Mehmet Görmez cemaatlere seslendi: Taraftar toplamayın !

featured

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dini cemiyet ve cemaatlere seslenerek uyarılarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’da ’Din Gönüllüleri Buluşması’na katılarak burada bir konuşma yaptı.

İstanbul İl Müftülüğü tarafından düzenlenen buluşmaya çok sayıda din görevlisi katıldı. Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen buluşmada konuşan Görmez, dini cemaatlere seslenerek, “Dine, İslam’a sadakat içerisinde hizmet eden bütün cemiyetlere, ilim ve hikmet yolunda dine hizmet eden her cemiyete, her cemaate, her topluluğa saygı duyarız. Ama deriz ki biz onlara. Cemiyete adam yetiştirin, cemiyetten kendinize adam devşirmeyin. Topluma insan yetiştirin, davetinizi götürün, taraftar toplamayın” şeklinde konuştu.

“AYET O GECE NAZİL OLMUŞ GİBİ HİSSETTİM”

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Görmez, 15 Temmuz darbe girişiminin sıradan bir olay olmadığını dile getirerek, “15 temmuz bu ülkenin tarihinde yaşadığı sıradan bir darbe teşebbüsü değildir. 15 temmuz bu toprakları, bu milleti yeryüzünün bütün mazlumlarına umut olmaktan çıkarma teşebbüsüdür” ifadelerini kullandı.

Kuran’ı Kerim’de geçen bir ayeti örnek gösteren Görmez, “O gece Kur’an-ı Kerim’i açtığımızda bir kardeşimiz telefonla bana okudu. Ayet o gece nazil olmuş gibi hissettim. ’Ey iman edenler Allah’ın nimetini hatırlayın. Bir topluluk elini size uzatmaya çalıştı. Allah da onların elini sizin üzerinizden aldı ve yok etti’” ifadelerini kullandı.

[better-ads type=”banner” banner=”11987″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″ lazy-load=””][/better-ads]

Görmez, “Şahıs merkezli okumalar, bütün aleme bütün alimlere hitap eden bir dinin mensubu dinini asla bir şahsın dünyasına hapsedemez. Bütün alemlere rahmet olarak gönderilen bir dinin mensubu bütün dünyasını sadece bir şahsın dünyasına mahkum edemez.

O şahıslara muhabbet duyar. Allah rızası için sever, muallim olarak görür, mürşit olarak görür, saygısını ifade eder. Ancak bir adım daha öteye giderek bütün dünyasını, inancını, ahiretini bir şahsın üzerine bina edemez” diye konuştu.

“DİYANET DİN ÇEKİŞMELERİNE ASLA GİRMEZ”

Görmez, kendisine din görevlileri arasındaki görüş ayrılıklarının olduğu aralarında ihtilaf olduğunun sorulduğu ifade ederek, “İhtilaf yok hilaf var. Çünkü ihtilaf rahmettir, hilaf zahmettir. İhtilaf fikirler arasında olur. Hilaf şahıslar arasında olur.

İhtilaf delile dayanarak yapılır ama hilaf kuru iddialara dayanarak yapılır. Vatandaş bize soru soruyor. ’Diyanet neden bunlara cevap vermiyor’ diye.

Diyanet bu muhteşem toplulukla birlikte din çekişmelerine asla girmez. Kuru iddialar üzerinden dini tartışan insanların tartışmalarına tenezzül etmez. Oraya girmez. Ama ona sırtını da dönmez ilimle hikmetle bunun nasıl üstesinden geleceği üzerinde düşünür” dedi. 

Mehmet Görmez cemaatlere seslendi: Taraftar toplamayın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir