DHBT Konu ve Soruları

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi

Konuları ve Soruları

 

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı (DHBT Sınavı) bildiğiniz gibi yeterlilik sınavı gibi test usulü olacaktır.Bu yüzden sorular çoktan seçmeli tarzda gelecektir.Aralarında şu fark vardır : yeterlilik sınavında yalnış yaptığımız sorularda puan düşmezken DHBT sınavın da üç yalnış bir doğruyu götürmektedir.Bu yüzden soruları yaparken bilmediğiniz soruyu boş bırakmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı DHBT sınavı iki oturum şeklinde gerçeklemektedir.Din hizmetleri birinci bölümünde ( DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bu bölümde ) sorular öğrenim düzeyi ayırt edilmek sizin herkesin cevaplaması gerekmektedir.Yani lisans – ön lisans – lise için bir fark yoktur.Yirmi soru sorulacak olan bu DHBT 1 diye nitelendirdiğimiz bölümün konuları şu şekildedir.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.İslam İnanç Esasları

2.İslam İbadet Esasları

3.Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

4.Siyer

5.İslam Ahlakı

Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı ikinci bölümde (DHBT 2) de ise adayların öğrenim düzeylerine göre sorular sorulacaktır.Buradaki konular ve sorular Lisans bölümü için İlahiyat Fakültesi müfredatını , Ön Lisans eğitim düzeyinde katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını , ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

 

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.Tefsir

2.Fıkıh

3.Hadis

4.Akaid & Kelam

5.İslam Tarihi

6.Dinler ve Mezhepler Tarihi

7.Dini Hitabet

 

Burada dikkat çekilmesi gereken ve en fazla sorunun geldiği nokta ise kişinin misal imam hatip lisesi okuyup farklı bölümden ön lisans veya lisans mezunu olmuş olsa sorular hangi bölümden gelicek ? tarzı sorular buradaki püf nokta kpss sınavına ne şekilde hangi öğrenim düzeyinde girdiğseniz o öğrenim düzeyin de sorularla karşılacaksınız. Bu bağlamda hangi bölümden sınava gireceksiniz o bölümün konularından sorumlu tutulacaksınız.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

114 Yorumlar
 1. Gizem diyor

  Kendi sitesinde verilen deneme sorularının neden cevap anahtarı yok?

  1. dhbtdersleri diyor

   hangi deneme sorularının cevapları yok gizem hanım şıklara tıklayınca sorular ve hatta cevapları bile acıklanıyor.Hap bilgi şeklinde ?

 2. Ramazan diyor

  Ayrıca 74 iyi bi puan değilmi mülakata çağrılma puanı kaç dhbtden kaç almam lazım cevap verirseniz sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   İhl mezunu olan biri icin az daha yüksek almaya bakın dhbt sınavından.

 3. Ramazan diyor

  Müezzin olmak için hafızlık şartmı ben şimdi sadece ihl mezunuyum sadece imammı olabilirim yani seneye ihl mezunu kaç imam alımı olcak o bellimi taban puanlar falan

  1. dhbtdersleri diyor

   2019 için diyanet personel alımı belirlendi.

 4. Ramazan diyor

  Selamunaleykum hocam sadece ihl mezunuyum KPSS ortaöğretimden 74 aldım dhbtden kaç almam lazım atanmam için ve mülakatta ne soruyorlar hangi sureleri ezbere bilmek lazım

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli kardeşim tüm bilgiler sitemizde mevcut arama yapın veya menülerden bakın.Aleykümselam

 5. Mahmut diyor

  Hocam imamhatip mezunuyum kpss den 62 aldım şansım varmı imamlık için

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT GÜZEL olursa şansın tabikide var bu sene 4 bin küsürlü imam hatip alımı var.

 6. Şeyma diyor

  Konu anlatımlı kaynak önerir misiniz? Ben hala çalışacak konuları bulamadim yardımcı olur musunuz?

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam cok gec kalmışsınız sınava cok az bir zaman kaldı hemen DHBT için aöf kaynaklarından çalışın illa alacam derseniz pegem i tavsiye ederim.

 7. Ülfet diyor

  Hocam ben diyanet ilmihalin den çalışıyorum başka kaynaklara gerek varmı

  1. dhbtdersleri diyor

   diyanet ilmihali cok yüzeysel hocam AOF KİTAPLARINA BAKIN EN AZINDAN.

 8. Hasan diyor

  Hocam diyelim ki mülakata kaldık ne tür şeyler bekliyor bizi yani mülakatta ne tür sorular soruyor lar?

  1. dhbtdersleri diyor

   sevgili kardeşim DHBT MÜLAKAT Bölümünde sitemizde tüm hepsini acıkladık tekrardan bir okuyun.

 9. Ercan diyor

  Hocam DHBT 2 de herkesin öğretim düzeyine göre 20 soru soruluyor. Ortaöğretim için İHL, ön lisans için önlisans ilahiyat, lisans için ise ilahiyat fakültesinin müfredatı esas alınıyor. Burada dersler ve konular aynı alınıyor düzeyi içeriğinin kapmamı farklı oluyor doğru mudur?
  DHBT 2 konuları (fıkıh, tevsir,hadis,islam tarihi, Dinler ve meshebler tarihi,kelam akaid, dini hitabet) üç alan içinde aynı ama düzeyleri farklı doğru mudur hocam?

  1. dhbtdersleri diyor

   doğrudur hocam güzel anlamışsınız.

 10. Zeynep diyor

  Dhbt oturum 1 ve 2. Oturuma ayrı ayrı mı para yatırılıyor

  1. dhbtdersleri diyor

   Hayır dhbt üçreti yek bi kere sınav iki oturum icinde gecerli.

 11. Aziz diyor

  Ben meslek lise si mezunuyum onlisans makine teknikeri ama bu sınava başvurdum
  Inşallah iyi olur ben imam hatip mezunu değilim

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavı güzel olsa bile dhbt mülakat sınavında ve atamada sonuc getirmez.

 12. nadiye diyor

  Selamun aleykum hocam ben duz lise lisans kamu yonetimi ve su andada onlisasn ilahiyat okumaktayim lisans kpss den 69 aldim dhbt den ortalama puan almam lazim atanma sansi bulabilmek icin.

  1. dhbtdersleri diyor

   Şu kadar puan alırsam şu olur dememiz zor. Ama güzel bir puanınız var dhbt yazılı sınavı güzel olur ve de alım cok olurda dhbt mülakat sınavıda güzel gecerse atanma durumunuz olur.

 13. inci diyor

  Ben önlisan mezunu düz lize çıkışlıyım kpss ve dhpt ya kaydımı yaptım kazanırsam atanma şansım nedir

  1. dhbtdersleri diyor

   Ya nasip siz elinizden geleni yapın gerisi Rabbimin izni ile olur inşallah.

 14. ibrahim diyor

  selamın eleykum hocam ben duz lise mezunuyum .bİde elektrik Teknikerliği mezunuyum . bu sene yoğunlaştırılmış ihm okuyorum ve onlisans ilahyatada kayıt oldum.ben bu sınavdan atanabilirmiyim.
  Not: 4 kasımda onlisans sınavına girEcem.
  yani ortaöğretim sınavına giremedim.

  1. dhbtdersleri diyor

   Atanırsın kpss ye ne branşta girersen dhbt yazılı sınavınada öyle girersiniz ama dhbt mülakat sınavına kategori yani ihm diploması seceneğinden başvuru yaparsınız.

 15. Rukiye diyor

  S.a ben imam hatip lisesi mezunuyum.okul öncesi öğretmenliği lisans mezunuyum.4 -6 yaş kurslarda görev almak istiyorum.dhbt ye girsem şansım olur mu. Başvuru mu nasıl yapacağım lisans mi lise mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Öncelikle kısa bilgi kpss ye hangi branşta girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada öyle girersiniz. Dhbt mülakatta ise kategoriniz ne ise o şekilde girer olursa atamanız gercekleşir.

 16. furkan diyor

  Sözlü Mülakata çağırılmakda ki esas puan nedir acaba ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt puan hesaplama le ilgili yazıyı okuyun sitemizde

 17. aşeref diyor

  dhbt 1 yada dhbt 2 hangisinden mesul olacaz nasıl belli oluoyr

  1. dhbtdersleri diyor

   ikisindende mesulüz hocam.

 18. Büşra diyor

  İyi günler arkadaşlar ben ön lisans ilahiyat okuyorum son senem kpss nin orta öğretimine başvurmak için geç kaldım onlisans kpsseye başvuru yapsam olur mu başvuru formunda diploma puanımız felan soruluyor cevap verirseniz memnun olurum teşekkürler şimdiden

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss sınavına girmediğiniz taktirde dhbt sınavınız gecersizdir. Ön lisan kpss başvuru yapsanız olur. Mezun ve mezun olma durumu mevcut ise başvuru yapabilirsiniz kpss tarihleri süresinr bakın yoksa sınavları kacıracaksınız başarılar dileriz.

 19. Mustafa diyor

  Hocam tam olarak sormak istediğim.diyanet 2019 Mart ayında alım yaparsa biz girebilir miyiz mülakata yada kazanirsak mülakatı tercih yapabilir miyiz atanirmiyiz.cunku bis diplomayı 12 sınıf olduğumuz için haziran ayında ancak alırız hocam.yani diploma almadan atanma olurmu,yoksa kazanmak bile diploma olmadığı için hakkımız ölurmu.

  1. dhbtdersleri diyor

   Normal şartlar diploma olmadığı icin olmaz ama okul tarafından gecici mezuniyet belgesi işe yararmı bilmiyorum ki mart ayına kadar yasada değişir bir cok şey değişir.

 20. Mustafa diyor

  Selamün aleyküm hocam ben imam hatip 12 sınıfa geçtim son senem inşallah.diyanet 2019 ayında felan imam alımı yapsa biz yazılı ve sözlü sınavı kazansak mülakata girebilirmiyiz.onemli hocam

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam sevgili kardeşim kpss orta öğretim ve dhbt sınavına girdiğin taktir de dhbt mülakat sınavına başvuru yapabilir. İmam olabilme durumuna sahipsin..

 21. Sümeyye diyor

  Dhbt 2 ye aof önlisans derslerini ve çıkmış sorularını çalışabilirmişiz ders isimleri aynı olanlar var yada kaynak ne tavsiye edersiniz.

  1. dhbtdersleri diyor

   Ders ismi aynı olan derken ne dediniz anlamadım sitede dhbt konuları ve ders isimleri yazmakta kaynak olarak hepsi birbirinin kopyası ama mutlaka dikap oabt sorularımı mbsts sorularını cözün.

 22. Gardenya diyor

  Ben bu yıl ilahiyattan mezun oldum ama kpss ye girmedim. Bu yıl ki Dhbt sınavına girebilir miyim? Daha sonra da kpss ye giricem. Yani mezunlar icin önce kpss ye girmiş olmak gibi bir şart var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kardeşim önce kpss sınavına girmeniz gerekirdi. Dhbt kpss şeklinde değil. Önce kpss sınavı sona dhbt sınavı şeklinde. Kpss sınavına girmediğiniz için bu seneki dhbt sınavına giremezsiniz. 2 yıl bir kayıo var.

 23. Songul tonkaz diyor

  Ben lisede bilgisayar bölümünden mezunum. Üniversiteyi de 4 yillik iktisat bitirdim. Şuanda Açıköğretim den ilahiyat onlisans okuyorum ve 2. Sınıftayim. Kpss ye lisans düzeyinde girdim. Dhbt sınavına başvuru yapabilir miyim???

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet yapabilirsiniz.

 24. Yeliz diyor

  Dikkatimi çekti de, herkese kpss’ye ayrı dhbt’ye ayrı diplomayla girebileceklerini söylüyorsunuz. Ama ben ösym’ye sordum, kpss’ye ortaoğretimden girersem dhbt’ye de ortaöğretimden girmem gerektiğini, dhbt’ye önlisanstan giremeyeceğimi, iki sınava da aynı mezuniyetle girmem gerektiğini söylediler.

  1. dhbtdersleri diyor

   Bazı yerlerde mülakat sınavından bahsettiğim olmuştur. Genel olarak madde sizin dediniz gibi. Klavuzda güncelleme meydana gelmesi icin bir calışma başlattık ama detaylı olarak onaylanmadı. Yürürlükte olan Madde :Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.
   Bu şekildedir. Oysaki diğer lisanstan mezun olan bir ihl kişisine dhbt sınavına lisanstan sokmak adilmidir.? Kategori olarak sorun yok. Ama bi kac yerde dediğiniz gibi cevaplandırma yapılmıştır. Vatani görevim bittikten sona yanıt ve duyuru yapacağım son klavuzu daha yeni yeni inceledim. Malesef ösym bi kac yerde büyük adaletsizlik yapmak. Bunun icin bi kamoyu ve ilgili makamlara yazı yazılması gerekmektedir. İlginiz ve uyarınız için teşekkür ederim.

 25. Omergulyapragi diyor

  Sa hocam ben onlisans ilahiyat okuyorum 2.siniftan alttan bir dersim kaldi ocak sonunda alttan dersimi veririm insaallah alimlara yetisir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Alımlara yetişirsib kardeşim mutlaka dhbt yazılı sınavına gir kpss ye girmişindir inşallah.

 26. Ozan diyor

  Hocam dhpt sınavına ilahiyat kitaplarından çalışıyorm bi farkı varmı bide hangi yayının soru bankasını almalıyım teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavına ilahiyat tan calışmaya devam edin soru bankas dhbt icin almayın. Önerim yok dikab sorularnı cözün kasım ayında dhbt sınavı için soru bankalarını ve bi cok soruyu dhbt sitemize eklicem. Başarılar dileriz ..

 27. Mehmet av diyor

  Hocam dhbt sınavından geçtikten sonra yani mülakaya girebilecek bir puan aldıktan sonra mülakatta torpil sokanlar oluyormuş bu doģrumu?

  1. dhbtdersleri diyor

   Gözümüzle görmediğimiz için yorum yapmasak daha iyi. Artık hocalarımız bu konuda daha duyarlı. Umuyoruz dhbt konusunda öülakat konusunda böyle şeyler yaşanmaz ve olmaz.

 28. Aslı diyor

  Kpss videoları derken ? Maruz görün pek bilmiyorumda 🙁

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam kpss videoları en basitnde youtubede var 😉

 29. Aslı diyor

  Gerek dhbt 1 gerek dhbt 2 için izleyebileceğimiz videolar var mı ? İhl mezunuyum ve mezun olalı çok oldu haliyle konuları unuttum. Video olmasada tavsiye edebileceğiniz yayınlar var mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. dhbtdersleri diyor

   Video olarak hocam baştan sona izlemedim pek bi ders malum ilitam dersleri uzaktan eğitimle idare ettim kaynak olarak para ile kesinlikle almayon. Dhbt sınavına gerek dhbt 1 gerek dhbt 2 ye bir com üçretsiz pdf ve dhbt sınavlarına hazırlananlara tavsiyeler dhbt sınavına nasıl calışırım. Gibi yazılar sitemizde mevcut evvela onlara bakıp ilgili kaynaklara yönelebilirsiniz.

   1. Aslı diyor

    Bahsettiğiniz ilgili yazılara bakıcam. Peki uzaktan eğitimin faydasını görenler oldu mu ?

    1. dhbtdersleri diyor

     Ben dini dersler olarakta gördüm kpss videoları olarakta yoksa aöf ün kitaplarına cslıştım bol bolda soru cözdüm.

 30. Teslime diyor

  Oabt kitaplarina calissak soru cozsek dhbt ile ilgili hic kitap okumasak soru cozmesek ve bunun sonucunda oabt hazirligi ile yapilabilir mi dhbt sorulari guzel bir puan alinabilir mi?

  1. dhbtdersleri diyor

   Tam olmasada etki eder hocam. Cünkü bazı konular aynı ve ben bile dediğiniz şekildr dhbt calışması yapıyorum.

 31. Byz diyor

  Ön lisans mezunuyum muhasebe bölümü on lisans olarak kpss ye girsem.lise olarak da imam hatip olduğum için. Dhpt ye girebilir mıyım

  1. dhbtdersleri diyor

   Girebilirsin ki zayen öle olacak ön lisans kpss olarak kpss sınavına girin. DHBT Sınavınada imam hatip kategorisinden giriceksiniz sorun yok. KPSS Ve DHBT SINAVINDAN şimdiden başarılar dileriz.

 32. Mehmet diyor

  Kayıt yaparken imam yada muezzin için olduğunu belirtiyormuyuz acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt yazılı sınavda hayır ama DHBT sözlü sınavda belirtcen zaten ikisinede başvuru yaparsınız. Aynı zamanda dhbt sınavında hafız isen belirtmen gerekir hafızlık sertifikası olacak.

 33. Sumeyra diyor

  Ben imamhatip mezunuyum başvurumu da yaptim fakat kafama takilan soru ben kendi alanim icin dhbt 2 ‘nci olan sınava girmem mi gerekiyor? Konularim tam ama , tekrarlarimi onun icin yapacağım

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam dhbt 1 de genel sorular var herkes e aynı dhbt 2 ise kategoriniz neyse o yönde soru sorulur. Misal ilahiyat ön lisans veya imam hatip veya lisans düzeyinde. Başvuru daha başlamadı.

 34. sedef diyor

  hocam şuan imam hatip lisesi okuyorum liseden sonra sınavlara gireceğim yaklaşık kaç puan alırsam atanabilirim ücretli öğretmen olarak ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kkö olarak zor 85 den aşağısı olmaz gibi ama alım sayısı önemli aynı zamanda imam hatip lisesi olarak da dhbt sınavına girebilirsin kardeşim. Üçretli meb veya fahri olarak az puanlada atanabilirsin.

 35. Lokman diyor

  Selamün aleyküm değerli site üyeleri lisans mezunu olarak kpss ye girdim imam hatip lisesi ve kamu yönetimi lisans mezunuyum . Aynı zaman da hafızlık belgem var Aralık’ta ki dhbt ‘e sinavindan ne kadar puan alırsam atanma şansım olur .bir de mülakata katildigimda hafızlığı sorguluyorlar mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kardeşim öncelikle ilmin mübarek olsun. Hafız olanlar cok düşük bir puanla dahi atanıyor. Dhbt sınavına girin mülakatlar da hafızlık belgesi var seceneğini işaretlersin varsa diploma ve dhbt mülakat a girerken kategorinden alıma göre cok düşük puanla bile atanabilirsin. Başarılar

 36. Bulut diyor

  Selamün aleyküm hocam imam hatip mezunuyum şu anda ilahiyat ön lisans okuyorum kpss ve dbhtye ortaöğretim düzeyinde giricem ama iki sınavada başvuru yaparken birbirlerinden bağımsız başvuru yapılıyo değilmi ayrı ayrı yani

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet dhbt sınavıda kpss sınavıda ayrı başvuru oluyor

 37. fırat çağlayan diyor

  kpss ye lisans düzeyinde girdim…açık öğretim önlisans iki yıllık ilahiyat bitirdim…dhbt’ye önlisans düzeyinde mi,lisans düeyinde mi girecem?çalışma kitapları aynı mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt başvurularında ön lisans kategorisinden secim yapın ve o şekilde girin. Dhbt sınavına hangi imam haip ve dengi ilahiyat ön lisans veya ilahiyat lisans ne diploması varsa o şekilde dhbt sınavına başvurun. Başarılar

 38. Ömer diyor

  Hocam ben ilahiyat lisans mezunuyum dhbt 2 için lisansa özel dhbt kitabı bulamadım önlisans kitaplarına mı çalışmamız gerekiyor acaba

  1. dhbtdersleri diyor

   Aof kitapları da olur. Ama en güzeli sizin mezun olduğunuz okulun kitapları ve sorularodır. Lisans mezunlarınım işide zorlaşıyor ama. Mülalatta talep az. Dhbt sınavınızda şimdiden başarılar dileriz. Ben hiç kitap almadan calıştım kpss düşük olmasına rağmen 74 almıştım sınavdan. Dhbt kitapları para tuzağı olarak görmeye başladım. Arıca öabt dikab sınav sorularınıda cözün derim. Selametle.

 39. Muhammet diyor

  Hmm tedekkur ederim peki bu onlisans ilahiyat disindaki bolumleri okuyunca biir ayricalik oldugunu duydum oyle birsey varmıdır

  1. dhbtdersleri diyor

   Evet hocam var ayrıcalık özellikle alımlarda dhbt mülakat kategorileri vat 12 tane diğer lisans ın etkisi büyük imam alımında bizzat puanı etkiler biz 75 80 ayanırken bu avantaj sayesinde cok düşük bir puanla atanan insanları biliyorum yakinen. Sitede dhbt mülakat kategorileri diye bir arat. Bulamazsan örnek linkleri atayım.

 40. Muhammet diyor

  Hocam telin azizligi lise imam hatip onlisans muhasebe simdi ben imam hatip duzeyindenmi sorumlu olacagim yoksa onlisans iki yillik ilahiyatida bitirmis gibimi sinava tabi olacagim

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye ön lisans gireceksin dhbt bölümü imam hatip olacak kardeşim.

 41. Muhammet diyor

  Hocam ben lise ilahiyat önlisans da muhasebe mezunuyum ben nerden giricem ya da nasik yapicam bi fikir verirmisiniz bana hocam yorumum yayinlanmiyor bu konuda yardima ihriyacim var nolur mailim gozukuyosa oradan bana bilgi verir misiniz muhammet.irmak.91@gmail.com

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise ilahiyat ön lisans muhasebe mezunu ne demek acıklarmısın kardeşim yorumlar sitede hepsi yayınlanmakta dhbt sınavı ve diyanet personel alımı ile ilgili izlenmesi gereken tüm yollar sitemizdr mevcut.

 42. Muhammet diyor

  Hocam ben lise ilahiyat önlisans da muhasebe mezunuyum ben nerden giricem ya da nasik yapicam bi fikir verirmisiniz bana hocam yorumum yayinlanmiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   Yorumlar belli bir zaman diliminde yayınlanmaktadır.

 43. Muhammet diyor

  Hocam ben lise ilahiyat önlisans da muhasebe mezunuyum ben nerden giricem ya da nasik yapicam bi fikir verirmisiniz bana

  1. dhbtdersleri diyor

   Lise ilahiyat ön lisansta muhasebe mezunuyum derken neyi kasettiğini anlamadım canım kardeşim.

 44. Mehmet diyor

  S.a hocam ben ihl mezunuym dhbt 2 bana sorulacak mı

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt bir ve dhbt 2 size sorulacak aleykümselam. Dhbt 1 ortak bölüm dhbt 2 kategori bölümü

 45. Gamze diyor

  Selamünaleyküm ben bu sene YKS ye girdim acikogretimden bölüm sececegim. Kpss sinavina ve DHBT sınavına girerken ortaoğretim mi secmeliyim yoksa önlisans mı ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Ozaman ön lisans bile okusanız mezun olamazsınız acık öğretim imam hatip mi bitirdiniz. Dhbt sınavı için son mezun olduğunuz okul imam hatip mezunu iseniz orta öğtetim lise olarak dhbt sınavına girmeniz gerekir.

 46. Fatma diyor

  Merhabalar din kültürü öğretmenligi mezunuyum kadro alabilmem için en az kaç puan almam gerekiyor bu sınavdan? Bu tahmini kaç net olur

  1. dhbtdersleri diyor

   Hocam atanma alımlara göre belli olur. Kuran kursu öğreticisi alımı içinmi yoksa dikab ataması icinmi sorunuz.

