Ösym’de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerek KPSS gerek DHBT sınavları olsun tüm işlemlerimizi bildiğiniz gibi ÖSYM ADAY GİRİŞİ üzerinden yapmaktayız.

Bugün hepimizin başına gelebilecek bir olayı açıklamak istiyoruz. Kıymetli okuyucular bazı güncellemelere binaen lütfen yorumlar kısmını da okuyunuz. Tekrar tekrar aynı soruları sorulmakta. Aynı soruları lütfen sormayınız.

Aynı mağduriyeti bizlerde yaşadık, sizler de yaşamamanız ve endişelenmemeniz adına ve en az bir kere yaşayacağınız durumdur fotoğraf değişikliği. 

Bu yüzden de ÖSYM’de fotoğraf değişikliği nasıl olur ? ne şekilde yapabilirim gibi aklınıza takılan sorulara bu yazımızda cevap vermek istiyoruz.

Böyle bir şeyle başta kendim sınavlara giren biri olarak bizzat maruz kaldım ve dikkat edilmezse başvuru yanabilir.

Fotoğraf değişikliğine 2 şey sebep olabilir. Birincisi; sistemdeki fotoğrafınızın tarihinin geçmiş olmasıdır.

Geçerlilik tarihini ÖSYM’nin sitesinde yer alan kendi ADAY İŞLEMLERİ SİTEMİ‘nize kullanıcı adı ve şifreniz ve ya e devlet üzerinden giriş yaparak aday işlemleri sisteminde bulunan fotoğrafınızın altına bakarak öğrenebilirsiniz.

İkinci durum ise özel sebeplerden kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak bir bayanın kapanması gösterilebilir.

Fotoğraf değişikliği ciddi bir meseledir. Çünkü yaklaşık bir sene boyunca sınav maratonunda ter döken adaylar kimlik ve sınav giriş belgelerindeki fotoğraflar birbirine uyuşmadığından dolayı sınava alınmamaktadır.

Verdiğimiz örnekte kapalı bir bayanın nüfus cüzdanında fotoğrafının kapalı olması ancak ÖSYM sisteminde başı açık fotoğrafı olması ve bunu değiştirmemiş olması sınav günü sınava girememesine sebep olabilir.

Yakın zamanda buna benzer örnekler yaşanmış özellikle medyaya yansımış bir olayda bayan adayın kimlikte ve sistemde saçlarının siyah olmasına rağmen saçlarını sarıya boyatması nedeniyle sınava alınmamış ve başkası yerine sınava girdiği şüphesiyle soruşturma açılmıştır.

Genel Amacli Dilekce

Fotoğraf değişikliği yapmanız için ilk aşama yukarıdaki gibi bir dilekçe formunu düzgün biçimde doldurmaktır.

Dilekçeyi ÖSYM’NİN adresinden ve ya DİLEKÇE ÖSYM linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açıklayıcı olabilmek dilekçemiz ile ilgili yapılması gerekenlerden biraz bahsetmek istiyorum.

1.İlk olarak kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız biz şekilde dilekçemize yazmak.Doğru olduğundan emin olun ve dikkatsizlik yapmayın.

2.Daha sonra yapmamız gereken ve önemli olan bir diğer konu Evrak Referans Numaranızı yazacağınız yer. Evrak Referans Numarasına ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

3.Sonraki aşama ise tarih konusu dilekçemizde gördüğünüz  üzere tarih kısmı ile ilgili başvuruyu ne zaman yapıyorsanız o tarihte başvuru sürecinde olan sınavın adı, yılı ve dönemini yazmalısınız.

Eğer başvuruyu yaptığınız sınav dönemindeki sınava kayıt olmadıysanız fotoğraf değişikliği başvurunuz geçerli olmayacaktır.

Konumuzu daha da iyi anlatmak adına bir örnek verecek olursak; fotoğraf değişikliği yapmak için ÖSYM’ye başvurduğunuz tarihte DHBT sınavı var ancak siz DHBT’ye başvurmadınız sadece Lisans KPSS’ye gireceksiniz.

Bu durumda başvurunuz maalesef kabul olmayacaktır. Hangi sınava girecekseniz o sınavın başvuru/kayıt döneminde fotoğraf değişikliği yapmanız lazım.

En çok dikkat edilmesi gereken nokta fotoğraf değişikliklerinin sadece sınav dönemlerinde yapılabiliyor olması.

4.Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise telefon ve adres bilgilerinizi yazacağınız yer. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise kullandığınız güncel telefon ve e-posta adreslerinizi yazmanız. Çünkü ÖSYM fotoğraf değişiklik talebinizi kabul ederse size bu iletişim bilgilerinizi kullanarak haber verecektir.

5.Dilekçemizin alt kısmına ve sonlarına gelirken dikkat edilmesi gereken konulardan bir taneside ulaşım bilgileridir. Açık adresinizi ve posta kodunuzu yazacağınız yer. Posta kodunuz bulunduğunuz merkez ilçe ya da ilçenin posta kodudur. Büyükşehir merkezlerinde yaşayanlar bulundukları ilçenin posta kodunu yazmalıdır.

Dilekçede düzenlemelerimizi yaptık ve sıra geldi Örnek dilekçede talepler bölümü yazan yere bu bölüm de ne istediğimizi açıkca belirtmemiz gerekmektedir.

Misal DHBT başvurusunu yaptım ama  sistem süresi sona erdiğinden dolayı sınava girmenden önce fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuştur.

Bu yüzden dolayı fotoğraf değişikliğinin yapılmasını talep etmekteyim diye , fotoğraf değişikliğini neden yapmak istediğinizi anlaşılır bir dille yazmalıyız.

Dilekçeyi doldurduktan sonra yapacağımız ikinci işlem Nüfus Cüzdanı Örneği almanız. Nüfus Cüzdanı Örneği’ni bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı Örneği aksi ispat edilene kadar geçerlidir.

Siz yine de gidip muhtardan tekrar alın ya da para ödemek istemiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’ne de gidip alabilirsiniz. Son olarak da iki adet fotoğrafa ihtiyacınız var.

Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olmasına dikkat edin. Ancak size tavsiyem yeni fotoğraf çektirmeniz.

Fotoğraflardan biri  Nüfus Cüzdanı Örneği’nin üstünde muhtar ya da görevli memur tarafından zımbalanıp mühürlenmiş olacak, diğerini ise dilekçe ve Nüfus Cüzdanı Örneği ile zarfın içine koyacaksınız.

ÖSYM’ye göndereceğiniz postanın iadeli taahhütlü olmasına dikkat edin.

Böylece postanın ulaşmaması ya da incelenmemesi durumunda hem içinde kimlik bilgilerinizin bulunduğu postanız tekrar size gelecek hem de itiraz durumunda ÖSYM’ye posta gönderdiğinizi ispat edebileceksiniz.

Değerli arkadaşlar bu konuda zaman başvuru ve güncelleme işlemlerinin tarihi dolmamış ise ÖSYM bürolarına gidip resminizi ücretsiz bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta başvuru sonrasında resmin güncelliğini yitirmesidir. Bununla ilgili Ösym aday işletim sistemine giriş yaptığınızda sizlere açıklamak adına bir takım bilgileri fotoğraf bilgilerinde görebilirsiniz. Bu bilgiler aşağıda da yazılmıştır.

Bilgilendirme

 • Fotoğrafın onaylanması, onay sürecinde olması ne demektir?
  Çekilen her fotoğraf ÖSYM tarafından kontrol edilmektedir. Çekildikten sonra henüz onay süreci bitmemiş fotoğraflar onay sürecinde gözükmektedir.
 • Fotoğrafın geçerlilik süresi ne demektir? 

  Geçerlilik süresi sadece yeni sınav başvurusu esnasında dikkate alınmaktadır.

