DHBT ve Sonraki Süreç Nasıl İşler ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHBT Öncesi ve Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

Değerli okuyucularımız, Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sonrası ne olacağını, baraj puanı sınırlamasının ve mülakatların olup olmayacağını ve merak eden adaylar için kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

Konuya başlamadan önce DHBT sınavı ile ilgili sitemizde bulunan  “DHBT Nedir?” başlıklı ve diğer yazılarımızı okumayan/okuyamayan arkadaşlarımızdan aldığımız sorulara binaen DHBT’ye dair kısaca bir bilgilendirmede fayda görmekteyiz.

Din Hizmetler Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına katılacak olanlar bunu özellikle bilmeliler ki DHBT için KPSS’ ye de girme zorunluluğu vardır.

DHBT sınavından sonraki süreçte ilk olarak DHBT ve KPSS sonuçları vaktinde açıklanır. KPSS ve DHBT puanlarının iki yıl boyunca geçerliliği söz konusudur.

Bu iki yıl içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı; imam hatip , kuran kursu öğretici ,müezzin gibi kadrolara alım yaparsa kendi web sitesinin duyurular kısmında “DHBT 4-B Sözleşmeli Personel Mülakata Alım İlanları” şekilde yayınlayarak duyurur. O yüzden sitesinin “https://diyanet.gov.tr/tr-TR” sitesini ara ara takip ederseniz alımlardan haberdar olursunuz. (Geçmiş yıllarda, Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarında gerek Sözleşmeli gerekse Kadrolu alımlar yapıldığı için önceki yazılarımızda KADROLU alımlara da değinmiştik. Ancak günümüzde yapılan alımlar ilk olarak sözleşmeli personel şeklinde yapılmaktadır.) 

Bu alımlara, DHBT baraj puanı olmaksızın DHBT Puanı hesaplanmış olan herkes başvurabilir. (2018 Yılı ve öncesi DHBT alımlarından yalnızca geçici kuran kursu fahri öğretici ve vekil imam hatip müezzin başvurularında 60 Baraj Puanı şartı uygulandı. 2020 ve sonrası için bazı bölgelerde puan 50 ye düşürülmekle birlikte son yapılan alımlarda DHBT Yazılı Puanlarına Baraj Sınırlaması Tekrardan Yapılmıştır. Kategori ve alımlarda böyle bir kural uygulanmadı.)

DHBT Mülakat Tarihleri ve Başvuru işlemleri internet sitesi üzerinden yayınlanır ve başvurularda internet ortamında yapılır.

Başvurulardan sonra Diyanet işleri Başkanlığının belirlediği sayının (Kategoriler ve Personel Alım Sayılarının) üç katı kadar aday, en yüksek DHBT Puanından en düşüğüne doğru, Mülakata veya eski tabirle Diyanet Yeterlilik Sınavına çağrılır. DHBT Mülakat Sınavının yeri ve zamanı sistemde açıklanır. Çağrılmayan adaylar için de ayrıca bir bilgilendirme yapılır.

DHBT Mülakat Tarihleri ve Başvuru işlemleri internet sitesi üzerinden yapılır ve bilgilendirmeleri siz takip edersiniz. DHBT Mülakata çağrılırsanız zaten sisteme girince sınav yeri ve zamanı açıklanır. Çağrılmayan adaylar içinde bilgilendirme işlemi yapılır.)

“DHBT Mülakat Sınavında Neler sorulur ? İşlemler nasıldır ?”

“DHBT Mülakat Ezberleri”, “DHBT Sınavı Hakkında” ve “DHBT Mülakat” bölümlerinde bunun bilgilendirmesini detaylıca yaptık ve ilgili yazıları hep paylaştık. Dua ezberleri, DHBT Mülakat Sure Ezberleri, DHBT Mülakatını kazanmak için püf noktalar vb. yapılacaklar da yazılarımızda yer almaktadır.

DHBT MÜLAKAT Sınavının sonunda aldığınız puan 70 ve üzeri olursa Tercih hakkı elde edersiniz ve tercihlerinize göre atamanız yapılabilir.

DHBT Mülakat sınavından da başarılı olan adaylar için tercih listeleri yine aynı sistem üzerinden işler ve sizler sisteme girerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Yazımızda DHBT sonrası süreç ile ilgili önemli bazı bilgileri tekrar anlatmaya çalıştık, faydalı olduğunu ümit ederiz.

