Kpss’ye girmeden DHBT Sınavına Girilebilinir mi ?

Kpss’ye girmeden DHBT Sınavına Girilebilinir mi ?

Değerli arkadaşlar Kpss sınavına girmeden DHBT Sınavına girseniz bile geçerli olmayacaktır.Bu yüzden DHBT sınavına katılacak tüm adayların ayrıca Kpss sınavına girmesi gerekmektedir.

Kpss ve DHBT Sınavlarının sonuçları ortalama alınarak yapılmaktadır. 

Aynı zaman da İmam Hatip- Müezzin Kayyım – Kuran Kursu Öğreticisi ve benzeri Diyanet İşleri Başkanlığı Kurumunda görev alımı veya atama yapılırken Kpss puan türüne ihtiyaç duyulmaktadır.Bu yüzden Kpss sınavına  girmemiz gerekmektedir.

Peki Kpss sınavını o gün kaçıranlar ne olacak ?

Bunu 2020 Kpss / Dhbt Sınav klavuzu yayınlandığında hep birlikte okuyup değerlendirmeye alacağız.

Malum bu konuda sorunlar yaşandığından dolayı sistemde bir değişiklik meydana gelme olasılığı da olabilir.(Pek düşünmesekte sadece bir varsayım!)

Değerli kardeşlerim bu konuda herhangi bir yazı yok ve yine kpss sınavından genel yetenek ve genel kültür den 1 net ham puan olması gerekmekte olduğu icin kpss sınavını kaçıranlar DHBT sınavından da başarısız sayılırlar. 

Bu konu ile ilgili dhbt kategorisindeki yazılarımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilir ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Gelen sorulara binaen Kpss sınavı olmadan memur olabilir mi ?

Diyanet İşleri Başkanlığında görev ve hizmette bulunabilir mi ? türünden sorulara da kısa bir cevap vermek gerekmektedir.

Bu soruları zaman içerisinde bu başlıkta ilaveler yapılacaktır.

Gerekli cevapları en net bir biçimde sizlere aktarılacaktır.Malum memurlar sitesi değiliz.

İlk amacımız DHBT Dersleri ve sınavına hazırlıktır. Yine de akılda kalmaması ve gelen sorular talepler neticesinde bilgilendirme yapılacaktır.

Dhbt Nedir ? isimli yazımızı ve yine aynı şekilde DHBT Sınavına kimler başvurabilir – DHBT Sınavına başvuru şartları neledir ? isimli makalelerimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kpss sınavına girmeden DHBT sınavına girmeniz bir başarı ve sonuç getirmez.

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir.

Başvuruya Engel Durumlar

 • 20.. – Kamu Personel Seçme Sınavı başvurunuz bulunmadığından 20.. – KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavına başvuramazsınız.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

94 Yorumlar
 1. Betül diyor

  2016 kpss ve dhbt sınavı ile ilçelerde öğreticilik yapilabilirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Hayır süresi dolduğu icin yapamazsınız kpss + dhbt iki yıl gecerli.

 2. Fatma diyor

  Benim puanım 72 iki mülakata cağırılırmıyım imamhatip mezunuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Zor hocam başvurunuzu yapın hep birlikte görelim.

   1. Ayşe diyor

    Ben ihl lisesi mezunuyum dhbt’ye girip kuran kursu belleticisi olmak istiyorum aynı zamanda şu an ilahiyat 2. Sınıf öğrencisiyim ben şuan kpss’ye girmeden dhbt’ye girebilir miyim kpss ye girmem şart mı yoksa bir de kpss den alan mi diğerine başvuru yapmam gerekir

    1. dhbtdersleri diyor

     Kpss te ve DHBT’ ye senenin çift yıllarında giriceksiniz hocam.sonası DHBT Mülakat tarzında olacak.

 3. Alican diyor

  Dhbt ihl 72 puanla imamlık mülakatinami cagrilirm yoksa müezzinligemi hangisine başvurayim

  1. dhbtdersleri diyor

   bilemiyorum kardeşim hangisinde iyisen ona başvur ama müezzin az olur .

 4. Emre diyor

  Selamin aleykum hocam normal dis ticaret on lisans + ilahiyat on lisans mevzunluru sadece kpss girip diyanetten ne gibi gorevler alir .2.sorum ayrica dhbt ye girsem yasin rahman vakia vb.ezberler sart mi ?

  1. dhbtdersleri diyor

   mülakatta mutlaka sorulur diyanette alacağın görevler kpss ve dhbt ile olur .

 5. E.EGE diyor

  Kusura bakmayın.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   önemli değil güzel kardeşim sitemizde bu sorduğun soruların hepsinin acıklamaları mevcut biraz okumak araştırmak yeterli olacaktır başarılar dileriz.

 6. E.EGE diyor

  2020-2021 öğretim yılı 4.sınıf ilahiyat öğrencisi, 2018’de aldığı kpss önlisans puanıyla 2020’de dhbtye girse kpss önlisans+dhbt ortak hesaplanır mı?Kpss önlisans puanın geçerli olacağı iki yıl dolmuş oluyor mu yani tam olarak hangi ayda 2028kpssnin 2 yılı dolmuş oluyor?2018 kpss önlisans puanı 2020-2021 öğretim yılında da geçerli olacak mı?önlisans düzeyi kpss ve dhbt puanlarıyla o yıl içinde(2020-2021) hemen atamalara katılınabilir mi?”iki yıl”denen süre zarfı tam olarak ne vakit doluyor; bu vakit tercih ve atama vaktinden sonra mı doluyor?bu atamayı nasıl etkiler acaba..?

  1. dhbtdersleri diyor

   sevgili kardeşim iki yıl gecerlidir diyorum hala süresi dolarmı dolmazmı diyorsun.2020 yılının kpss süresine kadar sınav gecerlidir.Sonrasında yeni sınav ve yeni puanlar gecerlidir.bunda anlamadığın ne var ortalama 2020 ön lisans kpss ile girdi isen 2020 yılının kpss sınavına kadar zamanın var mezun olursanda lisans olarak sınav yine gecerli olur ama sistem güncellemesi ve sayre derken DHBT İCİN lisans olarak sınava girmen gerekir bu taktirde LİSANS Kpss ye girmen şart ve o zamanda sistem güncellenmiş olur.anlatabilmişimdir umarım.

 7. E.EGE diyor

  Selamun aleykum.Kpss önlisans sınavından 70 üzeri alan birisi, Dhbt’ye girmeden Diyanet’te herhangi bir iş hakkı olabilir mi?Peki bu kişi 2018 önlisans kpss puanıyla 2020’de 3.sınıf lisans öğrencisi olarak 2020’deki dhbt sınavına girse kpss önlisans puanıyla mı hesaplama yapılır, yoksa lisans olarak yeniden kpss sınavına da girmesi gerekiyor mu?

  1. dhbtdersleri diyor

   Diyanette imam kuran kurusu öğreticisi ve benzeri DHBT Kapsamında olanlara sınavla girersiniz bunun dışındaki kadrolara DHBT Sınavı olmadan diyanette farklı alanlarda görev alınabilir.KPSS’ye hangi düzeyde girdi iseniz iki yıl boyunca aynı düzeyde KPSS VE DHBT gecerlidir.Lisans bitse bile işlemlere iki yıl boyunca ön lisans olarak işlem olur Lisans icin girilmesine gerek yok .ama iki yıl sonra mezuniyet ne ise o şekilde tekrar sınava girersiniz .umarım anlatabildim.

 8. tugba diyor

  s.a hocam kpss puanım hesaplanmadi malesef dhbt sınavı na girdim sonuç olarak puan hesaplanması yapilmayacakmi şimdi hafızlık belgemde var

 9. muhammed diyor

  S.a hocam ben kpss den 62 aldim dhbt 1 den 12 d 4 yanlis shbt 2 12 doğru 4 yanlis olurmu sizce ortaögretim sade ihl

  1. dhbtdersleri diyor

   nasip kardeşim

 10. Büş diyor

  Selamun Aleyküm. Ben ortaöğretim kpss den sınav girdim ayrıca 9 aralıkta DHBT sınavına da girdim. Ortaöğretim kpss den girdiğim sınav açıklandı ve tercih zamanı başladı eğer ben kpss den tercih yapar da kazanırsam DHBT sınavım açıklandığında tercih hakkım oluyor mu kpss için yaptığım tercih ve yerleşmem dhbt sonucunu ve tercih hakkımı etkiliyor mu bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederi.

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss tercih yapıp atama işlemi olursa devlet memurluğuna başvuru yapamazsınız bir yıl beklemeniz gerekir.kpss tercih yapmanızı öneririm size.

 11. Hanife diyor

  Bn imam hatip mezunuyun tercih seçenegim çok yok KPSS girdim ama DHBT sınavı girme konusunda bilgim yoktu ne yapmam gerekiyor kafam çok karısık

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Sınavına girmedi iseniz önümüzdeki DHBT sınavına kadar bekleyeceksiniz.

 12. Halil diyor

  Hocam ben ortaöğretim kpss den 72 aldım ancak ilahiyat fakültesi üçüncü sınıf ogrencisiyim dhbt den en çok ne kadar almaliyim ya da sizce kadrolu kkö gelir mi bir de yakın bir arkadaşım kpss ye girdi ancak puanı hesaplanmadi dhbt ye girebilir mi girse de bir islevligi olur mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Güzel bir puan DHBT den KKÖ alım ve DHBT Sonuçlarına göre birşey söylemek mümkün ama 80 alsanız şansınız olur mülakata çağılırsınız diye düşünüyorum.Arkadaşınız kpss den puan almasada DHBT sınavına girebilir.Puan işlevselliği konusunda madde mevcut.

 13. Kübra diyor

  Hocam ben kpss den 58 puan aldım dhbt sınavına girebiliyor muyum?

  1. dhbtdersleri diyor

   başvuru yaptı isen tabikide dhbt sınavına girebilirsiniz başarılar.

 14. Muhammed İkbal diyor

  Hocam iyi günler ortaöğretim kpss den 72 puan aldım imam hatip mezunuyum yani dhbt den kaç civarı alırsam herşey kolay olur inşallah

  1. dhbtdersleri diyor

   cok güzel dhbt sınavından ne kadar yüksek olursa o kadar güzel olur.

 15. Esmercık diyor

  Kpss puanım yok nasıl olacak dhbt işe yaramayacak mı şimdi?

 16. Yasin diyor

  Kpss den hiç puan alamadım sadece dhbt puanı olarak mi gözükecek

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss puanınız yoksa dhbt puanı hesaplanmaz.

 17. Sevgi diyor

  Kpss den hiç puan alamadıysak dhbt sınavına girebilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavına girilebilir.

 18. Şevket diyor

  Selamun aleykum kuzenim kpss sınavına girdi fakat kpss puanı 3.10. Maddesi gereğince açıklanmamış dhbt sınavına girebilir mi yada napmasi gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT sınavına girebilir velakin DHBT puan hesaplaması olmayacak .

   1. Önder diyor

    Neden olmayacak hocam kpss 3.10 yazıyor diye dhbt den iyi puan alsak hesaplanmazmi yada boşuna mı giriyoruz dhbt sınavına teşekkürler hoacam

 19. Hilal diyor

  Kpss önlisansa girdim dhbt başvuru tarihlerini kaçırmışım. Ama çok saçma velev ki ben dün sınavdan 1 net bile yapamasaydım yine de daha önceden dhbtye başvurmuş olacaktım. Hocam bu neden böyle benim dhbt için başka bir imkanım yok değil mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   malesef hocam imkan yok sizin demek istediğinizi anladım kısmen haklısınız ama protokol ve işleyiş bu .

 20. Samir diyor

  Ehliyetle gittiğim için sınava almadılar eee kpss’ye giremedim DHBT de gitti öyle mi

  1. dhbtdersleri diyor

   gitti malesef

 21. Adalet diyor

  Selamu Aleykum hocam ben bu gun Kpss sinavina giremedim giremedim derken kimligimi kaybettim okula giderken Elimden dusmus almadilar beni sinava Ve Çok magdurum aileme soyliyemedim Cunku tek umutlari bendim Ve eminim Ki benim gibi bi suru kisi var magduriyetimizi Allah rizasi icin Bi Sekilde halledebilse Cunku Buna hem ailemizin hem de Bizim ihtiyacimiz var😭Allah’a emanet saygilar

  1. dhbtdersleri diyor

   ah hocam ah

 22. Selime Albay diyor

  S.aleyküm Hocam bende 1 dakikayla kpss sınavını kaçırdım saat 10’u bir dakika geçti diye kapıları açmadılar onlarida anlıyorum ama sırf bu sınav için dersaneye gittik butun emeklerimiz verilen ucretler hepsi 1 dakika içinde uçtu gitti . Sizlerden rica ediyoruz bunun için bana ve mağdur arkadaşlarıma yardimci olsaniz bir calisma duzenleseniz de bizler dhbt ‘ye girsek ve bizim icin 2019 kpss gecerli olsa bizleri cok mutlu edersiniz . Sizin bizlere destek olacaginiza tüm kalbimle inaniyorum hocam …

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam destek oluruz ama KPSS PUANI OLMADIĞI İÇİN DHBT SINAV PUANINIZDA HESAPLANMAZ.

 23. Ali diyor

  Bugünkü kpss ye giremedim dhbt ye başvurum var onun sınavına girebilirmiyim.girebilirsem ordan aldığım puan geçici öğretici olarak çalışma imkanı verirmi

  1. dhbtdersleri diyor

   kpss sınavına girmedi isen DHBT Puanı hesaplanmaz ve bunun neticesinde geçici öğreticilik yapamazsınız.

 24. Veysel kaplan diyor

  Maalesef KPSS yi 1 dakikayla kaçırdım bence bu konuyla ilgili bir kolaylık yapmaları gerek Allah için bekliyoruz 😢😢

  1. dhbtdersleri diyor

   veysel hocam ne yaptın sen ya :'(

 25. Ali Korkmaz diyor

  Yabancı vatandaşlar (Mavi Kart ile, Türk kimlik yok, tc no var) KPSS + DHBT ye girebilir mi?
  Şuan sözleşmeli din görevlisiyim KPSS + DHBT ye girmeden farklı bir prosedür var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   mavi kart ne demek oluyor tam bilmiyorum hocam.tc no varsa e devlet şifresi alın gecici kimlik belgesi vs cıkarın pasaport ehlivet vb birşeyler olsun üstünüzde.

 26. Sabriye diyor

  Ben kpss basvurusu yapmistim ama giremedim de dhbt ye basvuru yapsam sayilmiyor mu ya

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kpss sınavına girmeyen adaylar dhbt sınavına giremez.

 27. veysel diyor

  HOCAM İYİ GÜNLER BEN LİSANS MEZUNUYUM YURT DISINDA İLAHİYAT BÖLÜMÜNÜ BİTİTRDİM VE DENKLİĞİMİ ALDIM AYNI ZAMANDA ARAPÇADA BİLİYORUM.FAKAT KPSS DEN 49 ALDIM DHBT YE GİREBİLİRMİYİM.ATAMADA 49 PUANDA SIKINTI OLUR MU TEŞEKKÜRLER.

  1. dhbtdersleri diyor

   Hiçbi sıkıntı olmaz maşallah hocam dhbt sınavına mutlaka girin kpss sadece yüzde 30 etkiler.

   1. veysel diyor

    teşekkürler allah razı olsun hocam

 28. Zafer diyor

  Hocam ben kpss sınavına girmedim ve dbhyt yede başvuru yapabiliyorum peki benim dbht puanım hesablanacakmı.

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt puanın hesaplanmaz malesef.

 29. Aynil diyor

  Ben düz lise mezunuyum kpss ortaöğretim sınavına girdim ve ilahiyat ikinci sınıftayım şu an dhbt ye girmek istiyorum yanlizca yaz Kur’an kursu öğreticisi olarak ne yapmaliyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavından sona dhbt yazılı sınavına giriceksiniz. Arkasından kkö için alım yayınlanacak. Ve dhbt mülakat sınavına başvuru vesayre…

  2. Yunus diyor

   Hocam benim bildigil sadece duz lise mezunları dhbt ye giremiyo eger 2 yillik ilahiyat bitirdiyseniz o zamn farkli

   1. dhbtdersleri diyor

    Dhbt sınavına imam hatip ön lisans ilahiyat veya lisans ilahiyat bunun dışında dengi okul ve denklik belgesi olanlar girebilir.

 30. Hacı Veli diyor

  Bu seneki kpss ye girmedim ama sadece dhbtye ye öylesine kendimi denemek için girmek istiyorum girme şansım hiçmi yok yani herhangi bi atama fln beklemiyorm zaten atanmış gorevliyim sadece kendimi deneme amaçlı

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kardeşim..

   Başvuruya Engel Durumlar
   2018 – Kamu Personel Seçme Sınavı başvurunuz bulunmadığından 2018 – KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavına başvuramazsınız.

   Yukarıdaki durum(lar)dan dolayı işleme devam edemezsiniz.

   Başvuru Adı:
   2018 KPSS DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ (DHBT)

  2. Aysenur diyor

   İlahiyat lisans mezunuyum. 2019kpss ye girdim. Bu yılki dhbt sınavı için yeniden kpss ye girmem gerekirmi. Kpss iki yıl geçerli diye biliyorum.

   1. dhbtdersleri diyor

    Kpss İKİ YIL gecerli ama DHBT değil DHBT ile mutlaka sınava girmelisiniz.

 31. Yunus diyor

  Puan vermesine gerek yok.sadece katilabilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Başvurlar başladı deneyin bir bakalım

 32. Yunus diyor

  Hocam peki kpss parasini yatirdik. Basvuru yaptim dhbtye ama kendimi denemek icin giremez miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girmen lazım. Girmedi isen bile puan hesaplanması yapılmaz.

 33. Sercan diyor

  Kpss sınavını kaçırdım dhbt ye girebilirmiyim..

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kardeşim giremezsin.

 34. Hanife diyor

  Kpss sınavında bir tane bile matematik yapmak zorunlu mu yoksa Türkçe yapmamız yeterli mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Genel kültür ve genel yetenek ten 1 ham puan diyor. Dgs de bubun sıkıntısını yaşandı. Madde aynı yazan maddeye göre gerekli anlamı cıkıyor yine isterseniz ÖSYM’nin telefonu ile bilgi edinebilirsiniz.

 35. Raziye elcik diyor

  Hayırlı günler hocam 7 ekim ortaöğretim sınavına girdim 11 sınıf imam hatip lisesi dışarıdan okuyorum dhbt ye kayıt olayimmi girebilirmiyim peki imam hatip lisesi mezunu olanlar giriyor diye biliyorum sadece…birde 2019 da mezun olabilecek olanlar2018 KPSS puanı ve 2019 dhbt sınavı ile göreve başlanır diye girmistim ama siz KPSS dhbt ayni anda girilecek diyorsunuz

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına girebilirsiniz. Kpss ye girdi isen başvuru hakkın var. Dedin yılda dhbt sınavı yok doğal olarak bu seneki dhbt sınavına giriceksiniz. Sınav iki yıl boyunca gecerli. Başarılar dileriz.

 36. Fatma diyor

  Merhabalar eşim lisans kpss yi kaçırdı e haliyle ösym on lisasndan da girmesine izin vermiyor sistem nedense kabul etmiyor, peki şimdi dhbtye girse 2019 ‘daki lisans kpss ye girse mumkunmudur😑😔

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef mümkün değil. Aynı yıldaki kpss ve dhbt sınavlarına girmek gerekiyor.

 37. Fatmagül diyor

  Hocam beni kpss ye başvuru yaptım ama beş dakika ile içeri almadılar madur oldum şimdi bn dhptye başvuru yapamaz mıyım ve yapsamda bir işe yaramaz mı acaba bilginiz var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef dhbt sınavına giremezsiniz. Durumunuzu ÖSYM ye bildirin. Ama kurallara göre dhbt sınavına girmeniz mümkün değil.

 38. Emre diyor

  Diyelim kpss ye girdik ama 50 yi geçemedik dhbt parasini geri alabiliyomuyuz

  1. dhbtdersleri diyor

   Öle bişey yok yaptırdınız parayı geri alamazsınız isterseniz sınava girmeyin.

 39. Bekir diyor

  Dhbt kitapları hangisi daha güzel

  1. dhbtdersleri diyor

   Hiçbirisini tavsiye etmiyoruz dhbt kitaplarının.

 40. Fatma diyor

  Ben 2016da kpss girdim dunku sınavı kacırdım dhbty girenezmiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kpss sınavına dhbt sınavı ile aynı yıldakine girmemiz gerekirdi o yüzden dhbt sınavana giremezsiniz.

 41. ENVER diyor

  Ben açıköğretim IHL öğrenciyim. Bu sene mezun olacağım. Bugünkü kpss sınavına girdim. DHBT ‘ye girebilirmiyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet kardeşim dhbt sınavına başvuru yapıp girebilirsiniz.

 42. hüseyin yıldırım diyor

  merhabalar 07.10.2018 yani bugün yapılan kpss sınavına girmedim ben aralıkta yapılacak dhbt ye giremez miyim. desteğinizi beklr iyiçalışmlar dileirm.

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına katılamazsınız.bir daha ki dhbt sınavına kaldınız tabi kpss sınavına girmeniz koşulu ile…

 43. Mehmet diyor

  Ben 2019 haziranda ilahiyat fakultesinden mezun olucam da 9 aralik 2018 de dhbt sinavina girip 2019 daki kpss ye girsem oluyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Olmaz aynı yıl gitmelisiniz iksinede bu sene kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına katılamazsınız.

 44. Şeyda diyor

  Şimdi dhbty girip sonraki KPSS ye girsem oluyor mu

  1. dhbtdersleri diyor

   Öncelik sırası kpss sınavındadır. Önce kpss sınavına girmeniz gerekti.