Başvuru merkezlerinde çekilen bir fotoğrafın geçerlilik süresi ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından 50 ay olarak belirlenmiştir.

Adaylar başvurularını tamamladıktan sonra fotoğraflarının geçerlilik süreleri dolsa bile ilgili sınava girebilecekler ve sınava bağlı tercih bildirimlerini yapabileceklerdir.

 • Fotoğrafımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?
  Fotoğraflar sınav güvenliği gerekçesiyle 45 ay boyunca değiştirilemez.

Belgelendirmek koşuluyla özel durumları olan adaylar dilekçe göndererek fotoğraf değiştirme talebinde bulunabilirler.

27.03.2023 : Güncelleme ile bizzat kendim yaptırdım ÖSYM Başvuru Merkezinde ücretsiz Fotoğraf güncelleme işlemi yapılmakta. Bugün yayınlanan habere göre de ÖSYM’ye bu konuda gelen talepler neticesinde kişilerin kendi ais ösym sistemi üzerinden güncelleme yapabilecekleri duyuruldu. Son olarak ÖSYM’nin adres bilgilerini paylaşıp işinizi kolaylaştırayım.

Adres : ÖSYM 06800 Bilkent / Ankara

Tel : 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)

NOT: Fax ve e-posta ile yapılan başvurular dikkate alınmıyor. O yüzden dilekçemizi uygun bir şekilde kargo ile gönderelim ve ya imkan varsa kendimiz teslim edelim.

Ösym’de Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

108 Yorum

 1. Yks sınavına gireceğim kimlik kartındaki fotoğrafımı güncelledim fakat sınava giriş belgesindeki fotoğraf aynı kaldı sorun olur mu?

  Cevapla
 2. Merhaba kpss başvurumu yaptım ancak 16.06.2021 tarihinde resmimin geçerlilik süresi doluyor. Şuan da başvuruda bir sıkıntı olmadı. Ancak daha sonra bir problem olur mu?

  Cevapla
 3. 10 gün sonra kpss başvurusunda bulunacağım fakat kimlikteki resmim bana benzemiyor. Eğer kimliğimi güncellersem ösym ve kimlik fotoğrafım farklı olursa sıkıntı olur mu veya kimliğim elime başvurular bittikten sonra ulaşsa sınav giriş belgesi alasıya kadar ösym fotoğrafımı güncelleyebilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 19 Mayıs 2021, 23:17

   KPSS merkezinde güncelleme işlemi olur kimlikteki fotunuz ile ösym tutmuyor ve kimlik güncellemesi yapıcaksanız size gecici kimlik belgesi veriyor nüfüs müdürlüğü işinizi görecektir hocam.

   Cevapla
 4. yeni gelen kimlik güncellemesiyle ösymde fotoğrafım değişti ancak fotoğrafı iki sene önce çekindiğimden kimliktekiyle alakam yok. Ösym başvuru merkezine gidip değiştirebilir miyim? yoksa dilekçe vermem mi gerekecek ?

  Cevapla
  • Yönetici 2 Şubat 2021, 17:25

   ösym başvuru merkezinden güncelleme işlemi yapılıyordu.Pandemi süresi öncesinden kendim sınav başvuru işlemlerini yaparken güncellemeyi yaptılar.

   Cevapla
 5. merhaba. Ben tesettürlüydüm açıldım daha sonradan kimliğimde ve sınava giriş belgemde tesettürlü fotoğrafım duruyor ve süresinin dolmasına 2 yıl kadar var. dgs sınavına girdiğimde sorun olmadı ama gözetmen bu sen misin diyin sordu. sıkıntı yaşamak istemiyorum önümde KPSS ve İsg sınavı var. Yalnızca dilekçe göndermek yeterli oluyor dediler nüfus cüzdanı örneğine gerek var mı acaba? Ve kesin değiştiriliyor mu aynı durumu yaşayanlar var mı bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 6. ösym başvuru merkezine gidip dilekçe verip fotoğraf çektirince
  aynı gün içinde sınavın parasını yatırabilir miyim ?

  Cevapla
 7. merhaba ben ilk olarak 2014 ygsye girmiştim bu sene ales ve kpssye giricem ancak ales başvuru yaparken fotoğrafımın geçerlilik süresi dolup dolmadığına bakmadım ama 2020nin 3.ayında yaptığım icin başvuruyu 50 ay 4 sene yapıyor yani mantıken geçmiş olması lazım ama ona rağmen ales başvuru yapabildim ve ücreti ödeyebildim.Kpss için fotoğrafımı yeniledim ve o yeni fotoğrafım o ales başvuru kayıt kağıdında gözükmüyor 2014 de çekildiğim fotoğraf gözüküyor.Bana sorun çıkarır mı ne yapmam lazım yeni fotoğrafım neden aleste de güncellenmiyor ?

  Cevapla
 8. Fotoğrafımın süresi dolmadı ama değiştirmek istiyorum. Dilekçe yollamadan sınav koordinatörlüğünden değiştirebilir miyim? Hangi evrakları götürmem gerekir?

 9. Merhaba ben yks ye kaydimi yaptırdım başvuru goruntulede fotografim Cikiyo ama fotoğraf goruntule kisminda fotografinizin suresi dolmustur yaziyo sınava bu şekilde girebilirmiyim yoksa gidip yeniletmem mi gerekiyor

  Cevapla
 10. Arkadaşlar dilekçe ile uğraşmaya deymez ya ulaştı mı ulaşmadı mı düşün dur varana kadar ankaraya. Gidin mis gibi ösym koordinatörlüğünde 1 dk bile sürmüyor. Bugün hallettim daha hem 9-5 açık ?

  Cevapla
 11. Merhabalar ben ÖSYM’ye fotoğraf icin dilekçe göndereceğim de nüfus kayıt örneğini hem muhtarlık hem de nüfus müdürlüğüne gittiğim zaman veremiyoruz diyor e devletten çıkarılır ancak diyor kabul edilir mi e devletten çıkarılan ? Lütfen cevaplar misiniz bir An once

  Cevapla
 12. Merhabalar YKS başvurusu yapmıştım ve 1 Haziran da etüt merkezleri dahi açılıyor süresi geçmiş fotoğraf icin etüt merkezlerin de çektirme şansımız var mi illa ÖSYM’ye Dilekçe göndermemiz mi lazım?

  Cevapla
  • Yönetici 29 Mayıs 2020, 23:10

   bazı arkadaşlar yaptıramamış ama etüt merkezlerinde olması gerekir.ozaman bir deneyin bizede bilgi verin kardeşim.

   Cevapla
  • Ben tesettüre girdim ama eski fotoğrafım var nasıl değiştirebilirim? Ne yapmalıyım?

   Cevapla
   • Yönetici 1 Mart 2022, 15:51

    yazılanlarıda yapabilirsiniz sınav zamanı fotonuzu ösym merkezinden güncellerseniz daha kolay olur.sistem şuanda epey gelişti.

    Cevapla
 13. Ben dgs diğer sınavlar için fotoğrafımı değiştirmek istiyorum(fotoğrafın süresi dolmadı) bunun için başvuru tarihini beklemem gerekir mi yoksa yarın da yollasam kabul edilir mi dilekçem

  Cevapla
  • Yönetici 21 Mayıs 2020, 21:11

   başvuru zamanında veya öncesinde resmi dilekce yollamadan da güncelleyebilirsiniz.süresi dolmadı ise sıkıntı yok.başvuru esnasında resminizi cekiyorlar.

   Cevapla
   • Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim ama sormak istediğim şu: fotoğrafımın süresinin dolmasına daha çok var ama ben bu süreç içinde değiştirmek istiyorum( kendimde olan bi değişiklik için) dilekçeyi gireceğim sınavın başvuru döneminde göndermem şart mı yoksa başvuru başlamadan önce de gönderebilir miyim?

    Cevapla
    • Yönetici 22 Mayıs 2020, 03:06

     dilekçe fark etmiyor istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.sistem üzerinden ais ösym’de fotoğraf güncelleme diyin.başvuru sırasında resminizi cekiyorlar ösym bürosunda başvuru yaparsanız eğer.aksi taktirde dilekce işlemini yapmalısınız.

     Cevapla
     • Ösym ile anca görüşebildim bilgilendirmek için buraya da yazayım dilekçeyi hangi sınava girecekeniz o sınavın başvuru döneminde başvurunuzu yapıp göndermeniz gerekiyormuş yani başvuru dönemi dışında gönderilince kabul edilmiyormuş ösym yi arayıp görüştüm bu şekilde söylediler ya başvuru döneminde ya da başvuru bittikten sonra 5 gün içerisinde. Bunun dışında fotoğrafı değiltimrek için başka yapılcak bişey yokmuş. Bu arada nüfus cüzdanı örneğine de gerek yok fotoğraf ve dilekçe yeterli

     • Yönetici 22 Mayıs 2020, 14:07

      sistemdeki son yeniliği bilmiyordum ben bilgilendirme için teşekkür ederim güzel kardeşim yazıya ekleyelim bunu benim dönemimde dediğim gibiydi.

   • Sizin demek istediğiniz dilekçe olmadan da değişebiliyor mu artık ösym fotoğrafı (süresi dolmamış)

    Cevapla
    • Merhaba, o halde bizler şu anda fotoğraf değişikliği için dilekçe gönderemiyoruz, öyle değil mi? eğer yanlış anlamadıysam… Ben 2020 YKS’ye başvurdum ama fotoğraf değişikliği yapmak istedim, ama o halde başvuru tarihi geçtiğine göre yapamıyorum? doğru değil mi?

     Cevapla
     • Yönetici 22 Mayıs 2020, 14:07

      arkadaşımızdan gelen bu konudaki son ve güncel bilgi şu şekilde Ösym ile anca görüşebildim bilgilendirmek için buraya da yazayım dilekçeyi hangi sınava girecekeniz o sınavın başvuru döneminde başvurunuzu yapıp göndermeniz gerekiyormuş yani başvuru dönemi dışında gönderilince kabul edilmiyormuş ösym yi arayıp görüştüm bu şekilde söylediler ya başvuru döneminde ya da başvuru bittikten sonra 5 gün içerisinde. Bunun dışında fotoğrafı değiltimrek için başka yapılcak bişey yokmuş. Bu arada nüfus cüzdanı örneğine de gerek yok fotoğraf ve dilekçe yeterli

     • simdi fotoğraf süresi dolanlar dahi dilekçe gönderdiği halde değiştirilemiyor mu ?

     • Yönetici 28 Mayıs 2020, 21:26

      değişiyor:) öylemi yazdım şuan önceki yorumlarda şüpheye düşürdün beni.

 14. Merhaba yks başvurusunu ve parasını yatırdım fakat bugun ösym girdim fotoğrafın süresi doldu diyor ne yapabilirim?

  Cevapla
 15. Kolay gelsin ben 3 yıl önce ygs sınavına girmiştim fakat bu sene tekrardan tyt ye basvuru yaptım fotoğrafımın geçerlilik süresinin dolduğunu yeni görüyorum ÖSYM yi arıyorum hiç bir şekilde çalmıyor. 1 Haziran da dilekçe göndersem bu durumla alakalı fotoğrafımı güncelleyebilirler mi?
  Lütfen yardımcı olur musunuuzz ..

  Cevapla
 16. Merhaba dilekçe başvuru tarihleri nezaman. Yani ben bu yıl için şimdi dilekçe göndrebilirmiyim? Bide ben bu yıl kapandım ve kimlikteki fotoğrafımda açığım. Kimlik fotoğrafımda değiştirmelimiyim?? Lütfen cevap verin

  Cevapla
  • Yönetici 15 Mayıs 2020, 10:06

   kimlik fotorağınız için bulunduğunuz yerde nüfüs müdürlüğüne başvurmanız gerekir.Diğer işlemler için dilekçe ve ösym de yapılması gerekenleri yaptığınız zaman sorun düzelecektir.

