DHBT Soru Analizi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2018 Yılı DHBT sınavını geride bırakıp 2020 DHBT sınavı yaklaşmış olmakla birlikte bir DHBT Sınav analizi yapmak istedik.

Bugüne kadar site olarak DHBT adına ne yorum ve tavsiyelerde bulundu isek DHBT sınavında hepsinin bire bir aynısı olmasa da ÖSYM soruları ve çalışma stili adına söylediklerimizin ve tavsiyelerimizin ne kadar yerinde olduğunu bu sınavla birlikte bizlerde anlamış olduk.

Tavsiyelerimizin başında bol bol kitap okuyun okuma hızını geliştirin diye belirtmiştik ve hali hazırda sitemizdeki sorularımızda bu şekilde hazırlanmıştı ÖSYM’nin yaptığı DHBT sınavında da soruların bu şekilde çıktığını görmüş olduk ve bir çok sınava giren arkadaşlar sınav kolaydı ama yetişemedik diyenler olduğunu biliyoruz.

DHBT sorularını incelediğimiz de sitemizde DHBT Testleri bölümünde Hadis Tefsir ve Siyer konularından aynı soruların ve benzerlerinin yakalandığını görmüş olduk bu bizi mutlu etti.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Şimdi isterseniz yavaş yavaş DHBT sorularını incelemeye başlayalım.Bildiğiniz gibi DHBT sorularını paylaşmak yasak olduğu icin moda mod soruları paylaşımını yapılmayacaktır.

2018 DHBT sınavı DHBT 1 ortak bölümündeki soruların incelemesine başlayalım.

1.soru İslam Tarihi ve siyer tarzına da katabileceğimiz güzel bir paragraf sorusu idi.Evs ve Hazrec kabileleri arasındaki savaşı sormakla beraber bu soru ve benzeri sitemizde bulunmaktadır.

2.Yine ikinci soruda Mekke’li müşriklerin yapmış olduğu boykot bu konu ile ilgilide sitemizde soru sorulmuştur.

3.Peygamberimiz ve daveti ile yapılan sorunun da benzeri sitemizde bulunmaktadır.

4.En kolay soru olmakla beraber moda mod olarak sitemizde bu tarzda sorulmadı bu soru ama Asabiyet kavramı ile ilgili soru da sitemizde bulunmaktadır.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

5.Peygamberimizin namaz kılmadığı mescit ile ilgili soru çok güzeldi bu konuya değindikmi hatırlamamakla birlikte DIRAR mescidi tatlı bir soru idi.Kolay ama bir çok kişinin kafasının karıştığı bir soruydu.

6.Bu sorumuzda Kuran- ı Kerimle ilgili olmakla birlikte Meymane ile ilgili konuya değinmemiştik. Bizimde bir eksiğimiz olsa gerek.

7.Hz.Zeyd ile ilgili Kuran’da adı acıkça zikredilen kişinin ismi sorusu da sitemizde mevcuttur.

8.Fer-i med ile ilgili tecvid sorusu vardı .Tecvid konusu ile ilgili pek fazla sitemizde soru paylaşmadık bunu DHBT Mülakata bıraktık.Güzel bir soru idi.

9.Muavvizeteyn ile ilgili sorular sitemizde bulunmakla birlikte aynısı olmasa da sitemizde bu konuda bilgi verilmiştir.

10.Kuranı kerim ayetin tevfiki oluşu sorusu banko soru idi testlerimiz de de sormuştuk.

11.Bu soruda moda mod sitemizde bulunan banko bir soru idi arkadaşlar DHBT Testlerinde bulabilirsiniz.

12.Yine bir paragraf soru sitemizde bu tarzda pek soru olmamakla birlikte zorunluluk halini anlatan güzel ve kolay bir soruydu.

13.Hac ile ilgili ZİYARET tavafını anlatan güzel bir soru hac konusunda moda mod bu soru sitemizde olmamakla birlikte bilgi verilmişti bu konularla ilgili.

14.Niyet konusunda tablolu soruda güzeldi.Tam olarak bu tarzda sitemizde soru bulunmamaktadır.Bir daha ki dönemde bu tarz soruların çalışmasını da yapmamız gerektiğini bizlerde not alalım.

15.Zekat sorusu ile ilgili benzer soru sitemizde bulunmaktadır.

16.Peygamberimizin sekiz şey tavsiye etmesi meşveretti bu kavram ile ilgili bilgi ve benzer sorular olsa da sitemizde yoktu ama güzel bir soruymuş.Kavram ve kelimeleri geliştirmek gerekli olduğunu bir kez daha anlamış olduk ve Dini Terimler Sözlüğünü sitede defalarca paylaştık.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

17.Dikap ve yoruma ve düşünmeye dayalı bir soru .Bizlerde testlerin 18 ve 20.soruları arasına bu tarz sorular eklemekteyiz.

