Kamu Personeli Alımlarında Mülakata 5 Katı Aday Çağrılması !

featured

Değerli arkadaşlar Diyanet ile ilgili yasa güncellendiği icin yazımızı sonuna kadar okursanız çok seviniriz. Malum yeni başlık açmadık.Çünkü bu haberi önceden sosyal platformlarda yayınlamıştık.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 28 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

28 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlara ilişkin yönetmelik değişti.

BOŞ KADRO SAYISININ 5 KATI ADAY SINAVA ÇAĞIRILACAK

“İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi” bölümünde yer alan 27/C maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “üç katı” ibaresi “beş katı” olarak değiştirildi.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile İl özel idareleri ve belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşlar, atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı sınava çağıracak.

ADAYLAR KPSS BAŞARI PUANINA GÖRE SIRALANACAK

İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, personel alımlarına başvuran adayları, KPSS puanlarına göre sıralayacak ve en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere boş kadro sayısının 5 katı adayı sınava çağıracak.

DEĞİŞİKLİK BAKANLAR KURULU KARARI İLE YAPILDI

Yönetmelikte yapılan söz konusu değişiklik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yazısı ile 11 Eylül 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile alındı.

Diyanet Personelinin Durumu ?

Sevgili arkadaşlar yukarıdaki maddeler Diyanet İşleri Personelinin ataması ile ilgili değildir.Hali hazırda personel alımında kişi sayısının üç katı mülakata çağrılacaktır.!

Diyanet Personelinin Son durumu ? (Yasa Değişti)

Öncelikle arkadaşlar bu mesajı yasa onaylanmamışken yazılmıştı malum bir cok sitede paylaşıldı.O yüzden şuanda güncel yasa Diyanet İşleri Başkanlığı atamalarında da karar değişikliği gündeme gelmiştir.

Değişen yasa ile atamalarda alım kişi sayısının beş katı aday Görevde Yükselme sınavına cağrılacaktır.Resmi gazete ile yürürlüğe girmiştir.Resmi Gazetede Yayınlanan Bilgiler şu şekildedir.

Resmigazete

Değerli arkadaşlar buradaki maddeleri dikkatli okuyunuz.Resmi Gazetede yayınlanan resmi buraya koymuş olmakla birlikte 

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır.”

28 Kasım 2017 SALI Sayı : 30254 Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikle sona erdi. Şimdi yeni çıkan yönetmeliğe göre personel arasında ayrım yapılmaksızın İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur\’an Kursu Öğreticileri ve diğer ünvanlarda yapılacak sözlü sınavlar için ilan edilen kadro sayısının üç katına kadar aday sözlü sınava çağrılacak.

Beş katı adayla sizinde resmi gazete de gördüğünüz gibi sadece Görevde Yükselme sınavları için geçerlidir.

Kamu Personeli Alımlarında Mülakata 5 Katı Aday Çağrılması !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

  1. Hocam bu kko alımlarında düz lise olup onlisans mezunlarının mülakata cagrilmyacagi söyleniyor doğruluk payı var mi.onlisans mezunuyum ve hafizim.

    Cevapla