Dinler ve Mezhepler Tarihi 1.Deneme Sınavı

Dinler ve Mezhepler Tarihi DHBT 1. Deneme Test Sınavı

Değerli  arkadaşlar  Dhbt Dersleri sitesi olarak DHBT II.(Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı İkinci Bölüm DHBT 2 ) bölümünde sorumlu tutulduğumuz  Dinler ve Mezhepler Tarihi (Yaşayan Dünya Dinleri ve İslam Mezhepleri Tarihi testleri ) dersleri ile ilgili on beş adet online test çözebileceğiniz Dinler ve Mezhepler Tarihi DHBT Deneme  sınavını  sizlerin  istifadenize  sunuyoruz.

Değerli hocalarım testlerimiz DHBT 2 de çıkabilecek soru tarzlarıdır. Aynı zamanda buradaki soruları çözmeniz sizlere ilahiyat sınavlarında ve ösym nin yaptığı öğretmenlik sınavlarında ve yine mbsts sınavlarında da yararınıza olacaktır.

Dinler ve Mezhepler Tarihi ile ilgi bu soruları DHBT sınavında çıkmasa bile hayatınızın her anında karşılaşabileceğinizden dolayı DHBT sınavı için hazırlanmış Dinler ve Mezhepler Tarihi deneme sınavlarını çözmeniz hepimizin yararınadır.

Aynı zamanda biliyorsunuz ki DHBT sınavında son Ösym’nin yaptığı iki sınavda da bu konuda oldukça fazla soru geldi.

Bana ne elalemin dininden diye seslenenlere ufak önerim onlar bizim dinimizi bizden daha iyi biliyorlar.Bizde bilgi ve birikimimizi ona göre yapmak zorundayız.

Malum dini konular ve usulüne dair tanım ve benzeri bilgiler her yerde aynıdır.Yine dhbt dersleri ve dhbt testleri için yararlandığımız kaynaklar İlahiyat Fakültelerinin ve Diyanet İşlerinin yazılı eserlerindeki kaynaklardan istifade edilmiştir.

Daha fazla sözlerimizi uzatmadan ilk Dinler ve Mezhepler Tarihi DHBT II derslerine dair deneme testimizi online olarak çözmeye başlayabilirsiniz.

1. Ülkemizdeki dinler tarihi çalışmaları Osmanlı Devleti’nin son zamanlarına rastlar. Günümüzde ilahiyat fakültelerinde felsefe ve din bilimleri ana bilim dalına bağlı olan dinler tarihi bilim dalı bulunmaktadır. Tespit edilebilen en eski eser, “Esatir” isimli kitaptır. Bu eserin yazarı aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : C şıkkıdır.

2. Bir dinin içerisindeki farklı yorum tarzlarına ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : C şıkkıdır.

3. Aşağıdaki tanımlardan hangisi dinler tarihinin tanımı değildir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.Hap bilgi:Dinler tarihi ilahiyat bilimlerinden ayrılır. Birden fazla dinin varlığından hareket eden Dinler Tarihi, tarih boyunca yeryüzünde var olmuş bütün dinleri tarafsız olarak inceleme konusu yapan bir bilim dalıdır. Bu bakımdan Dinler Tarihi, herhangi bir dinin savunmasını yapan ilahiyat bilimlerinden ayrılır. Bu bilim dalı, bütün dinleri aynı kategoride değerlendirir; dinleri üstünlük, gelişmişlik, doğruluk ve yanlışlık bakımından değerlendirmeye tabi tutmaz. Onları, oldukları gibi inceler. Birden fazla dini inceleme konusu yaptığı için İslam Tarihi, Hristiyanlık tarihi gibi sadece bir dinin tarihini inceleme konusu yapan bilim dallarında da ayrılır. Birden fazla dini çeşitli yönleriyle inceleme konusu yapan dinler Tarihi, yapısı itibariyle karşılaştırmalı bir bilim dalıdır.

4. Aşağıdakilerden hangisi, tanrı Vişnu’nun yeryüzünde bozulan ekolojik, sosyal ve ahlaki düzeni eski haline getirmek için dünyaya inişini ifade eder ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır.

5. Diğer dinleri öğrenmek yaşadığımız ortamı değerlendirebilmek açısından en önemli gerekçe aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : B şıkkıdır.

6. Aşağıdakilerden hangisi Cayinizm’de ruhun, maddenin hâkimeyeti altında kalarak, asli niteliklerini unutması hali olup, yeniden doğumlara yol açar ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.

7. Dinler tarihinin öğrenilmesinin en önemli yönü tefsir açısından aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır. Derğerli arkadaşlar sorunun cevabında hata yapılmış ve bu hata giderilmiştir.İlgili soru Karşılaştırmalı dinler tarihi kitabında 12 ve 13.cü sayfalarında cevabı okuyabilirsiniz.

8. Farklı inanç sistemlerinin bir arada yaşaması ve bilinçli ya da bilinçsiz şekilde birbirinden etkilenmesi nedeniyle oluşan yeni dini yorumlara ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

9. Aşağıdakilerden hangisi dokunulabilir bir tanrı inancından söz eder ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : C şıkkıdır.

10. Yaygın kabul edilen inançlardan ya da çoğunlukça temsil edilen öğretilerden kesin bir ayrılık ve farklılaşmayı temsil eden dini yorumlara ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : D şıkkıdır.

11. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi doğru bir bilgi değildir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.

12. İslam tarihinde farklı din ve kültürler üzerine yaptığı çalışmalarla bazı Batılı bilim adamlarınca karşılaştırmalı dinler alanında ilk özgün eser yazan kişi olarak tanımlanan İslam alimi kimdir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : A şıkkıdır.

13. Evrimci görüşün taklitçi düşüncelerinin oluşmasında aşağıdaki hangi etken daha fazla öne çıkmaktadır ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.

14. Birçok tanrının varlığını kabul etmekle birlikte bunlardan yalnızca birisine tapınmayı esas alan teolojik yaklaşıma ne ad verilir ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : E şıkkıdır.Not:Bu kavramlardan sınavda cıkabilir arkadaşlar biliginze.

15. Aşağıdaki cümlelerden hangisi yanlıştır ?

Correct! Wrong!

Doğru cevap : B şıkkıdır.

Değerli arkadaşlar DHBT 2 Dinler ve Mezhepler Tarihi dersleri için ilk deneme sınavına dair soruları online testlerimizi çözdü iseniz ne mutlu ve lakin gözümüzden kaçırdığımız veya fark edemediğimiz hata ve sorunlar varsa lütfen bize bildirin.

Bir Allah razı olsun lafını esirgemeyin. DHBT ONLİNE TEST sistemimize soru eklemeleri devam etmektedir.

Ücretsiz olarak yararlanmayı unutmayın ve aynı zamanda bizi takip edin.Diğer arkadaşlarınıza da sitemizi paylaşarak bilgilerin yayılmasını sağlamayı ihmal etmeyin.

DHBT sınavı için bilgileri sitemize aktarmaya devam edeceğiz. İnşallah…Tüm imam hatip , kuran kursu öğreticisi ve diğer Diyanet -ilahiyat hakkında bilgilerde sitemizde olacak.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorumlar
 1. Şenol diyor

  Allah razı olsun

 2. garip bir yolcu diyor

  selamun aleykum sayın hocam 7.sorunun cevabında hata yapılmıştır yazılmış doğru cevap senkretizm olarak görünüyor doğru mu ? başka şık mı acaba ? teşekkür ederim Allah razı olsun inşaallah

  1. dhbtdersleri diyor

   bakamyorum her zaman inan fırsatım yok

 3. garip bir yolcu diyor

  Allah razı olsun inşaallah

  1. Zeynep diyor

   Allah razı olsun hocam?