DHBT Testi ve Sonraki Sürec Nasıl İşler ?

featured

DHBT Testi ve Sonrasındaki Süreçin İşleyişi Nasıl Oluyor ?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT TESTİ) sonrası ne olacak diye merak eden adaylar için kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

Öncelikle bu konu ile ilgili DHBT Nedir ? başlık ve diğer DHBT sınavı ile ilgili yazılarımızı tam okumayan arkadaşlarımızdan aldığımız sorulara binaen kısa da olsa bir konu açma gereksinimi hissettik.

Din Hizmetler Alan Bilgisi Testi sınavına (DHBT Sınavına) katılan arkadaşlarımız öncelikle Kpss sınavına da girmek zorundadır.

Bir çok arkadaşımız KPSS ve DHBT Sınavına girdikten sonra alımların nasıl olacağı ve DHBT sonrası bir baraj puanı olacak mı ?

DHBT  sözlü mülakat var mı ? diye sorular sorulmaktadır.

Bu sorulara cevap olarak kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse DHBT sınavından sonra süreç DHBT sınav sonuçları açıklanması, KPSS ve DHBT puanlarımızın iki yıl boyunca geçerliliği söz konusudur.

Bu iki yıl içerisinde kategorimize göre Diyanet İşleri Başkanlığı (imam hatip , kuran kursu öğretici ,müezzin) gibi kadrolara alım yaparsa kendi sitesinde bunu duyurur. ( O yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı ve İnsan Kaynakları sitesini ara ara takip ediniz. https://diyanet.gov.tr/tr-TR Duyurularda DHBT Mülakata Alım İlanları 4-B Sözper Sözleşmeli Personel veya Kadrolu şekilde yayınlanır.) 

Bu alımlarda kişiler DHBT baraj puanı olmaksızın herkes başvurabilir.(2018 Yılı ve öncesi DHBT yazılı sınavı 60 Puan Barajı uygulandı.Uygulama işlemi geçici kuran kursu fahri öğretici ve vekil imam hatip müzezzinlerde oldu.Yani Sözleşmeli ve Kadrolu alımlarda DHBT Puanı hesaplanmış olan herkez başvuru yapabilir.2020 ve sonrası için bazı bölgelerde puan 50 ye düşürüldü.)Kategori  ve alımlarda bu kural uygulanmadı.

Daha sonra ilgili kişi sayılarını (KADROLU VE SÖZLEŞMELİ ALIM SAYISI ) Diyanet işleri Başkanlığının belirlediği sayının  üç katı kişi  DHBT Mülakata başvurur ve en yüksek DHBT Puanından aşağıya doğru iner.

Bunun neticesinde eğer DHBT den sonra alım için yaptığınız başvurunuzda puanınız tutarsa DHBT Mülakat veya eski tabirle yeterlilik sınavına girersiniz.

DHBT Mülakat Tarihleri ve Başvuru işlemleri internet sitesi üzerinden yapıulır ve bilgilendirmeleri siz takip edersiniz.Mülakata çağrılırsanız zaten sisteme girince sınav yeri ve zamanı acıklanır.Çağrılmayan adaylar içinde bilgilendirme işlemi yapılır.)

Bunun netiçesinde DHBT Mülakat Sınavında Neler sorulur ? İşlemler nasıldır ?

DHBT Ezberleri ve sınavı hakkında DHBT Mülakat bölümünde bilgilendirmesini ve ilgili yazıları hep paylaştık.(Dualar ezberler,mülakatı kazanmak için püf noktalar vb) yapmanız gerekenleri zaten anlattık.

DHBT MÜLAKAT sınavının sonunda aldığınız puan 70 ve üzeri olursa seçim hakkı elde eder ve tercihlerinize göre atamanız yapılabilir.

DHBT Mülakat sınavından da başarılı olan adaylar için tercih listeleri yine aynı sistem üzerinden işler ve sizler sisteme girerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Yazımızda DHBT sonrası süreç ile ilgili bir nebze olsun kısa olarak tekrardan bir şeyler anlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur.