2019 Yılı DHBT Atanma ve Tercih işlemlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

Değerli arkadaşlar yukarıdaki yazımız 2016 yılı ve öncesinin tercih – atama işlemlerine göre yazılmıştır. Bu sene içerisinde sistem değişiklikleri meydana gelmiştir.

Önceki senelerde 70 puan alan adayların tercih- atanma işlemi gerçekleşmekteyken bu sene itibariyle tercih atama işlemlerinde 70 puan almak (eğer kategoride puanı düşük değil ise) tek başına yetmeyebilir.

Yani değişen sistem ile birlikte artık DHBT Mülakat sınavlarında 70 ve üzeri puan almak illaki atanma manasına gelmemektedir. Bu puan ile birlikte tercih sisteminiz açılabilir ve hatta tercih yapabilirsiniz. Fakat buna rağmen yedeklere kalma durumunuz olabilir. Bu hususta bizler bizzat kendimiz 2021 yılında birçok kardeşimizin, bu puanlarla, atanma işlemlerinde yedeklere kaldığına şahit olduk. Bu kardeşlerimiz, bir sonraki alım ilanında, yedeklerin atanma işlemi şeklinde gerçekleşirken anca atanabilmişlerdir.

Yazımızda belirttiğimiz gibi Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Atama İşleri Daire Başkanlığı Mevzuatı Güncellenmiştir. Dolayısıyla bu güncellemeler 2022-2023 yılları için de geçerlidir.

Diyanet İşleri Başkanlığına Yeni Atanan İmam Hatip – Müezzin ve Kuran Kursu Öğreticileri vb diğer kardeşlerimizin görev yerlerine yerleştirilmeleri için istenen evraklar ve yapılması gerekenleri aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

2024 Yılı itibari ile Diyanet İşleri Başkanlığına Atanma İşlemleri gerçekleştirildikten sonra direk göreve başlama durumu hasıl olsa bile temelleri 2016 Yılına dayanan Hizmet İçi Eğitim Kursu işlemleri yapılmaktadır. Bu işlem 2024 yılı itibari ile Diyanet Akademi adı altında hem bayan hem de erkek kardeşlerimiz için zorunlu olmuştur. Bölgelere göre Diyanet Akademi’de belli bir süre eğitime tabi olunur. Bu konuyla ilgili detaylar DHBT Mülakat bölümünde açıklanmıştır.

DHBT Mülakat Süreçleri Başta Olmak Üzere Tüm Süreçleri https://dibbys.diyanet.gov.tr/ikys/sinav/kurumdisi/ internet sitesinden yönetilmektedir.

Sözleşmeli Diyanet Personelinin Yerleştirme İşlemleri

DHBT ve Sonraki Süreç Nasıl İşler ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

146 Yorum

 1. hocam ilahiyat 3.sınıfım. dhbtye girsem mezun olmadan önce mülakata çağılır mıyım yoksa mezuniyet şartı varmı

  Cevapla
 2. 11 Aralık 2023, 21:50

  Hocam ben şuan lisans 3. Sınıfım. Hafızlık belgem var . 2024 kpss ve dhbtye gireceğim. Mülakata çağrıldığımızda 4. Sınıfta olduğumdan dolayı sıkıntı yaşar mıyım? Çünkü diyanet akademi süreci de var. Yoksa diploma tercih yapılırken mi istenir?

  Cevapla
  • Yönetici 13 Aralık 2023, 09:12

   Diploma olmadığı için sıkıntı yaşayabilirsin ama sen planladıpğın gibi işlerini yap.Zaman durumu ve o zamana kadar neler olur bilemeyiz.

   Cevapla
 3. İkinci bir alım olduğu takdirde yeniden mülakat basvurusu alınır mı ya da şu anki başvuruların içinden mi gerçekleşir?

  Cevapla
 4. Hocam ortaöğretimde dhbt de toplam 70 aldım çağrılma ihtimalim varmi

  Cevapla
 5. Hocam önlisans dhbt puanım 79,37 ancak henüz mezun olmadım bu sene arapçaları veriyorum aynı zamanda pdr son sınıf öğrencisiyim. Mülakata başvurma hakkım var mı ve çağrılabilir miyim, çağrılırsam seneye de bu puanı kullanabilir miyim ?

  Cevapla
 6. Önemli bir sorum olacak lütfen bilen cevap verebilir mi simdi kpss ve dhbty girdim onlisansdan ama 1 dersim var üniversitenin bitmesine bunun atamaya herhangi bir engeli sorunu olur mu veya süreç nasıl olur

  Cevapla
  • Yönetici 16 Aralık 2022, 18:55

   enegel olur ama o zamana kadar sizde atanırsınız önemli olan puanınınızın güzel olması 2 sene geçerli, puanlar.

   Cevapla
 7. 2022 dhbt de mülakata çağırılmam için kpss den kaç almam gerekiyor? Dhbt den kaç almam gerekiyor hocam?

  Cevapla
 8. Hocam velev ki mulakata cagrildim fakat atanamadim ikinci alimda tekrar mulakata cagrilir miyim

  Cevapla
 9. Ben ihl+önlisansım dhbtden 76 puan aldım mülakata çağrılma şansım var mı hafız değilim

  Cevapla
 10. Benim puanım 84 ilahiyat önlisans+hafız+düz lise mezunuyum.mulakata cagrilma şansım varmı.

  Cevapla
 11. Lisans 66 puan imamlık için mülakata çağırılır mı acaba

  Cevapla
 12. 9 Mayıs 2021, 22:48

  kpss lisans 63 dhbt lisans 73 kurankursu öğreticiliği mülakatına çağırılır mıyım

  Cevapla
 13. Lisans imamlık için mülakata çağırabilecekleri puan nedir acaba ve tahmini mülakat ne zaman olur yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 14. 5 Mayıs 2021, 22:54

  Dhbt den sonra mülakat için başvuru yapılacak mı

  Cevapla
  • Yönetici 7 Mayıs 2021, 22:10

   evet yapılacak tarih zaman vb sitemizden ve diyanet işleri başkanlığı sitesinin duyurular bölümünden yayınlanır.

   Cevapla
 15. Hocam dhbt mülakat alımları lisans , ön lisans ve orta öğretim olarak alınıyor diye biliyorum ben orta öğretim ihl mezunuyum yüksek bir puan aldığım taktirde alım olarak lisans , ön lisans şeklindemi olur yoksa puan bazındami olur

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ocak 2021, 20:10

   DHBT puanın DHBT Mülakat ve atanmada işe yaracaktır.DHBT Mülakat Puanın son puandır ve Yüksek olduğu takdirde Atanma işlemine secim yapabilir ve duruma göre atanma olur.iki puan sistemide birbirini destekliyor.

   Cevapla
 16. Selamunaleykum, ilahiyat 3. sınıfım ihl mezunuyum mülakatta veya atamada ilahiyat okumamın bir artısı olurmu? bir de bir hoca youtube kanalında tahmini mülakat tarihini vermiş ama daha dhbt tarihi belli değil dhbt test sınavı olmadan mülakat olması mümkün mü?

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ocak 2021, 12:09

   son sorudan başlayalım yazılı olmadan dhbt mülakat olmaz.ilahiyat okumanın tabiki faydası olur.

   Cevapla
 17. Hocam ben de önlisans ilahiyat okudum dhbt ye gireceğim sizce alım için şansımız olur mu sağlık lisesi mezunuyum. Ama önlisans ilahiyat okudum çok bilgim olmadığı için videolar izliyorum 78 almam şart mı alım için

  Cevapla
 18. Selamün aleyküm hocam ben diğer lisans+önlisans ilahiyat mezunuyum ( hafız ya da ihl mezunu değilim) dhbt sınavına lisanstan giriyorum. 2018 de bu kategori kaç puanla atanmış ona bakmak istedim ama bulamadım. Sadece ön lisans olarak mı bakmalıyım? İhl olmadığım için şansım çok mu az??

  Cevapla
 19. Hocam İHL mezunuyum ve Diğer ön lisans mezunu olacağım atama puanı kaç tam olarak?

  Cevapla
 20. Hocam dhbt sınavına farklı yerde mülakata farklı şehirde girebiliyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2020, 06:05

   evet hocam DHBT sınavına ben İstanbulda DHBT Mülakat sınavına ise Tekirdağda girmiştim misal.

   Cevapla
 21. Selamın aleyküm hocam ilahiyat 3.sinif öğrencisiyim kpssye girmedim fakat dhbtye girmeyi düşünüyorum sizce girmeli miyim? Kpssye girmedim sınavdan yüksek not alsam mülakata çağrılır mıyım?

  Cevapla
 22. Selamün aleyküm kpss sinavina gireceğim ama kkö ligini devlet memuru olarak mi yapacağız yoksa sözleşmeli mi

  Cevapla
 23. 4 Eylül 2020, 17:02

  Hocam öncelikle hayırlı cumalar benim sorum şu ben lise sondayım bu sene(ortaogretim) kpss ve dhbt ve mülakata gireceğim ama girebiliyor muyum lisrm bitmedi 2021 Haziran’da okullarin kapanmasıyla bitecek 2020 kpss ve dhbt ve mülakata girebilir miyim

  Cevapla
 24. Hayırlı günler. İlahiyat lisans mezunuyum ve dhbt ye girmedim bu sene gireceğim inşallah ve başaracağıma da inanıyorum. Ama aklımda şöyle bir soru var: Bu sene dhbt sınavından sonra atama olacak mı? Şu sıralar alım olacak diyorlar ama 2020 dhbt den sonra alım olur mu sizce?

  Cevapla
 25. 2021 yılı için sınavdan sonra Dhbt başvuruları ve alımları tahminen ne zaman olur?

  Cevapla
 26. Hocam ben ihl mezunuyum. İlahiyat önlisans ve çocuk gelişimi önlisans okuyorum ilk yılım bitti. Dhbt ye ortaöğretimden girecem İnşallah. ortaöğretim den atanmak çok zor diyorlar Hocam 2018 de girdim 70 puan aldım bu yıl çok sıkı hazırlanıyorum inşallah atanma şansım var mı sizce

  Cevapla
 27. benim lise dhbt puanım 66 sıralamam 30 binde mülakata çağrılırmıyım

  Cevapla
  • Ben şuan ilahiyat 3. Sınıfta okuyorum 2020 kpss lisans sınavına girersem kasım ayında ki 2020 dhbt sınavına girdiğimde atamam yapılabilir mi 2021 haziran da mezun durumda olacağım dhbt mülakat atamalar sınavdan ne kadar süre sonra yapılıyor

   Cevapla
   • Yönetici 1 Mayıs 2020, 05:32

    Kesin hiçbirşey söyleyemeyiz.Diyanet işlerinde biraz durumlar farklıdır.DHBT Mülakat sınavına başvurur ve cağırılır onuda kazanırsanız atama sonraki. Aşamadır.

    Cevapla
   • Yönetici 28 Kasım 2022, 17:45

    güzel bir alım olursa mülakata cagrılma sanşınız hafızlıgınızdan dolayı olacaktır.

    Cevapla
 28. Merhaba lisans seviyesinde en düşük kaç puanla mülakata çağrılır

  Cevapla
 29. Dhbt puanım 63.22 mülakata çağırırlar mı

  Cevapla
  • 3 Temmuz 2021, 22:48

   İlahiyat ön lisans mezunuyum. İmam hatip lisesi mezunuyum. 3 yıldır geçici kuran kursu öğreticiliği görevi yapıyorum
   DHBT puanım 81.2 sizce atanabilir iyim SAYGILARIMLA

   Cevapla
   • Yönetici 4 Temmuz 2021, 11:55

    ilk alımda hazır olun hocam atanacaksınız bu arada isminizi sildim.yorumlarda isim yazmazsak daha güzel olur

    Cevapla
 30. İlahiyat Kpssp124 sıralamam 6300. Kuran kursu öğreticiliği için kadrolar açıklandı.Mülakata çağrılır mıyım?

  Cevapla
 31. Mülakat tarihi ne zaman açıklanır tahminen..

  Cevapla
 32. Hocam çok teşekkür ederiz. Bizi bilgilendirmeniz bizim için çok faydalı oluyor. Sitenizi diyanet sayfasından fazla takip ediyoruz :)
  Ayrıca mülakat tarihleri veya başvuru tarihleri belirlendiği zaman sayfanızda paylaşırsanız bizim çok iyi olur.

  ALLAH Müslümanları yeniden istikamet üzere toplasın İNŞALLAH

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ocak 2019, 22:59

   cansın kardeşim can bu güzel yorumlar bizi motive ediyor sağ salim ve durumumuz müsait olursa DHBT Mülakat konusunda da anı anına bilgilendirme yapacağız.

   Cevapla
 33. Hocam dhbt önlisansdan 85 aldım. Ancak alttan bir dersim var ocağın yirmisinde final sınavım var geçme sansım yuzde 99 bu durumda tercihlere yetisir miyim suan başvurulması gereken yer neresidir Allah razı olsun

  Cevapla
 34. Selamun Aleyküm Hocam. Ben DHBT’den 90 aldım ve ilahiyat 4. sınıftayım şu an. Fakat DHBT’ye ortaoğretim sevisyesinde girdim. Bu puanım ve 4. sınıfta okuyor olmam ve sınava, ortaöğretim seviyesinde girmiş olmam mülakatı etkiler mi?

  Cevapla
 35. 28 Aralık 2018, 14:32

  Iyi günler benim kardeşim kpss önlisans sınavı ve daha sonra dhpt sinavina girdi.simdi sözlü mülakata diyanet işleri baskanligimi cagiracak yani haberdar edeceklermi?bu konuda bizi aydinlatirsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi günler.. ?

  Cevapla
  • Yönetici 30 Aralık 2018, 19:34

   Haberdar etme diye birşey yok sınav zamanını diyanet sitede yayınlar siz takip edin ara ara. Sitemizde de yayınlanır.

   Cevapla
  • Selamün aleyküm hocam ben diğer lisans artı önlisans ilahiyat meznuyum hafız yada ihl mezunu değilim şuan ilitam ile önlisans ilahiyati tamamlamaya çalışıyorum diğer lisanstan kpss ye girdim 73 puan aldım dhbt için başvurdum ama ilh ve hafız olmadığım için şansım olmaz mı alımlarda ? Diğer lisans+önlisans ilahiyat

   Cevapla
 36. Mulakat hangi sehirlerde olacak merkezi atama mi olacak herkes istedigi sehirde mi mulakata girecek

  Cevapla
 37. Ben imam hatip mezunuyum ve ilk defa sınava gireceğim. Dhbt sınavı sonrasi benim için nasıl ilerleyecek. Ben yarıyıl tatilii sonrasinda fahri olarak görev yapmak istiyorum yapabilir miyim?

  Cevapla
 38. Selamun hocam sizce mülâkat ne zaman olur yani hangi ayda ben ocakta hafızlık sınavına girecem acaba hafızlık özerine mülakata basvurabilirmiyim

  Cevapla
 39. Hocam bildiğiniz üzere 4 ocakta dhbt sinavi aciklanacak. Tahminen ne kadar sonra sozlu mulakat yapilir. Diyanet 9500 kisi alacagini duyurmustu

  Cevapla
  • Yönetici 10 Kasım 2018, 21:11

   alım kadroları değişti tahmini olarak konuşmak gerekirse mart ayında alım olur diye düşünüyoruz değerli kardeşim.

   Cevapla
 40. İyi günler hocam saniyelerle bu günkü kpss önlisans sınavına alınamadım dhbt başvurumda var sizce girmelimiyim

  Cevapla
  • Yönetici 5 Kasım 2018, 22:38

   deneme amaçlı dhbt sınavına girin hocam en azından senenin sorularını elinizin altında olur.

   Cevapla
 41. Kpss den ve Dhbt den geçsem mülakattan geçemezsen eleniyormuyum hocam

  Cevapla
 42. Hocam mülakat için belli tarih yok yani yazılı sınavdan sonra diyanet ne zaman eleman ilani yayınlarsa olabilir öyle mi

  Cevapla
 43. Atamalar şehir dışı mı olacak yoksa girdigimiz sehremi atanacagiz

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ekim 2018, 19:22

   Atamalar tercih ettiğiniz yere puan tutarsa olur olmadığı zaman devlet resen atar . Tabi kontejan ve puan turarsa.

   Cevapla
 44. 2018 dhbt puanı ile diyanet atama yapmayacak mı sadece 2016 dhbt puanı ile mi atama yapılacak?

  Cevapla
 45. Hocam 70 almak için kaç doğru yeterli

  Cevapla
 46. Hocam ben ilahiyat 2 sınıf öğrencisiyim,ama aynı zamanda lisans mezunuyum kpss ye lisans olarak mi başvurmanız gerekiyor?

