MBSTS Başvuruları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MBSTS 2024 ne zaman yapılacak?

MBSTS sınavına ilişkin detayları sitemizde olmakla birlikte internet üzerinde bu konuda sınava girecek adayların fazla bilgi bulamamalarına binaen DHBT sitesi olarak bizler bilgilendirmede bulunmayı uygun gördük.

MBSTS Sınavına ilişkin kısa bilgilendirmeleri açıklamakla birlikte MBSTS sınavında çıkmış olan tüm soruları sitemizden ücretsiz bir şekilde indirebilir sınava hazırlanabilirsiniz.

Sınavda çıkmış soruları sitemizde farklı başlık altında bulunmaktadır. İlgili yazı için arama yapabilir veya linklerden ulaşabilirsiniz.(Site Güncellemeleri yapmaya devam ettiğimizden dolayı dosyalarla ilgili bir takım kontroller yapılıyor. Gün içinde indirme linkleri çalışmazsa tekrar deneyiniz.)

​DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONELİ İÇİN MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVI (MBSTS)

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1.Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2.Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanlar için naklen, müktesebi olmayanlar için ilk defa naklen atamaları,

3.Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4.Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyen Başkanlığımız personeline yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) 30.04.2023 tarihinde Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılacaktır.

MBSTS SINAV İŞLEMLERİ

1.Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 09 Mart 2024 günü saat 14.00’da Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, İstanbul (Anadolu ve Avrupa şeklinde iki bölgede), Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van illerinde olmak üzere 21 ilde yapılacaktır.

2.Adaylar sınav giriş yerleri belgelerini ilgili tarihler içerisinde http://www.osym.gov.tr adresine girerek aday işlemleri ekranından öğrenip alabileceklerdir.

3.Adaylar sınava gelirken sınav giriş belgesi ile birlikte T.C. Kimlik No’lu kimlik belgelerinden birini (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

4.Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) tek grup halinde yapılacaktır.

5.Sınavda 60 soru sorulacaktır. Her bir soru 1.6667 puan değerinde olacaktır.

6.Sınav süresi 100 dakika olacaktır.

7.Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular adaylar lehine doğru kabul edilerek değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.

8.Adaylar sınav sonuçlarını, belirtilen tarihinden itibaren http://www.osym.gov.tr internet adresinden giriş yaparak sonuç bölümünden öğrenebileceklerdir.

MBSTS Sınav ücretleri ve diğer sınav ücretleri ile ilgili artan fiyat pahalılığını cimer vasıtası ile şikayetlerimiz fazla bir sonuç vermemiştir. Siz kıymetli hocalarımızda aynı şikayetleri cimer üzerinden yapmalarını tavsiye ediyoruz .MBSTS normal sınav ücreti 480 TL olmakla birlikte geç başvuru ücreti ise 720 TL’dir.

ÖSYM tarafından MBSTS ile ilgili yapılan açıklamaya göre: 

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Başlangıç Tarihi: 24.01.2024

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Bitiş Tarihi:31.01.2024

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Geç Başvuru Tarihi:08.02.2024 (Tek Gün)

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Tarihi:  30.04.2023  

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Sonuç Açıklama Tarihi: 09.04.2024

Sınav sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Adaylar, sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Sonuç bilgisinde doğru/yanlış cevap sayıları ve adayın aldığı puan belirtilecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Kısa genel bilgilendirmenin yanı sıra ÖSYM sitesine giderek MBSTS Kılavuzu indirip detaylara resmi bir şekilde de ulaşabilirsiniz. MBSTS Sınavında çıkmış olan tüm sorular sitemizde DHBT Dersleri sitemizde mevcuttur.

Ücretsiz ve üyelik gerektirmeden hepsini mobil cihazlarınıza PDF formatında yükleyebilirsiniz. 

https://dhbtdersleri.com/mbstsde-cikmis-tum-soru-ve-cevaplari.html

Mbsts Konulari Sorulari

MBSTS Başvuruları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir