Diyanete Atananların Güvenlik Soruşturması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öncelikli olarak Fahri kuran kursu öğreticileri ve Vekil , Sözleşmeli, Kadrolu alımlar da OHAL Kapsamında bazı değişiklikler nedeni ile sınavda başarılı olanları atamaları güvenlik soruşturması nedeni ile beklemektedir.

Diyanete Atananların Güvenlik Soruşturması

Peki Güvenlik Soruşturması Nedir ?

Diyanet İşleri Başkanlığının 29/05/2017 tarihli ve 94013213-900-36849 sayılı yazısı. 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 74. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesine “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması yapılmış olmak” hükmü eklenmiştir.

Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalıştırılacak vekil imam-hatip, vekil müezzin kayyım ve Kur’an kurslarında görev yapacak vekil öğreticiler ile ek ders ücreti karşılığında Kur’an kursu öğreticisi olarak görevlendirilecekler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılabilmesi için görev verilecek kişilerin güvenlik araştırma formu tanzim edilerek Valiliğinize (Müftülük) gönderilmesi gerekmektedir.

Güvenlik soruşturması nedir?

Güvenlik soruşturması, bir kişinin herhangi bir suçtan aranması, bir terör örgütüyle bağının bulunması, ahlaki bozukluğunun bulunması gibi olası durumların tespiti amacıyla yapılan soruşturmadır.

Güvenlik Soruşturması:

Arşiv Araştırmasında belirtilen hususlara ek olarak Kişinin,

1-)Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının,

2-)Ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin,

mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesidir.

Arşiv Araştırması:

1-)Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının,

2-)Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği olup olmadığının,

3-)Adli sicil kaydının olup olmadığının,

4-)Hakkında herhangi bir tahdit(sınırlama) olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasıdır.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından özellikle FETÖ, PKK, DAEŞ gibi terör örgütleri ile ilişkinin olabileceği diğer irtibat alanlarının da araştırılması bu taramaya dahildir.

Güvenlik soruşturmasını kim yapacak?

Bu sorunun yanıtı yine Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinde aranabilir. Bu yönetmeliğe göre kamu kurumlarının gizlilik dereceli birimlerine personel alımında güvenlik soruşturmalarını il emniyet müdürlükleri (Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli), TSK’ya alınacak personel ve üst derece yöneticilerin güvenlik soruşturmalarını ise MİT yürütüyor.

Ancak kamuya yapılacak tüm memur alımlarında güvenlik soruşturması yükünün bu kurumlara yüklenmeyeceği, soruşturmaların alım yapacak kurumların ilgili birimlerince yürütülebileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Güvenlik soruşturması kimlere yapılacak?

Daha önce gizlilik gerektiren birimlerde çalışacak personeller, istihbarat ve güvenlik personelleri gibi alımlarda güvenlik ve arşiv araştırması zaten yapılıyordu. 676 sayılı KHK’nin getirdiği değişiklikle birlikte artık tüm personel alımlarında güvenlik soruşturması yapılması şartı getirildi.

Kamuya yapılan alımların Devlet Memurları Kanunu kapsamında yapıldığı düşünülürse, sözleşmeli personeller dahil olmak üzere tüm kamu personeli alımlarında güvenlik soruşturması yapılması gerekiyor.

Güvenlik soruşturmasının süresi ise yönetmelikte en fazla 60 gün olarak belirtiliyor. Ancak uygulamada bu sürenin aşıldığı görülebilir.

Darbe girişimi sonrasında terör örgütü uzantılarının kamuya yaptığı sızmalar daha net ortaya çıkmıştı. Güvenlik soruşturmalarının kamu personellerinin devlete ve millete bağlılığı, suç unsuruna bulaşmamış olması konularında önemli katkı getireceği düşünülüyor.

Ancak bu soruşturmaların ne derece objektif yapılacağı, olası mağduriyetler yaratıp yaratmayacağı konusunda şüpheler de bulunuyor. Önümüzdeki alımlarda bu süreçlerin nasıl işleyeceği, uygulamanın nasıl yürütüleceği somut şekilde görülecek.

Güvenlik soruşturması konusunda bazı kişilerin iki haftada da tamamlana bilmekle beraber bazı kişilerde bu sürenin daha fazla olduğu mevcut araştırmalarımız da belirlenmiştir.

Çünkü bazı imam hatip ve ya kuran kursu öğreticileri güvenlik soruşturmaları tamamlanarak görevlerini yapmakla birlikte bazılarının hala güvenlik soruşturmaları devam etmektedir.

Bu bulunduğunuz il ve ya ilçedeki Emniyet Müdürlüklerinin araştırmaları ile ilgili bir durumdur. Güvenlik soruşturmaları tamamlanan ve herhangi bir engelle karşılayanlar görevlerini yapmaya başlayacaklardır.

Diyanete Atananların Güvenlik Soruşturması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. Diyanet işleri başkanlığına koruma ve güvenlik görevlisi olarak atandım güvenlik soruşturması ne kadar sürer

 2. Selamun aleykum ben imam hatip olarak atandim ama 20 gün oldu benim sorusturmam gelmedi acaba nedendir ve nereye sorsak acaba

 3. Vekil imam hatiplik için guvenlik soruşturmam yapılıyor bir haftadır bekliyorum acaba ne zaman sonuçlanır bilgi verebilirmisiniz

  Cevapla
  • Yönetici 22 Mart 2022, 17:03

   vekillik için soruşturma olduğunu zannetmiyorum. Sıra size geldi ise gerekli işlemlerden sonra cağrılırsınız.Hayırlı olsun kardeşim.

   Cevapla
 4. 18 Mart 2019, 22:41

  Güvenlik soruşturması mülakatlar belli olduktan sonra tercihlerden sonra mi yoksa atama olduktan sonra mi oluyor hocam?

  Cevapla
  • Yönetici 18 Mart 2019, 23:46

   hocam şuan sınavlara bile güvenlik neticesinde girdiniz.Tercihler esnasında zaten güvenlik soruşturması sebebiyle hemen atanma işlemi olmaz bu süre zarfında atanmadan yapılır güvenlik soruşturması.Bazı kişilerde atanma işlemi olmasına rağmen güvenlik soruşturması sebebi ile görevlerine geç başlayan arkadaşlarımız oldu.Şuanda devletimiz bu süreyi daha aşağıya indirecek.OHAL Dönemi ve sıkıntılı dönemler cok şükür geçti.

   Cevapla
   • 19 Mart 2019, 00:38

    Teşekkür ederim. Hayırli inşaallah o zaman

    Cevapla
    • 19 Mart 2019, 00:39

     Hayirlisi insaallah hocam

     Cevapla
     • Kızımı kuran kursuna yazdırdım fahri hocayı bekliyoruz sınava girdiler sonuç açıklandi güvenlik soruşturmasını bekliyoruz ne kadar sürer bu soruşturma çocuklarımız çok geri kaldı bir çok yere sordum bide bursa şansımı denemek istedim inşallah olumlu sonuç alırım

     • Yönetici 30 Eylül 2021, 19:23

      kac gün oldu ortalama ? Müftülük ve atanan kişi bazen ek 15 gün gibi bir süre alabiliyor.İlgili müftüğü arayıp bilgi isteğin ve durumu izah edin.Kurstaki öğrenci durumuna göre öncelik verin biraz müftü beyi sıkıştırırsanız gerekli işlemleri hızlandırıcaktır diye ümit ediyorum.