Ösym’de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır ?

Gerek Kpss gerek DHBT sınavları olsun tüm işlemlerimizi bildiğiniz gibi ÖSYM ADAY GİRİŞİ üzerinden yapmaktayız. Bugün hepimizin başına gelebilecek bir olayı açıklamak istiyoruz.

Aynı mağduriyeti bizlerde yaşadık, sizler de yaşmamanız ve endişelenmemeniz adına ve en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. 

Bu yüzden de ÖSYM’de fotoğraf değişikliği nasıl olur ? ne şekilde yapabilirim gibi aklınıza takılan sorulara bu yazımızda cevap vermek istiyoruz. Böyle bir şeyle başta kendim sınavlara giren biri olarak bizzat maruz kaldım ve dikkat edilmezse başvuru yanabilir.

Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır.

Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nize kullanıcı adı ve şifreniz ve ya e devlet üzerinden giriş yaparak aday işlemleri sisteminde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir.

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir.

Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıdaki gibi bir dilekçe formunu düzgün biçimde doldurmaktır.

Dilekçeyi ÖSYM’NİN adresinden ve ya DİLEKÇE ÖSYM linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıklayıcı olabilmek dilekçemiz ile ilgili yapılması gerekenlerden biraz bahsetmek istiyorum.

1.İlk olarak kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız biz şekilde dilekçemize yazmak.Doğru olduğundan emin olun ve dikkatsizlik yapmayın.

2.Daha sonra yapmamız gereken ve önemli olak bir diğer konu Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

3.Sonraki aşama ise tarih konusu dilekçemizde gördüğünüz  üzere tarih kısmı ile ilgili başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız.

Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Konumuzu daha da iyi anlatmak adına bir örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DHBT sınavı var ancak siz DHBT’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz.

Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım. En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

4.Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5.Dilekçemizin alt kısmına ve sonlarına gelirken dikkat edilmesi gereken konulardan bir taneside ulaşım bilgileridir. Açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Dilekçede düzenlemelerimizi yaptık ve sıra geldi Örnek dilekçede talepler bölümü yazan yere bu bölüm de ne istediğimizi açıkca belirtmemiz gerekmektedir.

Misal DHBT başvurusunu yaptım ama  sistem süresi sona erdiğinden dolayı sınava girmenden önce fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuştur. Bu yüzden dolayı fotoğraf değişikliğinin yapılmasını talep etmekteyim diye , fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazmalıyız.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir. Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var.

Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz. Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız. ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hemde itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Değerli arkadaşlar bu konuda zaman başvuru ve güncelleme işlemlerinin tarihi dolmamış ise ÖSYM bürolarına gidip resminizi ücretsiz bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta başvuru sonrasında resmin güncelliğini yitirmesidir.Bununla ilgili Ösym aday işletim sistemine giriş yaptığınızda sizlere açıklamak adına bir takım bilgileri fotoğraf bilgilerinde görebilirsiniz. Bu bilgiler aşağıda da yazılmıştır.

Bilgilendirme

  • Fotoğrafın onaylanması, onay sürecinde olması ne demektir?
    Çekilen her fotoğraf ÖSYM tarafından kontrol edilmektedir. Çekildikten sonra henüz onay süreci bitmemiş fotoğraflar onay sürecinde gözükmektedir.
  • Fotoğrafın geçerlilik süresi ne demektir? 

    Geçerlilik süresi sadece yeni sınav başvurusu esnasında dikkate alınmaktadır.

Başvuru merkezlerinde çekilen bir fotoğrafın geçerlilik süresi ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından 50 ay olarak belirlenmiştir.

Adaylar başvurularını tamamladıktan sonra fotoğraflarının geçerlilik süreleri dolsa bile ilgili sınava girebilecekler ve sınava bağlı tercih bildirimlerini yapabileceklerdir.

  • Fotoğrafımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?
    Fotoğraflar sınav güvenliği gerekçesiyle 45 ay boyunca değiştirilemez.

Belgelendirmek koşuluyla özel durumları olan adaylar dilekçe göndererek fotoğraf değiştirme talebinde bulunabilirler.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor.O yüzden dilekçemizi uygun bir şekilde kargo ile gönderelim ve ya imkan varsa kendimiz teslim edelim.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.