DHBT Testi ve Sonraki Sürec Nasıl İşler ?

DHBT Testi ve Sonrasındaki Süreçin İşleyişi Nasıl Oluyor ?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT TESTİ) sonrası ne olacak diye merak eden adaylar için kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

Öncelikle bu konu ile ilgili dhbt nedir ? başlık ve diğer dhbt sınavına ilgili yazılarımızı tam okumayan arkadaşlarımızdan aldığımız sorulara binaen kısa da olsa bir konu açma gereksinimi hissettik.

Din Hizmetler Alan Bilgisi Testi sınavına (dhbt sınavına) katılan arkadaşlarımız öncelikle kpss sınavına da girmek zorundadır.Bir çok arkadaşımız kpss ve dhbt sınavına girdikten sonra alımların nasıl olacağı ve dhbt sonrası bir baraj puanı olacak mı ? veya dhbt sözlü mülakat var mı ? diye sorular sorulmaktadır.

Bu sorulara cevap olarak kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse dhbt sınavından sonra süreç dhbt sınav sonuçları açıklanması ve kpss ve dhbt puanlarımızın iki yıl boyunca gecerliliği söz konusudur.

Bu iki yıl içerisinde kategorimize göre Diyanet İşleri Başkanlığı (imam hatip , kuran kursu öğretici ,müezzin) gibi kadrolara alım yaparsa kendi sitesinde bunu duyurur. Bu alımlarda kişiler dhbt baraj puanı olmaksızın herkez başvurabilir.

Daha sonra ilgili kişi sayılarını Diyanet belirlediğinin üç katı kişi başvurur ve en yüksek dhbt puanından aşağıya doğru iner.

Bunun neticesinde eğer dhbt den sonra alım için yaptığınız başvurunuzda puanınız tutarsa dhbt mülakat veya eski tabirle yeterlilik sınavına girersiniz.Burada da yapmanız gerekenleri zaten anlattık ve bu sınavın sonunda aldığınız puan 70 ve üzeri olursa sevim hakkı elde eder ve tercihlerinize göre atamanız yapılabilir.

Yazımızda dhbt sonrası süreç ile ilgili bir nebze olsun kısa olarak tekrardan birşeyler anlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur.Bu konu ile ilgili aklınıza takılan birşeyler olursa lütfen durumu yorum bölümünden bize belirtin bizde bildiğimiz kadarını buraya aktaralım inşallah.

 

 

16 Yorumlar
 1. tuba demir diyor

  yazılı mülakattan sonra sözlü mülakat olacak mı ve olursa ne şekilde olur süreç?

  1. dhbtdersleri diyor

   tabikide dhbt testinin acıklanmasından sonra sözlü mülakat olur ve buna göre 3 katı kişi sınava cagrılıyor ve dhbt mülakat sınavında başarılı olan adayların atama işlemleri yapılıyor.

 2. filiz usta diyor

  imam hatip mezunu değilim,düz lise mezunuyum.İLAHİYAT ikinci sınıf okumaktayım.dhbt sınavına başvuru yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   tabikide yapabilirsiniz.Kpss ve yapmışınızdır umarım başvuru.dhbt sınavının başvurları başladığın mutlala yapın başvurunuzu.ön lisans olarak giriceksiniz sınavaba

   1. dhbtdersleri diyor

    bu arada dhbt sınavı için başvurular başladı bilginiz olsun .http://dhbtdersleri.com/dhbt-sinavi-basvurulari-basladi.html

 3. sevgi çayır diyor

  sözlü mülakat nasıl oluyor biraz bilgi verir misiniz birde sözlü mülakata sınava giren herkes cağrılıyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   öncelikle sevgi hanım sözlü mülakat bildiğiniz gibi Kuranı yüzünden okuma ezber bilgisi ve genelde ilmihal bilgileri soruluyor bu onu le ilgili diğer makaleleri sitemizden okuyabilirsiniz http://dhbtdersleri.com/dhbt-sozlu-mulakat-sinavi-nedir.html ezber listesi de sitede mevcut sözü mülakattan 70 ve üzeri bir puan almalısınız dhbt sınavından sonra duruma göre bu puanlarınızda güzel gelirse atama yerleri için başvurular yapar ve ona göre netice beklenir.Umarım anlatabilmişimdir.

 4. filiz usta diyor

  hocam önlisans olarak demişsiniz başvuruyu,kpssye ortaöğretim olarak başvuru yapmıştım daha önce,dhbt de öyle olması gerek sanırım ama düz liseyim .önlisans 2. ci sınıfım ne yapmam lazım?!!

  1. dhbtdersleri diyor

   ah hocam keşke mezun durumunda oldugunuzu söleseydiniz de ön lisans olarak girseydiniz ama sorun yok dhbt başvurusunu yaparken orta ögretim seciçeksiniz sanırım ben şuan imamlık sınavına girdim memleket değiştiricem pazartesi başvurumu yapıcam veya biraz beklicem size mutlaka manada yine bilgi vericem sizde bu arada lütfen biraz araştırın şuan kafam cok dolu bana dua edin hepiniz dhbt basvurusu yapmadan sonuclar acıklanırda umarım atanırız bi yerlere sizlerinde hayırlısı olması dileklerimle filiz hocam 🙂

  2. imam diyor

   kpss önlisans ve dhbt önlisanstan gireceksiniz.ikiside önlisans olacak şekilde kayıt yaptırınız..

 5. muharrem diyor

  Imam hatip diploması alamyn giremezmi dhbt ye kpss ye nasıl oluck

  1. ferdi diyor

   hocam ben şuanda ö n lisans 2.sınıftayım ve aynı zamanda şuanda farklı bir lisans bölümünde 3.sınıftayım dhbt ye girme durumum ne olacak

   1. dhbtdersleri diyor

    Ön lisans olarak dhbt sınavına girebilirsin kardeşim.

 6. Enes diyor

  Mülakat puanını dhbtden aldığımız puan etkiliyor mu ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Tam dediğinizi anlayamadım.

 7. Enes diyor

  Dhbt puanı sözlü mülakat puanını etkiliyor mu ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.