Bu konu ile ilgili aklınıza takılan bir şeyler olursa lütfen durumu yorum bölümünden bize belirtin bizde bildiğimiz kadarını buraya aktaralım inşallah.

Kısa bir hatırlatma her konunun altına bu konuda gelişi güzel yorum atmayın arkadaşlar aşırı derecede yığılma var ve yine bilgi eksiklerinizi ve sitede olan bilgileri telefonla sormasanız daha güzel olur yazılarımızı lütfen dikkatle okuyun zaten sorduklarınızdan daha fazlası sitemizde paylaşılmıştır.

2019 Yılı DHBT Atanma ve Tercih işlemlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

Değerli arkadaşlar yukarıdaki yazımız 2016 yılı ve önceki tercih ve atanma işlemlerine göre yazılmıştır.Bu sene içerisinde sistem değişiklikleri meydana gelmiştir.

Önceki senelerde 70 puan alan tercih ve atanma işlemi gerçekleşmekle birlikte bu seneki tercih ve atanma işlemlerinde 70 puan ile (eğer kategoride puanı düşük değil ise) gerçeklemeyebilir.

Yani değişen sistem ile birlikte artık DHBT Mülakat puanlarında 70 almak illaki tercih yapabilir manasına gelmemektedir.

Değerli arkadaşlar gündemi iş yoğunluklarından dolayı geç takip ediyoruz.Yazımız tekrar güncellenecektir.

Sözleşmeli İMAM HATİP,Kuran Kursu Öğreticisi ve Müezzin Kayyım adaylarının tercih ve atanmalarından sonra yerleştirme işlemi için istenen evrek ve yapılması gerekenleri aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sözleşmeli Diyanet Personelinin Yerleştirme İşlemleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

140 Yorum

 1. 3 ay önce

  İkinci bir alım olduğu takdirde yeniden mülakat basvurusu alınır mı ya da şu anki başvuruların içinden mi gerçekleşir?

  Cevapla
  • Yönetici 3 ay önce

   DHBT sınavlarının hepsinde yeniden başvuru yapılmalıdır.

   Cevapla
 2. 4 ay önce

  Hocam ortaöğretimde dhbt de toplam 70 aldım çağrılma ihtimalim varmi

  Cevapla
  • Yönetici 4 ay önce

   Sıralamada kacsınız bilemiyorum ama cagrılma ihtimaliniz alım yüksek olursa var.

   Cevapla
  • 3 ay önce

   İmam hatip lisesi mezunuyum. İlâhiyat önlisans 2 .sınıfım yani henüz okulum bitmedi. Ortaogretimden kpss 69 Dhpt 79 küsuratlı aldim mulakata çağrılır miyim, atanma şansım nedir. Lutfen, cevap verirseniz çok sevinirim. bu orada 32 bın de 2 binin içindeyim

   Cevapla
 3. 4 ay önce

  Hocam önlisans dhbt puanım 79,37 ancak henüz mezun olmadım bu sene arapçaları veriyorum aynı zamanda pdr son sınıf öğrencisiyim. Mülakata başvurma hakkım var mı ve çağrılabilir miyim, çağrılırsam seneye de bu puanı kullanabilir miyim ?

  Cevapla
  • Yönetici 4 ay önce

   2 sene icinde okulu bitirin.Cağrılma ihtimaliniz bu puanla cok yüksek.

   Cevapla
 4. 4 ay önce

  Önemli bir sorum olacak lütfen bilen cevap verebilir mi simdi kpss ve dhbty girdim onlisansdan ama 1 dersim var üniversitenin bitmesine bunun atamaya herhangi bir engeli sorunu olur mu veya süreç nasıl olur

  Cevapla
  • Yönetici 4 ay önce

   enegel olur ama o zamana kadar sizde atanırsınız önemli olan puanınınızın güzel olması 2 sene geçerli, puanlar.

   Cevapla
 5. 1 sene önce

  2022 dhbt de mülakata çağırılmam için kpss den kaç almam gerekiyor? Dhbt den kaç almam gerekiyor hocam?

  Cevapla
 6. Hocam velev ki mulakata cagrildim fakat atanamadim ikinci alimda tekrar mulakata cagrilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 1 sene önce

   yedeklerde kalabilirsin.ikinci alımda başvuru yapmanız gerekli hocam.

   Cevapla
  • 4 ay önce

   Ben önlisans+ ihl+ hafız (bayan) 75,79 puan aldım.mulakata çağrılırmiyim.başari siralamam4.924. lütfen acil bilgilendirir misiniz

   Cevapla
   • Yönetici 4 ay önce

    alımlar yüksek olursa cagrılma ihtimaliniz var.Sıralamanız güzel.

    Cevapla
  • 3 hafta önce

   Hocam mülakata girdim ama atanamadım. Bir daha alım olduğu takdirde bu mülakat puanları mı geçerli olur. Tekrar mülakat yaparlar mı? Kpss puanı ve dhbt puanı çok etkili oluyor mu?

   Cevapla
   • Yönetici 3 hafta önce

    yedeklerdemisin ? Yedeklerde isen atanman bir sonraki dönemde yapılır.Aksi takdirde değilsen tekrar mülakata girmen gerekli kardeşim.

    Cevapla
 7. 2 sene önce

  Ben ihl+önlisansım dhbtden 76 puan aldım mülakata çağrılma şansım var mı hafız değilim

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   alıma baglı hocam inşallah olucaktır.sabırla bekliyoruz kontejanları

   Cevapla
 8. 2 sene önce

  Benim puanım 84 ilahiyat önlisans+hafız+düz lise mezunuyum.mulakata cagrilma şansım varmı.

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Lisans 66 puan imamlık için mülakata çağırılır mı acaba

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  kpss lisans 63 dhbt lisans 73 kurankursu öğreticiliği mülakatına çağırılır mıyım

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Lisans imamlık için mülakata çağırabilecekleri puan nedir acaba ve tahmini mülakat ne zaman olur yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   bu konuda cok soru var ama şuan icin biraz bekleyelim olurmu hocam ne desek boş

   Cevapla
 12. 2 sene önce

  Dhbt den sonra mülakat için başvuru yapılacak mı

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   evet yapılacak tarih zaman vb sitemizden ve diyanet işleri başkanlığı sitesinin duyurular bölümünden yayınlanır.

   Cevapla
 13. 2 sene önce

  Hocam dhbt mülakat alımları lisans , ön lisans ve orta öğretim olarak alınıyor diye biliyorum ben orta öğretim ihl mezunuyum yüksek bir puan aldığım taktirde alım olarak lisans , ön lisans şeklindemi olur yoksa puan bazındami olur

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   DHBT puanın DHBT Mülakat ve atanmada işe yaracaktır.DHBT Mülakat Puanın son puandır ve Yüksek olduğu takdirde Atanma işlemine secim yapabilir ve duruma göre atanma olur.iki puan sistemide birbirini destekliyor.

   Cevapla
 14. 2 sene önce

  Selamunaleykum, ilahiyat 3. sınıfım ihl mezunuyum mülakatta veya atamada ilahiyat okumamın bir artısı olurmu? bir de bir hoca youtube kanalında tahmini mülakat tarihini vermiş ama daha dhbt tarihi belli değil dhbt test sınavı olmadan mülakat olması mümkün mü?

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   son sorudan başlayalım yazılı olmadan dhbt mülakat olmaz.ilahiyat okumanın tabiki faydası olur.

   Cevapla
 15. Hocam ben de önlisans ilahiyat okudum dhbt ye gireceğim sizce alım için şansımız olur mu sağlık lisesi mezunuyum. Ama önlisans ilahiyat okudum çok bilgim olmadığı için videolar izliyorum 78 almam şart mı alım için

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   merak etmeyin olur siz calısşın hocam diğer söylentilere kulak asmayın.

