DHBT Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Nedir ?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi kısaca DHBT diye adlandırılan sınav daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alımlarında yapmış olduğu yeterlilik sınavı yerine yapılan bir sınavdır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)’nin yeterlilik sınavından ayrıldığı bazı noktalar var. Diyanet Yeterlilik sınavı ile DHBT Sınavı arasındaki farklardan bir kısmı ise şu şekildedir:

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Yeterlilik sınavı her yıl yapılmakla birlikte Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavı ise iki yılda bir defa gerçekleşmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili mevzuatında Diyanet yeterlilik sınavının 15 Ekim 2014 itibari ile kaldırılarak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, (ÖSYM) Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) arasında imzalanan protokol doğrultusunda, din hizmetlerine ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi ( DHBT ) eklenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Bu itibarla, Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetlerine ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi ( DHBT ) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarda her iki sınava da (KPSS ve Din hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ) katılma ve puan alma zorunluluğu söz konusudur. Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) bu genel durum içerisinde ÖSYM’ye devredilmiştir. Sınavın organizasyonu ve uygulamasından Diyanet İşleri Başkanlığı değil ÖSYM sorumludur.

DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.

KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’ de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT ’ye katılacaklardır. “DHBT nedir?” diye merak edenler, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler ve aramıza yeni katılan ziyaretçiler temel olarak bu yazımızdan sonra sitemizde ”DHBT Hakkında” bölümünden diğer tüm bilgilere bakabilirsiniz.

Ayrıca DHBT Haberleri ve DHBT Mülakat Bilgileri başta olmak üzere yazılı ve sözlü sınavlara ait tüm bilgileri de sitemizden edinebilirsiniz.

DHBT Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Selamün aleyküm. Ben uluslararası ilişkiler lisans mezunuyum, bir yandan da ilahiyat önlisans okuyorum. Kpss önlisanstan girip Dhbt önlisans sınavına mı girmeliyim? Lisansımın burada bir etkisi olur mu? Teşekkürler.