Dini Hitabet 1.Deneme Sınavı

Dini Hitabet DHBT 1. Deneme Test Sınavı

Değerli hocalarım Türkiye’de ilk olarak tüm konulara özgü dhbt deneme sınavlarını başlatmış bulunurken DHBT II.bölümünde sorumlu tutulduğumuz konulardan bir tanesi de dini hitabet dersidir.

Dini Hitabet dersi tüm kaideleri ile birlikte belli bir standarda sahiptir.

Dini Hitabet dersi imam hatiplerde genellikle son sınıflarda veya 10.11.12.sınıflarda okutulmaktadır. İlahiyat ön lisans bölümlerinde pek fazla değinilmemekle birlikte zaman zaman fıkıh konularında ufak ta olsa bir kaç kelime ile anlatılmaktadır.

Hitabet ve Mesleki uygulama adı altında da işlenen bu derslerdeki konular genellikle zaten DHBT MÜLAKAT yani tabiri caizse yeterlilik sınavlarında sözlü olarak uygulanmaktadır.

Malumunuz Ösym’nin DHBT sınavlarında ne yapacağı hiç belli olmamaktadır. O Yüzden bizlerde DHBT II derslerinin içerisinde olan Dini Hitabet dersi ile ilgili dhbt deneme dini hitabet sınavı sorularını yapmaya karar verdik.

Aynı zamanda buradaki soruları çözmeniz sizlere ilahiyat sınavlarında ve ösym nin yaptığı öğretmenlik sınavlarında ve yine mbsts sınavlarında da yararınıza olacaktır. 

Malum dini konular ve usulüne dair tanım ve benzeri bilgiler her yerde aynıdır.

Yine dhbt dersleri ve dhbt testleri için yararlandığımız kaynaklar İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının yazılı eserlerindeki kaynaklardan istifade edilmiştir.

Daha fazla sözlerimizi uzatmadan ilk DHBT Dini Hitabet  deneme testimizi online olarak çözmeye başlayabilirsiniz.

1. Aşağıdaki ifadelerden hangisi erkekler için kılınan cenaze namazında okunan duadan bir bölüm değildir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.Hap bilgi :Allahümme’calhâ... bayanlar için kılınan cenaze namazında okunan bir bölümdür. Değerli arkadaşlar cenaze duaları farklılık göstermekle birlikte Dini Hitabet Kitapları ile Diyanet İşleri İlmihal ve cenaze cep kitapçıkları farklılık arz edebilir.Siz bu linkteki gibi ezberleyin Mülakatta : https://dhbtdersleri.com/cenaze-dualari.html

2. “Bârakallahü lenâ...” diye başlayan hutbedeki dua hangi bölümde okunur ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : C şıkkıdır.

3. “es-Salâtü hayrun mine’n-nevm” cümlesinin okunması esnasında dinleyenler nasıl mukabelede bulunurlar ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır.

4. Her düzeyden geniş halk kitlesine, siyasî veya millî konularda bir düşünceyi bir duyguyu anlatmaya ne denir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.

5. Konuşurken beden dilimizi etkin kullanmalıyız. Aşağıdakilerden hangisi beden dili kurallarına aykırı değildir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : B şıkkıdır.

6. Aşağıdakilerden hangisi tesbih etme cümlesidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır.Not: Soruyu hatalı yaptı isen dikkatli yap:D gümbürtüye gitme 😉

7. رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ Ayet-i Kerime’de geçen dua hangi peygambere aittir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır.

8. '...ٱَللّٰهُمَّ ٱغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشَاهِدِنَا - şeklinde başlayan dua genelde nerede okunur ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.Hap bilgi : Arkadaşlar benim bile cenaze namazları aklımda yok görevde olmama rağmen sık sık kullanmadığımız icin unutabiliriz.Lakin size önerim ezberleyemeseniz bile lütfen başlarındaki ilk başlangıçları aklınızda tutun.Cenaze Duaları sitemizde DHBT Dosyaları Dualar bölümünde var.

9. Kültürümüzde mevlid okuma sıralaması aşağıdakilerden hangi sıralama ile yapılır ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.

10. Kültürümüzde hatim merasimi aşağıdaki hangi sıraya göre icra edilmektedir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.

11. Arapca yazılı olan وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ اَمْوَاتٌۜ بَلْ اَحْيَٓاءٌ وَلٰكِنْ لَا تَشْعُرُونَ ibare nerede okunmaktadı ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır. Hap bilgi : Allah yolunda öldürülmüş olanlar için,ölüler demeyin. Onlar diridirler. Fakat siz bunu kavrayamazsınız.” Bakara /154. İslam dininde, vatan, namus ve şeref gibi kutsal değerleri korumak için savaşıp ölen insan da şehit sayılır.

12. Kişiler arasında sorun çıkmasına neden olabilecek davranışlar ve bunun sonucunda meydana gelen düşüncelerden hangisi aşağıda verilmemiştir ?

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

13. “Allâhümme eskınâ! Allâhümme, eskınâ! Allâhümme havâleynâ velâ aleynâ.” Hz. Peygamber’den nakledilen yukarıdaki duaya ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : B şıkkıdır.

14. “Peygamber hatîbi” diye anılan sahabî aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.

15.Aşağıdakilerden hangisi cenaze namazında okunacak dualardan değildir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır. Hap bilgi:Cenaze namazında cenaze dualarını bilmeyenler mezhep imamlarımıza göre Rabbena dualarını okuyabilirler.Yine bazı mezhep imamları ve rivayetlerde Fatiha suresini de dua niteliğinde okunmasında sakınca yoktur.Ama testlerde ikisi bir arada verilirse öncelik Rabbena dualarıdır.Unutmatın.

Değerli arkadaşlar DHBT 2 Dini Hitabet dersi için ilk deneme sınavına dair soruları online testlerimizi çözdü iseniz ne mutlu ve lakin gözümüzden kaçırdığımız veya fark edemediğimiz hata ve sorunlar varsa lütfen bize bildirin.

Bir Allah razı olsun lafını esirgemeyin. DHBT ONLİNE TEST sistemimize soru eklemeleri devam etmektedir.

Ücretsiz olarak yararlanmayı unutmayın ve aynı zamanda bizi takip edin. Diğer arkadaşlarınızada sitemizi paylaşarak bilgilerin yayılmasını sağlamayı ihmal etmeyin.

DHBT sınavı için bilgileri sitemize aktarmaya devam edeceğiz. İnşallah…Tüm imam hatip , kuran kursu öğreticisi ve diğer Diyanet -ilahiyat hakkında bilgilerde sitemizde olacak.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. emel serter diyor

    allah razı olsun