DHBT Ezber Listesi

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Mülakat Ezberler Listesi

Din hizmetleri alan bilgisi testi mülakat hakkında sizlere yardımcı olabilecek en azından bu imam hatip lisesi mezunu olmayan , hafız olmayan arkadaşlarımızın yardımcı olabilmek babında burada hangi sürelerin ve duaların ezberlenmesi gerektiğini özet biçimde anlatmaya aktarmaya çalışacağız.

Sizlere aktardığımız bu ezberleri yapmadan DHBT Mülakat Sınavına girmeniz size puan kaybettirebilir ve hatta puan değil sınavı kaybetmenize bile neden olabilir.

İşte bu yüzden burada ki ezber listelerini düzgün bir şekilde yapmanız da oldukça fayda vardır.

Eksik veya karıştırma hep olabilir ama mutlak ezberleme gayretinde olunuz.

Ezber listesi okumuş veya mezun olduğunuz duruma göre farklılık göstermektedir.

Yani burada anlatmak istediğimiz nokta bir hafız olmuş kişi ile bir lise mezunu aynı şeylerden ne kadar sorumlu olsa da farklılıklar mevcuttur.

Bunu DHBT Sözlü Mülakat Nedir ? isimli yazımızdan veya sitemizden DHBT Mülakat bölümünde arama yaparak ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz.

Dhbt mülakat sınavındaki ezber listesi İmam Hatip lisesi müfredatından yararlanılarak hazırlanmış ve bugün de imam hatip liselerinde bu müfredat uygulanmaktadır.

Din hizmetleri alan bilgisi (yeterlilik mülakat) mülakatın olacağı zaman zaten Diyanetin istediği ezberleri sizlere söylemektedir.

Bu müfredat 2019-2020 yılı içerisinde uygulanan müfredattır.

Gerekli güncellemeler olursa burada yayınlamaya çalışacağız bizim gözümüzden kaçarsa da siz takip etmeye devam edip bize de bilgi verirseniz çok seviniriz.

Lise Müfredatları aşağıdaki gibidir.Bu ezberleri Mutlak manada yapmalısınız .

Aynı zamanda sitemizde imam lisesinin ders olarak okutulduğu kitaplar bilgisayar ortamında okunabilir şekilde sitemizden indirebilir veya imam hatip liselerinden alıp hangi bölümlerin yüzüne okutulduğunu da öğrenebilirsiniz.

Bu konu ayrıntılı bunu DHBT  Mülakat Nedir Sınava Nasıl Hazırlanmalıyım  ? DHBT Mülakatı nasıl olacak adlı yazılarımızdan okuyabilir ve detaylı bilgilere de sahip olabilirsiniz.

Dhbt Mülakat Sınavındaki Ezber Müfredatı Güncellenmektedir.

Kuran-ı Kerim Ezberleri 

1-Buruç Süresinden – Nas Süresine Kadar.Bu madde KKÖ icin 30.uncu cüzün tamamı olarak değiştirilmiştir.

2-Yasin-Fetih-Hucurat-Rahman-Vakıa-Cuma-Tebareke-Nebe Süreleri ile Bazı Aşr-ı Şerifler

3-Dua olarak ezberlenmesi Gerekenler : Hutbe Duaları-Cenaze Duaları-Nikah Duaları Kesin.Ezan Yemek vb dualar da ezberlenmesi gerekmektedir.Bunun yanında diğerleri artı puan getirebilir sizlere.

DHBT Ezber Müfredat Listesi Güncellemesi olarak yukarıdaki 2.maddede bahsettiğimiz bazı aşr-ı Şerifleri burada bildirmek istiyoruz.

Bu aşr-ı şerfiler den tam manasında sorumlu değilsiniz ve lakin alımlardan sonra eğitim merkezlerinde müfredatta sorumlu olduğumuz Aşr-ı Şeriflerden bazıları şunlardır.

Ali-i İmran Suresi 102 ve 109.uncu ayetleri ve arasındaki ayetler.(Birlik Beraberlik vurgusu)

Neml Suresi 89 ila 93 ve arasındaki ayetler.(Kur’an ve Hayat)

Ali-iMRAN Suresi 144-148 arasındaki ayeti kerimeler (Kutlu Doğum)

Azhap Suresi 40 ila 48 yine Kutlu Doğum

Enam Suresi 159 ve 163 arasındaki ayeti kerimeler Konu ihlas

Ali-imran suresi 92 ve 97 İnfak ve Hac konusu

Furkan Suresi 71-77 arasındaki ayeti kerimeler konusu Düğün Sünnet 

İbrahim Suresi 35 ila 41 ayeti kerimler yine Konu Düğün ve Sünnet Merasimi

İsra Suresi 1 ila 7 ayeti kerimeleri Konusu İsra.

Değerli arkadaşlar eğitim merkezinde gördüğümüz ezberlerden bir kaç tane daha var onları da kısa bir zamanda tekrar ekleme işlemi yapacağım bunların hepsinden sorumlu değilsiniz.

Ama bilmekte veya haberdar olmakta fayda ve yarar vardır.İleri dönemde kursta gördüğümüz PDF olarak hazırlanmış olan dökümanı da sizlerle paylaşacağım.

Evet arkadaşlar PDF dökümanı paylaşacağımı söylemiştim bu yazımızı anca güncelleme ve ilave etme fırsatı buldum.

Diyanet Eğitim Merkezinde görmüş olduğumuz ezber listesine alttaki linke tıklayarak dökümanı (PDF) formatında ücretsiz indirebilirsiniz.Sınava girecek olan tüm adaylara başarılar dileriz.

İndir “Diyanet İşleri Tüm Ezberler” view – 5395 defa indirildi – 135 KB

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.