Diyanet İşleri Başkanlığına Sözleşmeli Alımdaki Tahsil Dağılımı Yeniden Değerlendirilmeli

featured

Uzun zamandan beri taşra teşkilatında münhal bulunan  personel açığının bir miktarının karşılanması amacıyla imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi unvanlarında istihdamlarına izin verilen  9.500 sözleşmeli personel alımına yönelik duyuru Diyanet İşleri Başkanlığınca yapıldı.  

Söz konusu duyuruda belirtilen şartlar ise beklenti içerisine giren ve sayıları azımsanamayacak kadar çok olan adayların tepkisine neden oldu.

İlan edilen şartlarda tepki çekmesinin sebebi ise, müracaat edeceklerin kahır ekseriyetinde mutlaka İHL mezunu olma şartını taşıyor olması. 

Oysa İHL mezunu olmayıp Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında hafızlıklarını tamamlayıp  İlahiyat önlisansı bitiren ve görev almak için ümitle bekleyen gençlerin varlığı asla göz ardı edilmemeli. Zira hafızlık kolay elde edilen bir kazanç değildir.

Muhtemelen mezkur kararın alınmasına sebep, kuruma olası sızmaların önüne geçmek içindir. Eğer mazeret bu ise, kişilerin cemaziyel evveli araştırıldığında kimin nereye müntesip olduğu kolayca tespit edile bilinir.

Elhasıl Diyanet İşleri Başkanlığı istihdam edeceği personelde aranan şartları tercihen hafız olmaları şartıyla İmam-Hatip Lisesi mezunu olma şartı aranmaksızın da fevkalade yapabilir kanaatindeyiz.

Mustafa ÇOPURSUZ Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı

Konu ile ilgili başlatmış olduğumuz konu sendikalar tarafından görüşülmektedir. Diva Seni tebrik ediyoruz bu konuda yasal yaptırımlarında bir an önce işleme geçmesini temenni eder ve ilgili adaletsizlik ortadan kaldırılmalıdır.

İlk olarak bizim başlattığımız kampanya ya destek cığ gibi büyüyor arkadaşlar toplu bir şekilde hareket edelim. Sesimizi duyuralım. https://dhbtdersleri.com/diyanet-personel-alim-kategorilerini-acil-duzeltmeli.html

Diyanet İşleri Başkanlığına Sözleşmeli Alımdaki Tahsil Dağılımı Yeniden Değerlendirilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 5 Ocak 2018, 00:53

  İlkokul mezunu yada ilkokulda bile okumayan bir milyon yediyuzbin kişiye kadro verilirken, bizler yüksek okul ve bir çok yazılı sözlü sınavlardan geçerek görev alıp canla başla icra ederken, bize kadro hakkı taninmazken üstelik hiçte adil olmayan bir alım kontenjanı açıklandı bu adaletsizliğin duzeltilmesini istiyor saygılar sunuyorum

  Cevapla
  • Yönetici 5 Ocak 2018, 11:33

   Songül hanım başkalarını göstererek savunmaya kalkmanız cok hatalı.en kolay diyanetin kadrosuna gecmekti diyanet üzerinden memur olmaktı şimdi biraz şartlar ağırlaştı kusura bakmayın yol gösterici imam kuran kursu ögreticisi olarak ihl mezunlarını hic almamak lazım en az üstü ön lisans olmalı.daha önceki iki adet yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

   Cevapla