Diyanet Güveni Yitiriyor mu ?

featured

Kıymetli takipçilerimiz öncelikli olarak memurlar.net sitesi başta olmak üzere ve toplumsal sorunlara önem çekmek ve sorunlarımızı belirtmek ve kıymetli kurumumuz Diyanet İşleri Başkanlığımız için öz eleştiri yazımızı yazmak istedik.

Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Kurumumuz bir çok konuda gündeme gelmekte ve Diyanet Kurumu itibar kaybetmeye devam mı ediyor acaba diye kendimize sormak ve sizlere de sormak da istiyoruz.!

Mehmet Görmez hocamızın Başkanlığı döneminde Diyanet İşleri Başkanlığı altın günlerini yaşarken Ali Erbaş yönetimindeki Diyanet İşleri Başkanlığında sorunların ardı arkası kesilmiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığında görev değişimi sonrası bazı başı boşluklar meydana gelmekle birlikte diyanet bazı tarikatların arka kapısı mı oldu ? diye sormadan edemiyoruz.

Kurum içerisinde görevini yapanlar ile görevini yapmayanlar arasında ayrışma ve güncel meselelerde bir çok konuda malesef halk ile bütünleşme git gide açılıyor.

Son yapılan bazı kurum anketlerinde Diyanete güven oyu git gide düşerken.Anketlerin yanlı yapılıp yapılmadığı da şüpheli olmakla birlikte genel itibari ile bazı sorunların olduğu ve hedefte Diyanet İşleri olduğu da aşikardır.

Z kuşağı ile Diyanet arasında uçurum açılmaya devam ediyor.Kaldı ki genç imamlar ile önceki nesil yetişen imamlar arasında bile bir çok fark bulunmakla birlikte personeller arasında olumsuzluklarda malesef ki mevcut.

Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan bir çok insan yine hiç bilinmeyen suçlamalarla birlikte görevlerinden de alınmaya devam ediyor.

FETÖ diye nitelendirilen ve diğer farklı yapılar tarafından da hedefe oturtulan bir Diyanet İşleri olmakla birlikte PROF.DR.ALİ ERBAŞ Başkanlığı yönetimindeki Diyanet İşleri sorunlarla mücadeleye devam ediyor.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı halk ile arasındaki sorunları çözmekle mücadele ederken de yine kendi içerisinde de iç çekişmeye ve fetö ile mücadeleye de devam etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığında görevden almalar devam ederken kurum içerisinde ve dışarısından malesef kurumu hatalı yönlendirmelere ve görevini düzgün bir şekilde yapanlara önem vermiyor ve hatta toplum nezdinde bu kişiler görevden alınıp algı yaratılmaya devam ediliyor.

Personeller olarak da Diyanet İşleri Başkanlığında gün geçmiyor ki bir çok sıkıntılara maruz kalınmaktadır.

Diyanet İşlerinde güven yitiriliyor başlıklı yazımızda senelerce Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet etmiş kişiler nerelerden geldiği belirsiz asılsız itam ve CİMER şikayetleri ile FETÖ vari taktiklerle görevlerinden alınıp mahkemelerde haklılıklarını kazanmaya çalıştığını da buradan mağdurlar olarak belirtmek istiyoruz.

Özellikle Diyanet İşlerinde görev yapan personellerin SİYASİ yasak nedeni ile görevden alınmaları ve 98 – B asılsız şikayetler yüzünden personellerimiz malesef çok büyük sorunlar yaşamakta ve bu da malesef Diyanet İşleri Başkanlığına olan güveni azaltmakta ve mağdur olanların sayısını gün ve gün artırmaktadır.

Başta sayın Diyanet İşleri Başkanımız Sosyal Medyanın Hakkını vermemizi söylerken yine dini ve diğer konuları açık bir şekilde yazmamızı tavsiye edip personellerinin bu yönde hareket etmesini tavsiye ederken.

Yazılan Sosyal medya paylaşımları bazı dinsiz , din düşmanı, FETÖ ve benzeri kişiler tarafından kullanılıp personelin aleyhinde delil olarak nitelendiriliyor.

Sayın Diyanet İşleri Başkanımız ve Başkanlığımıza konular bildirilmekle birlikte Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanlığımıza ilgili konuları da bildirilecektir.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Diyanet İşleri Başkanlığı kimsenin tekelinde olmadığı gibi güven zedelenmesi ve kurum içerisinde görevini yapmayanlar veya birilerine arka çıkanlar zamanı geldiğinde hesap vereceklerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığımıza bu yazımızda gönderilecek olup ilgili mağduriyetlerin giderilmesi ve yitirilen güvenin geri kazandırılması yönünde bir çok metin taslaklarımızda hali hazırda olup çalışmalarımız devam etmektedir. Yaşanan sorunlarda Diyanet İşleri Başkanlığı dün olduğu gibi bugünde kritik ve hedefte olmaya devam etmektedir.

Diyanetin güvenini yitirmesine dair bir önemli sorunda malesef bazı personellerin Allah’ın ayetlerini para karşılığında satmasıdır. Yazımızın bu bölümlerine tepkiler gelebilir bizlerde farkındayız ama Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devletimiz yapılan görev karşılığında yeterli bir ücret zaten temin etmektedir.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Ama malesef CENAZE , MEVLÜT VE KURAN OKUMALARI yine sela ve benzeri etkinliklerde imam hatip ve görevde bulunan peroneller aleni bir şekilde ücret istemeleri kurumumuzun yapısını zedelemektedir.

Bir çok yönde bu konuda alışıla gelmiş gelenekler olmakla birlikte malesef daha önce Diyanet İşleri Başkanlığının olmadığı ve ya geçmiş zamanlarda köylüler veya bölge halkı kendi paraları ile imam tutarlardı.

Bu alışkanlıkları neticesinde bu tür geleneklerde oluşmuş ve temelinde bu şekilde doğmuş olan bu olumsuz davranışlar halk nezdinde artık uygun görülmemekle birlikte dinimizce de uygun değildir.

Diyanet İşleri Başkalığında görev yapan personellerimizin bir kısmı ciddi manada bu tür etkinliklerden tek kuruş almamakla birlikte malesef  acıdır ki çoğunluğun verilen ücreti ve ya herhangi bir parayı alması nedeni ile de görev mahallinde ve görev yerlerinde büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bizzat bunu yaşamış bir görevli olarak malesef yazmadan edemedik manevi duyguların para ile alınamayacak kadar değerli olduğunu belirtmekle birlikte toplumuzda bu tür etkinliler adına ücret almayan hocalara ücret alanlar tarafından ;  hocam eski köye yeni adet getirme bizim işimize taş koyma diyerek… ücret almadan Allah rızası için görevini yapan personellere yapılan  bu tarz davranışları yüzünden iftira atmaya ve en ufacık fırsatta aleyhine davranış ve tutum sergileyenlerinde olmasından dolayıdır ki kurumuz güven ve itibar kaybı yaşıyor.

Bu konularda da Diyanet İşleri Başkanlığının genelge ve belirgin bir çizgisinin olması da halk ile daha bütüncül ve daha olumlu karşılanacağı yönünde düşüncemiz mevcuttur.

Tüm eklemek istediklerimiz şimdilik bu kadar bazı konularda yine sizlere ışık tutmaya devam edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bizlerin göz bebeğidir.

Diyanet Güveni Yitiriyor mu ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir