DHBT Konu ve Soruları

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi

Konuları ve Soruları

 

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı (DHBT Sınavı) bildiğiniz gibi yeterlilik sınavı gibi test usulü olacaktır.Bu yüzden sorular çoktan seçmeli tarzda gelecektir.Aralarında şu fark vardır : yeterlilik sınavında yalnış yaptığımız sorularda puan düşmezken DHBT sınavın da üç yalnış bir doğruyu götürmektedir.Bu yüzden soruları yaparken bilmediğiniz soruyu boş bırakmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı DHBT sınavı iki oturum şeklinde gerçeklemektedir.Din hizmetleri birinci bölümünde ( DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bu bölümde ) sorular öğrenim düzeyi ayırt edilmek sizin herkesin cevaplaması gerekmektedir.Yani lisans – ön lisans – lise için bir fark yoktur.Yirmi soru sorulacak olan bu DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bölümün konuları şu şekildedir.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.İslam İnanç Esasları

2.İslam İbadet Esasları

3.Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

4.Siyer

5.İslam Ahlakı

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı ikinci bölümde (DHBT 2) de ise adayların öğrenim düzeylerine göre sorular sorulacaktır.Buradaki konular ve sorular Lisans bölümü için İlahiyat Fakültesi müfredatını , Ön Lisans eğitim düzeyinde katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını , ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

 

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.Tefsir

2.Fıkıh

3.Hadis

4.Akaid & Kelam

5.İslam Tarihi

6.Dinler ve Mezhepler Tarihi

7.Dini Hitabet

 

Burada dikkat çekilmesi gereken ve en fazla sorunun geldiği nokta ise kişinin misal imam hatip lisesi okuyup farklı bölümden ön lisans veya lisans mezunu olmuş olsa sorular hangi bölümden gelicek ? tarzı sorular buradaki püf nokta kpss sınavına ne şekilde hangi öğrenim düzeyinde girdiğseniz o öğrenim düzeyin de sorularla karşılacaksınız. Bu bağlamda hangi bölümden sınava gireceksiniz o bölümün konularından sorumlu tutulacaksınız.

12 Yorumlar
 1. vuslat diyor

  dhbt 1 kaç soru yüzde kaç etkili dhbt 2 kaç soru yüzde kaç etkili ?

 2. vuslat diyor

  dhbt sınavın sonunda mülakatsız ÖSYM tarafından atama var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavı sonrası mülakatsız atama diye bir şey yoktur.Dhbt testinden sonra diyanet işlerinin imam alımı için mutlaka mülakat sınavı olur.70 ve üzeri not alan sıralamaya göre tercih yapabilir.

   1. Hürriyet diyor

    Ben önlisans ilahiyat öğrencisiyim ancak duzlise mezunuyum onlisanstan henüz mezun olmadığım için kpss ve dhpt ye ortaöğretim düzeyinde başvurdum imam hatip mezunu olmayışım dhpt ye girmeme engel midir??

    1. dhbtdersleri diyor

     hocam onlısans duzeyındekıne gırmelıydınız mezun durumundamısıız kategorilerden lise artı önlisans ilahiyat varmı dıye bır bakın klavuzda yazıyordu suan dhbt ıcın kayıt yaparken sormalıydınız bunu.

    2. Hasan diyor

     Engel değil ama diyanet düz lise mezunu almıyor. Yâni dhbt de Türkiye 1.si de olsan Senin girdiğin kategori den alım yok

     1. dhbtdersleri diyor

      Dengi bi okul olmali imam hatip lisesinde okuyanlar aciktami kalicak ☺

 3. Yunus diyor

  Dhbt 2 yerine on lisans kitaplarindan calissak olirmu sizce yagni onlarda aynı konuyu iceriyor

  1. dhbtdersleri diyor

   zaten hocam dhbt 2 ilahiyat ön lisans kitaplarının konularını içeriyor sıkıntı olmaz bilakis cok iyi olur.dhbt 2 icin şimdiden başarılar dilerim…..

   1. Tahsin diyor

    Selamün aleyküm şimdi ben imam hatip mezunuyum dhbt 2 de ilahiyat kitaplarındanmı sorulcak bana

    1. dhbtdersleri diyor

     dhbt 2 diye bir kitap yok.Dhbt sınavında dhbt 1 de ortak sorular sorulur herkeze aynı yirmi soru .dhbt 2 bölümünde ise hangi okul düzeyinde mezun iseniz o düzeyde soru sorulur dhbt sıanvında .

 4. Ozge diyor

  Hocam merhabalar! ben isletme 4 yillik okudum.ilahiyati acikogretimden 2 yillik okudum.dhbt sinavina hangi duzeyde giricem acaba?lisans duzeyinde mi onlisans duzeyinde mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.