Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman zaman sitemizi ziyaret edenler ve sosyal medya üzerinden bizleri takip edenlerin en fazla sorduğu sorulardan bir tanesi de Fahri Kuran Kursu Öğreticisi olabilirmiyim ?

Bu sorunun cevabı DHBT Sınavına yazılı sınava giren ve 60 üzeri puan almış olan tüm adaylar Fahri Kuran Kursu öğreticiliğine başvuruda bulunabilir.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği Nedir ? 

Yeni mezun olan adayların en fazla sorduğu sorulardan bir tanesi budur.Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği belli dönemlerde yapılan ve belli dönemleri kapsayan süre zarfında geçiçi kuran kursu öğreticiliği demektir.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği genel itibari ile yaz ve kış dönemleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Fahri kuran kursu öğreticiliği genel itibari ile yaz kuran kursları ve ihtiyaç halinde 4-6 yaş kuran kurslarında görev yapabilirler.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği belli yerlere göre zaman zaman değişiklik gösterse de üç dönem yaz kuran kursları , 4-6 yaş kursları ve kış kuran kursları olmak üzere belli zaman diliminde ihtiyaç neticesinde yapılmaktadır.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği Sınavları ne zaman ?

Değerli arkadaşlar Fahri olarak geçici kuran öğreticiliği her ile göre değişiklik göstermektedir. Tecrübeli arkadaşlar çok daha iyi bilmekle beraber sınavlar Diyanetin Resmi Sitesinde gözükmeyebilir. Peki sınav zamanları nasıl öğreneceğiz ?

Genel itibari ile bir çok il müftülüğü fahri kuran kursu öğretici alımlarını internet web sitelerinde yayınlamaktadırlar .Aynı zamanda müftülüklerinizi arayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği sınavları için DHBT Sınavına girmek ve bazı yerlerde değişiklik olsa da 60 puan ve üzeri puan almak şartı vardır.

Fahri Kuran Kursu Öğreticileri ile Kuran Kursu Öğreticileri arasında görev itibari ile bir farklılık bulunmaktadır.

Fahri Kuran Kursu Öğreticilerinin Maaş ve Sigorta Durumları nasıldır ?

Sigortaları tam prim esasında ödenmemekle birlikte saate göre ödenmektedir. Maaş durumlarında her sene üçret artışı yaşanmakla birlikte ortalama resmi tatil olmadığı durumlarda 2500 ila 3000 TL ye kadar fiyat alınmakla birlikte ders saat ücretlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tam gün yarım gün şeklinde.

Vergi ve benzeri kesintilere göre değişiklik gösterse de yapılan işin rahat olması ve Türkiye koşullarına göre şartlar oldukça iyidir.

Fahri kuran kursu öğreticiliği ile ilgili şimdilik aklımıza gelen ve sizlerin en çok sorduğu sorulara cevap vermiş bulunmaktayız.

DHBT  yazılı sınavına giren ve şartları tutan tüm arkadaşların zaman zaman müftülük sitelerine bakarak ve müftülükleri arayarak Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği sınavına girmenizi ve zamanınızı değerlendirmenizi tavsiye ederiz hepinize.

4-6 Yaş Kur’an Kursları İçin

1- Tercihen 4 yıllık dini yüksek öğretim,İlahiyat Ön Lisans veya en az imam hatip lisesi mezunu olmak,

2- Okul öncesi öğretmenliği,Çocuk Gelişimi (Ön Lisans) veya meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu olanlar öncelikli olmak üzere çocuk gelişimi ve eğitimi alanında mezuniyeti yada 19.01.2017 tarihinden önce 296 saat , 19.01.2017 tarihinden sonra 380 saat herhangi bir kuruluştan Başkanlığımızca kabul edilen sertifika /kurs bitirme belgelerinden birine sahip olmak,

3-DHBT Sınavına girmek ve yeterli puanı almak.

Hafızlık Kur’an Kursları İçin

1- Tercihen 4 yıllık dini yüksek öğretim,İlahiyat Ön Lisans veya en az imam hatip lisesi mezunu olmak,

2-Hafız Olmak

3-DHBT Sınavına girmek ve yeterli puanı almak.

Fahri kuran kursu Öğretici Sınavları hangi ilde ve ne kadar alım var diye soranlar ?

Değerli arkadaşlar konuyu yukarıda özetledim , ama ısrarla hala Ankara’da ne zaman sınav İstanbul’da ne zaman ve bir çok yerde ne zaman diye soru soruyorsunuz.

Güzel hepsine tek tek cevap vermek ve yorum yazmak yerine değerli arkadaşlarım lütfen bağlı bulunduğunuz müftülüğü ziyaret edin veya telefonla bilgi alın ve internet sitesinde de ilanlar yayınlanır oradan da bakabilirsiniz.

Fahri Kuran Kursu Öğreticiliği Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

56 Yorum

 1. Hocam merhabalar benim puanım 51.83818+1 mülakat puanım ise 79.67+1
  dhbt puanım düşük ama mülakat puanım yüksek benim kuran kursu öğreticisi olma ihtimalim var mıdır ?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ekim 2023, 00:13

   Alım yüksek yapılırsa atanma durumunuz var henüz bu konuda net bir bilgi veremiyoruz.DHBT çalışmalarını ihmal etmeyin.Bol bol dua ve tevekkül edelim inşallah.

   Cevapla
 2. Hocam ben fahri hoca alımlarını kaçırdım sonradan alırlar mı

  Cevapla
 3. Görev alabilirmiyim

  Cevapla
 4. Hocam imamhatip mezunuyum dhbt puanım 62 mülakata çayırlar mi

 5. Selamünaleyküm hocam benim dfd puanım 55 ben de katılabilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 24 Mayıs 2023, 10:04

   DHBT Puanı 55 olursa yetersiz ama bir müftülüğe sorman lazım bazen bak cok nadir bazen hiç kimse bulunmazsa ki bu söylediğim durum bir kaç yerde oldu kurallara istinaen ve ek maddelerler görev alabilirsin.Bunun dışında cok zor.Bizzt müftlükle konuşman gerekli.

   Cevapla
 6. Selamünaleyküm Fahri kuran kursu ögreticilik sınavı için öncesinde dhbt ye girme zorunluluğu var mı? Ben 2020 yılında dhbt sınavından 64 puan almıştım 2022 yılında ise yeterli net olmadığı için puanım hesaplanmamıştı. Yine de görev alabilir miyim 2020 puanıma göre? Bilgilendirir misiniz ?

 7. 12 Mayıs 2023, 00:26

  giüzel hizmet.
  esenlikler.

  Cevapla
 8. 4 Mayıs 2023, 17:21

  Yaz kursunda görev almak için tekrar bir mülakat mı gerekiyor

  • Yönetici 6 Mayıs 2023, 11:49

   Göreviniz sona ermiş ise tekrar mülakata girmeniz gerekmektedir.Görev süreniz devam ediyor ise müftülük görevlendirme verebilir.

   Cevapla
 9. Hocam çok sağolunuz,Allah razı olsun.Verdiginiz bilgiler yeterince açıklayıcı olmuş.Emeğinize sağlık!

  Cevapla
 10. merhabalar ben fahri hocalık sınavına girdım ve geçtim ayrıca çocuk gelişim belgemde var ama geçmeme rağmen kimse çağırmadı ne yapmam lazım acilen iş bulmalıyım ayrıca imam hatip lisesi mezunuyum ve ilahiyat okuyorum
  bana yardım edin lütfen ailemin ve benim buna ihtiyacım var

  Cevapla
 11. Selamun aleyküm hocam ders saati 4 saat yada 6 saat nasıl alınabilir biz mı taleb ediyoruz?taleb etsek alabilirmiyiz 6 saat?

  Cevapla
 12. merhabalar. fahrilerin yanında birde belletmen olarak calişan hoca hanımlar varmıs.bunların ucretleri ile ilgili bilgisi olan varmı acaba.hiçbir bilgi bulamadım.

  Cevapla
 13. Acaba ek ders ücreti ne kadar 6 saat ek dersim var

 14. 2500-3000 liradan bahsetmişsiniz. Ben yeni göreve başladım. Etrafımda da hickimse bu ücreti almadi. 1200-1500 TL arasına degisiyor. Niçin bilgi kirliliği yapiyosunuz

  Cevapla
  • Yönetici 7 Ekim 2021, 19:17

   size bence cok bilgi kirliliği değil kesinti ve ders saatinize göre o maaşlar değişiyor.mail adresimize maaş bodrunuzu bir atın kaç saat derse giriyorsunuz bir bakalım.sizin aldığınız ücret büyük ihtimal günlük 4 saat üzerinden hesaplanmış

   Cevapla
   • Bulunduğum kursda sınava girmeden öğreticilik yapanlar var ve hakkım yeniyor ikinci sırada olmama rağmen sadece nöbet lere kalabiliyorum ne yapmam lazım.

    Cevapla
    • Yönetici 18 Ekim 2021, 09:55

     üzülerek söylüyorum ama hiçbirşey yapamazsınız mail adresinize bakarmısınız.Sizinle iletişime gecmek istiyoruz.

     Cevapla
    • 18 Ekim 2021, 10:25

     Hocam bn de çok şahit oldum öylelerine allah kabul etmesin inş.hepsi babası amcası dayısı yüksek mevkilerde olanlar …

     Cevapla
  • Haber doğru sen günde 4 saat ders verirse tabi o kadar alırsın ama 6 saat ders verirsen 2600 alıyorsun bilip bilmeden böyle kırıcı olmamak lazım

   Cevapla
   • Yönetici 7 Ekim 2021, 21:12

    teşekkür ederim kardeşim aramızdan bir kişi böyle yazdı ise bizi mutlu etti.Rabbim senden razı olsun işin içinde olduğunuz belli.

    Cevapla
    • Ne demek hocam bilip bilmeden böyle kırıcı konuşmak çok yanlış…özür dilenmesi lazım …

     Cevapla
     • Yönetici 7 Ekim 2021, 22:15

      ben bu konuda fahrilerin bizim sitemize bunu kasıtlı yaptıklarını düşünüyorum.Öz eleştireye gelemiyorlar hem begenmiyorlar hem yapıyorlar bizde senelerce sözleşmeli personel olduk daha sonra görevimizi bıraktık şuan bir cok yerde aktif hizmet etmeye calısışıyoruz parada almıyoruz.Bazı şeylere neden tahammül edemiyorlar bilemiyoruz ama artık bilerek bunları yaptıklarını düşünmeye başladık hayırlısı sonuçta bir kişi burada cıkıp bunu yazdı ise işin farkında olması ve bu yorumu okuyanlar en azından öğrenmesi gerekeni ögrenecektir diye düşünüyorum dua etmeyi unutmayın :)

 15. Hocam ben fahrilik kazandım.ancak yerlestirildigim yerden memnun olmadığım için başvuru yapıp görev yerimi değiştirme imkanım var mı?

  Cevapla
  • Yönetici 15 Eylül 2021, 00:08

   müftü beyle görüşmen lazım kardeşim o isters yapabilir.aksi takdirde fahri isen olacak gibi değilse istifa edebilirsin

   Cevapla
   • Hocam dediginiz gibi herşey bnm arkadaşım fahri olarak çalışıyor günlük 6 saatle 2600 aliyor…bu arada fahri olarak calisanlar hepsi icin demiyorum ama yüzde 90 gibi hepsi torpilli … Bn de dua eder dua beklerim inş…

    Cevapla
    • Yönetici 13 Ekim 2021, 07:47

     genelleme yapamayız ama coğunlugu için sizinle aynı düşüncedeyim.Yine bir cok fahri bilgi verilmesinden hoşlanmıyor.ve insanlara bu konuda bilgi veriyoruz diye bize düşman oluyorlar ve başkaları başvuru yapmasın diye sürekli aglanıyorlar.calışma durumlarına bakınca 6 saat bile olmuyor on dakika tenefüs ve sayre gibi durumları ekleyince aldıkları maaş gayet güzel bir askeri ücretle dışarıda calılan insanlara göre.

     Cevapla
 16. Hocam Fahri kkö başarılı yedek ne demek oluyor

  Cevapla
 17. Hocam maaşlar hakkındaki bilginiz sigorta dahil 2500 mu yoksa dahil degilmi

  Cevapla
 18. Benim Fahri kkö sinavim başarılı yedek olarak sonuçlandı.Basarili yedek ne demek oluyor yani görev yapabilecek miyim yoksa bekleyecek miyim.Cevaplarsaniz sevinirim hocam…

  Cevapla
 19. Merhaba, fahri kuran öğreticisi belli dönemlerde mi çalışıyor? Bir de mülakattan geçtikten sonra eğer çalışmazsak öğreticilik hakkımız iptal oluyor mu? Yani mülakatı geçtikten sonra üniversitede okusak yaz dönemlerinde işe dönebiliyor muyuz yoksa iptal mi oluyor?

  Cevapla
  • Yönetici 25 Ağustos 2021, 13:21

   evet belli dönemlerde çalışıyorlar hocam.mülakatı geçtikten sona alım hemen olursa vazgecerseniz hakkınız iptal olur.hayır öyle birşey söz konusu değil görev verildiğinde görevini yapman lazım.merak etme hem okuyup hem yapabilirsin.yeterki kazan.

   Cevapla
 20. Ben ilahiyat önlisans mezunuyum en son yapılan kpsss ve dhpt girmedim onceki puanimla başvuru yapabilrmiyim

  Cevapla
 21. Ben kpss sınavına girdim ama Dhbt sınavına giremedim önlisans mezunuyum fahri kk öğreticisi olarak başvuru yapabilirmiyim

  Cevapla
 22. Sa hocam ben imam hatip son sınıfım 1 bucuk aya mezun oluyorum dhbt den 67 aldım hafizim bu sene hocalık yapabilir miyim? mülakat ne zaman? okul bitmeden mülakata girebilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 22 Nisan 2019, 17:14

   mülakat bitti ama kesinlikle fahrilik sınavına gir bu sene fahri kuran kursu hocası olabilirsin.onlarında maaşları güzel ve tecrübe sahibi olabilirsin.başarılar dilerim.

   Cevapla