Kuran’ın Tek Kaynak Olması Ne Demek ?

featured

KURANIN TEK KAYNAK OLMASI NE DEMEK?

Kur’an bize yeter, tek kaynak Kur’an’dır, sadece Kur’an” cümleleri Resulullah’ın Kur’an’dan çıkardığı hikmetli sözlere muhalif bir tavır değildir.

Burada amaç bütün hadis edebiyatını yok saymak ya da dini geleneğimizin kökünü kazımak değil Kur’an’ın süzgecine ya da denetimine sokmaktır.

Kur’an’dan bağımsız kaynak yoktur. Herhangi bir kitabın, eserin, kişi ya da kurumun Kur’an karşısında dokunulmazlığı olamaz.

Hangi İslami bilim dalında olursa olsun yazılan tüm kitaplar ve yazarları Kur’an ile mercek altına alınmalıdır. Geleneğimize ait kitapların gereksiz ya da değersiz olduğunu savunmuyoruz.

Toptan yok saymayı ya da her şeyi ile kabul etmeyi değil, analiz edip uygun olanı almayı olmayanı da atmayı öneriyoruz.

Eleme yapmayı, seçici olmayı önemsiyoruz.

Netice olarak diyoruz ki, “Gerçek ile sahtenin ayrımında tek kaynak, tek ölçü Kur’an’dır”. Tarihi, bilimi ve insanlığın gelişmesini anlatan eserlere neden düşman olalım? Kur’an bizden böyle bir şey istemiyor ki.

İşte bu vesile ile bugün bir taraftan Kur’an bize yeter biz Hadis okumayız, bir taraftan da Hadisleri red ediyor bunlar dinsiz diyen kıymetli kardeşlerimiz birbirlerini suçlamayı bırakmalı, yine aynı zamanda ifraf ve tefrid noktasında daha hassas davranmaları gerekmektedir.

DHBT Dersleri olarak Kur’an bize elbette yeter demekle birlikte Nebilerimizin de güzel davranışları ve Kur’an ile celişmeyen güzel Hadislerinden istifade etmeyi unutmamalıyız.

Hadisleri suistimal eden ve kendi yararına kullananlar olduğu gibi Kur’an bize yeter söylemi ile de farklılıklar yaratan kendi sözlerini doğrulatma peşinde olanları da biz buradan uyarmak istiyor bu eylemlerde bulunanlar bir an önce tövbe etmelidirler.

Sizlerde bu hatalı davranışlara düşmeyin ve bu tarzda olan kardeşlerinizi müslümanca uyarmalısınız taraftarlık yaparak değil.

Bu konu ile ilgili sitemizde PDF kitapları mevcut olmakla birlikte okuyarak analizler yapmayı elden bırakmayın.

Konu ile ilgili her daim merak içinde olan veya mevcut tartışmalarla birbirlerini üzen müslümanlar üzerinde ayrılık yayanlar farklında olmadan kardeşlik bağımızı koparanlar bu yazımızı lütfen dikkate alsınlar.

Son zamanlarda Hadisleri red edip Kur’an ı kendi amaçları için yorum ve tevil yapanlar git gide artıyor. Bizler de bu kişilere karşı uyanık ve dikkatli olmalıyız.

Kuran ve Sünnet bütünlüğünü hiçbir zaman elden bırakmadan dinimiz islam da farklı fikir görüşlerinden dolayı tefrikaya , ayrılığa , ifrad ve tefride düşmemeye gayret edelim.

Şunu da asla unutmayalım Kuran insanı Resulullah (sav) ‘a götürür. Sevgili nebimizi postacı konumuna da düşürmeyelim.

اِنَّ هٰذَا الْقُرْاٰنَ يَهْد۪ي لِلَّت۪ي هِيَ اَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِن۪ينَ الَّذ۪ينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ اَنَّ لَهُمْ اَجْراً كَب۪يراًۙ 

﴿٩﴾
﴾9﴿  Kuşkusuz bu Kur’an en doğru olana iletir; dünya ve âhiret için yararlı işler yapan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler. (İsra Suresi 9.Ayeti Kerimesi)
Kuran’ın Tek Kaynak Olması Ne Demek ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir