MBSTS’de Çıkmış Tüm Soru ve Cevapları İndir!

featured

Değerli ziyaretçilerimiz; internet sitemiz her ne kadar DHBT üzerine olsa da diğer bazı sınavlarda da Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı ve ilahiyat sınavlarının soruları sorulabilir.

Bu bakımdan burada MBSTS ( Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ) ‘ında, 2010 yılından bugüne kadar çıkmış olan tüm sorularının yayınlayacağız.

Ek olarak müftülük ve diğer kurumların, ücretsiz bir şekilde yayınlanan, sorularını çözmeniz de size yarar sağlayacaktır.

Bizler de DHBT internet sitesi olarak MBSTS sınavına girecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı Personelimizin de bugüne kadar yapılmış olan tüm MBSTS Sınavı Soru ve Cevaplarından istifade etmeleri için burada arşiv niteliğinde , üyelik istenmeden ve ücretsiz olarak istifadenize sunuyoruz.

Bildiğiniz üzere MBSTS sınavı; imam hatiplerin, müezzin-kayyımların – kuran kursu öğreticilerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev değişikliği veya bir başka yere tayin istemeleri için yapılması gereken sözlü sınavdır.

Dolayısıyla bu sınavlarda çıkmış olan sorular bizleri de son derece ilgilendirmekte olup aynı sorularla karşılamamız muhtemel olacağından, soruları tüm çözmek kendi menfaatimize olacaktır.

Yüklemek İçin Tıkla
2010 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB
Yüklemek İçin Tıkla
2011 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB
Yüklemek İçin Tıkla
2012 MBSTS Çıkmış Soruları

72,96 KB
Yüklemek İçin Tıkla
2013 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB

2014 yılında MBSTS’de çıkmış olan soru cevapların kağıtları ayrı ayrı yayınlanmıştır. İlk olarak sorular, ardından cevap anahtarı şeklinde ayrı bir dosyada yayınlanmıştır.

Yüklemek İçin Tıkla
2014 MBSTS Çıkmış Soruları

72,96 KB
Yüklemek İçin Tıkla
2014 MBSTS Cevap Anahtarı

73,01 KB

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan MBSTS Sınavı 2015 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Aynı şekilde 2015 yılından itibaren Ösym tarafından yapılan MBSTS Sınavının soru ve cevaplarının artık sadece %10 ‘u yayınlamaktadır.

Yüklemek İçin Tıkla
2015 MBSTS Çıkmış Soruları

72,96 KB

2016 Yılında ÖSYM tarafından yapılan MBSTS Sınavının çıkmış soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayınlanmadığından ötürü 2016 yılında yapılan MBSTS sınavının çıkmış soru ve cevapları yoktur.

2017 yılında ÖSYM tarafından yapılan MBSTS sınavına ait çıkmış soru ve cevapların % 10 u yayınlanmıştır. Alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yüklemek İçin Tıkla
2017 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB

2018 yılında ÖSYM tarafından yapılan MBSTS sınavına ait çıkmış soru ve cevapların % 10 u yayınlanmıştır. Alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yüklemek İçin Tıkla
2018 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB

2019 yılında ÖSYM tarafından yapılan MBSTS sınavına ait çıkmış soru ve cevapların % 10 u yayınlanmıştır. Alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yüklemek İçin Tıkla
2019 MBSTS Çıkmış Soruları

72,96 KB

2020 yılının MSBTS sınavı covid 19 nedeni ile 27 şubat 2021 yılında yapılmıştır. İleri ki zamanlarda sitemizden 2020 MBSTS soruları indirecek veya istifade eden hocalarımız veya ziyaretçi arkadaşlarımız olursa neden 2021 yılında 2 tane farklı diye lütfen düşünmesinler lütfen.

27 Şubat 2021 tarihinde uygulanan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (2020-DİB-MBSTS) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarının %10’u aşağıdaki bağlantıda mevcuttur.

Yüklemek İçin Tıkla
2020-2021 MBSTS Çıkmış Soruları

72,96 KB

2021 yılında yapılan ikinci sınavın( 2021 MBSTS sınavının) soru ve cevapları Ösym’nin resmi sitesinde yayınlanmadığından dolayı şuan ekleme işlemi yapamıyoruz. Ösym’de yayınlandığı gibi sitemizde de yayınlanacaktır.

2022 yılında ÖSYM tarafından yapılan MBSTS sınavına ait çıkmış soru ve cevapları yayınlanmıştır. Alttaki linkten indirebilirsiniz.

Yüklemek İçin Tıkla
2022 MBSTS Çıkmış Soruları

72,97 KB

Değerli okuyucularımız; MBSTS Çıkmış Sınav Soru ve Cevaplarının yayınlanmış olanlarının hepsini burada yayınlamış bulunmaktayız.

Sınav sorularının linklere tıklayarak yüzde %10.unu PDF şeklinde indirebilirsiniz. (Soruların hepsini yayınlamak suç olduğundan bizler de yasal olarak soruların sadece yüzde %10.unu yayınlayabilmekteyiz. Soruların tamamını DHBT Testleri bölümünde testlerin içine serpiştirdik.)

Soruları bilgisayardan indirecek olanlar, sol tıklayarak *hedefi farklı kaydet*e basarak indirme işlemini yapabilir. Direk mavi linke tıkayarak da otomatik indirme işlemi yapılabilir.

MBSTS sınav soru ve cevaplarını açabilmek için PDF programının yüklü olması gerekmektedir.

Aksi taktirde PDF formatında olan MBSTS sınavında çıkmış olan soru ve cevapları görüntüleyemezsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 Yorum

 1. 4 sene önce

  Emeği geçenlerden Allah razı olsun

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  sagol un var olun allah dert verip derman aratmasın

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  2016 mbsts soruları yok mu?

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Bugüne kadar cıkmış olanların hepsi orada mevcut zaten hocam

   Cevapla
 4. 4 sene önce

  Sitenizi teması dahil çok hoşuma gitti, başarılarınızın devamını diliyorum

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   yorumdaki site linki sizinmi birde sitemize nereden ulaştınız acaba

   Cevapla
 5. 4 sene önce

  2016 ile 2017 mbsts çıkmış soruları imeilime gönderebilirmisiniz.

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   2016 ya ait bir malesef mbsts soruları pdf olarak yayınlanmadı bizlerde yayınlayamayız.2017 yılına ait soruların yüzde onu sitemizde bulunmaktadır.

   Cevapla
 6. 4 sene önce

  İlçe Müftülüğü sınav sorularına nasıl ulaşabiliriz

  Cevapla
 7. 3 sene önce

  2019 mbts çıkmış soruları gonderebilirmisiniz

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  Tüm bilgiler için çok teşekkürler sağolasıniz vârolasiniz Allâh râzı olsun sizlerden Sayın Hocalarımız

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  Pdf’ler tam çıkmıyor telefonda hocam

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Merhaba,cevaplara nasıl ve nereden ulaşacağız,pdf lerin sonunda cevap anahtarları yok

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   sadece bir tanesinde yok hocam onunda cevap anahtarı sitede mevcut

   Cevapla
 11. 2 sene önce

  Hocam selamün aleyküm, kpss hazırlanıyorum. O sebeple mbst ve dhbt sınavlarında çıkmış soruları analiz etmeye çalışıyorum. Ama maalesef belli yıllardan sonra soruların sadece yüzde 10 yayınlıyorlar. Sizin elinizde testlerin tamami varsa bana gönderebilir misiniz? Elbette başkası ile paylaşmayacağım. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 2 sene önce

   yasal olarak suç unsuru olduğundan dolayı sitemizde böyle bir durum yok malesef kardeşim.bazıları her ne kadar yayınlasalarda bu suç teşkil ediğildiğinden dolayı bizler bunu malesef yapamıyoruz.

   Cevapla
 12. 5 ay önce

  merhabalar.
  2015 yılı dahil bulunduğumuz yıla kadar hiçbir mbst sınavını indiremedim. site gizli değil/güvenli değil gibi bir yazı çıkıyor.
  nasıl indirebilirim acaba. yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Yönetici 5 ay önce

   o konuda sorun giderildi.Sistem güvenlik amaclı yapıyor olabilir sitemiz güncellendikce bazı programlar ücret mesabesinde ek özellikler koyuyor.Ücretlerini yatırmadığımız zamanlar oluyor bu konuda ileriki dönemde tekrar deneyin.Sınav zamanı olduğu için arkadaşlarımızda siteye bakmakta güclük cekiyorlar.Anlayışınız için teşekkür ederiz konu ilgili yerlere iletilmiştir.En kısa cözülececektir.İlerleyen dönemde tekrar indirmeye calışın.

   Cevapla
 13. 4 ay önce

  Dosyalar PDF Olarak iniyor ama açtığım da soru cevap yerleri boş bir kaç soru var.

  Cevapla
  • Yönetici 4 ay önce

   başka bir tarayıcı ve pdf açıcı ile tekrar deneyiniz bizde sorun görünmüyor.

 14. 3 ay önce

  Sadece 6 soru genele yayınlanıyor sadece sınava girenler belirli bir süre 60 sorunun hepsini goruyor

  Cevapla
  • Yönetici 2 ay önce

   Sistem dediğiniz gibi kıymetli kardeşim ÖSYM sistemde değişiklik yapmakla birlikte soruların tamamını yayınlayan yerler var bizler ÖSYM NE yayınladı ise aynısını ekleriz.Aksi takdirdeki yayınlar TÜRK CEZA KANUNUNA GÖRE YASAL DEĞİLDİR.

   Cevapla