İmamların Telefon veya Tabletten Hutbe Okumaları

Değerli ziyaretçilerimiz öncelikle bu gün imam hatiplerin hutbelerde telefon veya tabletten yararlanması konusunu ele alacağız. Son zamanlarda bu konu gündeme gelmekte ve bazı imam arkadaşlarımızın facebook grubların  da  kavga ve hakarete kadar varan olaylarına şahit oluyoruz.

Biz İmam-Hatipler topluma örnek olmamız gerekirken bu şekilde gereksiz kavgaları yapıp insanları hem kendimizden hemde malesef camiden  ,  cemaatten soğutmaktayız.

Rabbimiz Kalem süresinde :

Bismillâhirrahmânirrahîm

Nuuun, velKalemi ve ma yesturun Nuun kaleme, ve kalemin yazdıklarına yemin olsun. Kelemi ve kalemin yazdıklarını düşün. demektedir. Peki değerli hocalarım bu ayetten ne anlamalıyız. Vahyin dışında bu ayeti kerimeyi şöylede düşünebiliriz.

Kalem aslında yazı aletidir. Onun için kalem deyince geçmiştekilerin aklına kamış gelirdi değil mi. Son yy. da teknolojik aletlerle üretilen işte kurşun kalem, tükenmez kalem, dolma kalem geliyor. Şimdikilerin aklına da klavye gelmeli. Ama 100 sene sonra ne olacağını biz bilemiyoruz. Yazma aleti.Yazım Aleti vs…

Aslında biz burada aletlerden herhangi birine bir atıf olarak değil bu kalem, Allah’ın insanoğluna konuşma yeteneğini vermesinin yanında, konuşmasının arka planında da o konuşmayı hazırlayacak akıl yeteneğini. Yani düşünme yeteneğini vermiş,diyebiliriz.

Hemen hatırlayalım kalemle  ilgili ayetler indi. Neydi onlar?

Ikra’ ve Rabbükel’Ekrem, Elleziy ‘alleme BilKalem, Allemel’İnsane ma lem ya’lem (‘Alak/3-4-5-) ilk inen 5 ayetin sondan gelenleri. Bakın; Ikra; Oku ve Rabbükel’Ekrem oku ki rabbin ikram sahibidir, en cömerttir. Niye cömert, cömertliğinin alameti ne ?

Dikkat buyurun, lütfen. Ekmek verdi ya, su verdi ya, meyve verdi ya, sebze verdi ya demiyor. Ne diyor ya?

Elleziy ‘alleme BilKalem cömertliğinin bir numaralı alameti, insana öğrenme yeteneği verdi.

Evet arkadaşlar bu ayetleri daha da açmaya gerek yoktur.Konu farklı yerlere çekilebilir bu iki ayeti bu yazımızda en azından okuduk.Bunu sizler düşüneceksiniz.

Bugün hutbelerde teknolojiden yararlanılması son derece doğal olsa gerek. O zamanın yazma aleti farklı idi bugün de şuan okuyorsunuz. .. Bir klavyeden yazıyorum ve siz kağıttan değil burada yazılan yazıyı bilgisayardan mobil vb cihazlarınızdan okuyorsunuz.Hutbelerin okunmasını da bu şekilde düşünülebilir , ki düşünülmelidir de .

Hocalarımızın imam hatiplerimizin bazılarının hutbeleri telefon ve tabletten mobil cihazlardan okunmasına son derece karşı ve okuyanlara sertler . Sebepleri eski gelenekleri devam ettirmekten ziyade hala teknoloijiden yararlanmayan ve yararlanamayanların olmasıdır.

Bunun dışında genç hocalarımız da düşünmediklerinden ve  bu konuda hocalarına soru sorduklarında aldıkları olumsuz cevaplar neticesinde imam hutbeyi telefondan tabletten okuyamaz gibi fetva söylemlerine girişmektedir.Bunlar malesef kabul edilecek şeyler değil.

İmam-Hatiplerin Köylerdeki Durumu : Evet değerli kardeşlerimizin bir çoğu özellikle sözleşmeli imam hatipler  köylerde görev yapmaktadırlar  ve günümüzde benim de görev yaptığım yer dahil hala çok eski ve gelişmemiş şartlara sahip.

Altyapısı olmayan , okul bulunmayan , internetin çekmediği , hatta bazı telefon hatlarının bile çekmediği , günde bir iki defa elektrik kesintisinin olduğu , şehirlere bir iki saat mesefanin olduğu , yine arabası olmayanların haftada bir köy arabası ile şehire  gittikleri  bölgeler mevcut.

Bu durum da olan bir kişinin her hafta hutbe için bu sıkıntılara katlanması söz konusu olamaz.Malum hutbeler perşembe günü gecesi hazırlanıp internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Alel acele her zaman bir imamın hutbeyi yazması da eziyettir.Doğal olarak bu şartları ele aldığımız hutbelerin bir tabletten veya telefondan okunması gayet normal olsa gerek.

Camilerde cemaatlerin durumu : En sıkıntı ve sorunun olduğu cami cemaatlerinin dini bilgilerden yoksun olmasıdır.Bazı cami cemaatlerine  durumu anlatınca hoş görü ile karşılayabilirken.

Eski toprak dediğimiz biz atamızdan böyle gördük diyenler malesef hocaların durumunu düşünmeden fitne ve kargaşa çıkarmak için elinden geleni yapmaktadır.Malum bu zihniyeti değiştirmek yine bizlere bir görevdir.

İmam Hatipleri karalamak isteyenler : Bu son derece önemlidir.İmam hatip bir şey yapsa mutlaka bir kusur arayan malesef zihniyeti bozuk olan fesat ve fitne çıkaran insanlarda mevcut.

Hocanın hutbeyi tabletten okuduğunu camide elinde telefonla hutbe sırasında cekip.

Sosyal medyada bizim hoca cuma hutbesinde şöyle okudu ,  böyle okundu deyip dalga konusunu haline getiren din ile alakası olduğunu düşünmediğimiz insan tipleride mevcut .Rabbim bunları da ıslah eylesin.

Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatında hutbe esasları ile ilgili maddeler ortadadır.Bu maddelerde okunmaz okunamaz diye bir şey söz konusumudur ?

Yoksa burada hutbenin Diyanet İşlerinin hutbeleri olmasımı söz konusudur ? bunu siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Evet değerli imam hatip hocalarım facebook ve sosyal medyada bu konuların tartışmasını yapılmaması gerektiğini düşüncesindeyiz.

Olumlu olumsuz yorumlarınızı sayfamızda belirtebilirsiniz.Malum bizim buraya yazmadığımız veya düşünmediğimiz farklı baktığımız düşünceler mevcut olabilir.Umarım hayırlara vesile olur.

Allah’ın rahmeti bereketi mağfireti üzerimizler olsun dua ile…

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.