Diyanetin üvey evlatları: Önlisans+Hafizlar

Diyanet Personel Alım Kategorilerini Acil Düzeltmeli !

Öncelikle değerli arkadaşlar bizlere gelen yoğun talep üzerine bir yazı yazmaya karar verdik.

Bazı sitelerin diyanete yön verdiği kararındayız. Özellikle isim kullanmadan önce iki tane büyük site daha aylar öncesinden İlahiyat Ön Lisans alımlarının artık diyanette olmayacağını söylemişti.

Veryansın yapan siteler ve başarısız basiretsiz insanlar İLAHİYAT ön lisans mezunlarının imam hatip olmaya – kuran kursu öğretici olmaya layık görmeyerek insanların psikolojilerini bozmaktadırlar.

İlahiyat Ön Lisan mezunlarının Diyanete alınamayacağı ile ilgili önceki günlerde yayınlamış olduğumuz haberimizi aşağıdaki kırmızı başlıklı sayfa linkine (yazıya)  tıklayarak okuyabilirsiniz.

İmam Hatip Mezunları Dışındaki İlahiyat Ön Lisanlar Alınmayacak Haberi Yalan !

Yukarıdaki haberde İlahiyat ön lisans alımı ve mevcut olan kategorileri sizlere anlatmaya çalışmıştık.Malum en son Diyanet İşleri Başkanlığının Personel alımında mevcut kategorilerin bir kısmı yerinde dururken bir kısmının ise malesef hunharca katledildiğini görmekteyiz.

Kimse yazımıza alınıp gocunmasın , öz eleştiri de yapabilirsiniz. Evet Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu son alımlarla ilgili hangi kategoriler nasıl değişti ?

Mevcut kategoriler önceden şu şekilde idi.(İmam Hatip Kategorisini Örnek olarak veriyorum.)

Şimdi gelelim değişime uğrayan kategorilere yeni alımlarla birlikte değişen ve kaldırılan kategoriler ise şu şekildedir.

3. Kategori yukarda gördüğünüz resimde imam hatip lisesi yok iken son alımlarda mevcut kategori şu şekilde değişmişir. Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. + Hafız  (İmam Hatip Lisesi Mezunu Olmak)

4.Kategoride yukarda baktığınızda Diğer Lisans + İlahiyat Ön Lisans iken şimdiki hali ile Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. (Yine burayada imam hatip lisesi eklenmiştir.)

5.En çok sıkıntı çekilen ve haksızlığa mağdur olan arkadaşlarımız kategorisi olan yukarda resimde gördüğnüz İlahiyat Ön Lisans + Hafız kategorisi de malesef ki malesef değiştirilmiş olmakla birlikte şu şekilde olmuştur. İlahiyat Ön Lisans + İ.H.L. + Hafız (Burayada bir imam hatip lisesi eklenmiş bulunmaktadır.

Diğer kategoriler durmakla beraber biz burada mağdur olanları konuşmak istiyoruz. Evet hafızların bu konuda mağdur olduğunun malesef ki farkındayız. Bunun sebebi imam hatip okumamak mı ?

Yoksa bu konuda vazife yapıcaklar imam hatip lisesi cıkışlı olması mı ? Ne kadar adil biz burada sormak istiyoruz ?

En son alımlardaki Mezuniyet Durumu yerini inceleyin

İmam hatip lisesi mezunu olmayanlara üvey evlat gibi davranılıp alımlarda malesef ki bize göre Diyanet İşleri Başkanlığı malesef bu kategorilerde haksızlık etmektedir.

Verilen emekler ortada iken imam hatip lisesi eklentisini yaparak bir çok insan mahrum kalmakta ve başvuru yapamamaktadır.

İmam Hatip Liselerinin Türkiye’de çoğalması ile bu alanda görev yapıcakları illaki imam hatip lisesi çıkışlı olmaya zorlamak gibi olsa gerek.

Bu da son derece hatalı bir davranıştır.Kişi liseden sonra hayatında ilahiyat okuyup bu alana yönelen kişilere ve hatta imam hatip çıkışlı olmayan kaliteli bir şekilde hafız olan kardeşlerimiz ne olacak ?

Sormak isteriz İlahiyat Ön Lisans Kategorisi + Hafız (neden bu kategori en basitinden kaldırıldı. ) diğer kategorilere neden imam hatip lisesi eklendi soralım ?

Türkiye’de imam hatip liselerinin sayısını artırmak ve öğrencileri bu okullara getirilmesi yerine bizlerin şöyle bir önerisi var. Belki bunu yadırgayacak arkadaşlarda cıkıcak ama önerimiz imam hatip liselerinin tekeline bırakılmaması bu alımlar imam hatip derslerini tüm lise müfredatlarına eklenmeli müslüman bireyler yetiştirmek hepinizin  hepimizin vazifesi .

Bir fen lisesi mezunu da imam hatip lisesi mezunu gibi haklara sahip olsun. Sonuçta mülakatlarda liyakat var bu yeterlilik vasıflarına sahip olanlar zaten hak ederek kazanmaktadır.

Bu haberi yazmama vesile olan isim vermiyorum çok değerli ablamın  dün gece saat 03:40 civarında üzüntüsüne şahit oldum dediği şu idi : Hocam ben imam hatip lisesi çıkışlı değilim okuyamadım.

28 şubatlara denk geldi lisede açıktan mezun olduk bedel ödedik (Burada sadece bu ablamız için değil tüm gitmeyenler için) imam hatipten mezun olamadım ama ön lisansı bitirdim şuan ilitamı okuyorum ve 2007-2008 yıllarında hafızlığımı derece ile bitirip dönemin Diyanet İşleri Başkanından plaket aldım ama gel gelelim bu kategori şuanda yok ve girmiş olduğum ilk 2014 yılındaki DHBT 90 küsürlü bir puan idi.

Son 2016 yılındaki ise 73 küsüratlı bir puan aldım ve benim derece ile hafızlığım olmasına rağmen ben ön lisanstan başvuru yapacam ve belkide sıra bile gelmeyecek ama ömür verdiğim hafızlığımın hiç mi kıymetini yok ?

Evet arkadaşlar bunun neticesinde bu haberi ekledim buraya varın siz düşünün şimdi yine böyle bir yazı yazdığımız icin abuk subuk şeyler yazacak olanlarda vardır belki zaten bir önerisi olan değerli ziyaretcilerimizin yorumları ve yazılarını dikkate alıyoruz.

Günümüzde malesef imam hatip liselerinde yeterli düzeyde bilgi verilmiyor.Bu işlerin içinde olan birisi olarak söylüyorum bizzat tecrübe ile sabit Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kuran Kurslarında verilen bir senelik eğitim kuran kıraat ezber konusuda imam hatip lisesinin verdiği 3-4 yıllık eğitimden daha değerlidir.(Yatılı) 

İlahiyat Ön Lisans mezunuyeti ile de gerekli fıkhi ilmi bilgiler zaten kazanılmakta iken neden böyle bir yola gidildi ?

Biz nacizane sormak isteriz ? Umuyoruz ki bu konuda bir çalışma olur.

Bu konuda mağdur olan kardeşlerimizin arkadaşlarımızın hocalarımızın olduğunu biliyorum bizimle iletişimde olmayan arkadaşlar olduğunuda biliyorum biz gerekeni yapıyoruz. Bu konuda  CİMERE İLGİLİ mesaj gönderebilirsiniz.Göndermeyi ihmal etmeyin burada verilen emekler zai olmasın niyetindeyiz.

Yoksa Rabbimiz zaten biliyor o emekleri zai etmez mutlaka yerini bulur daha fazla sözü uzatmak istemiyorum.

Elimden geldiğince kısa tutmaya calıştım söylenecek cok şey var aslında ama meramımızı anlatabildi isek ne mutlu bizelere.

Evet yıl 2018 ve yine bir alım dün yazdıklarımızın bugün ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olmuş oluyoruz…

Yıl 2020 olmasına rağmen malesef kimse söz konusu olay ile ilgili bir tepki göstermemiştir.Son zamanlarda bu konuda güzel geri dönüşler alıyoruz.Kıymetli hocalarım yine bugün aynı konuyu whatsapp hattımızdan bize dile getirenler oldu.Geçenlerde de aynı konuyu sitemize yorum yazan arkadaşlar ile telefonda istişarede bulunduk.

DHBT Dersleri olarak biz ilgili yerlere talep ilettim ama sayımız az olduğundan dolayı düzgün bir cevap alamadık.Yoğun bir kamoyu oluşturabilirsek aslında bir değişiklik olabilir.

Daha önce bu konuda bir kaç Diyanet sendikası ses cıkarmıştı ama olumlu bir sonuç alamamıştı.Ortada da İHL okumayanlar için büyük bir sorun var yine aynı konu ile ilgili MEB’e hızlandırılmış eğitim ile İHL okunması teklifinde de bulunduk yeterli sayı olursa açılır dendi.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Yorumlar
 1. Uğurcan diyor

  ben imam olmak istiyorum Çok ilk okul mezunuyum ne yapmalıyım bir yol varmı

  1. dhbtdersleri diyor

   sitemizde dhbt ile ilgli yazıları okuyun hocam.

 2. EMİNE diyor

  Allah razı olsun çok güzel açıklama olmuş hafızlık çok değerli bir şey olmasına karşın Allah katında diyanet in de hafızalara öncelik tanıması gerekir.

 3. hafız sema nur diyor

  ben düz lise+ilahiyat önlisans+hafız ım.açıktan ihl son sınıf öğrencisiyim.ben şimdi +hafız kategorisine başvuru yapamazmıyım?adalet bunun neresinde.kim bana anlatacak.cevap verecek bir yetkili yokmu?

  1. dhbtdersleri diyor

   yetkililerden ses yok cimere yazın hocam biz bu sorunları diğer yazımızda da belirttik ihl diplomasını alınca başvuru yapacaksınız ve şuanda ilahiyat ön lisans kategorisinden başvuru yapabilirsiniz sadece.ihl diploması olsa atanma durumu bile olurdu…

 4. Şef diyor

  Selamun aleyküm yanlış anlaşılma olmasın fakat naçizane bişey söylemek isterim.Yorumlarda okuduğum kadarıyla “atama olmadığı için bu alana yöneldim önlisans ilahiyat okumaya karar verdim.”diye birçok yorum görüyorum.Gerçekten çok üzücü.!Bizler en başından beri bu yola gönül vermiş insanlarız.İmam hatip okurken çok zorluklarla okuduk.Artı kuran kurslarında yıllarımızı verdik.Bazıları sahillerde orda burda gezerken bizler rahle başında dirsek çürüttük,uykusuz kaldık.Bunlar da göz önünde bulundurulursa iyi olur.Herkes kendi yaşadığını bilir elbette.Fakat bu tarz atanamadığı için bu alana yönelenlere ben şahsım adıma çok acı diyorum.Burası atanamayıp gelenlerin kurumu değildir.Önce bilinçli olalım sonra konuşalım.Selametle…

  1. dhbtdersleri diyor

   bilinçliyiz zaten yaptığın zorlukları bize anlatma rabbimiz bilsin yeterli .Sen kuran kurslarında ihl direk cürütürken biz fabriklarda çalışıyoduk üc kuruşu ön lisansların hakkını yemeyin cok şükür ben farklı alandan gelen atananım ama İHL okumayadı diye insanları kadroya almamak abezin danışkasıdır.

 5. Magdur diyor

  Malesef yine 2018 de ki gibi oldu.Düz lise+ ön lisans ilahiyat mezunlarına kontenjan var ama yine Diger Lisans mezunlarına İ.H.L. şartı koymuşlar.Ben Diger Lisans+İlahiyat ön lisans mezunuyum,bu yüzden magdur oldum.Bizi salak durumuna düşürdüler.Emek,hayal,zaman,masraf bunlar ne olacak,hak yemek degildir de nedir bunun adı…

  Madem böyle birşey düşnüyorsun,en azından dersin ki bu kural 2019 öncesi mezunlar için ve de şuan da Diger Lisans mezunu+İlahiyat Ön lisans okumakta olanlar için geçerli degil dersin,böylece bu 2 kezim mezun olmamış olur hem de bundan sonrakiler bu durumu bildiklerinden enayi gibi başvuru yapmazlar.

  Kardeşlerim hayellerimle oynadılar,ben gittim 2 sene boyunca sınavlara çalıstım,emek ettim,ailem sınav için para ödedi.Yetmedi birde DHBT yazılı sınavına hazırlandım,sözlüye hazırlandım.Çok üzgünüm.Hakkım haram olsun…

  1. dhbtdersleri diyor

   haklısınız bende durumu yazılarımda belirttim.

 6. Ahmet yasin diyor

  Allah razı olsun

 7. Murat Bal diyor

  Ben diyabeti aradım yalan söylemeyin oradaki personel böyle birşey yok diyor Diyanet mi iyi biliyor sen mi

  1. dhbtdersleri diyor

   yalan söylediğimiz yok yazıda herşey acık ve net şekilde siz diyanet personeli ile konuşmaları bize atın ne anlatmak istedinizi bilelim.yalan isnat ediyosun yazıdakilerin hepsi gercekleşti.

 8. kazım diyor

  s.a hocam ben olaya baya fransız kaldım basit bir şekilde sorayım sizden istirhamım da aynı şekilde cevap vermeniz. şimdi ilahiyat ön lisans mezunu düz lise bitirmiş biri diyanette görev alamayacak mı ? veya bunların sayısı mı azaltıldı ne inanın hiç bir şey anlamadım ne oluyor lütfen basit bir şekilde yazar mısınız. iki makalenizi de okudum anladığım şu artık hafızlar ve ön lisans mezunlarının önü kapatıldı. yada birileri böyle şayialar ile gündem yapmaya çalışıyor.

  1. dhbtdersleri diyor

   ilahiyat ön lisans alımı olacak.dikkat edersen diğer kategorilere ihl şartı getirildi. ilerde ön lisans ilahiyat okuyanlara da ihl şartı gelirse tekrar okumak sorunda kalmayın 😉 şuan için ön lisans ilahiyatın önü kapatıldı diyemeyiz ama alımlar az oluyor.

 9. hayrunnisa diyor

  selamün aleyküm hocam.bana yardımcı olmanızı çok isterim.ben düz lise mezunuyum ama şuanda aöf önlisans ilahiyat okuyorum ve maksadım kuran kurslarında öğretici olmak.sistemi bilmiyorum dhbtyi cok iyi anlamış değilim ve kpss ile ortak puanı alınacakmış bunun nasıl oldugunuda anlamıyorum.kpssye hiç girmediğim için.iki bölümden oluşuyor sanırım dhbtye girecekler kpss nin hangi bölümünden sorumlu.en önemlisi aslında ben boşa mı kürek çekiyorum? aöf olduğu için sanki beni hiçbir yere almayacaklar gibi geliyor.yardımınıza bilgilerinize ihtiyacım var rabbim razı olsun sizide darda bırakmasın inşaallah

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam hocam. Öncelikle aöf bi nimettir. Bende farklı okullar mezunu olmamın yanı sıra aöf ön lisans ilahiyat ile atanıp imam hatip oldum. Birincsi boşa kürek cekmiyorsunuz. Öncelikle bayanların sayısı çok fazla o yüzden iyi puanlar almanız lazım. Dhbt sınavı icin mutlaka kpss sınavına girmeniz gerekmektedir. Kpss nin yüzde 30 u alınır puan olarak. Yani diğer kısmını dhbt puanı oluşturur. Kpss sınavında genel yetenek ve genel kültür den bir ham net puan almanuz gerekli. Dhbt sınavına gelecek olursak dhbt 1 ve dhbt 2 aynı kitapcık icinde olan ve ikisinde de sorumlu olduğumuz dib icin atamalarda gerekli olan sınavdır. İkisinden de güzel puan alıp dhbt mülakatta olursa atanırsınız. Hiçbişey olmazsa fahri kkö olursunuz. Yani boşa kürek cekme yok. İsra 13 üncü ayetini oku. Tavsiyem sitemizde diğer makaleleri okuman bilgi sahibi olman Rabbim ilmini mübarek eylesin.

 10. Esra diyor

  Ben de düz lise mezunuyum ve önce maliye 4 yıllık okudum bu bölümden atanma şansım az olduğu için ilahiyat okumaya karar verdim ama ben okurken bir sürü kişi bu bölüme yöneldi şimdi de bu imam hatip lisesi mezunu olma şartını getirdiler gündeme bu konuda birşey yapılmalı düz lise çıkışlılar şimdi tekrar lise mi okusun fark derslerini alıp zaten üniversite o kadar zor ki ilahiyat bölümü için birşeyler yapılmalı.

  1. dhbtdersleri diyor

   Esra hocam öncelikle merhaba biz bu konuda ilk günden beri söylem içerisindeyiz. Zaten bir kişi ilahiyat okumuş şimdi ihl kategorisi şartını getirdiler. Liyakat için zaten dhbt mülakat sınavı yapılıyoe. Emsal teşkil eden ön lisans ve lisans atamaları mevcut. İhl daha önce yok iken şimdi aynı kategorilere ihl eklenmiş. Her tarafa okul acıldı icini doldurmak için mi acaba. Şuan icib ihl şartı var. Anca dediniz gibi fark derslerini vermek şart. Toplu olarak cimere mesaj atalım dedik ilgilenen cıkmadı. Bizimde aklımız karışık…

 11. İbrahim diyor

  Dhbt sınavı yaklaşmadan tüm önlisans ve önlisans hafızlar olarak bir grupda toplanıp etkileyici ortak bir metin hazırlayıp cimere yazmak lazım yoksa yine bizden en fazla 50 kişi alacaklar.

  1. dhbtdersleri diyor

   Biz destekleriz kardeşim metin üzerinde çalışma yapın ve bizimle iletişime gecin.

 12. Ayşe diyor

  Çok güzel bir yazı olmuş ayrıeten çokta mantıklı yani mülakatta zaten beğenilmeyen elenecektir. Mülakata çağrılmamak ne demek yahu. İmam Hatip Lisesi çıkışlılar fatihayı okuyamıyor. Kuran ı kem küm okuyor. Öncelik onlara veriliyor çok saçma

  1. dhbtdersleri diyor

   Aynen ayşe hocam desiniz cok doğru. Sırf imam hatipli değil diye bu haktan kimse mahrum edilmemeli….

 13. Hasan diyor

  Müthiş bir yazı ✍️ tebrik ediyorum 👍
  Diyanet çok cahilane alım yapıyor! Umarız ki en kısa zamanda bu hatasından döner. Hafızlara daha ağırlık verir..

  1. dhbtdersleri diyor

   İlgin için biz teşekkür ederiz kardeşim. Diyanetten bu sene daha adil alımlar bekliyoruz.

 14. Fatih diyor

  Evet bu konunun kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor.önümüzdeki alımlarda böyle bir mağduriyet yaşamamak adına konuyla ilgilenen hocamıza teşekkür ediyorum ALLAH razı olsun emeklerimiz zai olmasin

  1. dhbtdersleri diyor

   İnşallah kardeşim elimizden gelidiğincr dhbt olsun sistem olsun çalışma yapıyoruz.

 15. Tufan diyor

  Bende diğer lisans+önlisans kategorisinde idim ancak İHL şartı getirilmis. Peki bu kategorilerin diger alımda değişme ihtimali yok mu?? Hep bu şekilde mi kalacak??

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli kardeşim cevap veremiyorum herşey olabilir.bu konuda biz yazdık kimse destek vermedi ne diyelim ki hayırlısı olsun dhbt sınavı ve imam ve benzeri alımlarda değişiklikler olabilir.

 16. Hafize diyor

  İlahiyat onlisansı yüksek onur belgesiyle bitirdim medresede 6 yıl dini bilgiler eğitimi aldım hafızlık yaptım tashıhıl huruf derslerine katıldım malesefki mülakata girme hakkı bile vermedi diyanet.inşaallah yaptığı bu haksızlıktan biran önce döner.

  1. dhbtdersleri diyor

   biz elimizden geliğince ilgili makamlara durumu bildirdik gerekli çalışmalar devam ediyor.gönül isterki bu konuda mağdur olanlar mahkeyeme başvursunlar cünkü daha önce alım konusunda emsal örneği var bunun emekler zai edilmemeli.

 17. Laren diyor

  3 yildir fahri gorev yapiyorum hafizim ilahiyat onlisans mezunuyum ama bu durum beni cok üzdü sayi cok az diger lisans kategorisinde alim sayısına bakinca haksizliga ugradigimizi düşünüyorum bu konuda bir duzenleme yapilmasi gerektiğini düşünüyorum

  1. dhbtdersleri diyor

   malesef hocam malesef

 18. Sezer diyor

  Allah razı olsun aynn hocam

  1. dhbtdersleri diyor

   amin hocam sizden de rabbim razı olsun.

 19. kkö diyor

  bu yazıyı görür görmez helal olsun dedim Allah bütün hayırlı dualarınız kabul etsin önce dpb yayınlanmış gördüm çok üzüldüm ilahiya önlisans +hafızım ama ihl şartı niye gelmiş anlamadım ilahiyat önlisansta ihl şartı yok hafız olan ilahiyat önlisanslıda niye ihl şartı var ağladım dünde bugünde gözlerim hafif yanıyo

  1. dhbtdersleri diyor

   cok üzüldüm akşam bi ablamızla gece yarısı konuştum oda müzdarip idi dayanamadım bir makale yazmak istedim.ayrıca grubumuzada sizleri bekleriz.
   https://www.facebook.com/groups/336932750085107/

   ilginiz için teşşekür derim.rabbim emekleri zai etmez.

   1. kkö diyor

    gelirim zaten beğendim çok faydalı olucağına inanaıyorum inşallah bişey olur mağdur olmayız

    1. dhbtdersleri diyor

     inşallah hocam

 20. Saadet diyor

  Onlisans hafizlar olarak büyük bir maduriyet icerisindeyiz. Insallh bu durum duzelir. Desteginiz icin tesekkur ederiz

  1. dhbtdersleri diyor

   biz teşekkür ederiz ilginiz için umuyorum ki tepki olur ve düzeltilir.

 21. Hafiz diyor

  Elinize kaleminize dilinize sağlık hocam.Allah razı olsun destekleriniz için.

  1. dhbtdersleri diyor

   ben teşekkür ederim hocam rabbim yar ve yardımcınız olsun selam ve dua ile ….