DHBT Sınavı Üzerine

Allah’ın selamı, bereketi, rahmeti hepimizin ve hepinizin üzerine olsun. 2022 yılında yapılacak olan 2022 DHBT Sınavı her geçen gün yaklaşmakta.

Geçmiş yıllara nazaran bu senede DHBT sınavında süprizlerin olacağı kaçınılmaz.

Her DHBT sınavı sonrası DHBT sınavı iptal edilsin veya DHBT sınavı iptal edilmeli deyip feryat edilmektedir.

Zaman zaman gelen bu gibi konuları bizlerde sitemizde yayınlamak durumunda kalmaktayız.

Hala bilindiği gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 2022 (DHBT 2022 Sınavı) sınavına vaktimiz  var. Bu yüzden bu zamanı iyi değerlendirmeliyiz.

2022 yılında yapılacak olan Kpss DHBT sınavında ters köşeye düşmemek için sitemizde konular ve DHBT sınavlarına nasıl hazırlanılması gerektiğini okumanızı tavsiye etmekle birlikte KPSS ve DHBT sınavlarının ikisine de çalışmamız gerektiğini hatırdan çıkarmayalım. Malum ikisinin belli oranlarda ortalama puanları alınmaktadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı , DHBT Sınavına her geçen gün talep artmakta olduğu için bu yılda rakamlar oldukça fazla olacaktır.

Bu yüzden hepimizin işi zordur. Ama elimizden geleni yapıp tevekkülü de bırakmadan sabırla çalışmaya devam etmemiz gerekmektedir.

DHBT Sınavının iki yıllık sayısal verileri şu şekildedir. (2014 DHBT )

2018 yılında yapılan DHBT yazılı sınavının sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

 

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/KPSS/DHBT/sayisalbilgiler26122018.pdf

Evet Ortalama senede 175 bin kişinin girmiş olduğu DHBT sınavına , 2020 yılında da bir o kadar kişinin sınava girmesi beklenmektedir. Hatta bu rakamlar her sene katlanarak arttığını sayısal verileri incelediğinizde görebilirsiniz.

2020 yılına ait DHBT sınavına ilişkin sayısal bilgiler ÖSYM’NİN resmi internet sitesinde hali hazırda yayınlanmadığı için tahmini olarak yazdık ve 2022 yılında yapılacak olan DHBT sınavında sınava gireceklerin rakamında cok büyük yükseliş olacağını şimdiden sizlere duyuruyoruz.

Kuran Kursu Öğreticisi ve diyanetin alımlarının da bayanlar yönelik bölümde alımlar çok düşük olmakla birlikte DHBT 2020 sınavının geçerlilik süresinin 2 yıl olduğunu düşünürsek bu önümüzdeki senelerde alımların diğer senelere göre fazla olacağını ümit etmekteyiz. 

Bu yüzden bu sene ümidinizi yitirmemenizi diğer senelere nazaran daha da bereketli olacağını düşünmekteyiz.

Evet 2022 DHBT Sınavı yaklaşmakla birlikte bizler de çalışmalarımıza şimdiden başladık.

Her sene değişik soru tipleri gelmekle birlikte , artık az çok sizlerde soruların ne tarzda geleceğini kestirmektesiniz.

Misal son sınavda Yaşayan dünya dinleri ile ilgili sorular gibi 😉 (2016) 2018 DHBT Sınavında Fıkıh soruları gibi…

2020 yılında yapılan DHBT sınavının soruları kıymetli kardeşlerim bizce diğer senelere nazaran kolay olmakla birlikte lisans bölümünde miras hukuku ve genel olarak islam hukundan ziyade maddi boyutlu soruların gelmesi de bizce eleyici bir unsur olduğunu belirtmeden de geçmeyelim.

Bilindiği üzere son yıllarda DHBT sınavının sorumluluğunu ösym üstlenmiş durumda. Dolayısıyla format tamamen değişmiş, özellikle ÖSYM nin bu sınavı yaptığı ilk yılda öğrenciler hiç tanımadıkları bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır.

Yeni sistem, yıllardır DHBT eski adıyla yeterlik sınavına giren bir çok hoca adayını isyan ettirmiştir.

Ancak, herkesin anlaması gereken nokta su ki: ÖSYM nitelikli, düşünebilen, okuduklarını yorumlayabilen, bulunduğu durumun veya sorunun ezber yönünü değil doğru muhakemesini yapabilen, öz nedenini sunabilen, kendini ve mensup olduğu mesleğin gereklerini ifade etmekte becerikli, öz güven sahibi elemanlar istemektedir.

Bu nedenle öğrenci adayının bilgi ve yorumsal zekasının ne olduğunu anlamak, adaydan istediği cevabı almak için soruyu türlü şekillerde ve adayın aklına hitap ederek sorar.

