Kuran-ı Kerîm’i Ezberleme Teknikleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biz müslümanlar için önemli yere sahip olan Kur’an-ı ezberlemek için yapılması gereken en pratik yolları sizler için bir araya getirdik.

Eğer sizde Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek istiyorum diyorsanız bu rehberimizi mutlaka okumalısınız. Cenab-ı Allah(c.c) bizlere yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayalım ve hiç şüphe yok ki ancak ve ancak kendisine ibadet edelim diye indirmiştir.

Onu sadece Arapça okumak yetmez, onu anlamalı ve sürekli onun bizlere öğretmeye çalıştığı klavuzu hayatımıza yerleştirmeliyiz. Şüphesiz ki bu da Kur’an-ı hem ezberlemekten geçer. Kur’an-ı Kerim’i manasını düşünerek ve hayatımıza uygulayarak ezberlemenin fazileti oldukça eftaldir.

Kur’an-ı Ezberlemek için Yapılması Gereken En Pratik Yöntemler

Kur’an-ı Anlamak

İlk olarak o yüce kitabı anlamalıyız. Çünkü onun ne olduğunu ve onun niçin indirildiğini anlamadan onu ezberlemenin bir manası olmayacaktır.

Bu yüzden Kur’an-ı Kerim’in meallerini okumalı, onu anlamalı ve Cenab-ı Allah’ın bizlere vaat ettiği mutluluğa erişmek için yüce yaratıcımızın sözlerine kulak vermeliyiz.

Aksi takdirde Kur’an’ın Arapçasını ezberlemek , İngilizce bir metni ezberlemek gibi olmayacak mıdır ? Bu nedenle Arapça öğrenmek bizlere fayda sağlayacaktır.

Niyet

Niyet belki de tüm ibadetlerin özüdür. O yüce kitabı ezberlemek de bir ibadet sayılacağı için önce niyet etmeli ve bu niyetimizde en kalbi duygularımızı geçirmeliyiz. Niyetimiz kalpten olmadığı sürece zevk alarak ezberlememiz mümkün olmayacaktır.

Ayrıca niyetimiz Allah(c.c.) rızasını kazanmak olmadır. Başka bir niyet dinimize zarar verecektir. Onun rızası için ezberlemek ve onun rızası için Kur’an-ı anlamak gerçek hayatımız olan ahirette kazanacağımız mükafatların en önemlisi olmayacak mıdır?

Hedefler Belirlemek ve Sistematik Davranmak

Niyetimiz sahih olduktan sonra ise kendimize hedefler belirlemeli ve sistematik davranmalıyız. Örnek vermek gerekirse bugün yeni ayeti ezberlerken yarın eski ayetleri tekrarlamalı, unutmamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Aksi takdirde yeni ayetler ezberlerken bir önceki ezberlediklerimizi unutmamız mümkündür.

Nasıl bir sistematik geliştireceğiniz tamamen size kalmış. Aklımızın aldığı ölçüde süre ezberleme çizelgeleri belirlemeli , dinleyerek Kur’an-ı ezberleme metodu mu yoksa okuyarak ezberleme metodu mu kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Hatta kendinize hafıza teknikleri geliştirebilirsiniz. Bu teknikleri geliştirmek sizin elinizde olan bir şeydir. Kur’an-ı ezberleyip unutmanın hükmü ile ilgili peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi olduğunu unutmayalım:

Kur’an-ı Kerim’i okuyup da (ezberleyip) sonra unutan kimse, kıyamet gününde Allah (c.c.) ile ancak eli kesilmiş olarak karşılaşır.” (Ebu Davud, Vitr 21).

Kendinizden Feragat ve Zaman Yönetimi

Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için kendinizden feragat etmeli, uyku sürelerini kısaltmalı ve en önemlisi de zaman yönetimini planlamalıyız.

Zaman yönetiminde bazı şeylerden feragat ederek Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için zaman ayarlamalıyız. Onun Allah’ın kitabı olduğunu, Allah’ın sözleri olduğunu ona hayatımızda daha fazla yer ayırmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Ona hayatımızda yer açmalıyız.

Sonuç olarak Kur’an-ı Kerim biz müslümanlar için hayatın rehberi ve hayatın vazgeçilmezi olmalıdır.

Hayatımızı mümince yaşamak istiyorsak ve Hz.Muhammed’e (s.a.v)  layık bir ümmet olmak için ayrıca Cenab-ı Allah’a  layık bir kul olmak için Kur’an-ı Kerim’e hayatımızda yer açmalı onun ezberlemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için niyetimiz sahih olmalı yalnız ve yalnız Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için kendimize sistemler belirlemeliyiz.

Peki siz değerli mümin kardeşlerim, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için neler yapıyorsunuz. Yorum bırakarak kendi yöntemlerinizi diğer kardeşlerimize de anlatabilirsiniz.

Kuran-ı Kerîm’i Ezberleme Teknikleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Ben hafızlık yaparken dinleyerek yapmayı daha çok benimserdim tavsiye ederim

    • Yönetici 31 Ocak 2021, 00:51

      eyvallah kardeşim dinlemek güzeldir.Hafızlık yapmadım ama yapanlarla yurtta kaldım .Unutmaman duası ile

      Cevapla