Safer Ayı Uğursuzluk ve Bela Ayımıdır ?

featured

Bu yazımızı Diyanet İşleri Personelinin ve yeni talebelerimizin dökümanları olması açısından yazmak istedik.

Malum bazı tarikat ve cemmatler arasında (özellikle Mahmut Efendi İsmailağa olmak üzere Süleyman Efendi Cemaati ve Fazilet Takvimi)  Safer ayı nitelendirmesi ve buna bağlı olarak bidat ibadetler fazlası ile yar almaktadır.

Bu aya bu şekildeki inanç Cahiliye Araplarından kalmış bir inanç sistemi olmakla beraber. Günümüzde de bu tür hurafe ve bidat anlayışları malesef İslam dini ile bağdaştırılmak istenmektedir.

Cemaatlerin her ay insanları kontrol edebilme maksatı ile bunlara göz yumduğunu burada belirtmekte fayda var.

Biz din görevlilerine kuran kursu öğreticilerine halkımızı bu tür hatalardan uyarmak son derece önemli olmakla birlikte üzerimize bir vebaldir. Hurafelerin bidatların oluşması gerçek nebevi sünneti yok etmektedir.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

“EŞYADA UĞURSUZLUK YOKTUR, SAFER AYINDA UĞURSUZLUK YOKTUR, BAYKUŞUN ÖTMESİNDE UĞURSUZLUK YOKTUR (MÜSLİM, SELAM 102)

Safer ayı, cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu.

Peygamberimiz yaşadığı dönemde de bu batıl inanış ile mücadele etmiş ve “Umre her zaman helâldir!” (Buhari, Hac, H. No:777) buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştı.

Ama ne yazık ki; bu ayda akdedilen nikâhların uzun ömürlü olmayacağı, bu ayda yapılan faaliyetlerin sonuçsuz kalacağı, bu ayda başlanılan işlerin uğursuzlukla biteceği tarzındaki inançların, cahiliye Araplarından beri hâlâ halk arasında yer yer varlığını sürdüre gelen hurafelerden olduğunu görebiliyoruz.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Safer ayı hakkında paylaşım yapan herkesi uyaralım, bu inancın İslam ile alakası olmadığını, eski cahiliye inancı olduğunu Hz. Peygamberin bu batıl inanışı yıkmak için vermiş olduğu mücadeleyi anlatalım. Bilgi emanettir, öğrendiklerimizi paylaşım.

Safer ayı ile ilgili  Pdf Formatındaki dosyaları buraya ekliyorum elimizde arşiv bulunması açısından son derece önemlidir.

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

[Yükleme bulunamadı.]

Not: Değerli hocalarım zaman içerisinde buradaki yazı ve makalelerin eklemesi olacaktır. Şimdilik bir adet araştırma ile başladık.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir