DHBT Sınavları Kendi İllerimizde Olsun ! Cimer Dosyaları 2

featured

2014 yılından bu yana sistemin sorunlarına dhbtdersleri sitesi olarak ve gerek bu işlerin içinde birisi olarak elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce anlatmaya gayret ettik.

Nitekim seneler öncesi yazdığımız bir çok makalelerimiz bugün içinde geçerliliğini korumaktadır.

Zamanında bizlerde bu sınavlara girdik kazandık ve atandık tuzumuz kuru demedik hala bu konuda sorunları seneler geçse de bildirmeye ve insanlığa bir nebze olsun faydalı olma konusunda emin adımlarla çalışmaya devam etmekteyiz. Allah ömür ve imkan verirse nefesimiz yettiğince de bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.

DHBT yazılı sınavları bildiğiniz gibi ÖSYM tarafından yapılmaktadır.DHBT Yazılı ÖSMY tarafından , DHBT Mülakat sınavları ise Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından yapılmaktadır.

Yeni öğrencilerimizin bu konuda kafaları sürekli karışmakta ve eski büyüklerimiz sistemin içeriğini bilmedikleri gibi hala İmamlık sınavları veya Eski adı  ile yeterlilik sınavı diye lanse edilmektedir.

Bu konu ile ilgili ayrımı da yaptıktan sonra DHBT yazılı sınavları ile ilgili daha önce bildirdiğimiz hususlara binaen bu seferki konumuz DHBT Yazılı sınavlarının bağlı bulunduğumuz illerde yapılmasını ÖSYM’ tarafından istediğimizi ve bu konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini şu zaman  diliminde CİMER’E bildirmeyi uygun görüyor ve sizlerden de bu konuda CİMER’ E İSTEK ŞİKAYET VE ÖNERİ olarak mesaj atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu konuda sitemize bir çok yorum gelmekte ve bizlerde sizlerin taleplerini gündeme getirmekten geri kalmamakla birlikte CİMER’E ÖNERİ ,ŞİKAYET VE İSTEK atmakta malesef çekiniyoruz sanırım ki bizden başka kişiler gündeme CİMER’E MESAJ kesinlikle atmadıkları yönünde düşüncelerimiz mevcut  ve hatta bize yorum yazan ve mesaj atanlara sizler bildirdiniz mi bu durumu diye sorduğumuzda hocam ilerde CİMER’E mesaj atmamız bizim için sıkıntı doğurur diye bizler çekiniyoruz siz atın lütfen diyenler var.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Kıymetli arkadaşlar bu konu tek bizim yazmamızla asla mümkün olmayacak. İnstagram sayfamızda yaptığımız anketlerde % 99 kişi bakın % 1 ihtimali bile net biçimde yazıyorum anketlerde herkes hem fikir olduğunu ve en azından başka illerde değil kendi ilimizde olması yönünde ama CİMER’E Mesaj attınız mı ? anketlerinde ise bir o kadar sorumsuzluk ve tezat bu anket tam ters orantıda oluyor !

CİMER’in bizler için olduğunu belirtmekle beraber kendimde bir çok konuda CİMER’İ kullanıyoruz ve DEVLETİMİZİ bilgilendiriyoruz.

Olumlu veya olumsuz sonuçların ve yaptırımların sonuçlanmaması veya istediğimiz gibi olmaması ayrı bir konu ama bizler eğer davamızda samimi isek karınca misali gereğini elimiz ve dilimiz ne kadar yeterse o yönde yapabiliriz.

DHBT yazılı sınavları belli başlı bölgelerde yapılmaktadır. Bu bölgeler yukarıdaki resimde mevcuttur.
Yukarıdaki iller dışında malesef DHBT yazılı sınavları yapılmamaktadır? Bizler senelerdir bu DHBT yazılı sınavı yapılacak iller konusunda şunları merak ettik ve gündeme getirdik ! Bunları tekrardan özet geçmek gerekirse şu şekilde belirtebiliriz : 

1-KPSS sınavları bile illerimizde olmakta DHBT sınavına yaklaşık 260 bin kişi girmekte kendi illerimizde DHBT yazılı sınavının yapılması neden uygun değil ?

Bu sorunun açıklaması kesinlikle gelmedi bugüne kadar, bakalım CİMER’ E bu isteklerimizden sonra nasıl bir yanıt gelecek hep birlikte göreceğiz inşallah !

2-DHBT yazılı sınavına girecek adayların streslerinin ikiye katlanması ve bundan gerek moral gerek maddi gerekse bedenen yorgunluğun olumsuz etkileri neden vatandaşlara yansıtılıyor ?

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Çok kısa 2 maddelik yazı istesek bunları burada hep beraber coğaltabiliriz. Misal bunlar içerisinde arabası olmayanların çektiği zorluk bir ilden başka bir ile gitmek isteyenlerin farkı sıkıntıları ve sayre diye artırabiliriz ama bu iki madde ile durumu özetledik.

Malum durum göz önüne alınarak DHBT sınavlarının bağlı bulunduğumuz illerimizde yapılmasını ÖSYM tarafından talep ediyoruz.

Bu konuda CİMER’ E gönderdiğimiz metnin resmini bu yazının altında yazıyoruz ve gelen cevabı da arşiv amaçlı yazının altına eklemeyi uygun gördük.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Daha önce konu ile ilgili  Sınava Girecek DHBT Adaylarının İstekleri ! isimli yazımızda durumu bahsettiğimiz gibi şimdi de CİMER’E 2. Öneri Dosyamızı Göndermiş bulunuyoruz !

Kıymetli arkadaşlar destekler geliyor ÖSYM direk kestirip atmadı duruma göre değerlendirme yapıp bu görüşümüzü onaya sunabilir sizlerde cimere yazmayı ihmal etmeyin.

Konumuz CİMER tarafından halen değerlendirme aşamasındadır. Soran arkadaşlar için güncelliyoruz. Sorumuza yanıt gelmiş olmakla birlikte burada ARŞİV ve yaptığımız geçmişe ışık tutması adına sizlerle cevabı paylaşıyoruz. Metin cevabı ve ekran görüntüsü aşıdaki gibidir.

Cumhurbaşkanlığımızın Kovid-19 salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik almış olduğu yeni tedbirler kapsamında, Başkanlığımızca 2020 Yılı ÖSYM Sınav Takviminde ilan edilmiş olan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS, STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ile DHBT sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Söz konusu sınavların uygulanacağı tarihler, Kovid-19 salgını sürecinde konuya ilişkin alınacak kararlar çerçevesinde ve Sağlık Bakanlığının görüşleri doğrultusunda yeniden belirlenerek adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.
Bilginize sunar, sağlıklı günler ve başarılar temenni ederiz.

 

CİMER’E gönderdiğimiz 1.Öneri Dosyamızda DHBT Yazılı ve DHBT Mülakatlarındaki Adaletsizliği Cimere Bildiriyoruz !  yazımızdan ulaşıp sizlerde bakabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir