Diyanetin üvey evlatları: Önlisans+Hafizlar

Diyanet Personel Alım Kategorilerini Acil Düzeltmeli !

Öncelikle değerli arkadaşlar bizlere gelen yoğun talep üzerine bir yazı yazmaya karar verdik.

Bazı sitelerin diyanete yön verdiği kararındayız. Özellikle isim kullanmadan önce iki tane büyük site daha aylar öncesinden İlahiyat Ön Lisans alımlarının artık diyanette olmayacağını söylemişti.

Veryansın yapan siteler ve başarısız basiretsiz insanlar İLAHİYAT ön lisans mezunlarının imam hatip olmaya – kuran kursu öğretici olmaya layık görmeyerek insanların psikolojilerini bozmaktadırlar.

İlahiyat Ön Lisan mezunlarının Diyanete alınamayacağı ile ilgili önceki günlerde yayınlamış olduğumuz haberimizi aşağıdaki kırmızı başlıklı sayfa linkine (yazıya)  tıklayarak okuyabilirsiniz.

İmam Hatip Mezunları Dışındaki İlahiyat Ön Lisanlar Alınmayacak Haberi Yalan !

Yukarıdaki haberde İlahiyat ön lisans alımı ve mevcut olan kategorileri sizlere anlatmaya çalışmıştık.Malum en son Diyanet İşleri Başkanlığının Personel alımında mevcut kategorilerin bir kısmı yerinde dururken bir kısmının ise malesef hunharca katledildiğini görmekteyiz.

Kimse yazımıza alınıp gocunmasın , öz eleştiri de yapabilirsiniz. Evet Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu son alımlarla ilgili hangi kategoriler nasıl değişti ?

Mevcut kategoriler önceden şu şekilde idi.(İmam Hatip Kategorisini Örnek olarak veriyorum.)

Şimdi gelelim değişime uğrayan kategorilere yeni alımlarla birlikte değişen ve kaldırılan kategoriler ise şu şekildedir.

3. Kategori yukarda gördüğünüz resimde imam hatip lisesi yok iken son alımlarda mevcut kategori şu şekilde değişmişir. Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. + Hafız  (İmam Hatip Lisesi Mezunu Olmak)

4.Kategoride yukarda baktığınızda Diğer Lisans + İlahiyat Ön Lisans iken şimdiki hali ile Diğer Lisans + İlahiyat Ön lisans + İ.H.L. (Yine burayada imam hatip lisesi eklenmiştir.)

5.En çok sıkıntı çekilen ve haksızlığa mağdur olan arkadaşlarımız kategorisi olan yukarda resimde gördüğnüz İlahiyat Ön Lisans + Hafız kategorisi de malesef ki malesef değiştirilmiş olmakla birlikte şu şekilde olmuştur. İlahiyat Ön Lisans + İ.H.L. + Hafız (Burayada bir imam hatip lisesi eklenmiş bulunmaktadır.

Diğer kategoriler durmakla beraber biz burada mağdur olanları konuşmak istiyoruz. Evet hafızların bu konuda mağdur olduğunun malesef ki farkındayız. Bunun sebebi imam hatip okumamak mı ?

Yoksa bu konuda vazife yapıcaklar imam hatip lisesi cıkışlı olması mı ? Ne kadar adil biz burada sormak istiyoruz ?

En son alımlardaki Mezuniyet Durumu yerini inceleyin

İmam hatip lisesi mezunu olmayanlara üvey evlat gibi davranılıp alımlarda malesef ki bize göre Diyanet İşleri Başkanlığı malesef bu kategorilerde haksızlık etmektedir.

Verilen emekler ortada iken imam hatip lisesi eklentisini yaparak bir çok insan mahrum kalmakta ve başvuru yapamamaktadır.

İmam Hatip Liselerinin Türkiye’de çoğalması ile bu alanda görev yapıcakları illaki imam hatip lisesi çıkışlı olmaya zorlamak gibi olsa gerek.

Bu da son derece hatalı bir davranıştır.Kişi liseden sonra hayatında ilahiyat okuyup bu alana yönelen kişilere ve hatta imam hatip çıkışlı olmayan kaliteli bir şekilde hafız olan kardeşlerimiz ne olacak ?

Sormak isteriz İlahiyat Ön Lisans Kategorisi + Hafız (neden bu kategori en basitinden kaldırıldı. ) diğer kategorilere neden imam hatip lisesi eklendi soralım ?

Türkiye’de imam hatip liselerinin sayısını artırmak ve öğrencileri bu okullara getirilmesi yerine bizlerin şöyle bir önerisi var. Belki bunu yadırgayacak arkadaşlarda cıkıcak ama önerimiz imam hatip liselerinin tekeline bırakılmaması bu alımlar imam hatip derslerini tüm lise müfredatlarına eklenmeli müslüman bireyler yetiştirmek hepinizin  hepimizin vazifesi .

Bir fen lisesi mezunu da imam hatip lisesi mezunu gibi haklara sahip olsun. Sonuçta mülakatlarda liyakat var bu yeterlilik vasıflarına sahip olanlar zaten hak ederek kazanmaktadır.

Bu haberi yazmama vesile olan isim vermiyorum çok değerli ablamın  dün gece saat 03:40 civarında üzüntüsüne şahit oldum dediği şu idi : Hocam ben imam hatip lisesi çıkışlı değilim okuyamadım.

28 şubatlara denk geldi lisede açıktan mezun olduk bedel ödedik (Burada sadece bu ablamız için değil tüm gitmeyenler için) imam hatipten mezun olamadım ama ön lisansı bitirdim şuan ilitamı okuyorum ve 2007-2008 yıllarında hafızlığımı derece ile bitirip dönemin Diyanet İşleri Başkanından plaket aldım ama gel gelelim bu kategori şuanda yok ve girmiş olduğum ilk 2014 yılındaki DHBT 90 küsürlü bir puan idi.

Son 2016 yılındaki ise 73 küsüratlı bir puan aldım ve benim derece ile hafızlığım olmasına rağmen ben ön lisanstan başvuru yapacam ve belkide sıra bile gelmeyecek ama ömür verdiğim hafızlığımın hiç mi kıymetini yok ?

Evet arkadaşlar bunun neticesinde bu haberi ekledim buraya varın siz düşünün şimdi yine böyle bir yazı yazdığımız icin abuk subuk şeyler yazacak olanlarda vardır belki zaten bir önerisi olan değerli ziyaretcilerimizin yorumları ve yazılarını dikkate alıyoruz.

Günümüzde malesef imam hatip liselerinde yeterli düzeyde bilgi verilmiyor.Bu işlerin içinde olan birisi olarak söylüyorum bizzat tecrübe ile sabit Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kuran Kurslarında verilen bir senelik eğitim kuran kıraat ezber konusuda imam hatip lisesinin verdiği 3-4 yıllık eğitimden daha değerlidir.(Yatılı) 

İlahiyat Ön Lisans mezunuyeti ile de gerekli fıkhi ilmi bilgiler zaten kazanılmakta iken neden böyle bir yola gidildi ?

Biz nacizane sormak isteriz ? Umuyoruz ki bu konuda bir çalışma olur.

Bu konuda mağdur olan kardeşlerimizin arkadaşlarımızın hocalarımızın olduğunu biliyorum bizimle iletişimde olmayan arkadaşlar olduğunuda biliyorum biz gerekeni yapıyoruz. Bu konuda  CİMERE İLGİLİ mesaj gönderebilirsiniz.Göndermeyi ihmal etmeyin burada verilen emekler zai olmasın niyetindeyiz.

Yoksa Rabbimiz zaten biliyor o emekleri zai etmez mutlaka yerini bulur daha fazla sözü uzatmak istemiyorum.

Elimden geldiğince kısa tutmaya calıştım söylenecek cok şey var aslında ama meramımızı anlatabildi isek ne mutlu bizelere.

Evet yıl 2018 ve yine bir alım dün yazdıklarımızın bugün ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olmuş oluyoruz… Yıl 2020 olmasına rağmen malesef kimse söz konusu olay ile ilgili bir tepki göstermemiştir.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.