2024 DHBT Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

featured

ÖSYM tarafından yapılan güncel sınav tarihi 2022 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı (DHBT) ne zaman yapılacak?

DHBT Sınav ve başvuru tarihleri ne zaman? Detayları haberimizden öğrenebilirsiniz…

Bilindiği gibi imam hatip lisesi (İHL) , ön lisans ilahiyat ve lisans mezunlarına din hizmetleri sınıfı kadrolarına atanabilmeleri için DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı) getirilmiştir.

2022 yılına girmemize çok az bir zaman kalan şu günlerde imam hatip lisesi (İHL) , ön lisans ilahiyat ve lisans mezunları 2022 yılında yapılacak olan DHBT’nin hangi tarihlerde yapılacağını merak etmekteler.

Bizlerde dhbtdersleri.com olarak 2022 yılında DHBT’ye girecek olan adaylar için sınavın net tarihi hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Bir çok öğretmenlik alanına getirilmiş olan alan bilgisi sınavı artık din hizmetleri sınıfında görev yapmak isteyen ilahiyat mezunları ve imam hatip lisesi mezunları içinde getirilmiş bulunmaktadır.

Peki DHBT 2022 yılında hangi tarihlerde yapılacak?

Başvuru ve sonuç açıklanma tarihleri ne zaman olacak ?

İşte 2022 DHBT hakkında detaylar…

Herkesin bildiği gibi ÖSYM tarafından 2022 yılına ait sınav takvimi yayımlandı. Yayımlanmış olan 2022 yılı sınav takvimine göre de 2022  DHBT sınav tarihi belli oldu.

Peki 2022 DHBT ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından yayımlanmış olan 2022 yılı sınav takviminden hareketle 2022 DHBT’nin yapılacağı tarih 27 KASIM 2022 olarak belirlenirken, sınava başvuracak olan adaylardan ise başvuruları , (KPSS tarihi ve başvurusu önce verilmiştir.)

KPSS lisans düzeyi için 24 MAYIS 2022 tarihinde başlayıp, 06 HAZİRAN 2022 tarihinde sona ererken bu tarihler arasında Kpss lisans başvursunu yapabilir ve en geç 07 Haziran 2022 tarhine kadar ücretinizi yatırmanız gerekmektedir.

KPSS ortaöğretim/önlisans düzeyi için ise 00.00.2022 tarihinde başlayıp 00.00.2022  tarihinde sona erecektir.Kpss orta öğretim ve ön lisans düzeyi için KPSS sınav tarihlerinde başvuramayan veya bu tarihleri kaçıranlar için son başvuru günü olan 00.00.2022 tarihi ile 00.00.2022 tarihleri arasında KPSS sınavlarına geç başvuru işlemi yapabilirler.

Belirtilen süreler dışında kesinlikle Kpss sınavına başvuru işlemi yapılamaz.Yukarıdaki tarihler 00.00.2022 DHBT sınavının yapılacağı tarihidir.

Sonraki tarihler KPSS sınavına aittir.İşlem önceliği Kpss ve sonra DHBT olarak gelir verilen tarihleri dikkatli inceleyiniz.

DHBT Başvuruları ise 07 EKİM 2022 tarihinde başlayıp, 17 EKİM2022 tarihinde sona erecektir. Ösym tarafından yayımlanmış olan 2022 yılı sınav takvimine göre ise sınavın sonuç açıklanma tarihi 00.00.2022 olarak belirlenmiştir.

Sınava başvurmayan veya DHBT Başvuru Tarihlerini kaçıranlar ise 25 EKİM 2022 tarihinde geç başvuru işleminde bir günlüğüne yararlanabilir ve 25 EKİM 2022 tarihin de DHBT sınavına başvurabilir.

Yukarıda yayınlanan tarihlerden sonra kesinlikle DHBT sınavına başvuru yapılamaz.

Kısa bir hatırlatma KPSS sınavına kesinlikle başvurmanız gerekir.

DHBT Sınav Ücretleri ve DHBT sınav Başvurusu Bilgilendirmesi güncellenmiş olup KPSS sınav tarihleri yukarıda alttakiler ise DHBT sınav tarihleri olarak verilmiştir.

Bir çok yeni DHBT sınavına girecek olan adaylar KPSS sınavlarına girmeyebiliyorlar o yüzden kesinlikle tekrardan belirtmek gerekirki KPSS sınav başvurusunu yapıp sınava girmelisiniz.Aksi taktirde DHBT Sınavına giremezsiniz.

Kpss ve DHBT sınavına ait 2022 güncel Klavuzdaki bilgiler için ÖSYM’NİN yayınlanmış olduğu resmi klavuz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilir ve gerekli bilgilere daha detaylı ulaşabilirsiniz.

ÖSYM 2022 Lisans Klavuzu

Bizlerde dhbtdersleri.com olarak DHBT sınavına girecek tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) : 31.07.2022 

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 1. gün 31.TEMMUZ.2022

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 2. gün 06.AĞUSTOS.2022

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) : 14.AĞUSTOS.2022

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) : 27.11.2022

2022Kpss

2024 DHBT Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

46 Yorum

 1. 2022 sınavının mülakat başvuruları ne zaman olabilir ? Mülakatların belli bir yapılma zamanı oluyor mu? Sınavdan yaklaşık şu kadar sonra veya Ramazana alımlar yetişecek şekilde vs?

  Cevapla
 2. Hocam selamün aleyküm.
  Ben ilahiyat önlisans mezunu yum bunun yanında busene hızlandırılmış imam hatip lisesi ne kayıt yapacam işime yararmi sadece önlisans alımı az ya

  Cevapla
 3. Selamünaleyküm hocam,
  ben aöl’de okuyorum şuan mezun değilim
  mezun olmam için 24 krediye ihtiyacım var.
  Ben şuan fark derslerini vererek
  imamhatip’e geçiş yapabilir miyim yoksa
  geç mi kaldım ??
  bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 4. hocam merhaba, önlisans ilahiyat mezunu değilim fakat önlisanstan başka bi bölüm mezunuyum o yüzden önlisans kpss ye ardından önlisans dhbt ye başvurdum. sınavım geçerli olur mu. ihl mezunuyum. bi de sınav yerleri hala açıklanmadı. ne zaman açıklanır.

  Cevapla
 5. Hocam başka bi sitede 29 Aralık diyor. Dhbt sınavını

  Cevapla
 6. Hocam Dhbt ye ayrı başvurumu yapılacak yoksa kpss başvurusunda dhbtye gireceğimizi belirtmemizmi gerekiyordu. Bir sitede Kpss başvurusunda dhbt girmek isteyip istemeyeceğimiz bilgisi alıncak diyor. Ben kpssye başvururken böyle bi şey görmedim. Biraz kafam karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 7. Yazınızdaki sınav bilgi tarihleri güncellendi. Değiştirirseniz yanlış bilgi vermemiş olursunuz sayın hocam.

  Cevapla
 8. Dhbt sınav tarihi yanlış

  Cevapla
  • Yönetici 1 Temmuz 2020, 04:37

   En altta başvuruların başladığı ve klavuzun yayınlandığını göreceksiniz.tarihler covit 19 öncesi ve sonrası

   Cevapla
   • 7 Temmuz 2020, 14:10

    Merhaba hocam.Bi sorum olacaktı.Ben ANADOLU İHL. mezunuyum. Şuan önlisans ilahiyat okumaktayım.Son dönemim ama mezun olamıyorum(rektörün yazokulu kararından dolayı). KPSS 2020 VE DHBT 2020 SINAVLARINA ÖNLİSANS MEZUNU OLMADAN ÖNLİSANSTAN GİREBİLİYOR MUYUM? Puanım 2 yıl geçerli mi?Mezun olduğum sene (2021) tercih yapabiliyor muyum? Saygılar.

    Cevapla
  • Merhaba. Anadolu İHL mezunuyum.Şuan önlisans ilahiyat okuyorum son sınıfım.Ama Bu sene mezun olamayacağım. KPSS 2020 YE VE DHBT 2020 YE önlisanstan giricem ama mezun olmadan başvuru yapabiliyor muyum? Puanım 2 yıl geçerli mi? SAYGILAR.

   Cevapla
   • Yönetici 7 Temmuz 2020, 14:02

    yazılı sınavalara girebilirsiniz.DHMT mülakata da katılabilirsiniz ama atama olursa diploma istenir.bence bu yıl kesin mezun olacaksanız ön lisans olarak girin.

    Cevapla
 9. Hocam altı yıl şehire uzak köyde eşim imamlık yaptı o sırada ilahiyatı okudum hiç bir ücret talep etmeden köydeki bayanlara kurani kerim öğrettim şimdi şehire yakın bir yere indik burada görev alabilmek için bir puan istiyorlar.

  Cevapla
  • Yönetici 29 Mayıs 2020, 00:28

   bu cümleleri duymak cok güzel rabbim size ve sizin gibilere nasip eylesin.inşallah bizlerde görevimize döneriz.dua ve selam ile.

   Cevapla
 10. Haklısınız hocam ben yinede sınava çalışayım o zaman fahri olarak görev yapabilirmiyim hocam

  Cevapla
 11. Hocam sınava girecem ama alim olmazsa diye çalışmakta içimden gelmiyo ihl sarti olmadan ilahiyat önlisanstan kontenjan var Diğer lisans + ilâhiyat önlisanstan yok yani tek sıkıntı diğer lisans mezunu olmamız mı ne önerirsiniz hocam tek istediğim rabbim nasip ederse kuran kursu öğreticisi olmak dinime hizmet etmek.Rabbim razı olsun sizdende hocam

  Cevapla
  • Yönetici 26 Mayıs 2020, 23:56

   amin cok önemsemeyin bu işleri cünkü illaki Rabbimin dinine diyanette görev yapıcaksınız diye bir şey yok ben imamlıktan ayrıldım tekrar giricem.ama hizmetlerimi kişisel olarakta diyanettekinden daha fazlasını ve ücret talep etmeden yapıyorum İHL konusunda yazdığım makale ve adaletsizlik sitemizde var hatta cimere de yazdık ama gelen bir şey yok.

   Cevapla
 12. Selamunaleykum hocam size bir sorum olacak Diğer lisans +ilahiyat önlisans +düz lise mezunuyum hocam alımlarda ihl şartı var genelde
  atanma şansım varmı hocam.Alimlarda sadece önlisans var ihl şartı yok ama diğer lisans+ önlisans alim göremedim cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim hocam

  Cevapla
  • Yönetici 26 Mayıs 2020, 22:46

   İHL olmadığı için o kadar okulunuz boşuna gidiyor yazılıya lisans mülakata dön lisans olarak gireceksiniz İHL olsa idi cok iyi olacaktı.aynı sıkıntıyı bende cekıyorum.Bu sene görevden ayrıldım tekrar sınava giricem İHL yok Diğer lisans ve ön lisans var bu konuda diper yazılarımızda mutlaka okuyun başarılar dilerim hocam şimdiden.

   Cevapla
 13. Arkadaşlar 9 aralikkta sınav var. Pro mülakat tarihi ne zaman biliyor musunuz

  Cevapla
  • Yönetici 13 Kasım 2018, 02:58

   DHBT sınav sonuçlarının yayınlanmasının arkasından kısa bir süre içersinde DHBT mülakat ve alım işlemleri olacak net tarihleri sene sonu Diyanet İşleri Başkanlığı muhtemel sınav takviminde yayınlanacak.

   Cevapla
 14. Benim iki kızım KPSS ye girdi ancak dhbt müracaat etmedik bilmiyorduk çok geçmi bittimi müracaat lar

  Cevapla
 15. Merhaba dhbt ye girebilmek için kpss den yeterli bir puan almak gerekiyor mu yoksa sadece kpss ye girmis olmak yeterli mi ?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Ekim 2018, 01:01

   Kpss ye girmiş oomak yeterli ama ham puan yapmanız lazım kpss yüzde otuz etkilidir.

   Cevapla
 16. Onlisans ilahiyat mezunuyum.
  Lisans kamu mezunuyum
  Kpssye gir/e/medim
  Dhbt den istifade etmek için yok haritam ne olmali.
  Yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
  • Yönetici 23 Eylül 2018, 18:08

   Kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına giremezsiniz. Bir daha ki dhbt sınavına girebilirsiniz.

   Cevapla
 17. Dhbt ile ilgili en güzel kaynak( soru bankası) hangisi tavsiye edebileceğiniz var mı ?

  Cevapla
  • Yönetici 14 Eylül 2018, 06:35

   22 ekimden sona bizim sitemiz olacak inşallah dhbt icin bir kaynak tavsiye etmiyoruz. Sebeplerini acıkladık. İllaki alacam diyorsanız dikap oabt sorunu cözün derim. Şimdiden başarılar dileriz.

   Cevapla
 18. Selamun aleyküm önlisans ilahıyat 2 sınıf ögrencısıyım kpss başvurdum dhbt gircen inş.kazanırsam mülakata nasıl gircem hala okudugum için okuldan geçici bir belgemi alcam birde mülakat tarıhı bellimi

  Cevapla
  • Yönetici 9 Eylül 2018, 18:06

   Siz o aşamaya gelin mülakatı sorun etmeyin dhbt sınavına giridikten sona daha shbt mülakatı ezber derken bakmışsın okul bitmiş mezun olmuşun.

   Cevapla
 19. Selamun aleyküm , imam hatip mezunuyum ve bu sene kpss ye basvuru yapmadim ama gecen sene girmiştim bu sene dhbt sinavina katılabilir miyim ?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ağustos 2018, 07:01

   2016 DHBT Sınavı ile alım olursa evet kpss başvuru tarihleri daha devam ediyor hatta başlamadı hakkınız var başvuru yapın sınalara girin hocam

   Cevapla
 20. Bu konuda hiçbir bilgim yok yardimci olabilir misiniz ben şuan imam Hatip mezunyum hafizim önlisans için yks ye girdim puanım yeterli kayıt yaptiricam şimdi kpss ye ve dhbt ye nasıl girmem gerekli kayıt.ne zaman. Sinavlar ne zaman

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ağustos 2018, 21:50

   Fatma hocam aleykümselam öncelikle imam hatip mezunu iseniz dhbt sınavına imam hatip kategorisinden katılcaksınız, dhbt sınav tarihleri başvuru şartları sitemizde mevcut aynı zamanda hafız olanız dhbt mülakat sınavında size cok yarar sağlayacak. Şimdiden ilahiyat ön lisans hayırlı olsun.

   Cevapla
 21. Kardesler onlisans muhasebe mezunuyum. Bende imam olabiliyormuyum

  Cevapla
  • Yönetici 18 Temmuz 2018, 01:14

   İmam hatip olmak icin imam hatip lisesi ilahiyat ön lisans bunlardan biri veya ilahiyat lisans okumanız veya mezunu olmanız gerekir.

   Cevapla
 22. /BAŞVURU/ KPSS ortaöğretim/önlisans düzeyi için ise 28.08.2018 tarihinde başlayıp 12.09.2018 tarihinde sona erecektir.

  DHBT başvuruları ise 09.10.2018 tarihinde başlayıp, 17.10.2018 tarihinde sona erecektir

  Cevapla
 23. İlk tarih ne tarihi ikinci tarih ne tarihi

  Cevapla