   Cevapla
 16. 2 sene önce

  Selamün aleyküm hocam ben diğer lisans+önlisans ilahiyat mezunuyum ( hafız ya da ihl mezunu değilim) dhbt sınavına lisanstan giriyorum. 2018 de bu kategori kaç puanla atanmış ona bakmak istedim ama bulamadım. Sadece ön lisans olarak mı bakmalıyım? İhl olmadığım için şansım çok mu az??

  Cevapla
 17. 2 sene önce

  Hocam İHL mezunuyum ve Diğer ön lisans mezunu olacağım atama puanı kaç tam olarak?

  Cevapla
 18. 2 sene önce

  Hocam dhbt sınavına farklı yerde mülakata farklı şehirde girebiliyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   evet hocam DHBT sınavına ben İstanbulda DHBT Mülakat sınavına ise Tekirdağda girmiştim misal.

   Cevapla
 19. 3 sene önce

  Selamın aleyküm hocam ilahiyat 3.sinif öğrencisiyim kpssye girmedim fakat dhbtye girmeyi düşünüyorum sizce girmeli miyim? Kpssye girmedim sınavdan yüksek not alsam mülakata çağrılır mıyım?

  Cevapla
  • Yönetici 3 sene önce

   kpss sınavı şart biliyosunuz değilmi ? DHBT yazılı sınavı icin

   Cevapla
 20. 3 sene önce

  Selamün aleyküm kpss sinavina gireceğim ama kkö ligini devlet memuru olarak mi yapacağız yoksa sözleşmeli mi

  Cevapla
 21. 3 sene önce

  Hocam öncelikle hayırlı cumalar benim sorum şu ben lise sondayım bu sene(ortaogretim) kpss ve dhbt ve mülakata gireceğim ama girebiliyor muyum lisrm bitmedi 2021 Haziran’da okullarin kapanmasıyla bitecek 2020 kpss ve dhbt ve mülakata girebilir miyim

  Cevapla
 22. 3 sene önce

  Hayırlı günler. İlahiyat lisans mezunuyum ve dhbt ye girmedim bu sene gireceğim inşallah ve başaracağıma da inanıyorum. Ama aklımda şöyle bir soru var: Bu sene dhbt sınavından sonra atama olacak mı? Şu sıralar alım olacak diyorlar ama 2020 dhbt den sonra alım olur mu sizce?

  Cevapla
 23. 3 sene önce

  2021 yılı için sınavdan sonra Dhbt başvuruları ve alımları tahminen ne zaman olur?

  Cevapla
 24. Hocam ben ihl mezunuyum. İlahiyat önlisans ve çocuk gelişimi önlisans okuyorum ilk yılım bitti. Dhbt ye ortaöğretimden girecem İnşallah. ortaöğretim den atanmak çok zor diyorlar Hocam 2018 de girdim 70 puan aldım bu yıl çok sıkı hazırlanıyorum inşallah atanma şansım var mı sizce

  Cevapla
 25. 4 sene önce

  benim lise dhbt puanım 66 sıralamam 30 binde mülakata çağrılırmıyım

  Cevapla
  • 3 sene önce

   Ben şuan ilahiyat 3. Sınıfta okuyorum 2020 kpss lisans sınavına girersem kasım ayında ki 2020 dhbt sınavına girdiğimde atamam yapılabilir mi 2021 haziran da mezun durumda olacağım dhbt mülakat atamalar sınavdan ne kadar süre sonra yapılıyor

   Cevapla
   • Yönetici 3 sene önce

    Kesin hiçbirşey söyleyemeyiz.Diyanet işlerinde biraz durumlar farklıdır.DHBT Mülakat sınavına başvurur ve cağırılır onuda kazanırsanız atama sonraki. Aşamadır.

    Cevapla
   • Yönetici 4 ay önce

    güzel bir alım olursa mülakata cagrılma sanşınız hafızlıgınızdan dolayı olacaktır.

    Cevapla
 26. 4 sene önce

  Merhaba lisans seviyesinde en düşük kaç puanla mülakata çağrılır

  Cevapla
 27. Dhbt puanım 63.22 mülakata çağırırlar mı

  Cevapla
  • 2 sene önce

   İlahiyat ön lisans mezunuyum. İmam hatip lisesi mezunuyum. 3 yıldır geçici kuran kursu öğreticiliği görevi yapıyorum
   DHBT puanım 81.2 sizce atanabilir iyim SAYGILARIMLA

   Cevapla
   • Yönetici 2 sene önce

    ilk alımda hazır olun hocam atanacaksınız bu arada isminizi sildim.yorumlarda isim yazmazsak daha güzel olur

    Cevapla
 28. 4 sene önce

  İlahiyat Kpssp124 sıralamam 6300. Kuran kursu öğreticiliği için kadrolar açıklandı.Mülakata çağrılır mıyım?

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   puan kac hocam puanıda vermiyosunuz çağrılırsınız kazanırsanız baklavaları isterim …

   Cevapla
   • 4 sene önce

    Hocam puan 72 ama üç katı alım olacağı için çağrılmayacağımı düşündüm emin misiniz? Kazanırsam tüm baklavalar sizin olsun

    Cevapla
 29. 4 sene önce

  Mülakat tarihi ne zaman açıklanır tahminen..

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Mart ayında inşallah diğer yorumlarda ve yazılarda belirttim hocam.

   Cevapla
 30. 4 sene önce

  Hocam çok teşekkür ederiz. Bizi bilgilendirmeniz bizim için çok faydalı oluyor. Sitenizi diyanet sayfasından fazla takip ediyoruz :)
  Ayrıca mülakat tarihleri veya başvuru tarihleri belirlendiği zaman sayfanızda paylaşırsanız bizim çok iyi olur.

  ALLAH Müslümanları yeniden istikamet üzere toplasın İNŞALLAH

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   cansın kardeşim can bu güzel yorumlar bizi motive ediyor sağ salim ve durumumuz müsait olursa DHBT Mülakat konusunda da anı anına bilgilendirme yapacağız.

   Cevapla
 31. 4 sene önce

  Hocam dhbt önlisansdan 85 aldım. Ancak alttan bir dersim var ocağın yirmisinde final sınavım var geçme sansım yuzde 99 bu durumda tercihlere yetisir miyim suan başvurulması gereken yer neresidir Allah razı olsun

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Yerleşirsin yetişir kardeşim

   Cevapla
  • 3 sene önce

   Selamun aleyküm hocam. Ben ilahiyat 4. Sınıfa geçtim bu sene. Bu seneki kpss lisansa ve dhbt sınavına girsem. Mezun olmadan önce atamalar olsa atamam yapılır mı?

   Cevapla
  • 6 ay önce

   Hocam merhabalar ben bu sene 6 kasımda ortaöğretim kpss 27 kasımda ise dhbt ye girmek için başvurdum. Müezzinlik yapmak istiyorum bu mümkün mü. İhl + hafızım. Ne kadar puan almam gerekiyor dhbt den. Cevaplarsanız çok memnun olurum

   Cevapla
 32. 4 sene önce

  Selamun Aleyküm Hocam. Ben DHBT’den 90 aldım ve ilahiyat 4. sınıftayım şu an. Fakat DHBT’ye ortaoğretim sevisyesinde girdim. Bu puanım ve 4. sınıfta okuyor olmam ve sınava, ortaöğretim seviyesinde girmiş olmam mülakatı etkiler mi?

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Etkilemez kpss de aynı durumda olmalı. Okulu etkiler diye düşünüp sakın uzatma.

   Cevapla
 33. 4 sene önce

  Iyi günler benim kardeşim kpss önlisans sınavı ve daha sonra dhpt sinavina girdi.simdi sözlü mülakata diyanet işleri baskanligimi cagiracak yani haberdar edeceklermi?bu konuda bizi aydinlatirsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi günler.. ?

