2016 DHBT Çıkmış Soru ve Cevapları !

2016 Yılında yapılan DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ Sınavı Çıkmış Soruları

Bu sayfamız da 2016 yılında yapılan DHBT sınavındaki sorular ve cevapları yayınlanmıştır.

Dhbt dersleri ve dhbt sınavı sitemizde 2014 yılında  yapılmış olan yeterlilik sınav sorularını online olarak sitemizde çözebilirsiniz. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’nde başarı sağlayabilirsiniz.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi (Dhbt Sınavı) Testi 2014 yılında soru ve sistem değişikliği meydana gelmiş olup Diyanet Yeterlik Sınavı ismi Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (Dhbt) ismini almıştır.Geçmiş sorular ile yeni sorular arasında oldukça fark vardır.Büyük ihtimalle diğer sınavlarda aynı sorular çıkmayacaktır.

Aynı zamanda 2016 Dhbt Sınavı soru ve cevapları pdf şeklinde de sitemize yüklenmiştir. 2016 yılında çıkmış olan dhbt sınav soruları ve cevaplarını dilerseniz bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza da yükleyebilir ve istifade edebilirsiniz.

2016 Diyanet Yeterlilik Sınav Soru ve Cevaplarını indirmek için Dhbt dersleri sitemizin Dökümanlar bölümünden ücretsiz olarak pdf şeklinde yükleyebilirsiniz.

Not: Diğer sınavlarda soruların tamamı verilmekte idi . Sistem değişikliği nedeni ile soruların yüzde onu ( % 10 ) yayınlanmıştır. Ösym sitesi tarafından yayınlanan sorular. Orta Öğretim – Ön Lisans- Lisans Şeklinedir . !

1-Kur’an-ı Kerim’de oğluna yönelik olarak; “Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik ve kötülük) bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa yine de Allah onu senin karşına getirir. …Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez.” (31:16-18) şeklinde öğütlerine yer verilen kişi aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Cevap: D şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında ortak bölüm olan (DHBT 1) bölümündeki 6.sorudur.

2-Hz. Muhammed bir hadisinde, ahirette kahraman desinler diye savaşanların, cömert desinler diye infak edenlerin, âlim desinler diye ilim öğrenen ve öğretenlerin, güzel okuyor desinler diye Kur’an okuyanların yüzüstü cehenneme atılacaklarını bildirmiştir. Hz. Muhammed bu sözüyle aşağıdaki davranışlardan hangisini kınamaktadır ?

Correct! Wrong!

Cevap: C şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında ortak bölüm olan (DHBT 1) bölümündeki 16.sorudur.

3-İslam hukukunda bazı yanlış davranışların yapılması durumunda kefaret olarak bir kaç alternatif sunulmuştur. Buna göre; I. yapılan yemini bozma, II. kazayla bir insanı öldürme, III. zıhâr yemini yapma, IV. ramazan orucunu bilerek bozma davranışlarının hangilerinde kefaret olarak öncelikle köle azat edilmesi; buna imkân yoksa iki ay aralıksız oruç tutulması emredilmiştir ?

Correct! Wrong!

Cevap: E şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT ORTA ÖĞRETİM (DHBT 2) bölümündeki 2.sorudur.

4-Kur’an-ı Kerim’de, birden çok anlama gelebildiği için bunlardan hangisinin kastedildiği tam olarak anlaşılamayan bazı kelimeler vardır. Bu kelimeler, Yüce Allah veya Hz. Muhammed tarafından bir açıklama yapıldığında anlaşılabilir hâle gelir. Örneğin ayetlerde pek çok anlamda kullanılabilen ‘salat’ kelimesinin, “Salatı benden gördüğünüz gibi kılınız.” hadisiyle birlikte belirli şart ve rükunları olan bir ibadet anlamına geldiği anlaşılmış ve buradaki belirsizlik ortadan kalkmıştır. Bu parçada bahsedilen konu aşağıdaki Kur’an ilimlerinden hangisiyle ilgilidir ?

Correct! Wrong!

Cevap: B şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT ORTA ÖĞRETİM (DHBT 2) bölümündeki 10.sorudur.

5-Bazı ayetlerde insanın ilahi emirleri yerine getirme gücüne sahip kılındığına ve bunu gerçekleştirmek için gücünü sarfetmesi gerektiğine değinilmiş, bazılarında ise onun her işi yapma, özellikle de beşeri sınırları aşan fiilleri icra etme gücünün bulunmadığına işaret edilmiştir. Bu parçada aşağıdaki kavramlardan hangisine dikkat çekilmiştir ?

Correct! Wrong!

Cevap: A şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT ÖN LİSANS (DHBT 2) bölümündeki 14.sorudur.

6-İslam’da, insandaki korku duyma ve ümit besleme hâlinin dengede tutulmasına önem verilmiştir. Bu nedenle bir din görevlisi cemaate hitap ederken, cemaati ne sadece dinin iyi, doğru, güzel ve faziletli kabul ettiği şeylere özendirip teşvik etmeli, ne de dinin kötü, yanlış ve günah olarak nitelendirdiği söz ve davranışlardan sakındırmakla yetinmelidir. Aksine ikisi arasında bir denge gözetmelidir. Parçada anlatılan bu durum, İslam geleneğinde aşağıdaki kavram çiftlerinden hangisiyle ifade edilmiştir ?

Correct! Wrong!

Cevap: A şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT ÖN LİSANS (DHBT 2) bölümündeki 20.sorudur.

7-Kerem, Buhari’nin el-Camiu’s-Sahih isimli eserini baştan sona okumaya başlamıştı. Hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istediği hadisler için ise şerhlerine müracaat ediyordu. Aşağıdakilerden hangisinin Kerem’in müracaat ettiği eserler arasında yer alması beklenmez ?

Correct! Wrong!

Cevap: B şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT LİSANS (DHBT 2) bölümündeki 6.sorudur.

8-Emevi hanedanından;  Fedek arazisini ehlibeyte iade eden,  mevaliye yönelik haksız uygulamalara son veren,  toplumsal barışı yeniden tesis eden yönetici aşağıdakilerden hangisidir ?

Correct! Wrong!

Cevap: C şıkkıdır.Not:2016 yılında yapılmış olan dhbt sınavında DHBT LİSANS (DHBT 2) bölümündeki 9.sorudur.

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

101 Yorumlar
 1. mustafa diyor

  sorular güzel inşallah devamınıda görürsek dahada güzel olacak

  1. dhbtdersleri diyor

   eyvallah kardeşim.yapıcaz zaman buldukca

 2. mustafa diyor

  site güzel bakalım icerside gezelse herkasin eline saglık

 3. mücahit diyor

  atana bilmek için mülakatımınmı yüksek olması lazım

  1. dhbtdersleri diyor

   Mülakata cağrılman icin DHBT Yazılı sınavı Yüksek olması lazım Atana bilmen icinde DHBT Mülakatınızın 70 ve üzeri olması lazım 😉

 4. A coşkun diyor

  Ben imam hatipliyim kpss ye orta ogretim duzeyinde girdim simdi imam veya muezzin olmak istiyorum dhbt biremi giricem sadece yoksa dhbt ikiyede girmem gerekiyomu

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT BİR VEYA DHBT İKİ diye bir şey yok siz DHBT Sınavına girdiğinizde DHBT 1 TÜM SINAVA GİRENLER AYNI TESTİN İCİNDE VE DHBT 2 Mezun olduğunuz eğitim düzeyinde sorulur.Başarılar dileriz.

 5. İstanbul diyor

  Kpss 60 hafızlık var asera takrip Tayyibe okudum
  Yeterince kıraat bilgim ve tecrübem var müezzinlik için yeterli mi dhbt kaç olmalı

  1. dhbtdersleri diyor

   DHBT 70 ve üstü olursa cok rahat atanırsınız.Özellikle hafız olmanız cok işinize yarayacak bilginize.

 6. Nurgül diyor

  Ben kppseye girdim bir puan alamadım kaydirmisim galiba bana puan vermemişler yeterliliğe girersem yeterli olurmu acaba

 7. Busra diyor

  S.a hocam bu sene dhbt yazılı sınavı baraj puanı nedir. 60 alsak sözlüye çagırılırmıyız?

