Ösym’de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır ?

Gerek KPSS gerek DHBT sınavları olsun tüm işlemlerimizi bildiğiniz gibi ÖSYM ADAY GİRİŞİ üzerinden yapmaktayız.

Bugün hepimizin başına gelebilecek bir olayı açıklamak istiyoruz. Kıymetli okuyucular bazı güncellemelere binaen lütfen yorumlar kısmını da okuyunuz. Tekrar tekrar aynı soruları sorulmakta. Aynı soruları lütfen sormayınız.

Aynı mağduriyeti bizlerde yaşadık, sizler de yaşamamanız ve endişelenmemeniz adına ve en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. 

Bu yüzden de ÖSYM’de fotoğraf değişikliği nasıl olur ? ne şekilde yapabilirim gibi aklınıza takılan sorulara bu yazımızda cevap vermek istiyoruz.

Böyle bir şeyle başta kendim sınavlara giren biri olarak bizzat maruz kaldım ve dikkat edilmezse başvuru yanabilir.

Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır.

Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nize kullanıcı adı ve şifreniz ve ya e devlet üzerinden giriş yaparak aday işlemleri sisteminde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir.

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir.

Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıdaki gibi bir dilekçe formunu düzgün biçimde doldurmaktır.

Dilekçeyi ÖSYM’NİN adresinden ve ya DİLEKÇE ÖSYM linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıklayıcı olabilmek dilekçemiz ile ilgili yapılması gerekenlerden biraz bahsetmek istiyorum.

1.İlk olarak kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız biz şekilde dilekçemize yazmak.Doğru olduğundan emin olun ve dikkatsizlik yapmayın.

2.Daha sonra yapmamız gereken ve önemli olan bir diğer konu Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

3.Sonraki aşama ise tarih konusu dilekçemizde gördüğünüz  üzere tarih kısmı ile ilgili başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız.

Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Konumuzu daha da iyi anlatmak adına bir örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DHBT sınavı var ancak siz DHBT’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz.

Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım.

En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

4.Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5.Dilekçemizin alt kısmına ve sonlarına gelirken dikkat edilmesi gereken konulardan bir taneside ulaşım bilgileridir. Açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Dilekçede düzenlemelerimizi yaptık ve sıra geldi Örnek dilekçede talepler bölümü yazan yere bu bölüm de ne istediğimizi açıkca belirtmemiz gerekmektedir.

Misal DHBT başvurusunu yaptım ama  sistem süresi sona erdiğinden dolayı sınava girmenden önce fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuştur.

Bu yüzden dolayı fotoğraf değişikliğinin yapılmasını talep etmekteyim diye , fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazmalıyız.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir.

Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var.

Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz.

Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız.

ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hem de itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Değerli arkadaşlar bu konuda zaman başvuru ve güncelleme işlemlerinin tarihi dolmamış ise ÖSYM bürolarına gidip resminizi ücretsiz bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta başvuru sonrasında resmin güncelliğini yitirmesidir. Bununla ilgili Ösym aday işletim sistemine giriş yaptığınızda sizlere açıklamak adına bir takım bilgileri fotoğraf bilgilerinde görebilirsiniz. Bu bilgiler aşağıda da yazılmıştır.

Bilgilendirme

 • Fotoğrafın onaylanması, onay sürecinde olması ne demektir?
  Çekilen her fotoğraf ÖSYM tarafından kontrol edilmektedir. Çekildikten sonra henüz onay süreci bitmemiş fotoğraflar onay sürecinde gözükmektedir.
 • Fotoğrafın geçerlilik süresi ne demektir? 

  Geçerlilik süresi sadece yeni sınav başvurusu esnasında dikkate alınmaktadır.

Başvuru merkezlerinde çekilen bir fotoğrafın geçerlilik süresi ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından 50 ay olarak belirlenmiştir.

Adaylar başvurularını tamamladıktan sonra fotoğraflarının geçerlilik süreleri dolsa bile ilgili sınava girebilecekler ve sınava bağlı tercih bildirimlerini yapabileceklerdir.

 • Fotoğrafımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?
  Fotoğraflar sınav güvenliği gerekçesiyle 45 ay boyunca değiştirilemez.

Belgelendirmek koşuluyla özel durumları olan adaylar dilekçe göndererek fotoğraf değiştirme talebinde bulunabilirler.

06.07.2020 : Güncelleme ile bizzat kendim yaptırdım ÖSYM Başvuru Merkezinde ücretsiz Fotoğraf güncelleme işlemi yapılmakta. Bugün yayınlanan habere göre de ÖSYM’ye bu konuda gelen talepler neticesinde kişilerin kendi ais ösym sistemi üzerinden güncelleme yapabilecekleri duyuruldu.

Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor. O yüzden dilekçemizi uygun bir şekilde kargo ile gönderelim ve ya imkan varsa kendimiz teslim edelim.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

101 Yorumlar
 1. Gamze diyor

  Merhaba kpss başvurumu yaptım ancak 16.06.2021 tarihinde resmimin geçerlilik süresi doluyor. Şuan da başvuruda bir sıkıntı olmadı. Ancak daha sonra bir problem olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   her ihtimale karşı resminizi güncellemenizi tavsiye ederiz.

 2. Tuğba diyor

  10 gün sonra kpss başvurusunda bulunacağım fakat kimlikteki resmim bana benzemiyor. Eğer kimliğimi güncellersem ösym ve kimlik fotoğrafım farklı olursa sıkıntı olur mu veya kimliğim elime başvurular bittikten sonra ulaşsa sınav giriş belgesi alasıya kadar ösym fotoğrafımı güncelleyebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   KPSS merkezinde güncelleme işlemi olur kimlikteki fotunuz ile ösym tutmuyor ve kimlik güncellemesi yapıcaksanız size gecici kimlik belgesi veriyor nüfüs müdürlüğü işinizi görecektir hocam.

 3. yiğit diyor

  yeni gelen kimlik güncellemesiyle ösymde fotoğrafım değişti ancak fotoğrafı iki sene önce çekindiğimden kimliktekiyle alakam yok. Ösym başvuru merkezine gidip değiştirebilir miyim? yoksa dilekçe vermem mi gerekecek ?

  1. dhbtdersleri diyor

   ösym başvuru merkezinden güncelleme işlemi yapılıyordu.Pandemi süresi öncesinden kendim sınav başvuru işlemlerini yaparken güncellemeyi yaptılar.

 4. yıldız diyor

  merhaba. Ben tesettürlüydüm açıldım daha sonradan kimliğimde ve sınava giriş belgemde tesettürlü fotoğrafım duruyor ve süresinin dolmasına 2 yıl kadar var. dgs sınavına girdiğimde sorun olmadı ama gözetmen bu sen misin diyin sordu. sıkıntı yaşamak istemiyorum önümde KPSS ve İsg sınavı var. Yalnızca dilekçe göndermek yeterli oluyor dediler nüfus cüzdanı örneğine gerek var mı acaba? Ve kesin değiştiriliyor mu aynı durumu yaşayanlar var mı bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. dhbtdersleri diyor

   dilekce göndersen yeterli olur.olmazsa o gün bi kac saatliğine kapanın.

 5. hüs diyor

  ösym başvuru merkezine gidip dilekçe verip fotoğraf çektirince
  aynı gün içinde sınavın parasını yatırabilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   kimlik yanında olsun dilekceye gerek yok.

 6. berk diyor

  merhaba ben ilk olarak 2014 ygsye girmiştim bu sene ales ve kpssye giricem ancak ales başvuru yaparken fotoğrafımın geçerlilik süresi dolup dolmadığına bakmadım ama 2020nin 3.ayında yaptığım icin başvuruyu 50 ay 4 sene yapıyor yani mantıken geçmiş olması lazım ama ona rağmen ales başvuru yapabildim ve ücreti ödeyebildim.Kpss için fotoğrafımı yeniledim ve o yeni fotoğrafım o ales başvuru kayıt kağıdında gözükmüyor 2014 de çekildiğim fotoğraf gözüküyor.Bana sorun çıkarır mı ne yapmam lazım yeni fotoğrafım neden aleste de güncellenmiyor ?

  1. dhbtdersleri diyor

   ösym bürsonuda başvuru yapın.önceki sınavda başvuruyu kabul etti ise sorun olmaz.

 7. Burak diyor

  Fotoğrafımın süresi dolmadı ama değiştirmek istiyorum. Dilekçe yollamadan sınav koordinatörlüğünden değiştirebilir miyim? Hangi evrakları götürmem gerekir?

  1. Yılmaz CANBEYLİ diyor

   Selamün aleyküm ilahiyat 4. Sınıf öğrencisiyim imamlık için dhbtye lisanstan girebilir miyim?

   1. dhbtdersleri diyor

    girebilirsin kardeşim.

 8. Mehmet oz diyor

  Merhaba ben yks ye kaydimi yaptırdım başvuru goruntulede fotografim Cikiyo ama fotoğraf goruntule kisminda fotografinizin suresi dolmustur yaziyo sınava bu şekilde girebilirmiyim yoksa gidip yeniletmem mi gerekiyor

 9. Aslı diyor

  Arkadaşlar dilekçe ile uğraşmaya deymez ya ulaştı mı ulaşmadı mı düşün dur varana kadar ankaraya. Gidin mis gibi ösym koordinatörlüğünde 1 dk bile sürmüyor. Bugün hallettim daha hem 9-5 açık 🙂

  1. dhbtdersleri diyor

   16 sında ordayım inşallah caylar sizden. Kalkıp daaaa vandan edirneden ankaraya gidcez. Sizde para cook 😃

   1. Aslı diyor

    Ösym koordinatörlükleri her ilde var bilginize ..

    1. dhbtdersleri diyor

     😃 Bizde başka şeyler diyorduk. Ama. Sizin mesaj ankaraya gidin gibi olmuşç

  2. Ss diyor

   Fotograf goturulcek mi orda mi cekiyolar acaba

   1. dhbtdersleri diyor

    orda cekiliyor söyledim yorumlarda yazıyor hocam

  3. Gshdhdhsha diyor

   Ben fotoğrafı değiştirmek için tek yol dilekçe göndermek diye biliyorum ama böyle de oluyor mu

  4. Brsd diyor

   Fotoğrafın süresi dolmadan da değiştiriliyor mu

  5. Hilal diyor

   Aslı hiçbirşey yapmadan değişiyorlar mi
   Ne götürmek lazim

 10. Kartal diyor

  Merhabalar ben ÖSYM’ye fotoğraf icin dilekçe göndereceğim de nüfus kayıt örneğini hem muhtarlık hem de nüfus müdürlüğüne gittiğim zaman veremiyoruz diyor e devletten çıkarılır ancak diyor kabul edilir mi e devletten çıkarılan ? Lütfen cevaplar misiniz bir An once

  1. dhbtdersleri diyor

   Ösym yi arayıp aorun kardeşim kabul edilir diye düşünüyorum.

 11. Deniz diyor

  Merhabalar YKS başvurusu yapmıştım ve 1 Haziran da etüt merkezleri dahi açılıyor süresi geçmiş fotoğraf icin etüt merkezlerin de çektirme şansımız var mi illa ÖSYM’ye Dilekçe göndermemiz mi lazım?

  1. dhbtdersleri diyor

   bazı arkadaşlar yaptıramamış ama etüt merkezlerinde olması gerekir.ozaman bir deneyin bizede bilgi verin kardeşim.

 12. MagdurBiri diyor

  Ben dgs diğer sınavlar için fotoğrafımı değiştirmek istiyorum(fotoğrafın süresi dolmadı) bunun için başvuru tarihini beklemem gerekir mi yoksa yarın da yollasam kabul edilir mi dilekçem

  1. dhbtdersleri diyor

   başvuru zamanında veya öncesinde resmi dilekce yollamadan da güncelleyebilirsiniz.süresi dolmadı ise sıkıntı yok.başvuru esnasında resminizi cekiyorlar.

   1. Magdurbiri diyor

    Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim ama sormak istediğim şu: fotoğrafımın süresinin dolmasına daha çok var ama ben bu süreç içinde değiştirmek istiyorum( kendimde olan bi değişiklik için) dilekçeyi gireceğim sınavın başvuru döneminde göndermem şart mı yoksa başvuru başlamadan önce de gönderebilir miyim?

    1. dhbtdersleri diyor

     dilekçe fark etmiyor istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.sistem üzerinden ais ösym’de fotoğraf güncelleme diyin.başvuru sırasında resminizi cekiyorlar ösym bürosunda başvuru yaparsanız eğer.aksi taktirde dilekce işlemini yapmalısınız.

     1. Magdurbiri diyor

      Ösym ile anca görüşebildim bilgilendirmek için buraya da yazayım dilekçeyi hangi sınava girecekeniz o sınavın başvuru döneminde başvurunuzu yapıp göndermeniz gerekiyormuş yani başvuru dönemi dışında gönderilince kabul edilmiyormuş ösym yi arayıp görüştüm bu şekilde söylediler ya başvuru döneminde ya da başvuru bittikten sonra 5 gün içerisinde. Bunun dışında fotoğrafı değiltimrek için başka yapılcak bişey yokmuş. Bu arada nüfus cüzdanı örneğine de gerek yok fotoğraf ve dilekçe yeterli

     2. dhbtdersleri diyor

      sistemdeki son yeniliği bilmiyordum ben bilgilendirme için teşekkür ederim güzel kardeşim yazıya ekleyelim bunu benim dönemimde dediğim gibiydi.

   2. Magdurbiri diyor

    Sizin demek istediğiniz dilekçe olmadan da değişebiliyor mu artık ösym fotoğrafı (süresi dolmamış)

    1. R diyor

     Merhaba, o halde bizler şu anda fotoğraf değişikliği için dilekçe gönderemiyoruz, öyle değil mi? eğer yanlış anlamadıysam… Ben 2020 YKS’ye başvurdum ama fotoğraf değişikliği yapmak istedim, ama o halde başvuru tarihi geçtiğine göre yapamıyorum? doğru değil mi?

     1. dhbtdersleri diyor

      arkadaşımızdan gelen bu konudaki son ve güncel bilgi şu şekilde Ösym ile anca görüşebildim bilgilendirmek için buraya da yazayım dilekçeyi hangi sınava girecekeniz o sınavın başvuru döneminde başvurunuzu yapıp göndermeniz gerekiyormuş yani başvuru dönemi dışında gönderilince kabul edilmiyormuş ösym yi arayıp görüştüm bu şekilde söylediler ya başvuru döneminde ya da başvuru bittikten sonra 5 gün içerisinde. Bunun dışında fotoğrafı değiltimrek için başka yapılcak bişey yokmuş. Bu arada nüfus cüzdanı örneğine de gerek yok fotoğraf ve dilekçe yeterli

     2. kartal diyor

      simdi fotoğraf süresi dolanlar dahi dilekçe gönderdiği halde değiştirilemiyor mu ?

     3. dhbtdersleri diyor

      değişiyor:) öylemi yazdım şuan önceki yorumlarda şüpheye düşürdün beni.

 13. Metehan diyor

  Merhaba yks başvurusunu ve parasını yatırdım fakat bugun ösym girdim fotoğrafın süresi doldu diyor ne yapabilirim?

  1. dhbtdersleri diyor

   güncelleme işlemini ve yazıda yapılması gerekenleri yapın

 14. kartal diyor

  Kolay gelsin ben 3 yıl önce ygs sınavına girmiştim fakat bu sene tekrardan tyt ye basvuru yaptım fotoğrafımın geçerlilik süresinin dolduğunu yeni görüyorum ÖSYM yi arıyorum hiç bir şekilde çalmıyor. 1 Haziran da dilekçe göndersem bu durumla alakalı fotoğrafımı güncelleyebilirler mi?
  Lütfen yardımcı olur musunuuzz ..

  1. dhbtdersleri diyor

   güncelleyip ilgilenirler.şuan ki duruma bianen telefonların acılmaması normaldir.endişe etmenize gerek yok. selamlar

   1. kartal diyor

    çok teşekkür ederim çok sağolun iyi günler

   2. Senanur diyor

    Fotoğrafın süresi dolmadan fotoğrafı güncelleştirmek için ne yapmak gerekiyor

    1. dhbtdersleri diyor

     başvuru esnasında resminizi güncleleyebilirsiniz ösym ais sayfasına girin orada mevcut

     1. Senanur diyor

      Dilekçe göndermeden oluyor mu yani ösym yi arıyorum fakat açmıyorlar

     2. dhbtdersleri diyor

      telefon acılmaz şu durumda ancak bayramdan sonra .siz arayın bir sorun bakalım ne diyecekler

     3. Burak diyor

      geçerlilik süresi dolmamış fotoğrafı sınav başvurusu yaparken ais üzerinden değiştirebiliyor muyuz?

     4. dhbtdersleri diyor

      sistem ne durumda bilmiyorum deneyin.ama merkezden başvuru yaparsanız güncelliyorlar.

   3. Saniye diyor

    Fotograf gecerlilik surem dolmus sinav koordinatorlugunden degistirmek istiyorum giderken fotograf goturmem gerekiyor mu orda mi cekiliyor

 15. Sevda diyor

  Merhaba dilekçe başvuru tarihleri nezaman. Yani ben bu yıl için şimdi dilekçe göndrebilirmiyim? Bide ben bu yıl kapandım ve kimlikteki fotoğrafımda açığım. Kimlik fotoğrafımda değiştirmelimiyim?? Lütfen cevap verin

  1. dhbtdersleri diyor

   kimlik fotorağınız için bulunduğunuz yerde nüfüs müdürlüğüne başvurmanız gerekir.Diğer işlemler için dilekçe ve ösym de yapılması gerekenleri yaptığınız zaman sorun düzelecektir.

   1. Saniye diyor

    Fotograf gecerlilik surem dolmus sinav koordinatorlugunden degistirmek istiyorum giderken fotograf goturmem gerekiyor mu orda mi cekiliyor

    1. dhbtdersleri diyor

     Orda cekiyola

     1. Büşra diyor

      Merhaba, güncel fotoğrafımın değişmesi için dilekçe verdim ancak henüz bir dönüş yok dilekçem kpss için verilmiş dilekçeydi kpss için başvuru süresi son ve hala fotoğrafım aynı sormak istediğim artık hakkım bitti ve ben eski fotoğrafımla mı gireceğim sınava

     2. dhbtdersleri diyor

      dilekcenize binaen size takip numarası verilecek ösym bürosudan güncelleyebilirdiniz bunu belirttim ve kendimde yaptım sıkıntı yok işleminiz yapılır biraz bekleyelim daha kacırdığınız birşey yok

 16. Sevda diyor

  İyi günler dilekçe başvuru tarihleri ne zaman? . Yani şimdi göndersem kabul ederlermi bu yıl için?

  1. dhbtdersleri diyor

   yorumunuzu yeni gördüm.tabikide kabul ederler.

 17. Fadime diyor

  Merhaba benim osym fotoğrafımı degistirmem gerekiyor ama geçerlilik süresi dolmadi yks sınavına bavruru yaptım ama anlamadığım birşey var kayıt süresinde mi yapılması gerekiyordu fotoğraf değişikliğinin ya da şu an değiştirebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   kayıt süresinde yapılmadı ise şuanda değiştirebilirsiniz ilgili işlemleri yukarıda okuyup uygulayın kardeşim.