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Haberdar etme diye birşey yok sınav zamanını diyanet sitede yayınlar siz takip edin ara ara. Sitemizde de yayınlanır.

   Cevapla
  • 5 ay önce

   Selamün aleyküm hocam ben diğer lisans artı önlisans ilahiyat meznuyum hafız yada ihl mezunu değilim şuan ilitam ile önlisans ilahiyati tamamlamaya çalışıyorum diğer lisanstan kpss ye girdim 73 puan aldım dhbt için başvurdum ama ilh ve hafız olmadığım için şansım olmaz mı alımlarda ? Diğer lisans+önlisans ilahiyat

   Cevapla
   • Yönetici 5 ay önce

    olabilir siz sınavınıza girin söylentilere kulak asmayın.

    Cevapla
 34. 4 sene önce

  Mulakat hangi sehirlerde olacak merkezi atama mi olacak herkes istedigi sehirde mi mulakata girecek

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Diyanet işleri Eğitim merkezi olan bölgelerde olacak mülakat sınavları

   Cevapla
 35. 4 sene önce

  Ben imam hatip mezunuyum ve ilk defa sınava gireceğim. Dhbt sınavı sonrasi benim için nasıl ilerleyecek. Ben yarıyıl tatilii sonrasinda fahri olarak görev yapmak istiyorum yapabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Yapabilirsiniz bununla ilgili makale dhbt hakkında bölümünde mevcut.

   Cevapla
 36. 4 sene önce

  Selamun hocam sizce mülâkat ne zaman olur yani hangi ayda ben ocakta hafızlık sınavına girecem acaba hafızlık özerine mülakata basvurabilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   hafızlık belgeni aldın an başvuru yapabilirsin mülakatta belgen olmadan yapmamalısın.

   Cevapla
 37. 4 sene önce

  Hocam bildiğiniz üzere 4 ocakta dhbt sinavi aciklanacak. Tahminen ne kadar sonra sozlu mulakat yapilir. Diyanet 9500 kisi alacagini duyurmustu

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   alım kadroları değişti tahmini olarak konuşmak gerekirse mart ayında alım olur diye düşünüyoruz değerli kardeşim.

   Cevapla
 38. 4 sene önce

  İyi günler hocam saniyelerle bu günkü kpss önlisans sınavına alınamadım dhbt başvurumda var sizce girmelimiyim

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   deneme amaçlı dhbt sınavına girin hocam en azından senenin sorularını elinizin altında olur.

   Cevapla
 39. Kpss den ve Dhbt den geçsem mülakattan geçemezsen eleniyormuyum hocam

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   eleme diye bir şey yok.bir başka DHBT Mülakat sınavına girersiniz.alımlara göre.

   Cevapla
 40. 4 sene önce

  Hocam mülakat için belli tarih yok yani yazılı sınavdan sonra diyanet ne zaman eleman ilani yayınlarsa olabilir öyle mi

  Cevapla
 41. 4 sene önce

  Atamalar şehir dışı mı olacak yoksa girdigimiz sehremi atanacagiz

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Atamalar tercih ettiğiniz yere puan tutarsa olur olmadığı zaman devlet resen atar . Tabi kontejan ve puan turarsa.

   Cevapla
 42. 4 sene önce

  2018 dhbt puanı ile diyanet atama yapmayacak mı sadece 2016 dhbt puanı ile mi atama yapılacak?

  Cevapla
 43. 4 sene önce

  Hocam 70 almak için kaç doğru yeterli

  Cevapla
 44. 5 sene önce

  Hocam ben ilahiyat 2 sınıf öğrencisiyim,ama aynı zamanda lisans mezunuyum kpss ye lisans olarak mi başvurmanız gerekiyor?

  Cevapla
  • Yönetici 5 sene önce

   Sistem hangisini gösterdi ise onu yapaimanoz gerekirdi. Kpss sınavına girmedi iseniz. Dhbt sınavına giremezsiniz.

   Cevapla
 45. 5 sene önce

  Kpss puanı dhbt puanını etkiliyormu?Kpssdrn düşük aldım diye dhbtye girme durumum olmuyormu

  Cevapla
  • Yönetici 5 sene önce

   Kpss sınavından düşük puan aldım diye dhbt sınavına girememe durumu söz konusu değildir. Sadece puanlamada kpss yüzde otuz etki eder.

   Cevapla
 46. 5 sene önce

  Hocam imam hatip lisesi 11 sınıf öğrencisiyim kpss ve dhbt den yüksek puan alsam sözlü mülakata cagrılırmıyım, ve mezun olduktan sonra mı göreve başlarım.

  Cevapla
  • Yönetici 5 sene önce

   Sevgili kardeşim kpss sınavına ve dhbt sınavlarına girin yüksek puan alman durumunda dhbt mülakat sınavına cağrılma durumun fazla olue. Kazanman durumunda diploma ister. Gecici mezuniyet belge kabul olurmu bilmiyorum ankaraya sormamız gerek.

   Cevapla
 47. Dhbt puanı sözlü mülakat puanını etkiliyor mu ?

  Cevapla
 48. Mülakat puanını dhbtden aldığımız puan etkiliyor mu ?

  Cevapla
 49. 5 sene önce

  Imam hatip diploması alamyn giremezmi dhbt ye kpss ye nasıl oluck

  Cevapla
 50. 7 sene önce

  hocam önlisans olarak demişsiniz başvuruyu,kpssye ortaöğretim olarak başvuru yapmıştım daha önce,dhbt de öyle olması gerek sanırım ama düz liseyim .önlisans 2. ci sınıfım ne yapmam lazım?!!

  Cevapla
  • Yönetici 7 sene önce

   ah hocam keşke mezun durumunda oldugunuzu söleseydiniz de ön lisans olarak girseydiniz ama sorun yok dhbt başvurusunu yaparken orta ögretim seciçeksiniz sanırım ben şuan imamlık sınavına girdim memleket değiştiricem pazartesi başvurumu yapıcam veya biraz beklicem size mutlaka manada yine bilgi vericem sizde bu arada lütfen biraz araştırın şuan kafam cok dolu bana dua edin hepiniz dhbt basvurusu yapmadan sonuclar acıklanırda umarım atanırız bi yerlere sizlerinde hayırlısı olması dileklerimle filiz hocam :)

   Cevapla
  • kpss önlisans ve dhbt önlisanstan gireceksiniz.ikiside önlisans olacak şekilde kayıt yaptırınız..

   Cevapla
 51. 7 sene önce

  sözlü mülakat nasıl oluyor biraz bilgi verir misiniz birde sözlü mülakata sınava giren herkes cağrılıyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 7 sene önce

   öncelikle sevgi hanım sözlü mülakat bildiğiniz gibi Kuranı yüzünden okuma ezber bilgisi ve genelde ilmihal bilgileri soruluyor bu onu le ilgili diğer makaleleri sitemizden okuyabilirsiniz http://dhbtdersleri.com/dhbt-sozlu-mulakat-sinavi-nedir.html ezber listesi de sitede mevcut sözü mülakattan 70 ve üzeri bir puan almalısınız dhbt sınavından sonra duruma göre bu puanlarınızda güzel gelirse atama yerleri için başvurular yapar ve ona göre netice beklenir.Umarım anlatabilmişimdir.

   Cevapla
 52. 7 sene önce

  imam hatip mezunu değilim,düz lise mezunuyum.İLAHİYAT ikinci sınıf okumaktayım.dhbt sınavına başvuru yapabilir miyim?

  Cevapla
 53. 7 sene önce

  yazılı mülakattan sonra sözlü mülakat olacak mı ve olursa ne şekilde olur süreç?

  Cevapla
  • Yönetici 7 sene önce

   tabikide dhbt testinin acıklanmasından sonra sözlü mülakat olur ve buna göre 3 katı kişi sınava cagrılıyor ve dhbt mülakat sınavında başarılı olan adayların atama işlemleri yapılıyor.

   Cevapla