  Cevapla
  • Yönetici 30 Eylül 2018, 18:28

   Sistem hangisini gösterdi ise onu yapaimanoz gerekirdi. Kpss sınavına girmedi iseniz. Dhbt sınavına giremezsiniz.

   Cevapla
 47. Kpss puanı dhbt puanını etkiliyormu?Kpssdrn düşük aldım diye dhbtye girme durumum olmuyormu

  Cevapla
  • Yönetici 30 Eylül 2018, 18:26

   Kpss sınavından düşük puan aldım diye dhbt sınavına girememe durumu söz konusu değildir. Sadece puanlamada kpss yüzde otuz etki eder.

   Cevapla
 48. 23 Eylül 2018, 18:57

  Hocam imam hatip lisesi 11 sınıf öğrencisiyim kpss ve dhbt den yüksek puan alsam sözlü mülakata cagrılırmıyım, ve mezun olduktan sonra mı göreve başlarım.

  Cevapla
  • Yönetici 23 Eylül 2018, 19:31

   Sevgili kardeşim kpss sınavına ve dhbt sınavlarına girin yüksek puan alman durumunda dhbt mülakat sınavına cağrılma durumun fazla olue. Kazanman durumunda diploma ister. Gecici mezuniyet belge kabul olurmu bilmiyorum ankaraya sormamız gerek.

   Cevapla
 49. Dhbt puanı sözlü mülakat puanını etkiliyor mu ?

  Cevapla
 50. Mülakat puanını dhbtden aldığımız puan etkiliyor mu ?

  Cevapla
 51. Imam hatip diploması alamyn giremezmi dhbt ye kpss ye nasıl oluck

  Cevapla
 52. hocam önlisans olarak demişsiniz başvuruyu,kpssye ortaöğretim olarak başvuru yapmıştım daha önce,dhbt de öyle olması gerek sanırım ama düz liseyim .önlisans 2. ci sınıfım ne yapmam lazım?!!

  Cevapla
  • Yönetici 23 Eylül 2016, 19:27

   ah hocam keşke mezun durumunda oldugunuzu söleseydiniz de ön lisans olarak girseydiniz ama sorun yok dhbt başvurusunu yaparken orta ögretim seciçeksiniz sanırım ben şuan imamlık sınavına girdim memleket değiştiricem pazartesi başvurumu yapıcam veya biraz beklicem size mutlaka manada yine bilgi vericem sizde bu arada lütfen biraz araştırın şuan kafam cok dolu bana dua edin hepiniz dhbt basvurusu yapmadan sonuclar acıklanırda umarım atanırız bi yerlere sizlerinde hayırlısı olması dileklerimle filiz hocam :)

   Cevapla
  • kpss önlisans ve dhbt önlisanstan gireceksiniz.ikiside önlisans olacak şekilde kayıt yaptırınız..

   Cevapla
 53. 22 Eylül 2016, 13:51

  sözlü mülakat nasıl oluyor biraz bilgi verir misiniz birde sözlü mülakata sınava giren herkes cağrılıyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 22 Eylül 2016, 13:57

   öncelikle sevgi hanım sözlü mülakat bildiğiniz gibi Kuranı yüzünden okuma ezber bilgisi ve genelde ilmihal bilgileri soruluyor bu onu le ilgili diğer makaleleri sitemizden okuyabilirsiniz http://dhbtdersleri.com/dhbt-sozlu-mulakat-sinavi-nedir.html ezber listesi de sitede mevcut sözü mülakattan 70 ve üzeri bir puan almalısınız dhbt sınavından sonra duruma göre bu puanlarınızda güzel gelirse atama yerleri için başvurular yapar ve ona göre netice beklenir.Umarım anlatabilmişimdir.

   Cevapla
 54. imam hatip mezunu değilim,düz lise mezunuyum.İLAHİYAT ikinci sınıf okumaktayım.dhbt sınavına başvuru yapabilir miyim?

  Cevapla
 55. yazılı mülakattan sonra sözlü mülakat olacak mı ve olursa ne şekilde olur süreç?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ağustos 2016, 11:10

   tabikide dhbt testinin acıklanmasından sonra sözlü mülakat olur ve buna göre 3 katı kişi sınava cagrılıyor ve dhbt mülakat sınavında başarılı olan adayların atama işlemleri yapılıyor.

   Cevapla