Hac İlmihali

featured

İslam’ın beş temel esasından biri olan hac ibadetini yerine getirmek için 15 asırdır Müslümanlar, dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara, Kâ’be’ye ulaşmaktadırlar.

Zamanla ülkeler hac ibadetinin daha düzenli yapılabilmesi için “hac organizasyonları” tertiplemeye başlamışlardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı da 1979 yılından beri hac organizasyonu düzenlemekte ve bu görevi başarı ile yürütmektedir.

Diğer ibadetlere nispetle daha teferruatlı ve sabır gerektiren bir ibadet olan hac; insana nefis terbiyesi, irade eğitimi ve davranışlarını disiplin altına alma imkânını sağlar.

Çünkü, insan ihrama girmekle başlayan yasaklara uymak, izdiham ve sıcağın verdiği zorluklara tahammül etmek zorundadır.

Peygamberimizin beyanı ile makbul bir hac kişiyi günahlarından temizler (Buhârî, Hac, 4. II, 1141). Makbul bir hac yapabilmek için bu ibadetin iyi öğrenilmesi gerekir. Farzlarını, vaciplerini, sünnetlerini ve teorisini ve pratiğini bilmeden makbul bir hac yapmak mümkün değildir.

Müslümanın makbul bir hac yapabilmesinde ona rehberlik eden kafile başkanı ve din görevlisi nin etkisi ve katkısı büyüktür.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Kafile başkanı ve din görevlisinin rehberlik yapabilmesi için haccı detayları ile çok iyi öğrenmesi ve anlaması gerekir. İşte elinizdeki bu kitap, kafile başkan› ve din ve görevlisine rehber olması amacıyla hazırlanmıştır.

Dosya İndir ‘ e tıklayarak Hac İlmihali PDF Kitabını indirip istifade edebilirsiniz.

[Yükleme bulunamadı.]

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Not: DHBT Dersleri ve DHBT Sınavı Hazırlık için hazırlanan bu sayfadaki veriler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak yayınlanmış olan Hac İlmihali PDF Kitabından yararlanılmış olup.

Hac konusu ile ilgili elimizdeki özet ve kısa PDF dosyalarını da en kısa zamanda tekrar güncelleme yaparak konuya ekleme yapacağız.

Hiçbir ücret talep edilmeksizin web sitemizde yayınlanmıştır. İndirme Linkleri çalışmaması durumunda bizleri bilgilendirmenizi talep ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir