DHBT Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım ?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi ve Kpss’ye Nasıl Hazırlanmalıyız ?

 

Bu yazımızdan sadece Din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt sınavı) ve Kpss sınavı değil tüm derslere nasıl hazırlanılması gerektiği konusunda bilgi ,tecrübe ve araştırmalarımız sonucunda istifade edebileceğiniz bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Daha önceki yazılarımız da belirtiğimiz gibi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı yani dhbt sınavı artık Ösym Tarafından Kpss ‘ nin olduğu yıl Kpss içerisinde bir kategori tarzında yapılacaktır. (Dhbt Nedir ?)

Yani genel olarak dhbt sınavının iki yılda bir yapılcağını bildirilmiştir. Bu itibari ile sınavın az çok ne zaman yapılacağı Ösym Tarafından açıklanmaktadır. Akedemik sınav takvimi  bu yüzden yayınlandığı sene başından ve zamanın olması bakımından sınavlara çalışmak için yeterli bir zaman dilimimiz mutlak manada elde edilecektir.

Bunun için ilk olarak birinci önerimiz sizlere Hem din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt) sınavı olsun , hemde kamu persenel seçme sınavı (kpss) olsun bu sınavlara son bir kaç ay kala hazırlanmaya başlamak gibi bir hata yapmamalısınız.Unutmayın bilgilerin hafızamıza yer edinmesi öyle kısa bir zaman diliminde olmamaktadır.Bu yüzden akedemik takvimde sınav tarihlerinin yayınlanmasını daha beklemeden gireceğiniz sınava çalışmaya bir an önce başlamasınız.

Hedeflerin belirlenmesi ve doğru zamanın kullanılması…

Yukarda zamanın önemini bir kaç acizane cümle ile açıklamaya çalıştık umarım anlatabilmişizdir.Evet hedeflerimizin belirlenmesi ve bu hedeflerin planlanması da bir o kadar önemlidir. Din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt sınavı) girecek olan adayların öncelikle diğer sınavlara girmek istemeleri onu da yapalım şu da olsun bu da olsun derken ellerinin boş kalmamaları için önceliğiniz ve hedeflerinizin sıralamasını yapılması gerekmektedir.Malum insanların hedeflerinin olması güzel bir şeydir. Ama öncelik ve sıralama bunlar için ayrılan zaman da bir o kadar önemlidir.İnsanımız yaptığı genel hatalardan biriside bu hedef ve planlamayı becerememektir.

KPSS’ye ve DHBT Sınavlarına hazırlanırken, aynı zamanda ALES, KPDS, yüksek lisans, ikinci üniversite gibi hedefleriniz veya faaliyetleriniz olması gayet doğaldır.Ama bunların önceliğini mutlak manada belirlemeniz ve planlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde daldan dala atlamaya çalışmanın bir manasını yoktur.

Az da olsa devamlılık..

Evet bu hem ibadetlerimiz konusunda hemde diğer konularda önemli bir olgudur.Bir işe kararlı , sabırlı ve ciddiyet ile devam edebilmek.Kendimizin de bizzat edindiği tecrübeler az da olsa devamlı yapılan işlerin netice verdiğidir.Bu her zaman için geçerli olmamakla birlikte başlanan bir işi devam ettirebildiğiniz de mutlak sonuca erişebileceğiniz unutmamalısınız ve bu yüzden bir an da heves ile çalışmaya başladığınız din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt sınavı) ve Kpss sınavına ileri ki zamanlarda sıkılıp bırakmamalısınız veya çalışmalarınızı ertelememesiniz.

Size uygun bir biçimde mola verebileceğiniz tarzda zaman dilimlerini de düzenli ve ertelemeden çalışmalarınıza devam etmelisiniz.Sıkıntılarınızı atlamak ve gevşekliğin üzerinizden kalkması için kendinize göre aktiviteler yapmalısınız.Bu konuda yapmak istediğiniz şeyler tamamen sizlere kalmıştır.

Okuma alışkanlığının olması…

Bildiğiniz gibi okumak dinimizin bir tavsiyesi hatta emridir.Bu yüzden burada fazla derine girmeden yine Kur-an-ı Kerim’ den bir kaç ayet yazıp okumakta fayda vardır.Rabbimizin Cebrail meleği tarafından Resüllah’a (s.a.v) ilk indirdiği ayetlerde bu açıkca ifade edilmiştir.

 Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Ikra’ bismi rabbikelleziy halak
2- Halekal’insane min ‘alak
3- Ikre’ ve rabbükel’ekrem
4- Elleziy ‘alleme bilkalem
5- Allemel’insane ma lem ya’lem

Meal olarak ise anlamı da şu şekilde olmakla birlikte bize burada bir çok mesajı ve hikmeti rabbimiz bildirmektedir.Mealen

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2- İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!
3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.

Açıkca ifade edildiği gibi okuma alışkanlığının kazanılması şarttır.Okurken nasıl okumamız gerektiği konusunda internet de bir çok bilgi mevcut olmakla birlikte biz düzenli ve verimli olarak kitap okuma kısacası kitap tan ziyade okuma alışkanlığımızın olması gerekmektedir.Okuma alışkanlığındın olması demek bizi hazırlanırken bir adım önde tutacaktır.Dhbt sınavı ve kpss sınavında bunun oldukça faydasını göreceksinizdir.

Kitabın tamamını görebilmek…

Evet okuma alışkanlığından bir üst yazımızda bahsettik.Bu alışkanlığımızın kazanılmasından ziyade okuyorum ama olmadı çok calıştım ama olmadı gibi şeyleri hepimiz söylemiştir.Sınavlara giren bir kişi olarak ilk kez girdiğim sınavlarda düşük almışımdır , genelde daha sonra bunun nedenini araştırdığımda okumadaki ayrıntılara dikkat edilmemesi olduğunu tespit ettim.

Din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt) sınavı ve Kamu Personeli Seçme (Kpss) sınavına hazırlanırken dikkat etmemiz geren hususun ayrıntılarda olduğu okurken kitabın tamamını göremediğimizden kaynaklandığını hatırlamakta fayda görmekteyim.

Sınavlarda ki soru biçimleri genelde nerede cımbızlanacak bir bilgi var oradan gelir sonra ya ben bunu okudum ama hiç beklemiyordum nasıl görmemişim gibi laflar ediyoruz. Dikkatli bir şekilde tamamını okumak bu yüzden oldukça önemlidir ve Gizlenen yerleri açıkça yakalamayı öğrenmemiz gerekmektedir.

Bilgilerin özet , not ve tekrar şeklinde anlatılması

Üşengeç bir toplumuz sanırım son zamanlarda bu kanıya varmaya başladım Rabbim hatalı ve yalnış düşünüyorsam af eylesin !

Evet bu aşamaya kadar sizlere anlatmaya çalıştıklarımızı özetlemek gerekirse bunlar zamanın planlanması hedeflerin seçilmesi , düzenli ve devamlı çalışmak ve okuma alışkanlığının kazanılmasından  ve ayrıntılara dikkat edilmesinden bahsettik.

Bu uygulamalar neticesinde bilgileri öğrenmeye başladık ve bunları üşenmeden bıkkınlık göstermeden özet ve notlar halinde ders yapılması ve zamana yayılması son derece önemlidir. Çünkü bu özet ve notları sınav zamanı yaklaştığında sizlerin bilgilerinizi tazelemeniz ve unuttuklarınızın tekrarı bakımından oldukça işinize yaracaktır.

Düzenli tekrar edilmesi ve bu tekrar ettiklerinizi arkadaş ortamında veya farklı bir şekilde öğretmen siz olup karşınızdaki kişiye anlatmanız ve tekrarlamanız da bilgilerin kalıcığı için oldukca önemlidir.

Deneme Testlerin Cözümü…

Evet yavaş yavaş tempomuzu artırdığımızı düşünüyorum. Din hizmetleri alan bilgisi testleri nasıl dhbt sınavında ne çıkar nasıl sorular gelir diye düşünüp duruyorsunuz. Bu sınav sisteminin yeterlilik sınavından farklı yanları olduğunu diğer yazılarımızda anlatmaya çalıştık.Sorular ezberci sistem yerine mantık akıl yürütme ve yoruma dayalı yapılacaktır.Sizler de bu konuda basitten başlayıp üst seviyelere doğru sorular ve testler çözmeniz gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta genelde şu oluyor ben bir tane dhbt soru bankası ve kpss soru bankası alırım çözerim diye düşünüyorsunuz ve soru bankalarına para verip bi heycanla alıyorsunuz sonuç üzüntü tabiki soru bankasından ziyade başarısızlık sizin soru çözerek öğrenmeye çalışmanız dikkat edilmesi gereken püf nokta o konunun en ayrıntılı ve düzenli şekilde çalışmanın yapılıp tamamlanmasıdır.Bizler ise nasıl olsa test çözüyorum çözerken öğrenirim diye düşünmemizdir.

Bu sistem artık kalktı önceden siz belki ilahiyat ön lisansı okurken aynı sorulara veya bir yayın evinin kitabını aldınız çıkmış sorulara çalıştınız geçtiniz tabi bu olabilir ama bu artık eskisi gibi basit bir şey değil binlerce insanın bu sınavlara başvurduğunu unutmamalıyız ve bu türde düşünenler varsa lütfen yanılgıya düşmeyiniz. o yüzden konularımızı bitirdikten yani tamamladıktan sonra din hizmetleri alan bilgisi testi sorularını dhbt sorularını çözmeliyiz. bu kpss sorularını ve diğer sorular çözerken de geçerlidir.

Dhbt ve Kpss derslerinde ayırım yapmayınız…

En büyük eksikliklerimizden bir tanesi de bazı derslere önem verirken diğerlerini önemsememek bu konuda en ufak bir eksiklik veya bu dersim iyi olmasada olur gibi bir düşüncemiz bize puan kaybettirecektir.Bu yüzden gerek dhbt dersleri olsun gerek kpss dersleri olsun ayrım yapmadan hepsine çalışmamızdır.Aksi taktirde bıraktığınız ve önemsemediğiniz dersler ilerde karşınızda soru olarak gelirse unutmanızdan ve üstüne düşmediğinizden dolayı sıkıntı yaratabilir , bu yüzden hiçbir dersi atlamadan tekrar tekrar çalışmanızda son derece faydasını göreceksiniz. Aynı zamanda bu soruları çözmeniz ve zaman açısından son derecce işinize yaracaktır.

Verimli çalışmak ve verimli ders saatleri…

Dersler çalışırken verim alabilmek oldukça önemlidir.Bazen o kadar çalışırsınız ki bütün gün kitabın başından kalkmazsınız , özet not tutarsınız ama sorularda ve sınavlarda başarısız olursunuz bu nokta da diğerleri kadar önemlidir.Verimli ders çalışmak ve dersi anlayabilmek için sitemizde verimli ders çalışmanın püf nokatları okuyabilirsiniz ve ya diğer internet ve kitaplardan istifade ederek verimli çalışmayı öğrenebilirsiniz.Aksi taktirde burada yazılanları ne kadar uygulasanız da bir eksik veya bir hata bazen bütün doğrularımızı götürmektedir.

Bu konuda neler yapılması gerektiğinden bir kaç kısa cümle ile özetlemek gerekirse ; Çalışmaları en kolay öğrenilen ve dikkatin en kolay toplanabilen saatlerde gerçekleştirilmesi gerekir. Verimli ders çalışma saatler yani anlama ve dikkat yoğunlaşması günün belirli zaman aralıklarında artar ve azalır. Bunun için öncelikle iyi bir gözlem yapılmalıdır. Gözlem sonunda, hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlama gerçekleştiriliyor, en verimli çalışma saatler hangileridir, türü sorulara cevap alınacaktır.

İdeal ders çalışma saat aralıkları kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak en verimli saatler, birçok insan için sabah saatleridir. Çünkü bu saatlerde, beyin dinlenmiş, gerekli uykuyu aldığımızdan dolayı ders çalışırken uyuma ihtimali düşük, çevrede dış uyaranlar etkin değildir.

Derslerin bitirilmesi , tekrar ve testler için zaman kalması…

Bizler genelde son iki , üç ay kala ders çalışmaya başlıyoruz.Oysaki uzmanlar giriceğimiz sınavın çalışmalarını son bir ve iki ay kala tamamen bitirilmesi gerektiğini ve bu süre zarfında konuların tamamlanıp tekrar edilip bol bol pekiştirme ve test çözülmesini önermektedir.

Konuları bitirdikten sonra tekrar edilip sınav öncesine kadar test ile sağlamlaştırılması sınavda bizi bir adım öne götürmektedir.Malum sınava konular bitmeden kısa zaman da yapıtığımız çalışmalarla girmek sınavda bilgilerimizin karışmasına , zaman kaybına ve soruları yanıtlarken hata yapamıza sebebiyet vermektedir.

Kaynak kitapların seçimi…

Din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt sınavı) ve Kpss sınavına hazırlanırken doğru ve güncel konuların anlatıldığı uygun kitaplar alarak hazırlanmanızda son derece önemlidir.Bu konuların güncel olması ve müfredata uygun olması şarttır.Din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı için hangi kaynaklardan çalışmanız gerektiği ve müfredat konuları sitemizde mevcuttur.Bu kaynakları incelemenizde son derece önemlidir.Aksi taktirde farklı şeylere çalışarak özellikle kpss de düşük puanlar alabilirsiniz genel kaideler geçerli olmakla birlikte bazı dersler de güncellik son derece önemlidir.Müfredat değişimi ve ilgili konudaki bilgilerin değiştirilmesi söz konusu olmaktadır.Bu değişiklikleri takip etmek ve güncel konu anlatımlarını ve müfredata uygun olması önemlidir.

İnanmak ve kafanızın rahat olması…

Buraya kadar kısada olsa din hizmetleri alan bilgisi testi sınavı (dhbt sınavı) ve Kamu Personeli Seçme Sınavı (Kpss sınavı) na hazırlanmamız konusunda özet ve tecrübe ile edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık.Yazının daha fazla uzayıp sizleri sıkmak istememekle birlikte burada anlatılanlar umarım işinize yarar ve istifade edersiniz. Son olarak buraya kadar anlattıklarımızın sabırla , inançla , azimle , kararlı ve devamlılık içinde uygulamanız ve bütün bunları yaparken kafanızın rahat olması psikolojinizin iyi olması çok önemlidir.Verimli ders çalışma yöntemlerinde bunun önemini okuyabilirsiniz.

Bu konuda cümlelerimizi bir ayet meali ile sonlandırmakta fayda görmekteyim ve hatta bu konuda oldukça fazla ilgili ayette bulunmaktadır.Mealen Yüce Rabbimiz Söyle buyurmaktadır ; Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Yorumlar
 1. Vildan diyor

  Makaleyi faydalı bulmadım.

  1. dhbtdersleri diyor

   daha faydalı ve yararlı bir makaleyi sizden bekliyoruz vildan hocam 🙂 tez zaman da bize mail veya whatsapp iletişim yolu ile gönderirseniz hemen yayınlayalım 🙂

 2. Rukiye diyor

  Hocam Mustafa çobanın çözümlü soru bankası var iki ciltten oluşuyor , bu yöntemi onerirmisiniz .

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam mustafa coban hocanın sorularını gördüm kısmen güzel yeni sisteme göre .ama ben elimdeki dkab ile calıştım bakın soruların bir coğunu yakaladık.kitap almak yerine internetteki bütün soruları toplayıp kendiniz bir arşiv yapsanız emin olun aynı sonuca götürür sizi.tabi karar sizin.

 3. Hasan diyor

  Kpss ve dhbt hangi sorular cıkar

 4. Beytullah diyor

  Hocam selamun aleyküm lisans mezunuyum 2018 dhbt den 66 puan aldım sizce mülakata çağrılır mıyım imam hatip olarak. Bir diğer husus da ezberlerde değişme var mı zira arkadaş çevremizden olan insanlar ezberler kısaldı felan dedi teşekkür ederim kolay gelsin.

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT Mülakat ezberlerinde kısalma olmaz aksine coğaltma olur şuan icin müfredat sitemizde var ilerleyen zamanlarda ekleme cıkarma olacaktır.Sitemizdeki müfredattan sorumlusunuz.

   1. Beytullah diyor

    Peki mülakata çağırılma ihtimalim var mıdır hocam

 5. Hanif diyor

  Selamın aleyküm hocam ben imamhatip mezunuyum kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum kpss+dhbt sınavına girmem yeterlimi.ve hocam sınavlarda sadece din konularımı olucak yoksa başka konulardanda sorumlumuyuz sınav ne zaman olucak

  1. dhbtdersleri diyor

   aleykümselam hocam DHBT Sonuçları acıklandı sitemizde cok yoğun soru var sizler tüm sitemizi inceleyin.Tüm bu sorduklarınızın detaylı bilgisi var.

 6. Gamze diyor

  Selamun aleykum benim hafizlik belgem var imam hatip lisesini bitirmek uzereyim kuran kursu hocasi olmak istiyorum dbht sinavina girmem yeterlimi daha sonra hangi asamalar var yardimci olabilirmisiniz

  1. dhbtdersleri diyor

   sadece dhbt yazılı sınavına girmek elbette yeterli değil.KPSS + DHBT + DHBT Mülakat sınavlarına girmeniz gerek mevcut aşamalar ve detaylar sitemizde var.başarılar dileriz.

 7. Hanım diyor

  Selâmün aleyküm hocam.
  Hocam ben önlisans kpss sınavına pazar günü girdik. Ve dhbt şimdi tam vakit ayırabildim Hocam dhbt sınavına 1 ay kaldı dhbt konularını nasıl yetiştirebilirim. Gerçi konuların yarısını çalıştım ama tekrar etmek lazım yetiştiremem diye korkuyorum nasıl yapacağım. Bir fikriniz var mı

  1. dhbtdersleri diyor

   bol bol çalışın hocam yetecek diye bir şey yok son hafta kesinlikle Yaşayan Dünya dinleri İslam Mezhepleri unutulmuş olanlara bakın Fıkıh ve benzeri konular akla gelir ama zor yerler gelmeyebilir üstten geçin. başarılar dilerim ve aleykümselam

 8. ...... diyor

  Selamün aleyküm ilahiyat + yuksek lisans mezunu bir insan dhbtye girip basarili olması halinde direk vaiz ya da vaize olarak görev yapabilir mi acaba?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam kardeşim öncelikle daha detaylı araştırma yapman gerekirdi. Ama sitemize yazdınız madem bilgi verelim. Vaizlik sınavı dhbt sınavından ayırı olan bir sınavdır. Aynı zaman da vaizlik sınavına başvuru yapmak icin şartlar tutarsa vaiz veya vaizr olabilirsiniz. Peki hocam şartlar ne kısaca yazıyorum. 👇
   I. BAŞVURU ŞARTLARI
   1. Dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olmak,
   2. İhtisas kursunu başarı ile bitirmiş olmak. (Bayanlarda bu şart aranmaz.)
   3. Müracaatların bitiş tarihi itibariyle Başkanlıkta en az iki yıl çalışmış olmak,
   4. Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,
   5. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,
   6. Halen Başkanlık teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesi uyarınca çalışıyor olmak,
   7. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
   8. Vaiz unvanında çalışıyor olmamak veya müktesebi bulunmamak.

 9. Sinan diyor

  Selamun aleykum hocam. Ben imam hatip mezunuyum. Diyanet İşleri Başkanlığında en çok olmak istediğim müezzin. Hayalim ise İstanbul’un en büyük camilerinden birisinde göreve başlamak. Sadece DHBT sınavına girsem bunu gerçekleştirebilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Aleykümselam değerli kardeşim hayalin ilk basamağıno dhbt sınavına girerek ve dhbt mülakat sınavında başarı göstererek gercekleştirebilirsin. D sınıfı camii ile başlar devamı gelir diye düşünüyorum. Başarılar.

 10. süleyman diyor

  DHBT bitiren lise mezunları ne iş yapabilirler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt bitiren diye birşey yok. Dhbt sınavına giren diye birşey var. Dhbt sınavına imam vr diyanet İşleri Bakanlığında görev almak isteyenler girer. Dib kadrolarında iş bulabilirsiniz.

 11. Mehmet diyor

  Hocam DHBT ve KPSS önlisans için lütfen kaynak önerebilirmisiniz.

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavı için kaynak aof kitapları ve üçretsiz olanlar internette oldukca materyel var.ben siteye ekleyemedim askerlik dolayısı ile dhbt sınavında başarılar dilerim şimdiden.