Online Dhbt Deneme Sınavı Ücretsiz

featured

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım adaylarına yönelik Ücretsiz Online DHBT sınavı yapılacaktır.

Türkiye Geneli Ücretsiz Online DHBT Deneme Sınavı Başvuru Yapmak için alttaki kırmızı başlığa Tıklayınız.

DHBT ONLİNE DENEME SINAVI

Son başvuru tarihi 17 Temmuz 2016

Türkiye Geneli Ücretsiz Online DHBT Deneme Sınavı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Sınavına İlişkin Bilgiler

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alımlarında yapmış olduğu yeterlilik sınavı yerine yapılan bir sınavdır. Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım bu sınava girilmesini şart koşmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçme amacıyla ÖSYM tarafından 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacaktır.

Sınav iki yılda bir defa yapıldığı için bu yıl başvuru yapmayan adaylar 2018 yılına kadar beklemek zorunda kalacaklar. Bu nedenle 2017’ye kadar mezun olabilecek durumda olan ve sınava girme şartını sağlayan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev almayı düşünen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekmektedir.

DHBT Deneme Sınavı Nedir?

6 Kasım 2016 tarihinde DHBT Sınavına girecek adaylara, sınav öncesi bilgi seviyelerini belirlemek amacıyla, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanmış ve tüm Türkiye’de internet üzerinden ÜCRETSİZ olarak gerçekleştirilecek sınavdır. 

  Sınav sonucu puanlar, ÖSYM kriterleri veri alınarak yaklaşık olarak hesaplanacak ayrıca sınava giren adayları içerisindeki sıralama bildirilecektir. 
Tüm adaylar mezuniyetlerine göre ayrı ayrı sınava katılacaklar.

Deneme Sınavı Son Başvuru Tarihi : 17 Temmuz 2016
Sınav Tarihi : 25-31 Temmuz 2016
Sınav Şekli : İnternet Üzerinden (online)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir