DHBT Testi ve Sonraki Sürec Nasıl İşler ?

DHBT Testi ve Sonrasındaki Süreçin İşleyişi Nasıl Oluyor ?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT TESTİ) sonrası ne olacak diye merak eden adaylar için kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

Öncelikle bu konu ile ilgili DHBT Nedir ? başlık ve diğer DHBT sınavı ile ilgili yazılarımızı tam okumayan arkadaşlarımızdan aldığımız sorulara binaen kısa da olsa bir konu açma gereksinimi hissettik.

Din Hizmetler Alan Bilgisi Testi sınavına (DHBT Sınavına) katılan arkadaşlarımız öncelikle Kpss sınavına da girmek zorundadır.

Bir çok arkadaşımız KPSS ve DHBT Sınavına girdikten sonra alımların nasıl olacağı ve DHBT sonrası bir baraj puanı olacak mı ?

DHBT  sözlü mülakat var mı ? diye sorular sorulmaktadır.

Bu sorulara cevap olarak kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse DHBT sınavından sonra süreç DHBT sınav sonuçları açıklanması, KPSS ve DHBT puanlarımızın iki yıl boyunca geçerliliği söz konusudur.

Bu iki yıl içerisinde kategorimize göre Diyanet İşleri Başkanlığı (imam hatip , kuran kursu öğretici ,müezzin) gibi kadrolara alım yaparsa kendi sitesinde bunu duyurur. ( O yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı ve İnsan Kaynakları sitesini ara ara takip ediniz.http://diyanet.gov.tr/tr-TR Duyurularda DHBT Mülakata Alım İlanları 4-B Sözper Sözleşmeli Personel veya Kadrolu şekilde yayınlanır.) 

Bu alımlarda kişiler DHBT baraj puanı olmaksızın herkes başvurabilir.(2018 Yılı ve öncesi DHBT yazılı sınavı 60 Puan Barajı uygulandı.Uygulama işlemi geçici kuran kursu fahri öğretici ve vekil imam hatip müzezzinlerde oldu.Yani Sözleşmeli ve Kadrolu alımlarda DHBT Puanı hesaplanmış olan herkez başvuru yapabilir.)Kategori  ve alımlarda bu kural uygulanmadı.

Daha sonra ilgili kişi sayılarını (KADROLU VE SÖZLEŞMELİ ALIM SAYISI ) Diyanet işleri Başkanlığının belirlediği sayının  üç katı kişi  DHBT Mülakata başvurur ve en yüksek DHBT Puanından aşağıya doğru iner.

Bunun neticesinde eğer DHBT den sonra alım için yaptığınız başvurunuzda puanınız tutarsa DHBT Mülakat veya eski tabirle yeterlilik sınavına girersiniz.

DHBT Mülakat Tarihleri ve Başvuru işlemleri internet sitesi üzerinden yapıulır ve bilgilendirmeleri siz takip edersiniz.Mülakata çağrılırsanız zaten sisteme girince sınav yeri ve zamanı acıklanır.Çağrılmayan adaylar içinde bilgilendirme işlemi yapılır.)

Bunun netiçesinde DHBT Mülakat Sınavında Neler sorulur ? İşlemler nasıldır ?

DHBT Ezberleri ve sınavı hakkında DHBT Mülakat bölümünde bilgilendirmesini ve ilgili yazıları hep paylaştık.(Dualar ezberler,mülakatı kazanmak için püf noktalar vb) yapmanız gerekenleri zaten anlattık.

DHBT MÜLAKAT sınavının sonunda aldığınız puan 70 ve üzeri olursa seçim hakkı elde eder ve tercihlerinize göre atamanız yapılabilir.

DHBT Mülakat sınavından da başarılı olan adaylar için tercih listeleri yine aynı sistem üzerinden işler ve sizler sisteme girerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Yazımızda DHBT sonrası süreç ile ilgili bir nebze olsun kısa olarak tekrardan bir şeyler anlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur.

Bu konu ile ilgili aklınıza takılan bir şeyler olursa lütfen durumu yorum bölümünden bize belirtin bizde bildiğimiz kadarını buraya aktaralım inşallah.

Kısa bir hatırlatma her konunun altına bu konuda gelişi güzel yorum atmayın arkadaşlar aşırı derecede yığılma var ve yine bilgi eksiklerinizi ve sitede olan bilgileri telefonla sormasanız daha güzel olur yazılarımızı lütfen dikkatle okuyun zaten sorduklarınızdan daha fazlası sitemizde paylaşılmıştır.

2019 Yılı DHBT Atanma ve Tercih işlemlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

Değerli arkadaşlar yukarıdaki yazımız 2016 yılı ve önceki tercih ve atanma işlemlerine göre yazılmıştır.Bu sene içerisinde sistem değişiklikleri meydana gelmiştir.

Önceki senelerde 70 puan alan tercih ve atanma işlemi gerçekleşmekle birlikte bu seneki tercih ve atanma işlemlerinde 70 puan ile (eğer kategoride puanı düşük değil ise) gerçeklemeyebilir.

Yani değişen sistem ile birlikte artık DHBT Mülakat puanlarında 70 almak illaki tercih yapabilir manasına gelmemektedir.

Değerli arkadaşlar gündemi iş yoğunluklarından dolayı geç takip ediyoruz.Yazımız tekrar güncellenecektir.

Sözleşmeli İMAM HATİP,Kuran Kursu Öğreticisi ve Müezzin Kayyım adaylarının tercih ve atanmalarından sonra yerleştirme işlemi için istenen evrek ve yapılması gerekenleri aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sözleşmeli Diyanet Personelinin Yerleştirme İşlemleri

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.