DHBT Konu ve Soruları

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi

Konuları ve Soruları

 

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı (DHBT Sınavı) bildiğiniz gibi yeterlilik sınavı gibi test usulü olacaktır.Bu yüzden sorular çoktan seçmeli tarzda gelecektir.Aralarında şu fark vardır : yeterlilik sınavında yalnış yaptığımız sorularda puan düşmezken DHBT sınavın da üç yalnış bir doğruyu götürmektedir.Bu yüzden soruları yaparken bilmediğiniz soruyu boş bırakmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı DHBT sınavı iki oturum şeklinde gerçeklemektedir.Din hizmetleri birinci bölümünde ( DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bu bölümde ) sorular öğrenim düzeyi ayırt edilmek sizin herkesin cevaplaması gerekmektedir.Yani lisans – ön lisans – lise için bir fark yoktur.Yirmi soru sorulacak olan bu DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bölümün konuları şu şekildedir.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.İslam İnanç Esasları

2.İslam İbadet Esasları

3.Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

4.Siyer

5.İslam Ahlakı

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı ikinci bölümde (DHBT 2) de ise adayların öğrenim düzeylerine göre sorular sorulacaktır.Buradaki konular ve sorular Lisans bölümü için İlahiyat Fakültesi müfredatını , Ön Lisans eğitim düzeyinde katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını , ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

 

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.Tefsir

2.Fıkıh

3.Hadis

4.Akaid & Kelam

5.İslam Tarihi

6.Dinler ve Mezhepler Tarihi

7.Dini Hitabet

 

Burada dikkat çekilmesi gereken ve en fazla sorunun geldiği nokta ise kişinin misal imam hatip lisesi okuyup farklı bölümden ön lisans veya lisans mezunu olmuş olsa sorular hangi bölümden gelicek ? tarzı sorular buradaki püf nokta kpss sınavına ne şekilde hangi öğrenim düzeyinde girdiğseniz o öğrenim düzeyin de sorularla karşılacaksınız. Bu bağlamda hangi bölümden sınava gireceksiniz o bölümün konularından sorumlu tutulacaksınız.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.