Din Görevlilerine Öğretmenlik ?

featured

Din Görevlileri kendilerine öğretmenlik yolunun açılmasını istiyor

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan ve Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlik şartlarını taşıyan görevliler, 2009 yılında kapanan kurumlar arası geçişin tekrar açılmasını istiyor. Öğretmenlik yapma şartlarına haiz Diyanet personeli olan görevliler, kadrolarının öğretmen olarak MEB’e aktarılmasını istiyor.

ŞARTLARI TAŞIYAN DİN GÖREVLİLERİNE ÖĞRETMENLİK YOLU AÇILSIN

İlahiyat Fakültesi dışında başka bölümlerden mezun olanların Diyanet’te yükselme şanslarının olmadığını belirten Din görevlileri, öğretmen olabilecekleri bölümlerden mezun olduklarını ve başta pedagojik formasyon olmak üzere öğretmenliğin tüm şartlarını taşıdıklarını belirterek Milli Eğitim Bakanlığına geçmek için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a seslendiler.

 15 Temmuz sonrası yaşanan darbe girişimiyle dikkatlerin bu yöne çekilmesi ve 2009 yılında kapanan kurumlar arası geçişlerin tekrar açılarak Din görevlilerinin Milli Eğitimde görev alabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladılar.

M.G adlı din görevlisi, Milli Eğitim Bakanlığına seslenerek; “Diyanette yükselme şansımız yok. Çünkü öğretmenlik fakültesi mezunlarıyız. Ülke olarak gelinen noktada bizlere ihtiyaç var. Bu durumda olan personellerin önü açılmalı. Öğretmenlik şartlarını taşıyanların kendi alanlarında değerlendirilmelerini istiyoruz. Bu konuda başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımızdan yardım bekliyoruz. Vatan, millet, ülke için biz hazırız.”

Halen Adalet Bakanımız olan dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuya ilişkin daha önceleri AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan personelin önemli kısmının İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu vurgulamıştı.

Bunların pedagojik formasyon da aldıkları için öğretmenlik hakkı elde ettiğini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

“Öğretmen olarak atanmaya hak kazandığı zaman bunların önemli bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığına Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak geçmiş. Yani öğretmenlik okumuş, bunu hak etmiş, sınava girmiş, kazanmış, bu çocuğa ‘Yok kardeşim, sen Diyanet’te imamlık yapıyorsun, müftülük yapıyorsun, ben senin öğretmenliğe geçmene izin vermem’ demeyi hukuk himaye etmez, hakkaniyet de bunu gerektirmez. Elbette başarmış, bir yere gitmiş olan başarılı bir personeli ödüllendirmek, ona bu imkânı vermek doğru olandır.”

Öğretmenlik şartlarını taşıyan din görevlileri, kadrolarının öğretmen olarak MEB’e aktarılmasını, hükümetin seslerine kulak vermelerini istiyorlar.

(Dini Haberler-Yeni Akit Gazetesi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir