Dhbt sınavı İptal Edilmeli mi ?

Evet arkadaşlar nihayetinde dhbt sınavı yapıldı ve iki senedir beklediğiniz sınavı iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık.Dhbt sınav sonuçları da  yakın bir süre sonra açıklanacaktır.Bu haber başlığımızı bazı arkadaşlarımızın isteği üzerine yazmayı uygun gördük getirisi ne olur bilemiyoruz.

Malum son 2013 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı imam hatip kuran kursu öğreticisi ve benzeri alımlarda olsun çıtayı yükseltmek için çabalıyor.Bunun neticesinde sınavlarda farklı yöntemlerde uygulanmaya başladı.

2014 yılında yeterlilik sınavı adını değiştirerek dhbt sınavı oldu.Bildiğiniz gibi önceden Diyanet işleri Başkanlığı ve Meb ile ortaklaşa yapılan sınavlar el değiştirip ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı.

Dhbt sınavı bu açıdan da  son iki yıldır soru ve müfredatın değişmesi nedeniyle her yerden soru cıkabileceğini bizlere gösterdi.

Malum 2014 yılında dhbt sınavına giren adaylardan sınav itirazı gelsede fazla bir tepki ile karşılaşılmadı.Bu sene yapılan 2016 Dhbt sınavının sorularına baktığımızda ise 2014 yılında yapılan dhb sınavına  göre biraz daha ağır olduğunu söylemek daha doğru geldi bize göre.

Yaşayan dünya dinlerine ait soruların gelmesi ve Tecvid kaidelerinden bir tane soru gelmemesi bir çok kişinin tepkisini artıyor.Bunun yanı sıra beklenmeyen sorularında olması bazı kişilerin hayellerini yıkmışa benziyor.

Bu açıdan değerlendirmeye baktığımız da ösym ve diyanet işleri başkanlığında bazı şeylerin değişti ortada malum bunu da saygıyla karşılamak lazım binlerce kişi herkes aynı şeyi bilmemeli ama yapılan sınav da da bazı şeylerin ip uçları verilmesi gerektiğini kanısına bizde vardır.

Malum sözleşmeli imamlık  sınavını kazandığımız için pek çalışma fırsatımız olmadı.Ama bu iş için gecesinin gündüzünü feda eden değerli arkadaşlarımız olduğunu çok yakından da biliyoruz ve bu yazıyı da bu kardeşlerimiz için buraya ekliyoruz.

Tabi bunu yazarken sınavı başarılı geçmiş arkadaşlarımızda var.Bu açıdan da sınav iptal olmalı kesinlikle böle böle diye bir kastımız yok biz sadece burada yorum ve isteklere dayalı görüş ve bilgilendirme amaçlı yazıyoruz bu yazıyı.Malum sitemize bu konuyla ilgili bir çok yorum ve görüş geliyor.Bunları da bi nebze sizinle paylaşıyoruz.

Bim’ere  şikayet etme durumuna gelince bu konuda kişisel olarak biz herhangi bir şey yapma gereksimi görmüyoruz.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.