  1. dhbtdersleri diyor

   bi ihtimal büşra hocam ama siz 70 ve üstü alın 60 fahrilik için geçerli olabilir.

 8. Seyyah diyor

  Vaktinizi aldığım için kusura bakmayın herşey için teşekkür ederim. Allah razı olsun

 9. Seyyah diyor

  Kpss 67 hafızlık belgesi de var dhbt den kaç almam benim atanmamı kolaylaştırır

  1. dhbtdersleri diyor

   hocam 70-75 üstü alırsanız cok kolay hafızlık belgesi cok işinize yarayacak başarılar dileriz.

   1. Seyyah diyor

    Teşekkür ederim peki bu puan 65 puan alan içinde geçerli mi

    1. dhbtdersleri diyor

     geçerli hocam siz bir DHBT sınavına girin neticesinde tekrar istişare yaparız değerli hocam.

 10. kamil diyor

  kpss 63.7
  dhbt kac gerekli

  1. dhbtdersleri diyor

   yeterli kpss puanı var girin hocam 😀

 11. Burcu diyor

  Meraba benim bir sorum olacaktı bu dhpt sınavından sonra mülakat olacakmış bu mülakatta neler soruluyor yani ezber mi acaba ve bu ezberler nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. dhbtdersleri diyor

   merhaba sitemizde DHBT Mülakat bölümü var nasıl işler neler sorulur sitemizde hem bunun cevabı hemde sorulacak şeylerin cevapı mevcut başarılar dileriz.

 12. Hasan diyor

  Merhaba imam hatip anadolu lisesinden bu sene mezun olcam dhbtye başvurdum dhbt 1 dhbt 2 diye ayrılıyor ben hangisinden sorumluyum?

  1. dhbtdersleri diyor

   her ikisindende sorumlusun kardeşim.

 13. heısıbergıe diyor

  selamun aleykum ben duz lıse mezunuyum ortaöğretim kpss ye gırdım dhbt kaydımı yaptım şimdi ben atanamayacak mıyım ? madem atanamıyorum neden dhbt kaydımı onayladılar benım 60 lıramla mı kurtulacaklar

  1. dhbtdersleri diyor

   onu ösym ye soracaksınız kaldıki iki yıl icinde ilahiyat ve dengi okuldan mezun olunabileceği icin ösym buna izin vermiş .sorumsuzluğunuzun bedelini başka yerlerde aramayın sizi kimse zorlamadı sonucta.

 14. ali diyor

  NORMAL LİSE MEZUNUYUM
  İKİ ADET ÖNLİSANS BİTİRDİM
  İKİNCİ ÖNLİSANSIM İLAHİYAT

  KPSS ÖNLİSANSA GİRDİM, DHBT YE GİRECEĞİM.
  BU ŞARTLARDA MÜEZZİN OLABİLİRMİYİM ?

  1. dhbtdersleri diyor

   evet olabilirsin kardeşim hayırlısı olsun.

 15. Cansu diyor

  Dhbt önlisans için hangi soru bankasını almak gerekir? Ferhat Erdoğanın 2’li konu anlatımlı ve testli kitabını aldım ama pek güzel değil sanki bu kitap sizce yeterli mi… Önerilerinizi bekliyorum…

  1. dhbtdersleri diyor

   değil malesef biliyoruz o kitabı

 16. Muhammed diyor

  Dhbt sınavı için önereceğiniz kitap var mı ?
  Ayrıca dhbt den kaç almalıyım ki bi göreve atanabileyim ? 40 soru var bildiğim kadarıyla kaç net yapmalıyım ? Teşekkür ederim.

  1. dhbtdersleri diyor

   kitap önermiyoruz hocam ders kitaplarına calışın ama pagem ve öğretmenlik alaında olanlardan yararlanabilirsiniz.

 17. Mehmet senol diyor

  Bu nebiçim sınav ya kpss sarti geldi birde okadar pislik ve igrenc bir egitim sistemi varki anlatamam dhbt 2016 sorularina bak adam kıssa anlatmış bu kıssa kime aittir.be nidir Allah kitap askina ya😤😤😤😤😤😤😤

  1. dhbtdersleri diyor

   yapıcak birşey yok hocam 🙂

 18. Hanife diyor

  Ben din kültürü ögretmenligi mezunuyum.bu sene dhbt ye başvurdum.yüksek puan alırsam atama durumum ne olur?

  1. dhbtdersleri diyor

   alımlar neticesinde olur hocam başarılar dileriz.

 19. Kader diyor

  Ben ihl mezunuyum kpss sinavina girdim
  Kpss den kac puan almm lazim.dhpt ye girmem icin? Veya direk kpsspuaniyla kuran kursu hocalığı yapabilir miyim?

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss artı DHBT artı DHBT Mülakat puanı ve atama işlemleri .hepsi mevcut sitemizde DHBT Puan hesaplaması ve atama işlemlerine bakınız hocam başarılar.

 20. Recep diyor

  Selamün aleyküm hocam lisans mezunuyum hem de ilahiyat ön lisans mezunuyum. Dhbtye lisans düzeyinde gireceğim lakin atamam ön lisansa göre mi olacak ?

  1. dhbtdersleri diyor

   aynen hocam ilahiyat ön lisans olarak DHBT Mülakat sınavına giriceksiniz.Aleykümselam

 21. süleyman keleş diyor

  açık imam hatip okuyorum
  açık ilahiyat okuyorum
  açıktan lise mezunum
  dhbt sınavına girecegim

  ne önerirsiniz

  1. dhbtdersleri diyor

   bol bol calış kardeşim dhbt sınavı ile ilgili ilahiyat eserlerini okumanı tavsiye ederiz.Sitemizde DHBT ile ilgili tüm bilgiler mevcut.

 22. Veysi diyor

  Dhbt yi geçmek için kredilerin bitmesi şartmı?

  1. dhbtdersleri diyor

   Değil

 23. Tahir diyor

  Ben bu sene kpss ye girmedim dhbt ye girebilirmiyim ihl 12.sınıf öğrrncisiyim

  1. dhbtdersleri diyor

   KPSS’ye girmedi isen kardeşim dhbt sınavına giremezsin.

 24. Aysun diyor

  Merhaba
  Ben mühendislik mezunuyum . Sınava kaydımı yaptırdım ama sorun olur mu. Bölüm farkından dolayı ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Atama işlemi olmaz hocam. İhl ilahiyat ön lisans ilahiyat veya lisans ilahiyat olursa ancak veya dengi okul… Ancak dhbt mülakat sınavına girersiniz.

 25. Yusuf diyor

  Ben meslek lisesi mezunuyum ihl degil basvurdum onaylandi sonuc ne olur

  1. dhbtdersleri diyor

   Atamalarda atanamazsınız.

 26. İlahiytçı diyor

  İhl+ilahiyat önlisans mezunuyum atanma derecm nedr
  Bide kpss ye ayrı dhbt yede ayrımı gircez ikisi bir değil mi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss önce sona dhbt sınavına girmeniz neticesinde aldığınız puan ve dhbt mülatına göre bu soruya cevab verebiliriz.

 27. Selvi diyor

  Ben sadece önlisans sekreter mezunuyum bu sınava girebilir miyim ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Girseniz bile dhbt mülakat sınavında diploma olmadığı için atanamazsınız.

 28. kubra diyor

  ilahiyat onlisans mezunuyum kpss ye girmedim dhbt ye girebiliyormuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Malesef kpss sınavına girmeyen adaylar dhbt sınavına giremez.

 29. Feyza diyor

  Ortaogretım dhpt ezberleri hangileri olur??

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt ezber müfredatı yazın sayfamızda hepsi mevcut.

 30. mine diyor

  Selamun aleyküm. Şuan lisans öğrencisiyim kpss ortaöğretim sınavına girdim imam hatip mezunuyum dhbt başvurdum. Alımlar nasıl olucak? Mülakatı nerden öğreniceyiz ösym nin sayfasındanmı ?? Ayrıca mülakatta sorabilecekleri sorular neler?? Yardımcı olursanız çok mutlu olrum vee diyelimki mülakatta kabul edilmeyip atanamadık ücretli öğretmenlik yapabilirmiyim??

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt yazılı sınavı olduktan sonra dhbt mülakat sınavı diyanet İşleri Başkanlığının duyurular sayfasında yayınlanır ve başvuru yaparsınız. Dhbt müöakat sınavında ne sorulur müfredat nedir sitemizde tüm hepsi dhbt mülakat bölümünde mevcuttur. Üçretli öğretmenlik için mebe başvurun seçilir iseniz görev yapabilirsiniz. Aynısı diyanette fahri kkö olarak da olabilir.

 31. Özlem diyor

  Allah razı olsun teşekkürler

 32. Özlem diyor

  Benim bir abimde normal lise mezunu ama şuan lisans ilahiyat okuyor o da sınava girebilir mi. Başvuru yapmış ve başvurusu da kabul olmuş ayrıca.

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss ye girdi ise girebilir. Dhbt yazılı sınav başvuru şartları sitemizde mevcut.

 33. Özlem diyor

  Bu sorularin hepsine nasıl ulaşıyorsunuz hepsini çözmek istiyorum da

  1. dhbtdersleri diyor

   Tamamını vermek yasal olarak suctur. Sitemizde deneme testlerinün icinde var 😉

 34. Onur diyor

  Daha cok cikmis sorular bekleriz insallah 🙂 bu guzel hizmetinizden oturu sizi tebrik ederim

  1. dhbtdersleri diyor

   20 ekim itibari ile cok soru olacak. İlginiz için biz teşekkür ederiz değerli kardeşim.

 35. fatmanur diyor

  düz lise mezunuyum ama bu sene ilahiyat ön lisans mezunu olacağım kpss ye ortaöğretim girdim dhbt yede mecburen ortaöğretim olarak gireceğim başvurum onaylandı ama ihl mezunu olmadığım için sorun olur mu puanımı kullanabilir miyim

  1. dhbtdersleri diyor

   Sorun olmaz hocam. Dhbt mülakat sınavına girerken ön lisanstan girin. Başarılar dileriz.

 36. Nur diyor

  Sa bebim şöyle bi sorunum var. İlahiyatı yurt dışında okudum ve denkliğim gelmeden önce imam hatp lisesi mezunu olarak kpss ortaöğretime başvurdum ve sınava girdim, yalnız denkliğim geldi ve şu an lisans mezunuyum, ama ösym sitesinde hala lise mezunu gözüküorum. Şimdi ben dhbt ye lise mezunu olarak mı girmeliyim yoksa ösym deki bilgimi lisans mezunu olarak değiştirtip lisans mezunu olarak mı girmeliyim, yalnız lisans mezunu olarak girince kpss lise olduğundan puanım hesaplanmıo. Durum bu

  1. dhbtdersleri diyor

   Kısacık cevap verim. Kpss ye bu sene ne branşta girdi iseniz dhbt yazılı Sınavınada o şekilde girersiniz. Dhbt mülakatta denklik ne ise o kategoriden başvurun. Dhbt yazılı sınav kpss den ne ise o dhbt mülakata girerseniz denklipe göre.

 37. Ahmet kadir diyor

  Ortaöğretim icin ne gibi atamalar oluyor. Yani hangi meslekler

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt hakkımızda bölümüne bakın hocam.

 38. Emre tüfekçi diyor

  4 yıllık lisans mezunuyum 2 yıllık ön lisans ilahiyat bitirdim lisans KPSS ye girdim şimdi de dhbt ye gireceğim bu kategoriden alım oluyor mu ?

  1. dhbtdersleri diyor

   Olur kardeşim dhbt sınavına mutlaka katılın.

 39. Sevim öz diyor

  Hocam önlisans dan kpss girdim. Dhbt ye imam hatipten girsem bi sıkıntı olurmu yada dezavantajı olurmu önlisansa göre

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip ten giremezsiniz kpss ye hangi düzeyde sınava girdi iseniz. Dhbt sınavına da o düzeyde girebiliesiniz.

 40. Yunus Alan diyor

  8/4 😊

 41. E.Akdeniz diyor

  Ben imamhatip mezunuyum 2 yillikta halklailiskiler okudum kpss ye mecburen önlisans olarak giricem dhby demi önlisanstan giricem yoksa ortaöğretim denmi

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss başvurusunda ön lisans ilahiyat dhbt başvurusunda da ön lisans ilahiyat idi ama bu konuda calışma vardı vatani görevimden dolayı son klavuza tam bakamadım shbt başvurusu yaparken imam hatip seceneği varsa o şekilde dhbt başvurusu yapın.

 42. ahmet diyor

  hafizlik belgem var sosyoloji lisans bolumu mezunuyum sinava hangi bolumde girebilirim

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip ve dengi okul yokmu?

 43. Abdullah diyor

  Arkadaslar kpss 55.60 arası alsam dhbt de baraj puanı varmı en az kaç net yapmam lazım

  1. dhbtdersleri diyor

   Dhbt sınavında baraj puanı diye birşey yok. Dhbt mülakat sınavında en yüksekten 3 katı şeklinde alım olur.

 44. Rece diyor

  Ben a.ö.l mezunuyum dhbt ye girebilirmiyim bilginiz varmi

  1. dhbtdersleri diyor

   İmam hatip lisesi aöl mezunumusun katdeşim dengi okul mezunu isen dhbt sınavına girebilirsin. Kpss yede girme koşulu var.

   1. Recep diyor

    İmam hatip mezunu deyilim duz lise mezunuyum acik oretimden
    Dhbt ye girdikten sonrami kpss ye girmem gerekiyor

    1. Recep diyor

     Müezzinlik icin kpss ye girmem gerekiyormu

     1. dhbtdersleri diyor

      Tüm kadrolar için dhbt için kpss sınavına girme vr en az 1 net yapma şartı vardır.

    2. dhbtdersleri diyor

     Kardeşim dengi okul olması lazım aynı zamanda önce kpss sona dhbt aynı sene içerisinde girmen lazım.

 45. Muhammed diyor

  Ben lojistik önlisans bitrdm kpss onlisansa giricm dhbt ye basvurabilirmiyim İHL mezunuyum

  1. dhbtdersleri diyor

   Başvurabilirsiniz kardeşim kpss ön lisans olarak dhbt imam hatip olarak bu kategoride sınavlara giriceksin. Başarılar.

   1. Esra diyor

    Giremez. KPSS de önlisans olarak giriyorsa dhbtde de önlisans olarak başvuracak. Eğer KPSS de ortaögretim olarak girerse dhbt ortaöğretim olarak kabul eder

    1. dhbtdersleri diyor

     Hayır girer. değişmesi gerek kpss ile dhbt başvuruları farklı. Lisanstan mezun olan biri kpssye lisans girerken dhbt başvurusunda da lisanstan girecek diye birşey yok. hatanız var cünkü imam hatip mezunu da olabilir kategoriler boşuna koyulmadı sonucta ayrı yapılan başvurular. Dhbt branşı lisans olmazsa o adamı lisans sınava soktunuz diyelim kpss de lisand farklı branşı var eee dhbt mülakatta kardeşim dhbt senin lisans olarak girmişssin puanın bu nerde diploma diye sorarlar adama. Ki böyle bi cok insan var.

     1. Nergız diyor

      Osym en yuksek diploma yı baz alır kpss ye onlısans girdiyse dhbt de onlısans olacak. Onlısans ilahiyat mezunu olmasa bıle

     2. dhbtdersleri diyor

      Evet

     3. Erol diyor

      ÖSYM nin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler kullanılıyor:
      Kişi KPSSye hangi eğitim seviyesinden girdiyse DHBT sınavına da o seviyeden girecek diyor. Örnek vermiş, KPSS ye lisans grubundan girdiyse DHBTye de LİSANS grubundan girecektir diyor.
      Arkadaşlar kpss ve dhbt sınavları sadece ve sadece mülakata çağırılacak kişi listesine girebilmek içindir. Yani alım yapılacak kişi sayısının 3 katı kadarı mülakata çağırılacak, işte bu listeye girmek içindir.

     4. dhbtdersleri diyor

      aynen hocam

   2. Muhammed diyor

    Teskkrlr kardeşim

  2. merve diyor

   evet

  3. bir dost diyor

   evet

 46. kenan diyor

  8/5 Normal 😀