

   11 Nisanda olacak doğru ben 2 Mart yazmışım akşam ona kafam gitmiş vallaha . Cok teşekkürler kardeşim.

   Cevapla
 3. 24 Ekim 2020, 19:07

  Merhaba bu yaz onlisanstan mezun oldum ama ortaogretim kpss icin basvuru yapmistim onlisans mezunu olarak ortaogretim duzeyinde dhbt sinavina girebilirmiyim.

  Cevapla
 4. Diğer lisans + ilahiyat ön lisans mezunuyum ..dhbt de hangi kategoriye giriyorum..kku ogreticisi olma şansım var mı ?

  Cevapla
 5. 3 Mayıs 2020, 13:40

  SA HOCAM BU SENE DHBT DEN ÖNCE ALIM OLMA ŞANSI VAR MI

  Cevapla
 6. 11 Mart 2020, 16:08

  Hocam imam ve müezzinlerin haftalık izni kaç gün ve haftanın istedigi herhangi bir gününde bu iznini kullanabilir mi?Ben sabah namazı bitiminden başlayıp ertesi günün öglen namazına kadar diye duymuştum,böyle mi?

  Birde bu izinler 2 güne çıkacak diye söylentiler vardı,ne oldu acaba?

  Son olarakta şunu sorayım izniniz;Dini bayramların 1. günleri hariç diger 2 günler tatil mi,yani bu günlerde yapılan tatiller senelik izinden gitmez degil mi?

  Cevapla
  • Yönetici 12 Nisan 2020, 13:28

   izinlerin 2 güne cıkması söz konusu değil kıymetli kardeşim.bayram izinleride 3 gün yapabilirsiniz.ilgili konu başlıkları ve özelden soru sorarsanız daha güzel olur.konu başlığı ile tam uyumlu olmamış

   Cevapla
 7. 24 Ocak 2020, 00:47

  2018 dhbt ve kpss ne zamana kadar geçerli.

  Cevapla
 8. Selamunaleykum ben imam hatip lisesi mezunuyum dhbt sinavina başvuru yapabilir miyim?

  Cevapla
 9. Hocam ben medrese mezunuyum ve arapçam çok iyi. Bu durumun atanmamda bana bir faydasi dokunur mu

  Cevapla
 10. Selamün aleyküm hocam.ben düz lise mezunuyum.ilahiyat önlisans öğrencisiyim bu yil mezun olucam insallah kpss ye ortaöğretim den girdim önlisans tan girmem gerekiyormus dhbt ye girsem yaz kko görev alabilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 10 Kasım 2018, 00:06

   kpss ye hangi branşta girdi isen o şekilde kardeşim eğer kpss orta öğretim dhbt de orta öğretim başvurusu yaptı isen gecerli olur.

   Cevapla
 11. Selamün aleyküm ben lise imam hatip ve edebiyat lisans mezunuyum 2017 KPSS ye girdim şimdi dhbt başvuru kabul.eder mi

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ekim 2018, 23:35

   DHBT Sınavı ile aynı yıla ait Kpss sınavına girerseniz.DHBT Başvurusu yapabilirsiniz.

   Cevapla
 12. ben iki yıllık ilahiyat önlisans okuyorum.birinci sınıftayım.başka bir önlisans bitirdim.kpss ye başka önlisanstan bölümden girebiliyorum .ama ilahiyatı okuduğum için mezun olmadığım için dhbt ye girebilirmiyim.

  Cevapla
 13. Ben iki yillik ilahyat ve lisans hakki olarak kamu yonetimverildi tamsmladim mezunuyum 4yillik lisans kpss ye girmedim dhbt ye girebilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 2 Eylül 2018, 15:31

   Sisteme gecmedi ise kpss ön lisans olarak girebilirsiniz. 4 yıllık lisanstan nr zaman mezun olsunuz.

   Cevapla
 14. 28 Ağustos 2018, 08:17

  Gy genel yetenek, gk genel kültür, ayrıca 4 yıllık iletişim fakültesi mezunuyum, kpss lisansa girdim, şuan ilahiyat önlisans 2. Sınıftayım. Lisans mezunu olduğum için zannedersem ortaöğretim veya önlisans kpss ye giremiyorum, dhbt için girmiş olduğum kpss lisansı kullanabilir miyim, ne yapmam gerekir, 4 yıllık mezun olmamın dhbt de ve atanmada avantajı olur mu.

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ağustos 2018, 10:57

   Gece yarısı olunca ve birde askerde iseniz gy gk tabi aklıma gelmedi kardeşim. Cok güzel 4 yıllık lisans avantajı alımlarda dhbt mülakat sınavında cok etkili olacak dhbt ön lisansdan başvuru yap. DHBT sınavına ilahiyat ön lisans olarak gir zaten sistem senin kpss puanını otomatik ekliyor. Dhbt de atanmana lisans etki ve yardım eder selametle.

   Cevapla
 15. 27 Ağustos 2018, 17:10

  Selamünaleyküm, bu ilahiyat aöf 2 yıllık okuyorum, inşaallah 2019 da mezun olucam, 2018 deki dhbt ye girsem, faydası olur mu, ayrıca 2018 kpss gk gy e girdim o da ortalamaya katılacak mı, teşekkür ederim, selam ve dua ile..

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ağustos 2018, 01:02

   Aleykümselam kardeşim öncelikle kpss ve dhbt sınavlarına girmen elbette yarar sağlar.gk ve gy ile ne demek istediğini anlamadım. Başarılar.

   Cevapla
 16. 18 Ağustos 2018, 23:08

  Diğer lisans +ilahiyat önlisans dhbt ye hangi düzeyden girmesi gerekiyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Yönetici 19 Ağustos 2018, 01:32

   Sadece ön lisans ilahiyat tan şimdi başvuru oluriken kategorilerde ne var ne yok beraber görecez. Benimde durumum öyle idi kategori yoktu.

   Cevapla
 17. 2017 KPSS puanı ile dhbtye girilebilir mi bilginiz var mı acaba ?

  Cevapla
 18. 2019 da ilahiyat lisans mezunu olcam. Bu sene KPSS önlisans başvurusu yaparak mı dhbt ye girmem gerekiyor? Ve aldığım puanı seneye KPSS lisansa girerek değerlendirebilir miyim. Bu sene Lisans KPSS başvurusunu kaçırdım çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 28 Haziran 2018, 18:56

   Lisansdan mezun olma durumunda iseniz kpss ye lisans olarak girebilirsinşz olmadı ise zaten ön lisans olacak. Puanınız lisans olmaz ön lisans olarak değerlendirilir. Dhbt sınavı için bu konuda yeni bir düzenleme veya kılavuzda değişiklik olabilir.

   Cevapla
 19. 15 Haziran 2018, 23:41

  Dib başkanı 2018 sonunda 6000 personel alımı yapılacak diye açıklama yaptı. Haberiniz yok galiba

  Cevapla
 20. Acaba önumuzdeki gunlerde sozleşmeli kkö alımı yapilacakmidir ? Cevabinizi bekliyorum.

  Cevapla
  • Yönetici 11 Nisan 2018, 20:04

   önümüzdeki günlerde alım olmayacak hocam daha yeni sözleşmeli imam hatip ve kkö alımı yapıldı.DHBT Sınavı sonurası bir alım yapılması beklenmektedir.

   Cevapla