MBSTS Sınavı Başvuruları

MBSTS 2020 ne zaman yapılacak?

2020 MBSTS-Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli İçin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Tarihleri Açıklandı.

Corona virüsü ve bazı sebeplerden dolayı daha önce site güncellemelerinde de belirttiğimiz tahminler üzerine MBSTS sınav tarihinde ÖSYM tarafından da açıklanarak MBSTS sınav tarihi değiştirilerek güncellenmiştir.

ÖSYM’nin resmi internet adresinde yapılan açıklamaya göre,2019-DİB-MBSTS Sınav Tarihleri 04 Nisan 2020 olarak belirlenen eski tarihdir.

Yeni güncellenen tarih ise 4 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan 2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (2020-DİB-MBSTS) 3 Ekim 2020 tarihinde, yapılacak diye resmi ÖSYM tarafından duyrulmuştu.Yine gelen bir genelde ve ÖSYM’NİN takvimde bildirdiği tarihe bir güncelleme gelerek sınav tarihi 26.12.2020 olmuştur.

MBSTS ye ait tüm detaylar bu haberimizin devamındadır. Evet Diyanet Personelleri için son derece önemli bir yer tutan MBSTS nedir ? Ne zaman yapılacak sınava kimler başvurabilir ? ve daha fazlası…

​DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONELİ İÇİN MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVI (MBSTS)

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2. Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanlar için naklen, müktesebi olmayanlar için ilk defa naklen atamaları,

3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,

için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyen Başkanlığımız personeline yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) 04.04.2018 tarihinde Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılacaktır.

MBSTS SINAV İŞLEMLERİ

1. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 04 Nisan 2019 günü saat 14.00’da Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, İstanbul (Anadolu ve Avrupa şeklinde iki bölgede), Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van illerinde olmak üzere 21 ilde yapılacaktır.

2. Adaylar sınav giriş yerleri belgelerini ilgili tarihler içerisinde http://www.osym.gov.tr adresine girerek aday işlemleri ekranından öğrenip alabileceklerdir.

3. Adaylar sınava gelirken sınav giriş belgesi ile birlikte T.C. Kimlik No’lu kimlik belgelerinden birini (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

4. Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) tek grup halinde yapılacaktır.

5. Sınavda 80 soru sorulacaktır. Her bir soru 1.25 puan değerinde olacaktır.

6. Sınav süresi 100 dakika olacaktır.

7. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular adaylar lehine doğru kabul edilerek değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.

8. Adaylar sınav sonuçlarını, belirtilen tarihden itibaren http://www.osym.gov.tr internet adresinden giriş yaparak sonuç bölümünden öğrenebileceklerdir.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre: 

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Başlangıç Tarihi: 18.02.2020

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Bitiş Tarihi:24.02.2020

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Geç Başvuru Tarihi:05.03.2020 (Tek Gün)

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Tarihi:  04.04.2020  Güncel Tarih şu şekilde değiştildi.

4 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan 2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (2020-DİB-MBSTS) 3 Ekim 2020 tarihinde, yapılacaktır.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Sonuç Açıklama Tarihi: 30.04.2020 burasıda güncellenecektir.

ÖSYM açıkladığı anda sitemizde yayınlanacak.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.