DHBT Mağduriyeti Devam Ediyor !

featured

Evet bu konuyu tekrar güncelleme yapıldı. Değerli İHL’sini çeşitli sebeplerden okuyamayanlar adına istinaen yazılmıştır.

Yazımıza eklemeler yapılacaktır. El birliği ile Cumhurbaşkanımıza durumu iletmeliyiz.

Değerli DHBT sitemizi takip eden kıymetli büyüklerim ve küçüklerim !

Bugün yine aramızdaki DHBT yazılı ve DHBT mülakat sınavlarında mağdur olanlarla ilgili bir yazıyı kaleme almaya karar verdik.

DHBT dersleri internet sitesi olarak bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederiz.Bu tür yazıları sanırım tek biz yazıyoruz.

Umarım yazılarımızdan dolayı sitemizi ve bizleri de susturmaya çalışmazlar inşallah.

Başkalarının geleceğimizi ateşlemesine izin verecekmiyiz ?

Bu soru kendim için değil malum ben 2016 yılında atansam da sizler için öncelikle …

Evet daha önce belirttiğimiz gibi şimdi DHBT yazılı sınavındaki mağduriyetleri şöyle bir yazalım istiyoruz.İnsanların yenilen emek ve hakları ne olacak bunu da sormak isteriz yetkililere ?

DHBT yazılı sınavlara başvuru sürecindeki hatalar …

Evet yazılı sınava başvuranlar için ilk hata ilk adaletsizlik Adaylar KPSS sınavına hangi düzeyde giriyorsa DHBT yazılı sınavlarına da o şekilde girmek zorundadır.

[better-ads type=”banner” banner=”9597″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Böyle bir zihniyet olabilir mi ? Ki…. İHL veya Ön lisans okumuş puanı yetmemiş bir kişi kazandığı bir üniversite illaki ilahiyat olacak değil ama siz KPSS’ye en son mezun olduğun okul bu diyerek onu alanında mezun olduğu düzeyde yani ( İHL  – İlahiyat Ön Lisans) şeklinde değilde işte falanca yerden sen Lisans okuduğun için KPSS ye bu düzeyde girdin işte Madde de geçen KPSS düzeyi ne ise DHBT düzeyi de aynı şekilde olması gerekli deyip de mezun olmadığı veya dersini görmediği düzey de insanları

DHBT yazılı sınavına sokmak adalet midir size de soralım ?

Kpss sınavı ile memur alımı farklı alanlarda olduğu için en son mezun olduğu veya en üst mezun olma derecesine göre alım anlaşılır olsa da DHBT ile bunu bir görmek son derece hatalıdır diye düşünmekteyiz.

Bir başka eksik uygulama ise DHBT Yazılı sınavına Başvuru yaparken son mezun olan okullar olmasına rağmen DHBT Yazılı ve DHBT Mülakat arasındaki kafa karışıklığı ile sistemin son mezun olduğu düzeyi görmeyip alt seviyeye izin vermesi .

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu cümle ile ne demek istediğimi pek anlatamadım ama  şöyle izah edelim. Bizzat yaşanmış bir olay.Diğer lisans mezuniyeti olan  ve DHBT branşı da ilgili okulu İlahiyat Ön Lisans olan bir kişi DHBT mülakat da diploması ön lisans olduğu kanaatine vararak sistemde ilahiyat ön lisans olarak gireceği düşüncesi ile sistemin ön lisans olarak KPSS ve DHBT ye başvuru yapmasına izin vermesi ?

Burada kişinin hatası ve dikkatsizliği olabilir ama sistemde güncelleme yapılmasına karşın nasıl olur da bu şekilde sınavlara katılma izni veriyor ? ve neden sistem kendini otomatik kapatmıyor da milletin kafasını karışıyor.

Bu konuyu burada bırakıcam DHBT mülakat hatalarında da sistemin aynı şekilde hatasını ileri ki cümlelerimde tekrar anlatıcam.

KPSS Puan Hesaplaması  ve DHBT Puan  Hesaplaması

[better-ads type=”banner” banner=”9597″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Evet binlerce kişinin en cok mağdur olduğu sorunlardan bir tanesi bir puan hesaplaması olmuyor diye iki yıl çöpe gider mi ?

Sizlere soralım memnunmuyuz ? bu sadece sınavdan puan alamayanlar için değil.Puan alanlarda insaflı olsun her ne kadar rakip gözü ile baksak da ortada da hak mahrumiyeti var.

Burada işin ilginç tarafı puan hesaplamalar hangi akla mantığa göre oldu biz artık anlam veremiyoruz net sayıları bir arkadaşta daha az olmasına rağmen KPSS DHBT puanı hesaplanmış aynı arkadaşın DHBT 1 VE DHBT 2 bölümlerinde diğer arkadaştan daha çok net sayısı var ne ilginç puan hesaplanmamış ve itiraz dilekçesine gelen yanıt direk işte şu maddeden dolayı puan hesaplanmamış tarzında burada çok büyük sorun var.

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

DHBT Yazılı Sınavlarında Mezun Olma durumundaki Adayların Başvuruları

En çok mağduriyetin yaşandığı yerlerden bir tanesi de bu.İnsanlarımız okuyor eğitim kalitesi bir tık yukarıda olsun diye uğraşmakta.

DHBT sınavına başvuru yapıyor mezun olma durumuna gelmiş veya bir dönem sona mezun olacak peki bu insanları DHBT yazılı sınavına bu şekilde başvuruda bulunup girmelerine izin verildi şimdi DHBT yazılı sınavına bu şekilde girenlerin durumu ne olacak ?  

DHBT Mülakat ta bu insanlar ne yapacaklar ?

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

DHBT yazılı sınavının ÖSYM yapması son derece güzel kalite açısından da gayet iyi olmakla beraber yukarıdaki eksiklikler giderilmediği için bir çok insan DHBT  yazılı sınavından mağdur olmuştur.

Bu mağduriyet dolaylı olarak DHBT Mülakat sınavında da insanları mağdur etmiştir.Şimdi de DHBT Mülakat sistemine dair mağduriyetlerden biraz bahse edelim istiyoruz.

DHBT Mülakat Kategorilerine İHL eklenmesi !

İnsanların emekleri ile oynamaya hala devam ediliyor.Bu konuda makale yazdık emsal teşkil eden alımlar oldu İHL dolsun diye mi bunca yaygara ve bu madde eklemesi yoksa Efendim bazı tarikatlar işte İmam Hatip Liselerine çocuklarını göndermiyor işte göndersinler ?

Yahu lise bitirme zorunluluğu diye bir şey artı DHBT Mülakat diye bir şey var iken şimdi zamanında çeşitli sebeplerden dolayı İMAM HATİP LİSESİ okuyamamış insanları neden mağdur ediyorsunuz soralım sizlere .

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Çözüm olarak makalelerimiz de önerilerde bulunmakla birlikte madem insanları mağdur etmeyeceksiniz.Bir madde çıkarın bu kanun 2016 ve sonrasını kapsamaktadır deyin öncesindeki insanları mağdur etmeyin bu kadar zor olmamasına rağmen hala bu eksiklik giderilmedi. Giderilecek gibi de değil.

Malum yıl 2020 çok yakın bir zamanda bu haksızlıkların giderilmediğini yine göreceğiz ve lakin şimdiden yoğun bir talep de bulunabilirsek bazı şeyler değişebilir.(Son 2020 Ekim ayı alımında hiçbir değişiklik gösterilmemiş ve düzenlenmemiştir.Mağdur olan arkadaşlara seneler öncesinden söylemiştim.Şimdi tekrardan dan bize bilgi atıyorsunuz.)

DHBT Mülakat Başvurularında Müftülük Personelerinin Eğitimsizliği ve DHBT MÜLAKAT BAŞVURU Sistemindeki Sorunlar

Yukarıdaki İHL yani imam hatip kategorinin eklenmesi ve DHBT Kategorilerinde insanların hatalı yönlendirilmesi.

Bugün sitemiz takipçilerinden bir telefon aldım.Hocam DİĞER LİSANS + ÖN LİSANS+DÜZ LİSE mezunuyum DHBT Mülakat başvurusunu nasıl yapacağım diye önce bana sordu.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Cevap olarak eğer İHL kategorisi eklenme çok kolay bir şekilde başvurunu yapardın ama elinde İHL diploman olmadığı için sadece ÖN lisans İlahiyat diploman var olduğu için ön lisans İLAHİYATI seçmen gerekiyor dedim.

Arkadaş direk İSTANBUL Müftülüğünü arayıp soruyor ve cevaben ise hocam sen KPSS VE DHBT LİSANS olarak girdin o yüzden Ön Lisanı seçemezsin diyor ? 

Sistemden Ön Lisanı seçtiğinde puanı 67 olmasına rağmen kırmızı uyarı veriyor ve diğer İHL + ÖN LİSANS (İLAHİYAT)+DİĞER LİSANS kategorisini seçtiğinde hiçbir uyarı vermiyor.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Şimdi burada bu kategori secilince kişinin İHL diploması mezuniyeti yok asla ve asla seçemez nasıl olur da sistem uyarı vermez kaldı ki müftülük personeli de hatalı bilgi veriyor kişi ilgili müftülüğe gidince bu seferde onaylamak için İHL diploması istiyorlar ?

Hem personel hem de sistemin kurbanı etmemelisiniz insanları umuyoruz ki bu sorun tez vakitte çözülür. Ama ümidimiz yok acıkca söyleyelim.

DHBT Yazılı Sınavına Mezun Olma Durumunda Giren Diploması Elinde Olmayan DHBT Mülakat Sınavına giremeyen Mağdurların durumu

Yukarı ki satırlarda bu konuyu biraz açmıştım. Evet şuanda mezun olacağım bir iki dersim kaldı ve ya son sınıftayım diye Lisans ve ön Lisan olarak DHBT Yazılı sınavına giren ve diploması elinde olmayan adaylara kolaylık sağlanmadığı gibi alımı MART NİSAN ayına geldi peki bu alım Haziran olsa idi ? Tabi ki binlerce insan sınava girebilecekti.

[better-ads type=”banner” banner=”9597″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Ya bu insanları mağduriyetini önlemek adına sınavı mezun oldukları zaman dilimine göre yapakcasınız yada ümitleri ile oynamayacaksınız.

En son çare diplomaları veya mezun olma durumundadır diye evrak isteyip kolaylık sağlanması gerekmektedir. Herhangi birisi yapıldı mı ? Elbette hayır yapılmadı .Söz Per alım ilanına bakabilirsiniz.

Şimdi HAK Hukuk Adalet Din diyeceksiniz ama bunları düzeltmeye gayret etmeyeceksiniz oldu mu ? Elbette olmadı ben bile bir acemi olarak buraya bunları yazabiliyorum çözümleri emin olun yapmak isteyen için çok ama çok kolay.

DHBT Yazılı ve DHBT Mülakat Sınavı Yerleri 

Bu konuyu ortak sorun olarak ele aldım DHBT Yazılı sınavlarında sınav merkez yerleri artırılabilir büyük bir eksiklik ve mağduriyet de bu konuda yaşanmaktadır.

DHBT Mülakat konusunda sorun teşkil etse de sınav Eğitim merkezleri ve Komisyonlara göre olmaktadır.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Evet değerli hocalarım elimden geldiğince sorunlarınızı belirtmeye çalıştım eksik kaldığım yerler olabilir şimdilik hatırladıklarım bu kadar CİMERE yazmaya devam edin ve bu konuyu gerekli yerlere taşıyın önerisinde bulunmakla birlikte yazıma biraz ara vermek istiyorum .

İlerleyen zamanda tekrar ekleme çıkarma yapabiliriz yazımızda sınav saatleri ücretleri vb gibi kolay konulara girmedim.

Unuttuğum yerler var ise yorumlarda belirtin. Bu konularla ilgili Alım sayılarında ÖN LİSANS dönemi bitiyor ve DHBT Mülakat Kategorileri ile ilgili çeşitli yazıları bundan iki sene önce yazdım o zamanlar kıymete binmemişti belki ama zaman bazı şeyleri daha iyi görmemizi bizlere nasip etti.

DHBT Mağduriyeti Devam Ediyor !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. Yazdığınız bi konuyla ilgili şunu söylemek istedim biz imam hatip okurken bir sürü sıkıntılarla okuyup en önemlisi puanımız kesilirken bahsettiğiniz herhangi bi sebepten imam hatip okumamış normal lise okumamış arkadaşlarla aramızda bir sürü puan farkı vardı tabiki şimdi ihl okuyan ön planda olucak çünkü kurumun adı üstünde imam hatip

  Cevapla
  • Yönetici 4 Aralık 2020, 02:46

   Bakış açıbizi degistirmenizi tavsiye ediyorum. Imam hatiplerde duzgun yuzune bile okuyamiyorlar. Imam hatip Lisesini disardan okuyorum. Diyanetin hafizlik kursunda bir senede ogrendigimi 4 sene imam hatipte ogrenmezsin. ?

   Cevapla
 2. ilahiyatcı subay alımı gibi ilahiyatcı başka katagoride açılmassa binlerce insan mağdur olacak ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

  Cevapla
 3. Ha birde İHL de bazı derslerde yüz yüze ders zorunlulugu varmış,İltimam da bu yok diye biliyorum,sadece sınavların oldugu zamanlarda kuran okuma var deniyor,hoca okuyuşuna bakıyormuş.Ben işte bu sebepten de gönlüm İltimamdan yana,çünkü her iş,hem de derse girme zor olur benim için.Zaten haftada 1 gün tatil var.Tabi böyle okuyanlarda var,onları cidden taktir ediyorum.

  Cevapla
  • Yönetici 22 Mart 2019, 19:32

   Zormdiye bişi yok. İhl de ders hocanıza durumu bildirin. Zaten yüz yüze derslerde öyle cok bişi değil hafta sonu bir gün veya iki gün.

   Cevapla
 4. Öncelikle şunu düzeltiyim Dikey Geçiş derken yanlış söylemişim,İlitam olacaktı o,yani Uzaktan Ögretim yoluyla ögretim görme.Biliyorsunuzdur bu İlitam yani DGS sınavına girmeden sınavsız geçiş hakkı 2018 yılında verildi İlahiyat bölümüne:)

  Ben bu fark dersi mevzusunu degilde İHL mi bitirsem yoksa İlitam mı yapsam mevzularını düşündüm,şimdi müezzin olan bi çocukluk arkadaşımdan da görüş aldım.Bana dedi ki İlahiyat mezunu olursan din kültürü ögretmeni,diyanet ile ilgili bi büroya görevli olma gibi daha başka alternatiflerinde olur dedi.DHBT sözlü mülakata katılabilme puan olarak hangisi daha şanslı olur dedim,İlahiyat mezunlarının çagrılma puanları da yüksek degil dedi,başvuran sayısı az oldugundan daha da aşşagı düşebiliyormuş.

  Beni düşündüren işte 2 şey var,1. si Arapça,2. si de sınıf geçme puanı 65 imiş.AöF de 2 yıllık İlahiyat Ön Lisans bitirirken geçme puanı 40 idi,hatta çan egrisi ile falan daha da aşşagı düşüyordu.Ben Arapça dersnini hep kılpayı ile geçmiştim.Şimdi 65 nasıl alırım bilemiyorum:)

  Cevapla
  • Yönetici 22 Mart 2019, 19:31

   Bende ilitama seneye gidicem. Benide bu arapça durumu cok düşündürüyor. İki yıllık olarak ihl hızlandırılmış eğitimde alabiliysunuz.her ikisinide birden okuyun derim hocam başarılar..

   Cevapla
 5. Selamün Aleyküm.Ben de bu mağdurlardan biriyim.Size bi sorum olacaktı,şimdi benim 2 yıllık ilahiyat ön lisans diploma puanım 2,99,sanırsam 4 yıllıga dikey geçiş yapabiliyorum.Peki Diger Lisans+İlahiyat Lisans+düz lise olursam DHBT sözlü sınavına çagrılma şansım olabilir degil mi,yine 4 yıllık ilahiyat mezunu olunca da İmam Hatip Lisesi şartı aramazlar umarım.Bu konuda bi bilginiz varsa cevap verirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 15 Mart 2019, 02:47

   hocam sadece ilahiyat kategorisinden girersiniz ozaman ama şimdi şöyle birşey gelmiş fark derslerini dışardan verilebiliyormuş İHL dıştan okursanız şansınız 2 katına cıkıcaktır.bilginize.Düz lise cıkışlarını artık malesef iptal ettiler.Bir cok insan mağdur edildi.

   Cevapla