Bu nedenle, çalıştığınız konuların detayını, nicinini, maksadını, sonuçlarının ne olduğunu, katkılarını iyice öğrenme yoluna gidin.

Soru- cevap şeklindeki soruların neredeyse hiç olmayacağını bilmeniz gerekir.Ş imdi sizlere anlatmak istediğimiz konunun tam anlaşılması için 2016 DHBT’sini (2016 DHBT soruları için tıklayın.) ve DHBT 2018 Sorularından bir kısmını  DHBT 2018 % 10 Sorularını incelendikten sonra ÖSYM ‘nin maksadı daha iyi anlaşılacaktır.2020 DHBT Soru Cevapları indir ! %10 de dahil….

Ösym ile birlikte sınavların yapılması Diyanetin farklı alanlara ve herkesin bildiklerinin dışında bilgilerin bilinmesi ve standardın dışına çıkmamız gerektiğini sınavda soruların soruları 2013 ve önceki yıllarda yapılan sorularla karşılaştırarak fark edebilirsiniz.

DHBT 2022 yılına ait tüm gerekli bilgilere sitemizden haberdar olabilirsiniz  çok yakın bir zaman da ÖSYM  2022 KPSS DHBT klavuzu henüz yayınlanmamakla birlikte yakın bir zaman içerisinde yayınlanacaktır.

2022 yılında yapılacak olan 2022 DHBT sınavı hakkında tüm detaylarda sitemizde mevcuttur. Yeni katılan ve bizlere soru soran kardeşlerimizi de kısa bir bilgilendirme yapılmış oldu.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 Yorumlar
 1. Zeynep diyor

  Bugün açıklanmış olan DHBT sınavı iki yılda bir yapıldığından, daha sonra girdiğimiz KPSS puanı aldığımız DHBT puanını etkiler mi? Lisans mezunuyum teşekkürler.

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT yi etkilemez hocam yanı 2021 yılında yapılan kpss sınavına girebilirsiniz.

 2. Kul diyor

  11 Nisandamı sınav acaba 2021de

  1. dhbtdersleri diyor

   11 Nisanda olacak doğru ben 2 Mart yazmışım akşam ona kafam gitmiş vallaha . Cok teşekkürler kardeşim.

 3. Şehriban diyor

  Merhaba bu yaz onlisanstan mezun oldum ama ortaogretim kpss icin basvuru yapmistim onlisans mezunu olarak ortaogretim duzeyinde dhbt sinavina girebilirmiyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   girersiniz sıkıntı olmaz kpss ne şekilde ise DHBT de o şekilde olur.

 4. Fatma diyor

  Diğer lisans + ilahiyat ön lisans mezunuyum ..dhbt de hangi kategoriye giriyorum..kku ogreticisi olma şansım var mı ?

  1. dhbtdersleri diyor

   evet var hocam DHBT Kategorileri sitemizde mevcut

 5. mehmet emin diyor

  SA HOCAM BU SENE DHBT DEN ÖNCE ALIM OLMA ŞANSI VAR MI

  1. dhbtdersleri diyor

   malum durumlar yüzünden alım olacağını düşünmüyoruz.

 6. Hasan Hüseyin diyor

  Hocam imam ve müezzinlerin haftalık izni kaç gün ve haftanın istedigi herhangi bir gününde bu iznini kullanabilir mi?Ben sabah namazı bitiminden başlayıp ertesi günün öglen namazına kadar diye duymuştum,böyle mi?

  Birde bu izinler 2 güne çıkacak diye söylentiler vardı,ne oldu acaba?

  Son olarakta şunu sorayım izniniz;Dini bayramların 1. günleri hariç diger 2 günler tatil mi,yani bu günlerde yapılan tatiller senelik izinden gitmez degil mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   izinlerin 2 güne cıkması söz konusu değil kıymetli kardeşim.bayram izinleride 3 gün yapabilirsiniz.ilgili konu başlıkları ve özelden soru sorarsanız daha güzel olur.konu başlığı ile tam uyumlu olmamış

 7. Selahattin Karagöz diyor

  2018 dhbt ve kpss ne zamana kadar geçerli.

  1. dhbtdersleri diyor

   Bir dahaki dhbt sınavı olana kadar geçerli

 8. Merve diyor

  Selamunaleykum ben imam hatip lisesi mezunuyum dhbt sinavina başvuru yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Önce kpss sonra dhbt başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Muhammed diyor

  Hocam ben medrese mezunuyum ve arapçam çok iyi. Bu durumun atanmamda bana bir faydasi dokunur mu

  1. dhbtdersleri diyor

   elbette dokunur hocam başarılar dileriz şimdiden.

 10. Aynil diyor

  Selamün aleyküm hocam.ben düz lise mezunuyum.ilahiyat önlisans öğrencisiyim bu yil mezun olucam insallah kpss ye ortaöğretim den girdim önlisans tan girmem gerekiyormus dhbt ye girsem yaz kko görev alabilirmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss ye hangi branşta girdi isen o şekilde kardeşim eğer kpss orta öğretim dhbt de orta öğretim başvurusu yaptı isen gecerli olur.

 11. fatma diyor

  Selamün aleyküm ben lise imam hatip ve edebiyat lisans mezunuyum 2017 KPSS ye girdim şimdi dhbt başvuru kabul.eder mi

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Sınavı ile aynı yıla ait Kpss sınavına girerseniz.DHBT Başvurusu yapabilirsiniz.

 12. ismail diyor

  ben iki yıllık ilahiyat önlisans okuyorum.birinci sınıftayım.başka bir önlisans bitirdim.kpss ye başka önlisanstan bölümden girebiliyorum .ama ilahiyatı okuduğum için mezun olmadığım için dhbt ye girebilirmiyim.

  1. dhbtdersleri diyor

   Mezun olma durumunuz var ise dhbt sınavına girebiliesiniz.

 13. Elif nur diyor

  Ben iki yillik ilahyat ve lisans hakki olarak kamu yonetimverildi tamsmladim mezunuyum 4yillik lisans kpss ye girmedim dhbt ye girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Sisteme gecmedi ise kpss ön lisans olarak girebilirsiniz. 4 yıllık lisanstan nr zaman mezun olsunuz.

 14. Abdullah ŞAHİN diyor

  Gy genel yetenek, gk genel kültür, ayrıca 4 yıllık iletişim fakültesi mezunuyum, kpss lisansa girdim, şuan ilahiyat önlisans 2. Sınıftayım. Lisans mezunu olduğum için zannedersem ortaöğretim veya önlisans kpss ye giremiyorum, dhbt için girmiş olduğum kpss lisansı kullanabilir miyim, ne yapmam gerekir, 4 yıllık mezun olmamın dhbt de ve atanmada avantajı olur mu.

  1. dhbtdersleri diyor

   Gece yarısı olunca ve birde askerde iseniz gy gk tabi aklıma gelmedi kardeşim. Cok güzel 4 yıllık lisans avantajı alımlarda dhbt mülakat sınavında cok etkili olacak dhbt ön lisansdan başvuru yap. DHBT sınavına ilahiyat ön lisans olarak gir zaten sistem senin kpss puanını otomatik ekliyor. Dhbt de atanmana lisans etki ve yardım eder selametle.

 15. Abdullah ŞAHİN diyor

  Selamünaleyküm, bu ilahiyat aöf 2 yıllık okuyorum, inşaallah 2019 da mezun olucam, 2018 deki dhbt ye girsem, faydası olur mu, ayrıca 2018 kpss gk gy e girdim o da ortalamaya katılacak mı, teşekkür ederim, selam ve dua ile..

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kardeşim öncelikle kpss ve dhbt sınavlarına girmen elbette yarar sağlar.gk ve gy ile ne demek istediğini anlamadım. Başarılar.

 16. Kiraz Eroğlu diyor

  Diğer lisans +ilahiyat önlisans dhbt ye hangi düzeyden girmesi gerekiyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

  1. dhbtdersleri diyor

   Sadece ön lisans ilahiyat tan şimdi başvuru oluriken kategorilerde ne var ne yok beraber görecez. Benimde durumum öyle idi kategori yoktu.

 17. Nur diyor

  2017 KPSS puanı ile dhbtye girilebilir mi bilginiz var mı acaba ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt yazılı sınavına bu yılki KPSS PUANI ile girebilirsiniz.lisans mezunumusunuz?

 18. Şeyma diyor

  2019 da ilahiyat lisans mezunu olcam. Bu sene KPSS önlisans başvurusu yaparak mı dhbt ye girmem gerekiyor? Ve aldığım puanı seneye KPSS lisansa girerek değerlendirebilir miyim. Bu sene Lisans KPSS başvurusunu kaçırdım çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   Lisansdan mezun olma durumunda iseniz kpss ye lisans olarak girebilirsinşz olmadı ise zaten ön lisans olacak. Puanınız lisans olmaz ön lisans olarak değerlendirilir. Dhbt sınavı için bu konuda yeni bir düzenleme veya kılavuzda değişiklik olabilir.

 19. İmam adayı diyor

  Dib başkanı 2018 sonunda 6000 personel alımı yapılacak diye açıklama yaptı. Haberiniz yok galiba

  1. dhbtdersleri diyor

   Haberimiz var kardeşim gündemi tqkip ediyoruz.

 20. Ayşe diyor

  Acaba önumuzdeki gunlerde sozleşmeli kkö alımı yapilacakmidir ? Cevabinizi bekliyorum.

  1. dhbtdersleri diyor

   önümüzdeki günlerde alım olmayacak hocam daha yeni sözleşmeli imam hatip ve kkö alımı yapıldı.DHBT Sınavı sonurası bir alım yapılması beklenmektedir.