KPSS ve DHBT Sınavları Kaldırılsın!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, KPSS ve DHBT Sınavlarının sınava girenler açısından zulüm olmaya başladığını söyledi.

Hatırlanacağı gibi, Kamu Personel Seçme Sınavı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (2018-DHBT) değerlendirme işlemleri neticesinde DHBT sınavların da 0,5 kuralı uygulanmıştı.

Yanlışın doğruyu götürmesi, bir bölümden net kalmaması, diğer bölümden fazla net olsa bile sınavın okunmuyor olması ve 0,5 kuralına göre her bir testten 0,5 neti olmayanların puanının hesaplanmaması nedeniyle pek çok aday mağdur olmuştu.

Hasan Türüt, KPSS ve DHBT Sınavlarının, sınava girenler üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendirerek yazılı basın açıklaması yaptı.“Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığınca, İmam-Hatip, Müezzin Kayyum ve Kur’an kursu öğretici alım sınavlarında kullanılan Yeterlilik Sınavı kaldırılarak yerine Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) getirildi.

İki yıl da bir ÖSYM tarafından yapılan DHBT sınavlarına Lise mezunları, Önlisans Mezunları ve Lisans Mezunları giriyor. Bunlar için ayrı ayrı puan hesaplaması yapılmak suretiyle Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam Hatip Ve Müezzin Kayyum kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atamalar yapılıyor.

DHBT sınavlarına katılmayanlar, halen vekil olarak görev yapsalar da işlerine son veriliyor.

ÖSYM, Devlet Personel Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye D.İ.B. Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklendi.

Yıl içinde ilk defa açıktan ya da sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür sorularına ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sorunlarını da cevaplayarak her iki sınav sonucunda alacakları puanlara göre atamaları yapılıyor.

Ancak yaptığımız inceleme ve araştırma neticesinde KPSS ve DHBT Sınavları nedeniyle açıktan atanmak amacıyla sınavlara girenlerin mağdur olduklarını tespit ettik.

KPSS’ye girebilmek için ÖSYM’nin banka hesabına artan oran da belli bir ücretin yatırılması söz konusu…

2018 yılında bu ücret 125 lira olarak tespit edildi. Miktarı ne olursa olsun bu paranın sınava girenleri zorladığı biliniyor.

Bu nedenle artan sınav ücretleri, sınava girebilmek için il dışına çıkılması için yapılan masraflar bu kardeşlerimizi zorluyor.

Bu sınavlar, maddi ve manevi olarak ciddi sıkıntılara neden olmaktadır.KPSS’nin yaptığı sınavlar da sorular, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticiliği alımları için sınava girenlerin seviyesini aşıyor.

Kapasitelerinin üzerindeki sınavlarla karşılaşan adayların moral ve motivasyonları bozuluyor.

Lise, önlisans ve lisans mezunlarının seviyelerine göre soru hazırlanması gerekir. Buna dikkat edilmemesi başlı başına bir sorundur.

Her kurum kendi ihtiyaç ve niteliklerine göre eleman alımı yapıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da her ilde ihtiyaç duyduğu din görevlisi alımı için sınavlarını kendi yapmalıdır.

Bu nedenle KPSS ve DHBT sınavlarının kaldırılmasını istiyoruz.

DHBT sınavlarının yapılması zorunlu ise bu sınavın Diyanet İşleri Başkanlığınca bütün iller de yapılması en doğru olanıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sınav sorularını kendisi hazırlayarak sınava girecekleri genel yetenek-genel kültür ve din hizmetleri konusunda yeterliliklerini ölçebilir. Bunun için hem yeterli uzman, hem de araç gereç mevcuttur. 

Riskli ve maddi ve manevi açıdan külfetli olan bölge sınavları kaldırılmalıdır.Ayrıca kurulma çalışması başlamış olan Diyanet Akademisi’nin hizmete girmesi için çalışmaların hızlandırılmasını talep ediyoruz.Sınavların, akademi kuruluncaya kadar tüm iller de aynı anda kurum tarafından yapılması gerektiğinin altını çizmek istiyorum.” 

DHBTDERSLERİ.COM : Öncelikle alımlardaki kadro dağılımı ve DHBT Konusunda zaman zaman konuşma ve açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt hocamızı güzel tespitlerinden dolayı teşekkür ederiz.

www.dhbtdersleri.com sitesi olarak sınav ücretleri , ve sınavın başka illerde yapılması elbette insanlarımızı masrafa sokmaktadır.Sınavın başka illerde yapılması güvenlik gerekçesi nedeniyle olabilir.

Sınav ücretleri ve Kpss ve DHBT puanlama sisteminde hocamızın dediği gibi sıkıntılar olmaktadır.

Bunları gerekli mercilere iletilmesi konusunda bizler de hocamıza katılıyor ve zaman zaman arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz.Kendilerine bu konuda bizlerde DHBT Dersleri sitesi olarak destek verebiliriz.

Yazıdaki en büyük hata KPSS + DHBT sınavlarının kaldırılmasının talep edilmesidir.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt dediği gibi sınavların DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI tarafından üç beş kolay soru ile yapılması olacak iş değildir.

Sınavlara emek veren kardeşlerimiz, eğitim sistemi her gün değişirken kendilerini güncellemek ve sisteme ayak uydurmak zorundalar.

DHBT sınavlarının ÖSYM tarafından yapılması eğitim kalitesini ve donanımını arttırmaktadır.

Bunu her sınav öncesi kalitenin arttığına biz zat şahit oluyoruz.Pörsümüş ve bilgisiz imamların malesef  Diyanette cirit attığını biliyoruz.

Oysaki yeni alımlar ve yeni Eğitim Sistemi ile bu kurumda görev almak isteyenler her konuda kendini geliştirme ve donanımını arttırma konusunda ister istemez çalışıyorlar.

Bu ve benzeri sebebi ile DHBT sınavını Diyanet İşleri Başkanlığının yapması kaliteyi son derece düşürecektir.

Malumunuz Diyanet işleri Başkanlığının daha önceki yeterlilik adı altında yapmış olduğu sorular ortadır.

Bir büyük hata ise DHBT sınavlarına katılmayanlar, halen vekil olarak görev yapsalar da işlerine son veriliyor,demesidir.

Elbette son verilecek bu sınava girecek kalitesini arttıracak insanlar sınavdan sınava çalışmakta bir kere binlerce insanla yarışmak ile Fahri ve Vekil kişilerle yarışmak arasında dağlar kadar fark olduğunu herkes bilmesi gerekmektedir.

Sınav ve atama işlemi konusunda herkes sınavını takip edip Diyanet Kurumunda görev almak istiyorsa sınava katılmak zorundadır.İnsanlara hizmet ve kalitenin artması son derece normaldir.

Tüm kamu memurları da bu şekilde atanmaktadır.Düne kadar en kolay ataması 2010 ve öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığında mevcuttu yeni sistem ile hem kalite ve hemde bazı olumsuz adam kayırma gibi şeylerin önü kesilmiştir.

Hocamızın diğer konulardaki görüşlerine destek ve kamoyu olarak sonuna kadar yanında olacağımızı buradan bildirmekle birlikte , KPSS VE DHBT sınavlarının kaldırılması veya ÖSYM ‘nin dışında DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN Yapılması konusunda destek vermeyeceğimizi bildirmek isteriz.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.