Dini Terimler ve Dini Kavramlar Sözlükleri PDF İndir

featured

Öncelikle sitemizde dhbt sınavı için hangi kaynaklardan ve hangi kitaplardan yararlanmalıyız ? şeklinde bir çok soru gelmekte.

Her ne kadar biz bu soruların cevaplarını versek ise illaki sınava girecek olan adaylarımız elimizde kaynak olsun kitap kokusunu sayfaların hışırtısını hissedelim demekteler :) Elbette en doğal hakkınız.

DHBT Dersleri ve DHBT Sınavı için sizlere yararlanabileceğiniz iki adet temel eserden burada kısada olsa bahsetmek istiyoruz…

Evet bu iki eserden bir tanesi Meb’te bir tanesi de Dib’te kullanılmaktadır.Bu iki eser sözlük formatında olup bu sözlükler dini kavramları ve dini terimleri anlama noktasında bizlere en pratik ve kısa bir şekilde bilgiye ulaşmamızı sağlamaktadır.

Bu iki kaynaktan birinicisi yani Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanmış olan eser daha çok lise ve genel düzeydedir.

Bu eseri ücretsiz olarak sitemizden indirebilirsiniz.Sözlük ücretsiz olarak (Meb) tarafından yayınlanmaktadır.

1.Dini Terimler Sözlüğü :  Din öğretimi alanında ‘yeniden yapılanma’ programını uygulamaya koyan MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, bu çerçevede, ‘Din öğretiminde kavram ve terminoloji birliği sağlamak’ için, öğrenci seviyesine uygun sözlük hazırladı.

Çalışmaları yürütmek amacıyla okullardan, alanında başarılı meslek dersi öğretmenleri seçilerek, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu başkanlığında 10 kişilik bir komisyon oluşturuldu.

[better-ads type=”banner” banner=”9597″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Din ile ilgili alanında uzman kişilerin yazdığı eserleri tarayan Komisyon, 400’e yakın kitaptaki terimleri inceledi.

Dini terimler sözlüğü hakkında bu açıklamalarımızdan sonra bu eseri ücretsiz yüklemek için alttaki bağlantıya tıklayınız.

[Yükleme bulunamadı.]

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

2.Dini Kavramlar Sözlüğü : Diyanet işleri Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan bu eser bizce en kıymetli eserlerden bir tanesidir. Bizlerinde kişisel olarak sadece DHBT Sınavı adına değil hayatın hemen hemen tüm alanında zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz bilgilere ulaşma noktasında Diyanet Tarafından hazırlanan Dini kavramlar sözlüğü faydalandığımız baş ucu eseridir.

Eser hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse Dr.Kıyasettin Koçoğlu (DİB / EĞİTİM UZMANI) Hocamızın dediklerini paylaşmak güzel olacaktır.

Böyle bir eserin hazırlanması 25-29 Temmuz 2000 tarihleri arasında Saraybosna’da düzenlenen “Avrasya İslâm Şûrası Teşkilâtı” toplantısında dile getirilmiş ve bir öneri olarak karara bağlanmıştır.

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

İki bin civarında kavramın yer aldığı ve öğrenciler, din görevlilen ve dinin temel kavramlarını öğrenmek isteyen herkes için faydalı bir kaynak olacağı düşünülen eserin maddeleri Doç. Dr. Fikret Karaman, Doç. Dr. İsmail Karagöz, Dr. İbrahim Paçacı, Dr. Mehmet Canbulat, Dr. Ahmet Gelişgen ve İbrahim Ural tarafından kaleme alınmıştır.

Eserde temel olarak Kur’an ve hadisler esas alınmakta ve referans olarak sure ve ayet numaraları gösterilirken diğer kullanılan kaynaklar ise zikredilmemektedir. Maddeler yazılırken önce sözlük anlamı, sonra terim anlamı ve Kur’an’daki anlamı verilmiştir.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Herhangi bir konu işlenirken konu içerisinde yer alan diğer kavramlar, aynca müstakil bir madde olarak ele alındığına işaret olmak üzere koyu yazılmıştır, Birden fazla kavram ile ifade edilen içerikler, aynı kökten gelen farklı kelimeler veya birbiriyle yakın ilişkili kavramlar bir maddede yazılmış ve diğer kavramlar bu maddeye atıfta bulunulmuştur.

Maddeyi kimin yazdığını belirtmek amacıyla her maddenin sonunda parantez içerisinde o maddeyi yazanın ad ve soyadının ilk harfi yazılmıştır.

Bugün dinî meselelerimizi anlatırken de günümüz bilim ve anlayışındaki gelişmeleri asrın idrakine asrın kavramlarını da kullanarak sunmamız gerekmektedir. Bu minvalde yapılan çalışmalar, dinin doğru anlaşılması, hayata doğru aktarılması ve toplumsal geleceğimize yaptıkları anlamlı katkılar dolayısıyla çok kıymetlidir. Tanıtımını yapmaya çalıştığımız eser de bu açıdan oldukça anlamlıdır.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu eser şuanda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ücretsiz e kitap yani pdf şeklinde yayınlanmamaktadır. Sizler kitaba Diyanet İşleri Yayınları kitap satış noktasından indirimli ve en ucuz şekilde temin edebilirsiniz.

Bunun için alttaki başlığımıza tıklamanız yeterlidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kitap Satışı

Dini Terimler ve Dini Kavramlar Sözlükleri PDF İndir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir