İmamların Telefon veya Tabletten Hutbe Okumaları

featured

Değerli ziyaretçilerimiz öncelikle bu gün imam hatiplerin hutbelerde telefon veya tabletten yararlanması konusunu ele alacağız. Son zamanlarda bu konu gündeme gelmekte ve bazı imam arkadaşlarımızın facebook grubların  da  kavga ve hakarete kadar varan olaylarına şahit oluyoruz.

Biz İmam-Hatipler topluma örnek olmamız gerekirken bu şekilde gereksiz kavgaları yapıp insanları hem kendimizden hemde malesef camiden  ,  cemaatten soğutmaktayız.

Rabbimiz Kalem süresinde :

Bismillâhirrahmânirrahîm

Nuuun, velKalemi ve ma yesturun Nuun kaleme, ve kalemin yazdıklarına yemin olsun. Kelemi ve kalemin yazdıklarını düşün. demektedir. Peki değerli hocalarım bu ayetten ne anlamalıyız. Vahyin dışında bu ayeti kerimeyi şöylede düşünebiliriz.

Kalem aslında yazı aletidir. Onun için kalem deyince geçmiştekilerin aklına kamış gelirdi değil mi. Son yy. da teknolojik aletlerle üretilen işte kurşun kalem, tükenmez kalem, dolma kalem geliyor. Şimdikilerin aklına da klavye gelmeli. Ama 100 sene sonra ne olacağını biz bilemiyoruz. Yazma aleti.Yazım Aleti vs…

Aslında biz burada aletlerden herhangi birine bir atıf olarak değil bu kalem, Allah’ın insanoğluna konuşma yeteneğini vermesinin yanında, konuşmasının arka planında da o konuşmayı hazırlayacak akıl yeteneğini. Yani düşünme yeteneğini vermiş,diyebiliriz.

Hemen hatırlayalım kalemle  ilgili ayetler indi. Neydi onlar?

Ikra’ ve Rabbükel’Ekrem, Elleziy ‘alleme BilKalem, Allemel’İnsane ma lem ya’lem (‘Alak/3-4-5-) ilk inen 5 ayetin sondan gelenleri. Bakın; Ikra; Oku ve Rabbükel’Ekrem oku ki rabbin ikram sahibidir, en cömerttir. Niye cömert, cömertliğinin alameti ne ?

Dikkat buyurun, lütfen. Ekmek verdi ya, su verdi ya, meyve verdi ya, sebze verdi ya demiyor. Ne diyor ya?

Elleziy ‘alleme BilKalem cömertliğinin bir numaralı alameti, insana öğrenme yeteneği verdi.

Evet arkadaşlar bu ayetleri daha da açmaya gerek yoktur.Konu farklı yerlere çekilebilir bu iki ayeti bu yazımızda en azından okuduk.Bunu sizler düşüneceksiniz.

Bugün hutbelerde teknolojiden yararlanılması son derece doğal olsa gerek. O zamanın yazma aleti farklı idi bugün de şuan okuyorsunuz. .. Bir klavyeden yazıyorum ve siz kağıttan değil burada yazılan yazıyı bilgisayardan mobil vb cihazlarınızdan okuyorsunuz. Hutbelerin okunmasını da bu şekilde düşünülebilir , ki düşünülmelidir de .

Hocalarımızın imam hatiplerimizin bazılarının hutbeleri telefon ve tabletten mobil cihazlardan okunmasına son derece karşı ve okuyanlara sertler . Sebepleri eski gelenekleri devam ettirmekten ziyade hala teknoloijiden yararlanmayan ve yararlanamayanların olmasıdır.

Bunun dışında genç hocalarımız da düşünmediklerinden ve  bu konuda hocalarına soru sorduklarında aldıkları olumsuz cevaplar neticesinde imam hutbeyi telefondan tabletten okuyamaz gibi fetva söylemlerine girişmektedir. Bunlar malesef kabul edilecek şeyler değil.

İmam-Hatiplerin Köylerdeki Durumu : Evet değerli kardeşlerimizin bir çoğu özellikle sözleşmeli imam hatipler  köylerde görev yapmaktadırlar  ve günümüzde benim de görev yaptığım yer dahil hala çok eski ve gelişmemiş şartlara sahip.

Altyapısı olmayan , okul bulunmayan , internetin çekmediği , hatta bazı telefon hatlarının bile çekmediği , günde bir iki defa elektrik kesintisinin olduğu , şehirlere bir iki saat mesefanin olduğu , yine arabası olmayanların haftada bir köy arabası ile şehire  gittikleri  bölgeler mevcut.

Bu durum da olan bir kişinin her hafta hutbe için bu sıkıntılara katlanması söz konusu olamaz.Malum hutbeler perşembe günü gecesi hazırlanıp internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Alel acele her zaman bir imamın hutbeyi yazması da eziyettir.Doğal olarak bu şartları ele aldığımız hutbelerin bir tabletten veya telefondan okunması gayet normal olsa gerek.

Camilerde cemaatlerin durumu : En sıkıntı ve sorunun olduğu cami cemaatlerinin dini bilgilerden yoksun olmasıdır. Bazı cami cemaatlerine  durumu anlatınca hoş görü ile karşılayabilirken.

Eski toprak dediğimiz biz atamızdan böyle gördük diyenler malesef hocaların durumunu düşünmeden fitne ve kargaşa çıkarmak için elinden geleni yapmaktadır. Malum bu zihniyeti değiştirmek yine bizlere bir görevdir.

