Dhbt sınavı İptal Edilmeli mi ?

featured

Evet arkadaşlar nihayetinde dhbt sınavı yapıldı ve iki senedir beklediğiniz sınavı iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık.Dhbt sınav sonuçları da  yakın bir süre sonra açıklanacaktır.Bu haber başlığımızı bazı arkadaşlarımızın isteği üzerine yazmayı uygun gördük getirisi ne olur bilemiyoruz.

Malum son 2013 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı imam hatip kuran kursu öğreticisi ve benzeri alımlarda olsun çıtayı yükseltmek için çabalıyor.Bunun neticesinde sınavlarda farklı yöntemlerde uygulanmaya başladı.

2014 yılında yeterlilik sınavı adını değiştirerek dhbt sınavı oldu.Bildiğiniz gibi önceden Diyanet işleri Başkanlığı ve Meb ile ortaklaşa yapılan sınavlar el değiştirip ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı.

Dhbt sınavı bu açıdan da  son iki yıldır soru ve müfredatın değişmesi nedeniyle her yerden soru cıkabileceğini bizlere gösterdi.

Malum 2014 yılında dhbt sınavına giren adaylardan sınav itirazı gelsede fazla bir tepki ile karşılaşılmadı.Bu sene yapılan 2016 Dhbt sınavının sorularına baktığımızda ise 2014 yılında yapılan dhb sınavına  göre biraz daha ağır olduğunu söylemek daha doğru geldi bize göre.

Yaşayan dünya dinlerine ait soruların gelmesi ve Tecvid kaidelerinden bir tane soru gelmemesi bir çok kişinin tepkisini artıyor.Bunun yanı sıra beklenmeyen sorularında olması bazı kişilerin hayellerini yıkmışa benziyor.

Bu açıdan değerlendirmeye baktığımız da ösym ve diyanet işleri başkanlığında bazı şeylerin değişti ortada malum bunu da saygıyla karşılamak lazım binlerce kişi herkes aynı şeyi bilmemeli ama yapılan sınav da da bazı şeylerin ip uçları verilmesi gerektiğini kanısına bizde vardır.

Malum sözleşmeli imamlık  sınavını kazandığımız için pek çalışma fırsatımız olmadı.Ama bu iş için gecesinin gündüzünü feda eden değerli arkadaşlarımız olduğunu çok yakından da biliyoruz ve bu yazıyı da bu kardeşlerimiz için buraya ekliyoruz.

Tabi bunu yazarken sınavı başarılı geçmiş arkadaşlarımızda var.Bu açıdan da sınav iptal olmalı kesinlikle böle böle diye bir kastımız yok biz sadece burada yorum ve isteklere dayalı görüş ve bilgilendirme amaçlı yazıyoruz bu yazıyı.Malum sitemize bu konuyla ilgili bir çok yorum ve görüş geliyor.Bunları da bi nebze sizinle paylaşıyoruz.

Bim’ere  şikayet etme durumuna gelince bu konuda kişisel olarak biz herhangi bir şey yapma gereksimi görmüyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum

 1. 6 sene önce

  Bu kadar insanin emegine yazik. Hem kalktik sinav icin nerelere gittik hemde karsilastigimiz tabloya bakin. Camilerde kadinlara cocuklara ilmihal bilgisi tecvit kurani kerim ogretcez. Bu cikan sorularin bi tanesini bile kadinlara ogretemeyiz.. Ne yapmaya calisiyorlar ?? Onlar boyle acayip sorular sorarsa sonra bi takim degisik kendine hoca diye hitap ettiren insanlarda elbette abdestsiz bas acik namaz kilinabilir derler. Nereye gidecek bu ulkenin sonu..!

  Cevapla
 2. 6 sene önce

  Her işi ehline vermek gerekirken,Ösym’nin bu Dhbt sorularını hazırlamış olması gerçekten tartışılır bir konu.O zaman subay olmak isteyen polis olmak isteyen,askeriyede görev almak isteyenlerin sınav sorularıda Diyanet müftülüklerine devredilsin.Ya lütfen kendi ülkenizin insanlarına bari yaşatmayın bu sıkıntıyı.Sınavda başarılı olan bir vatandaşımızın yararı yine kendi ülkemize olacaktır,bunu nasıl yok sayabilirsiniz….

  Cevapla
 3. 6 sene önce

  Çok zordu ve beklediğimiz sorular dgldi..bide sinav başka şehirde olunca o da ayrı bi eziyet..

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   Dhbt sinavina bende gec kalanlardanim kutahydan eskisehire gittim sinav icin bu konuda haklisiniz.dhbt sinavi kendi ilimizde olsun en azindan

   Cevapla
 4. 6 sene önce

  Bencede iptal edilmeli sorular berbattı çalıştığımız yerlerden gelmedi ,bi tecvid yada ayet meali sorulmadı

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   Hayirlisi diyorum hocam ben sozlesmeli imamlik sinsvini kazandim o yuxden fazla calisma firsatim olmadi daha cok ezber makam kurani usulllerine gore okumayla ugrastim

   Cevapla
 5. 6 sene önce

  Bence de bu sınavın iptal edilmesi lazım . Baştan yapılmalı ve her kes kendi ilinde olsun.bize resmen eziyet ediyorlar yaaa bu ne

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   bızde sınava gec kalanlardandık son anda yetıstık.Acele etmekten soruları yapamadık.

   Cevapla
 6. 6 sene önce

  Yoruma dayali celiskili sorular var bazi sorularin yanlis oldugunu dusunuyorum.sinav tekrarlanmali.herkes kendi sehrinde yapilmali

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   belki bi ihtimal bimere yazarsanız sıkıntınızı daha iyi olur diye düşünüyorum hocam.

   Cevapla