Diyanetin üvey evlatları: Önlisans+Hafizlar

Diyanet Personel Alım Kategorilerini Acil Düzeltmeli !

Öncelikle değerli arkadaşlar bizlere gelen yoğun talep üzerine bir yazı yazmaya karar verdik.

Bazı sitelerin diyanete yön verdiği kararındayız. Özellikle isim kullanmadan önce iki tane büyük site daha aylar öncesinden İlahiyat Ön Lisans alımlarının artık diyanette olmayacağını söylemişti.Veryansın yapan siteler ve başarısız basiretsiz insanlar İLAHİYAT ön lisans mezunlarının imam hatip olmaya – kuran kursu öğretici olmaya layık görmeyerek insanların psikolojilerini bozmaktadırlar.

İlahiyat Ön Lisan mezunlarının Diyanete alınamayacağı ile ilgili önceki günlerde yayınlamış olduğumuz haberimizi aşağıdaki kırmızı başlıklı sayfa linkine (yazıya)  tıklayarak okuyabilirsiniz.

İmam Hatip Mezunları Dışındaki İlahiyat Ön Lisanlar Alınmayacak Haberi Yalan !

Yukarıdaki haberde İlahiyat ön lisans alımı ve mevcut olan kategorileri sizlere anlatmaya çalışmıştık.Malum en son Diyanet İşleri Başkanlığının Personel alımında mevcut kategorilerin bir kısmı yerinde dururken bir kısmının ise malesef hunharca katledildiğini görmekteyiz.

Kimse yazımıza alınıp gocunmasın , öz eleştiri de yapabilirsiniz. Evet Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu son alımlarla ilgili hangi kategoriler nasıl değişti ?

Mevcut kategoriler önceden şu şekilde idi.(İmam Hatip Kategorisini Örnek olarak veriyorum.)

Şimdi gelelim değişime uğrayan kategorilere yeni alımlarla birlikte değişen ve kaldırılan kategoriler ise şu şekildedir.

3. Kategori yukarda gördüğünüz resimde imam hatip lisesi yok iken son alımlarda mevcut kategori şu şekilde değişmişir. Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. + Hafız  (İmam Hatip Lisesi Mezunu Olmak)

4.Kategoride yukarda baktığınızda Diğer Lisans + İlahiyat Ön Lisans iken şimdiki hali ile Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. (Yine burayada imam hatip lisesi eklenmiştir.)

5.En çok sıkıntı çekilen ve haksızlığa mağdur olan arkadaşlarımız kategorisi olan yukarda resimde gördüğnüz İlahiyat Ön Lisans + Hafız kategorisi de malesef ki malesef değiştirilmiş olmakla birlikte şu şekilde olmuştur. İlahiyat Ön Lisans + İ.H.L. + Hafız (Burayada bir imam hatip lisesi eklenmiş bulunmaktadır.

Diğer kategoriler durmakla beraber biz burada mağdur olanları konuşmak istiyoruz. Evet hafızların bu konuda mağdur olduğunun malesef ki farkındayız. Bunun sebebi imam hatip okumamak mı ? Yoksa bu konuda vazife yapıcaklar imam hatip lisesi cıkışlı olması mı ? Ne kadar adil biz burada sormak istiyoruz ?

İmam hatip lisesi mezunu olmayanlara üvey evlat gibi davranılıp alımlarda malesef ki bize göre Diyanet İşleri Başkanlığı malesef bu kategorilerde haksızlık etmektedir.

Verilen emekler ortada iken imam hatip lisesi eklentisini yaparak bir cok insan mahrum kalmakta ve başvuru yapamamaktadır.

İmam Hatip Liselerinin Türkiye’de coğalması ile bu alanda görev yapıcakları illaki imam hatip lisesi cıkışlı olmaya zorlamak gibi olsa gerek.

Bu da son derece hatalı bir davranıştır.Kişi liseden sonra hayatında ilahiyat okuyup bu alana yönelen kişilere ve hatta imam hatip çıkışlı olmayan kaliteli bir şekilde hafız olan kardeşlerimiz ne olacak ?

Sormak isteriz İlahiyat Ön Lisans Kategorisi + Hafız (neden bu kategori en basitinden kaldırıldı. ) diğer kategorilere neden imam hatip lisesi eklendi soralım ?

Türkiye’de imam hatip liselerinin sayısını artırmak ve öğrencileri bu okullara getirilmesi yerine bizlerin şöyle bir önerisi var. Belki bunu yadırgayacak arkadaşlarda cıkıcak ama önerimiz imam hatip liselerinin tekeline bırakılmaması bu alımlar imam hatip derslerini tüm lise müfredatlarına eklenmeli müslüman bireyler yetiştirmek hepinizin  hepimizin vazifesi .

Bir fen lisesi mezunuda imam hatip lisesi mezunu gibi haklara sahip olsun. Sonucta mülakatlarda liyakat var bu yeterlilik vasıflarına sahip olanlar zaten hak ederek kazanmaktadır.

Bu haberi yazmama vesile olan isim vermiyorum çok değerli ablamın  dün gece saat 03:40 civarında üzüntüsüne şahit oldum dediği şu idi : Hocam ben imam hatip lisesi cıkışlı değilim okuyamadım.

28 şubatlara denk geldi lisede acıktan mezun olduk bedel ödedik (Burada sadece bu ablamız icin değil tüm gitmeyenler icin) imam hatipten mezun olamadım ama ön lisansı bitirdim şuan ilitamı okuyorum ve 2007-2008 yıllarında hafızlığımı derece ile bitirip dönemin Diyanet İşleri Başkanından plaket aldım ama gel gelelim bu kategori şuanda yok ve girmiş olduğum ilk 2014 yılındaki dhbt 90 küsürlü bir puan idi.

Son 2016 yılındaki ise 73 küsüratlı bir puan aldım ve benim derece ile hafızlığım olmasına rağmen ben ön lisanstan başvuru yapacam ve belkide sıra bile gelmeyecek ama ömür verdiğim hafızlığımın hic mi kıymetini yok ?

Evet arkadaşlar bunun neticesinde bu haberi ekledim buraya varın siz düşünün şimdi yine böyle bir yazı yazdığımız icin abuk subuk şeyler yazacak olanlarda vardır belki zaten bir önerisi olan değerli ziyaretcilerimizin yorumları ve yazılarını dikkate alıyoruz.

Günümüzde malesef imam hatip liselerinde yeterli düzeyde bilgi verilmiyor.Bu işlerin içinde olan birisi olarak söylüyorum bizzat tecrübe ile sabit Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kuran Kurslarında verilen bir senelik eğitim kuran kıraat ezber konusuda imam hatip lisesinin verdiği 3-4 yıllık eğitimden daha değerlidir.(Yatılı) 

İlahiyat Ön Lisans mezunuyeti ile de gerekli fıkhi ilmi bilgiler zaten kazanılmakta iken neden böyle bir yola gidildi ? Biz nacizane sormak isteriz ? Umuyoruz ki bu konuda bir çalışma olur.

Bu konuda mağdur olan kardeşlerimizin arkadaşlarımızın hocalarımızın olduğunu biliyorum bizimle iletişimde olmayan arkadaşlar olduğunuda biliyorum biz gerekeni yapıyoruz. Bu konuda BİMER VE CİMERE İLGİLİ mesaj gönderebilirsiniz.Göndermeyi ihmal etmeyin burada verilen emekler zai olmasın niyetindeyiz.

Yoksa Rabbimiz zaten biliyor o emekleri zai etmez mutlaka yerini bulur daha fazla sözü uzatmak istemiyorum.Elimden geldiğince kısa tutmaya calıştım söylenecek cok şey var aslında ama meramımızı anlatabildi isek ne mutlu bize…

Yazan:Cüneyt Sönmez

20 Yorumlar
 1. Hafiz diyor

  Elinize kaleminize dilinize sağlık hocam.Allah razı olsun destekleriniz için.

  1. dhbtdersleri diyor

   ben teşekkür ederim hocam rabbim yar ve yardımcınız olsun selam ve dua ile ….

 2. Saadet diyor

  Onlisans hafizlar olarak büyük bir maduriyet icerisindeyiz. Insallh bu durum duzelir. Desteginiz icin tesekkur ederiz

  1. dhbtdersleri diyor

   biz teşekkür ederiz ilginiz için umuyorum ki tepki olur ve düzeltilir.

 3. kkö diyor

  bu yazıyı görür görmez helal olsun dedim Allah bütün hayırlı dualarınız kabul etsin önce dpb yayınlanmış gördüm çok üzüldüm ilahiya önlisans +hafızım ama ihl şartı niye gelmiş anlamadım ilahiyat önlisansta ihl şartı yok hafız olan ilahiyat önlisanslıda niye ihl şartı var ağladım dünde bugünde gözlerim hafif yanıyo

  1. dhbtdersleri diyor

   cok üzüldüm akşam bi ablamızla gece yarısı konuştum oda müzdarip idi dayanamadım bir makale yazmak istedim.ayrıca grubumuzada sizleri bekleriz.
   https://www.facebook.com/groups/336932750085107/

   ilginiz için teşşekür derim.rabbim emekleri zai etmez.

   1. kkö diyor

    gelirim zaten beğendim çok faydalı olucağına inanaıyorum inşallah bişey olur mağdur olmayız

    1. dhbtdersleri diyor

     inşallah hocam

 4. Sezer diyor

  Allah razı olsun aynn hocam

  1. dhbtdersleri diyor

   amin hocam sizden de rabbim razı olsun.

 5. Laren diyor

  3 yildir fahri gorev yapiyorum hafizim ilahiyat onlisans mezunuyum ama bu durum beni cok üzdü sayi cok az diger lisans kategorisinde alim sayısına bakinca haksizliga ugradigimizi düşünüyorum bu konuda bir duzenleme yapilmasi gerektiğini düşünüyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   malesef hocam malesef

 6. Hafize diyor

  İlahiyat onlisansı yüksek onur belgesiyle bitirdim medresede 6 yıl dini bilgiler eğitimi aldım hafızlık yaptım tashıhıl huruf derslerine katıldım malesefki mülakata girme hakkı bile vermedi diyanet.inşaallah yaptığı bu haksızlıktan biran önce döner.

  1. dhbtdersleri diyor

   biz elimizden geliğince ilgili makamlara durumu bildirdik gerekli çalışmalar devam ediyor.gönül isterki bu konuda mağdur olanlar mahkeyeme başvursunlar cünkü daha önce alım konusunda emsal örneği var bunun emekler zai edilmemeli.

 7. Tufan diyor

  Bende diğer lisans+önlisans kategorisinde idim ancak İHL şartı getirilmis. Peki bu kategorilerin diger alımda değişme ihtimali yok mu?? Hep bu şekilde mi kalacak??

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli kardeşim cevap veremiyorum herşey olabilir.bu konuda biz yazdık kimse destek vermedi ne diyelim ki hayırlısı olsun dhbt sınavı ve imam ve benzeri alımlarda değişiklikler olabilir.

 8. Fatih diyor

  Evet bu konunun kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor.önümüzdeki alımlarda böyle bir mağduriyet yaşamamak adına konuyla ilgilenen hocamıza teşekkür ediyorum ALLAH razı olsun emeklerimiz zai olmasin

  1. dhbtdersleri diyor

   İnşallah kardeşim elimizden gelidiğincr dhbt olsun sistem olsun çalışma yapıyoruz.

 9. Hasan diyor

  Müthiş bir yazı ✍️ tebrik ediyorum 👍
  Diyanet çok cahilane alım yapıyor! Umarız ki en kısa zamanda bu hatasından döner. Hafızlara daha ağırlık verir..

  1. dhbtdersleri diyor

   İlgin için biz teşekkür ederiz kardeşim. Diyanetten bu sene daha adil alımlar bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.