Kpss’ye girmeden DHBT Sınavına Girilebilinir mi ?

featured

Kpss’ye Girmeden DHBT Sınavına Girilebilinir Mi ?

Değerli arkadaşlar Kpss sınavına girmeden DHBT Sınavına girseniz bile geçerli olmayacaktır. Bu yüzden DHBT sınavına katılacak olan tüm adayların ayrıca KPSS Sınavına girmesi gerekmektedir. Bu sene KPSS ile DHBT sınavına girilir.

(Lütfen yorumlara sınavlara geç kaldım Kpss ye giremedim ne yapacağım veya puan alamadım ne olacak diye artık sormayın hepsini yazılarımızda açıklıyoruz.)

Diğer senelerin sınav puanı eklemesi söz konusu değildir. Girmiş olduğunuz yıla göre değerlendirilir.

Kpss ve DHBT Sınavlarının sonuçları ortalama alınarak yapılmaktadır. 

Aynı zaman da İmam Hatip- Müezzin Kayyım – Kuran Kursu Öğreticisi ve benzeri Diyanet İşleri Başkanlığı Kurumunda görev alımı veya atama yapılırken Kpss puan türüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden Kpss sınavına  girmemiz gerekmektedir.

Peki Kpss sınavını o gün kaçıranlar ne olacak ?

Kpss sınavlarına girmeyenler veya giremeyenler DHBT Sınavına kesinlikle giremez. Değerli kardeşleriz yine KPSS Sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür den 1 net ham puan olması gerekmekte olduğu için kpss sınavında net ham puan çıkmaz ise KPSS sınavından başarısız sayılır ve puan hesaplanması yapılmaz.

Bu konu ile ilgili DHBT kategorisindeki yazılarımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilir ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Gelen sorulara binaen Kpss sınavı olmadan memur olabilir mi ?

Diyanet İşleri Başkanlığında KPSS Sınavı ve DHBT Sınavına girmeden kesinlikle kadro alınmaz.Mevcut Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatında böyle bir şey yoktur.

Dileyen Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Dairesinde yayınlanan mevzuatlardan bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilir.

2024 yılı içerisinden geçmişten bu yana yüzlerce yorum ve soru bu konuda tarafımıza iletilmektedir. Malum memurlar sitesi değiliz ama bu tür sorularında oldukça fazla olduğunu belirterek yorumlarda tek tek sorduklarınıza cevap vermek yerine genel başlık açmayı daha uygun gördük.

İlk amacımız DHBT Dersleri ve sınavına hazırlıktır. Yine de akılda kalmaması ve gelen sorular talepler neticesinde bilgilendirme yapılacaktır.

DHBT Nedir ? isimli yazımızı ve yine aynı şekilde DHBT Sınavına kimler başvurabilir – DHBT Sınavına başvuru şartları nelerdir ? isimli makalelerimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kpss sınavına girmeden DHBT sınavına girmeniz bir başarı ve sonuç getirmez. Sistemin ilk zamanlarında KPSS sınavına girmeden DHBT sınavına başvuru işlemleri yapılmış olsa da günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir.

KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir.

Başvuruya Engel Durumlar Mevzuat Bilgisi

 • 20.- Kamu Personel Seçme Sınavı başvurunuz bulunmadığından

 • 20.- KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavına başvuramazsınız.

Kpss’ye girmeden DHBT Sınavına Girilebilinir mi ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

246 Yorum

 1. Şimdi dhbty girip sonraki KPSS ye girsem oluyor mu

  Cevapla
 2. Ben 2019 haziranda ilahiyat fakultesinden mezun olucam da 9 aralik 2018 de dhbt sinavina girip 2019 daki kpss ye girsem oluyor mu

  Cevapla
 3. 7 Ekim 2018, 09:24

  merhabalar 07.10.2018 yani bugün yapılan kpss sınavına girmedim ben aralıkta yapılacak dhbt ye giremez miyim. desteğinizi beklr iyiçalışmlar dileirm.

  Cevapla
  • Yönetici 7 Ekim 2018, 11:26

   Kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına katılamazsınız.bir daha ki dhbt sınavına kaldınız tabi kpss sınavına girmeniz koşulu ile…

   Cevapla
 4. Ben açıköğretim IHL öğrenciyim. Bu sene mezun olacağım. Bugünkü kpss sınavına girdim. DHBT ‘ye girebilirmiyim?

  Cevapla
 5. Ben 2016da kpss girdim dunku sınavı kacırdım dhbty girenezmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 8 Ekim 2018, 11:02

   Malesef kpss sınavına dhbt sınavı ile aynı yıldakine girmemiz gerekirdi o yüzden dhbt sınavana giremezsiniz.

   Cevapla
 6. Dhbt kitapları hangisi daha güzel

  Cevapla
 7. Diyelim kpss ye girdik ama 50 yi geçemedik dhbt parasini geri alabiliyomuyuz

  Cevapla
  • Yönetici 8 Ekim 2018, 15:50

   Öle bişey yok yaptırdınız parayı geri alamazsınız isterseniz sınava girmeyin.

   Cevapla
 8. 9 Ekim 2018, 07:51

  Hocam beni kpss ye başvuru yaptım ama beş dakika ile içeri almadılar madur oldum şimdi bn dhptye başvuru yapamaz mıyım ve yapsamda bir işe yaramaz mı acaba bilginiz var mı

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 08:40

   Malesef dhbt sınavına giremezsiniz. Durumunuzu ÖSYM ye bildirin. Ama kurallara göre dhbt sınavına girmeniz mümkün değil.

   Cevapla
 9. Merhabalar eşim lisans kpss yi kaçırdı e haliyle ösym on lisasndan da girmesine izin vermiyor sistem nedense kabul etmiyor, peki şimdi dhbtye girse 2019 ‘daki lisans kpss ye girse mumkunmudur??

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 11:53

   Malesef mümkün değil. Aynı yıldaki kpss ve dhbt sınavlarına girmek gerekiyor.

   Cevapla
 10. 9 Ekim 2018, 14:11

  Hayırlı günler hocam 7 ekim ortaöğretim sınavına girdim 11 sınıf imam hatip lisesi dışarıdan okuyorum dhbt ye kayıt olayimmi girebilirmiyim peki imam hatip lisesi mezunu olanlar giriyor diye biliyorum sadece…birde 2019 da mezun olabilecek olanlar2018 KPSS puanı ve 2019 dhbt sınavı ile göreve başlanır diye girmistim ama siz KPSS dhbt ayni anda girilecek diyorsunuz

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 15:53

   Dhbt sınavına girebilirsiniz. Kpss ye girdi isen başvuru hakkın var. Dedin yılda dhbt sınavı yok doğal olarak bu seneki dhbt sınavına giriceksiniz. Sınav iki yıl boyunca gecerli. Başarılar dileriz.

   Cevapla
 11. Kpss sınavında bir tane bile matematik yapmak zorunlu mu yoksa Türkçe yapmamız yeterli mi

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 15:54

   Genel kültür ve genel yetenek ten 1 ham puan diyor. Dgs de bubun sıkıntısını yaşandı. Madde aynı yazan maddeye göre gerekli anlamı cıkıyor yine isterseniz ÖSYM’nin telefonu ile bilgi edinebilirsiniz.

   Cevapla
 12. Kpss sınavını kaçırdım dhbt ye girebilirmiyim..

  Cevapla
 13. Hocam peki kpss parasini yatirdik. Basvuru yaptim dhbtye ama kendimi denemek icin giremez miyim

  Cevapla
 14. Puan vermesine gerek yok.sadece katilabilir miyim

  Cevapla
 15. 11 Ekim 2018, 11:26

  Bu seneki kpss ye girmedim ama sadece dhbtye ye öylesine kendimi denemek için girmek istiyorum girme şansım hiçmi yok yani herhangi bi atama fln beklemiyorm zaten atanmış gorevliyim sadece kendimi deneme amaçlı

  Cevapla
  • İlahiyat lisans mezunuyum. 2019kpss ye girdim. Bu yılki dhbt sınavı için yeniden kpss ye girmem gerekirmi. Kpss iki yıl geçerli diye biliyorum.

   Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 11:37

   Malesef kardeşim..

   Başvuruya Engel Durumlar
   2018 – Kamu Personel Seçme Sınavı başvurunuz bulunmadığından 2018 – KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavına başvuramazsınız.

   Yukarıdaki durum(lar)dan dolayı işleme devam edemezsiniz.

   Başvuru Adı:
   2018 KPSS DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ (DHBT)

   Cevapla
 16. Ben düz lise mezunuyum kpss ortaöğretim sınavına girdim ve ilahiyat ikinci sınıftayım şu an dhbt ye girmek istiyorum yanlizca yaz Kur’an kursu öğreticisi olarak ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Hocam benim bildigil sadece duz lise mezunları dhbt ye giremiyo eger 2 yillik ilahiyat bitirdiyseniz o zamn farkli

   Cevapla
   • Yönetici 11 Ekim 2018, 20:37

    Dhbt sınavına imam hatip ön lisans ilahiyat veya lisans ilahiyat bunun dışında dengi okul ve denklik belgesi olanlar girebilir.

    Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 12:07

   Kpss sınavından sona dhbt yazılı sınavına giriceksiniz. Arkasından kkö için alım yayınlanacak. Ve dhbt mülakat sınavına başvuru vesayre…

   Cevapla
 17. Hocam ben kpss sınavına girmedim ve dbhyt yede başvuru yapabiliyorum peki benim dbht puanım hesablanacakmı.

  Cevapla
 18. HOCAM İYİ GÜNLER BEN LİSANS MEZUNUYUM YURT DISINDA İLAHİYAT BÖLÜMÜNÜ BİTİTRDİM VE DENKLİĞİMİ ALDIM AYNI ZAMANDA ARAPÇADA BİLİYORUM.FAKAT KPSS DEN 49 ALDIM DHBT YE GİREBİLİRMİYİM.ATAMADA 49 PUANDA SIKINTI OLUR MU TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
 19. Ben kpss basvurusu yapmistim ama giremedim de dhbt ye basvuru yapsam sayilmiyor mu ya

  Cevapla
 20. 21 Ekim 2018, 00:27

  Yabancı vatandaşlar (Mavi Kart ile, Türk kimlik yok, tc no var) KPSS + DHBT ye girebilir mi?
  Şuan sözleşmeli din görevlisiyim KPSS + DHBT ye girmeden farklı bir prosedür var mı?

  Cevapla
  • Yönetici 21 Ekim 2018, 08:28

   mavi kart ne demek oluyor tam bilmiyorum hocam.tc no varsa e devlet şifresi alın gecici kimlik belgesi vs cıkarın pasaport ehlivet vb birşeyler olsun üstünüzde.

   Cevapla
 21. 4 Kasım 2018, 11:05

  Maalesef KPSS yi 1 dakikayla kaçırdım bence bu konuyla ilgili bir kolaylık yapmaları gerek Allah için bekliyoruz ??

  Cevapla
 22. Bugünkü kpss ye giremedim dhbt ye başvurum var onun sınavına girebilirmiyim.girebilirsem ordan aldığım puan geçici öğretici olarak çalışma imkanı verirmi

  Cevapla
  • Yönetici 5 Kasım 2018, 22:37

   kpss sınavına girmedi isen DHBT Puanı hesaplanmaz ve bunun neticesinde geçici öğreticilik yapamazsınız.

   Cevapla
 23. 4 Kasım 2018, 21:21

  S.aleyküm Hocam bende 1 dakikayla kpss sınavını kaçırdım saat 10’u bir dakika geçti diye kapıları açmadılar onlarida anlıyorum ama sırf bu sınav için dersaneye gittik butun emeklerimiz verilen ucretler hepsi 1 dakika içinde uçtu gitti . Sizlerden rica ediyoruz bunun için bana ve mağdur arkadaşlarıma yardimci olsaniz bir calisma duzenleseniz de bizler dhbt ‘ye girsek ve bizim icin 2019 kpss gecerli olsa bizleri cok mutlu edersiniz . Sizin bizlere destek olacaginiza tüm kalbimle inaniyorum hocam …

  Cevapla
 24. Selamu Aleykum hocam ben bu gun Kpss sinavina giremedim giremedim derken kimligimi kaybettim okula giderken Elimden dusmus almadilar beni sinava Ve Çok magdurum aileme soyliyemedim Cunku tek umutlari bendim Ve eminim Ki benim gibi bi suru kisi var magduriyetimizi Allah rizasi icin Bi Sekilde halledebilse Cunku Buna hem ailemizin hem de Bizim ihtiyacimiz var?Allah’a emanet saygilar

  Cevapla
 25. Ehliyetle gittiğim için sınava almadılar eee kpss’ye giremedim DHBT de gitti öyle mi

  Cevapla
 26. Kpss önlisansa girdim dhbt başvuru tarihlerini kaçırmışım. Ama çok saçma velev ki ben dün sınavdan 1 net bile yapamasaydım yine de daha önceden dhbtye başvurmuş olacaktım. Hocam bu neden böyle benim dhbt için başka bir imkanım yok değil mi?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Kasım 2018, 16:16

   malesef hocam imkan yok sizin demek istediğinizi anladım kısmen haklısınız ama protokol ve işleyiş bu .

   Cevapla
 27. Selamun aleykum kuzenim kpss sınavına girdi fakat kpss puanı 3.10. Maddesi gereğince açıklanmamış dhbt sınavına girebilir mi yada napmasi gerekiyor

  Cevapla
 28. Kpss den hiç puan alamadıysak dhbt sınavına girebilir miyim

  Cevapla
 29. Kpss den hiç puan alamadım sadece dhbt puanı olarak mi gözükecek

  Cevapla
 30. Kpss puanım yok nasıl olacak dhbt işe yaramayacak mı şimdi?

  Cevapla
 31. 10 Kasım 2018, 11:00

  Hocam iyi günler ortaöğretim kpss den 72 puan aldım imam hatip mezunuyum yani dhbt den kaç civarı alırsam herşey kolay olur inşallah

  Cevapla
 32. Hocam ben kpss den 58 puan aldım dhbt sınavına girebiliyor muyum?

  Cevapla
 33. Hocam ben ortaöğretim kpss den 72 aldım ancak ilahiyat fakültesi üçüncü sınıf ogrencisiyim dhbt den en çok ne kadar almaliyim ya da sizce kadrolu kkö gelir mi bir de yakın bir arkadaşım kpss ye girdi ancak puanı hesaplanmadi dhbt ye girebilir mi girse de bir islevligi olur mu

  Cevapla
  • Yönetici 14 Kasım 2018, 12:05

   Güzel bir puan DHBT den KKÖ alım ve DHBT Sonuçlarına göre birşey söylemek mümkün ama 80 alsanız şansınız olur mülakata çağılırsınız diye düşünüyorum.Arkadaşınız kpss den puan almasada DHBT sınavına girebilir.Puan işlevselliği konusunda madde mevcut.

   Cevapla
 34. Bn imam hatip mezunuyun tercih seçenegim çok yok KPSS girdim ama DHBT sınavı girme konusunda bilgim yoktu ne yapmam gerekiyor kafam çok karısık

  Cevapla
 35. Selamun Aleyküm. Ben ortaöğretim kpss den sınav girdim ayrıca 9 aralıkta DHBT sınavına da girdim. Ortaöğretim kpss den girdiğim sınav açıklandı ve tercih zamanı başladı eğer ben kpss den tercih yapar da kazanırsam DHBT sınavım açıklandığında tercih hakkım oluyor mu kpss için yaptığım tercih ve yerleşmem dhbt sonucunu ve tercih hakkımı etkiliyor mu bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederi.

  Cevapla
  • Yönetici 15 Aralık 2018, 23:21

   kpss tercih yapıp atama işlemi olursa devlet memurluğuna başvuru yapamazsınız bir yıl beklemeniz gerekir.kpss tercih yapmanızı öneririm size.

   Cevapla
 36. S.a hocam ben kpss den 62 aldim dhbt 1 den 12 d 4 yanlis shbt 2 12 doğru 4 yanlis olurmu sizce ortaögretim sade ihl

  Cevapla
 37. s.a hocam kpss puanım hesaplanmadi malesef dhbt sınavı na girdim sonuç olarak puan hesaplanması yapilmayacakmi şimdi hafızlık belgemde var

  Cevapla
 38. Selamun aleykum.Kpss önlisans sınavından 70 üzeri alan birisi, Dhbt’ye girmeden Diyanet’te herhangi bir iş hakkı olabilir mi?Peki bu kişi 2018 önlisans kpss puanıyla 2020’de 3.sınıf lisans öğrencisi olarak 2020’deki dhbt sınavına girse kpss önlisans puanıyla mı hesaplama yapılır, yoksa lisans olarak yeniden kpss sınavına da girmesi gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Yönetici 4 Ocak 2019, 22:36

   Diyanette imam kuran kurusu öğreticisi ve benzeri DHBT Kapsamında olanlara sınavla girersiniz bunun dışındaki kadrolara DHBT Sınavı olmadan diyanette farklı alanlarda görev alınabilir.KPSS’ye hangi düzeyde girdi iseniz iki yıl boyunca aynı düzeyde KPSS VE DHBT gecerlidir.Lisans bitse bile işlemlere iki yıl boyunca ön lisans olarak işlem olur Lisans icin girilmesine gerek yok .ama iki yıl sonra mezuniyet ne ise o şekilde tekrar sınava girersiniz .umarım anlatabildim.

   Cevapla
 39. 2020-2021 öğretim yılı 4.sınıf ilahiyat öğrencisi, 2018’de aldığı kpss önlisans puanıyla 2020’de dhbtye girse kpss önlisans+dhbt ortak hesaplanır mı?Kpss önlisans puanın geçerli olacağı iki yıl dolmuş oluyor mu yani tam olarak hangi ayda 2028kpssnin 2 yılı dolmuş oluyor?2018 kpss önlisans puanı 2020-2021 öğretim yılında da geçerli olacak mı?önlisans düzeyi kpss ve dhbt puanlarıyla o yıl içinde(2020-2021) hemen atamalara katılınabilir mi?”iki yıl”denen süre zarfı tam olarak ne vakit doluyor; bu vakit tercih ve atama vaktinden sonra mı doluyor?bu atamayı nasıl etkiler acaba..?

  Cevapla
  • O selamun aleyküm hocam ben ihl mezunuyum aynı zamanda hafizım ortaogretimden kps girdim ama dhpt sınav tarihini kaçırdım ben nasil bir yol izleyebilirim

   Cevapla
  • Yönetici 5 Ocak 2019, 19:34

   sevgili kardeşim iki yıl gecerlidir diyorum hala süresi dolarmı dolmazmı diyorsun.2020 yılının kpss süresine kadar sınav gecerlidir.Sonrasında yeni sınav ve yeni puanlar gecerlidir.bunda anlamadığın ne var ortalama 2020 ön lisans kpss ile girdi isen 2020 yılının kpss sınavına kadar zamanın var mezun olursanda lisans olarak sınav yine gecerli olur ama sistem güncellemesi ve sayre derken DHBT İCİN lisans olarak sınava girmen gerekir bu taktirde LİSANS Kpss ye girmen şart ve o zamanda sistem güncellenmiş olur.anlatabilmişimdir umarım.

   Cevapla
 40. Kusura bakmayın.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 6 Ocak 2019, 08:25

   önemli değil güzel kardeşim sitemizde bu sorduğun soruların hepsinin acıklamaları mevcut biraz okumak araştırmak yeterli olacaktır başarılar dileriz.

   Cevapla
 41. Selamin aleykum hocam normal dis ticaret on lisans + ilahiyat on lisans mevzunluru sadece kpss girip diyanetten ne gibi gorevler alir .2.sorum ayrica dhbt ye girsem yasin rahman vakia vb.ezberler sart mi ?

  Cevapla
 42. Dhbt ihl 72 puanla imamlık mülakatinami cagrilirm yoksa müezzinligemi hangisine başvurayim

  Cevapla
 43. Benim puanım 72 iki mülakata cağırılırmıyım imamhatip mezunuyum

  Cevapla
 44. 2016 kpss ve dhbt sınavı ile ilçelerde öğreticilik yapilabilirmi

  Cevapla
 45. 8 Temmuz 2020, 15:20

  2020 yılında yapılacak olan dhbt sınavı için 2019 daki kpss puanı yeterli mi yoksa yoksa tekrardan 2020 yılında kpss sınavına girmesine gerek var mı?

  Cevapla
 46. Hocam ben ilahiyat 4. Sinifa yeni geçtim bu 6 eylüldeki kpss ye girmezsem 2020 dhbt sinavina basvuru yapamiyor muyum ?

  Cevapla
  • Yönetici 23 Ağustos 2020, 18:09

   kpss sınavına bu sene mutlaka girmen gerekli 20212 de kine girmen dhbt ile olmaz.iki tane aynı mesaj atmışsın buradan buna cevap veriyorum.

   Cevapla
 47. Selamın aleyküm.Şuan İlahiyat 4.sınıf öğrencisiyim 2020 kpss için orta öğretim olarak başvurup seneye dhbt sınavına orta öğretim ile gireceğim.Seneye yapılacak olan lisans kpssden aldığım puan ve bu yıl yapılacak olan dhbtden aldığım puan ile atanabilir miyim?Dhbt ik yıl geçerli olduğu için lisans mezunu olarak atanmak istiyorum.Yoksa bir sonraki 2022 Dhbtyi beklemem gerekir mi?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Ağustos 2020, 22:49

   bu senenin kpss ve dhbtsine giriceksiniz başka yolu yok.başka senelerin hesaplaması diye birşey söz konusu olmaz lisans girmedi iseniz orta öğretimden başvuru yapın.olmazsa DHBT 2022 ye kalırsınız.

   Cevapla
 48. Ihl mezunuyum su an unv olarak dis ticaret okuyorum Ön lisans kpss ye başvurdum ekimde sınavım var ama aynı zamanda dhbt kpss sınavına başvuru yapabilir miyim?

  Cevapla
 49. Hocam İ.H.L ve diğer lisans(Matematik) mezunuyum.Kpss lisansa girdim imam olmak icin DHBT ye girebilirmiyim girebilirsen 1-2’ye mi girmem gerek yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
 50. Hocam ,dhbt’ girmek için kpss’den 50 puan şartı varmı, yoksa kpss’ye sadece girmek yeterli oluyormu

  Cevapla
 51. Selamun aleyküm Hocam, bu yıl ki dhbt sınavına mezun konumunda gireceğim ilahiyat 4 yıllık güz döneminden mezunum fakat bahar döneminden sadece 4 dersim var bu durumda ilanlara başvurabiliyor muyum yoksa mezun olmam mı gerekir? Ayrıca ihl mezunuyum fakat kpss lisansa girdim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 52. Selamun aleyküm hocam hayırlı görevler.
  Ben şu an açıköğretim önlisans ilahiyat öğrencisiyim nasipse 2021 yaz aylarına kadar diplomamı almayı düşünüyorum ve ben düz lise mezunuyum.Hayırlısıyla imam olmak istiyorum kpss ve dhbt sınavları bu sene yapılıyor haliyle 2021 de bu sınavlar yapılmayacak. Dolayısıyla bende kpss(ortaöğretim) sınavına kayıt yaptırdım 1 sene boşta kalmamak için neyi ne kadar doğru yaptığımı bilmiyorum ve ben dhbt sınavına kayıt yaptırabilir miyim acaba? (kpss ve dhbt puanları iki yıl geçerli mecburen ya bu sene sınava girerim yada bir sene daha beklerim) Beni aydınlatırsanız sevinirim hocam iyi çalışmalar

  Cevapla
 53. 2018 ortaöğretim kpss puanım ile 2020 dhbt sınavına başvurabilir miyim

  Cevapla
 54. Hocam dhbt mülakata evet demişsiniz peki dhbt yazılı sınava da başvurabilir miyim

  Cevapla
 55. Sa, 2019 da kpss ye girdim, sınav puanı iki yıl geçerli dedikleri için de bu yıl girmedim. az önce dhbt ye giremeyeceğimi söylediler doğru mu acaba?

  Cevapla
 56. Farsça lisans bölümü mezunuyum onun dışında ilahyat on lisansta mezun olmak üzereyim ve ihl mezunuyum 2020 kpss lisansa girdim fakat ortaöğretim veya önlisansa girmedim dhbt sınavına girme şansım nedir ki lisanstan girmek istiyorum kategori olarak da diğer lisans+önlisans ilahyat+ ihl kategorisinde başvuru yapıcam dhbt sınavına girebilir miyim ? Sonraki seyir nasıl vuku bulur? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 57. İyi günler,lisans işletme ve ihl mezunuyum.Bu yıl dhbt sınavına girmek istiyorum ama beni ilahiyat düzeyinde sınava tabi tutuyorlar lise düzeyinde girmem mümkün mü acaba

  Cevapla
  • Yönetici 30 Eylül 2020, 20:05

   değil kardeşim biz bunun mücadelesini burada verdik ama kimseden ses cıkmadı şimdi haksızlık ve canı yananlar yeni fark ediyor.

   Cevapla
 58. 2018 ortaöğretim kpss ile bu seneki dhbtye başvuru yapabilir miyim önlisanstan ilahiyat yeni mezun oldum

  Cevapla
 59. 16 Ekim 2020, 11:41

  Selamın Aleykum bu yıl mezun olacagım için ve dhbt sınavının iki yılda bir yapıldığını bilmedigim için 2020 kpss ye girmedim 2020 dhbt ye girip 2021 kpss ye girsem olur mu ?

  Cevapla
 60. 17 Ekim 2020, 12:15

  hocam merhabalar sorum bıraz karısık ama lütfen yardımcı olur bana :) Hocam ben 3.sınıf ilahiyat öğrencisiyim ayriyeten önlisans çocuk gelişimi mezunuyum 25 ekim 2020 de kpss önlisansa gireceğim aralıkta ise dhbt ye gireceğim ama imam hatip lisesi mezunu değilim .şimdi kpss onlısans ve dhbt ile puanım hesaplandı diyelim ki ben herhangı bir imamlık sınavına başvurabılır mıyım yoksa bu puan geçersiz mi olur hocam ??

  Cevapla
  • Yönetici 17 Ekim 2020, 12:16

   DHBT Puanın gecerli olur.DHBT Mülakata bile girebilirsin ama okul mezuniyeti yanı diploman atanma durumunda istenir.

   Cevapla
 61. Hocam kpss lisanstan 58 aldim dhbt puanima cok etki eder mi dhbtden yüksek alsam atanabilirmiyim bu puan la

  Cevapla
 62. Selamun aleykum hocam kpss puanimiz hesaplanmazsa dhbt sinavina girebilir miyiz. Girsek bile kurtarma ihtimalimiz var mi

  Cevapla
 63. Selamun aleykum hocam diyelimki dhbt nin tüm sınavlarını geçtik kuran kursuogretici olarak atandım 2 yıl mı geçerli yada kadroya geçmek için farklı bir sınav mı gerek

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ekim 2020, 00:25

   hocam siz bu dedikleriniz yapın sonra diğer konuları yeri ve zamanı gelince konuşuruz.

   Cevapla
 64. Selamun aleykum hocam. Ben 219 kpss ye girdim. 2 sene geçerli diye de bu sene girmedim. Ben bu sene 2020 dhbt ye giremiyor muyum,? Lütfen cevap verirseniz cok sevinirim:(

  Cevapla
  • Selamın aleyküm ben önlisans ilahiyat mezunuyum. 2022 kpss gireceğim, dhbt ne zaman yapılıyor? Önce kpss sonra dhbt sınavına mı giriliyor? Başvurular ne zaman oluyor? Hiç bilgim yok yardımcı olur musunuz okudum ama anlamadım

   Cevapla
   • Yönetici 25 Kasım 2021, 21:30

    eveet önce kpss sonrada DHBT yazılı sınavı sitemizde bilgiler mevcut tarihler ösym sene sonu ve yıl başında sınav takvimini acıklayınca yayınlanacak.takip ediniz.DHBT Sınavı kasım aralık ayında olur genelde.

    Cevapla
  • Yönetici 28 Ekim 2020, 09:15

   bu konunun cevabı sitemizde artık aynı sorulara cevap vermeyeceğim.

   Cevapla
 65. Keşke kpss olmazsa doğru yanlış götürmese eskiden ne güzeldi dhbt girerdik kpss yoktu doğru yanlış göturmezdi

  Cevapla
 66. Hocam biri bana dediki bu kpss ye girmene gerek yok dhbt için kpss ayrı dhbt ve kpss aynı gün olacak böyle bisey varmı

  Cevapla
  • Yönetici 31 Ekim 2020, 12:48

   oyle birşey yok sitemize itibar edin söylentilere değil.ösym ve dhbtdersleri.com sitesinden başka her yerde söylenen kaynaklara itibar etmeyin.size söyleyen arkadaşınız hayatınızı berbat edebilir.

   Cevapla
 67. 1 Kasım 2020, 12:08

  ben ihl mezunuyum önlisans ilhaiyatı bitiremicem gözü ile baktığım için ortaöğretim kpssini seçmiştim şimdi önlisans ilahiyat bitti kpss ortaöğretim girip dhbt sınavında önlisansı seçebilirmiyim. girersem hangisi baz alınıcak atamalarda

  Cevapla
 68. Geçmiş sorulara baktım ama pek anlam veremedim hocam
  Şuan 2.sınif adalet okuyorum bu önümüzdeki yazın inşAllah mezunum. Bundan dolayı kpss ön lisansa ve önlisans dhpt ye başvuru yapacam.şayet nasip olursa Dhpt’yi kazanırsam diploma istiyorlar mı? Diplomamı almama 1 yıl daha olması bana olumsuz durum oluşturur mu hocam?

  Cevapla
  • Yönetici 7 Kasım 2020, 14:55

   dhbt icin yazılıda sıkıntı olmaz ama dhbt mülakatta diploma istenir.DHBT Hakkında bölümündeki DHBT ile ilgili tüm bilgileri gözden gecirin.

   Cevapla
 69. hayırlı akşamlar hocam ben ortaöğretim mezunuyum kpss için ösym ye başvurumu yaptım 22 kasımdada sınav var herhalde dhbt sınavıda aralık ayında dhbt için tekrar başvuru ve ücret yatırmam lazımmmı ve ne zaman yatırmam lazım kpss den sonra mı önce mi yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 9 Kasım 2020, 14:20

   DHBT sınavına ayriyetten başvurmalısınız son bir hafta kaldı bilginize.ücretide yatırmalısınız.DHBT Sınav başvuruları sitemizde mevcut

   Cevapla
 70. Ben kpss sınavını kaçırdım şimdi önümdeki dhbt sınavına girsem sonra 2 sene sonraki kpss ye girsem bu ikisi birleşir mi çünkü dhbt kpssden 2-3 ay sonra olduğu için o Aralıkta kârdır beklemem ?

  Cevapla
 71. Selamun aleyküm hocam ortaögretim kpss ye başvuru yaptım ama sınav 22 kasımda ve dhbt basvurusu daha erken bitiyor sınava başvuru yapsam geçerli olur mu . Yoksa hangisinin önce olduğu önemli değil sadece aynı yıl şartı mi var . Dönüş yaparsanız çok memnun olurum .

  Cevapla
  • Yönetici 12 Kasım 2020, 18:22

   tabikide başvurunu yap DHBT sınavı başvuruları devam ediyor.aynı yıl olacak kpss başvuruları bitti.DHBT ye başvuru yapın.aksi takdirde kpss ve dhbt den bir tanesi olmazsa boşuna 2 yıl beklersiniz.

   Cevapla
 72. S.a. Hocam eşim dün akşam doğum yaptı. Bugün Kpss sınavına yetişmeye çalıştık ama 10 dk geç kaldık ve sınava almadılar. Şimdi Dhbt sınavı olacak. Biz sınav durumu nasıl olur acaba. Doğum kağıdı vb evraklarımız var.

  Cevapla
  • Yönetici 22 Kasım 2020, 23:56

   hukuki olarak nasıl bir durum olur bilmiyorum olsada 2 sene rahat gecer.DHBT sınavına anca girebilirsiniz.Puan Hesaplaması yapılmaz.

   Cevapla
 73. Kpss ye 10 u 1 gece gıttıgım ıcın almadılar dhbtye kaydım var gırebılırmıyım veya gecerlı olmıycakmı

  Cevapla
  • Yönetici 22 Kasım 2020, 23:58

   hocam DHBT Sınavına girebilirsiniz.Ama kpss puanı olmadıgı icin DHBT sınav puanı hesaplanmaz.adaletsizlik 1 dakika gibi bir sorun yapmaları hic yerinde değil.sonucta güvenlik kameları vb herşey var dediğiniz gibi yaptılar ise cok ayıp edilmiş.

   Cevapla
 74. Kpss ortaöğretim 2020 puani ile 2022 dhbt sınavına girebilir miyim ? Yoksa ikisinede ayni senede mi girmem gerekirr

  Cevapla
 75. dhbt ye girebilmem için kpss den belirli bi puan almam gerekiyor mu gerekiyorsa bu kaç alamasam dhbt sınavına giremiyor muyum

  Cevapla
 76. Kpss sınavına giremedim 2 dk geç kaldım diye ve budurumu bilmiyordum dhbt ye başvurdum kpss ye girmediğim için puan değerlendirmesi yapılmaz mı şimdi ne yapicam kararsız kaldım dhbt sınavına şimdi gireyim mi girmiyeyim mi

  Cevapla
  • MErhaba hocam kpss den 59 aldım barajı gecemedim kpss den barajı geçmeyip dhptt den barajı geçip yüksek puan alınırsa mülakata girebilir mi fahri olarak çalışılır mi

   Cevapla
   • Yönetici 10 Kasım 2022, 12:00

    Öyle bir durum söz konusu değil kpss dhbt ortaklaşa hesaplanır.Sitemizden dhbt + kpss puan hesaplama yazısını detaylı okuyun.

    Cevapla
  • Yönetici 25 Kasım 2020, 19:41

   kendinizi denemek adına başvuru yaptı iseniz girin sizin durumunuzda olan cok kişi var suan bu konuda mahkeme acıldımı bilmiyorum.yönetmelik gereği puan hesaplaması olmuyor.ama tavsiyem girmeniz yönünde

   Cevapla
 77. Hocam kpss ortaogretıme girdim baraj 50 şartı varmı yoksa sınava gırmıs olmak yeterlimi daha dusuk olursa dhbt ye giremezmıyım

  Cevapla
 78. Selam aleykum hocam benim bi sorum olacak ben kpss on lisans sınavına girdim puanım hesaplanmadi dhbty girip puanım hesaplanır mi puanim geçerli ölür mu atama olursa mülakata cagirilirmiyim

  Cevapla
 79. Hocam kpss den 58 aldım dhbt puanim hesaplanirmi ? ?

  Cevapla
 80. 27 Aralık 2020, 14:19

  bu seneki kpss puanım ile seneye dhbt imamhatip (ortaöğretim) sınavına girebilir miyim???

  Cevapla
 81. Selamün aleyküm kardeş kpss ye girdik puan 3.10 kuralı hesaplanmadı. Dhbt girsek puan hesaplama olurmu.

  Cevapla
 82. 19 Ocak 2021, 12:55

  2021 yilinda ön lisans kpss olacak mi acaba?

  Cevapla
 83. Hocam ben imamhatip lisesinden geçen sene mezun oldum bu bu sene 11 nisandaki dhbt sınavına girsem seneye de kpss sınavına girsem olurmu? Kpss sınav puanı olmadan dhbt puanı hesaplanıyormu cevap verirmisiniz sorucak kimsem yok

  Cevapla
 84. Hocam kpss ve dhbt 2 ayrı sınav mı tek sınavmı

  Cevapla
 85. Hocam ben geçen sene imamhatip lisesinden mezun oldum bu seneki 11 nisanda olan dhbt sınavına girsem seneye de kpss sınavına girsem olurmu önce hangisine girmem gerekiyor sorcak kimsem yok

  Cevapla
 86. Selamun aleyküm imam hatip mezunu bir kişi Ön lisans farklı bir bölümden mezun olup ön lisans kpssye girip daha sonrada dhbtye girebilir mi

  Cevapla
 87. 9 Mayıs 2021, 01:53

  hocam 2020 kpss ortaöğretim sınavından 61 aldım ama dhbt sınav başvurusunu kaçırdım 2022 dhbt sınavına girebilir miyim?? aynı zamanda önlisans 1.sınıf öğrencisiyim

  Cevapla
 88. Selamun aleyküm 2020 kpss ortaöğretime girdim 69 aldım. İmam hatip mezunu değilim açıktan fark derslerini veriyorum dhbt ye girebilir miyim?

  Cevapla
 89. 14 Haziran 2021, 05:41

  Hocam ben ilahiyat son sınıf öğrenciyim. Ayrıca imam hatip mezunuyum. Aralıktaki dhbt sınavının nisana atılacağını bilemediğimden sınava orta öğretim olarak başvurmuştum. Orta öğretim kpss ve dhbt puanlarımı da almış bulunmaktayım. Bu seneki kpss lisans sınavına girmem ortaöğretim dhbt puanımı iptal eder mi veya olumsuz bir etkisi olur mu?

  Cevapla
 90. Hocam cevaplarsanız çok sevinirim.
  İmam hatip lisesi mezunuyum , ancak ilahiyat dışında başka bir 4 yıllık lisans programından mezun oldum. Kuran kursu öğreticisi olmak için nasıl bir yol izlemeliyim? Kpss lisans genel yetenek genel kültüre girip daha sonra da dhbt ye mi gireceğim? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Yönetici 29 Haziran 2021, 11:59

   DHBT ve KPSS sınavlarına öncelikli olarak katılmanız gerekli bununla ilgili sitemizde DHBT Hakkında bölümünde tüm bilgiler mevcuttur.

   Cevapla
 91. Selamün aleyküm. Ben 2020 kpss puanım ile 2022 dhbt sınavına girme imkanım var mi? Puanım 2 yıl geçerli olur mu?
  2021 kpss sınavına giremeyecek olursam 2022 Dhbt ye girebilir miyim
  Acil cevap verirseniz memnun olurum
  Allah razı olsun

  Cevapla
 92. Düz lise mezunuyum. İlahiyat on lisans mezun oldum. Nasıl bir yol izlemem lazım? Yardımcı olursanız sevinirim.dhbt on lisans mi, lisans sınavına mi girmem gerekiyor? Ne yapmam lazım sizce??

  Cevapla
  • Yönetici 14 Ağustos 2021, 23:40

   kpss sınavına ne branşta girerseniz dhbt yazılı sınavınada o şekilde giriceksiniz dhbt mülakat sınavında kategorinize göre giriceksiniz.

   Cevapla
 93. Hocam 2021 kpss puanı ile 2022
  Dhbt’ye girebilir miyim geçerli mi acaba

  Cevapla
 94. Hayırlı günler ben düz lise ve ilahiyat önlisans mezunuyum nasıl bir yol izlemeliyim başvuru yapmak için sınav şart mı(dhbt KPSS)

  Cevapla
  • Hocam kpss puanım hesaplanmadı dhpt ye girsem bir faydası varmı varsa puanım nasıl hesaplanır

   Cevapla
  • Yönetici 20 Ekim 2021, 20:46

   şartı hocam kpss ve dhbt sınavlarına girmeniz gerekli.detaylar dhbt bölümünde mevcut.

   Cevapla
 95. 2023 de kpss ye girsek 2024 de dhbt yapılsa 2023 deki kpss puanımız 2 yıl geçerli olur mu ? yoksa 2024 de tekrar kpss ye girip dhbt ye mi girmeliyiz ?

  Cevapla
 96. Selam aleyküm hocam öncelikle ben hafızım lise bu yıl bitiyor kpss ye ve dhpt ye gircem hangisine önce gircem ve hangisinin puanı yüksek olursa benim için daha iyi olur şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 97. Hocam hayırlı günler. Ben iktisat lisans mezunuyum ve ilahiyat önlisanstan da mezun oldum. Dhbt’ye girmek için bugün kpss önlisansa başvurmak istedim fakat sistem izin vermedi lisans diplomam yüzünden. Yani 4 yıla mı tamamlamam gerekiyordu ilahiyatı? 2 yıllık ilahiyattan neden 2 yıllık kpss’ye ve dhbt’ye başvuramıyorum? Cevaplarsanız çok sevinirim çünkü eminim benim gibi ikinci üniversite mağdurları vardır.

  Cevapla
  • Yönetici 3 Ağustos 2022, 19:13

   maddeleri okumalıydınız bunu her yazımızda belirttik sistem lisans düzeyinde mezun olduğunuz için dhbt yazılı sınavına lisanstan girebilmenizi mülakat sınavında ilgili kategoriden başvuru yapmanızı saglıyor bu eşit ve adil de değil defaatle cimere bildirdik sitemizde mevcut.

   Cevapla
 98. Hocam ben ilahiyat lisans son sınıf öğrencisiyim 2022 kpss girmedim .Dhbt iki yılda bir oldugu için bu yıl Dhbt ye girsem 2023 te mezun oldugumda da kpss girsem o yıl 2022 dhbt puanım geçerli olur mu onunla tercih verme imkanım olur mu.

  Cevapla
 99. İmamhatip mezunuyum, üniversiteyi kamu yönetimiyle lisans düzeyinde bitirdim kpss ye lisans düzeyinde girdim. Dhbt ye orta öğretim seçiyorum olmuyor. Ama ben imam hatip mezunuyum. Lisansı seçersem, nasıl imam hatip kategorisinden yararlanabilirim? Yardımcı olabilir misiniz hocam ?

  Cevapla
  • Yönetici 13 Ekim 2022, 13:35

   sen lisansı sececeksın mecbur sistemin olumsuz yani sonrası yazılıdan sonra mulakatta kategorine göre yararlanacaksın

   Cevapla
 100. Hocam kpss girdim ham puandan dolayı puanım hesaplanamadi diyor ama dhbt sınav yerim açıklanmış sınava girsem dhbt puanım da hesaplanmazmi

  Cevapla
 101. 17 Kasım 2022, 23:56

  Bu sene ki alımlar nasıl olur sizce hocam acaba ortaöğretim mezunu alım olur mu kkö için çok istiyorum ?

  Cevapla
 102. kpssden 58 puan aldım dhbt sınav giriş yerim belli olmuş sınava girebilirmiyim

 103. Selamün aleyküm hocam benim genel yetenekte ham puan olmadığından dolayı kpss hesaplanmamış ne yapmam gerekir dhbtye girsem hesaplanır mı

  Cevapla
 104. Hocam kpss puanım hesaplanmadı dhpt ye girsem bir faydası varmı varsa puanım nasıl hesaplanır

  Cevapla
 105. Hocam ben kpss ortaöğretim sınavına kayıt oldum ancak geç kaldığım için giremedim. Dhbt sınavı için giriş belgem çıkmış ancak girsem faydası olurmu yoksa geçersizmi sayılacaktır ??cevap verirsenim sevinirim :)

  Cevapla
 106. Hocam ben duz lise mezunuyum ilahiyat önlisans 2.sinifim.Kkö olmak icin ne yapmam lazim

  Cevapla
 107. 25 Aralık 2022, 21:04

  Kpss sıvanından 62 aldım dhbt ham puanım olmadıgı için hesaplanmadı. Mulakatlara girebilirmiyim

  Cevapla
 108. S.a.Hocam ben 2020 Kpss ve Dhbt sınavına girdim ve puanım iyi geldi 17 Kasım 2022 tarihinde vekil imamlık sınavına girdim kazandım sonra güvenlik sorusturmam bitti 27 Kasım 2022 tarihinde 2022 dhbt girdim ama puanım hesaplanmadı 2022 kpss puanimda olduğu halde şimdi bana 2022 tarihindeki dhbt sınavindan puan alamadıniz diye atamam yapılmıyor ama sonuçta ben 2020 dhbt puanına göre mülakat açmışlardı kazanılmış bir hak var sonuçta bunun sonucu ne yapmam lazım?

  Cevapla
  • Yönetici 31 Aralık 2022, 12:08

   hiçbir şey yapamazsın canım kardeşim. bu konuda insanların magdur edildiğini defalarca cimer ve yetkili kurumlara bildirdik gücümüz yetmiyor ve düzeltmiyorlar.

   Cevapla