   Cevapla
   • Fotograf gecerlilik surem dolmus sinav koordinatorlugunden degistirmek istiyorum giderken fotograf goturmem gerekiyor mu orda mi cekiliyor

    Cevapla
    • Yönetici 1 Haziran 2020, 20:57

     Orda cekiyola

     Cevapla
     • Merhaba, güncel fotoğrafımın değişmesi için dilekçe verdim ancak henüz bir dönüş yok dilekçem kpss için verilmiş dilekçeydi kpss için başvuru süresi son ve hala fotoğrafım aynı sormak istediğim artık hakkım bitti ve ben eski fotoğrafımla mı gireceğim sınava

     • Yönetici 13 Temmuz 2020, 17:38

      dilekcenize binaen size takip numarası verilecek ösym bürosudan güncelleyebilirdiniz bunu belirttim ve kendimde yaptım sıkıntı yok işleminiz yapılır biraz bekleyelim daha kacırdığınız birşey yok

 17. İyi günler dilekçe başvuru tarihleri ne zaman? . Yani şimdi göndersem kabul ederlermi bu yıl için?

  Cevapla
 18. Merhaba benim osym fotoğrafımı degistirmem gerekiyor ama geçerlilik süresi dolmadi yks sınavına bavruru yaptım ama anlamadığım birşey var kayıt süresinde mi yapılması gerekiyordu fotoğraf değişikliğinin ya da şu an değiştirebilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 11 Mayıs 2020, 23:46

   kayıt süresinde yapılmadı ise şuanda değiştirebilirsiniz ilgili işlemleri yukarıda okuyup uygulayın kardeşim.

   Cevapla
 19. Benim yks fotoğrafım 2yıl önce çekildi ama fotoğrafdaki halimle şuanki halim arasında çok fark var fotoğraf değişimi için dilekçe yazma tarihinide kaçırdım. E yds sınavınada giricem e yds için fotoğraf değişim talebinde bulunsam yks giriş belgemdeki fotoğrafda değişir mi acaba yoksa yks fotoğrafım eski fotoğraf olarak mı kalır

  Cevapla
  • Yönetici 11 Nisan 2020, 03:02

   Epey zaman geçmiş sistem otomatik eskisini kabul etmemesi gerekiyor . ÖSYM’ye telefon acarak detaylı bilgi alın lütfen.Sizi hatalı yönlendirmek istemiyorum.

   Cevapla
   • Merhabalar 2020 YKS’ye gireceğim. Fotoğrafımın güncel olmadığını fark ettim. Şuanda fotoğraf değiştirmek için dilekçe yazsam kabul olur mu?

    Cevapla
    • Yönetici 17 Mayıs 2020, 21:36

     tabikide olur hocam.Güncelleme başvuru işlemlerinden öncede sonrada yapılabilir.Başvuru yapıldı ise zaten sorun olmaz ama dilecek verebilirsiniz.

     Cevapla
 20. Merhaba yks için başvuru yapacaktım. Ama fotoğrafımın geçerlilik süresi dolmuş. Mezun olduğum liseye gidip çektirsem kabul edilir mi? Ne zaman onaylanır fotoğraf? Başvuru yapabilir miyim? Lütfen cevaplayın

  Cevapla
 21. ben fotoğraf değişikliği yapmak istiyorum sınava başvuru yaptıktan sonra dilekçe gönderip değişiklik yapabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 17 Şubat 2020, 01:04

   gecersiz olursa olmaz hocam en son ne gibi değişiklik oldu bilmiyorum ösym yi arayıp detaylı bilgi alsanız daha iyi olur.

   Cevapla
 22. merhaba ben açıktım sonra kapandım talep bölümüne ne yazmalıyım nasıl hitap etmeliyim

  Cevapla
 23. 10 Şubat 2020, 14:47

  Selamlar ben denilen her şeyi yapıp ösym adresine iadeli taahhütlü olarak gönderdim. Ptt takip kısmından baktığımda bugün, teslim edildi yazıyor. Ne zaman geri dönüş yaparlar? Sms gelmezse ne yapacağım? Sınav başvuru süresi biterse sorun olur mu?

  Cevapla
 24. Merhaba. Benim güncel olan fotoğrafım 2018 dönemine ait ve ben 51 kilo verdim. Haliyle fotoğrafta kiloluyum şuan ki halimden çok farklı ve sınava giriş anında sorun yaratmasından endişeleniyorum. Ösym aradım ve başvuru sürecindeyken başvurumu tamamlayıp dilekçeyi doldurup 1 vesikalık fotoğrafı ösym ankaraya göndermemi istendi. Sorum şu ben bugün başvuru yapıcam ve yarın postayla iadeli taahhütlü olarak göndereceğim.
  1 Ne kadar zaman sonra sms atarlar?
  2 Başvuru süreci bittikten sonra da sms gelir mi?
  3 sms geldi diyelim sonra ösym fotoğrafımı kaldırdı ben nereye gidip yeni fotoğraf çekileceğim?

  Lütfen cevaplayın

  Cevapla
  • Yönetici 6 Şubat 2020, 14:00

   ösym merkezine gidin.aynı zamanda bildirim kodu vericekler size mutlak sms veya bildirim kodu ile geri dönüş olacaktır.endişe etmeyin.

   Cevapla
 25. Merhaba sınav dönemi yazan kısma ne yazmam gerekiyor acaba sinav adi ve yılı kısmina msü 2020 yazdim ama sinav dönemine ne yazacağım yine 2020 mi?

  Cevapla
 26. Msü sınavı için başvuru yaparken fotoğrafı değiştirmek için dilekçe yollasam üniversite sınavından önce tekrar dilekçe göndermeme gerek kalmaz değil mi

  Cevapla
 27. Merhaba yazmışsınız ama tam anlayamadım. Fotoğrafı değiştirmem gerekiyor ama zamanı dolmadı. Dilekçe gönderme ile uğraşmak yerine direkt herhangi bir ösym bürosuna gitsem değiştirirler mi?

  Cevapla
 28. Ben zarfi tamamladiktan sonra ptt subesine goturup kargoya verilmesini isticem dogru mu?

  Cevapla
 29. Selamlar benim ÖSYM resmim sakallı ve suanki pomem Astsubay alımına gircem sakalı kesince ciddi degiskklik oluyo. Bu gerekçe yeterli mi resmimi değiştirmek için bir de nüfus cüzdanı örneği noterden alınıyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 14 Ekim 2019, 19:55

   nüfüs müdürlüğüne bir sorum önce oradan cıkartıp tastiklenmesi lazım aslı gibidir yaptırabilirsin sona.Resim konusunda güncel resim olmalı ilerde sıkıntı cıkabilir.

   Cevapla
 30. E-devletten alınmış nufüs örnegi kabul edilmiyor mu? Mutlaka muhtar veya nufüs müdürlügüne mi gidilmesi gerekiyor?

  Cevapla
 31. En son hepsini hallettikten sonra zarfın dışına mı yazıyoruz osym adresini ? Ve başka bir sey yazacak miyiz zarfa ?

  Cevapla
 32. Ben sınava başvururken fotoğrafım günceldi ama eski bi fotoğraf olduğu için bana fazla benzemiyor(saç rengi vs) Dilekçe başvuru tarihlerini de kaçırdım. Bunun başka bi yolu yok mu?

  Cevapla
  • Yönetici 19 Ekim 2018, 22:47

   güncelleme işlemi oldu isen pek bi sorun cıkmaz hatta sorun cıkmayacak diye umuyorum.dilekce başvuru tarihini bilmem ama gec başvuru tarihinin olduğu gün ve ösym bürosuna giderek güncelleme işlemini yapabilirsin.

   Cevapla