İmam Hatipleri karalamak isteyenler : Bu son derece önemlidir.İmam hatip bir şey yapsa mutlaka bir kusur arayan malesef zihniyeti bozuk olan fesat ve fitne çıkaran insanlarda mevcut.

Hocanın hutbeyi tabletten okuduğunu camide elinde telefonla hutbe sırasında cekip.

Sosyal medyada bizim hoca cuma hutbesinde şöyle okudu ,  böyle okundu deyip dalga konusunu haline getiren din ile alakası olduğunu düşünmediğimiz insan tipleride mevcut .Rabbim bunları da ıslah eylesin.

Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatında hutbe esasları ile ilgili maddeler ortadadır.Bu maddelerde okunmaz okunamaz diye bir şey söz konusumudur ?

Yoksa burada hutbenin Diyanet İşlerinin hutbeleri olmasımı söz konusudur ? bunu siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Evet değerli imam hatip hocalarım facebook ve sosyal medyada bu konuların tartışmasını yapılmaması gerektiğini düşüncesindeyiz.

Olumlu olumsuz yorumlarınızı sayfamızda belirtebilirsiniz. Malum bizim buraya yazmadığımız veya düşünmediğimiz farklı baktığımız düşünceler mevcut olabilir.Umarım hayırlara vesile olur.

Allah’ın rahmeti bereketi mağfireti üzerimizler olsun dua ile…

İmamların Telefon veya Tabletten Hutbe Okumaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 3 Mart 2019, 09:08

  Imam hatip mezunuyum geçen hafta ani hutbe okumam gerekti ne yapacağımı bilemedim telefondan yararlansaydım daha iyi olurdu. Bencede bir sakınca yok.

  Cevapla
 2. Tabletten yada mobilden hutbe okunmazdan ziyade devamlı teknolojiye bağlı kalmamamızdır tartışmamız.
  Eğer bir din gönüllüsü devamlı herşeyini teknolojiyle yaparsa ister istemez cemaatide direk teknolojiye yonlerdirmiş olmuş oluyoruz. Cemaatın bir sorusu bir meselesi olduğunda imam a değilde direk teknolojiye soracak yani imamlara ihtiyaç yok herşey teknolojiyle hal oluyor imamlarda devamlı teknolojiyi kullanıp duruyorlar düşüncesi oluşacak cemaatta hepimizin malumu internet sitelerinde o kadar yanlış bilgiler dolaşıp duruyo.
  Bunun için din gönüllülerin teknolojiden çok kuran, hadis ve dini kitaplara baş vurması gerektiği düşüncesindeyim. İllaki tablet yada telefondan hutbe okunmaz gibi bi iddiamız yok yani.

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ağustos 2017, 17:35

   öncelikle dediklerinize bizde katılmaktayız.Aynı şey televizyonlarda yayınlanan dini programlar içinde geçerli.Ama burada hutbenin okunması ve kağıt yerine teknoloji kullanan imam hatiplere veryansın yapanlaradır sözümüz.Bunun dışında sahih kaynakların öğretilmesi okutulması çok önemli.Malum hocalarımız camilerde kuran- hadis ve dini bilgilerden yayınlanırken elinde kaynaklar olduğu için kitaplardan kolayca istifade edebiliyor.Yoksa dediklerinize katılmaktayız.

   Cevapla
  • Selamun aleyküm hocam görüşünüze katılmakla birlikte şunu belirtmek isterim, imam teknoloji kullanırsa cemaatte kullanır sorunlarını ordan öğrenir yanlış da öğrenebilir demişsiniz. Şimdi hocalarımız genelde bilgilerini ilmihal ve dini bilgiler kitaplarını okuyup öğreniyorlar, cemaat hocanın böyle yaptığını biliyor suali olunca hocaya gelmek yerine kitabı açıp okuyormu diye soru gelir insanın aklına. Şunu diyeyim ekseriyeti okumuyordur Allahu alem. Ben imam adayıyım inşaallah daha sınava gireceğim ama cemaatlerin içinde bulundum ve insan psikolojisi hakkında birkaç birşeyler kaptık gerek okuduğumuz okuldan gerekse hocalarımızdan kitaplardan falan. Demem o ki, hocaya soru soracak adam ya hocayı alaya almak için soru sorar özelikle gençse, ya da üşenmiştir okumaya gedip hocaya sorum hele bir der haa başkası da okur gelir kafasına yatmaz hocaya sorar, tablet o bu şu hocanın elinde olunca nasıl ki kitap açıp bakmaya tenezzül etmeyen oluyorsa tablete ona buna bakmaya da tenezzül etmez bunu bilmeliyiz. Belli bir yaştan sonra zaten insanları birşeylerin izahı zorlaşır, ama deriz ki ben buradan bakıyorum işte imkan kısıtlı falan dinen de bir sakıncası yok denir anlarsa anlar anlayan da zaten anlamış olur, haa bak tablete telefona kitaba neyse oku gel kafana soru takılırsa gel gene sor bana denir. Birde şu var imam her zaman toplumun gözdesidir, cemaat imam tabletli de olsa gelir sorar tabletsiz telefonsuz olsa da gelip sorar, haa karşı çıkarmı orası ayrı, ama sorar emin olun

   Cevapla