 47. Hasan diyor

  Selamünaleyküm, ingilizce ya da arapça bilmek imanlık sınavlarında bi faydası olur mmu, anadolu lisesi mezunuyum, onlisans ilahiyet okuyorum aofde, seneye örgün olarak ingilizce ya da arapça biüniversite okuyacağı..saygılarımla

  1. dhbtdersleri diyor

   olur kardeşim bir dil bir insan dhbt sınavlarında başarılar dilerim.

 48. Muhammet diyor

  Hocam ben anadolu lisesi mezunuyum ve daha önlisans ilahiyattan mezun olamadım kpss önlisansa girme hakkım varmı ve başarılı olmam durumunda atama için mezun olmam mı gerekiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   ilahiyat bitmesi lazım mezun olma durumunda isen dhbt sınavı icin başarılı olabilirsin.

 49. Ozge diyor

  Hocam merhabalar! ben isletme 4 yillik okudum.ilahiyati acikogretimden 2 yillik okudum.dhbt sinavina hangi duzeyde giricem acaba?lisans duzeyinde mi onlisans duzeyinde mi?

 50. Yunus diyor

  Dhbt 2 yerine on lisans kitaplarindan calissak olirmu sizce yagni onlarda aynı konuyu iceriyor

  1. dhbtdersleri diyor

   zaten hocam dhbt 2 ilahiyat ön lisans kitaplarının konularını içeriyor sıkıntı olmaz bilakis cok iyi olur.dhbt 2 icin şimdiden başarılar dilerim…..

   1. Tahsin diyor

    Selamün aleyküm şimdi ben imam hatip mezunuyum dhbt 2 de ilahiyat kitaplarındanmı sorulcak bana

    1. dhbtdersleri diyor

     dhbt 2 diye bir kitap yok.Dhbt sınavında dhbt 1 de ortak sorular sorulur herkeze aynı yirmi soru .dhbt 2 bölümünde ise hangi okul düzeyinde mezun iseniz o düzeyde soru sorulur dhbt sıanvında .

 51. vuslat diyor

  dhbt sınavın sonunda mülakatsız ÖSYM tarafından atama var mı?

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavı sonrası mülakatsız atama diye bir şey yoktur.Dhbt testinden sonra diyanet işlerinin imam alımı için mutlaka mülakat sınavı olur.70 ve üzeri not alan sıralamaya göre tercih yapabilir.

   1. Hürriyet diyor

    Ben önlisans ilahiyat öğrencisiyim ancak duzlise mezunuyum onlisanstan henüz mezun olmadığım için kpss ve dhpt ye ortaöğretim düzeyinde başvurdum imam hatip mezunu olmayışım dhpt ye girmeme engel midir??

    1. dhbtdersleri diyor

     hocam onlısans duzeyındekıne gırmelıydınız mezun durumundamısıız kategorilerden lise artı önlisans ilahiyat varmı dıye bır bakın klavuzda yazıyordu suan dhbt ıcın kayıt yaparken sormalıydınız bunu.

    2. Hasan diyor

     Engel değil ama diyanet düz lise mezunu almıyor. Yâni dhbt de Türkiye 1.si de olsan Senin girdiğin kategori den alım yok

     1. dhbtdersleri diyor

      Dengi bi okul olmali imam hatip lisesinde okuyanlar aciktami kalicak ☺

     2. nur diyor

      Hayır nasıl alım yok kpss ve dhbt puanı onemli. İmam Hatip okumayan bu ülkede müftülükten iş sahibi olamaz die bişi yok mantığa aykiri

     3. dhbtdersleri diyor

      Tabikidr yani dhbt sınavına girilecek 😅

 52. vuslat diyor

  dhbt 1 kaç soru yüzde kaç etkili dhbt 2 kaç soru yüzde kaç etkili ?

  1. Busra diyor

   Dhbt1 %30 dhbt2 %40 etkili hocam

   1. dhbtdersleri diyor

    Aynen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.