 18. Lara diyor

  Benim yks fotoğrafım 2yıl önce çekildi ama fotoğrafdaki halimle şuanki halim arasında çok fark var fotoğraf değişimi için dilekçe yazma tarihinide kaçırdım. E yds sınavınada giricem e yds için fotoğraf değişim talebinde bulunsam yks giriş belgemdeki fotoğrafda değişir mi acaba yoksa yks fotoğrafım eski fotoğraf olarak mı kalır

  1. dhbtdersleri diyor

   Epey zaman geçmiş sistem otomatik eskisini kabul etmemesi gerekiyor . ÖSYM’ye telefon acarak detaylı bilgi alın lütfen.Sizi hatalı yönlendirmek istemiyorum.

   1. Can Güler diyor

    Merhabalar 2020 YKS’ye gireceğim. Fotoğrafımın güncel olmadığını fark ettim. Şuanda fotoğraf değiştirmek için dilekçe yazsam kabul olur mu?

    1. dhbtdersleri diyor

     tabikide olur hocam.Güncelleme başvuru işlemlerinden öncede sonrada yapılabilir.Başvuru yapıldı ise zaten sorun olmaz ama dilecek verebilirsiniz.

 19. Melek diyor

  Merhaba yks için başvuru yapacaktım. Ama fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuş. Mezun olduğum liseye gidip çektirsem kabul edilir mi? Ne zaman onaylanır fotoğraf? Başvuru yapabilir miyim? Lütfen cevaplayın

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam kayıt esnasında güncellyin.başvuru yapar iken aksi taktirde süre gecti iste yukarıda yazan işlemi yapmak zorundasınız.

   1. Betül diyor

    Peki parayı yatırdıktan sonra dilekçeyi göndersek sorun olur mu?

 20. sena diyor

  ben fotoğraf değişikliği yapmak istiyorum sınava başvuru yaptıktan sonra dilekçe gönderip değişiklik yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   gecersiz olursa olmaz hocam en son ne gibi değişiklik oldu bilmiyorum ösym yi arayıp detaylı bilgi alsanız daha iyi olur.

 21. damla t diyor

  merhaba ben açıktım sonra kapandım talep bölümüne ne yazmalıyım nasıl hitap etmeliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   durumunuzu aynı şekilde belirtin.hocam

 22. Namelesssss diyor

  Selamlar ben denilen her şeyi yapıp ösym adresine iadeli taahhütlü olarak gönderdim. Ptt takip kısmından baktığımda bugün, teslim edildi yazıyor. Ne zaman geri dönüş yaparlar? Sms gelmezse ne yapacağım? Sınav başvuru süresi biterse sorun olur mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   herhangi bir süre olmaz.iade edildi ise sıkıtı yok hocam.

 23. Büşra diyor

  Merhaba. Benim güncel olan fotoğrafım 2018 dönemine ait ve ben 51 kilo verdim. Haliyle fotoğrafta kiloluyum şuan ki halimden çok farklı ve sınava giriş anında sorun yaratmasından endişeleniyorum. Ösym aradım ve başvuru sürecindeyken başvurumu tamamlayıp dilekçeyi doldurup 1 vesikalık fotoğrafı ösym ankaraya göndermemi istendi. Sorum şu ben bugün başvuru yapıcam ve yarın postayla iadeli taahhütlü olarak göndereceğim.
  1 Ne kadar zaman sonra sms atarlar?
  2 Başvuru süreci bittikten sonra da sms gelir mi?
  3 sms geldi diyelim sonra ösym fotoğrafımı kaldırdı ben nereye gidip yeni fotoğraf çekileceğim?

  Lütfen cevaplayın

  1. dhbtdersleri diyor

   ösym merkezine gidin.aynı zamanda bildirim kodu vericekler size mutlak sms veya bildirim kodu ile geri dönüş olacaktır.endişe etmeyin.

 24. 99 diyor

  Merhaba sınav dönemi yazan kısma ne yazmam gerekiyor acaba sinav adi ve yılı kısmina msü 2020 yazdim ama sinav dönemine ne yazacağım yine 2020 mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Hangi dönemde in sınavı ise onu yazacaksınız hocam.

 25. Eva diyor

  Msü sınavı için başvuru yaparken fotoğrafı değiştirmek için dilekçe yollasam üniversite sınavından önce tekrar dilekçe göndermeme gerek kalmaz değil mi

  1. dhbtdersleri diyor

   başvuru tarihi geçmedi ise başvuru güncelleme sırasında yapabilirsiniz.

   1. Eva diyor

    Bugün başlıyor da başvuru aralığı yarıyıl tatiline denk geliyo sanırım 10 şubatta başvuru biticek. yarıyıl tatili de 18 ocak 3 şubat tarihleri arasında. Sıkıntı olur mu ki ösym dilekçeye bakar mı

    1. dhbtdersleri diyor

     Ösym dilekce ye bakar.siz büroya bir gidin önce deneyin. Sona dilekce gerekirse halledin ve gönderin.

 26. Gggg diyor

  Merhaba yazmışsınız ama tam anlayamadım. Fotoğrafı değiştirmem gerekiyor ama zamanı dolmadı. Dilekçe gönderme ile uğraşmak yerine direkt herhangi bir ösym bürosuna gitsem değiştirirler mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   olması gerekiyor.Ösym bürosuna yakınsanız müracat edin.

   1. Gggg diyor

    Evet yakınım. Büroya gitsem bile dilekçe hazırlamak zorunda mıyım?

 27. Fatma diyor

  Ben zarfi tamamladiktan sonra ptt subesine goturup kargoya verilmesini isticem dogru mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet ilgili adrese göndermelisiniz.

 28. Sefa diyor

  Selamlar benim ÖSYM resmim sakallı ve suanki pomem Astsubay alımına gircem sakalı kesince ciddi degiskklik oluyo. Bu gerekçe yeterli mi resmimi değiştirmek için bir de nüfus cüzdanı örneği noterden alınıyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   nüfüs müdürlüğüne bir sorum önce oradan cıkartıp tastiklenmesi lazım aslı gibidir yaptırabilirsin sona.Resim konusunda güncel resim olmalı ilerde sıkıntı cıkabilir.

 29. Mrv diyor

  E-devletten alınmış nufüs örnegi kabul edilmiyor mu? Mutlaka muhtar veya nufüs müdürlügüne mi gidilmesi gerekiyor?

  1. dhbtdersleri diyor

   En son edilmiyordu hocam daha garanti olsun mühür ve ıslak imza…

   1. Gggg diyor

    Ben bugün sordum nüfus müdürlüğünde biz veremeyiz dediler konsolosluk falan bir şeyler dedi adam hiçbir sey anlamadim

    1. dhbtdersleri diyor

     Nüfus müdürlüğü ne alaka ya?

 30. Hilal diyor

  En son hepsini hallettikten sonra zarfın dışına mı yazıyoruz osym adresini ? Ve başka bir sey yazacak miyiz zarfa ?

  1. dhbtdersleri diyor

   evet zarfın dışına yazın adresi.

   1. Hilal diyor

    Teşekkür ediyorum🙏Peki ben yks sınavına basvurdum gönderiyorum dilekceyi dilekcedeki sinav dönemine ne yazmam gerek ?

    1. dhbtdersleri diyor

     sınav dönemi derken hocam ? anlam veremedim resim atarsan daha iyi bakarız.

    2. Merve diyor

     Merhaba ben gönderdim dilekçeyi fotomu değiştiler sistemde ama güncel basvurumda ki fotoğraf hala eski fotoğrafım sınav giriş belgesi acaba hangi fotoğrafıma gore çıkar

 31. Danish diyor

  Ben sınava başvururken fotoğrafım günceldi ama eski bi fotoğraf olduğu için bana fazla benzemiyor(saç rengi vs) Dilekçe başvuru tarihlerini de kaçırdım. Bunun başka bi yolu yok mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   güncelleme işlemi oldu isen pek bi sorun cıkmaz hatta sorun cıkmayacak diye umuyorum.dilekce başvuru tarihini bilmem ama gec başvuru tarihinin olduğu gün ve ösym bürosuna giderek güncelleme işlemini yapabilirsin.