18.Gazali ile ilgili sorulmuş bu soruda sitemizde benzerlerini bulabilirsiniz.

19.Peygamberler üzerinden sormuş olduğu aynı dönemde tebliğ yapan Hz.Nuh ve Hud aleyselamla ilgili soru ve benzeri de sitemizde bulunmaktadır.

20.Meleklerle ilgili kolay ama bi o kadar zor ve hataya düşürebilecek bir soru ve güzel bir ayrıntı bu soru ve benzeri sitemizde yok idi.Daha da ayrıntıya girilmesi gerekiğini anlamış olduk.

Evet değerli hocalarım DHBT 1 ortak sorular bölümünün analizi yaptık.Detaylandırma yapmaya pek vaktimiz olmamakla birlikte bu analizi bize teşekkür eden dönüş yapan aa hocam bu soru cıktı, sitede diyen yorum atan arkadaşlarımızın sayesinde bizde inceleme gereği hissettik.Sitemizde yaklaşım olarak 11 adet DHBT 1 ortak bölümünden moda mod olmasada benzer ve yakını soru gelmiştir.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

2018 DHBT sınavı DHBT 2 Orta Öğretim bölümündeki soruların incelemesine başlayalım.

1.Benzer soru sitemizde mevcuttur.Soru okuma ve hıza dayanmaktadır.Namazlarda müezzinlik yapma.

2.Fıkıh sorusu benzeri sitemizde mevcuttur.Delilin kesin kati ve ve Zanni oluşu.

3.Ruhsat ile ilgili sorunun benzeri sitemizde mevcuttur.

4.Hadis sorusununda benzeri sitemizde mevcut.

5.Müdrec hadisle ilgili az soru var sitemizde daha cok sorulması gerekmektedir.Çalışmasını yapmamız gerek.

6.Cerh ve Tadil ile ilgili sözün ne anlama geldiğini belirten farklı usülde bir soru olmuş hadis alanında soru tekniği güzel.

7.Fey gelirleri ile ilgili soru diğer DHBT 2 bölümlerinde de sorulmuş ve mevcutları sitemizde vardır.

8.Haricilerle ilgili benzeri soru sitemizde mevcuttur.

9.Hz.Ali’nin devlet yönetiminde olması sorusunun benzeri vardır sitemizde.

10.Garibü’l Kur’an ile ilgili benzer soru sitemizde mevcuttur.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

11.Güzel bir soru olmakla beraber konunun dersi sitemizde yapılmıştır.

12.DHBT 2 Diğer alanda da sorulmuş olan Maturidi soru benzer gerekli açıklama alt bölümlerde yapılacak.

13.Benzer soru DHBT 2 diğer (Ön Lisans – Lisans ) sorulmuş olmakla beraber sitemizde mevcuttur.

14.Bakıllani ile ilgili sitemizde bilgi olmakla birlikte bu tarz bir soru farklı biçimde sitemizde sorulmuştur.Benzer tarzda değil :'(

15.Ye’s halinde imanın geçerli konusu testlerde olmasa da kelam dersinde işlenmiştir.

16.Murcie ile ilgili tanım sitemizde mevcut.

17.Yine haritalı soru bu konuda sitemizde diğer sorularda açıklama yapıldığı gibi malesef bu tarz soru sormamıştık.Bir daha ki DHBT sınavı icin bu tarzda sorular eklenecektir.

18.ve 19 sorular ile iligili malesef pek fazla sitemizde soru yok.

20.Benzer soru var kişiselleştirme cevab.

Değerli arkadaşlar DHBT 2 ORTA ÖĞRETİM BÖLÜMÜNÜ Özet tarzda yazdım sebebine gelirsek diğer yerlerde benzer sorular yani DHBT 2 ÖN LİSANS VE Lisans ta var misal Maturidi veya Hz.Ömer’in (r.a) Fey konusu tek tek açıklama yapmak istemedim ayriyetten.

2018 DHBT Sınavı DHBT 2 Ön Lisans bölümündeki soruların incelemesine başlayalım.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

1.Peygamberimiz döneminde  ve bebeğini düşürmüş bir kadın ve tazminat ile ilgli sorunun cevabı GURRE olmakla birlikte bu soru benzeri sitemizde mevcuttur.Yine çok güzel yakalanmış bir soru.

2.Bomba bir soru ve kolay aynısı olmasa da sitemizde benzeri sorular bulunmaktadır.

3.Maliki mezhebinin yaygın olduğu yer haritalı bir soru biz sitemizde bu konuda ilerde çalışma yapacağız bu konuda eksik kaldık ama testlerimiz bu şekilde sorulabilir.

4.Hadis tanımı ile ilgili bir soru verilmiş sitemizde benzerleri ayrı ayrı sorulmuştur tek soruda bütün hepsini bir araya getirmiş.

5.Yine hadis ile ilgili farklı bir soru sitemizde bulunmamaktadır.

6.Hadis konusunda sorulmuş bir soru hadis konusundan beklediğimizden daha fazla soru dağılımı oldu ve bazı konularda testlerimiz yetersiz kalmıştır.

7.Ridde olayı ile ilgili bilgi bulunmakla birlikte testlerimizde bu tür bir  soru malesef yok:'(

8.Atiyye ve Hz.Ömer’in bu konu ile ilgili sorusu sitemizde benzer bicimde bulunmaktadır.Güzel bir soru.

9.Kolay bir soru .( sitemizde bulunmamaktadır.)

10.Aksamü’l Kuran olan soru ile ilgili benzerleri sitemizde bulunmaktadır.

11.Evet arkadaşlar sınava girecek olan kardeşime iki gün önce bu soruyu sormuştum ve çıkmış sınav gününden sona beni arıyor hocam abim bir tane yakaladım dediği soru İŞARİ TEFSİR ile ilgili soru sitemizde bulunmaktadır.

12.İbn Kesir ile iligli soru tefsir bölümünde ders özetlerinin içinde olduğu gibi sorularımızda da mevcut.

13.Maturidiye ile ilgili soruda sitemizde bulunmaktadır.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

14.Mezhep ile ilgili soru olmamakla beraber mezhepler konusunda ders özetlerimizde kelam dersinde bu konu mevcut idi.

15.Teceddü-di emsal güzel bir soru ben şahsen zorlandım sanırım bizde bu tür bir soru yok :'(

16.Bu tarzda bir soru sitemizde malesef yok güzel bir soru olmuş.

17.Cevabı Afganistan olan soru tarzında sitemizde benzer sorular mevcuttur.

18.Hristiyanlığın kutsal kitabı ile ilgili soru tarzında benzer sorular sitemizde mevcuttur.

19.Aynı soru olmamakla birlikte benzeri sitemizde bulunmaktadır.

20.Ayetlerden sonra çıkarılabilecek hitabet türü ile ilgili soru tamamen okuma hızı ve dikkate dayalı olmakla birlikte benzer sorular yine aynı şekilde sitemizde mevcuttur.

2018 DHBT sınavı DHBT 2 Lisans bölümündeki soruların incelemesine başlayalım.

1.İslam Hukuku alanında sorulmuş olan Hidanenin tanımı ve annenin hayatta olmamasında velayetin kime  verileceği sorulmuştu.Cevap Annaneye olacaktır.

2.Peygamberimizle ilgili yine uzun bir paragraf ve arkadasından cevap istishab idi bu konuda benzer soru önceki yıllarda sorulmuş olmakla birlikte sitemizde de bulunmaktadır.

3.Mezhepler ile ilgili haritalı bir soru olmakla beraber haritalı soru DHBT 1 de de sorulmuştu grafik tarzı ve haritalı soru tarzlarını sormasakta mezhepler bölümünde caferilik konusundan bahsedilmişti.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

4.Hadis ile ilgili sorulan soru müsned sorusu hadis testinde sorulmakla beraber yine sitemizin Hadis Testleri bölümündeki 7.sorusuda DHBT Sınavında sorulmuştur.

5.Hadis ile ilgili Mürsel hadis sorulmuştur.Sitemizde bu konu ile ilgili çalışma yoktur malesef bu konuda pek soru yok idi.

6.Muallel yani hadis alimleri tarafından tespi edilen gizli kusurlar sitemizde bununla ilgili soru bulunmaktadır.

7.Hz.Ömer /r.a ın halife secimine ilişkin önermediği isim sorulmuştur.

8.Şuubiye olan Arap ırkını ve soyunu küçümseyen olan cevap ile ilgili sitemizde aynı sorular olmasa da benzer soru var idi ve güzel bir soru olmuş.

9.Basra emeviler olan şehir ve kurduğu devlet tarzında sorulara pek ağırlık vermedik bu konuda sitemizde soru pek fazla yok demek ki ileriki dönemlerde bu tarz sorular daha fazla olacak.Dikkat edilmesi gerekli.

10.Bu sorunun benzerleri yani tek şıklısı müşkilül kuran sitemizde bulunmaktadır.Cevap iki şıklı nasih ve mensuh da var.

11.Tefsirin tedvin dönemi ile ilgili cok güzel bir soru sitemizde hem soru tarzında hemde tefsir dersleri özetinde bu konu üzerinde durulmuştur.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

12.Paragraf sorusu olmakla birlikte yine bir kavram sorusu ve güzel hazırlanmış bir soru biz bu kavramlar hakkında üzerinde pek durmamışız malesef.

13.Mutezilenin adalet kavrami ile ilgili soru ve benzeri sitemizde bulunmaktadır.Beklediğimiz yerlerden gelmiş bir soru.

14.Sebr ve taksim konusunu ela almakla birlikte Eşari’nin bu yöntemi hakkında farklı sorular var sitemizde.Bu yöntem hakkında soru sormamıştık yine ÖSYM’NİN güzel tespit ettiği bir soru olmuş.

15.İrhas ile ilgili tıpa tıp aynı soru olmasada benzeri sitemizde bulunmakadır.Yapılabilecek bir soru idi.(NOKTA ATIŞI DHBT TEST 7 DHBT 1 DE 3.SORU)

16.İslam Mezhepleri alanında sorulmuş bir soru nusayrilik Suriye ve bölgede yaygın olan bir mezheptir.Yine seçilmiş bir soru olmuş.

17.Yine kavramlar üzerinden verilmiş cevabı Beda olan soru malesef bu konuya da sitemizde hiç değinmemiştik.Dikkat edilmesi gerekiyor.

18.Hristiyanlıkla ilgili bu soru ve benzeri sitemizde bulunmaktadır.

19.Mahienizmle ilgili soru

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

20.En kolay ve sitemizde olan bir soru ne mutlu bize.

Evet değerli arkadaşlar önceki senelere göre bu yıl yapılan DHBT Sınavındaki sorular hem kaliteli hemde hepimizin yapabileceği sorulardı.

Yine belli bir zorluk derecesine ulaşmasına binaen bu sene sınav iptali ve benzeri söylemlerin olmaması ne mutlu yeni sisteme alışmakla beraber bizlerde püf noktaları kavramış oluyoruz.

DHBT adına kurmuş olduğumuz sitemizde yakaladığımız nokta yerler ve sorular bizleri çok mutlu etti.Evet hocam o kadar kaynak aldık keşke sitede sizin soruları da çözseydik diyenler bizler demiştik basit ÖN Lisans ve İlahiyat Lisans kaynakları yeter de artar idi.Umarım anlamışsınızdır.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Sonuç olarak bu sene DHBT adına her alanda DHBT 1 den oldukça güzel sorular yakalamış bulunmaktayız.

DHBT 2 GEREK ORTA ÖĞRETİM, Ön lisans gerek Lisans adına hepsinde benzer ve hatta aynı soruları tutturmak bizi mutlu etti.Bu çalışmamızı sizin yorum ve teşekkürleriniz neticesinde yapılmıştır.2020 Yılı içinde bir hazırlığımız olacak test eklemekten vazgeçmiştim ama bazı arkadaşların güzel temenni ısrar ve sorularını bize göndermeleri adına en kısa zamanda ekleme işlemi ve yeni testler gelicek inşallah.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

İleri ki DHBT sınavlarında da umarım bu şekilde güzel olur.Rabbim bereketli eylesin.Özellikle DHBT Ortak bölümünden belki 10 tane sorunun üzerinde benzeri sitemizde çıkmış diğer bölümlerden aynı olmasa da her sorunun icin de en az 3 tane benzer soru yakalanmış.

Değerli arkadaşlarım soruların tek tek şurada şu soru burada bu soru çıktı tarzında bilerek yazmıyorum lütfen tek tek bakın araştırın bazen o kadar çalışırken bunları yetiştirmek için uğraşırken ilginç ve bedavacı tarzda yaklaşanlara emeğe saygı duymayanlara da kızmaktayız.

Bu sene yarım yamalak çalışmalarımıza rağmen bu kadar güzel bir istatistik yakalamak bizi mutlu etti umarız ki diğer DHBT sınavlarında da bu şekilde başarılı ve bereketli olur.

 

DHBT Soru Analizi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 28 Nisan 2020, 04:48

  Yazarken acele etmeyin, yazım yanlışı var çokça site olarak dikkat etmelisiniz.

  Cevapla
  • Yönetici 28 Nisan 2020, 05:00

   hocam şuan sesli gülüyorum :) nasıl acele etmeyelim fırsatım olmuyor her zaman sona kalıyor daha ne kadar iş bekliyor biliyomusunuz ? siz bu hataları analiz edip bana whatsapp yolu ile gösterin yorum yazdığınız için teşekkür ederim.Bu mesajı alel acele yazmıyorum şuan için ama konturol edip düzenleme tekrar yapıcam.Aslında konuların hangileri düzenlenecek diye önce bu şekilde paylaşıyorum sona sırası ile tekrar hataları gideriyorum.İş tek elden olunca böyle sorunlar cıkıyor:) uyarınız için teşekkür ederim

   Cevapla