Seyyid Kutup Yoldaki İşaretler PDF

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YOLDAKi iŞARETLER – SEYYİD KUTUP

Bugün insanlık, cehennemi bir uçurumun kenarında duruyor. Başının üzerinde asılı duran yok oluş tehdidi yüzünden değil. Çünkü bu tehdit, hastalığın kendisi değil, onun belirtisidir.

İnsanlığın uçurumun kenarında bulunması, hayatın normal şekilde gelişmesini sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayacak «değerleri açısından iflas etmiş olması yüzündendir.

Bu durum, Batı dünyasında apaçık bir şekilde görülüyor. O Batı dünyası ki, artık insanlığa verecek hiç bir değer sistemi kalmamıştır.

Daha doğrusu, uyguladığı demokratik düzeni iflasla yüz yüze geldikten sonra öz varlığını devam ettirmeye kendini bile ikna edecek bir şeyi kalmamıştır.

O kadar ki, şimdi yavaş yavaş Doğu blokunu taklit etmeye, bilhassa Sosyalizm adı altında o alemin bazı değer unsurlarını iktibas etmeye koyulmuştur.

Doğu blokunda da durum aynıdır. Çünkü başta Marksizm olmak üzere bütün sosyalist nazariyeler, önceleri «inanç sistemi özelliği taşımak gerekçesi ile gerek Doğu blokunda ve gerekse Batı dünyasında hayli taraftar kazanmış olmalarına rağmen, daha sonra düşünce planında bariz bir yozlaşmaya uğrayarak günümüzde neredeyse sistemin özünden hayli uzaklaşan bir «devlet» yapısı ile bu yapıyı ayakta tutan kurumlardan ibaret bir hale gelmiştir.

Seyyid Kutup Yoldaki İşaretler Kitabını PDF İndirmek İçin Alttaki Bağlantıya Tıklayın !

Yüklemek İçin Tıkla
Seyyid Kutup - Yoldaki İşaretler

78,40 KB

Zaten bu nazariye, genellikle insan fıtratının özü ve icapları ile çelişir. Ancak fertleri yıldırılmış ve sindirilmiş içtimai ortamlarda, daha açıkçası uzun yıllar zorbalık idareleri altında yaşamaya alışmış cemiyetlerde gelişebilir.

Bu çeşit cemiyetlerde bile asıl dayanağı vı:ı böbürlenme gerekçesi olan ekonomi sahasında yer yer açık bir başarısızlığa uğradığı görülmeye başlanmıştır.

Mesela sosyalist nizamın zirvesi olarak sayılan Rusya’da kollektif çiftliklerle buralarda uygulanan insan tabiatına aykırı düzenin başansızlığı yüzünden, çarlık döneminde bile tüketim seviyesinin üzerinde seyreden tarım kesiminde üretim düşüklüğü beliriliği için devlet, buğday ve benzeri besin maddelerini ithal etmek üzere hazinedeki altınlarını satmaktadır.

Buna göre insanlığın yeni bir önderliğe kesin bir ihtiyacı vardır. Çünkü Batılı insanın önderliği son bulmak üzeredir. Bu durum, Batı uygarlığı maddi yönden iflas etti veya askeri ve ekonomik açıdan zayıf düştü diye ortaya çıkmamıştır.

Bu düzen, önderlik görevini yürütmesini sağlayacak «değerler sistemini birikimi tükendiğinden dolayı fonksiyonunu yitirdiği için bu duruma gelmiştir.

Seyyid Kutup Yoldaki İşaretler PDF

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir