Hatim Duası

DHBT Mülakat sınavlarında pek çıkmasa da zaman zaman hatim duası sorulmaktadır.DHBT sınavlarından ziyade her zaman bilinmesi gereken duaların başındadır.Ve herkes kendi istediği şekilde yapabildiği gibi bizlerde örnek olarak Hatim Duasını buraya ekliyoruz.

Kur’an’ı Kerim okuduktan sonra genelde toplumumuzda dua etmek ve hatim yapmak güzel bir gelenek halini almıştır.

Fatiha suresi ile başlayıp nas suresi ile sona eren Kur’an’ın tümünü okuma işlemine hatim ve bu işlemin sonunda yapılan dua işlemine de hatim duası denmektedir.

Hatim duaları kişiden kişiye göre değişebilmekte olsa da genel olarak en çok okunan ve ezberlenen kısa hatim duasını ve hatim duasının anlamını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Arapça olarak yapılan duanın ardından Türkçe olarak da hatim duasını yapmak daha da bereketli olacaktır.

Ezberlenmesi Gereken Arapça Hatim Duası Metni

Arapça hatim duasının kendi isteğinize göre kısaltabilirsiniz.Genel olarak en çok hafızamızda bulunan ve okunan hatim duası bu şekildedir.Farklı versiyonları da olabilir.

Hatim Duasının Anlamı ise şu şekildedir.

Ey Rabbimiz! Bizden ibadetlerimizi kabul buyur! Şüphesiz ki sen her şeyi işiten ve her şeyi bilensin. Ey Mevlamız! Bizim tevbelerimizi kabul eyle! Şüphesiz ki sen tevbeleri çok çok kabul eden ve merhametli olansın.

Bize hidayet ver! Yüce Kur’an’ın hürmetine, alemlere rahmet olarak gönderdiğin Peygamber hürmetine hakka ve sırat-ı müstakime ulaşmayı bizi muvaffak eyle!

Ey Kerim olan Allah’ım! Bizi bağışla. Ey Rahim olan Allah! Bizi bağışla. Ey ikram edenlerin en keremlisi olan Allah! Lütfunla ve ihsanınla bizim günahlarımızı bağışla. Allahım!

Bizi Kur’an süsü ile süsle. Kur’an ile bize lütfet! Kur’an ile bizi şereflendir. Kur’an elbisesini bize giydir. Kur’an hürmetine bizi cennetine koy. Kur’an hürmetine dünyadaki belalardan ve ahiret azabından bizi koru.

Ey Rahim, Ey Rahman! Ümmet-i Muhammed’in tamamına merhamet et. Allah’ım ! Kur’an’ı bize dünyada yoldaş eyle. O’nu bize kabirde dost eyle. Kıyamet günü onu bize şefaatçi kıl, sırat köprüsü üzerinde onu bize nur eyle. Cennette onu bize yoldaş eyle. Cehennem ateşine karşı onu bize perde ve engel kıl. İhsanın, cömertliğin ve keremin ile tüm hayırlı yollar için onu bize önder kıl.

————————————————————————————————————————–

Ya Rabbe’l-âlemîn! Okunan hatm-i şerifi (mevliti) dergahında kabul eyle. Elde edilen sevabı öncelikle sevgili Peygamberimizin temiz ruhuna hediye eyledik sen ulaştır ya Rabbi! Diğer peygamberlerin, sahabe-i kiram ile tâbiînin ruhlarına, İslâm dinine hizmet eden alimlerle şehitlerin ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle ya Rab bi!

Dünyada kendilerini anacak kimsesi kalmamış Müslüman kardeşlerimizin ruhlarına, burada bulunup âmin diyenlerin geçmişlerinin ruhlarına, özellikle burada toplanmamıza vesile olan merhum ……………………………’nın ruhuna hediye eyledik, sen ulaştır ya Rabbi! Hatime katılan tüm kardeşlerimizin gönüllerindeki isteklerine kavuşmalarını nasip eyle Allah’ım! Varsa bütün sıkıntılarını sen gider ya Rabbi! Sen affedicisin, affı seversin, bizleri de affeyle ya Rabbi !

Ahirete göç etmiş, kemikleri çürümüş, bir Fatihaya muhtaç olanların kabirlerini Kur’an’ın nuru ile aydınlat, makamlarını cennet eyle Allah’ım ! Kabirlerini cennet bahçelerinden bir bahçe eyle; Cehennem çukuruna benzetme ya Rabbi ! İnsan olarak işledikleri kusurları sebebiyle kabir azabı çekenler varsa okunan Kur’an hürmetine sen onları kurtar Allah’ım!

Kabul olmayacak dua ile sana el açmaktan, insanlığa ve İslâm’a faydalı olmayan bilgiden, bir Müslümana yakışmayan acizlikten, tembellikten, cimrilikten sana sığınıyoruz, bizleri de koru ya Rabbi! Âmin diyen kullarını iki cihanda aziz eyle.

Cennetinle cemalinle bizleri müşerref eyle ve duamızı yüce dergahında kabul eyle ya Rabbi! Sevgili Peygamberimizin senden istediği hayır ve güzelliklerin tamamını biz de senden istiyoruz, bizlere de nasip eyle ya Rabbi! Sevgili Peygamberimizin sana sığındığı bütün şerlerden, fitne, fesat ve nifaktan biz de sana sığınıyoruz, hepimizi koru Allahım!

Ey Rabbimiz! Kalplerimizi tertemiz eyle! Ayıplarımızı gizle! Hastalarımıza acil şifalar ver! Borçlarımızı en kısa zamanda ödemeyi nasip eyle!”

“Sevgili Peygamberimizin ve bütün ölmüşlerimizin ruhu için, Allah rızası için el-Fâtiha!” Amin…

Hatim dualarını bilgisayarına ve mobil cihazlarınızada Ücretsiz PDF olarak yükleyebilir ve istifade edebilirsiniz.

Hatim Duaları için PDF Eklemesi devam etmektedir.Daha Sonra indirmek için tekrar sayfamızı ziyaret edin.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.